Brandersdinsdag weer 'dwaas' Branders feesten'93 Jury Gondelvaart HET NIEUWE STADSBLAD BRANDERSKRANT - WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 PAGINA 11 SCHIEDAM - Ook dit jaar worden de deelnemers aan de Verlichte Gondelvaart beoordeeld door een jury. Deze jury wordt gevormd door mevrouw A. J. Burggraaf (bewoonster van de Lange Haven), mevrouw J. Dingier (voorzitter EHBO afdeling Schiedam), een directielid van P. van der Kooy Transport (stelt al jaren de bekers beschikbaar), de heer F. van Krugten (voorzitter Stichting Brandersfeesten), de heer C.H. Slechte (wnd. directeur Maritiem Museum), mevrouw J.C.P. Zeer-Gerets (havenmeester Delft) en N. van Dien. Jury-voorzitter is wethouder A. Wiegman. De jury krijgt vier categorieën te beoordelen: verenigingsschepen, themaschepen, sponsorschepen en verlichte schepen. jaren heer en meester in de Gondelvaart. Vanaf het prilste begin sleepte De Nieuwe Waterweg telkens de voornaamste prijzen in de wacht. Vorig jaar was het weer raak met de creatie 'Sprookje van Fabiola', maar het verschil met nummer twee was kleiner dan ooit. Dit jaar zal de competitie nog groter zijn, want voor het eerst in de geschiedenis van de Verlichte Gondelvaart nemen alle zeven watersportverenigingen in Schiedam. Behalve oud-gedienden als De Schie, De Nieuwe Waterweg, De Volharding, de Nieuwe Haven en De Vrije Liggers doen nu ook De Samenwerking en Jachtclub Schiedam mee. Vooral van de laatste wordt erg veel verwacht. „We hebben maar liefst 35 inschrijvingen binnen en als we de geruchten mogen geloven, zitten er heel spectaculaire creaties bij", zegt Van der Holst. „De tijd, dat er alleen scheepjes meededen, waarin slechts wat kerstverlichting was gehangen, is definitief voorbij. We praten nu over complete bouwwerken". Sponsorschepen Dit jaar doen voor het eerst ook zogenaamde 'sponsorschepen' mee. Schepen, die zijn geadopteerd door bedrijven of instellingen en waarvan de versiering in overleg tussen schipper en sponsor is bepaald. „De Stichting Brandersfeesten stelde vorig jaar dat de kwaliteit van de deelname omhoog moest. Dat hebben we nu met de sponsorschepen bereikt. Dat zijn tenminste schepen, waarvoor wat geld beschikbaar is. De verenigingsdeelnemers betalen immers alles uit eigen zak. Het is ons echter opgevallen dat de grote bedrijven in Schiedam het laten afweten. We hebben nu zo'n tien sponsorschepen, alle gesteund door kleinere ondernemers", verzuchten de organisatoren. Overigens kent de Gondelvaart dit jaar zelfs een buitenlandse deelnemer. Een motorenfabrikant Hans Kleinbloesem (links) en Jack van der Holst: „De belangstelling van grote Schiedamse bedrijven voor de sponsorschepen, valt tegen". SCHIEDAM - Iedereen, die het kan weten, is er vast van overtuigd: de Verlichte Gondelvaart wordt dit jaar spectaculairder en grootser dan ooit tevoren. „Het niveau van de deelnemers ligt vele malen hoger dan in voorgaande jaren", voorspellen Hans Kleinbloesem en Jack van der Holst. Zij maken deel uit van de Werkgroep Gondelvaart, die is belast met de organisatie van dit traditionele en jaarlijks tienduizenden toeschouwers trekkendé spektakel. Hans Kleinbloesem is lid van Schiedam's grootste watersportvereniging De Schie, terwijl Jack van der Holst watersportvereniging De Nieuwe Waterweg vertegenwoordigt. Laatstgenoemde vereniging is al SCHIEDAM- De 'Dwaze Brandersdinsdag' moet echt dwaas worden. Met leuke aanbiedingen die het winkelend publiek echt naar binnen doen trekken. Dit vindt voorzitter de heer Verbeek, winkelier (op de Hoogstraat) in kaas en aanverwante goederen. Wilden de vorige edities van de dwaze dinsdag zo'n beetje de zwakste en onbeduidenste dag uit het hele Brandersfeesten-programma zijn, dit jaar wil Verbeek voor een ommezwaai zorgen die zijn weerga niet kent. In totaal zullen bijna 70 zaken meedoen. Niet alleen op de Hoogstraat, maar ook op de Dam en de Broersvest. 'Eigenlijk vind ik het nog te weinig, die 70 zaken,' zegt Verbeek die zijn collega's voortdurend bestookt met vragen waar het aanmeldingsformulier blijft. Zelf heeft Verbeek altijd meegedaan aan de Dwaze Brandersdinsdag. 'Ik verkocht boterhammenworst voor 75 cent. Het was niet aan te benen. Zo druk. Okee, je maakt weinig of geen winst op èèn produkt, maar de mensen komen wellicht terug of nemen er direkt iets anders bij. Je moet naar dit soort akties kijken als zakenman en niet als detaillist.' Tot de opmerkelijkste schepen behoren dit jaar de Wieringer aak Marieke, die ook vorig jaar van de partij was, de Aqua Snack uit Vlaardingen (een hoovercraft, die dienst doet als drijvende snackbar) en een groot aantai historische bedrijfsvaartuigen. Schippersbal Naast alle vreugde over het toenemende succes van de Gondelvaart, zit de organisatie ook met een groot probleem: Waar wordt volgend jaar het Schippersbal gehouden? „In de Korenbeurs mogen we niet meer, omdat een aantal bewoners van de Lange Haven daartegen bezwaar maakt en het Passage Theater, waar we nu nog terecht kunnen, gaat in februari tegen de vlakte. Daarvoor moet echt een oplossing worden gezocht, want het Schippersbal, waar ook de prijsuitreiking plaats vindt, is de enige manier om de deelnemers aan de Gondelvaart te bedanken voor hun inzet en moeite". Joekels Behalve de 35 deelnemers aan de Gondelvaart, heeft de Werkgroep ook nog eens 140 aanmeldingen van schippers, die met hun vaartuig willen afmeren in de Lange Haven. „En daar zitten joekels bij", weet Kleinbloesem. „De belangstelling om hier tijdens de Brandersfeesten te komen liggen is nu zo groot, dat we hebben besloten om dit jaar de Korte Haven bij het feest te betrekken. Helaas vinden daar nu nog geen activiteiten plaats, maar daarin willen we volgend jaar verandering brengen. Overigens lijken we de grens zolangzamerhand wel te hebben bereikt. Veel meer schepen kunnen we niet meer kwijt". uit Japan, met contacten in Schiedam, heeft zich op het allerlaatste nippertje ook aangemeld. Deze keer zal de inbreng nog beperkt zijn, maar indien het feest de Japanners kan bekoren, wordt voor volgend jaar een spectaculairder inzending verwacht. „Kwaliteit Gondelvaart dit jaar hoger dan ooit"

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 39