Afscheid van Ruud van Houwelingen Ruud van Houwelingen gaat metpre-VUT Vlaardingen wordt anders zonder Ruud van Houwelingen Ruud was 'n dapper journalist' 'Hij spaarde niemand' 'Je kon Ruud niet over het hoofd zien 'Meneer de nestor was geen broodschrijver' W HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 PAGINA 11 DO, RE,Ml,FA, SOL.... MIJM KRANTJE ZIT WEER VOL Ruud van Houwelingen, eindredacteur van Groot Vlaardingen/De Maaskoerier en Het Nieuwe Stadsblad, gaat per 1 oktober met de VUT. Ter gelegenheid van zijn afscheid wordt vrijdag 24 september een feestelijke bijeenkomst gehouden in het pand van Groot Vlaardingen aan de Westhavenkade 14 in Vlaardingen tussen 15.30 en 17.30 uur. der; Hans van der Wilk. Die had communicatie in zijn por tefeuille. Ik noemde hem in de krant 'de wethouder van inspraak zonder dat het tot een uitspraak komt'. Daar barstte een tamtam over los waar zelfs de toenmalige bur gemeester Lems nog aan te pas moest komen. Ach, het vak had meer jeu in die tijd, er liepen meer kleurrijke figu ren rond. Dat leverde het no dige vuurwerk op in de poli tiek. En natuurlijk speelde SW nog in het betaald voet bal. Daar wisselden de trai ners elkaar af als vlooien.' De liefde voor Schiedam blijft. Toch concenteert Ruud van Houwelingen zich wat zijn werk betreft gaandeweg meer op Vlaardingen: 'Schiedam is een heerlijke stad, daar niet van. Ik zal er ook altijd blijven wonen. Maar journalistiek is Vlaardingen veel interessan ter. Schiedammers zijn geza pig, Vlaardingers rebels. Die mentaliteit ligt me nu een maal het beste. Nestor Juist in de nadagen van zijn carriere krijgt Ruud de kans definitief toe te treden tot het establishment. Zijn bladen hebben de tijdgeest mee en klimmen vanuit een under dog-positie óp tot marktleider. In de steden waar hij werkt, heeft hij alle belangrijke poli tieke verschuivingen van de laatste jaren meegemaakt en kent hij een reeks burgemees ters bij naam en toenaam. Col lega's komen en gaan. Ruud blijft, gelijk een rots in de branding. Als 'langstschrijven- de journalist' in de regio krijgt hij de eretitel 'nestor' toebe deeld. Natuurlijk laat hij de teugels wat vieren, laat hij wat meer aan anderen over, laat hij wat vaker 'de bal het werk doen' en belanden wat vaker onderwerpen in 'het groot ar chief zoals hij zijn prullebak betiteld. Daarbij houdt hij wel zelf de vinger aan de pols. Als het nodig is, dan kan hij in eens vlammen. Hij heeft zich de positie verworven om zich breeduit te kunnen nestelen bij het establishment. Maar Ruud van Houwelingen is be hept met het onnavolgbare vermogen om onverwachts vriend en vijand tegen zich in het harnas te jagen. Hij be schikt over die mysterieuze charme om zijn eigen ruiten in te gooien juist op het mo ment dat hij zich stevig kan nestelen bij de plaatselijke no tabelen op het zachte pluche. Na zijn afscheid rest hem dus weinig anders dan zich over te geven aan zijn geliefde be zigheid: Ruud van Houwelin gen gaat, zijn kop in de wind, weer als vrije jongen gewoon 'de straat op'. Daar zijn in het verleden al mooie dingen uit voortgekomen. Helma Steekelenburg red. Het Nieuwe Stadsblad 'In tegenstelling tot de andere bestuurders die iets schrijven over de scheidende eindredac teur van Groot Vlaardingen, heb ik over de persoon Ruud van Houwelingen niet zoveel te zeggen. Ik werk nog maar net een jaar in deze gemeente. Wat ik in die korte wel heb ge merkt is dat Groot Vlaardin gen een markante rol speelt in deze samenleving. Welke rol een huis-aan-huisblad in de samenleving speelt, wordt be paald door de redactie. Ik vind dat huis-aan-huisbla- den, naast de andere lokale en regionale media, een eigen functie hebben en zeker ook bijdragen aan de meningsvor ming. De lezer redeneert heel sim pel: 'het staat in de krant, dus het zal wel waar zijn'. Dat betekent dat de medewer kers van huis-aan-huisbladen een grote verantwoordelijk heid hebben voor wat ze publi ceren. Hun bijdragen ploffen twee keer per week op elke deurmat in Vlaardingen. Toen ik hier nog maar kort werkte, verbaasde ik me er wel eens over dat er binnen de gemeentelijke organisatie zo jeel waarde werd gehecht aan hoe iets in Groot Vlaardingen zou worden beschreven. Toen ik wat meer inzicht kreeg in de persoon en het functione ren van Ruud van Houwelin gen werd de achtergrond daar van me al snel duidelijk. Met zijn vertrek verliest de openbare discussie in en over Vlaardingen een opmerkelijke deelnemer. Vlaardingen zon der Ruud van Houwelingen zal anders zijn dan het was. Het is niet eenvoudig zo'n man op te volgen: Ik wens hem alvast veel succes toe.' Drs. L.W. Stam burgemeester van Vlaardingen sinds 1992 'Het is geen kunst om nestor te zijn. Dat is gewoon een kwestie van lang blijven zit ten. Dat is ook niet de voor naamste kwaliteit van mijn goede vriend Ruud van Hou welingen. Veel belangrijker dan zijn functie als éminence grise van de Schiedamse en Vlaardingse pers is zijn unie ke vakmanschap: de edele kunst om de macht van een scherp pennetje zo aan te wenden dat je zowat in per soon een waar medium wordt, in de journalistieke en mystie ke betekenis van het woord. Instinct en intuïtie: weten wat er speelt en waarom, én wat je eraan doen kunt dat is de dui delijkste kwaliteit van Ruud door de jaren heen. Het is col lega's nooit meegevallen hem daarin te overtreffen. Ze kon den het niet. Ruud is zijn tijd altijd vooruit geweest. Hij beschikte al over uitgebreide netwerken van re laties, voordat het begrip 'net werk' in zwang raakte. Hij heeft die talloze contacten op timaal benut, klasse! Hulde. Ook mij is Ruud geregeld te snel af geweest. De keerzijde van beroemd en berucht zijn is echter dat men alles van je weet. Menigeen leert je zwak ke plekken kennen: een gram storige bui, of al te veel zwier en élan. Juist dan vraagt het kracht en een flegmatiek ka rakter om zo lang als een rots in de branding der massame dia stand te houden. Ruud van Houwelingen is bovenal een dapper journalist geweest. Nu ik in het aan drukte ver slaafd Rotterdam werk, ont breekt het me vaak aan de tijd om even met Ruud bij te pra ten. Die glorieuze momenten in 't Vierkantje, 't Sterretje of d'Oude Stoep mis ik. Mijn heimwee naar het paradijs komt vooral ook, omdat Ruud daar als een monument mid denin zit. Aan onze stamtafel. Ik hoop dat zijn nieuwe leven hem nieuwe inspiratie schenkt.' Kor Kegel Kegel was in de 70-iger en 80- iger jaren journalist voor Het Rotterdams Nieuwsblad in Schiedam. Momenteel schrijft hij in Het Rotterdams Dagblad over de Maasstad. 'Ik moet zeggen dat Ruud van Houwelingen zijn zaken goed doorhad. Helemaal voor een huis-aan-huisblad had hij de nodige primeurs. De raadsle den vroegen zich zelfs dikwijls af waar hij ze toch vandaan haalde. Hij had daarbij de gave man en paard te noemen. Daarom deden ze in de poli tiek nog wel eens boosaardig achter zijn rug. Maar ik heb gezien dat diezelfde mensen op recepties op d'r knieën voor hem lagen. De waarde van Ruud en uiteraard Groot Vlaardingen blijkt alleen al uit het volgende: toen ik voorlich ter was, moest ik regelmatig persconferenties organiseren. Dikwijls werd ik dan van te voren gebeld, dat ik ze af moest gelasten als Ruud niet aanwezig kon zijn. Als Ruud kwam dan was hij er ook. En wel op zo'n manier dat hij in de gemeenteraads vergadering als enige wel eens officieel welkom geheten werd. Ik heb meegemaakt dat hij voortijdig opstapte. Geheel tegen de gewoonte in werd hem gevraagd waarom. Daar kwam een voor Ruud typeren de reaktie op: 'Ik ga sherry drinken bij mijn tante. Dat goeie mens heeft meer te ver tellen dan die lui hier.' De oorsprong van die eretitel 'nestor van de plaatselijke pers' weet ik niet meer pre cies. Maar hij ging wel snel een eigen leven leiden. Aan de 'Ruud van Houwelingen was iemand, die je niet over het hoofd zag. Hij was een opval lende verschijning. Dat lag niet alleen aan zijn forse uiter lijk. Ook zijn verbale presen tatie bracht dat mee. Ik vond hem een aardige man met een onafhankelijke geest. Hij kon je aardig vinden, maar als hij vond dat je het verkeerd deed, dan ging hij er fors tegen aan. Hij was het bourgondische, reakties erop van jonge nieuwkomers onder de colle ga's kon ik altijd afzien of ze het zouden gaan maken in de journalistiek. Alleen degenen, die er met eerbied mee om sprongen zijn geslaagd. Het is gek, maar dat is tot nu toe al tijd opgegaan. Ik ben om wat voor reden dan ook aan hem ontsnapt, maar Ruud was er de man niet naar om wie of wat dan ook te sparen. Ik ver geet nooit dat we eind jaren zeventig in de Broekpolder een persbos en een raadsbos aan hebben gelegd uit protest tegen de woningbouw daar. Ruud kwam behalve met een boom ook afzakken met een enorme zak potaarde. 'Je denkt toch niet dat ik mijn boom in die vervuilde ge meentegrond zet,' zei hij. Dat is Ruud ten voeten uit. Ik zie hem nog storten.' Jan Maneij Maneij was voorlichter voor de gemeente Vlaardingen in de tachtiger jaren. openhartige type en had een houding waardoor hij makke lijk contacten legde. De laatste jaren hebben we hem minder gezien in Schiedam, maar de periode ervoor hebben we in tensief met elkaar te maken gehad. Hij was een kleurrijk figuur. We zullen hem zeker missen.' Reinier Scheeres burgemeester van Schiedam sinds begin jaren '80. 'Ik heb Ruud van Houwelin gen ongeveer tien jaar meege maakt en hem nooit anders aangesproken als 'meneer de nestor'. Dat zegt eigenlijk al voldoende. In mijn ogen was hij ontzettend aktief. Er was geen raadsvergadering of hij zat er breeduit bij. Ik moet be kennen- maar dat is een 'de- faut de qualité'- dat hij er moeite mee had om emotio neel op een afstand te ver slaan. Persoonlijk had ik daar nooit problemen mee. Ik vind dat heel wat beter dan 'een broodschrijver op afstand'. Met Ruud van Houwelingen verdwijnt een heel karakteris tieke figuur voor deze ge meenschap. Hij was zeer leer gierig, wilde altijd het naadje van de kous weten. Hij maak te in wezen een dagblad. Groot Vlaardingen is zich on der zijn leiding gaan bemoei en met politiek. Daardoor heeft hij de nodige vijanden gemaakt, maar daar lachte hij dan om met zijn bekende lachje. Ik hoop dat de verslaggeving in de plaatselijke bladen over de besluitvorming in de poli tiek niet wegbezuinigd wordt. Want die besluitvorming heeft veel gevolgen voor de burge rij. Ruud van Houwelingen is altijd bereid geweest daarin ver zijn nek uit te steken. Ik hoop van harte dat hij een be vredigende periode tegemoet gaat. Dat verdient hij.' Fred van Lier Van Lier was burgemeester van Vlaardingen van 1982 tot 1992. de meest gave van mijn - vele - journalistieke blunders. Ik had een uitgebreid lovend ver haal gemaakt over een ama teurvoorstelling die ik niet ge zien had. Ik zette er zelfs in dat de prestaties grensden aan het professionele. Word ik de volgende dag gebeld door de voorzitter van die club om me te bedanken voor het mooie stukje. Merkt hij er alleen wel fijntjes bij op dat de voorstel ling pas een week later zou plaatsvinden.' Boekhouders Ruud van Houwelingen ge looft in een echt journalistieke aanpak ook bij huis-aan-huis bladen: 'Kijk als huis-aan- huisblad besta je natuurlijk bij de gratie van je adverteer ders. Daar moet je niet blind voor zijn, maar je moet ook beseffen, dat je lezers niet achterlijk zijn. Als je je jour nalistiek onafhankelijk op stelt, dan wordt dat door de man-in-de-straat gewaardeerd. Ik heb het als mijn taak ge zien om als nieuwsman de boekhouders binnen het be drijf in evenwicht te houden. Zo'n houding wordt je niet al tijd evenzeer m dank afgeno men.' Niet alleen binnens- maar ook •buitenshuis moet Ruud van (Houwelingen ervoor knokken om stevig in het zadel te ko men: 'Als je in die dagen als huis-aan-huisbladjournalist op een politieke persconferentie kwam, dan stapten je collega's uit protest nog op. Zo wilden ze laten merken dat ze van een hogere orde waren. Dat was puur huichelen, want ze schnabbelden wel stuk-voor stuk bij voor de advertentie bladen. 'Van Houwelingen blijkt bijna met de tact van een geboren politicus te kun nen manouvreren. Hij weet de feiten boven water te krijgen en ze op geheel eigen, smeui- ge wijze op te dissen. Zijn ver halen worden door de lezers gevreten en lokken af-en-toe de nodige rellen uit, want Ruud is nooit te beroerd om stelling te nemen: 'In Schie dam had je een PPR-wethou- Dat was meteen raak. Er bleek geruzie in de tent te zijn met plaatselijke kunstenaars. Ik viel met mijn neus in de boter. Alras werd ik ook door andere kranten waaronder het toen malige Rotterdams Dagblad gevraagd zo nu en dan een stukje te maken. Ik kreeg slechts vijf cent per regel, dus ik nam alles aan en draaide 70 uur per week. Dat waren nor male werktijden toen in het schnabbelcircuit. Je leerde er wel het vak door.' Moederschoot Hoewel Ruud zich 'aan aktie- ve sport nooit bezondigt', kent hij er wel 'de hoed en de rand' van. Zo wordt hij begin jaren zestig chef sport van het Dag blad van net Oosten in Alme lo. Maar zo onafhankelijk als zijn geest is, zo honkvast blijkt hij in andere opzichten. Korte tijd later al keert hij te rug 'naar de moederschoot' om er nooit meer weg te gaan. Zijn rentree in de regio maakt Ruud bij het dagblad De Rot terdammer. Zijn aanvankelijk incidentele bijdragen voor Het Nieuwe Stadsblad worden steeds talrijker en uiteindelijk neemt hij de redactionele lei ding ervan op zich. Als Ranstad-Edities de huis- aan-huisbladen als warme broodjes begint op te kopen krijgt hij ook Groot Vlaardin gen onder zijn hoede waarop gouden tijden volgen. De rol van 'Ruud's krantjes' wordt met de dag belangrijker. De journalistiek is in die dagen nog omgeven door een roman tisch waas. Er kleeft de geur van drank en drukinkt aan. De leden van de pers staan onder en boven de wet. Ze voeren een nooit aflatende, maar wel sportieve strijd om de primeurtjes. De plek bij uitstek om aan de nieuwtjes te komen is de kroeg. Er wordt hard gewerkt, maar ook veel gelachen. Het is een klimaat waarin Van Houwelingen uit stekend gedijt: 'Voor Het Nieuwe Stadsblad schreef Mieke Woerdenbach. Ze deed dat perfect, daar niet van, maar richtte zich wel uitslui tend op het softe, katholieke circuit. In de trant van: het koor keek naar links en daar na keek het koor naar rechts. De oprichter en toenmalige di- rekteur van Het Nieuwe Stadsblad, Cor van der Klink, wilde wat meer body. Ik werd op de harde vooral politieke onderwerpen gezet. Die liggen me ook het beste. Ik ben gek op voetballen, maar voor een raadsvergadering laat ik graag een wedstrijd van Feijenoord schieten.' Streekromans Voor Groot Vlaardingen werk te in die dagen Klaas Vlaring, die, weet Van Houwelingen nog, 'vreselijk rechts uit de bocht kon vliegen.': 'Daar kreeg ik dezelfde opdracht. Vooral in het begin heb ik de nodige mensen voor het hoofd moeten stoten. Als het kon, deed ik dat heel tactisch. De verenigingen waren gewend dat er complete streekromans over hun doen-en-laten ver schenen. Dan moest ik een el lenlange recensie schrijven - die natuurlijk voor niemand interessant was - over een voorstelling van het amateur toneel. Nou, ik heb ze doodge- toeterd met lof. Alleen in mijn slotzin vermeldde ik dan bij voorbeeld dat 'de souffleur sprak als een sergeant majoor voor zijn troepen'. Zo werd langzaamaan duidelijk dat een aankondiging vóóraf beter was dan een artikel na afloop.' 'Uit die tijd' Ruud kan er sma kelijk om lachen, 'dateert ook Hij vertrekt zoals hij geko men is, met zijn eigen ty pemachine in zijn tas. Ruud van Houwelingen, die bijna drie decennia lang als journalist de le zers diende van Groot Vlaardingen/De Maaskoe rier en Het Nieuwe Stads blad, gaat met de pre- VUT. Halverwege de jaren zestig wordt hij de eerste officiële eindredacteur in vaste dienst van die huis-aan-huisbladen. In zijn kantoor liggen zelfs geen pen en bloknoot klaar om 'de achterkant van de ad vertentiepagina's te vullen'. Dat is net op het moment dat de huis-aan-huisbladen aan het begin staan van een stormachtige ontwikkeling. Anno 1993 telt wat ooit als 'het plaatselijk sufferdje' werd be titeld, voor vol mee in media land. Deze week neemt Ruud van Houwelingen afscheid. Het pand aan de Westhaven kade 14 waar hij zo lang gere sideerd heeft, is inmiddels voorzien van alle denkbare moderne snufjes. Voor zijn collega's zijn tekstverwerkers, faxen en andere eigentijdse apparatuur allang onmisbaar. Ruud, als eigenheimer, heeft tot op de dag van zijn vertrek de onstuitbare vooruitgang der techniek weten te boycot ten. Nog net als in het prille begin van zijn carrière ranselt hij - gehuld in een dikke wolk siga renrook, een vet lachje om de lippen - zijn verhalen letterlijk in één keer uit zijn machine. Alle dwang van zijn omgeving ten spijt, vertikt hij het ge woon om zijn blik door het beeldscherm te laten begren zen. Die houding past een man, die er als geen ander be hagen in heeft geschept om dwars te liggen. De linkse meute vindt hem altijd te rechts, de rechtse kliek vindt hem te links. Eén ding is ze ker: wie zich teveel opblaast, kan erop rekenen door hem doorgeprikt te worden. Luis in de pels Ruud van Houwelingen zelf noemt zijn lange loopbaan 'één grote strijd tegen de arro gantie van de macht': 'Het is de taak van een journalist om een luis in de pels van de re gentenmentaliteit te zijn. Ik sta naast de man in de straat, niet naast de bestuurders. Daar heb ik ook weinig echte vrienden onder gemaakt. Toch heb ik me in privé-zaken al tijd extreem liberaal opge steld. Ik pak nooit de persoon; wel de manier waarop sommi gen menen te moeten functio neren.' Ruud van Houwelingen wordt in 1935 in Schiedam geboren en blijkt van jongsafaan al geen meegaand type: 'Ik door liep met veel pijn en moeite, mag ik wel zeggen, de HBS. Daarna volgden twaalf am bachten, dertien ongelukken. Ach, zo zijn er veel journalis ten geboren. In 1958 las ik in het dagblad Trouw een annon ce waarin om een correspon dent voor Schiedam werd ge vraagd. Nu zou op zo'n adver tentie een hele club hoge doc torandussen en meesters in de rechten reageren. Ik was toen de enige sollicitant en werd dus aangenomen. Mijn eerste klus was een persconferentie van Pierre Jansen - in die tijd direkteur van het Stedelijk Museum - over de zogenaam de 'Salon der Maassteden'. 1 I A PP I l/\r\r\' c tu* Ti Afscheid van irt (tekening: Harr Wiegman - vormgever/illustrator in Schiedam mé* een eigenheimer

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 11