Mazda racemonster bij Pennings Suzuki Alto GLS in de uitverkoop Peugeot met dakloze 306 Nissan en Ford combineren stationcar en terreinwagen Citroën C15 Club: voor zaak en privé BMW-airbag voor inbouw achteraf Nieuw: BMW316i coupe Identieke Terrano Hen Maverick Leverbaar met 1.4i benzinemotoren 1.8 diesel Tot voor kort leverde BMW zijn coupé-mo dellen uit de 3-serie uitsluitend in de ver sies 318is, 320i, 325i en M3. Deze serie wordt nu afgerond met het model 316i Coupé, voorzien van een nieu we 1.6 liter viercilinder motor. BMW levert deze nieuwe viercilin- dermotor vanaf model jaar 1994 in zowel een 1.6 liter versie als in een 1.8 liter formaat. Qua standaarduitrus ting is de 316i Coupé gelijk aan de 318is, be houdens de lichtmeta len velgen, stuurver- stelling en het binnen- verlichtingspakket. Tot de basisuitrusting van de nieuwe 316i Coupé behoort uiter aard het BMW-veilig- heidspakket met onder andere airbag, ABS, stuurbekrachtiging en gordelspanners. Naast deze voorzieningen om vat de meeruitrusting van de 316i Coupé ver geleken met de 316i se dan: bumpers en spie gels in de carrosseriek- leur, elektrische raam bediening vóór, hoogte verstelling van de voor- stoelen, neerklap- en deelbare achterban kleuning, toerenteller en brede stalen velgen. BMW levert de 316i Coupé met vrijwel di recte ingang. Vanaf deze maand staat deze Bijzonder Mooie Wagen (BMW) bij de dealers. Het prijskaartje ver meldt een bedrag van 55.950,=. Citroën is in de bestel wagen-markt sterk vertegenwoordigd met de C15. Voor modeljaar 1994 kondigt het merk van de 'Double Che vron' een nieuwe ver sie aan die zowel voor zakelijk gebruik als voor personenvervoer geschikt is. Volgens Ci troën Nederland: „be antwoordt deze C15 Club aan de veelvoor komende behoefte om voor het bedrijf en voor het gezin met één enkele auto te kunnen volstaan". Als bestelwagen met weggeklapte achter bank heeft de Citroën C15 Club een nuttig laadvolume van 2,02 m3. Met de achterbank in zitpositie ontpopt de C15 Club zich als een ruime gezinswagen, die plaats biedt aan vijf personen. Voor het bereiken van de bagage- of laadruim te beschikt Citroën's jongste bedrijfswagen variant over twee klap deuren aan de achter zijde. Verbeteringen Vergeleken met het voorgaande bestelwa genmodel heeft Citroën bij de nieuwe versie di verse verbeteringen doorgevoerd. Zo be schikt de Club over een wegklapbare achter bank en een bekleedde laadruimte. Het laad ruim is rondom voor- HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 PAGINA 19 SCHIEDAM - In de showroom van Mazda-dealer Pennings Auto bedrijf, aan de Noordmolenstraat 17, was de afgelopen dagen een prominente plaats ingeruimd voor een zeer spectaculaire Mazda- telg: de 787b. Een futuristisch ogend racemonster, waarmee de coureurs Weidler, Herbert en Gachot in 1991 triomfeerden in de beroemde 24-uurs race van Le Mans. Het prototype is uitgerust met een vierschijfs wankelmotor, goed voor 700 pk en een top snelheid van 360 km/uur. De in de kleuren groen, grijs en fluoriscerend rood gespoten race wagen maakt momenteel een toernee langs tien Mazdadealers in Nederland, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de im porteur van Mazda in Nederland, Auto Palace De Binckhorst in Den Haag. Autobedrijf Pennings is de eerste dealer, die de 787b mocht tentoonstellen. De toernee wordt begin oktober afgesloten met een driedaagse expositie in Autotron Rosmalen. Autobedrijf Pennings koppelde aan de aanwezigheid van de 787b een actie, waarbij voor alle Mazda-modellen fraaie sportpakket- ten voor een aantrekkelijke prijs worden aangeboden. Deze actie loopt nog zolang de voorraad strekt. De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190292 Begin 1994 presenteert Suzuki zijn nieuwe Alto. Momenteel wordt er nog gevochten welke autoshow de primeur krijgt: 'het Salon' van Brussel in januari 1994 of de autosalon van Genève in maart. In afwachting van de opvolger van het bestaande suc cesmodel is thans een speciale versie in de verkoop gekomen: de Alto GLS. Deze compleet uitgeruste GLS vervangt de Alto GA, GL en GLX. Hij vormt de uitverkoop van de Alto-reeks. Duitsland nam in 1992 maar liefst 44 procent van de totale Eu ropese cabrioletmarkt voor zijn rekening. Automobiles Peuge ot gunt onze oosterburen daarom de wereldpremière van haar jongste telg uit het 306-programma: de cabriolet-versie. Op de Internationale Automobil Ausstellung (IAA) van Frankfurt, die tot 19 september wordt gehouden, verschijnt deze 'dakloze' 306-viriant voor 't eerst in het openbaar. Volgens de traditie van het merk heeft Peugeot het ontwerpen van de cabriolet toevertrouwd aan de ervaren carrossier Pininfa- rina. l^a het nodige studie-, schaaf-, en styleerwerk kwam de Itali aanse grootmeester met een strak gelijnde, uiterst solide en even- wich.ige ontwerp voor de dag. Franse esprit en Italiaanse creati- viteil resulteren in een fonkelend ontwerp. Tot zijn opvallende eigenschappen behoren het ontbreken van een rolbeugel, waarmee de 306 Cabrio het voorbeeld van de re cent uitgebrachte Astra Cabrio volgt. De op komst zijnde nieuwe VW Golf Cabrio heeft echter wel een rolbeugel. Met de GLS zet Suzuki de Alto-traditie van veel rijplezier tegen lage kosten voort. Vijf deuren geven prima toegang tot het passa- giersverblijf van de GLS. De spaarzame driecilindermotor van 796 cm3 zorgt via een handgeschakelde vierversnellingsbak voor de aandrijving. Deze 0,8 liter motor met bovenliggende nokkenas heeft zich inmiddels ruimschoots bewezen als een onverwoest baar stukje Japanse motortechniek. Driepitter Dankzij een katalysator voldoet de Alto al tijden aan de geldende emissie-eisen. De driepitter levert maximaal 24,8 kW/34 pk bij 5200 omw/min en een hoogste koppel van 59 Nm bij 3000 tpm. Hiermee haalt de Alto GLS een topsnelheid van 130 km/u. Bij constant 90 km/u verbruikt-ie 1 op 20; bij 120 km/u is dat 1 op 14. Dankzij de tankinhoud van 30 liter heeft hij ejus een actieradius van zo'n 450 tot 500 kilometer. Op de afwerking valt weinig af te dingen. Luxe binnenbekleding is standaard; zelfs in de bagageruimte ligt tapijt. Een dagteller en klokje zijn standaard, evenals een antenne, achterruitverwar ming, wis/was-installatie achter en mistachterlicht. De rugleuning van de achterbank heeft drie standen en is in de len neerklapbaar. Hierdoor kunnen aantal inzittenden en hoe veelheid te vervoeren bagage nauwkeurig op elkaar worden afge stemd. Een middenconsole, semi-automatische choke, kinderslo- ten achter, een afsluitbaar tankklepje, wielnaafdoppen en een hoedenplank zijn eveneens allemaal standaard. Inclusief BTW en BPM kost de Alto GLS vijfdeurs 14.995 gulden. Het model is leverbaar in vier kleuren: St. Germain Red, Superior White, Neptune Dark en Medium Grey Metallic. Twet motoriseringen Peugeot levert de 306 cabriolet met een 1761 cm3 motor van 74/103 pk naar keuze met of zonder automatische versnellings bak. Er is ook een zwaardere motorisering verkrijgbaar, namelijk een 1988 cm3 motor van 89 kW/123 pk, uitsluitend in combinatie meteen handgeschakelde vijfbak. Laatstgenoemd model bezit tevens een luxueuzer uitrustingsniveau en heeft onder andere een elektrisch bedienbare kap standaard. Als economische en gebruiksvriendelijke auto heeft de Suzuki Alto een enorme faam opgebouwd. Zijn lage benzineverbruik en steevast hoge inruilwaarde resulteren in een ongeëvenaard gun stige kilometerkostprijs. Voor Nederlanders met een 'ons-ben-zu- nig' instelling is de Alto een boezemvriend van de portemonnee. Hij pleegt immers geen aanslag op het gezinsbudget. Vartaf voorjaar 1994 komen deze cabriolet-versies het 306-pro- grainma verrijken. Ze gaan dan samen met de onlangs gelanceer de Astra Cabrio, de in aantocht zijnde Golf III Cabrio en andere 'topless-modellen een rol spelen in de Europese cabrio-markt, die voo- 1994 wordt geschat op circa 150.000 auto's. Koffiedikkijkers voor spellen voor vier soor ten auto's een floris sante toekomst: stads- wagentjes, stationcars, terreinauto's en ruim tewagens. Omdat ze bij Nissan niet op hun ach terhoofd zijn gevallen, bedachten ze dat het mogelijk moest zijn de 'oude' Terrano-terrein- wagen te vervangen door 'twee-in-één', na melijk een combinatie van terreinwagen en stationcar. BMW voorziet zijn mo dellen - net als andere autobouwers overigens - van steeds meer stan daard veiligheidsvoor zieningen. Zo kregen in 1992 alle BMW's het anti-blokkeer systeem ABS; in 1993 volgde de airbag vanaf de BMW 3181. BMW-rijders met een recent model zón der airbag (waaronder veel 316i-kopers) infor meerden veelvuldig naar de mogelijkheid om alsnog een airbag in te bouwen. Inha kend op deze vraag ontwikkelde BMW een lederen sportstuur met Euro-Airbag, geschikt voor inbouw achteraf. BMW-rijders die hun auto alsnog willen uit rusten met een airbag kunnen nu via de BMW-dealer een goed in de hand liggend, le deren sportstuur met de compacte Euro Air bag (inhoud 30 liter) la ten monteren. De 'luchtzak' heeft, in op geblazen toestand, een volume van 30 liter. Zo doende kunnen de af metingen in opgevou wen toestand gering blijven. Samen met het opblaasmechanisme en de jongste generatie elektronica, is deze Euro-Airbag onopval lend gemonteerd rond de naaf van een elegant sportstuur. De advies prijs bedraagt 1689 gul den inclusief BTW èn montage. Omdat het een veiligheidsartikel betreft, vindt inbouw uitsluitend plaats bij de BMW-dealer. Levering van Euro Air bags voor montage ach teraf in BMW 5- en 7-se- rie modellen, komt van af oktober op gang. Voor de 5-serie gaat het om de bouwjaren '88 tot '93; voor de 7-serie om de bouwjaren december 1989 tot april 1992. Sindsdien behoortde airbag in deze modellen tot de standaarduitrus ting. In de autobranche on derscheidt men twee soorten airbagsyste men: de US- en de Euro-Airbag. Omdat in de Verenigde Staten geen gordelplicht be staat, waardoor de air bag daar ook zonder veiligheidsgordels af doende bescherming moet bieden, heeft de US-Airbag een inhoud Van 80 liter. Uiteraard heeft dit gevolgen voor het formaat van de air bag in opgevouwen toe stand. Om deze airbag te huisvesten is een re latief grote naafdop in het stuurwiel vereist. De Euro-Airbag met z'n inhoud van (meestal) 30 liter neemt natuurlijk veel minder plaats in. Omdat in Europa wèl een draagplicht voor veiligheidsgordels be staat, stelt BMW zich - net als andere autobou wers - op het standpunt dat airbags uitsluitend in combinatie met om gelegde veiligheidsgor dels hun beschermende werking kunnen heb ben. Door voor de produktie van deze Terrano II te vens een samenwerking aan te gaan met Ford lijkt Nissan helemaal een gouden greep te hebben gedaan. Als ba sis voor het Nissan/Ford project dient het vorige Terrano-model, waar van het onderstel in ge wijzigde vorm wordt overgenomen. Styling- studio I.D.E.A. uit Tu rijn werd gevraagd een modern, elegant maar toch ook robuust en tijd loos koetswerk te cre- ren. In Nissan's nieuwe fabriek nabij Barcelona bouwen Nissan en Ford nu een vierwielaandrij- ver volgens het 'sports- utility'-concept, dit wil zeggen: multifunctio neel inzetbaar. Met de Nissan-badge op de neus heet-ie 'Terrano II', Ford noemt hem 'Maverick'. Nissan beschikt - net als de meeste andere Ja panse automerken - over een berg ervaring op terreinwagengebied. Modellen als de Patrol, Tei raiio (I) en m minde re mate de King Cab be zitten een geduchte 4- Wheel-Drive reputatie. Ford is in Europa op dit terrein wat minder thuis, maar heeft met de Explorer (jarenlang marktleider in de Vere nigde Staten) toch ook de nodige expertise in de kofferbak. Identiek Omdat Ford het te kost baar en te gewaagd vond zelf een op de Europese markt toegesneden ter reinauto te ontwikke len, werd samenwer king met een ervaren partner gezocht. Nissan bleek het aangewezen merk, omdat deze Ja panse autofabrikant net zelf overwoog de 'oude' Terrano een face-lift te geven. Samenwerking heeft voor- èn nadelen. Bij het Terrano II/Mave- rick project is de ver gaande éénvormigheid een nadeel. Beide typen hebben hetzelfde koets werk, inclusief de oplo pende taillelijn ter hoog te van het derde zijruit je. Bumpers, koplam pen, buitenspiegels, deurgrepen, het 'safari- look'-reservewiel ach terop, alles is identiek. Enige verschilpunten zijn de grille, de bekle ding, terwijl ieder merk exclusief bepaalde lak- kleuren mag voeren. Als jé de Terrano II en de Maverick naast el kaar zet, valt er weinig verschil te ontdekken. In geval van twijfel brengt gelukkig het naamplaatje op de grille nog altijd uitkomst. Aan de achterkant maakt de hoes om het reservewiel met de tekst 'Maverick' of 'Terrano II' aan alle twijfel een einde. Kopers van de Terrano II hebben keus uit twee typen: een driedeurs koetswerk, gebouwd op een korte wielbasis (2,45 m.) met plaats voor vijf personen, of een vijf- ueurs auio mei een lan ge wielbasis (2,65 m.) en ruimte voor zeven, waarbij het wel steeds krapper wordt naarmate je verder achterin komt. Beide uitvoeringen zijn verkrijgbaar met een 2,4 liter viercilinder benzi nemotor en een 2,7 liter turbodiesel. Dit zijn 'oude bekenden' uit de vorige Terrano. In de Ford 'Maverick' komen we dezelfde krachtbron nen tegen. Dank zij een doordacht onderstel bezit de Nis san Terrano II uitste kende terreineigen schappen. Daarnaast staat het loopwerk borg voor een uitstekend comfort op de gewone weg. Cijfers Na alle opwinding van de kennismaking met de Terrano II/Maverick resten tot slot koele cij fers. Ford en Nissan ho pen dat er zoveel vraag naar hun eeneiige twee ling bestaat, dat de jaar-#» produktie uitkomt op zo'n 50.000 exemplaren, keurig verdeeld over beide partners. Beide motoriseringen kunnen worden gecom bineerd met de uitrus tingsniveaus LX, SLX en SGX. Prijzen voor de geel-kenteken versies lopen van nèt geen 60 mille voor de driedeurs 2.4 LX tot nèt boven de 70 mille voor de drie deurs SGX turbodiesel, en vijfdeurs kost steeds 7300 gulden meer dan een driedeurs. Op grijs kenteken komt de Terrano II 2.4 LX op ƒ39.114,89. zien van ruiten. Aan weerszijden van de ach terbank kunnen de rui ten worden opgescho ven. Andere wijzigin gen zijn: full-cover wiel doppen, een extra bies boven de-zijstootstrips, terwijl metallic lak 750 gulden extra kost. Citroën levert de C15 Club met keus uit twee krachtbronnen. De 1.4i (1360 cm3) benzinemo tor met katalysator legt 54 kW/75 pk bij 6200 omw/min aan de dag. De 1.8 liter (1769 cm3) dieselmotor reikt tot 45 kW/60 pk bij 4600 om w/min. Inclusief BTW komt de C15 1.4i RE Club op 26.250, de dieselver sie C15 RD Club kost 30.750,=. few. Bij de BMW 7- en 8-serie modellen is ook voor de voorpassagier een airbag standaard aanwezig. BMW breidt zijn coupé- lijn uit met deze 316i Cou pé. Prijs van deze fraai gelijnde wagen vanaf 56 mille. In zijn element, de Nissan Terrano II gaat met groot plezier het 'slechte pad' op. Met de Terrano II mikt Nissan op een jeugdig, dynamisch en koopkrachtig publiek. Je zou het niet zeggen, toch wist BMW in dit slanke sportstuur een Euro-Airbag met in opgeblazen toestand een volume van 30 liter in te bouwen. In de onderste stuurspaak zit een controlelampje. MBftaMMMMNHR HÉ Voorlopers van een nieuwe trend: multifunctionele m1- nivans, die zowel in het terrein als op de directie-par keetplaats gezien mogen worden. Links de vijfdeurs Nissan Terrano II, ook wel aangeduid als 'Wagon', rechts de iets kleinere driedeurs. Met de nieuwe Club-versie van de C15-bestelwagen komt Citroën tegemoet aan de wensen van wie doorde weeks een werkpaard nodig heeft en in het weekend graag over een luxe wagen beschikt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 19