A voorzorg Ford Mondeo prima ontvangen Volop belangstelling voor races in kleinste Fiat Volvo introduceert 'Advantage Card' Mazda RX-7 sportcoupé met unieke eigenschappen Citroen AX Eco: nieuw zuinigheidsrecord II PR HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 10 NOVEMBER 1993 PAGINA 25 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190292 Fiat is dit jaar in Italië gestart met de Cinquecento Trofeo, een rally kampioenschap met de populaire Cinquecento voor een betaalbare prijs. Het directe, enorme succes van dit kampioen schap heeft er toegeleid dat deze klasse ook in Duitsland en Frankrijk is opgezet. Vanaf 1994 gaat Fiat Auto Nederland de Cinquecento Trofeo eveneens in ons land organiseren. Na het bekend worden van de eerste gegevens omtrent deze uit dagende races, is Fiat Auto Nederland overspoeld door reacties. Opzet is een speciale klasse voor deze rallyauto's te creëren, waarin maximaal 25 Cinquecento's met elkaar de strijd aanbin den. Het aantal Serieuze gegadigden dat inmiddels contact met de organisatoren heeft opgenomen om te kunnen meedoen, is een veelvoud van 25. Prijzengeld Voor een bedrag van 25.000 tot 35.000 gulden is de Cinquecento Trofeo startklaar, afhankelijk van de mate waarin de montage en de tuning wordt uitbesteed. Voor de Cinquecento Trofeo wordt per rally 10.000 gulden aan prijzengeld uitgekeerd, met een eerste prijs van 2.000 gulden per equipe. Speciaal voor jeugdige rijders wordt een aparte Fiat Dealer Ju nior Cup georganiseerd, voor rallyrijders onder 23 jaar, die extra prijzen kunnen winnen. Het informatiepakket over de Cinquecento Trofeo is op schrifte lijke aanvraag verkrijgbaar bij Fiat Auto Nederland, Public Rela- tions/Cinquecento Trofeo, Postbus 22721, 1100 DE Amsterdam Zuidoost. De Cinquecento Trofeo maakt zijn officiële Nederland se debuut tijdens de Golden Tulip Rally van 3 tot 6 maart 1994. Volvo lanceert de 'Volvo Advantage Card'. Bezitters en vaste be rijders van een Volvo kunnen deze card gratis aanvragen, onge acht bouwjaar, type, kilometerstand van hun auto. De Card biedt talrijke voordelen, zoals een gratis abonnement op het magazine 'Drive', de Volvo Touring Service hulpverleningsverzekering plus aantrekkelijke, exclusieve aanbiedingen, afgestemd op de smaak en interesse van Volvo-rijdend Nederland. Sommige sportcoupé' zijn al bij hun leven een legende. Dat geldt zeker voor de Mazda RX-7, wiens roem vooral stoelt op de befaamde rotatiemotor. Baarde de eerste RX-7 ruim 15 jaar ge leden vooral opzien als een 'look-alike' van de Porsche 924, in middels is de RX-7 de imitatie-fase ontgroeid. Met de huidige RX-7, die in de zomer 1992 op de Nederlandse markt debuteer de, brengt Mazda een sportwagen op de weg, die de vergelij king met de Duitse en Italiaanse concurrentie met glans door staat. Bij zijn debuut viel de RX-7 op door zijn gunstige prijs. Hij kostte toen 29.950,-. Daar heb je nu net het instapmodel van een mid denklasser voor. Mazda's raspaard was geliefd in show-biz-krin- gen (Mies Bouwman en Wil Luikinga reden RX-7), bij de vrije be roepen, yuppies en andere figuren uit de soms wat luidruchtige, maar in ieder geval spraakmakende sector van onze samenle ving. Inmiddels is de auto geëvolueerd tot een volwassen sport coupé, zoals die heden bij bosjes uit Japan komen: Nissan 300 ZX Toyota Supra, Mitsubishi 3000 GT, Honda NSX en Subaru SVX.' De RX-7 onderscheidt zich door zijn krachtbron en de originele afgeronde vormgeving, die thans het visitekaartje vormt van het merk uit Hiroshima. Met zijn lage, brede bouw maakt de RX-7 een imposante indruk. Het is een verleidelijk, bolrond model. Ronde lijnen bepalen het aanzien. In hedendaags autojargon noemt men dit organische vormen. In eerste oogopslag heeft de Mazda sportcoupé iets dier lijks. Door de grote luchtinlaat onder de motorkap lijkt-ie op een haai. De koelsleuven achter de voorwielen zijn dan de kieuwen. Hij doet ook denken aan Amerikaanse sportwagens als de Corvet te en Dodge Viper. Logisch dat Mazda inhaakt op de Amerikaanse smaak. Daar ligt immers een mooi afzetgebied voor dit soort scheurijzers. De koplampen zijn wegklapbaar. Koplampsproeiers houden de kikvorsogen helder. Op de neus prijkt het nieuwe fabrieksem- bleem van Mazda, dat bij de RX-7 echter ronder, gestroomlijnder is uitgevoerd dan het wybertje op de neus van andere moderne Mazda's. Lenig De portier-uitsnede loopt in een sierlijke boog. De cockpit staat als een koepel bovenop de carrosserie. Getint glas helpt zomers een broeikas-effect voorkomen. Uit ergonomische overwegingen plaatst Mazda de deurgrepen hoog in de portieren. Hoefje niet zo ver te bukken. Om vlot te kunnen in- en uitstappen, moetje wel lenig van lijf en leden zijn. De bodem van de RX-7 ligt zo laag, dat je in eerste instantie het gevoel hebt op de grond te zitten. In het dashboard neemt de forse toerenteller de centrale plaats in. Hieraan herken je de echte sportwagen. Rijden met de RX-7 is vooral een kwestie van steeds zorgen voor een pittige toerental van 3000 tot 5000 omw/min. Dan komt de snelheid vanzelf. De toe- nnn'ie"er '00Pt bij 7000 tpm rood aan. De snelheidsmeter kan tot 280 km/u aanwijzen. Mazda geeft echter officiéél een top van 250 km/u voor dit raspaard op. Stevig prijskaartje 'Sportieve auto tegen een stevige prijs', zou het signalement van de RX-7 kunnen zijn. Want er hangt een stevig prijskaartje aan deze bolide. Inclusief alle gemakken komt de RX-7 op 155.450,-. Pech bij winterdag is vaak een optelsom van technische pro blemen. Al lijkt het of alleen de zwakke dy namo het ongemak veroorzaakt, vaak speelt ook de kwali teit van de V-snaren van de dynamo, de conditie van de dyna mo zelf of bijvoor beeld vocht m het ont stekingssysteem een rol bij startproble men. Wacht met het win- terklaar maken van uw auto niet tot ko ning Winter heel Ne derland in zijn ijzige greep houdt. Maak nu een afspraak met de garage voor de brood- nodigde winteronder- houdsbeurt. Wie wacht tot het laatst, krijgt wellicht de ijs pegel op de neus. Vol doende vorstbeveili- ging vraagt om tijdige voorzorg. Gekscherend noemt men anti-vries wel de Haarlemmerolie van het autorijden in de winter. Vrijwel elk benzinestation en ze ker iedere garage kan controleren of er nog voldoende antivries in het koelsysteem van uw auto zit. Men bepaalt de soortelijke massa van de koel vloeistof en kan dan simpel aflezen tot hoeveel graden onder nul uw koelsysteem nog vorstbestendig is. In Nederland is door gaans een vorstbevei- liging tot min 20 gra den C. voldoende. Gaat u naar de win tersport in het buiten land, dan is een vorst- bescherming tot circa 30 graden onder nul aan te bevelen. Bij moderne auto's met een gesloten koelsys teem biedt de koel vloeistof automatisch voldoende beveiliging tegen nachtvorst. Accu Laat nu het zuurge- halte van de accucel len meten, evenals de laadspanning. Vul de vloeistof zonodig bij met gedestilleerd of gedemineraliseerd water. De vloeistof moet 1 tot 1,5 cm bo ven de accuplaten staan. Verwijder eventuele loodsulfaat- aanslag op de polen. Hardnekkige aanslag gaat u met een beetje ammoniak te lijf. Smeer de polen daar na in met zuurvrije vaseline. Zet de ka belklemmen weer ste vig vast. Een zwakke accu laat u natuurlijk vervan gen. Accu's gaan ge middeld zo'n vier jaar mee. Dus reken maar uit of uw 'stille kracht' al bijna aan het eind van zijn Latijn is. Bij twijfel vraagt u de ga rage om de conditie van deze onmisbare energiebron acuut te checken. Bedenk voorts dat een set nieuwe bougies won deren doet. Ruitewissers Ondeugdelijke ruite wissers kunnen u bij sneeuw, regen en ijzel lelijk parten spelen. Na de voorbij, lange, hete, zomer kunnen de ruitewisser wel 'ns sterk zijn uitge droogd. Snel vervan gen dan. Probeer nooit sneeuw of ijs op uw ruit met de ruitewissers weg te vegen. Als de wissers zijn vastgevroren, loopt u gevaar dat de wissermotor door brandt. Dan zijn de sneeuwpoppen pas echt aan het dansen Voorspelt Erwin Krol nachtvorst, sneeuw of ijzel? Zet uw ruitewis sers dan los van de voorruit. Vergeet de eventuele achterwis- ser niet. Zo kunnen ze in ieder geval niet aan de ruit vastvriezen. Bij gladheid wordt er doorgaans gepekeld. De enige mogelijk heid om de voorruit schoon te houden van opspattend pekelwa- ter en zo hardnekkige aanslag te voorko men, is veel sproeien en wissen. Daartoe moeten de ruite- sproeiers dus goed functioneren. Contro leer tijdig of de hoe veelheid sproeiwater nog toereikend is. Zo niet: bijvullen. Ver geet daarbij niet ook opnieuw anti-vries aan het sproeiwater tot te voegen. Al 20 jaar is de Passat het grootste VW-mo- del. Bij zijn aantreden in 1973 zorgde hij voor een primeur in de VW-historie. Als eerste in Wolfsburg ontwikkelde auto had hij een voorin gemonteerde, waterge- koelde motor die de voorwie len aandreef. Zo'n 6,5 miljoen Passats later kunnen we con cluderen, dat VW destijds een gouden greep deed met het opnemen van de Passat in de -r modelmix. Vooral de Vari- ant-versie groeide uit tot een trendsettende best seller. Voor modeljaar 1994 zet VW nu een knap vernieuwde Passat op de weg. Het goede bleef behou den; nieuwe (veilig heidstaken zijn toege voegd. Bij de nieuwe Passat heeft de neus weer een heuse grille. Voorbij is de dichte neus van de vorige versie. Dat model haalde adem via het open VW-logo. Groot nieuws is dat de Passat nu als eerste model in zijn klasse standaard twee airbags bezit. Hier mee steekt hij zijn klas- segenoot Ford Mondeo, die aan de chauffeurs kant een airbag heeft, de loef af. Ander nieuws is de komst van twee niet eerder in de Passat- serie leverbare moto ren: de zuinige 1.9 liter direct ingespoten turbo diesel (TDI) van 66 kW/90 pk en de 110 kW/150 pk sterke tweeli ter GT-injectiemotor met 16 kleppen. Toppositie „Het 'Raumangebot' is het belangrijke koopar gument", zegt Detlef Wittig, marketing-chef van VW, tijdens de per spresentatie van de nieuwe Passat. „Onze doelgroep voor deze auto bestaat vooral uit welstandige gezinnen. Onze doelstelling bij de ontwikkeling van deze vierde generatie Passat was enerzijds de huidi ge toppositie van het model handhaven en anderzijds waar moge lijk verbeteringen door voeren, zodat hij nog be ter kan concurreren en daarmee zijn voortbe- staan tot in de 21e eeuw veilig stelt". Zoals voorheen js ook de nieuwe Passat weer een ruimtewonder van jewelste en is hij uiterst compleet. Hij is veiliger door de stijvere carros serie die het gewicht met vijftig kilo zwaarder maakte. Tijdloos Nemen we het uiterlijk van de nieuwe Passat in ogenschouw, dan dringt het begrip 'tijdloos' zich op. Vloeiende vormen bepalen het aanzien van de verse Passat. In het front zijn de grille en de tot in de spatborden doorlopende koplam pen gezichtsbepalend. Glad gevormde flanken benadrukken het dyna mische uiterlijk. De ge heel nieuw ontworpen achterkant van de Li mousine met zijn grote achterlichten maakt een krachtige indruk. Een opvallende vormgege ven rand aan de achter klep neemt bij alle ver sies de functie van de achterspoiler over. De Passat voldoet nu al aan veiligheidseisen, die nog niet eens van kracht zijn. Van binnen kenmerkt de nieuwe Passat zich door harmo nie in vorm en kleur. In hun kleurenkeuze heb ben de ontwerpers alle details in het interieur consequent op elkaar afgestemd. Voorts is de functionele 'cockpit' duidelijk opge bouwd rond de bestuur der. De compacte air bags zijn gehuisvest in het stuurwiel en in het dashboard voor de bij rijder. Een sensor beoor deelt bij een ongeval de botskracht en ontsteekt een drijfgas, waarmee de stootkussens in lutte le milliseconden wor den opgeblazen. Toegesneden In de Passat zet VW zijn beleid om een complete, op de wensen van de klanten toegesneden uitrusting te leveren, voort. Bij alle modellen zijn twee airbags, gor del-spanners, een vijf- bak, stuurbekrachti ging, een in asymme trisch neerklapbare achterbank en hoofd steunen vóór en achter standaard. Daarnaast horen ook een interieur- luchtfilter, warmtewe rend glas rondom, een toerenteller, brede ban den (minimaal 185/65 R 14), geheel of gedeelte lijk in de wagenkleur gespoten bumpers en een dakantenne tot het basispakket. Het dashboard heeft een zachte, hoogwaardi ge bekleding. Het ziet er goed uit en voelt prettig aan. Het verwarmings- en ventilatiesysteem is nog comfortabeler te bedie nen dankzij een elektro nische regeling. Wellicht staat u nu te trappelen van ongeduld om kennis te maken met de nieuwe Passat en wilt u nog slechts één ding weten: Wat kost- ie?. Importeur Pon on derhandelde tot het al lerlaatst over de prijzen. Er kwam een vanafprijs van 43.996,- uit de bus. Met de AX Eco legt Ci- troën een nieuwe etap pe af in het onderzoek naar steeds zuiniger motoren. Via dit proto type bewijst Citroën, dat het een auto kan Deze zomer wist Ford zijn aandeel op de Eu ropese personenauto- markt te verhogen naar 15,3 procent, dat is 0,7 procent meer dan in augustus 1992. Het succes van de Ford Mondeo, waar van in de eerste zes produktiemaanden 250.000 exemplaren zijn gebouwd en ver kocht, droeg sterk bij aan deze winst. Op alle Europese markten is de Ford Mondeo prima ont vangen. In Nederland zijn van maart tot me dio september ruim 6.000 stuks verkocht. De recente introduc tie van de Mondeo Stationwagon zal, naar verwachting, zorgen voor een extra verkoopstijging van 23 procent. Voor de eveneens onlangs ge ïntroduceerde Mon- deo-uitvoeringen met Turbo-dieselmotor of met automatische transmissie noteren de dealers, zo melden zij, zoveel orders dat een verdere verkoop stijging met 20 pro cent reëel lijkt. Over heel Europa be draagt het marktaan deel van de Mondeo momenteel 2,7 pro cent. Dit is een stij ging van 0,9 procent vergeleken met de Sierra-verkopen over dezelfde periode vo rig jaar. In Frankrijk, Italië en Spanje is sprake van een ver dubbeling van het Mondeo-marktaan- deel (vergeleken met de Sierra-verkopen van 1992). Mede hier door zal voor de twee de helft van 1993 het marktaandeel van de Mondeo in heel Euro pa naar verwachting stijgen tot 3,3 pro cent. Vergeleken met de Sierra komt dit neer op een stijging van 1,4 procent. Waar de autoverkq- pen op het Europese vasteland achterblij ven bij die van 1992, valt op de Engelse markt een kentering waar te nemen. Per traditie is augustus daar een topmaand, omdat dan het nieuwe jaar voor de kente ken-registraties be gint. Dit jaar gaf een absoluut record te zien, met 440.000 ver kopen. Ford bezette hierin, met Escort, Fiesta en Mondeo, de eerste drie plaatsen; een ongeëvenaard re sultaat. 'Een mijlpaal' Het succes van de Mondeo wordt onder streept door een eer ste plaats bij de jaar lijkse 'New Cars Ho nours List' van het Britse autoweekblad Auto Express, het En gelstalige zusje van het Nederlandse weekblad 'AutoWeek'. Het blad noemt de Mondeo 'een mijlpaal in de geschiedenis van Ford, die het merk een voorsprong op de concurrentie geeft en de andere fa brikanten gedwongen heeft hun maatstaven omhoog te schroeven'. ontwikkelen met een brandstofverbruik van 2,7 liter op 100 km bij 90 km/u (1 op 37). Citroën gebruikt hier zijn tech nologische know-how en innovatievermogen ter vermindering van de belasting van het milieu. Om het geringe brand stofverbruik van de AX Eco te bereiken, past Ci troën diverse techni sche oplossingen toe. Zo is het wagengewicht verlaagd dank zij het ge bruik van materialen zo als Kevlar koolstof voor motorkap, wielscher- men, dak en portieren. Aanpassing van de dikte van de ruiten, de bekle dingsmaterialen en kop lampen levert eveneens een gewichtsbesparing. Het resultaat is dat de AX Eco slechts 672 kg weegt. Ook de aërodynamische eigenschappen zijn van grote invloed op het brandstofverbruik. Daarom werden nieuwe rijwind-geleidende pro fielen gemonteerd die eerst in de windtunnel zijn getest. Onderlangs en op twee plaatsen aan de onder kant van de carrosserie zijn eveneens aanpas singen aangebracht met. het oog op de stroomlijn.. Hiermee daalt de lucht- weerstandscoëfficiënt (Cw-waarde) van 0,32 naar 0,28. Vanaf 1994 op talrijke Europese circuits in actie: de Fiat Cinquecen to Trofeo. Ellipsachtige vormen bepalen het uiterlijk van veel moderne vol bloeds, zo ook bij de nieuwe Mazda RX-7. VI Nieuwe VW Passat: erkend ruimtewonder Sterk(ste) steunpilaar onder de Passat-verkoop: de Variant. Dit is de holle- bolle-Gijs onder de combi's. In lengte en breedte een paar centimeters gegroeid en met een vrijwel ongewijzigd onderstel rijdt hij opgewekt het modeljaar 1994 binnen. §1 ,v 1ÜP1Ü IMMffllj Iets meer afgerond dan zijn voorganger, forse achterlichten en een kofferbakklep met spoilertje: de nieuwe Passat ten voeten uit. Staatsie portret van de Ford Mondeo. Zijn verkopen overtreffen die van zijn voorganger, de Ford Sierra.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 25