centrum Schiedam Badhuis wordt monument Goede voortgang met bouwprojecten centrum Bereikbaarheidsplan leidt centrumverkeer in goede banen HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 PAGINA 17 Winnaars Kleurwedstrijd *1^ Dat Onlangs is door de Dienst Gemeentewerken het concept-Bereikbaarheidsplan Binnenstad gepresenteerd. De grote stedebouwkundige plannen die in het stadscentrum zullen worden uitgevoerd, hebben gevolgen voor het verkeer naar en in de binnenstad. Het Bereikbaarheidsplan geeft aan hoe daarmee moet worden omgegaan. Met het plan wordt beoogd door verkeersmaatregelen bij te dragen aan het aantrekkelijk en goed bereikbaar maken van de binnenstad. In dit artikel enkele belangrijke punten uit dit plan. Parkeren en bouwaktiviteiten De kleine dingen die het doen Bouw ABC-project aan Lange Kerkstraat ligt op schema De parkeerplaatsen op het Emmaplein blijven in elk geval tot na de komende feestdagen beschikbaar. Daarna wordt het plein volledig bouwrijp gemaakt, zodat rond april/mei 1994 met de bouw kan worden begonnen. Aan de andere zijde van het nieuwe stadsplein wordt in opdracht van de gemeente Schiedam aan de voet van het huidige Stadskantoor een bouwplan voorbereid. Hier worden een bibliotheek, theater, archiefruimte en (gemeentelijke) kantoor- en vergaderruimten gebouwd. De kredietaanvraag wordt in deze periode door de gemeenteraad behandeld. De bouw kan in het 3e kwartaal van 1994 starten. Vóór die tijd vindt nabij de ruïne Huis te Riviere nog archeologisch onderzoek plaats. De Nieuwe Passage Projectontwikkelaar MAB staat in de startblokken om te beginnen met de bouw van een winkelcentrum, woningen en een parkeergarage (bereikbaar vanaf de Koemarkt), alsmede met de renovatie van de Passage. Om deze bouw mogelijk te maken is inmiddels een aantal panden aan het Broersveld en de Hoogstraat gesloopt. Alles wordt in het werk gesteld om, na het bouwrijp maken, in het vroege voorjaar van 1994 met de bouwactiviteiten te starten. Het project kan dan in september 1995 worden opgeleverd en gaat officieel "Nieuwe Passage" heten. Bas van der Heyden Op het voormalige VROM-terrein aan de Buitenhavenweg zal in opdracht van het concern Dirk van d.en Broek een nieuwe winkel van Bas van der Heyden worden gebouwd, gecombineerd met nog enkele andere winkels en een parkeergarage voor klanten en omwonenden Behalve vanaf de Buitenhavenweg wordt het complex voor voetgangers ook toegankelijk vanaf de Koemarkt, via een soort "passage" onder de woningen van de Rotterdamsedijk door. Er wordt op dit moment bekeken of het haalbaar is om medio 1994 met de bouw te starten. Trots poseren ze voor de foto: de prijswinnaars van de kleurwedstrijd "Schiedam-Centrum gaat 't maken". Honderden kinderen hebben meegedaan aan deze wedstrijd, gehouden in het kader van een grote expositie over de binnenstadsplannen en georganiseerd door de Dienst Gemeentewerken op zondag 19 september. De jury heeft uit iedere leeftijdsgroep een winnaar aangewezen. Necla Babayigit, Elisa Salman, Natasha van der Stel, Mayella van Vliet, Albertine Habermehl en Jeffrey Lans kregen ieder een fraaie doos met kleurpotloden overhandigd door de heer De Block, directeur van de Dienst Gemeentewerken. Op de foto ontbreekt de drie jarige Sebastiaan Booth, die door ziekte helaas niet bij de prijsuitreiking aanwezig kon zijn. te# 0# De bouwaktiviteiten die in de komende |aren in de binnenstad zullen plaatsvinden, hebben op wisselende tijdstippen en plaatsen ook gevolgen voor het parkeren. Dit geldt in het bijzonder bij de bebouwing van het Stadserf/Emmaplein en het voormalige VROM-terrein aan de Buitenhavenweg, waar de bestaande parkeerterreinen komen te vervallen. Er komen weliswaar parkeergarages voor terug, maar ook tijdens de bouw moet er ergens geparkeerd kunnen worden. De gemeente onderzoekt daarom mogelijkheden voor tijdelijke parkeervoorzieningen, waarbij de verschillende belangen die hierbij in het geding zijn in de beschouwing worden betrokken. Zo ligt het in de bedoeling om begin volgend jaar een tijdelijke parkeerplaats aan de westzijde van het Spinhuispad in te richten. Per project zal in een vroeg stadium aan het publiek en aan de direct belanghebbenden informatie worden verstrekt over tijdelijke voorzieningen en eventuele verkeersmaatregelen. Datum 17 november1993 Uitgave Gemeente Schiedam Dienst Gemeentewerken Redactie Voorlichting Dienst Gemeentwerken Tel: 010-4275552 fotografie Jan van der Ploeg opmaak Harkink de longh Lange Haven Voorgesteld wordt om de Lange Haven verkeersluw te maken. Dit vergroot de woon- en verblijfskwaliteit van dit mooie stukje Schiedam. Een wandeling langs de haven zal er bijvoorbeeld een stuk genoeglijker door worden. In dit verband zullen op korte termijn verkeersmaatregelen worden voorgesteld. De Appelmarktbrug en Beursbrug worden gedeeltelijk afgesloten voor autoverkeer: de afsluiting betreft de rijrichting naar het centrum. De Korte Havenbrug wordt volledig voor autoverkeer 1 afgesloten. Dit mede vanwege de kwetsbaarheid van dit monumentale bruggetje. De rijrichting van de oostzijde van de Lange Haven (dit is dus aan de kant van de Hoogstraat) wordt omgedraaid. Het zal dan niet meer mogelijk zijn om met de auto vanaf de Koemarkt de Lange Haven op te rijden. De Lange Haven en het-woongebied binnen de Grote Omloop moeten worden ontlast van onnodig autoverkeer. Alleen bewoners, bedrijfseigenaren en eventuele leveranciers zouden hier in het vervolg nog met hun auto's mogen komen. Naar een parkeerplaats zoekend autoverkeer of doorgaand autoverkeer hoort er niet thuis en doet afbreuk aan het woon- en verblijfskarakter. Belangrijk in dit kader is ook het voornemen om in 1994 in de stadskern belanghebbendenparkeren in te voeren. Over dit laatste volgt op een later tijdstip nadere informatie. Boterstraat, Westvest Om doorgaand verkeer uit het centrum te weren zal ook voor de Boterstraat op korte termijn een verkeersmaatregel worden genomen, waardoor een gedeelte van de Boterstraat alleen nog voor bestemmingsverkeer en langzaam verkeer toegankelijk zal zijn. Er zal nog bestudeerd worden of het zinvol is om het gedeelte van de Westvest (tussen de Walvisstraat en de Griffioenstraat), waar nu eenrichtingverkeer geldt, aan te passen voor tweerichtingenverkeer. Zo zouden bestemmingen aan de Westvest beter bereikbaar worden en zou ook op deze wijze onnodig verkeer op de Lange Haven voorkomen kunnen worden. Koemarkt In de toekomst zal het niet meer mogelijk zijn om vanuit de Buitenhavenweg de Koemarkt op te rijden. Vanaf de "kop" van de Hoogstraat linksaf slaan richting Koemarkt/Rotterdamsedijk zal ook niet meer kunnen; autoverkeer mag alleen nog maar rechtsaf richting Oranjestraat. Met deze maatregelen wordt de verkeersafwikkeling en veiligheid op en nabij de Koemarkt bevorderd en kan het verkeer uit de te bouwen parkeergarage van de "Nieuwe Passage" straks beter worden afgewikkeld. Tenslotte geeft het Bereikbaarheidsplan aan dat momenteel de mogelijkheden worden bestudeerd om de bussen op de Broersvest in zuidelijke dan wel beide richtingen, van de trambaan gebruik te laten maken. Dit is gunstig voor de doorstroming. De oversteekbaarheid van de Broersvest, ter hoogte van het "Hemaplein" kan dan verbeteren omdat de bushalte-rijstroken van de Broersvest in dat geval kunnen vervallen en de totale breedte van het verkeersgebied daar kan worden versmald. Reageren De bedoeling is om de verkeersmaatregelen uit het Bereikbaarheidsplan in de komende periode stapsgewijs door te voeren. Eerst zal het concept plan worden besproken met diverse (belangen )groepen. "En ook individuele reacties zullen worden ingewonnen. Wilt u het concept- Bereikbaarheidsplan Binnenstad ontvangen en er vervolgens mondeling of schriftelijk op reageren, dan kunt u hiervoor terecht bij de afdeling verkeer en vervoer van de Dienst Gemeentewerken (Stadskantoor 14e etage, Postbus 61,3100 AB Schiedam), telefoonnummer 010 - 427 56 32. Tot medio december worden uw reacties ingewacht. De reacties zullen daarna worden gebundeld en van commentaar voorzien, waarna definitieve besluitvorming kan plaatsvinden. "VEREENIGING SCHIEDAMSCH VOLKSBADHUIS" staat nog met grote letters op de gevel. Een opmerkelijke aanduiding, die iets zegt over de vroegere functie van het pand aan de Lange Haven 15 en daarmee een waardevolle illustratie vormt van een aspect van de sociale geschiedenis van onze stad. Dit is één van de redenen waarom het pand onlangs door het college van burgemeester en wethouders is aangewezen tot gemeentelijk monument en op de gemeentelijke monumentenlijst is geplaatst. Als het goed is zal de tekst op de gevel dan ook nooit verdwijnen en zullen ook de overige historisch waardevolle onderdelen van het pand behouden blijven. Behalve het voormalig volksbadhuis, in 1911 tot stand gekomen naar een ontwerp van architect P.Sanders, zijn nog 13 panden op de gemeentelijke monumentenlijst gezet. Stuk voor stuk panden die architectonisch waardevol zijn of getuigen van een stuk geschiedenis van de stad. De panden zijn gelegen aan de Lange Haven, in de Hoogstraat en op de Dam. De objecten worden door de gemeentelijke monumentencommissie na een zorgvuldige afweging voor plaatsing op de lijst voorgedragen. Het opstellen van een gemeentelijke monumentenlijst onderstreept het belang dat door het gemeentebestuur aan monumentenzorg wordt toegekend. Een gemeentelijk monument geniet bescherming. Enerzijds omdat eigenaren van deze panden bij restauraties gebruik kunnen maken van speciale financierings- en subsidieregelingen. Anderzijds omdat de gemeente bij verbouwingen en veranderingen een monumentenvergunning moet afgeven en via dat middel de eigenaar kan adviseren en begeleiden met het oog op het behoud van de historische waarden van het pand. Eigenaren worden overigens vooraf ingelicht over de gevolgen van een aanwijzing van hun pand tot gemeentelijk monument en in de gelegenheid gesteld hun mening over de voorgestelde aanwijzing kenbaar te maken. Schiedam heeft 175 monumenten, die van een zodanige kwaliteit zijn dat zij door het rijk beschermd worden. Deze objecten zijn opgenomen op de rijksmonumentenlijst. De gemeentelijke monumentenlijst vormt hierop een belangrijke aanvulling. Rijks- en gemeentelijke monumenten bepalen samen in belangrijke mate de bijzondere identiteit van het historische centrum, maar ook van andere delen van de stad, zoals de Warande, de Plantage, de Westerkade en Kethel. Het ligt in de bedoeling om de gemeentelijke lijst nog verder uit te breiden. Naar verwachting zullen zo'n 250 a 300 objecten tot gemeentelijk monument worden aangewezen. zijn twee parkeerlagen opgenomen met ruim 300 parkeerplaatsen; bereikbaar vanaf de Boterstraat/Kreupelstraat. Emmaplein/Stadserf Op het Emmaplein en het Stadserf komen twee met elkaar samenhangende bouwprojecten, gelegen aan weerszijden van een fraai stadsplein. Op het Emmaplein gaat het om woningen, winkels en kantoren, die in opdracht van Amstelland Vastgoed zullen worden gebouwd. Hier zijn de eerste werkzaamheden voor het bouwrijp maken inmiddels zichtbaar. Aan de rand van het plein, in de Singel, wordt een groot riool aangelegd. Voetgangersgebied Zoals bekend is het de bedoeling om een attractieve, aaneengesloten winkelroute te maken op de zogenaamde Grote Omloop. Deze route loopt vanaf de Koemarkt, over de Hoogstraat en Lange Kerkstraat, en via Broersvest en Broersveld weer terug naar de Koemarkt. Het winkelen kan hier gestimuleerd worden door van de Grote Omlopp een voetgangersgebied te maken. De Hoogstraat is al een voetgangersgebied. Bevoorradend verkeer mag er alleen op bepaalde tijdstippen buiten de belangrijkste winkeltijden komen. In de nabije toekomst zullen ook de Lange Kerkstraat en het Broersveld tot voetgangersgebied worden uitgeroepen. Uit onderzoek in andere steden komt naar voren dat de meeste bezoekers van binnensteden dit soort maatregelen positief waarderen. De verwachting is dan ook dat de maatregel zal bijdragen aan het functioneren van het totale winkelapparaat in de stadskern. Een prettig winkelklimaat trekt immers klanten! Deze wagens houden vrij baan. Maar auto's mogen straks niet meer over de Appelmarktbrug richting Hoogstraat. Extra aandacht voor veiligheid en comfort van fietsroutes naar centrum Parkeergarages en fietsenstallingen In andere steden blijkt ook dat het winkelend publiek het plezierig vindt als winkelstraten niet meer voor auto's toegankelijk zijn. Van belang is daarbij wel dat men dan de auto in de nabijheid van het winkelgebied moet kunnen parkeren en dat de stadskern goed bereikbaar is met het openbaar vervoer en de fiets. Schiedam speelt hierop in door aan alle belangrijke toegangswegen tot het centrum te zorgen voor parkeergarages. Een parkeergarage met circa 310 plaatsen wordt gebouwd boven het warenhuis van Albert Heyn, Blokker en C&A aan de Lange Kerkstraat. Bij het winkelcentrum "Nieuwe Passage", nabij de Koemarkt, komt een parkeergarage met circa 300 plaatsen. En bij de nieuwe vestiging van Dirk van den Broek (met ondermeer een supermarkt van Bas van der Heyden) aan de Buitenhavenweg, zal een parkeergarage plaats gaan bieden aan circa 260 auto's. Op het Stadserf en Emmaplein komen in totaal ruim 250 overdekte parkeerplaatsen, die deels bestemd zijn voor bewoners en gebruikers van het complex. Ook voor fietsers heeft het Bereikbaarheidsplan verschillende verbeteringen in petto. Zo zal het aantal bewaakte fietsenstallingen worden uitgebreid en zal extra aandacht worden gegeven aan de veiligheid en het comfort van fietsroutes richting centrum. De Kinderbuurt, het pleintje op de hoek van de Palmboomstraat en het Groenweegje, is voorzien van bloembakken. Hiermee kan iets worden gedaan tegen de overlast van doorrijdende auto's. Speelpleintjes op de hoek Bagijnhof/Willemshofje (het "Kastanjeplein") en achter het museum worden opgeknapt. Hiervoor is een plan in voorbereiding, dat binnenkort met omwonenden zal worden besproken. Tenslotte zal de steeg tussen Broersvest en Broersveld (het zogenaamde "Gat van Bolmers") van een nieuw hekwerk worden voorzien. Met deze kleine aanpassingen zijn we er natuurlijk nog niet. Het openbaar gebied in het centrum vraagt voortdurende zorg en er zullen nog vele verbeteringen volgen. Overigens kunt u als bewoner van de binnenstad, als bezoeker of als winkelier ook meehelpen om het aanzien van straten, pleinen en plantsoenen te verbeteren, door wanneer u schade aan het openbaar gebied vaststelt, direct de Dienst Gemeentewerken te bellen. Denk aan bijvoorbeeld losliggende trottoirtegels, afgebroken takken of beschadigde bankjes. Allemaal dingen die voor een verpauperde aanblik kunnnen zorgen als niet snel wordt opgetreden. Voor beschadigingen aan de bestrating of het straatmeubilair belt u telefoonnummer 437 73 00. Voor schade aan bomen of het plantsoen telefoonnummer 415 46 05. (De telefoonnummers staan ook in de Stadsgids.) Meestal kunnen klachten nog dezelfde dag of anders binnen 24 uur worden verholpen Er zit vaart in de realisering van de vier grote bouwprojecten in het centrum. De bouw van een ABC- warenhuis in de Lange Kerkstraat is in volle gang. De start van de overige plannen komt steeds meer in zicht. De bouw van het ABC-project verloopt volgens schema. Het ziet er dan ook nog steeds naar uit dat dit winkelproject in september 1994 open kan. De aanduiding "ABC" staat voor een drietal winkels van Albert Heijn, Blokker en C&A. Boven deze winkels Rioleringswerk is eerste stap bouwrijp maken Emmaplein Walvisstraat heeft nu een apart rij- en wandelgedeelte Door het gemeentebestuur is een bedrag van fl.50.000,beschikbaar gesteld voor kleine ingrepen in het openbaar gebied in de binnenstad. Deze kleine aanpassingen kunnen vaak grote ergernissen wegnemen. In overleg met de werkgroep leefbaarheid van het Projectteam Centrum zijn inmiddels een aantal nuttige bestedingen gevonden. In de Walvisstraat is een afscheiding gemaakt tussen het rij- en wandelgedeelte. In deze straat, tussen Westvest en Lange Haven, ontbreken trottoirs. Dit veroorzaakte bij veel voetgangers een onveilig gevoel.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 17