Populaire zakenauto op talrijke punten verbeterd Hyundai Lantra, een populaire zakenauto Honda Jazz en Crossroad: robuuste terreinwagens Gelimiteerde oplage van Ford Fiesta 'Laurent David' Verkeerde brandstof niet altijd een catastrofe Nieuwe Opeis voor Vis Elektrotechniek Alfa-rijders Wurth Verschoor op skipiste Deel III verdwijnt na 1996 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 PAGINA 25 Sinds de invoering van de katalysator in Nederland worden bij de tankstations meestal 5 verschillende soorten brandstof aan geboden. Op zo'n tankstation staan de verschillende pompen direct naast elkaar. Het pakken van de verkeerde slang is dan ook niet uitgesloten. In sommige gevallen werkt de motor ook met verkeerde brandstof tot aan de volgende tankbeurt. Soms is het echter noodzakelijk om de brandstoftank leeg te pom pen. smm pi ti»l mm De automobilist wordt ruimschoots beschermd tegen de theore tisch meest waarschijnlijke fouten bij het tanken. Het gevaar van tanken van gelode benzine bij auto's met een katalysator is door de autofabrikanten opgevangen door de invoering van een smal lere vulopening. Hierdoor is de werking van het uitlaatgasreini- gingssysteem van de auto gegarandeerd. De uiteinden van de vulpistolen voor gelode benzine passen niet in de vulopening van deze auto. Dit geldt voor heel Europa. Toch blijft er een klein risi co bestaan, dat een auto met katalysator wordt getankt of zelfs moet worden getankt met de verkeerde brandstof, omdat ver in de omtrek geen loodvrije benzine te krijgen is. In de volgende gevallen is dit heel vervelend: Wanneer er abusie velijk of noodgedwongen gelode benzine in de tank komt en de motor daarop draait, dan is in ieder geval het hart van het uitlaat - gasreinigingssysteem, de lambdasonde, kapot. De katalysator daarentegen kan zich, na zo'n enkele tankvulling, weer herstel len. Veel beter is natuurlijk het zorgvuldig verwijderen van de ge lode benzine uit de tank en de brandstofleidingen bij een goed garagebedrijf. Diesel Wanneer een auto met een benzinemotor wordt getankt met die selolie, dan kan dit leiden tot zware beschadigingen aan de motor. Een benzinemotor laat nog wel een heel kleine hoeveelheid die selolie toe (afhankelijk van het type één of twee liter op een volle tank benzine), maar de brandstoftank moet in dat geval wel zo snel mogelijk worden bijgevuld met benzine om de dieselolie te verdunnen. Een dieselmotor kan tot 25% bijmenging van benzine in de die selolie verdragen. Wanneer er in de winter geen winterdiesel be schikbaar is, dan kan men de dieselolie verdunnen met wat ben zine. Echter, de tank van de dieselauto die meer dan 25% benzine bevat moet direct worden leeggepompt, anders is een zware be schadiging aan de motor onvermijdelijk. Een motor die, tegen de voorschriften in, Euroloodvrij (normale benzine) in plaats van Eurosuper of Super Plus krijgt toegevoerd, kan bij een middelmatig toerental, bij een geringe belasting van de motor en door het snel bijvullen met de juiste brandstof zonder problemen draaien. Omgekeerd, wanneer een motor geschikt voor Euroloodvrije benzine een keer een beetje Eurosuper of Super Plus krijgt toege diend, leidt dit soms zelfs tot een positief effect. Bij sommige mo toren kan men zelfs kiezen tussen Euroloodvrij of Eurosuper. Wie Eurosuper heeft getankt in plaats van de voor de auto aange- volen Super Plus, moet alleen rekening houden met een kleine vermindering van het motorvermogen. Er dreigt geen schade. In al deze omstandigheden wordt het nalezen van het instructie boekje aanbevolen. Voor de bestuurders van auto's met motoren die om gelode benzi ne vragen, weten de vakmensen van de tankstations wel raad. Voor deze automobielen geldt de volgende vuistregel: bij een aangepaste rijstijl veroorzaakt een tank ongelode benzine geen grote schade aan de motor. SCHIEDAM - Het Schiedamse bedrijf Vis Elektrotechniek was vorige week te gast bij Opeldealer Autocenter Pietersen om de sleuteltjes van vier nieuwe lease-auto's op te halen. De Opeis worden geleased via Britax Autolease. Voor de directeur van Vis Elektrotechniek, de heer W. Vis, was de keuze voor Opel een duidelijke zaak. „Omdat de Opel Astra en Vectra het beste passen bij de door ons gestelde eisen, waren wij het over de keuze voor deze auto's al snel eens. Britax Autolease uit Rotterdam, waar wij al jarenlang een goed persoonlijk contact hebben met sales-manager Joop van Nugteren, zorgde voor de passende lease-contracten". Schiedam - Naar schatting tachtig Alfa-rijders uit Vlaardingen en Schiedam hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid te skiën op de skibaan in Bergschenhoek. Autobedrijf Wurth Verschoor in Schiedam had de piste afge huurd voor zijn klanten. Vijf leraren stonden klaar om de Alfa rijders skiles te geven. Na afloop van de geslaagde bijeenkomst waren er hapjes en drankjes. Het is voor de eerste keer dat nieuwe Alfa-dealer Wurth Ver schoor zijn klanten op zo'n manier onthaalt. Enkele weken gele den maakten de Alfa-rijders al kennis met de nieuwe showroom van de Schiedamse dealer die aan de Spykerstraat in de 's-Grave- landsepolder is gevestigd. Sinds de verhuizing naar het nieuwe industriegebied in Schie dam is de belangstelling voor het autobedrijf fors toegenomen. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe pand is een Alfa 33 Imola leverbaar voor 29.150,- excl. afleveringskosten. Wurth Verschoor is Alfa-dealer voor Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis en Maasland. usm Als Zuidkoreaans auto merk had Hyundai 15 jaar lang het rijk alleen in Nederland. Sinds kort is er een tweede auto merk uit Korea in ons land te koop: Kia. Om deze en andere concur rentie nog beter het hoofd te kunnen bieden, voert Hyundai (Ko- reaans voor 'modern') nu een grote vernieuwing van de modellijn door. Belangrijkste nieuws is de komst van de flink op gewaardeerde Lantra. Hij is zowel uiterlijk, in nerlijk als technisch on der handen genomen met opmerkelijke resul taten. meer. Deel III is ooit ingevoerd ter bestrijding van fraude en om autodiefstal te bemoeilijken. Door de verbeterde uitwisseling van gegevens omtrent de kentekenregistratie, verzekeringen en straks houderschapsbelasting wordt hetzelfde effect beter en sneller bereikt. Daarom is deel III na 1996 overbodig. Laurent David is een befaamde ontwerper, wiens schitterende cre aties in accessoires als tassen en koffers hem de titel 'bagage coutu rier' hebben opgele verd. Hij geeft nu zijn naam aan de speciale Ford Fiesta, die niet al leen van veel extra auto-accessoires is voorzien, maar waar ook nog eens een zesde lige set 'Laurent David' tassen, inclusief een paraplu, bij wordt gele verd. Als basis van dit in een beperkt aantal leverbare actiemodel dient de CLX-uitvoering van de Fiesta. Hierdoor is ook een warmtewerend uit- klapbaar/uitneembaar zonnedak standaard. De speciale uitrusting om vat verder: verlengde middenconsole, hoes om de versnellingspook, unieke 'Rubic' velours bekleding, unieke wiel- sierdeksels, 'Laurent David'-badge op de ach terzijde, bumpers in carrosseriekleur, me- taallak, mattenset met 'Laurent David'-logo, exclusieve 6-delige 'Laurent David' tassen- set inclusief paraplu. Ford levert de Fiesta 'Laurent David' in de metaallakken Cayman Blue, Java Blue, Smo- kestone Blue, Nouveau Red, Tourmaline Green en Levante. De Fiesta 'Laurent Da vid' is als drie- of vijf- deurs leverbaar met mo toren van 50 of 60 pk. Prijzen vanaf 24.990,-. Van Honda kun je veel, zo niet alles ver wachten: kleine ruim- tewonders, zoals de Jazz (kent u trouwens de S600 nog, waarmee Honda 30 jaar geleden z'n export van perso nenauto's begon), de compacte Civic, pitti ge Prelude, aantrek kelijke Accord in het zakensegment, luxe Legend, flitsende, Ferrari-achtige NSX en de terreinwagens 'Jazz' en 'Crossroad'. Jawel, we hebben ze met eigen ogen ge zien, die robuuste 4WD's van Honda. Wie dus zegt dat Honda zich niet met terrein wagens bezighoudt, heeft het voortaan bij het verkeerde eind. Alleen komen ze niet naar Europa: die 'Jazz' en 'Crossroad'. Dat hoeft ook niet, want we kennen beide 4WD's hier al een tijd je onder andere na men. Zo is de Honda 'Jazz' een directe afstamme ling van de Isuzu Trooper, die we in Ne derland inmiddels al weer geruime tijd kennen als de Opel Monterey. De Honda terreinwagen heeft dus in de verste verte niets te maken met de leuke karretje dat in Nederland een tijd lang onder de naam 'Jazz' werd verkocht en dat helaas zonder directe opvolger uit het leveringspro gramma is verdwe nen. Ook de Honda 'Cross road' komt me bekend voor. Dit is niet meer, maar ook niet minder dan de Land Rover Discovery, maar dan voorzien van de 3,9 li ter grote V8, die we bij ons alleen in de Range Rover aantreffen, zo blijkt uit de techni sche gegevens. Overigens is deze band tussen Rover en Honda natuurlijk niets nieuws. Beide merken werken al dik tien jaar samen, wat in de voorbije tijd in een groot aantal min of meer gemeen schappelijke model len heeft geresul teerd. Meest recente voorbeeld is de nieu we, in Engeland ge bouwde Honda Ac cord, die thans ook verkrijgbaar is met een Rover-kostuum onder de naam Rover 600. Uit berichten van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) valt op te maken dat het deel III achter de autovoorruit wordt afgeschaft. Het jaar 1996 wordt het laatste jaar dat het deel III nog achter de voorruit moet zitten; daarna niet 352 liter. Door de rug leuning te kantelen, ontstaat een veelvoud van deze bergruimte. Een nadeel zijn de beu- gelscharnieren, die ei genlijk onnodig een stuk laadruimte inpik ken. Onder de motorkap bleef bij de Lantra vrij wel alles bij het oude. Met zijn rondom onaf hankelijke wielophan ging biedt de Lantra een prima wegligging en rij gedrag. Het enige nieuwtje op het tech nisch vlak zijn de gasge- vulde schokdempers, die zowel de stabiliteit als rijgedrag van de auto ten goede komen. Prijslijst De Hyundai is nu al le verbaar voor een vanaf- prijs van 27.950,- (1.5i GL). De prijslijst loopt tot 42.950,- voor de 1.8i GT automaat. Hyundai-importeur Greenib Car benadrukt dat de Lantra, waarvan de eerste versie in okto ber 1990 in produktie ging, nog geenszins ver ouderd was. Toch acht te men een face-lift wenselijk. Bovendien staat de techniek niet stil: veiligheidsbalken in de deuren, ABS en airbags raken steeds meer ingeburgerd. Wil je als automerk bij de tijd blijven, dan moet je deze accessoires kunnen aanbieden. Bij de Lantra Anno 1994 zitten deze zaken dan ook (soms tegen meer prijs) aan boord. Vergelijken we de ver jongde Lantra met zijn voorganger, dan zien we dat de nieuwkomer iets groter uitvalt. Hij is ruim 2 cm langer en 1 cm breder. Hoogte en wielbasis bleven gelijk. Met deze maten maakt de nieuwe Lantra een stoere indruk. Naast de iets royalere maatvoe ring doet het lijnenspel van de Lantra moderner aan dank zij het verfijn de front. Zo heeft de Lantra een lager aflo pende motorkap, een nieuw gestileerde bum per annex spoiler en plattere koplampen. Het front werd lager, breder en ronder. De plattere koplampen ontstaan door een nieu we lens-techniek, die het lensoppervlak ver kleint en de lichtbundel versterkt. Hierdoor 'priemen' de koplam pen nog beter door het duister. De achterplecht is meer afgerond door de aanpassing van de achterlichten. Tevens werd de achterkant iets verhoogd. Luisterrijk In eerste oogopslag lijkt het interieur ongewij zigd. Toch is het passa- giersverblijf op 40 pun ten gewijzigd. Wie een 'oude' Lantra en de nieuweling naast elkaar ziet, merkt de gewijzig de bekleding van stoe len, bank en portieren, evenals het nieuwe stuurwiel. Detailwijzin gen betreffen de iets be ter afleesbare meters, dito uurwerk, toetsscha- kelaars die zich lichter laten indrukken, een muntenbakje waar je de geldstukken gemakke lijker uitvist, een wat zwaarder uitgevoerde bekerhouder, mooier af gewerkte luidsprekers, en dergelijke. Stuk voor stuk gaat het om klei nigheden; alles bij el kaar komen zij het rij- comfort van zowel de chauffeur als zijn passa giers zeker ten góede. Het interieur van de ge teste Lantra 1.5i GLS maakt een luisterrijke indruk. Je bent eerder klaar met het opnoemen van wat er niet inzit, dan met het opsommen van alle accessoires die tot het basispakket beho ren. In het dashboard zit een toerenteller en een snelheidsmeter, die tot 200 km/u kan aanwij zen. Dik voldoende: z'n top is 165 km/u. Over de leefruimte in de Lantra valt geen kwaad woord te zeggen. Ook op de achterbank is het voor volwassenen aan genaam verpozen. Op merkelijk is het vrije zicht van 297 graden. Door een simpele druk op de knop kan de ach terbank geheel of ge deeltelijk (40/60 deling) worden omgeklapt. Dat is handig om lange spul len en/of veel bagage mee te nemen. Met de achterbank overeind bedraagt de inhoud van het laadruim sowieso al MM YUfc papier handschoenen Euroloodvrij normale loodvrije benzine) in een brandstoftank van de auto, waarvan de motor eigenlijk Eurosuper nodig heeft, heeft over het algemeen geen gevolgen. In sommige gevallen is een verkeerde brandstof echter wel schadelijk voor de motor. Onder het goedkeurend oog van Joop van Nugteren (sales-mana- ger Britax Autolease) neemt directeur Willem Vis (rechts) de sleutels in ontvangst van Opel-verkoper Gerard van den Bos. ',|M' (uil I Typisch Japans bij cfe Honda 'Jazz' is de grote achteruitkijkspiegel op de linker voorbumper. Er zit ook nog een 'gewone' buitenspiegel op de voorste deurstijl. Voor reislustige types: kopers van de Ford Fiesta 'Laurent David' krijgen een zesdelige tassenset cadeau. Alle lof voor interieurruimte en zitcomfort in de Hyundai Lantra Anno 1994. Als u even de Honda-bad- ge op de grille van de 'Crossroad' wegdenkt, ziet u een Land Rover Discovery staan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 25