Cs Citroën ZX Break: ruim 1,5 kubieke meter laadruimte Chrysler Vision: Vijfde generatie van Nissan's Silvia Opel Omega vervangt ook Senator LandCruiser met turbodiesel Grote fusies in de auto-industrie voorspeld VW Golf Variant al leverbaar Friese Auto- en Motorensalon illsSi!» Preston r HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 PAGINA 27 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190292 Toyota-importeur Louwman Parqui BV levert thans de 4.2 zescilinder LandCruiser modellen ook in een turbodiesel uit voering. Dank zij de turbo-compressor stijgt het motorvermo gen met 25 procent tot ongeveer 115,2 kW/160 pk bij 4000 tpm. Ook het koppel neemt toe met 25 procent en wel tot 350 Nm bij 2250 tpm. Met de nieuwe turbodiesel heeft Toyota in dit seg ment de krachtigste turbodiesel motor van de Nederlandse markt in huis. Dank zij de turbocompressor neemt de trekkracht van de 4.2 zes cilinder met name in het midden en hoge toerengebied aanmer kelijk toe. Een aanhangwagengewicht van maar liefst 4000 kg is voor deze multifunctionele 4WD dan ook geen probleem. Louw man Parqui heeft de turbo samen met 'All American Imports' uit Kaatsheuvel (dat is geen sprookje) ontwikkeld. Bij dit laatste bedrijf vindt ook de montage plaats. Bij aankoop van een LandCruiser 4.2 tussen nu en 31 december 1993 geldt een aantrekkelijke aanbieding (zolang de voorraad strekt) met een klantenvoordeel van 1075 gulden. De normale prijs voor de turboset, inclusief montage en driejaar garantie, be draagt 5.614,- exclusief BTW. De Toyota-dealer brengt echter slechts 4.539,- exclusief BTW in rekening. Volgens K.E. Ludvigsen, een consultant die permanent de ont wikkelingen in de auto-industrie bestudeert, gaan zich de ko mende jaren grote concentraties in de auto-industrie voltrek ken. Wellicht bestaan er na 2000 nog slechts zes Europese auto concerns, zo voorspelde Ludvigsen onlangs op de BOVAG Auto dag. Hoewel dergelijke toekomstverwachtingen altijd een hoog koffiedik-gehalte hebben, willen we ze u niet onthouden. Ludvigsen: „Samenwerking of fusie betekent niet automatisch dat veel automerken verdwijnen. Deze zal men juist zo veel mo gelijk handhaven om alle marktsegmenten te bedienen (doel groep segmentatie)". Fusies kunnen zowel inter-Europees als mondiaal zijn. Ludvig sen voorziet een samengaan van Chrysler en Volkswagen; in Frankrijk gebeurt hetzelfde met PSA (de moedermaatschappij van Peugeot en Citroën) en Renault/Volvo. Ook denkt hij dat Ford en Fiat opnieuw over samenwerking gaan praten, waarbij het Amerikaanse concern een minderheidsbelang in Fiat Auto krijgt. Als eerste overname kandidaten noemt de onderzoeker de Britse merken Rover en Rolls-Royce. Zowel Fiat als VAG (Volkswage n/Audi) zouden belangstelling hebben voor Rover, terwijl Rolls- Royce al in 1994 (deels) eigendom van BMW zou worden. VAG-importeur Pon's Automobielhandel uit Leusden laat met enige vreugde weten dat de Volkswagen Golf Variant met on middellijke ingang in Nederland verkrijgbaar is. Dit in tegen stelling tot eerdere berichten waarbij de auto-importeur er nog van uitging dat de nieuwe stationwagon pas in het voorjaar van 1994 beschikbaar zou zijn voor de Nederlandse consumen ten. Met de Golf Variant levert Volkswagen voor 't eerst een station wagon in de compacte klasse. De auto is uitsluitend verkrijgbaar met vier portieren en een wagenbrede achterklep. Qua buitenma ten is de Variant 32 cm langer dan de VW Golf hatchback. Dit komt neer op een totale lengte van 432 cm. Hij is 170 cm breed en 143 cm hoog. De bagageruimte van de Vari ant is 466 liter (dm3) groot. Dat is 133 liter, ofwel 40 procent, groter dan het bagageruim van de gewone Golf. Met de achterbankrugleuning omgeklapt is er in de Variant 1425 dm3 pakruimte beschikbaar. De laadvloer is dan 164,3 cm lang. VW levert zijn nieuwe Variant in CL-, GL- en GT-uitvoering, en, zoals de importeur het zo mooi omschrijft: 'van functioneel-com- pleet via comfortgericht tot en met sportief. Prijzen Voor de basisversie van de VW Golf Variant - dat is de CL met 1,4 liter motor goed voor 44 kW/60 pk - geldt een vanafprijs van 34.190,-. De goedkoopste 1.8 GL komt op 37.340,-. Afhankelijk van motorisering en luxe gradaties loopt de prijs dan verder op tot 49.991,-. Meerprijs voor een automaat: 3.150,-. Prijzen voor de dieseluitvoeringen zijn nog niet bekend. In Leeuwarden wordt op 10,11 en 12 december voor de zesde achtereenvolgende maal de Auto- en Motorensalon gehouden in de Frieslandhal. Binnen enkele jaren is dit evenement uitgegroeid tot de grootste auto- en motorengebeurtenis in noordelijk Nederland. Ook dit jaar is er weer veel moois aanwezig: droomauto's staan te pron ken naast spectaculaire klassiekers en moderne motoren worden afgewisseld door modellen van jaren terug. Dit jaar is de tentoon stellingsruimte gegroeid. Door de inzet van een tweede hal kent de expositie nu een oppervlakte van maar liefst 15.000 vierkante meter. Ook nu heeft de organisatie enkele spetterende hoogtepunten naar Friesland gehaald. Zo kan het publiek een unieke LaSalle Moxiemobil uit 1937 bewonderen. Harley Davidson is met het complete programma voor 1994 aanwezig en van BMW is de nieu we R 1 100 GS motorfiets te zien. Daarnaast zijn uiteraard ook van de meer reguliere motormerken zoals Suzuki, Yamaha, Honda en Kawasaki, de '94-modellen aanwezig. Marlboro is hoofdsponsor. In een eigen stand staan de eigen na tionale en internationale kampioenswagens en -motoren te pron ken. Vele stands met miniaturen, folders, boeken, onderdelen en andere verzamelstukken completeren het evenement. Bezoeku ren zijn vrijdag van 14-22 uur, zaterdag 10-22 uur en zondag 10-18 uur. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt 12,50. Binnen het BX-gam- ma van Citroën was de Break-versie altijd één van de best verko pende typen. Dank zij z'n hydropeumatische veersysteem bleef de auto, ongeacht de la ding, steeds keurig waterpas. Da's lekker rijden. Ook met vroe gere combi-modellen, zoals de Ami 6, Ami 8 en GS Break, wist Ci troën veel kopers te trekken. Bij de komst van de ZX en Xantia als opvolgers van de BX had Citroën nog geen Break-versie klaar. Inmiddels is de ZX Break wel gereed. Hij is vanaf medio 1994 in ons land te koop. Momenteel omvat het ZX-programma 11 uit voeringen. Dit zijn drie- of vijfdeurs mo dellen met krachtige benzine- of zuinige dieselmotoren. Met de toevoeging van de ruime Break maakt Citroen het dozijn ZX's vol. De Break-versie is 19,5 cm langer dan de bestaande ZX-typen. Hij meet 426,5 cm. Met de achterbank neergeklapt biedt het laadruim van de ZX Break plaats aan maar liefst 1580 dm3 (liter) spullen. De laadruimte is toegan kelijk via een wagen- brede achterklep, die ver naar beneden doorloopt tot op de bumper. Volgens een kort pers bericht van Citroën Nederland omtrent de gezinsuitbreiding W in de ZX-familie: „zorgt de meesturen- de achteras, in combi natie met de voorwiel aandrijving voor uit stekende dynamische eigenschappen. De passieve veiligheid wordt gewaarborgd door de solide kooi constructie, verstevi- gingsbalken in de deuren en automati sche gordelspanners". Citroën heeft de auto salon van Bologna van deze maand uitgeko zen om de auto voor het eerst in het open baar te presenteren. Dat betekent dat de nieuwe ZX-versie on- getwijfeld ook te zien zal zijn op de Autosa lon van Brussel, die medio januari 1994 plaats heeft. In Frankrijk begint de verkoop van ZX Break in januari 1994; zomer '94 komt deze auto ook in Nederland op de markt. Midden jaren '80 was de Nissan Silvia een popu laire sportcoupé. In het kader van de toen be staande 'grijs kenteken' -regeling werd die des tijds zelfs aangeboden zonder achterbank, dus als 'bedrijfswagen'. Later werd de Silvia vervangen door de 200 ZX. Van dit model hebben we op de Tokyo Motor Show onlangs de volgende generatie aanschouwd. Woordvoerder Bart van Thienen van Nissan Motor Nederland weet nog niet of deze Sil via (zoals de auto in Japan nog steeds heet) ook naar Nederland komt: „Wellicht, en dan op z'n vroegst in najaar 1994 onder de vertrouwde naam 200 ZX". Met het uitbren gen van de Vision voegt Chrysler op nieuw een eigen zinnig model toe aan de toch al niet doorsnee model- lijn. Voor volgend jaar staat nog de Neon gepland, waarmee Chrysler opnieuw probeert bij de kritische Eu ropese automobi list in de smaak te vallen. Bij de Vision past Chrysler het 'Cab For ward' principe toe, waarbij de cabine zoveel mogelijk naar voren staat. 'Cab Forward' laat zich het best vertalen in: ruimte. Letterlijk be tekent het natuurlijk: 'de cabine naar voren'. Het interieur van de auto begint 'eerder'. Verhoudingsgewijs staan de voorstoelen dicht bij de voorruit; de neus is relatief kort en de wielbasis extra lang. Hierdoor ontstaat ook achterin extra ruimte. Met zijn ver naar voren geplaatste daklijn, ge combineerd met een groot glasoppervlak is de Chrysler Vision een opvallende verschij ning. Het 'Cab Forward' design geeft de Vision een herkenbaar, dyna misch en vooruitstre vend aanzien. Compacte motor De luxe Amerikaan heeft voorwielaandrij ving via een nieuwe 3,5 liter (3518 cm3) V6 motor (blokhoek 60 graden), goed voor een vermogen van 155 kW/211 pk bij 5850 omw/min. Optrekken van 0 tot 100 km/u duurt 10,5 sec. Hij haalt een top van 214 km/u. Zijn gemiddelde verbruik bij 90 km/u be draagt 7,4 liter per 100 km/u (in gewone taal: 1 op 13,5). Veel aandacht is besteed aan de veilig heid. Zo heeft de Vision twee air-bags, ABS, maar ook een tractie- controle systeem. De standaard airco werkt CFK-vrij, dus milieu vriendelijk. Amerikaans rijgedrag De Vision is lang en laag. Door zijn mooie, slanke lijn ziet hij er ele gant uit. Ondanks de mooie woorden over Cab Forward en de daar uit voortvloeiende inte rieurruimte, doet het passagiersverblijf toch niet overdreven royaal aan. Boven 130 km/u klinkt Met de in Japan gelan ceerde Silvia zet Nissan de vijfde generatie van dit model op de weg. Van buiten onder scheidt de auto zich door een sportieve sty ling. Smalle koplampen, zoals gebruikelijk bij moderne autotypen, en een forse voorbumper annex spoiler kenmer ken het front. Luchtin laten in de spoiler voor komen dat het motor blok in ademnood komt. Tevens voeren ze koel lucht naar de schijfrem men van de voorwielen. Groot verschil tussen de huidige 200 SX en de Silvia vormen de kop lampen: de 200 SX heeft wegklapbare kikkero gen; de nieuwe Silvia bezit smalle, afgeplatte amandelvormige kop lampen. Verder valt op dat de wielen zo ver mo gelijk op de hoeken van de carrosserie zijn ge plaatst. Dit resulteert in een wielbasis van 252,5 cm, ofwel 5 cm meer dan bij de 200 SX. Onder de motorkap van de nieuwe Silvia staat een tweeliter (1998 cm3) gro te viercilinder lijnmo tor. een belletje. Op zich is dit wel goed, je wordt keurig gewaarschuwd dat je te hard rijdt; na verloop van tijd gaat dit klokj e-tingelingeling aardig vervelen. On danks de messcherp ge sneden outfit van de Vi sion en de hierdoor ont stane Cw-waarde van 0.30 is de auto niet vrij van windgeruis. Bij 150 km/u steekt wat rijwind- geluid de kop op. De demping is vrij hard, waardoor je korte stoten en ribbels binnenin nogal voelt. Op lange, golvende stukken snel weg ontstaat een dei nende cadans, die 't best als 'typisch Ameri kaans' valt te omschrij ven. Gelukkig maar, an ders kun je even goed een Europeaan of Ja panner uit dezelfde prijsklasse kopen. Afgezien van deze de tailkritiek is de Vision een buitengewoon aan gename reiswagen. De auto ziet er uit als een atleet; hij rijdt als een vijfsterren-hotel. Twee uitvoeringen Chrysler levert de Vi sion in twee uitvoerin gen, Het al bijzonder complete 'basismodel', voorzien van alle moge lijke toeters en bellen, kost 89.900,-. De Vi sion LE, met onder meer lederen bekleding als extra, komt op 96.900,-. Opel zit midden in een grote renovatie. Na de verjonging aan de onderkant van de modellijn (Astra, Cor- sa), is begin 1994 de bovenkant aan de beurt. Op de Autosa lon van Genève wordt de nieuwe Omega ont huld, die zowel de hui dige Omega als de in middels uit het Opel- programma verdwe nen Senator moet doen vergeten. Medio november maakte Opel de eerste summiere gegevens van de nieuwe Omega bekend. Uit gesprek ken met functionaris sen van General Mo tors Nederland kun nen we daar uit eigen nieuwsgaring nog eni ge details aan toevoe gen, zoals het essen tiële gegeven, dat de nieuwe Omega - net als de huidige versie - achterwielaandrij ving krijgt. Opel heeft geen plan nen om voor de eerder dit jaar uit de catalo gus geschrapte Sena tor een opvolger uit te brengen. Om klanten, die belang stellen in een luxe Opel - zoals de huidige Senator rijders -, toch terwille te zijn, schuift Opel zijn nieuwe Omega een stukje door rich ting Senator. Dit betekent onder meer dat er een luxe topversie Omega met een dikke drieliter V6 komt als plaatsver vanger van de Sena tor. Voor de Omega heeft Opel vier motoren in petto. De maximum vermogens lopen uit een van 110 kW/136 pk tot 155 kW/210 pk voor de 3.0 liter V6 Ecotec motor. Naast een 2,5 liter V6 en de 3.0 liter V6 komt er ook een ge avanceerde zescilin der turbodiesel. Stuk voor stuk brokken dy namiek om je vingers bij af te likken. Net als de huidige Omega-lijn komt ook de nieuwe versie in twee koetswerk-ge daanten op de markt: vierdeurs sedan en vijfdeurs stationwa gon. Vooral laatstge noemde is belangrijk voor Opel. In de huidi ge modellijn was hij al een absolute best seller. i ALMELO Iff De LaSalle Moxiemobil die thans wordt gebruikt als promotiewagen voor het Preston Palace in Almelo. Met zijn lengte van 426,5 cm is de ZX Break 19,5 cm langer dan de bestaande versies. Lang, rank, slank en elegant: zo zoeft de luxe Chrysler Vision over 's heren wegen. American dream met Europese trekjes Sportieve, kordate proporties: Nissan Silvia Editie 1994. Verschilpunten met de huidige 200 SX zijn de corpulente voorspoiler en de smalle koplampen, terwijl de thans leverbare 200 SX wegklapbare kikkerogen Cockpit van de Chrysler Vision: voor snelheid en toerental. let op fraai samengesmolten grote centrale meters heeft. Foto: Don van der Vaart We hebben wel 'ns een lelijkere auto gezien dan deze Opel Omega jaargang 1994. Hij lijkt ietwat op zijn sportieve broer, de fraaie Calibra.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 27