CAI-café en open theater Organisatoren waterspelen: Gemeente neemt actief deel Branders- 'feesten '93 SCHIEDAM - In Theatercafé De Tender wordt zaterdag 25 september het CAI-café georganiseerd, terwijl het Passage Theater 'open huis' houdt. Tussen 11.00 en 16.00 uur krijgt de bezoeker de kans een kijkje in de keuken van de Centrale Antenne Inrichting te nemen, onder het motto 'O.N.S. signaal, met oog en oor op de toekomst'. De nieuwste technologische snufjes, op weg naar het jaar 2000, passeren hierbij de revue. Ook de medewerkers van het Passage Theater bieden letterlijk en figuurlijk een kijkje achter de schermen, overigens wel met begeleiding. Radio Schiedam verzorgt de gehele dag live uitzendingen. HET NIEUWE STADSBLAD BRANDERSKRANT - WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 PAGINA 7 meedoen, stelde ik het Eldos- bestuur voor om ook aan te sluiten. Aangezien onze vereniging veel 'waaghalzen' kent, ontstond de idee om ons garant te stellen als deelnemer aan de verschillende waterspelen van De Rode Valken". Een niet onbelangrijke garantie, want de praktijk heeft geleerd dat de meeste bezoekers van de Waterspelen liever schaterend toekijken hoe iemand in het water dondert dan zelf het mikpunt van de hilariteit te zijn. „Onze vaste deelnemers zijn dan ook eigenlijk artiesten, die het publiek vermaken", meent Ton Klepke. Het Watersportweekend ging een steeds belangrijker rol spelen in het geheel van de Brandersfeesten. Niet alleen door de feeërjeke Gondelvaart, maar zeker'ook dankzij de altijd spectaculaire waterspelen op de eerste zaterdag van het volksvermaak. Onderdelen als de vlottenrace en de wrikwedstrijden van Scouting en het boegsprietlopen, branderszakslaan en ringsteken van De Rode Valken/Eldos zorgen steevast voor veel hilariteit, wanneer een deelnemer al dan niet vrijwillig een nat pak haalt. De kunst „Het is de kunst om.ieder jaar weer iets nieuws te verzinnen", menen Sjaak Meijer, Johan van Alphen, Guus en Ton Klepke. Daarin slaagt de organisatie over het algemeen prima, hoewel het ook weieens mis gaat. Zo moest Scouting ooit het onderdeel touwtrekken op het water laten vallen, omdat het een te statisch spel bleek. Ook bij De Rode Valken sneuvelden evenementen. „Het steekspel bijvoorbeeld. De eerste keer deden we dat roeiend, maar dat bleek te moeilijk. Toen stapten we over op buitenboordmotoren en dat ging goed, totdat vorig jaar iemand de boot in z'n vooruit zette in plaats van in z'n achteruit. Het gevolg was eèn aanvaring met een afgemeerde boot en toen hadden we prompt een schadeclaim aan onze broek. Dus het steekspel hebben we nu maar geschrapt. Hetzelfde geldt voor het kuiptrappen. Met de opbouw ervan waren we steeds drie kwartier bezig, terwijl het spelletje zelf maar vijf seconden duurde". Toch weten de verenigingen ieder jaar een spektakel neer te zetten dat klinkt als een klok. Dit jaar staan er wederom enkele nieuwe onderdelen op het programma. Scouting spant twee kabels boven elkaar over het water, waarover men van de ene naar de andere kant moet lopen. „Ik waarschuw vooraf: het is moeilijker dan het lijkt. Daarnaast willen we allerlei activiteiten op het dek van ons schip organiseren", vertelt Sjaak Meijer. De Rode Valken en Eldos gooien het dit jaar over een andere boeg. Nieuw zijn de kruikenrace en het pikhaakhangen. Daarnaast wordt een Brandersvijfkamp georganiseerd, waarin vertrouwde onderdelen als waterfietsen, boegsprietlopen, ankerhigywen en sjoffellopen, aangevuld met grootzeilhijsen, zijn samengevoegd tot een ware uithoudingsslag. „Het sjoffellopen hebben we na lang wikken en wegen toch maar in ons programma opgenomen", vertelt Ton Klepke. „Eigenlijk is het een spel van Goof Hendriks, destijds één van de initiatiefnemers van het Watersportweekend. Toen hij vorig jaar uit onvrede over de organisatie afhaakte, hebben we even getwijfeld of wij het sjoffellopen moesten overnemen. Het was tenslotte Goof z'n activiteit. Maar we hebben het dit jaar maar toch gedaan, want het is gewoon een goed nummer". Hoge torens De formule van het Watersportweekend is net zo geslaagd als dat van de Brandersfeesten. Reden om de formule te veranderen, lijkt dus niet aanwezig. Toch speelt Guus Klepke - door zijn mede organisatoren wel 'Malle Pietje' genoemd, omdat hij altijd wei ergens materiaal heeft liggen om een spelonderdeel in elkaar te zetten - met nieuwe ideeën. „Het lijkt me schitterend om in plaats van al die losse evenementen gezamenlijk een heel groot spektakel neer te zetten. Iets echt spectaculairs. Ik wil er nog niet teveel over uitwijden, maar ik denk dan aan iets met hoge torens langs het water. We moeten dan echter wel sponsoring van het bedrijfsleven krijgen". SCHIEDAM - De gemeente Schiedam laat zich tijdens het tweede lustrum van de Brandersfeesten niet onbetuigd. Met twee aparte evenementen sluit de gemeente aan bij het feestgedruis. Zondag 19 september biedt de Dienst Gemeentewerken een kijkje in de keuken onder het motto 'Schiedam-Centrum gaat het maken'. Op het parkeerterrein bij het Stadskantoor staan tenten opgesteld, waarin maquettes, tekeningen en foto's een beeld schetsen van alle in uitvoering zijnde en aanstaande bouwprojecten in de binnenstad. Het gaat hiérbij onder meer om het ABC-complex aan de Lange Kerkstraat, de toekomstige bebouwing aan het Emmaplein en aan de Burg. H. Gretelaan en het nieuwe winkelcomplex Imelda-Passage. 'Schiedam gaat het maken' duurt van 11.00 tot 17.00 uur. De jaarlijkse Gemeentedag vindt zaterdag 25 september, van 11.00 tot 15.00 uur, plaats. In het Stadskantoor staat deze dag het thema 'Ouderenbeleid' centraal. Op het programma staan onder meer een informatie- en activiteitenmarkt voor 55-plussers, een historische film over Schiedam, een rondrit in een oude bus uit 1947 en een bezoek aan de 14e etage van het Stadskantoor, vanwaar men een uniek uitzicht over de stad heeft. De Gemeentedag wordt afgesloten met een politiek debat tussen raadsleden en 55-plussers. Van links naar rechts: Ton Klepke, Guus Klepke, Johan van Alphen en Sjaak Meijer. liep jaren geleden al rond met een idee voor een evenement met veel boten in de Lange Haven. Dat was voor ons dertien jaar geleden aanleiding om eens een keer boegsprietlopen te organiseren. Maar dat bleef lange tijd een eenmalige gebeurtenis. Pas zes jaar later ontstond het plan voor een Watersportweekend". Aanvankelijk hield Guus Klepke zelf een tijdje de boot af. „Ik zag op tegen de organisatie", bekent hij. „De Rode Valken had jarenlang een jaarmarkt georganiseerd, maar daarmee zijn we in 1978 gestopt omdat het uit z'n jasje groeide. Het slokte teveel van onze energie op. Toen men ons enkele jaren later vroeg mee te doen aan het Watersportweekend, vreesden we in hetzelfde schuitje te belanden". Het was uiteindelijk -collega Mari Dingenouts, die hem in 1989 wist over te halen alsnog mee te doen. Waaghalzen Vrijwel gelijktijdig sloot jeugdvereniging Eldos zich aan, op initiatief van Johan van Alphen. „Ik kende Guus, omdat ik vroeger ook lid ben geweest van De Rode Valken. Toen zij aan het Watersportweekend gingen SCHIEDAM - De Brandersfeesten worden zaterdag 18 september traditioneel geopend met het spectaculaire Watersportweekend. Maar dat is niet altijd zo geweest. Waar de Brandersfeesten dit jaar het tweede lustrum herdenken, viert het Watersportweekend 'pas' de zevende verjaardag. „Daarom hebben wij ook geen specifieke jubileumactiviteiten in ons programma, wij jubileren tenslotte niet", zeggen Sjaak Meijer, Johan van Alphen en vader Guus en zoon Ton Klepke. Namens respectievelijk Scouting Schiedam, Jeugdvereniging Eldos en De Rode Valken zijn zij nauw betrokken bij de organisatie van de waterspelen. Sjaak Meijer zit er al vanaf het eerste uur bij. „Het waren de watersportverenigingen, onder leiding van Goof Hendriks van De Vrije Liggers, die samen met Mari Dingenouts van het O.N.S. en de toenmalige havenmeester Theo Sabel, het voortouw namen. Zij zochten contact met andere organisaties, die iets met watersport van doen hadden en kwamen zodoende ook bij scouting terecht. Gezamenlijk hebben we toen plannen ontwikkeld om met watersportactiviteiten aan te sluiten bij de Brandersfeesten, die toen al driejaar bestonden. In het eerste jaar nam het Watersportweekend nog niet zo'n prominente plaats in, maar dat veranderde al snel", weet Meijer. Boegsprietlopen Guus Klepke, de oprichter van jeugdvereniging De Rode Valken, duikt wat verder terug in de tijd. „Ruud Pillard, de WV-directeur, xieWwÊS* „De kunst is ieder jaar iets nieuws te verzinnen" V

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 35