Willy Voigt houdt het na tien jaar voor gezien Branderfeesten leiden gevoelig verlies Tien maal Stadsfeest MS Schiedam te bezichtigen Branders feesten'93 NIEUWE STADSBLAD BRANDERSKRANT - WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 PAGINA 3 Skl-L»»! SCHIEDAM - Een vol programma. Het ziet er weer anders uit dan vorig jaar. Dat was mijn eerste reactie toen ik in het draaiboek-voor de tiende Brandersfeesten mocht kijken. De organiserende Stichting Brandersfeesten Schiedam slaagt erin om bij dit tweede lustrum bijzonder uit te pakken. Ik twijfel er niet aan of vele duizenden stadgenoten en bezoekers van buitenaf zullen zich in de week van 18 tot en met 26 september prima vermaken. Er is voor elk wat wils. Voor mensen, die van muziek houden, de sportliefhebbers, kermisklanten, het kooplustig publiek en ga zo maar door. Het accent van het programma ligt op beide weekeinden; dan bruist de binnenstad. Op verschillende lokaties gebeurt er van alles. Bijzonder veel bewondering heb ik voor de tientaliën, zo niet honderden, vrijwilligers, die zich overal inzetten. Wat mij in het programma verder opvalt, is de samenwerking met de actieve Stichting Kunst Werkt, die een containerproject presenteert en een open atelierroute heeft uitgestippeld. Aansluitend op deze initiatieven mag ik de Kunstmarkt noemen. De juiste gegevens vindt u vanzelfsprekend in deze Branderskrant. Een opvallend onderdeel in de sfeer van de middenstand is de verlengde koopavond op donderdag 23 september. De winkels mogen dan tot elf uur 's avonds openblijven. Het is de eerste keer dat zoiets gebeurt in Schiedam en ik ben benieuwd naar de ervaring van klanten en verkopers. Zo kan ik meer opvallende programmapunten noemen. Variërend van sfeervolle muziek in de Grote Kerk tot elastiek springen van zestig meter hoogte. Let wel: dat is zes meter hoger dan de toren van de Grote Kerk en ongeveer gelijk aan die van de Singelkerk. U bent gewaarschuwd... Natuurlijk blaast de gemeente weer een flinke partij mee in de organisatie van het evenement. Onze Dienst Sport en Recreatie biedt zondag 19 september allerlei sportdemonstraties aan. De Dienst Gemeentewerken informeert dezelfde dag belangstellenden uitvoerig over de binnenstadsplannen. Dit gebeurt onder het motto 'Schiedam-Centrum gaat het maken!'. De jaarlijks terugkerende Gemeentedag valt op zaterdag 25 september. Deze landelijke dag staat in het teken van de ouderen. Wie boven de 55 jaar is, spoede zich naar het Stadskantoor. En bij het Stadskantoor wil ik tenslotte eindigen. Het gebouw biedt niet alleen gastvrijheid aan ouderen op de Gemeentedag, maar leent zich ook voor een ander traditioneel gebruik ter afsluiting van de Brandersfeesten: het afsteken van het vuurwerk. Dat hing nog even in de lucht vanwege de financiën, maar gaat gelukkig definitief door. Ik hoop dat we na afloop van het hele evenement kunnen zeggen: organisatoren bedankt, het was de moeite waard! R. Scheeres, burgemeester. dreef, was ze bovendien actief als secretaresse van de Winkeliersvereniging aldaar. In die hoedanigheid stond ze in 1982 ook aan de wieg van wat later de Brandersfeesten zouden worden. „In die tijd bestond de Stichting Schiedamse Gemeenschap, die de Lange Havenfeesten organiseerde", vertelt de geboren Rotterdamse. „Toen in '82 een aantal onderdelen van dat festijn wegviel, werd naarstig gezocht naar alternatieven. De heer Mak, bestuurslid van onze winkeliersvereniging, stelde toen voor om een Zondagsmarkt te organiseren. Een plan, dat wat voeten in de aarde had, want wettelijk was zoiets helemaal niet toegestaan. De gemeente gaf echter toch toestemming. Ondanks dat die eerste Zondagsmarkt niet eens zo heel veel voorstelde en het bovendien de hele dag regende, zag de Hoogstraat zwart van de mensen. Het was direct al een succes". Feestweek Het volgende jaar werden de festiviteiten uitgebreid over de Hoogstraat, Grote Markt en Lange Kerkstraat en ontstond de naam 'Feestweek'. „Van lieverlee sloten zich steeds meer organisaties aan en toen ook de kermis werd verplaatst naar dezelfde periode, waren de Brandersfeesten een feit. In 1985 werd de Stichting Brandersfeesten opgericht, waarin onder anderen Ruud Pillard, Chris Coppens, John van Buuren, Mari Dingenouts en Guus Schram zitting hadden. Ik nam, net als bij de Zondagsmarkt, het secretariaat voor mijn rekening". Al snel na de oprichting van de Stichting Brandersfeesten, deed Willy Voigt haar winkel van de hand en trad als informatrice in dienst van de VW. „Dat maakte het secretariaatswerk een stuk eenvoudiger, want daar had ik de beschikking over computers en tekstverwerkers. Ik weet nog goed hoe ik in de beginjaren thuis op de grond met een stencilmachine in de weer was". Wonder Het feest groeide en groeide. „Dat het zo'n omvang zou krijgen, heb ik nooit durven voorspellen. Ik heb het altijd een wonder gevonden dat er, met zoveel mensen op de been, nooit ongelukken zijn gebeurd. Ik kan me herinneren dat het een jaar of wat geleden in de Hoogstraat eens zo gigantisch druk was, dat mensen begonnen te gillen 'ik wil hieruit'. De politie moest er toen aan te pas komen om één en ander in goede banen te leiden. Maar wat bleek toen: er reed een man in een geleende rolstoel, die de hele zaak ophield. Het ergerlijke was dat de man niet eens een rolstoel nodig had, maar bij zichzelf had gedacht: dan gaan de mensen wel voor me opzij". Druk is het nog altijd. Maar de grenzen van de Brandersfeesten zijn volgens Willy Voigt bereikt. „We streven al jaren niet meer naar uitbreiding, alleen naar verbetering. Het is altijd mijn wens geweest om ook doordeweeks groot uit te pakken met activiteiten, maar ja, dan werkt iedereen en is het moeilijk om iets te organiseren. Toch lijkt het me prachtig om bijvoorbeeld een smartlappenfestival te houden of een dag straattheater door de hele stad". Wat nu precies de succesformule is, kan Willy niet zeggen. „Geen idee. Goed, op zo'n Zondagsmarkt staan er driehonderd kramen en er is muziek. Maar wat is dat nu eigenlijk helemaal? Toch stroomt het ieder jaar weer vol. We zoeken zelfs bewust niet de landelijke publiciteit, hoewel het toch een uniek feest is. Maar het zou dan gewoon veel te druk worden". „Het was leuk" Dit jaar is Willy voor het laatst betrokken bij de organisatie, maar ook bij de WV heeft ze ontslag genomen. „Het was allemaal heel leuk, erg hectisch soms, maar ik ga nu eindelijk eens dingen voor mezelf doen. Dingen, die ik graag doe. Zo ga ik als vrijwilligster aan de slag bij Buro Slachtofferhulp. Wel blijf ik voor de VW de stadswandelingen doen, gewoon omdat ik dat leuk vind. Ik ga die wandelingen straks ook coördineren. En voor de rest wil ik me uitleven in mijn vele hobbies". SCHIEDAM - Aan 't Hooft ligt zaterdag 25 en zondag 26 september het Mijnenbestrijdingsvaartuig Hr. MS Schiedam afgemeerd. Het schip is zaterdag tussen 14.00 en 16.00 uur en zondag tussen 13.00 en 16.00 uur opengesteld voor het publiek. Zondagmiddag doen de bemanningsleden van de Hr. MS Schiedam mee aan de roeiwedstrijden, die het Zeekadetteilkorps 'Jacob van Heemskerck' organiseert in de Lange Haven. Willy Voigt houdt hel na tien jaar Brandersfeesten voor gezien. Een besluit, dat door de Stichting Brandersfeesten wordt gerespecteerd, maar zeker ook betreurd. SCHIEDAM - Als straks alle feestvreugde rond het tweede lustrum is verstomd, zit de Stichting Brandersfeesten met een geweldig probleem: Willy Voigt, al sinds het begin een onmisbare spil in de organisatie, houdt het na tien jaar voor gezien. „Het is mooi geweest", vindt ze. „Bovendien is het tijd voor nieuw bloed in de organisatie". Een vervang(st)er is echter nog niet gevonden. Willy Voigt vormde in alle Brandersfeesten tot nu toe een belangrijke spil. Toen zij tien jaar geleden in de Hoogstraat haar eigen wol- en handwerkwinkel XI V *W|\K

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 31