Zo halen Bruynzeel en Keiler het najaar in Derde generatie Dijkstra: 't Kan niet missen, veel hout in de keuken voor Natuurlijke materialen lampen in alle woonstijlen Linnen-look past bij natuurtrend Toekomst is aan inductiekoken 15% keukens gefinancieerd HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 PAGINA 29 Niks nieuws onder de zon voor senioren met een wat behoudender smaak? Helemaal niet, vindt 3B Meubelindustrie te Boven Leeuwen om er met dit bankgarnituur een antwoord op te geven. Opvallend vooral de stof: velours met maisgele tulpen op gemeleerd groen, gekomblneerd met notenhout. Zowel in de mode als bij het wonen blikken we achterom naar tijden van weleer. Zo hebben deze moderne kleinmeubelen duidelijk jaren vijftig invloeden, ook en vooral door het gebruik van chroom. Naast de lectuurbak, dressboy en het tafeltje omvat deze in Italië gemaakte serie nog een zwart tafeltje, een staande asbak en een kapstok. (Meubin, Maarn) oktober Hans Dijkstra: variaties op de aktuele glasplaat. De landelijke romantiek straalt er van af. Antiek groen voor de spoelbakken, de afzuigkap, de deuren van magnetron en de oven. Dat rijtuiggroen komt zelfs terug in de spikkels van de beige gemeleerde granieten aanrechtbladen. Achter het glas van de vitrinekasten borden met gebloemde rand, over de witte tegels slingeren klimopblaadjes. Het zijn evenzoveel details, die de wit essenhouten keuken met een vleug kleur van pril jasmijn er over het aktuele verhaal van deze tijd laten vertellen. Vriendelijk, natuurlijk en met stijl. Het is herfst '93 een van Bruynzeels nieuwste keukens in de hoofdvestiging te Bergen op Zoom. Zonovergoten geel met roodbruin graniet. Strakke deuren in softlijn en mat metalen, gestyleerde grepen. Een kleurkombinatie, die de blikken tot zich trekt, zonder een zweem van overdrijving. Gewoon een gewaagde kombinatie voor mensen met woondurf. Dat is in Roosendaal een stukje van Keilers najaarsstory. Beide: made in Holland. Glas, koper, hout, chroom, smeedijzer, als het maar natuurlijk lijkt. Dat is op het ogenblik een belangrijk gegeven bij het ontwerpen, vervaardigen én kiezen van lampen. Als een rode draad komt u die hang naar dat natuurlijke effekt in deze special tegen. Dat geldt dus ook voor verlichting, horen we van Hans Dijkstra. En als derde leidinggevende generatie van Dijkstra Lampen heeft hij voor zo'n tijdsbeeld een aangeboren gevoel. Koop je lampen doorsnpe genomen vrij anoniem op een enkele Italiaanse uitschieter na, een beetje woonconsument kent het Dijkstra label, dat al sinds jaar en dag in tal van verlichtingszaken te vinden is. „Goed. maar een beetje duur, zo staan we bekend", komt er bij commercieel direkteur Hans Dijkstra met een halve glimlach uit. Dat 'goed' wil hij zo houden, „maar goedkoop zullen we nooit worden. Omdat tegenwoordig kwaliteit echter voor velen evenzeer uitgangspunt is, zitten we in deze toch wat sombere tijden zeker nog in de plus", klinkt het positief in de grote Dijkstra showroom te Heemstede met daarachter bedrijfsruimten, waar zo'n 55 man/vrouw personeel werkzaam is. Topper In dit Dijkstra visitekaartje hangt niet alleen het laatste verlichtingsnieuws, maar zie je een redelijk brede doorsnee van wat er in Nederland aan plafonds hangt, op de vloer, de tafel, de kast of het bureau staat. Frappant blijkt dan hoe bepaalde modellen jarenlang meelopen en het met een vernieuwinkje hier of een andere grap daar, nog steeds goed doen. Neem een topper uit het Dijkstra-assortiment: de grote, ronde glazen plaat. Een jaar of acht is die zeer succesvol en kijk nu, in de nieuwe najaarscollectie is die plaat er nog. Maar dan met een fraaie metalen kap er over, geaccentueerd door een knop en voorzien van kleinere modellen in dezelfde sfeer. Opvallend is net zo goed de blik achterom naar een tijd, waarin Hans Dijkstra nog maar amper geboren was. De jaren zestig met hun 'omgedraaide kapjes', die licht naar boven straalden op flexibele stangen. Die kapjes zijn er nu weer, maar dan hoogst aktueel met een '93 gezicht in mooi Italiaans glas en een koperen voet op de bodemplaat. Of neem, nog modischer, het gebruik van matglas vooreen enkele 'golfbeweging' in de vorm van een wandlamp of 'gevouwen matglas' in tere pastels als uniek ontworpen verlichting. Het zijn maar enkele van de 350 modellen, die deze herfst deel uitmaken van de najaarspresentatie. Aan keukenmerken en merkloze keukens geen gebrek in dit land. Van superdeluxe, wat nog steeds 'droomkeuken' moet heten, tot een tikkie eenvoudiger. Dit keer zetten we de spot eens op de twee keukenfabrieken van naam, die Nederland rijk is: Bruynzeel en Keiler. De een bijna 100 jaar maar levendiger dan ooit, de ander tegen de zestig, doch al even bij de tijd. Dat ze met name de Hollandse woonsmaak aanvoelen en naar keukens vertalen zie je ook in hun showrooms door 't hele land. Daarbij steken ze best hun nek uit, bijvoorbeeld door kleur. Met -noem het toeval- voor beide in dit nieuwe woonseizoen bijvoorbeeld een diep, apart groen in de progressieve hoek. Keiler verrast door donker intrigerend groen-in zachtglanzend metallic, Bruynzeel noemt z'n nieuwste kleur: 'night green', oftwel nachtgroen. Geloof ons, Brabantse nachten Bruynzeels witte romantiek in hout. zijn niet alleen lang, maar ook intens groen. Dit samen met mat chroom en je hebt hi tech effekt. Overigens kies je bij beide uit alle kleuren, die je maar wilt. Er zijn er honderden. Waarbij steeds weer nieuwe nuances nu net het verschil blijken tussen het ene keukenjaar en het andere. Weer wit „Wat zien we evenwel? Dat wit op het ogenblik het meest wordt gekozen. Dat was er al, ebde wat weg, maar komt volledig terug. Vijftig procent van de verkoop draait om wit, gevolgd door het iets zachtere jasmijn. Uitschieters zijn dan keukens in hout en dan hebben we het helemaal niet over het bruine rustieke, maar de nieuwe 'hcutgolfdie Aparte kombinatie in de meer klassieke hoek: glanzend messing met warmgetint mat roodkoper. Daar zitten zeker ook klassieke lampen bij. Niet meer uit de tijd van Hans Dijkstra's grootvader Fokke, oprichter van de zaak, die zo'n zeventig jaar geleden in Amsterdam van start ging met de verkoop van lampekappen, door zijn handige echtgenote thuis gemaakt, 't Ging ze goed, er kwam een metaalwarenfabriek bij, het aantal personeelsleden groeide en twee zonen zorgden voor opvolging. Nu staat er, thans onder aanvoering van de derde generatie, een Hollands bedrijf, dat op zijn gebied toonaangevend mag worden genoemd en ook het klassieke helemaal niet uit de weg gaat. Met deze herfst gloedjenieuw een fraaie kombinatie van glanzend messing en warm rood koper voor de kapjes. Nog weinig gezien én stijlvol. Opvallend de laatste tijd is daarnaast de toenemende interesse voor kronen in heel wat interieurstijlen van superspeels tot nostalgisch. Blikvangers De eertijds nog al bewuste keus: halogeen of gloeilamp ebt weg. „Eerst komt de lamp, dan pas de verlichtingsbron" weet de heer Dijkstra uit ervaring. „Want al zijn lampen voor menigeen nog steeds een sluitstuk en verhuizen ze braaf mee als iemand een andere woning betrekt, daarnaast gaan toch steeds meer mensen hun verlichting zien als accent, een onderstreping of zelfs een blikvanger in het interieur. Dan moet je de durf hebben ook met die blikvangers te komen zonder in extremiteiten te vervallen" is het Dijkstra standpunt, dat tot op heden zo z'n vruchten heeft afgeworpen. Het kon niet uitblijven. Na de hausse in vlakke vloerbedekking zoals tegels, parket, laminaat en vinyl, gaan we weer meer de tapijtkant uitdenken. Geen wonder. Want de tapijtfabrikanten hebben er van alles aan gedaan om terrein terug te winnen met een keus, die groter is dan ooit. Daarbij binden warm dik velours, zwierige hoogpolige tapijten en dichte en sterke Printtapijt (boven) kombineert met vinyl in dezelfde kleurschakeringen. (Holland Haag) moquettes de strijd aan tegen de nieuwste vloerbedekking met een linnenlook. Die linnenstructuren hebben iets natuurlijks en dat woord had u meer gehoord bij het doorlezen van deze special. De cocosachtige en sisals passen er ook bij, maar die worden meestal heel selectief gekozen. Iets heel anders en ook in opkomst is de American-look, effen tapijt met 'geschoren' dessins er in, terwijl bijvoorbeeld het eigentijdse printtapijt met een soort patchwork motief vaag doet denken aan vroeger tijden. Holland Haag komt er mee. Anti-vlek kamerbreed kennen we al jaren, nieuw is tapijt, dat chloorbestendig is, zodat je bijvoorbeeld ook oude koffievlekken kan verwijderen. Wijers brengt het in twee kwaliteiten Licht Bij houten vloeren en laminaat scoren vooral de lichtere kleuren, zoals beuken, essen, berken en kersen, terwijl bij vinyl in het kader van 'terug naar toen' weer een oog wordt gewaagd aan stroken parket en tegeldessins. Forbo Krommenie viert het 25-jarig jubileum van het merk Novilon met maar liefst elf nieuwe vinyls, terwijl Heuga nieuwe, fraai dichtgeweven tapijttegels brengt met een stijlvol karakter. Nederland overspoelt met z'n lichte kleuren zoals beuken of ahorn. Dat kan echt hout zijn, maar ook verrassend "het echt'-folie. Noem het een trend en dan blijven keukenontwerpers niet achter," horen we van Koos van Beek, hoofd verkoop bij Keiler. Graniet „Vlak in dit kader ook graniet niet uit. Het is mooi, natuurlijk materiaal en dat spreekt aan. Graniet is over de hele woonlinie al een tijdje aktueel, maar de vraag ernaar blijft toenemen. Kan bruin dat niet trekken, dan wijk je uit naar granieteffekt in kunststofbladen, vaak doorlopend in de achterwand voor een mooi, strak geheel", zo laat Bruynzeels Lia Klinkhamer ons zien. Over diezelfde 'bruin' gesproken: Bruynzeel zet dit najaar ook een nieuwe keuken neer voor de wat smallere beurs, waarbij geraffineerde kleurcombinaties een mooi totaalplaatje maken, zo nam Lia Klinkhamer ons mee naar dit plezierige geprijsde nieuws. Tafelbladen Een ontwikkeling om in de gaten te houden is het in de keuken geintegreerde tafelblad. En dat op allerlei manieren. Van tweepersoons in deze tijd van kleinere huishoudens tot royalere, waar je met z'n vieren of vijven een plek aan hebt als er in je keuken tenminste de ruimte voor is. Voor keukenontwerpers is het een uitdaging hier effecient, maar toch speels mee om te gaan en dat lukt ze op heel wat manieren, konden we in beide bedrijven konstateren. Steeds meer variatie bij in de keuken geintegreerde tafelbladen, zoals dit model van Bruynzeel. Ongeveer 75% van de door particulieren in showroom aangeschafte keukens wordt aktueel: leasen, zijn meer regel dan uitzondering. Inductie is het koken van de toekomst. Er wordt steeds meer voor gekozen, vooraf nu een keuken veertig, soms zelfs vijftig procent van het totate bedrag in de apparatuur zitten. De man speelt een eminentere rot bij de keukenkeus dan vroeger. Voorai bij de duurdere exemplaren. Hf is geïnteresseerd in apparatuur en vlak ook de mannen niet uit, die een cursus koken volgen. Terwijl verstandige moeders niet alleen dochters, maar ook zonen bij het eten klaar mken betrekken. Ook daardoor worden mannen steeds meer 'keuken-mmded'. Bij Keiler licht ahorn met zwarte accenten bij een greeploze keuken met granietdessin voor aanrecht en achterwand. In het oog springend ontwerp: lamp boven een lamp in 'gevouwen' matglas. Tapijt met speels effekt. (Wijers) O NATIONALE WOONMAAND Zonovergoten geel, romantisch wit en diep Brabants groen groter dan ooit *2*

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 29