vUuUc' CcJté* 'Niet restaureren is dood en doodzonde' Oudgediende wordt nieuwkomer Op de eerste etage van Correct beleef je het mee: BNS-luidspreker demonstratie Fred Bergvelt al veertig jaar verslaafd aan de zeekadetten Sophia Kinderziekenhuis krijgt 100.000,- BELOOFD: Orpheus in de Grote Kerk Ruim honderd stankklachten Surveilleren in tram TE NWi NOVEMBER ZATERDAG NOVEMBER CDA kwarteeuw op bres voor kapel Getuigenoproep Arie van Loenen verlaat de PvdA Helga Ruebsamen leest voor in het Filmhuis HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 PAGINA 13 BRASSERIE ij Rijg: Live CD-opname Live video opname L J Openingstijden: Maandag 11.00-24.00 uur, dinsdag 09.30-24.00 uur. Woensdag, donderdag, vrijdag 09.30-01.00 uur. Zaterdag 09.00-01.00 uur. Hoek Bergweg/Benthuizerstraat 1 Telefoon 010-4.618.690 REGIO - Professor dr. F.C. Verhulst van het Sophia Kinder ziekenhuis in Rotterdam heeft een cheque van 100.000,- in ontvangst mogen nemen. Het geld is bij elkaar gebracht door het complete personeel van het Van der Broek-concern en zal worden besteed aan de inrichting van speeltuinen rond het ziekenhuis. De spontane personeels-aktie volgde na de schenking vorig jaar van de Samenwerkende Dirk van den Broek Bedrijven. Toen ontving het Sophia Zieken huis ruim een miljoen gulden. Dit was het resultaat van de verkoop van ruim 40.000 pakketten in de supermarkten van Dirk van den Broek, Digros, Dirkson, Bas van der Heijden en Jan Bruijns. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM - De rooms- katholieke begraaf plaats onder aan de Vlaardingerdijk is mis schien voor veel Schie dammers onbekend om dat hij zo verscholen tussen het groen en het water ligt. Mensen die de plek echter kennen, noemen het een mooie begraafplaats die nooit zou mogen verdwijnen. De eeuwenoude graven en de schitterende ka pel geven een pittoresk beeld en zijn een monu ment voor de stad. Er is geen sprake van af braak van de begraaf plaats, maar juist een voorstel om geld uit te trekken voor restaura tie. Het CDA beijvert zich al bijna een kwar teeuw lang voor het be houd van het karakte ristieke pandje en dien de ter gelegenheid van dit zilveren jubileum wederom een motie in om de kapel op te knap pen en te gebuiken voor culturele doeleinden. De motie is verworpen. 'Ik denk niet omdat het college het niet eens is met het voor stel, maar omdat er op het mo ment geen geld is,' zegt CDA- raadslid Piet Roosen. Hij maakte zich samen met de in middels ov2erleden Jan de Koning, in de jaren zeventig al sterk voor het opknappen van de begraafplaats. De raadsle den kregen het voor elkaar dat er voor f 30.000,- aan de kapel, die overigens op de lijst van monumenteen staat, werd verspijkerd. Het ging toen voornamelijk om de restaura tie van de lekkende koepel. De kapel werd hersteld, maar kreeg geen andere functie. Koffiedik 'Tegen de kapel aan liggen en kele graven. In die jaren had den we nog met bezwaren van nabestaanden te maken. Die belemmering is naar ik heb begrepen, nu weggenomen.' Roosen zegt dat de kapel op nieuw aan een opknapbeurt toe is en wil het gebouw een culturele functie geven. 'Wan neer je de kapel zo laat staan, wordt deze steeds slechter en dat is dood en doodzonde. Op de lange duur is het kapitaal vernietiging. Als je het ge bouw nu van binnen bekijkt is het een koel huis. Maar als je het goed bekijkt is er echt iets van te maken. En wanneer je het opknapt, moet je er ook iets mee doen. Zelf denk ik aan tentoonstellingen en bij voorbeeld klassieke muziek- ensembles. Iets dat past in de omgeving. Er zijn natuurlijk tal van mogelijkheden te be denken. Het zou raar zijn als de cultuur in Schiedam daar geen gebruik van zou maken.' Hoewel de motie verworpen is heeft Piet Roosen goede hoop dat er binnen een paar jaar toch gehoor zal worden gegeven aan zijn voorstel. 'Het is koffiedik kijken, maar ik denk dat het college best achter het voorstel staat. Het is denk ik niet een kwestie van wil, maar het financiële plaatje laat het niet toe. Wanneer er ruimte is op fi- nanciel gebied zal de restau ratie van het kapelletje er toch van komen.' Piet Roosen (CDA): 'Het ka pelletje is bijzonder geschikt voor het houden van klassieke concerten Vanavond toont het merk BNS hun nieuwste luidsprekers aan u, waarbij de vernieuwde Sound Column, de Ellessy en het nieuwe BNS surround systeem centraal staan. De heer van den Berghe demonstreert de speakers van BNS. Aanvang 20.00 uur, toegang is gratis. Dagschotel: Gevuld varkenshaasje 15.- Sony heeft voor de echte en vooral ook voor de veeleisende video- en muziekliefhebber een installatie van topkwaliteit samengesteld. Voorzien van ongelooflijk veel mogelijkheden en Dolby prologic surround weergave. Dit systeem bespreken en demonstreren we uitgebreid. Aanvang 20.00 uur, de toegang gratis. Dagschotel: Kalfscotelet 15.- CORRECTOPEN PODIUM TALENTEN FESTIVAL 93 Het Correct Open Podium Talentenfestival met deze week het gastoptreden van o.a. Ricardo. De presentatie is zoals iedere week weer in handen van Hans Somers en de toegang is vrij. De kandidaten van vanavond maken kans op een optreden in de grote zaal van de Doelen. Denk je ook over het juiste talent te beschikken, dan kan je je nog opgeven bij Danielle Uljee, 010-4.618.690. Dagschotel: Entrecöte 15.- BEWARE OF BONNY Blèèèèèr. Swingende rotterdamse dames die in de finale van het Correct Sing Along Festival 91/92 hebben gestaan. Ze zingen zowel acapella als met muziek, maar vooral de wijze waarop de dames zich presenteren maakt een bezoek aan ons Studio Café meer dan de moeite waard. Dagschotel: Correct Burger 15.- Wat hem het meest stak, was het feit dat er niet eens een re den bij werd opgegeven: Ik heb geen grote opleiding, maar wel de nodige levenser varing. Natuurlijk kunnen ook jongeren de ouderenbelangen behartigen. Ik weet wat het betekent als je benen eens een dag niet willen. Dat soort ken nis is ook belangrijk. Naar mijn eigen idee heb ik het de afgelopen jaren goed gedaan. Ik was zwaar teleurgesteld omdat ik aan de kant werd ge zet. Als op je zo'n moment nogal bruut een verklaring ge weigerd wordt, dan is de maat vol.' Inmiddels heeft Arie van Loe- nen al zoveel positieve reak- ties gekregen op zijn besluit om 'voor zichzelf te beginnen met Solidair '93, dat zijn toe komst in de aktieve politiek verzekerd lijkt. Toch lijkt de heimwee naar zijn 'rooie mak kers' nu al op te spelen: Ik heb uiteraard geen hekel aan de PvdA. Ze moeten het maar zo zien. Als ik gekozen wordt dan krijgen ze er een vriend bij in de Raad. Zoals het er nu uitziet kunnen ze die goed ge bruiken.' SCHIEDAM- Mannekoor Orp heus verzorgt zaterdag 20 no vember een 'inloopconcert' in de Grote Kerk vanaf 15.00 uur. Richard Ram zal dan het koor nog dirigeren en er wordt een gevarieerd programma ge bracht. Toegang: gratis. WATERWEG NOORD - Bij üe Meld- en Regelka- mer van de DCMR Mi lieudienst Rijnmond zijn vrijdagmiddag ruim hon derd klachten over stank overlast binnengekomen. De klagers spraken over een zwavel-, gas- en olie lucht. Veel Machten kwamen uit de wijken Holy en West in Vlaardingen en uit Schiedam-Noord, maar ook uit Pijnaeker, Zoetermeer en Alphen aan de Rijn kwamen di verse meldingen binnen. De uitrukdienst van de DCMR is direct in de Bot lek op zoek gegaan naar de bron van de stank overlast. Die werd ver moedelijk gevonden bij het bedrijf TCR Milieu- teehniek, waar vaten met afvalstoffen worden over- gepakt. Het betreft res tanten chemicaliën, die vorig jaar vrijkwamen na een brand bij Elf Ato- chem. TCR Milieutech niek heeft toegezegd de overlast weg te nemen door de stankstof te neu traliseren. Het DCMR-on- derzoek wordt verder voortgezet. KARAOKE VIDEO PARTY Een avondje uit organiseren? Kom naar het Correct Studio Café Benthuizerstraat 1te Rotterdam. Daar zijn alle faci liteiten en ingrediënten aanwezig voor een geslaagde avond. Of verras iemand met een leuke video-boodschap of geef je vriend(in) op voor een wervelend optreden op het podium van het Studio Café. De toegang is gratis en presentatie is in handen van Ronald Nab. Dagschotel: Zigeunerspies 15.- SCHIEDAM - Het aantal ver slaafden uit Rotterdam-West die naar Schiedam komt is te gelijk met het aantal winkel diefstallen, fietsendiefstallen en diefstal van en in auto's toegenomen. Vermoed wordt dat dit te maken heeft met ac ties van het geweldscriminali- teitsteam dat de afgelopen pe riode frequent invallen deed in Rotterdam-West en cen trum. Sinds half september surveilleren politiemensen daarom in burger in het open baar vervoer (met name tram lijn 1). Zij spreken hierbij po tentiële verdachten aan, vol gen hen of worden al in de SCHIEDAM - Een tienjarig Schiedams meisje is zaterdag avond om 22.30 uur op de stoep van de Nieuwe Haven, geschept door een auto. Het tram geconfronteerd met hun plannen en acties. Tot op he den zijn 27 verdachten aange houden. meisje liep met een ander per soon richting Gordonstraat. Uit de richting Mariastraat kwam een waarschijnlijk bei- gekleurige Opel Kadett. Deze auto reed het trottoir op met het nemen van de bocht. Het slachtoffer werd door de auto geschept, vloog over de motor kap en kwam hierna op het wegdek terecht. De automobi list reed door richting Fabri- plein. Het meisje raakte ge wond aan haar knie en had buikklachten. De politie wil graag in contact komen met mensen die het ongeval heb ben gezien of meer kunnnen vertellen over het voertuig. Zij kunnen contact opnemen met het politiebureau aan het Bij dorpplein, wijkteam II, tel. 4494499. heeft hij zijn lidmaat schap van de PvdA op gezegd. Puur uit onge noegen over de wijze waarop hij als trouwe oudgediende behandeld is door de socialisten, maar vooral uit 'eerlijk heid tegenover de kie zers' blijft hij niet par tijloos. De man die be kend stond als de grote voorvechter voor de be langen van ouderen in het stadsbestuur heeft zich inmiddels aange sloten bij Solidair '93 van de op landelijk ni veau afgedankte PvdA- 'er Jaap van der Schreur. Daarmee hoopt hij straks bij de verkiezingen in maart komend jaar voldoende aanhang te krijgen om zich opnieuw van een plekje in de gemeente raad te verzekeren. Ik zeg het eerlijk, ik was het liefst bij de PvdA gebleven. Ik denk dat ze het in Schiedam uitstekend doen, al kan ik lan delijk hun politiek niet onder schrijven. Ik vind niet dat je er groos op hoeft te zijn, maar ik ben 65. Ik laat me niet zo maar in de hoek zetten. Het is al de tweede maal dat Arie van Loenen in conflict komt met de selectiecommissie, die de socialistische kandidaten lijst voor de verkiezingen moet samenstellen. De eerste keer in '86 vond de vader van vier kinderen en een 'hele trits kleinkinderen' het ook al onterecht dat hij een plekje kreeg onderaan de lijst. Zijn achterban- veelal al opgeno men in de VUT- gaf hem in grote getale gelijk. Arie van Loenen, ook voorzitter van de Schiedamse Ouderenbond, kreeg maar liefst 1392 voor keurstemmen. Daarmee was zijn plaatsje irr een van de hoogste plaatselijke bestuurs organen weer verzekerd. Vori ge week werd hem opnieuw medegedeeld dat hij voorrang moest geven aan de jongere generatie binnen de partij. CLAPTOMANIA BAND Live CD opname van de Claptomania band. Deze band speelt songs van Elvis tot Hendrix en van Lou Rawls tot John Mayall. Voor alle fans van de band vergeet vooral je Claptomania T-shirt niet. Aanvang 21.00 uur, toegang vrij. Dagschotel: Stamppot Buffet 15.- SCHIEDAM- Arie van Loenen heeft er een nacht 'in zijn bed over liggen woelen'. Meer dan die paar doorwaak te uren had hij niet no dig om tot een beslis sing te komen. Na een 'vrijage van 20 jaar' SCHIEDAM - 'Het was september 1953. Ik zat op de HBS en had op de een of andere manier strafwerk gekregen. Dat moest je altijd op zater dagmiddag komen ma ken. Toen het strafwerk af was, vroeg een jon gen die naast me zat wat ik ging doen. Echt plannen had ik niet en hij zei: joh ga eens mee naar de zeekadetten. Ik ging met hem mee. Aan boord kreeg ik direct een ketelpak aan en een verfkwast in mijn han den geduwd om een deur aan te pakken. En zo is het gebeurd,' zegt Fred Bergvelt. De jongen die naast hem zat om strafwerk te maken verliet na een paar jaar de zeekadet ten om bij de marine te gaan werken. Fred Bergvelt vierde afgelopen zaterdag zijn 40-ja- rig jubileum bij het Schiedam se korps Jacob van Heems- kerck. Hij begon als scheeps jongen, doorliep de daarop volgende rangen, was boots man, schipper en uiteindelijk commandant. Bij zijn zilveren jubileum monsterde hij af - zoals echte zeekadetten dat noemen - en werd hij be stuurslid. Binnen een paar maanden was Fred Bergvelt secretaris en hij is nu alweer 14 jaar voorzitter. Heel wat vrije uurtjes bracht en brengt hij nog, door bij de zeekadet ten. Iedere zaterdag en in de zomermaanden ook vaak de zondagen, de vakanties en re gelmatig een door-de-weekse avond gingen op aan de zeek adetten. Ondanks dat is Fred Bergvelt gelukkig getrouwd en ging hij ieder weekend met plezier naar de zeekadetten. Het is een soort verslaving, een uit de hand gelopen hob by'. De zeekadet maakte veel mee op het water. 'In het water ben ik niet zo vaak gevallen, nee. En die keren dat het gebeurde weet ik niet of het per onge luk was of expres. Het is moei lijk om nu te zeggen wat het leukste was de afgelopen veer tig jaar. Ik heb zoveel leuke dingen meegemaakt, daar kan ik wel een boek vol over schrijven. De meeste lol had den we altijd op het water tij dens de zeilkampen. O, ja wat ook leuk was is dat wij jaren lang alle prijzen bij de lande lijke zomerkampen wegsleep ten. Wij deden daar eigenlijk nooit aan mee, maar na het verzoek toch eens mee te doen besloten wij in '56 aan het lan delijke zomerkamp deel te ne men. Wij wonnen vanaf die tijd alle prijzen. De blauwe wimpel voor netheid en kame raadschap en ook met zeilen kwamen we als beste uit de verf.' Meisjes De Schiedamse zeekadetten staan goed bekend in Neder land. Het korps wint niet alleen vaak de eerste prijzen, het is ook het korps met de grootste vloot. De nu in totaal 48 kadetten hebben beschik king over de Spica, De Van Versendaal, drie zeilsloepen, twee zeilvletten, een oude veerpont en een kleine motor boot. Vanaf de ligplaats aan de Nieuwe Waterweg roeien of zeilen de zeekadetten overal naartoe. De Schiedamse zeek adetten hadden ook voor het eerst meisjes aan het roer. 'In 1971 moest ik een groep Ne derlandse zeekadetten bege leiden naar Canada. Daar maakte ik kennis met de meisjesafdeling. In Nederland hadden we dat nog niet. Schiedam was in 1973 het eer ste korps met meisjes', vertelt Fred Bergvelt. De afgelopen veertig jaar heeft zeekadet Fred honder den jongens en meisjes bege leid. Ook nu kent hij nog alle zeekadetten, want als hij eens de kriebels heeft stapt hij aan boord en gaat hij mee met een van de tochten. Zaterdag kwa men veel kadtten en ex-kadet- ten naar zijn receptie op zijn stekkie de Spica. Daarna at hij smakelijk van de rijstmaaltijd die de kadetten voor hem had den klaargemaakt. Na veertig jaar verveelt het hem nog steeds niet. Voorlopig blijft hij de club trouw. 'Wij dragen in ons vaandel de jeugd de weg naar zee te wijzen. Het is een goede vooropleiding voor jon geren die op de binnenvaart, koopvaardij of bijvoorbeeld bij de marine willen. Het is een hartstikke gezellige gezonde jeugdvereniging die altijd plaats heeft voor nieuwe le den.' SCHIEDAM- De schrijfster Helga Ruebsamen zal zater dag 20 november in het Film huis in gebouw de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 een le zing geven. Helga Ruebsamen (1934, Batavia) kreeg onder meer bekendheid door de boe ken de Kameleon, de Heksen vriend en Wonderolie. Aanvang: 20.00 uur. Conecfc De karakteristieke kapel zou makkelijk een culturele bestemming kunnen krijgen, vindt het CDA. ■inr <,rr*"~ i fy> Arie van Loenen Fred Bergvelt: 'De zeekadetten, dat is een soort verslaving'.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 13