^t;" i NOOIT TE OUD OM TE LEREN n ZELFSTANDIG WONEN GENIET DE VOORKEUR AANDACHT VOOR ZORG ACTIEF HOUDT JONG 1» A 11 OP DE 6EMEENTEDAG KP/J&EN DE EEPSTE 100 BEZOEKERS EEN LEUK PRESENTJE li II Informatie/activiteitenmarkt Bustoer Debat Geen trappen Woonbonnen Studiekring 55+ Boek-aan-huis-dienst Sport en spel Tuinieren Zaterdag 25 september 1993 (recreatiezaal Stadskantoor) 11.00 u. 11.15 u. 11.25 u. 11.00-15.00 u. 11.30+13.30 u. 14.00-14.45 u. - Opening door de "Panklare Fanfare" (orkest 55-plussers) - Openingspraatje wethouder De Leede - Officiële uitreiking van de nieuwe "Wegwijzer voor 55- plussers" door de Stichting Welzijn Ouderen Schiedam aan de wethouder. - Informatiemarkt waarbij diverse gemeentelijke afdelingen, diensten en niet-gemeentelijke organisaties en instellingen, die iets doen voor/met ouderen, zich presenteren. - Rondrit door de stad in nostalgische bus uit 1947, waarbij het accent ligt op huisvesting voor ouderen. Ook wordt, halverwege de rit, een rondleiding verzorgd door de Dienst Gemeentewerken in het tuincomplex "Vijfsluizen". Een politieke discussie tussen 55-plussers en raadsleden over ouderenbeleid. M GEMEENTEDAG IN TEKEN VAN OUDEREN De gemeente Schiedam organiseert 25 september, tussen elf en drie uur, in het Stadskantoor (Emmastraat 1), voor de derde keer een "Gemeentedag". Als thema is gekozen voor 55-plussers. Schiedam wil hiermee aansluiten bij het jaar van de ouderen en pakt uit met een grote informatie/activiteitenmarkt, een bustoer door de stad en een politieke discussie. De Gemeentedag is een initiatief van de Vere niging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De gemeentelijke organisatie wordt aange moedigd om haar poorten te openen, zodat de contacten tussen de lokale overheid en de burgers verbeteren. Iedere gemeente is vrij om aan de dag deel te nemen en kan er een eigen invulling aan geven. Schiedam heeft kans gezien om, in samen werking met organisatie^ van en voor 55- plussers, het gemeentelijk beleid en diverse andere activiteiten voor dfe groep onder de aandacht te brengen. Tijdens een informatie/activiteitenmarkt wordt informatie gegeven over tal van voorzieningen en activiteiten voor 55-plussers in de stad Schiedam. Van huisvesting tot gezondheids zorg, van studeren tot de "Boek-aan-huis- dienst" en van sport tot tuinieren. Vele ge meentelijke en niet-gemeentelijke instellingen zijn vertegenwoordigd en staan de bezoekers met raad en daad bij. Een restauratiehoek biedt gelegenheid tot het nuttigen van koffie en/of thee, terwijl op de achtergrond een historische film over Schie dam gedraaid wordt. Om ll.30 en 13.30 kunnen geïnteresseerden een bustoer door de stad maken in een nos talgische bus uit 1947. De bus rijdt onder andere langs de nieuwste woningbouwcom plexen voor ouderen (bijvoorbeeld het Frans Halsplein). Mensen die van tuinieren houden kunnen hun hart ophalen, want halverwege de bustoer wordt een rondleiding gegeven door het tuincomplex 'Vijfsluizen" van de Dienst Gemeentewerken. Hier worden tegen een geringe vergoeding stukjes grond van 40m2 uitgegeven. Mensen die belangstelling hebben voor poli tiek kunnen luisteren en/of deelnemen aan een politiek debat tussen raadsleden en 55- plussers. Dit is dé kans om brandende vragen te stellen en discussiepunten boven tafel te halen. Tijdens de Gemeentedag kunnen bezoekers vanaf de 14e etage van het Stadskantoor ge nieten van een prachtig uitzicht over Schie dam. Leren is gelukkig niet leeftijdgebonden. Mensen die wat ouder zijn hebben door le venservaring vaak andere inzichten. Ze gaan op een andere manier met leerstof om dan jongeren. Het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV) speelt hier al jaren op in door het cursusaanbod en de manier van doceren op volwassenen ouderen af te stemmen. De Openbare Bibliotheek Schiedam biedt met haar facili teiten bij het uitlenen van boeken en andere materialen voldoende mogelijkheid voor zelfstudie. Op de Gemeentedag 1991 bezochten zo'n 800 mensen het Stadskantoor. Het thema was toen "Milieu". Ouderen willen zolang mogelijk zelfstandig wonen, en dan het liefst in hun eigen woning en buurt. Het Gemeentelijk Woningbeheer houdt rekening met deze woon wensen. Bij renovatie- en nieuwbouwprojecten worden woningen geschikt ge maakt voor ouderen door extra voorzieningen aan te brengen. Op de Gemeente dag laten zij dit met een expositie zien. Een voorbeeld van een aangepast woning bouwcomplex is een dertigtal woningen aan het Frans Halsplein. De bustoer voert hier onder andere langs. Een ander voorbeeld is de renovatie van 412 woningen in de Roëllstraat en omgeving. Hier is op twee woonblokken een extra woonlaag gebouwd met per blok zes ouderenwonin gen. Kenmerkend voor een ouderenwoning is de bereikbaarheid met een lift. Ook In de woning zijn geen trappen De woning is toegankelijk voor een rolstoel door brede deuren en gangen. Er zijn lage drempels of geen drem pels en er is een directe verbinding tussen de woon- en slaapkamer. Bij ziekte of bedlege righeid ligt de bewoner daardoor niet afge zonderd. De woningen zijn verder voorzien van een individuele centrale verwarming, dubbele beglazing, extra tochtwering en extra sloten op deuren en ramen. Op de Gemeentedag wordt een tweetal nieuwbouwplannen voor ouderenwoningen gepresenteerd. Dit is een complex aan de Marconiweg en aan de Parkweg. De wonin gen komen in beheer bij het Gemeentelijk Wo ningbeheer. Ook wordt aandacht besteed aan hoe iemand voor een woning in aanmerking kan komen en hoe het nieuwe woonbonnensy- steem werkt Op de Gemeentedag presenteert het ECV het cursusaanbod voor 55-plussers. Zo is er bij voorbeeld een cursus 'Open School voor Ou deren". Vrouwen en mannen die vroeger niet zoveel opleiding hebben gehad, kunnen met leeftijdgenoten hun algemene kennis opfris sen. Samen met de docent kiezen de cur sisten de studie-onderwerpen. Daarnaast is er speciale aandacht voor de Nederlandse taal. Binnen het ECV opereert de studiekring 55+. In deze studiekring ligt het accent op samen met leeftijdgenoten actief bezig zijn. De studie-onderwerpen worden gezamenlijk ge kozen. De deelnemers kiezen ook zelf de manier waarop een onderwerp wordt be handeld. Dat kan zijn een discussie, een lezing, een toespraak van een deskundige of een excursie. Op de Gemeentedag kunnen de bezoekers met al hun vragen bij vertegen woordigers van het ECV terecht. Een andere mogelijkheid om "bij te blijven" is lezen. De dpenbare Bibliotheek Schiedam heeft een afdeling Bijzondere Dienstverlening (BD) voor ouderen, zieken en gehandicapten. In alle Schiedamse bejaardencentra en ver zorgingshuizen verzorgt de BD op vaste dagen en tijden het uitlenen van boeken en andere voor deze doelgroep bestemde mate rialen (zoals gesproken boeken). Ook worden ziekenhuispatiënten iedere week door mede werkers van de bibliotheek bezocht. Vanaf 17 september heeft de bibliotheek een nieuwe dienstverlening, namelijk de Boek- aan-huis-dienst. Vrijwilligers lenen boeken en materialen uit aan mensen die, door een langdurige ziekte, handicap of ouderdom, niet zelf in staat zijn om naar de bibliotheek te komen. De boeken worden thuis gehaald en gebracht. De medewerkers van de bibliotheek zijn graag bereid meer over deze dienst te vertellen. Ouder worden en zorg gaan hand in hand. Hiervoor mogen we onze ogen niet slui ten. Daarom is er op de Gemeentedag ook aandacht voor dit onderwerp. Verscheide ne instellingen en organisaties bieden inzicht in de zorgsector. "Waar kan ik terecht als....?" Actief zijn in een sport of andere hobby is een goede manier om vitaal te blijven. Op dit gebied zijn er in Schiedam voldoende mogelijkheden. De Gemeentedag biedt een kans om met een aantal activiteiten kennis te maken. Bowls is een bij ouderen zeer geliefd spel. Het lijkt een beetje op jeu de boules en Koersbal. Het is de bedoeling om een bowl (een bal), die door zijn a-symmetrische vorm met een boog rolt, zo dicht mogelijk bij een jack (een klein wit balletje) te rollen. De Dienst Sport en Recreatie geeft hiervan een demonstratie. Ook geeft de dienst informatie over wandelen en fietsen in groepsverband en sport- en spelin- stuiven voor ouderen. De Stichting Welzijn Ouderen Schiedam pre senteert verschillende activiteiten van de Dienstencentra De 4 Molens en De Woudhoek zoals Koersbal en Volksdansen. Bij de kraam zijn programmaboekjes en is ander informa tiemateriaal verkrijgbaar. De Dienst Gemeentewerken geeft aan Schie dammers van zestig jaar en ouder stukjes grond uit van 40m2 voor tuinieren. Hiervoor is plaats op twee complexen van de School- en Kindertuinen, te weten Vijfsluizen en Land- vreugd. Van 1 april tot 1 november kan er voor een symbolisch bedrag van f35,- van zonsop gang tot zonsondergang getuinierd worden. De gemeente zorgt voor gereedschap, water voorziening en andere faciliteiten. Op de Ge meentedag geeft de Dienst informatie over deze leuke vorm van actief zijn. Tijdens de bustoer vindt een rondleiding plaats door het tuincomplex Vijfsluizen. -* GEME 3NTEDAG OOK WIJ HOUDEN OPEN HUIS Ia Het woon-, zorg- en dienstencentrum Franke- land presenteert tijdens de Gemeentedag voornamelijk haar wijkfunctie. Alle diensten en activiteiten die zij ontplooien voor ouderen die (nog) thuiswonen. Bijvoorbeeld de aanleun woningen in de Liduinahof. Dit zijn 153 huur woningen voor ouderen, die behoefte hebben aan zowel een beschut woonklimaat als de diensten (eerste hulp na alarmering, maat schappelijk werk, activiteitenbegeleiding etc.) van Frankeland. Verder is er informatie over kortdurende opnamen, dagverzorging, 24- uurs verzorgingstehuishulp aan huis, visite clubs, ontspannende activiteiten enz PAS Personen Alarmering Schiedam (PAS) is een systeem, dat ouderen 24 uur per dag hulp brengt in geval van nood. Het is een samen werkingsproject van het Openbaar Nutsbedrijf en Frankeland. Het alarmsysteem bestaat uit een platte doos die in de woning wordt ge monteerd en een los zendertje met alarm knop. Het zendertje is zo klein dat het aan een kettinkje om de hals kan worden gedragen. In geval van nood kan men vanaf elke plaats in huis met een simpele druk op de knop het alarm inschakelen. Er ontstaat dan een spreek-luisterverbinding met de centrale in Frankeland. Meer informatie over dit systeem vindt u bij de kraam van Frankeland. Een oude Crossley-bus uit 1947 maakt op 25 september een uitgebreide stadstoer. Uitgave: Gemeente Schiedam Redactie: Bureau Voorlichting Tel. 427 53 89 Datum: 22 september 1993

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 9