Peugot 605 SRti: 'Blazen' geblazen in de zakenklasse •N FSO Car-go nu volop leverbaar Turbodiesel in Dodge Mini Ram Mitsubishi Sigma Station Wagon: Japans vernuft, Australisch design Koreaanse auto's Asia bij Carmada Renault en Volvo versterken samenwerking Samenwerking tussen Audi en Porsche Mitsubishi L200 pick-up al snel marktleider Turbo-benzinemotor zorgt voor dynamiek Met 1,9 liter PSA-dieselmotor Alfa breidt 155-serie uit met dieselmotoren HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1993 PAGINA 15 3 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190292 Auto Carmada aan de Taanderijstraat in Vlaardingen heeft de verkooprechten verworven van het nieuwe Koreaanse auto merk Asia. Carmada verkoopt voertuigen van dit merk in het gebied van Rotterdam tot Hoek van Holland. W-3é Asia Motors brengt voorlopig twee modellen op de Nederlandse markt. Dat zijn de Rocsta en de Topic. De Rocsta is een terreinau to met een stoer uiterlijk en dito motoren. Op grijs kenteken is al een Rocsta met benzinemotor verkrijgbaar voor 26 mille. De Topic is een grote bestelbus. Er is de keus uit een gesloten uitvoering en een zogenaamde aannemersuitvoering die een aan tal luxe voorzieningen heeft. De gesloten uitvoering kost vanaf 26.950 gulden. Auto Carmada vertegenwoordigt eveneens het merk Seat en maakt deel uit van Variant Holding b.v. die tevens Susuki verte genwoordigt onder de naam Vari in Vlaardingen, Schiedam en Ridderkerk. Renault en Volvo zijn het vrijwel eens over het voornemen tot verdergaande samenwerking. Het is de bedoeling nog voor het najaar van 1993 een definitieve overeenkomst te sluiten, zodra in Frankrijk het wetsontwerp voor de privatisering van staats bedrijven is aanvaard. Renault en Volvo hebben al sinds 1990 deelnemingen in elkaar. Renault is nu voor 80 procent in handen van de Franse overheid. De resterende aandelen zijn in het bezit van Volvo. Verder heeft Volvo nog een belang van 45 procent in de bus- en vrachtautodivi sie van Renault. Anderzijds bezit Renault 10 procent in AB Volvo, 25 procent in de Volvo Car Groep en 45 procent in de Volvo Truck groep. Beide concerns werken onder meer samen op het gebied van in koop, onderzoek, ontwikkeling en produktie van onderdelen. Het is de bedoeling dat Volvo in de op te richten financiële houd stermaatschappij een blokkerende minderheid krijgt van 45 pro cent. Deze holding zou voor 55 procent eigenaar worden van de nieuwe op te richten onderneming Renault Volvo SA. Volvo krijgt hierin een rechtstreekse deelneming van 10 procent. De overige 35 procent komt in handen van de aandeelhouders van Renault. De aangekondigde samenwerking tussen Audi en Porsche is sinds begin juli 1993 een feit. De algemeen directeuren van de ondernemingen, Franz-Josef Kortüm (Audi) en Dr. Wendelin Wiedeking (Porsche), zijn overeengekomen om vanaf 1994 het gezamenlijk ontwikkelde automodel Avant RS2 in de Porsche- fabriek in Zuffenhausen te gaan produceren. Als basis voor de Avant RS2 dient de Audi Avant S2 met een 2,2 liter vijfcilinder motor, die 169 kW/230 pk levert. Voor de Avant RS2 kietelt Porsche het vermogen van deze krachtbron op tot 220 kW/300 pk, ofwel een vermogensgroei van ruim 30 procent. Ook het koppel wordt drastisch opgekrikt. Gezien de hoge motorop brengst en de daarmee samenhangende prestaties krijgt de Avant RS2 een aangepast sportonderstel. Audi en Porsche laten met dit project een nieuwe vorm van sa menwerking zien tussen twee onafhankelijke automobielfabri kanten. Bij deze coöperatie ontstaat, anders dan bij een produk- tie-order, een nieuw en zelfstandig model, waarvan de specifica ties en vormgeving alleen kunnen worden gerealiseerd door de samenwerking tussen de twee producenten. Hier komt nog bij dat de Avant RS2 belangrijke carrosserie-elementen als Porsche- ontwerp en componenten met Porsche-techniek bezit. Naar het zich laat aanzien wordt de Avant RS2 in september aanstaande tijdens de Autosalon (I.A.A.) van Frankfurt onthuld. In het marktsegment van de Pick-Ups verscheen begin 1991 een nieuwe ster aan het firmament: de Mitsubishi L200 Diesel 4WD. Deze 'stoere knaap' bood een prima combinatie van kracht en robuustheid met een ideale prijs-kwaliteit verhou ding. Opdoemend vanuit het niets, bracht de L200 het in re cordtijd tot marktleider. Vooral de komst van de Turbo-diesel in februari 1993, die 26 procent meer vermogen biedt dan de 'ongeblazen' diesel, gaf de verkoop een stevige impuls. Tot 1991 beheersten de Toyota Hi-Lux, VW Taro en Nissan King Cab de pick-up sector. Tegelijk met de L200 verscheen in 1991 echter ook de Campo van General Motors. De nieuwkomers zorg den voor een ommekeer. Eind 1992 was de Campo koploper bij de Pick-Ups met 33,3 pet marktaandeel, gevolgd door de Hi-Lux met 26 pet en de L200 met 16,3 pet. Nadat begin dit jaar de L200 werd uitgerust met de 2,5 liter turbo-dieselmotor kwamen de markt verhoudingen opnieuw anders te liggen. Op 1 mei 1993 was de L200 marktleider met een aandeel van 32,7 procent, gevolgd door de Hi-Lux (26,2 pet), Campo (16,6 pet), King Cab (14 pet. en de VW Taro met 10,4 pet. In dik twee jaar groeide de L200 dus uit van 'rookie of the year' tot lijstaanvoerder. Uiteraard komt er voor dit succes meer kijken dan alleen een goed'concept en een sterkere motor. Zo staan rijgedrag en zitcom fort bij de L200 op hoog niveau. Dit is mede te danken aan de onafhankelijke vaorwielophanging met torsieveren en double- whisbone draagarmen, terwijl de kogelkringloop besturing lek ker licht verloopt dank zij de standaard stuurbekrachtiging. Bo vendien is het stuurwiel in hoogte verstelbaar. Hoofdsteunen zijn zowel op de voorstoelen als op de achterbank vaste prik. Mitsubishi levert de Pick-Up uitsluitend met dubbele cabine. HNG Bedrijfswagens was in januari 1991 het eerste Euro pese importbedrijf dat koos voor juist deze variant. Uit de sterke positie, die de L200 inmiddels bekleedt, mag de juistheid van deze beslissing worden afgeleid. Met de voorstoelen in de achter ste stand is de beenruimte voor de achterpassagiers overigens vrij krap. Krik en gereedschapsset zitten keurig opgeborgen ach ter de driezits-achterbank. Als vervanger van de 505 èn de 604 bracht Peugeot in 1990 de 605 op de markt. In de drie jaar van zijn bestaan is de 605 er nog niet in ge slaagd zijn beide legen darische voorgangers te doen vergeten. Dit heeft diverse oorza ken, zoals het feit dat het in de klasse van de 605 wemelt van sterke concurrenten. Daarbij komt dat de 605 ietwat lijdt onder het succes van zijn 'kleinere broer' 405. Deze auto biedt zo veel waar voor zijn geld, dat je je als klant wel twee keer bedenkt voor je extra geld besteedt aan een auto (lees: 605) die vooral qua formaat mèèr biedt dan de 405., Met de komst van de nieuwe SRti-versie wint de 605-reeks echter aan inhoud. Er is nu een sterke, snelle, en toch zuinige versie beschik baar in de prijsklasse vlak onder de 60 mil I.e. Importeur Peugeot-Tal- bot Nederland verwacht veel vraag voor dit 'bla zen' in de 'business- class'. Slank zijaanzicht Door zijn fikse lengte maakte de 605 een ge distingeerde indruk. Een smalle lamellengril- le met de Leeuw van Belfort in het midden en vrij platte koplampen aan de zijkanten geven de 605 een herkenbare family-look. Door suc cesvol gebleken ingre diënten tot huisstijl te verheffen, kiest Peuge ot voor zekerheid. En profil straalt de 605 een soort ingetoomde kracht uit. Met zijn uit gebalanceerde even wicht tussen de fijne voorlij n en de wat zwaardere achterlijn oogt de 605 tegelijk in drukwekkend en ele gant. Anders dan bij de 405 reikt de kofferbak- klep van de 605 wèl tot de achterbumper, waar door een praktische toegang ontstaat tot de bijna 500 dm3 (een halve 'kuub') grote kofferbak. Een extra pluspunt voor de 605 als handige reis- limousine. Passende ambiance Door te kiezen voor war me materialen op de stoelen (velours of leer) en inlegstukken van Ca- lifornisch notehout op dashboard en midden console straalt het inte rieur van de 605 SRti een voorname sfeer uit. Comfortverhogende voorzieningen en prak tische zaken als goed verstelbare voorstoelen en het in hoogte (4 cm) en in lengte (5 cm) ver stelbaar stuurwiel, ver hogen de leefbaarheid en zorgen voor een pas sende ambiance. Cen trale deursluiting, elek trisch regelbare voor- portierruiten en ruite- wissers met tipstand voor tweemaal wissen zijn standaard. Het meterblok omvat een snelheidsmeter en toerenteller plus twee kleinere wijzers voor brandstof en motortem- peratuur. Het dashboard met gro te zonneklep heeft forse uitstroomopeningen voor frisse of warme lucht. Daar vaart het leefklimaat in de auto wel bij. Centraal in het vierspakige stuurwiel prijkt de Peugeot- leeuw. Zoals bij de meeste Franse auto's zit de toeter op de linker stuurstengel. Op het meubilair valt weinig af te dingen. Dit is afgestemd op gerief lijk verpozen. De rolgor- dels zijn in hoogte ver stelbaar. Volle teugen Rijden met de 605 twee liter-turbomotor is een prettige bezigheid, vooral door het mooie koppel onderin. Al van af 2200 omw/min pakt de viercilinder pittig op. Tussen 3000 en 4400 tpm heb je constant het gevoel dat een onzicht bare hand je voortduwt. Dat is het effect van de turbocompressor. Het motorgeluid blijft dus- danig binnen de per ken, dat je steeds denkt op een soort oosters ta pijt voort te zoeven. Hel geluid is ook bij hoge toerentallen zo laag, dat ik bij het optrekken soms wordt teruggeflo ten door de toerenbe- grenzer. Dit zijn tevens de pret tigste eigenschappen van de 605: hij loopt zo mooi rustig en toch zo fel, dat zijn daadkracht je steeds verrast. Door de smeuïge motor en uitgebalanceerde weg- ligging rijdt de auto al gauw sneller dan je denkt. In Nederland moet je dus wel steeds op de snelheidsmeter letten. Peugeot geeft op dat de 605 SRti een top haalt van 210 km/u. Peugeot Talbot Neder land hanteert voor de 605 SRti een prijs van 59.985,=, inclusief BPM en BTW. Sinds kort hebben ale Nederlandse FSO-dealers de FSO Car-go in huis. Deze praktische Poolse pick-up wordt voortgestuwd door de beproefde 1,9 liter dieselmotor van PSA (het samenwer kingsverband van Peugeot en Citroën). Sterke troef van deze oerdegelijke pick-up met een eigen gewicht van 1190 kg, een laadvermogen van 1105 kg en een aanhangergewicht (inclusief belading) van 1000 kg, is de prijs: 16.995 gulden excl. BTW. De diesel-krachtbron levert een maximum vermo gen van 51 kW/69 pk bij 4600 omw/min. Volgens FSO-importeur Abimex uit Ridderkerk kent de Car-go een laag specifiek brandstofverbruik. Er wordt gesproken van 6,03 liter dieselolie per 100 km (1 op 16,7) gemeten volgens de EG-normen. De Car- Go is uitgerust met een 5-versnellingsbak. De open laadbak (200 x 150 cm) heeft aan drie kanten neer- klapbare zijschotten. Trekauto Met een ander paradepaard uit de FSO-stal gaat het inmiddels naar den vleze. Na de herintroductie op de Auto RAI 1993 is de yerkoop van de FSO Prima gezinsauto, aangedreven door een 1.9 dieselmotor of een 1.5 benzine-injectiemotor, inmiddels goed op gang gekomen. Importeur Abimex BV heeft de prijs van de voordeligste FSO gezinsauto, de Prima SLXi, vooralsnog gesteld op 16.995 gulden inclusief BTW. Momenteel merken de 25 FSOMealers ook belang stelling voor de Prima als trekauto, zowel in be drijfsmatig gebruik als voor de zomervakantie (als trekker van een caravan, vouwwagen, boottrailer of andersoortige aanhanger). Het maximum aanhan gergewicht bedraagt 500 kg (ongeremd) respectie velijk 850 kg (geremd). De kogeldruk is 50 tot 70 kg. Samenwerking van FSO in Warschau met General Motors heeft ertoe geleid dat eind 1993 detailwijzi- gignen bij de Prima en Car-go worden doorgevoerd. Op de exportmodellen is tegen meerprijs stuurbe krachtiging leverbaar. Sinds de komst van de 2,5 liter turbodieselmotor vindt de Chrysler Voyager nog meer aftrek. Sinds kort is ook de Dodge Mini Ram Van uitgerust met deze 2,5 liter grote oliestoker. De Dodge Mini Ram Van Turbo Diesel is leverbaar via het dealernet- wek van Chrysler Import Holland tegen een prijs van f 34.810,= exclusief BTW. Voor ondernemers en andere zakelijke rijders die veel kilometers maken, biedt de nieuwe Dodge Mini Ram Van Turbo Diesel een grote mate van ef ficiëntie tegen een lage kilometerkostprijs, iq com binatie met de laadcapaciteit van een ruime bestel auto. f 'Z Net als in de Chrysler Voyager is het 2.5 liter meten de dieselaggregaat van de Dodge Mini Ram Van af komstig van de Italiaanse motorbouwer VM. De dwars voorin gemonteerde viercilinder garandeert een topsnelheid van 180 km/u en een acceleratie van 0 tot 100 km/u in krap 12 seconden. Ondanks de fikse prestaties gaat de Dodge zuinig om met de brandstof. Volgens ECÈ-normen ver bruikt de turbodieselmotör in de stad niet meer dan 9,1 liter per 100 kilometer, ofwel 1 op 11. Bij een con stante snelheid van 120 km/u consumeert hij 8,1 li ter per honderd kilometer, ofwel 1 op 12,3. Uiter aard voldoet de krachtbron aan de geldende milieu- eisen. Behalve de 155 met nieuwe 1.7 Twin Spark motor heeft Alfa Romeo voor de 155-serie nog twee ijzers in het vuur: een sterke tweeliter turbo-dieselmo tor en een gespierde 2,5 liter turbodiesel. Beide aggregaten kennen w,e al uit andere auto's van de Fiat-groep, zoals de Alfa 164, de Fiats Tem- pra en Croma, de Lancia's Dedra en Thema. Met deze dieselmotoren verwacht Alfa vooral te scoren in het segment van de automobilisten, die beroeps halve tot de 'kilometervreters' behoren. De tweelo- ter Turbo Diesel gaat 44.950,= kosten, terwijl de Alfa 155 met de 2,5 liter Turbo Diesel aan boord pre cies 10 mille meer, ofwel 54.950 vergt. Mitsubishi brengt op basis van het topmodel Sigma nu een riant sta tioncar op de weg. Met deze in Australië ge bouwde Sigma Station Wagon presenteert het merk-met-de-drie-dia- manten een combi in de top van de auto markt. Het is de eerste in Australië gebouwde auto, die als seriemo del op de Europese we gen verschijnt. De eer ste onderscheiding heeft de Sigqna Station Wagon al binnen: in 1992 werd de auto geko zen tot Australische 'Auto van het Jaar'. Eigenzinnigheid kun nen we de Sigma Sta tion Wagon niet ontzeg gen. Hij combineert luxe met gebruiksge mak. Met zijn aanspre kende uitstraling, aan gename prestaties en aanvaardbare prijs ie deze stationcar een aan winst voor het al door diverse luxe combi's be volkte marktsegment. Zelfs kritische automo bilisten raken onder de indruk van de rijke uit monstering, de soepele krachtcentrale in het vooronder en de handi ge laad- en losmogelijk- heden van de efficiënte bagageruimte, die naar gelang de stand van de achterbank kan varië ren van 882 liter (rug leuning omhoog) tot 1519 liter (rugleuning gekanteld). Mitsubishi Motors Au stralia Limited's Styling Studio creëerde de sty ling van de nieuwe Sig ma Station Wagon op basis van de sedan. Her kenbare elementen zijn het robuuste uiterlijk met de geprononceerde neus en afgeronde, bol lende flanken. Ook de forse bumpers en de brede beschermings strips op de portieren zijn gebleven. Met een Cw-waarde van 0.33 be zit de extraverte Station Wagon een goede stroomlijn; de sedan scoort 0.31. Exterieurmaten Functionaliteit viert hoogtij bij het ontwerp van de achterkant van de Sigma Wagon. De achterklep beslaat de volle wagenbrëedte. Hij scharniert in het d'ak. Twee gas-gevulde dem pers laten de 'vijfde deur' rustig open zwaai en en houden de klep in toom als hij open staat. Voor optimale laad- en losgemak reikt de klep tot op de bumper. Met de al uit de Sigma Sedan bekende 2972 cm3 grote V6-motor.be- zit de Wagon een poten te energiebron. Anders dan bij de sedan heeft de Wagon geen vier kleppen per cilinder, maar twee. Iedere cilin- derrij heeft één boven liggende nokkenas. Twaalf kleppen 'beade men' dit hi-tech motor blok, dat is voorzien van computer gestuurde multi-point brandstof inspuiting en elektro nisch geregelde contact- puntloze ontsteking be zit. Met z'n krachtige motor reikt de Sigma Wagon tot een top van 210 km/u. Volgens de fa briek loopt het verbruik van 1 op 13,5 bij con stant 90 km/u tot 1 op 7,8 in stadsverkeer. Met een prijs van 81.900,= voor de hand- geschakelde Sigma Sta tion Wagon en 84.900,= voor de ver sie met automaat, geldt voor deze nieuwkomers in de luxe stationwagen- markt een excellente prijs-kwaliteitsverhou- ding. De stoere Rocsta. In het terrein zonodig een beul, maar ook prima geschikt voor trans portwerkzaamheden in de beschaafde wereld: de Mitsubishi L200 Pick-Up 4WD 2.5 turbo-diesel. liiniJMni I |v Meterblok en middenconsole van de 605 vormen op tisch één geheel. Let op de brede uitstroomopeningen voor frisse en warme lucht. Door precies boven het midden van de wielkasten te eindigen, dragen de licht hellende achterstijlen van de 605 bij aan het slanke zij-aanzicht. Peugeot 605: Frans raf finement in de strijd tegen de Duitse (BMW, Ford, Opel, Mercedes) concur rentie. Speciaal voor zakelijke rijdefs, die jaarlijks veel kilo meters op de teller zetten: de Dodge Mini Ram Van 2.5 Turbo Diesel. Onder het fraaie lijnenspel van deze Alfa 155 2.0 TD gaat een beproefde oliestoker schuil, die zijn werk doet onder het motto: 'Zuinigheid met vlijt'. Het royaal bemeten laadruim met een inhoud van maximaal 1519 liter, ofwel anderhalve 'kuub'. Zojuist is in Australië de produktie gestart van de voor ons land bestemde Mitsubishi Sigma Station Wagon met links rechts stuur. Importeur Hart Nibbrig Greeve denkt op jaarbasis een paar honderd stuks van dit model te kunnen verkopen. V

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 15