GEMEENTEDAG OPGEDRAGEN AAN OUDEREN 1 MAAK KANS OP MIUEUPRIJS Monument V EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 PAGINA 3 11 SEPTEMBER 1993 Openbare vergaderingen Gemeentelijk lnformati|^||jnt Brochure Milieubeleidsplan I s, De gemeente Schiedam organiseert zaterdag 25 september, tussen elf en drie uur, in het Stadskantoor, voor de derde keer een "Gemeentedag". Als thema is gekozen voor "Ouderen" (vanaf 55 jaar). Schiedam wil hiermee aansluiten bij het jaar van de ouderen. De Gemeentedag is een initiatief van de Vere niging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De gemeentelijke organisatie wordt aange- moedigd om haar poorten te openen, zodat de contacten tussen de lokale overheid en de burgers verbeteren. Iedere gemeente is vrij om aan de dag deel te nemen en kan er een eigen invulling aan geven. De vorige gemeen- tedagen zijn voor Schiedam zeer succesvol geweest. In 1991 bezochten zo'n 800 bezoe kers het Stadskantoor. De dag stond toen in het teken van "Milieu". Vorig jaar waren er maar liefst 1500 bezoekers op de been. Het thema was toen "Veiligheid" en de activiteiten vonden plaats bij de brandweer. Schiedam ziet dit jaar goede mogelijkheden om, in samenwerking met plaatselijke organi saties van en voor ouderen, het gemeentelijk beleid voor die groep onder de aandacht te brengen. Een werkgroep Gemeentedag, waarin gemeentelijke afdelingen, diensten en niet-gemeentelijke instellingen participeren, is zeer actief bezig een aantrekkelijk program ma samen te stellen. Hierover verschijnt bin nenkort informatie. Het toekomstig gedistilleerd museum "De Gekroonde Brandersketel" is op Open Monumentendag toegankelijk. JENEVER INSPIREERT MONUMENTENDAG De Open Monumentendag op zaterdag 11 september, tussen tien en vijf uur, heeft in Schiedam dit jaar het thema "Jenever". Het loopt als een rode draad door alle activiteiten heen. De bezoekers krijgen de gelegenheid om uitgebreid kennis te maken met de geschiedenis van de Schiedamse jenever-industrie en de produktie van jenever. Het hele proces van graankorreltje tot het vermaarde witte vocht is in al zijn facetten te bewonderen. Schiedam werd lange tijd niet graag herin nerd aan haar jenever-vërleden. Dit kwam onder meer door de erbarmelijke arbeidsom standigheden in de vroegere jeneverindustrie. De uitstoot van roet gaf de stad zelfs de bij naam "Zwart Nazareth". Inmiddels is het schaamtegevoel verdwenen. Schiedam heeft oog gekregen voor haar jene verachtergrond. Verscheidene standbeelden en de jaarijks terugkerende Brandersfeesten getuigen daarvan. DE NIEUWE PALMBOOM De brandersstad is bezig om aan haar jene ver-verleden verder gestalte te geven. On langs heeft Pieter van Vollenhoven de her bouwde molen "De Nieuwe Palmboom" geopend. De molen is ingericht als eerste Ne derlands Malend Korenmolenmuseum. Hier kan men zien hoe het graan op authentieke wijze wordt verwerkt tot moutmeel voor de je neverbranders. Op Open Monumentendag is de molen gratis te bezoeken. Ook wordt hard gewerkt aan de restauratie van de oude distilleerderij "De Locomotief" aan de Lange Haven. Deze zal worden inge richt als Nationaal Gedistilleerd Museum. Dit bevindt zich nu in de kelder van het Stedelijk Museum. Op 11 september kan iedereen naar binnen om te kijken hoever de restaurateurs al zijn gevorderd. HET PROGRAMMA Het Comité Open Monumentendag Schiedam heeft dit jaar voor een aantrekkelijk program ma gezorgd met verschillende aardige attrac ties. - Wethouder Reijnhout (onder andere Monu mentenzorg) opent de Monumentendag om tien uur in de Korenbeurs. - Een gratis toegankelijke rondvaartboot voert de bezoekers van het Doelenplein naar het Proveniershuis en van daar naar de Vis markt. - Plaatselijke toneelverenigingen verzorgen op verschillende lokaties straattoneel. In de to neelstukjes wordt "de gewone mens", uit 1893, centraal gesteld. De mens op wiens schouders de jeneverindustrie rustte. Achter de imposante panden aan de Hoogstraat en de Lange Haven leefden zij in bescheiden wo ningen. - Bij het Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis geeft het Sint Anthonisgilde meerdere malen een demonstratie van de authentieke manier waarop zakken graan van schepen werden gelost - In het Stedelijk Museum is de grote jene vertentoonstelling "Wereldwijd verbreid" te zien. Het Museumplein is ingericht als terras. - In de Korenbeurs is een fototentoonstelling ingericht en ontvouwen studenten van de Technische Universiteit in Delft hun plannen over het toekomstige gebruik van het gebouw. - Ook mouterij "De Goudsbloem" en brande rij "De Tweelingh" zijn te bezichtigen. Naast de jeneverhistorie biedt Schiedam tal van monumentale bezienswaardigheden zoals de Sint Janskerk (torenbeklimming mo gelijk), het Proveniershuis en de Sint Jorisdoe- len. In verscheidene panden wordt muziek ten gehore gebracht. Open Monumentendag in Schiedam, een kans die u niet voorbij mag laten gaan. Bij de plaatselijke VW (Buitenhavenweg 9) en de bi bliotheken is een roulefolder verkrijgbaar. Op de dag zelf ligt de folder bij de WV en in de Korenbeurs. De komende weken wordt een aantal openbare vergaderingen gehouden. In het Gemeentelijk Informatiepunt (hal Stadskantoor) kunnen geïnteresseerden, een week voor de betreffen de vergaderingen, de inhoud van de agenda (met vermelding van tijd en plaats van de verga dering) en vergaderstukken inzien. Op woensdag 8 september vergadert de commissie voor Financiën, Bedrijven, Personeel en Organisatie. Op maandag 20 september vergadert de commissie voor Sociale Vernieuwing. Op maandag 27 september vergadert de ad viescommissie voor Vrouwen. Op maandag 4 oktober vergadert de com missie voor Cultuur, Gemeentewerken, Stadson twikkeling en Verkeer. Op dinsdag 5 oktober vergadert de commis sie voor Onderwijs, Sociale Zaken en Emancipa tie. Op woensdag 6 oktober vergadert de com missie voor Wonen, Wijk- en Buurtbeheer en Voorlichting. Op maandag 11 oktober vergadert de com missie voor Algemene en Economische Zaken. Op dinsdag 12 oktober vergadert de commis sie voor Welzijn, Sport, Volksgezondheid en Milieu. Op woensdag 13 oktober vergadert de com missie voor Financiën, Bedrijven, Personeel en organisatie. De gemeenteraad vergadert op maandag 13 september en op maandag 25 oktober. Het Gemeentelijk Informatiepunt draait een jaar. Verscheidene mensen hebben al een kijkje ge nomen. Van vergaderstukken van raadscom missies en raad tot milieuplannen, van folders over allerlei onderwerpen tot gemeentelijke nota's, in het informatiepunt kan 'elk wat wils' vinden. Ook liggen de Schiedamse huis-aan- huis bladen en het Rptterdams Dagblad klaar om gelezen te worden. Loop gerust eens binnen. Nieuw in het Gemeentelijk Informatiepunt Folders/brochures - Milieubeleidsplan Schiedam, 1993-1995. Brochure met de belangrijkste punten van het milieubeleidsplan. - Ogen op scherp, stappen in het landschap. Folder over uitstapjes/activiteiten in ons Zuidhollands' landschap. - De WAO hoeft geen eindstation te zijn. Brochure over de nieuwe WAO; arbeidson geschikten worden veel meer gestimuleerd en geholpen om weer aan de slag te gaan. - Instituut Sociaal Raadslieden. Folder over wat de raadslieden voor u kunnen betekenen. - Nationale Ombudsman. Folder over het indienen van klachten over het gedrag van rijksambtenaren en de politie. Kranten - Paspartout, september 1993. Informatiekrant over de Rotterdampas. Belangstellenden hebben nog tot 1 oktober aanstaande de tijd hun deelnamefor mulier in te zenden om mee te dingen naar de Milieuprijs 1993. Onlangs heeft het gemeentebestuur van Schiedam alle inwoners en bedrijven binnen haar gemeente grenzen hiertoe uitgenodigd. De Milieuprijs zal voortaan eens in de twee jaar worden uitgereikt. De bedoeling hiervan is ideeën, initiatieven en projecten die een we zenlijke bijdrage leveren aan een schoner milieu, te stimuleren. Tevens wil de gemeente met het geven van een prijs laten zien dat ze milieubewust handelen waardeert. Er zijn twee prijzen beschikbaar. De ene prijs is bestemd voor de categorie 'bedrijven'. Hier onder worden ook de detailhandel en de horeca begrepen. De andere prijs is bedoeld voor deelnemers in de categorie 'particulie ren'. Hieronder vallen naast individuele perso nen ook groepen, sportclubs, bewonersvere nigingen, instellingen, scholen en dergelijke. De prijs voor particulieren bestaat uit een geldbedrag van duizend gulden en een aan- Draag bij aan een schoner milieu en win duizend gulden. denken. Voor de winnende ondernemer is er een speciaal voor deze prijsvraag ontworpen kunstwerk. JURY Een jury, bestaande uit het gemeenteraadslid mevrouw G.H van den Akker, mevrouw W. Berend van de Zuidhollandse Milieufederatie en de heer W. Gauw van de Kamer van Koop handel, beoordeelt de inzendingen. Op 8 no vember zullen de prijzen worden uitgereikt. Dit gaat met de nodige publiciteit gepaard. ONDERWERPEN De inzendingen kunnen betrekking hebben op onder meer de volgende onderwerpen; - schonere produktie - milieuvriendelijk huishouden - voorkomen van afval - hergebruik van afval- en/of grondstoffen - terugdringen energieverbruik - terugdringen autogebruik - leefbaar maken of houden van de omge ving, onder andere door verbetering van de groenvoorziening, het tegengaan van zwerf vuil, bestrijding van water-, bodem- of lucht vervuiling, en vermindering van geluid- en stankhinder. - een activiteit of actie voor het behoud van het leefmilieu op grote schaal waarbij te denken valt aan het broeikaseffect en de aan tasting van de ozonlaag. VOORWAARDEN 1ledereen die in Schiedam woont, werkt of een vestiging heeft, mag meedingen naar de prijzen. 2. U mag zowel uwzelf kandidaat stellen, als ook een ander voor de prijs voordragen. 3. De voorkeur gaat uit naar originele ideeën, activiteiten en maatregelen die: - een duidelijk milieuvoordeel opleveren, met name voor de Schiedamse leefomgeving. - een preventief karakter hebben, dat wil zeggen: voor- komen van het ontstaan van afval en andere vormen van milieuvervuiling in plaats van naderhand opruimen of verwer ken. - zowel financieel als praktisch uitvoerbaar zijn. - anderen (de buurt, de leden, de medewer kers) tot actie aanzetten. 4. Als er te weinig inzendingen zijn of als er kwalitatief niet aan de eisen wordt voldaan, zal de prijs niet worden uitgereikt. 5. Over de uitslag van de prijsvraag kan niet worden gecorrespondeerd. DEELNAMEFORMULIEREN Alle bedrijven in Schiedam hebben eind au gustus een deelnameformulier met vragen toegestuurd gekregen. Voor de deelnemers uit de categorie 'particulieren' zijn formulieren te verkrijgen bij de volgende adressen: - Gemeentelijk Informatiepunt (Stadskantoor) - alle vestigingen van de bibliotheek - Infotheek GSD ('s-Gravelandseweg 567) - Burgerzaken ('s-Gravelandseweg 567) - Gemeentelijk Woningbeheer (Noordvest 18) - N.V. ONS (Van Heekstraat 15) Ook kunnen zij telefonisch een exemplaar aanvragen bij Marjan Korsten van de Ge meentesecretarie, bureau ROVEM, telefoon nummer 4275439. Dit geldt eveneens voor bedrijven die geen deelnameformulier hebben ontvangen. Ingevulde formulieren s.v.p. vóór 1 oktober a.s. insturen naar het volgende adres: Gemeente secretarie, bureau ROVEM, t.a.v. Marjan Kors ten, Postbus 1501, 3100 EA Schiedam, onder vermelding van 'Milieuprijs 1993'. Het 'Milieubeleidsplan Schiedam, 1993-1995' is ook in brochurevorm te krijgen. Zoals de titel aangeeft worden in deze brochure de belang rijkste punten van hel Schiedamse milieubeleid helder en beknopt op een rij gezet. Zo kan men onder meer lezen wal de achter gronden van het milieubeleid zijn en op welke manier de plannen om het milieu te verbeteren worden uitgevoerd. Ook wordt uitgelegd welke onderwerpen extra aandacht krijgen, zoals de afvalproblematiek, de zorg voor de bodemkwaliteit en het terug dringen van het autoverkeer. Wilt u ook weten wat er in uw gemeente op mi lieugebied gebeurt, dan kunt u gratis een bro chure halen bij het Gemeentelijk Infopunt in het Stadskantoor en bij alle filialen van de biblio theek. Uitgave: Gemeente Schiedam Redactie: Bureau Voorlichting Tel. 427 53 89 Foto's: Jan van der Ploeg Datum: 8 september 1993

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 3