Vlaardingse roept stichting voor hulp aan Kroatië in het leven 'Het leed achter het front is vaak nog veel erger' n m BELOOFD: Bedevaart Gemeentelijke prijsvraag om milieubewustzijn te stimuleren Gebit stuk? 4 8 HÏHOÜ Queenfans in Margriethal Ambrosius naar Engeland Nieuwe VSB-direeteur Toonkunstkoor pakt draad op met omslag! VERINGMEIER TANDTECHNIEK HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 PAGINA 13 WATERWEG NOORD - Na jarenlang op per soonlijke titel inzame- lacties te hebben gehou den voor slachtoffers van het oorlogsgeweld in het Kroatische deel van de voormalige Joe goslavische republiek, heeft de Vlaardingse Nada van Eijk-Curac de stichting Samen Sterk voor Kroatië,in het le ven geroepen. Op deze manier hoopt voorzitter Van Eijk op doeltreffen der wijze een overle vingskans te kunnen bieden aan hongeren den, zieken, invaliden en met name ouderen en kinderen in dit ge bied. Als de stichting de financiering van het transport rond weet te krijgen, zal in septem ber vanuit Vlaardingen een konvooi van vijf vrachtwagens met naar schatting honderd ton goederen naar Korcala vertrekken. Nada van Eijk komt uit Kroa tië en woont sinds 24 jaar in Nederland. Kort na het uitbre ken van de oorlog in haar ge boorteland, in 1991, hield zij haar eerste inzamelactie, toen bestemd voor het inmiddels met de grond gelijkgemaakte Vucovar, een van de eerste brandhaarden. In de jaren die volgden richtte zij haar acties op de vluchtelingenkampen in Crikvenica. Kroatië, zo vertelt Van Eijk, heeft een 300.000 vluchtelingen opgenomen uit Bosnië/Hercegovina, waarvan zo'n 9000 zich in hotels en in kampen in Crikvenica bevon den. Dank zij de bemiddeling van Van Eijk ontvingen deze vluchtelingen de afgelopen ja ren voedsel, medicijnen, en kleding uit Vlaardingen en omstreken. Van Eijk werkte hierbij samen met de even eens in Vlaardingen woonach tige maar het grootste deel van het jaar in Crikvenica ver blijvende Ans Skilijan. Zomerseizoen Aan de bevoorrading van de vluchtelingen in Crikvenica is echter kort geleden een einde gekomen. Crikvenica ligt bui ten het oorlogsgebied en heeft alles wat de westerse toerist aantrekkelijk vindt. Met het zomerseizoen in aantocht moesten de vluchtelingen plaats maken voor de toeris ten, een broodnodige bron van inkomsten. De volwassen vluchtelingen werden overge plaatst naar Sibenik en de kinderen (zo'n 4500) naar het veiliger Korcala. Met het ver dwijnen van de vluchtelingen uit Crikvenica kwam er een einde aan de samenwerking van Skilijan en Van Eijk; de eerste besloot zich in het ver volg op Gospic te richten, ter wijl Van Eijk er voor koos de kinderen die naar het zuidelij ke Korcala vertrokken niet in de steek te laten. Om zich te oriënteren op de situatie ter plaatse heeft Van Eijk in mei een bezoek ge bracht aan Korcala. „Om er poolshoogte te nemen en te bekijken wat er vanuit Neder land gedaan kan worden. En ik ben tot de conclusie geko men dat we meer moeten doen dan voor de Bosnische vluchtelinjgen alleen inzetten. Op tv zie je alleen maar front- beelden. Het leed daarachter krijg je nooit te zien. Leed van kinderen, zieken, ouderen en invaliden. Leed dat soms nog veel erger is. We hebben ter plaatse contact opgenomen met het Rode Kruis en de ge meente en we gaan nu ook deze groepen mensen met onze acties ondersteunen. We weten nu hoe groot de nood is en hopen daar wat aan te kun nen doen." Stichting Terug in Nederland richtte Van Eijk de stichting Samen Sterk voor Kroatië op. Sinds dien heeft ze veel medewer king gekregen van het Vlaar dingse bedrijfsleven; zowel wat de donatie van goederen, drukwerk, kantoorinrichting betreft als het ter beschikking stellen van opslagruimte, kis ten voor het verpakken van de goederen en transport binnen Nederland. De gemeente Vlaardingen stelde de stich ting een voormalig schoolge- bouwtje aan de Reigerlaan 53 ter beschikking, waar kantoor wordt gehouden en waar parti culieren op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur onder meer kleding, levensmiddelen en speelgoed kunnen inleveren. Al het werk wordt verricht door vrijwilligers, waaronder vluchtelingen uit het voorma lige Joegoslavië. Serven, Kroa- ten en Bosniërs werken daar bij broederlijk samen. Ook Katica Jovic, bekend van de inzamelacties voor Kroatië die zij de afgelopen jaren, even eens op persoonlijke titel, van uit buurthuis De Haven coör dineerde, heeft zich bij de stichting Samen sterk voor Kroatië aangesloten. Veiligheid en controle De stichting Samen Sterk heeft om diverse redenen Kroatië als doelgebied geko zen. „Vanwege het feit dat zich daar zoveel vluchtelingen bevinden", vertelt Van Eijk, „en omdat er in Rotterdam al een Bosnische vereniging is die actie voert voor Bosnië. En niet in de laatste plaats omdat ik ook aan de veiligheid van de chauffeurs moet denken. We hebben voor een veilige zone binnen Kroatië gekozen. En als we ons op Servië zou den richten, zouden we het embargo ontduiken. Boven dien loop je bij Servië de kans dat een groot deel van de goe deren niet op de plaats van be stemming aankomt doordat ze door de autoriteiten in beslag worden genomen en voor ei gen doeleinden gebruikt." Bij levering aan Kroatië kan de stichting zelf een oogje in het zeil houden. Van Eijk: „Ik ga zelf mee wanneer de goede ren op transport gaan om te controleren of ze daadwerke lijk aankomen bij diegenen waarvoor ze bestemd zijn. We hebben met het Rode Kruis in Korcala, dat de distributie ter hand zal nemen, afgesproken dat er twee lijsten komen. Eén voor het Rode Kruis waarop zij tekenen voor ontvangst en één voor de mensen zelf, waarop zij kunnen aangeven welke goederen zijn ontvan gen hebben." Transport De Stichting Samen Sterk heeft sinds de oprichting, 1 juli, al een kleine dertig ton goederen ingezameld. Van Eijk verwacht dat de stichting in september zo'n honderd ton goederen in de opslagruimtes zal hebben staan, gereed voor transport. „Goederen inzame len is niet zo'n punt", weet Van eijk uit ervaring, „maar om die goederen op de plaats van bestemming te krijgen, dat is heel wat moeilijker. We moeten het transport nog zien te financieren." Bewoners van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis kun nen deze dagen een schrijven van de stichting Samen Sterk voor Kroatië (giro 5534955) in de bus verwachten, met daar op het verzoek de actie van .de stichting te steunen. Goe deren kunnen op werkdagen tijdens kantooruren (van 9.00 tot 17.00 uur) ingeleverd wor den bij het inzamelpunt aan de Reigerlaan 53. De goede ren kunnen eventueel ook thuis worden afgehaald. Voor informatie hierover: tel. 474 48 54. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 WATERWEG NOORD - Sport hal Margriet in Schiedam biedt zaterdag 25 september onderdak aan een grote Queen Fanclubdag, georgani seerd door de Official Dutch Queen Fanclub. Tijdens deze happening vindt vanalles rond de popgroep Queen plaats. "Zo wordt heel veel zeldzaam videomateriaal vertoond, waaronder een ei gen backstagereportage van het concert van gitarist Brian May onlangs in Ahoy, met een ingesproken boodschap voor de fans. Voorts is er een ta lentcompetitie, een art-gallery, een loterij, een veiling ten bate van het Aidsfonds en een optreden van de populaire zanger Robby Valentine. Tot de aanwezigen behoort onder anderen Jacky Smith, voorzit ster van de International Queen Fanclub in Londen. De Queen Fanclubdag in de Margriethal is geopend van 12.00 tot 21.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt 12,50. Informatie over de kaartver koop is verkrijgbaar via tele foonnummer 010-4749879. SCHIEDAM - Met een bede vaart naar het heiligdom van O.L.V. ter Nood in Heiloo wordt woensdag 8 september (Maria Geboorte) de oogst- dankdag van de WLTO ge vierd. De eucharistieviering begint om 10.30 uur. Om 13.30 uur wordt een Danklof gehou den met Mariapreek en pro cessie in de tuin. Wie aan deze bedevaart wil deelnemen, moet zich vöör 4 september opgeven bij me vrouw Groenewegen uit Delft, telefoon (010) 4705767. SCHIEDAM- In het kader van haar 100-jarig bestaan brengt Harmonie Ambrosius tussen 14 en 28 augustus een bezoek aan Neath, de zusterstad van Schiedam in Wales. Ambrosi us zal daar enkele optredens verzorgen ondermeer in een grot en in het stadspark. De trip is een antwoord op het be zoek dat de Neath Young Wind Band in oktober 1991 aan de Brandersstad bracht. WATERWEG NOORD - De heer G.N. Steenkamer (33) is per 9 augustus benoemd tot districtsdirecteur Vlaardingen van de VSB Bank Schiedam Vlaardingen NV. Hij volgt in deze functie de heer J. Chr. Sorbi op, die eind juni de bank verliet. De heer Steenkamer was de laatste drie jaar werkzaam als rayondirecteur van de VSB Bank in Maassluis. Hij is nu verantwoordelijk voor de zes VSB-filialen in het Vlaarding se werkgebied en zetelt in het districtskantoor aan de Schie- damseweg 12. SCHIEDAM - De ge meente Schiedam heeft een tweejaarlijkse Mi lieuprijsvraag in het le ven geroepen. Alle plaatselijke inwoners en bedrijven worden uitgenodigd aan deze prijsvraag deel te ne men. Via de Milieuprijs vraag wil de gemeente ideeën, initiatieven en projecten, die een we zenlijke bijdrage leve ren aan een schoner mi lieu, stimuleren. Boven dien moet de toegeken de Milieuprijs worden gezien als een blijk van gemeentelijke waarde ring voor het milieube wust handelen van haar ingezetenen. De Milieuprijsvraag is onder verdeeld in twee categorieën. Er is een prijs (een speciaal hiervoor ontworpen kunst werk) voor de categorie bedrij ven, detailhandel en horeca en een prijs (duizend gulden en een aandenken) voor de cate gorie particulieren. Onder deze laatste categorie vallen ook sportverenigingen, bewo nersverenigingen, scholen, in stellingen en andere groepen. De inzendingen kunnen be trekking hebben op meerdere aspecten van het milieu, zoals schonere produktie, milieu vriendelijk huishouden, voor komen van afval en herge bruik van afvalstoffen, terug dringen van energie- en/of au togebruik, leefbaar maken en houden van de omgeving of zelfs veel grootschaliger zaken als het broeikaseffect en de aantasting van de ozonlaag. Deelname staat open voor ie dereen, die in Schiedam woonachtig, werkzaam of ge vestigd is. De suggesties moeten primair milieuvoorde len voor Schiedam opleveren en een preventief karakter hebben. Bovendien moeten de ideeën anderen (de buurt, de leden of de medewerkers) aan zetten tot actie. Alle bedrijven in Schiedam krijgen eind deze maand een deelnameformulier toegezon den. Particuliere deelnemers kunnen een formulier afhalen bij het Gemeentelijk Informa-i tiepunt in het Stadskantoor, alle bibliotheekvestigingen, de Infotheek van de GSD en de afdeling Burgerzaken (beide aan de 's-Gravelandseweg 567), het Gemeentelijk Wo- ningbeheer aan de Noordvest 18 en de NV O.N.S. aan de Van Heekstraat 15. Bovendien zijn deelnameformulieren te lefonisch aan te vragen bij Marjan Korsten van Bureau ROVEM, telefoon 4275439. De formulieren moeten vöör 1 oktober worden ingezonden aan diezelfde Marjan Korsten, p/a Gemeentesecretarie, bu reau ROVEM, Postbus 1501, 3100 EA Schiedam, onder ver melding van 'Milieuprijs 1993'. De inzendingen worden beoordeeld door een jury, be staande uit D66-raadslid Tru dy van den Akker, mevrouw W. Berend van de Zuidhol landse Milieufederatie en de heer N. Gauw van de Kamer van Koophandel. In november worden de prijswinnaars be kend gemaakt. Volgens de wedstrijdvoorwaar- den moeten de ideeën 'zowel praktisch als financieel uit voerbaar zijn'. Wie die finan ciële uitvoering voor z'n reke ning zal nemen, is echter niet geheel duidelijk. Op het deel nameformulier voor particu lieren wordt aan de deelnemer namelijk de vraag gesteld 'Hoe denkt u de uitvoering te financieren'?'. SCHIEDAM - Toonkunstkoor Schiedam pakt dinsdag 24 au gustus de draad weer op met de wekelijkse repetities in de voorhof van de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat. Deze repetities vinden iedere dinsdag plaats van 20.00 tot 22.00 uur. Ook het Toonkunst Kinderkoor slaat dinsdag weer aan het repeteren en wel van 18.30 tot 19.30 uur. De eerste uitvoering van het Toonkunstkoor staat geno teerd op vrijdag 5 november. In de Grote Kerk worden dan het Requiem van Duruflé en het Gloria van Vivaldi ten ge hore gebracht. Overigens kunnen beide ko ren nog versterking gebrui ken. Voor meer informatie kan men bellen: telefoon 4347734 (Toonkunstkoor) 4263148 (Kinderkoor). en V Meisjes blouses Gedessineerd van 100% katoenen flanel. Maten 104 t/m 176 lip/ Meisjespantalons 100% Katoen met 5 pockets in diverse kleuren. Maten 92 t/m 164 MmMm Meisjes sweatshirts Katoen/polyester met borduur. 92t/m 140 Jongens sweatshirts Katoen/polyester met borduur. Gestreept In 3 kleuren. tffeffcQC Maten 92 t/m 140 jêLjÈ* Jongens sweatshirt Katoen/polyester met borduur. In diverse kleuren. Maten 116 t/m 176 f* Jongens pantalons 100% Katoen met 5 pockets In diverse kleuren. if>AQg Maten 92 t/m 176 Wm Meisjes sweatshirts Katoen/polyester met borduur in diverse kleuren. Maten 116 t/m 176 JbMm Jongens sweatshirts Polyester/katoen met print in 3 kleurenkombinatiesajjBQp Maten 92 t/m 176 l*#® Jongens pantalons 100% Katoen met 5 pockets in diverse kleuren. Maten 92 t/m 176 /"t Meisjes sweatshirts Katoen/polyester met borduur. In diverse kleuren. Maten 92 t/m 140 Meisjes ski pantalons Katoen/polyester met 5% lycra. Met omslaglflfcQC Maten 92 t/m 164 |Y» m Nada van Eijk en Katica Jovic bij het inzamelpunt, Reigerlaan 53 y De heer G.N. Steenkamer Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak IKINDERKLEDIIJ VAN HANS! .•Xy:W: USEE Schiedam Koemarkt 1Schiedam-Kethel Winkelcentrum "Hof van Spaland" «!r wl ?r Wardi Beckmansingel 7,Vlaardingen-Holy Winkelcentrum "De Lc Maassluis Winkelcentrum "Koningshoek", Delft "In dêvesté'"* Vaa'ldwHk Rembrandtstraat' 17 's-Gravenzande Winkelcentrum sir°al 1 s-Gravenzande Winkelcentrum "Gravenhof, Wateringen Winkelcentrum "Vliethof' Monster Molenstraat 5Hoek van Holland Prins Hendrikstraat 227

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 13