m fé Buurtbeheer geslaagd in Goeman Borgesius BORG-blok opgeleverd Subsidie-omzetting Jenevermuseum Jaar van de Ouderen gaat ongemerkt Pater Odijk is nieuwe deken bgs Maar B&W moet zich wel uitspreken over wijkdemocratisering" Coördinator s taak zit er op Bekendmaking PC-TRAININGEN mm m mm Gemeente wil kunstzinnige stropdas yy Vervanging bloembakken NCVB Hoogheemraadschap van Schieland ;l'Öe V'5 DRUKKERIJ Adverteren doet verkopen! ADVERTENTIEBEDRIJF Jr o-r y HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 PAGINA 12 SCHIEDAM - Bewoners vereniging Schiedam- Zuid is 'dik tevreden' over het Schiedamse ge meentebestuur. Vooral de wethouders Adri Reijnhout, Chris Zijde veld en Bart de Leede lijken bij de BVSZ een potje te kunnen breken. „Met Aad Wiegman heb ben we weinig ervarin gen, omdat zijn porte feuille een gebied be strijkt, waar de BVSZ zich doorgaans weinig op beweegt", schrijft de bewonersvereniging on der de veelzeggende kop 'Onze wethouders doen het best goed!' in het wijkorgaan 'De Gor- zette'. Maar er is ook kritiek. Hoewel het altijd beter kan, is de BVSZ helemaal niet onte vreden over de welwillend heid, waarmee haar inbreng opihet stadskantoor wordt om armd. Vooral de wijze, waarop Adri Reijnhout zich heeft inge spannen tegen het sloop- en renovatieplan van de WBS in Zuid, is bij de bewonersvere niging in goede aarde geval len. Maar ook over Chris Zij develd wordt de loftrompet ge stoken. „Ideeën uit de wijk vinden bij hem altijd gehoor. Het meest geslaagde voor beeld is wel het moestuinen complex aan de Westfranke- landsedijk. Bovendien was Zijdeveld de eerste stadsbe stuurder, die een jaar geleden jubelend reageerde op onze zelfanalyse, over wijkdemo- cratie en dergelijke. De oppo sitiepartijen CDA en WD, lie ten het lelijk afweten, terwijl we slechts schoorvoetend bij val kregen van D66 en Groen- Links. Nee, de wethouders springen er bij ons echt uit", aldus de BVSZ. Bondgenoot Ook Bart de Leede scoort goed in Zuid, met name door zijn inzet in de strijd tegen het dreigende industrielawaai vanaf de Waalhaven en Eem- haven. „De Leede is nu één van onze bondgenoten bij de bezwaarschriftenprocedure bij de Raad van State". Over Aad Wiegman kan de bewonersver eniging zich moeilijker een oordeel vormen, „maar het is onze indruk dat hij als wet houder van financiën terecht zuinig omspringt met de por temonnee van de vele minima in Schiedam". Geen stemadvies Opmerkelijke hulde voor de Schiedamse stadsbestuurders van een organisatie, waarvan je zoiets op het eerste gezicht niet zou verwachten. Het BVSZ-bestuur haast zich in hetzelfde artikel dan ook te benadrukken dat deze lofui tingen niet zijn bedoeld als stemadvies voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. „Wel om de indruk weg te ne men, dat het nooit goed is in de politiek en dat de heren op het pluche er maar een zooitje van maken. De BVSZ vindt dat een heel akelige benade ring van de politiek. Het zijn meestal de mensen die niets doen, die kritiek hebben op de gang van zaken. Wij zijn daar entegen heel blij, als we zien dat het stadskantoor serieus met ons werk omspringt". Gorzenaren, die denken dat de plaatselijke politiek van geen meter deugt en dat ze hun heil bij rechts-radicale partijtjes moeten zoeken, wor den door de BVSZ terecht ge wezen: „Als we ergens niets van te verwachten hebben, dan zijn die het wel". Toch lijkt het epistel ten fa veure van de zittende wethou ders wel degelijk een addertje onder het gras te bevatten. Want tegelijkertijd heeft de BVSZ een brief aan de ge meenteraad gezonden, waarin zij haar teleurstelling uit spreekt over het feit dat het college van B&W geen inhou delijke reactie wil geven op de door de BVSZ zo gewenste wijkdemocratisering. „Een ge miste kans van het dagelijks bestuur van de gemeente Schiedam", zo meent de bewo nersvereniging. De wijkdemocratisering, met als belangrijkste exponent de aanstelling van een speciale wijkwethouder, komt uit de koker van de PvdA. Het colle ge wil hierop niet officieel in gaan, omdat het een 'pure par tij-aangelegenheid' betreft. De BVSZ beschouwt het als „eng en beperkt als het colle ge een voortzetting over visie- ontwikkeling hierover terug verwijst naar slechts de poli tieke partij, die erover is be gonnen". Vooral het feit dat ook de PvdA-wethouders in het college (Zijdeveld en Wiegman) het voortouw niet wensen te nemen, steekt de bewonersvereniging. Dat zou, volgens haar, nog weieens na delige gevolgen kunnen heb ben bij de komende verkiezin gen. „Als deze partij iets wenst te bereiken, is juist deze periode het meest geëi gende tijdvak om te scoren. Na de verkiezingen hoeft het wellicht niet meer „Kortom, wij willen snel resul taten zien, voor de verkiezin gen, of tenminste de vereiste daadkracht hiertoe. De PvdA heeft verwachtingen gewekt. Met name de PvdA-afgevaar- digden in het dagelijks be stuur van de gemeente moeten zich hier nader over uitspreken en bijstand van de andere partijen wordt zeer toe gejuicht". De BVSZ vreest dat het ver trek van Hans Bakker als frac tievoorzitter van de PvdA schade berokkent aan de eerder tentoongestelde ver nieuwingsdrift van de socialis ten. Bakker was immers de 'geestelijk vader' van de idee voor wijkdemocratisering. m M SCHIEDAM - Het twee jaar geleden gestarte buurtbeheerexperiment Goeman Borgesius in de wijk Nieuwland mag ge slaagd worden ge noemd. Dit meent Anke Huntjens, de waarne mend buurtcoördinator van het project, in een voorlopig evaluatiever slag. „We zijn nog niet klaar, maar wel op de goede weg. Voor de buurtcoördinator loopt het werk in de Goeman Borgesius langzaam ten einde. Het is nu zaak om een persoon aan te stellen, die zorg draagt voor de voortgang en continuïteit van het be heer". Anke stelt voor om hiervoor via de Ba nenpool een 'buurtcon- ciërge' in te schakelen. Het buurtbeheerexperiment Goeman Borgesius ging in 1991 van start in het kader van het wijk- en buurtbeheer. Het doel was te komen tot een intensieve en integrale buurt- beheeraanpak met een actieve betrokkenheid van de bewo ners daarin. Het experiment zou twee jaar duren en die ter mijn loopt dus nu ten einde. Voor Anke Huntjens aanlei ding om stand van zaken te geven. Om de actieve betrokkenheid van bewoners te stimuleren, werd gekozen voor een con creet project: de herinrichting van de binnenterreinen. In overleg tussen bewoners en diensten werd een ontwerp ge maakt, waarna de Dienst Ge meentewerken het ontwerp uitvoerde. De binnenterreinen zijn inmiddels klaar en de kin deren uit de buurt maken gre tig gebruik van de speelvoor- zieningen. Het is nu aan de buurtbewoners zelf om de bin nenterreinen te onderhouden. Andere activiteiten In het verlengde van dit bin nenterreinenproject zijn ver volgens meer activiteiten ont plooid om de betrokkenheid van bewoners met hun woon omgeving te vergroten. Zo wordt, in samenwerking met het O.N.S., iedere maand een schoonmaakactie gehouden, waaraan de buurtbewoners en kinderen actief deelnemen. Bovendien worden maande lijks op de woensdagmiddag kinderactiviteiten georgani seerd met bijvoorbeeld excur sies, sport en spel en kleur- wedstrijden. Gemiddeld ne men hieraan zo'n twintig kin deren deel. Helaas is de deel name van 'migranten-kinde ren' beperkt, maar dat komt omdat velen van hen naar de Islamschool gaan en daar heb ben ze woensdagmiddag geen vrij. Andere buurtactiviteiten, waarin de bewoners participe ren, zijn: een maandelijkse nieuwsbrief, activiteiten voor doelgroepen, de oprichting van een groenploeg voor klei ne herstel- en onderhouds- klusjes op de binnenterreinen, het opzetten van een klach tenwerkbank en het werven van nieuwe actieve bewoners. De verhuizing van de Buurt- post naar een begane grond- woning heeft geleid tot uit breiding van de mogelijkhe den. Hierin wordt onder meer iedere dag spreekuur gehou den door de leden van de Be heergroep. Een aantal activiteiten moet nog nader worden uitgewerkt, zoals het opzetten van portiek gesprekken, extra aandacht voor de sociaal-economische positie van buurtbewoners (wellicht kan de recente vesti ging van het Educatief Cen trum voor Volwassenen aan het Dr. Wibautplein hierin uit komst bieden) en het vaststel len van sanctiemogelijkheden tegen bewoners, die het buurt- beheerproject aan hun laars lappen en voor overlast zor gen. Buurtconciërge Al met al kan het buurtbe- heerproject Goeman Borgesi us dus geslaagd worden ge noemd, stelt de buurtcoördi nator tevreden vast. In het na jaar zal een uitgebreidere eva luatienotitie worden gepresen teerd. Volgens coördinator Anke Huntjens zit haar werk er zo'n beetje op. Zij zou zich graag willen gaan toeleggen op de coördinatie van soortgelijke projecten in andere delen van Nieuwland, zoals in de com plexen '448' en '412'. Haar taak in Goeman Borgesius kan het beste worden overge nomen door een, via de Ba nenpool aan te stellen, buurt conciërge. Anke zal deze per soon drie maanden inwerken, waarna zij zich vanaf januari 1994 uit Goeman Borgesius wil terugtrekken. SCHIEDAM - Met het over handigen van de sleutels aan de familie Versteeg, heeft wethouder Adri Reijnhout (wonen, wijk- en buurtbeheer SCHIEDAM - Schiedamse kunstenaars worden door de gemeente uitgenodigd om een ontwerp te ma ken voor een nieuwe ge meente-stropdas. B&W wil hiervoor een kunstop- draeht uitschrijven. De nieuwe gemeente-strop das zal worden gebruikt ten behoeve van het pro motie- en aquisitiebeleid van het Grondbedrijf. en voorlichting) vanmiddag het renovatieproject B.O.R.G.-blok afgesloten. De familie Versteeg keert als laatste terug in de eigen wo ning aan de Beierlandse- straat. Het B.O.R.G.-blok omvatte oorspronkelijk 64 woningen aan de Beierlandsestraat, Ouddorpsestraat, Rozenburg- sestraat en Goereesestraat. Deze woningen - tussen 1906 en 1910 gebouwd en begin ja ren tachtig door de gemeente aangekocht - zijn sinds het voorjaar van 1992 gereno veerd. In overleg met de be woners is een groot aantal ver beteringen uitgevoerd. Boven dien werd een aantal wonin gen samengevoegd, zodat van de 64 woningen nog 55 zijn overgebleven. Het woningbe stand bestaat nu uit 8 tweeka merwoningen, 41 driekamer woningen, 1 vierkamerwoning en 5 vijfkamerwoningen. Keu ken, doucheruimte, toilet en electrische installatie zijn ver nieuwd, terwijl ook cv en indi viduele mechanische ventila tie is aangebracht. Bovendien zijn alle woningen geïsoleerd en voorzien van nieuwe kozij nen. Aanvankelijk bestonden er plannen om de woningen te slopen. Op verzoek van Bewo nersvereniging Schiedam- Zuid en door een veranderd inzicht binnen het gemeente lijk beleid is echter besloten om de woningen alsnog op te knappen. Daarbij kon nog eenmaal aanspraak worden gemaakt op de oude subsidie regeling voor vooroorlogse wo ningen van het ministerie van VROM. Het B.O.R.G.-blok is dan ook het laatste woning complex, dat nog met deze subsidieregeling kon worden verbeterd. Hierdoor kon de huurprijs op een gemiddelde van rond de 385,- blijven. SCHIEDAM - De oor spronkelijke exploita tiesubsidie van 120.000,- ten behoeve van het Nationaal Ge distilleerd Museum De Gekroonde Branderske tel wordt voor een pe riode van twee jaar om gezet in een investe ringssubsidie. De ge meenteraad is afgelo pen maandag akkoord gegaan met een voorstel hiertoe van het college. Toen de Stichting De Ge kroonde Brandersketel in 1988 haar plannen voor de oprich ting van een 'Moutwijnbran derij-museum' ontvouwde, werd ervan uitgegaan dat men de deuren van het museum medio 1993 kon openen. De gemeente zegde daarop toe dat met ingang van die datum een exploitatiesubsidie van 120.000,- zou worden ver strekt. De financiering van het pro ject bleek echter moeilijker dan voorzien. Weliswaar werd met succes een aantal finan- cierders benaderd, maar hun sübsidies en bijdragen zullen slechts gefaseerd beschikbaar komen. Door deze ontwikke ling moest de Stichting De Gekroonde Brandersketel in 1991 besluiten de opening van het museum uit te stellen tot medio 1995. Aansluitend werd de gemeente verzocht om de reeds toegezegde exploitatie subsidie vanaf 1993 tijdelijk om te zetten in een investe ringssubsidie, tot het moment dat het museum daadwerke lijk de deuren kan openen. Hierdoor zou de stichting de financiering van het project sluitend kunnen maken. De gemeente ging met dit ver zoek akkoord, hoewel een der gelijke omzetting eigenlijk in strijd is met de gemeentelijke regels inzake de Meerjarenbe groting. Een daarin opgeno men krediet mag niet voor iets anders worden -aange wend dan waarvoor het is ge reserveerd. B&W hecht echter 'zeer veel belang' aan het tot stand komen van het mout wijnbranderij-museum. „Het initiatief is van groot cultuur historisch belang, past naad loos in ons Binnenstadsplan en vormt een belangrijke troef in het toeristisch beleid", zo verdedigde het college haar beslissing. Afgesproken werd dat in 1993 een voorstel aan de raad zou worden gedaan. Af gelopen maandag zette de raad hiervoor het sein öp groen. SCHIEDAM - Het Europees Jaar van de Ouderen gaat na genoeg ongemerkt voorbij. Tot deze conclusie komt Arie van Loenen, voorzitter van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen, afdeling Schie dam. „Het jaar 1993 is al voor driekwart voorbij, maar behal ve het omzetten van de uitgifte van de Zomerzegels in Oude- renzegels is er nauwelijks iets te bespeuren, waaruit je als oudere zou kunnen afleiden dat er extra aandacht voor die groep is". Van Loenerc, namens de PvdA ook als raadslid actief, vindt dat de politiek een aantal kan sen heeft laten liggen, waarin zij kon bewijzen het beste met de ouderen voor te hebben. „Op papier schenken de poli tieke beleidsmakers volop aan dacht aan de oudere mede mens. Maar als het er op aan komt, trekken zij niet de beurs om maatregelen te nemen, die de medemens de waardering geeft, welke zij - de beleidsma kers - in theorie zo goed (kun nen) ontvouwen". Omdat pas laat via de officië le kanalen bekend, werd ge maakt dat 1993 was uitgeroe- SCHIEDAM - Na een in spectieronde langs de bij na zeshonderd bielzen bloembakken in de stad, heeft de Dienst Gemeen tewerken geconstateerd dat een aantal bakken, als gevolg van weersin vloeden, in een slechte staat verkeert. Omdat re novatie van alle bakken een te kostbare zaak is, stelt DGW de gemeente voor zeventien bloembak ken geheel te verwijde ren en evenveel bakken te vervangen door nieu we, betonnen construc ties- Op de nominatie om te verdwijnen staan bloem bakken in dë Geervlietse- straat, Heenvlietsestraat, Brielsestraat, Havendijk, Voomsestraat, IJssel- mondesestraat, Steen straat, Houtstraat, Gas- straat, Numansdorpse- straat en Hobbemastraat Nieuwe bloembakken worden geplaatst in de Heenvlietsestraat, Ab- benbroeksestraat, Haven- dijk, Voomsestraat, Toï- lenstraat, Mariastraat, Lange Singelstraat, Gali- leistraat, Fultonstraat, Bellstraat en Halley» straat. Bij de te vervangen bloembakken zullen de bewoners nauw worden betrokken bij de keuze van beplanting. DGW boopt hiermee de bewo ners te stimuleren het onderhoud van de plan ten voor hun rekenihg te nemen. Met de bloembakkenope- ratie is een bedrag van 78.0OO,- gemoeid. SCHIEDAM - De Nederlandse ChristenVrouwenBond afde ling Woudhoek houdt donder dag 16 september een bijeen komst over het thema 'De ge schiedenis van het boek'. Het echtpaar Van Driel uit Capelle aan de IJssel vertelt één en ander over getijdeboeken en calligrafie. De bijeenkomst be- .gint om 19.45 uur in gebouw De Ark, aan het Hargplein 101. De toegang is vrij. pen tot Ouderenjaar, waren al enkele maanden verstreken voordat men kon beginnen met het ontwikkelen van plannen voor gerichte manifestaties. In Schiedam lijkt het Europees Jaar van de Ouderen pas in september los te barsten met' activiteiten als een infomarkt, een klaverjasconcours en de Gemeentedag. Later dit jaar vinden nog enkele evenemen ten plaats als een bridgedrive en een zangmanifestatie. Met alle waardering, op een enkele uitzondering na, zijn dit echter activiteiten, die vrij wel ieder jaar plaatsvinden, maar waar nu het etiket 'oude ren' is opgeplakt", meent Arie van Loenen. „Echte zaken, waarvan je als oudere na 1993 nog kan zeggen: 'in dat jaar hebben ze dit of dat gedaan waar wij nog lang plezier van hebben gehad', zijn er niet bij". Volgens de ANBO-voorzitter heeft de politiek hiermee enke le fraaie kansen laten liggen. Als voorbeeld noemt hij de vrijstelling van het betalen van de omroepbijdrage voor bewoners van de verzorgings tehuizen. Een groep mensen, die iedere maand moet zien rond te komen van een gering bedrag. „Als zij, omdat zij met meerderen in één huis wonen, geen kijkgeld meer behoeven te betalen, zouden zij jaarlijks 178 gulden in hun zak kunnen houden. Als je een krappe beurs hebt, is dat heel wat". Ondanks het Jaar van de Ou deren laat minister d'Ancona deze kwetsbare groep ouderen echter weten geen kans te zien hen deze vrijstelling te verle nen. Op jaarbasis zouden de publieke omroepen dan name lijk 26 miljoen guldem mislo pen. Hotels en pensions, waar net zoals in een verzorgingste huis meerdere mensen in één huis vertoeven (het verschil is dat zij daar vrijwillig verblij ven) worden echter wél vrijge steld van het kijk- en luister geld", stelt Van Loenen bitter vast. „Minister Andriessen van Economische Zaken vindt het zo zielig voor de exploitan ten van de hotels en pensions. Zij hebben toch al zo te kam pen met een daling van het aantal gasten met acht pro cent, zegt hij", besluit Arie van Loenen met het nodige sarcas me. SCHOUW IN TWEE DISTRICTEN typ INFORMATIE TEL. 010 - 4537 353 Drukwerk in zwart en Full-color zoals Folders Verenigingsbladen Briefpapier van Berckenrodestraat 6, Postbus 4 3100 AA Schiedam, 'elefoon 010-426 04 55, Fax 010-473 61 63 BASISKENNIS PC GEBRUIK Tekstverwerking met WORDPERFECT 5.1 Acht tassen van anderhalf uur Fl. 295,- incl wordperfec Ook dit najaar zal in week 41 de special Kijk op Wonen bij dit huis-aan-huisblad ver schijnen. Informatie over de adver- teermogelijkheden in deze special wordt u graag ver strekt door uw contact persoon. BVSZ dik tevreden met Schiedamse wethouders sr m Zelfs de wethouders Bart de Leede en Adri Reijnhout hebben ooit eens meegedaan aan de maandelijkse schoonmaakactie van de Goeman Borgesius. SCHIEDAM - Pater Chr. J. Odijk s.j. is de nieuwe deken van het dekenaat Schiedam. Tijdens een viering in de parochiekerk O.L.V. Vi sitatie, aan de Dr. Schaepmansingel, werd pater Odijk afgelopen vrij dag officieel geïnstalleerd door mgr. J.G.M. Zuidgeest, diocesaan ad ministrator van het bisdom Rotterdam. Tevens werd in de persoon van pastoraal werkster mevrouw drs. J.H.A. Brinkhof een nieuwe de kenaal coördinator benoemd. Dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland; maken aan belanghebbenden bekend, dat ingevolge de algemeen voor Schieland geldende Keur in de hieronder te noemen polders op de daarachter vermelde data en zo nodig de volgende dagen SCHOUW zal worden gedre ven over alle watergangen en sloten, betreffende het dagelijks onderhoud. Rottedistrict: Eendragtspolder Tweemanspolder Binnenweg sepolder Poder De Wilde Veenen Polder Bleiswijk c.a. Ringvaartdistrict: Polder Esse, Gans- en Blaardorp Oostpolder Polder Prins Alexander Zuidplaspolder woensdag woensdag woensdag vrijdag woensdag maandag donderdag woensdag woensdag 27 oktober 27 oktober 17 november 19 november 1 december 1993 1993 1993 1993 1993 25 oktober 1993 28 oktober 1993 10 november 1993 17 november 1993 Rotterdam, 10 augustus 1993. Dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland, secretaris-rentmeester loco-dijkgraaf mr A, van Strijen G E. Meijboom Maasboulevard 123 Postbus4059 3006AB Rotterdam Het EIC organiseert de volgende praktijk gerichte pc-trainingen Acht lessen van anderhalf uur Fl. 195,- incl. Lokaties: Delft, Hendrick Ido Ambacht, Hoogvliet, Oud-Beijerland, Rotterdam-Centrum, Rotterdam-Zuid, Rotterdam-Zevenkamp, Vlaardingen i MS/DOS DBASE III en IV LOTUS -SYMPHONY Bel voor rooster en studiegids 010-426 70 00

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 12