Nieuwe Palmboom draait op i Theaterwereld op bres voor eigen podium in Schiedam 15,00 ƒ99 L 39.95 i Straks studeren? Getuigen overval gezocht Stadsblad zuiuic SToKEW Diefstal ZOEKT U KINDEROPVANG Hoed gestolen hotel ibis Grote heroïnevangst bij massale huiszoeking Audio Cassettes als het om wonen gaat 1 Lees alles over de aktie SCHIEDAM- Een goede kok weet dat voor de smaak van een gerecht 'een scheutje liefde' even belangrijk is als een snufje zout. Betrok ken bij hun vak als ze zijn, ontdekten de Schiedamse bakkers dat er meer 'karakter zit' in brood waarin am bachtelijk gemalen graan verwerkt is. De traagmalende molenste nen verlenen het meel net dat beetje extra, waardoor het uiteinde lijke resultaat 'lekker kort afbijt' en een geu- SCHIEDAM- Een 75-jarige Schiedamse is maandagmid dag op de Singel beroofd. Twee mannen op een brom mer rukten de tas van haar schouder en gingen er van door. In de tas zat een porte- monnaie met 95 gulden. rend aroma krijgt. In 'gewiekte kringen' von den de bakkers een ge willig oor voor hun wen sen. Die bijzondere geestverwantschap tus sen de plaatselijke broodmakers en mole naars ligt in feite ten grondslag aan de her bouw van 'De Palm boom'. Het project kreeg steun in brede kring. Onder de bezie lende leiding van burgemees ter Reinier Scheeres en direk- teur van de Molenstichting Jos Gunneweg kwam een on gekende sponsorwerving op gang, die de benodigde finan- cieën opleverde. De aandacht voor details en het juiste ge voel voor kwaliteit van alle be trokkenen, de bouwers voor op, zorgden ervoor dat het Mo lenmuseum méér werd dan een 'oppervlakkig stukje nos talgische decoratie'. De Palm boom is zonder overdrijven het symbool van het zoveel geroemde nieuwe plaatselijk elan. STICHTING KINDEROPVANG KATJA Ja, maar waar., Kijk op pagina 18 Miljoenen complex in Oost Begroting in spotlights Stiefkind van de week Uit Sport Het Molenmuseum aan de Noordvest werd een half jaar geleden officieel geopend door Pieter van Vollenhoven, maar was toen eigenlijk nog 'in staat van wording'. Inmiddels zijn de tijdelijke opstellingen vervangen door meer defini tieve tentoonstellingen over 'het proces boer/molenaar/bak- ker-brander' en over 'molen schilderijen door de eeuwen heen'. Met de voltooiing van het Diorama van de Branders- stad in de vorige eeuw is De Palmboom helemaal af. Coen van Loo, voorzitter van het Landelijk Echte Bakkersgilde, viel dé eer te beurt deze twee de feestelijke herhalingsope ning te mogen verrichten. De Palmboom, die de eerste maanden al 7000 bezoekers uit alle windstreken trok, is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. De toegang kost 3,50; voor kin deren 2,50. Begin 1994 wordt in het Molenmuseum het eer ste boek gepresenteerd over de korenmolen(aar). De luxe editie, rijk geïllustreerd met ondermeer foto's van Han Dijkstra, kost bij vóórinteke ning 65 gulden. Informatie hierover bij de balie van De Palmboom. SCHIEDAM- Twee mannen hebben donderdagavond rond 21.15 uur een overval ge pleegd op een winkel aan de Noordvest. Het duo kwam na sluitingstijd aanrijden op een brommer en bedreigde de fili aalhouder met een vuurwa pen. Hij gaf een tas af, waarin twee broden, sigaretten en een tafelkleed zaten. De overval lers reden met hun buit weg in de richting van de Burge meester Honnerlage Grete- laan/Parkweg. Het signale ment van de daders luidt als volgt: ongeveer 17 jaar. De een- droeg een zwarte helm; de an der een witte. Eén van hen was gekleed in een bruin le ren jas. De politie verzoekt ge tuigen contact op te nemen via telefoonnummer 4494499. SCHIEDAM- 'Zoals de ouden zingen, piepen de jongen'; 'De appel valt niet ver van de boom'. Voor een geboren Ma rokkaan is Jerrol Essa- noussi opmerkelijk goed op de hoogte van oer-Hollandse wijshe den. Ze hebben dan ook betrekking op een on derwerp dat hem na aan het hart ligt. Iedere volwassene ontdekt on herroepelijk vroeger of later een aardje naar ei gen vader of moeder te hebben. Die schok van herkenning gaat bij de bijna beruchte zoge naamde 'tweede genera tie allochtonen', dik wijls met meer dan dubbele gevoelens ge paard, volgens de 23-ja- rige Schiedammer met Berber-achtergrond: Als wij ons niet aan onze afkomst ontwor stelen, dan redden we het niet in Nederland; evenmin als onze kinde ren op hun beurt. De goodwill-krant over Ma rokko- een uitgave van de Campagne 'Schie dammers van overal en nergens', die vorige week huis-aan-huis be zorgd werd- heeft in elk geval op deze Marok kaan niet het effect ge had, waarop de samen stellers hoopten. Jerrol Essanoussi: De krant probeert de Schiedammers meer vertrouwd te maken met Marokkaanse gewoontes en i gebruiken. Dat is natuurlijk heel mooi, maar met de tole rantie in Holland is het naar mijn idee niet zo slecht ge steld. Ik geloof dat wij als bui tenlanders er veel meer aan zouden hebben, als de subsi dies voor verbetering van de integratie anders besteed wer den. Onze ouders moesten zo verschrikkelijk hard werken, dat er geen tijd overbleef om zelfs maar de taal enigszins onder de knie te krijgen. Ze konden niet communiceren met Nederlanders en klamp ten zich vast aan hun eigen cultuur. De tweede generatie is die wantrouwige houding onbewust met de paplepel in gegoten. Wij moeten leren ons- binnen bepaalde grenzen uiteraard- aan te passen aan ons nieuwe vaderland. Anders missen we de boot.' SCHIEDAM- De lande lijke theaterwereld klimt de barricades op om het belang van een eigen podium in de Brandersstad te onder strepen. Tal van sterren uit ondermeer de mu ziek-, cabaret-, toneel- en danshoek geven zon dag 7 november een gratis optreden weg in De Passage uit protest tegen de aanstaande 'theaterloze periode'. Die gaat drie jaar duren als de geplande nieuw bouw op het Stadserf precies volgens schema verloopt. Vergeten zijn voor één dag even de interne perikelen rond ondermeer de wisseling in de top van het theater waar direkteur Carel Beke plaats moest maken voor interim manager Gerrit Kruijt. Het voltallige personeel heeft on danks de onzekerheid over ei gen toekomst alles-op-alles ge zet om van de manifestatie 'Schiedam zonder theater is een flater' een swingende hap pening te maken. Het plaatse lijk publiek krijgt daardoor aanstaande zondag de kans Eric Dijkhuizen- coördinator van de Campagne 'Schiedam mers van overal en nergens'- kan zich de kritiek wel voor stellen. Hij vindt echter dat Jerrol Essanousi 'te snel wil': 'Ik heb veel met hem gepraat en hij had leuke plannen. Tot op het laatste moment hebben we geprobeerd hem bij de Ma rokkaanse goodwill-campag- ne, waarvan de krant een on derdeel is, te betrekken. Dat lukte niet, omdat hij persé niet met de ouderen samen wilde werken. Je zou hem misschien té progressief kun nen noemen. Dat is op zich lo venswaardig natuurlijk, maar hij vertegenwoordigt daarmee wél het kleinste deel van de Marokkaanse gemeenschap. Het was in het verleden heel moeilijk om de oudere en jon gere Marokkanen, er wonen in totaal 700 in Schiedam, op één lijn te krijgen. Zonder enige vorm van subsidie heeft de jongerenvereniging El Chabab al die tijd vreselijk goed werk gedaan. Die heeft nu met de ouderen de krachten gebun deld in de nieuwe stichting Narcis. Met Narcis hebben we intensief samengewerkt bij het opzetten van de Marok kaanse goodwill-campagne. De gemeente als geldverstrek- ker is daar heel pragmatisch in: we moesten ervoor zorgen een zo groot mogelijke groep te bereiken. Dat hebben we gedaan. Als Jerrol Essanoussi samenwerking wil; nou dan dolgraag.' aldus Eric Dijkhui zen De Campagne 'Schiedammers van Overal en nergens' krijgt ongeveer 180.000 gulden ge meentelijke subsidie. Via on dermeer aktieve sponsorwer ving in het plaatselijk bedrijfsleven komt er jaarlijks nog een extra bedrag binnen van ruim een ton. Het geld SCHIEDAM- Een 17-jarige jongen is zaterdagmiddag met geweld van zijn hoed beroofd. Hij liep op het Emmaplein en werd door vier jongens en énén meisje aangevallen. Ze sloegen hem, pikten zijn hoed en verdwenen in de richting van het Broersveld. 8 tlm 12 november Lunchbujfet 00 Weekendtarief: 66,00 Voor reserveringen Tel.: 010 - 460 20 50 wJVC HR-D560 OP=OP FOTO nog eenmaal onbekommerd in eigen huis te genieten van een ongekende reeks artiesten van naam en faam. Vol is vol Het theater is geopend tussen 12.00 en 18.00 uur en van 20.00 tot 24.00 uur. De toegang kost niets; alleen: vol is vol. In wil lekeurige volgorde zullen nog eenmaal in De Passage voor het voetlicht treden: Bert Vis- scher, De Berini's, Fay Lov- sky, Het Groot Niet te Vermij den Dans/Showorkest, Waar- denberg en de Jong, Brigitte Kaandorp, Trio de Janeiro, Fred Piek, Paul van Soest, Ar thur de Bussy, Trio de Janei ro, Fred Piek, Erna Sassen, Bram Vermeulen, Philip Elan, Harry Jan Bus, All of Us en John Buijsman. Ook het plaat selijk verenigingsleven zal ruim vertegenwoordigd zijn. Ondermeer dansschool Barba ra Fleischmann, Harmonie Ambroisus, Harmonie Wilton Feeijenoord, de Rijnmond band, toneelgroep Othello en de NOF hebben toegezegd acte de présence te zullen ge ven. Voor de jeugd wordt in de Rooroosenzaal van de Passage vanaf 12.30 uur een apart pro gramma verzorgd met optre dens van onder andere Koos en Aad Wieman, Wilde Haren en Alles Kids. In theatercafé De Tender is tot 17.00 uur kin deropvang aanwezig. - I - U SCHIEDAM- Een massale huiszoeking door de Schiedamse politie in 15 woningen in Schiedam Oost en -West maandag nacht heeft 50 kilo heroïne, vuurwapens en een hoeveelheid geld opgeleverd. De huiszoeking gebeurde in het kader van een onderzoek naar een georganiseerde groep Zuid-Europe anen, die zich met de handel in verdovende middelen be zighoudt. Er zijn inmiddels zeven personen gearresteerd; het onderzoek wordt nog voortgezet. wordt besteed aan aktiviteiten als het inmiddels befaamde 'Spectrum-festival' in het Bea- trixpark, het opzetten (naar Turks voorbeeld) van de Kin dergemeenteraad, de uitgave van een achttal goodwill-kran- ten en lesbrieven voor de schooljeugd. De Campagne is ook verantwoordelijk voor het boek 'Schiedammers en hun kerken'. Het ligt in de bedoe ling om in de nabije toekomst buurtgerichte kennismakings projecten voor nieuwe bewo ners op te zetten en in Nieuw- land- evenals in de Gorzen in '92- een openluchtontbijt te or ganiseren. Nog voor het eind van deze maand verschijnt ook een speciaal op de turkse gemeenschap gerichte krant. In het kader van de Marok kaanse goodwill-campagne wordt zaterdag 27 november in buurthuis Nieuwland in d^ Albardastraat een tweede couscousvisite (couscous is het meest bekende Marok kaanse gerecht,red.) georgani seerd. De eerste, afgelopen za terdag, werd druk bezocht en was een groot succes. Het lijkt er niet in te zitten dat Jerrol Essanoussi bij die fees telijke maaltijd ook het glas muntthee op de gezondheid zal heffen. Hij is druk bezig om een eigen stichting in het leven te roepen. De naam heeft hij al: 'Talia' wat letter lijk 'De tweede generatie' be tekent. Inmiddels is in Saadia Daouri een vrouwelijke voor zitter gevonden en daarmeé lijkt bij voorbaat al vermen) ging met iets conservatievere groeperingen uitgesloten te zijn. Jerrol Essanoussi weigert gebukt te gaan 'onder het juk van de sterkste': Als we niet uitkijken dan worden de al lochtonen een markt waarop een beetje slimme jongen goudgeld verdienen kan. Mij gaat het er niet om hoe mooi het produkt eruit ziet, maar welk resultaat het heeft.' Informatie over de activitei ten van de Campagne 'Schie dammers van overal en ner gens' is telefonisch te verkrij gen via nummer 4737741. Het adres van de Stichting Talü( luidt: Filips van Bourgondiër straat 31a. 3117SC Schiedam. TDK SA-90 Chroom Zie pag. SERVICELIJN 010-4796199 -4- N Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 45e JAARGANG, NUMMER 48 OPLAGE 42.150 Stadsblad De Palmboom biedt meer dan alleen brood op de plank. van Ostadelaan 120 3117 XM Schiedam Gastouderbureau tel. 010-4265819 Zoekt u voor uw kind(eren) kinderopvang of wilt u bij u thuis 1 tot 4 kinderen opvangen en verzorgen? Gastouderbureau Katja brengt gastouders en vraagouders met el kaar in contact om kinderopvang voor kinderen van 0 t/m 12 jaar in een gezin mogelijk te maken. Het opvangtarief voor een kind bedraagt 3.- per uur. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de coördinator van het gastouderbureau. Het spreekuur is op dinsdag en donderdag tussen 9.00 en 10.30 uur. Adres en telefoonnummer: zie hierboven. Hogeschool Rotterdam Omstreken Schiedamse Marokkanen op weg naar nieuwe toekomst Moustabi Abdelhafit, voorzitter van de Stichting Narcis(tweede van links), aan de muntthee met Eric Dijk huizen, coördinator van de 'Campagne Schiedammers van overal en nergens' (tweede van rechts). Een keur van artiesten komt zondag 7 november de manifestatie 'Schiedam zonder theater is een flater' kracht bijzetten. VLAARDINGEN Fantastische VHS recorder met supersnel Express loop werk. Zeer eenvoudig programmeren met de bijgeleverde CD-afstandsbediening. PDC-voorbereid. Van 899,- 599," MIN. INRUIL goedwerkende VHS (max. 8 jr. oud) 100,- ROTTERDAM - Hoogstraat 141 ROTTERDAM - Winkelc. Zuidplein ROTTERDAM - 2e Middellandstraat 23 ROTTERDAM - Groene Hilledijk 173-177 INFORMATIE TELEFOON 010-4610106 ROTTERDAM - Bergse Dorpsstraat 32 DEN HAAG - Venestraat 8-10 DORDRECHT - Voorstraat 274 LEIDEN - Haarlemmerstraat 170 »j&&a Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel, Tel 010-4518844 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, Tel 010-4852273 Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur 'J.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 1