m Gemeente gaat overlast van duiven aanpakken 25 NÜ BADKLEDING MET EXTRA PRIJSVOORDEEL I 4* 6! BI nude 2*GRATIS! i 6? 44T Dames haarbanden m Fantasie panty's Van zéér O95 bekend merk m In diverse kleuren. nu Normale prijs JP*5" voor jHET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 PAGINA 31 t i Groep 8a en 8b van de Jozefschool door Arne van der Zande SCHIEDAM - Elke stad heeft stadsduiven. De Amsterdamse Dam is er beroemd door geworden en niet alleen door het liedje van Gert en Her- mien. Maar duiven kun nen ook voor overlast zorgen. En dat is in Schiedam het geval. De gemeente Schiedam gaat nu actie onderne- men tegen de groeiende overlast van duiven. „Dat werd hoog tijd. Ik word er strontziek van", zegt Klaas Weijgertze. Hij woont aan de P.J. Troelstralaan in Schie dam Nieuwland. „Het wordt steeds erger. Die j duiven moeten gewoon weg. Het zijn namelijk zieke duiven", aldus Weijgertze. Volgens Jur van der Veen zal de ac- tie zich voornamelijk richten op het centrum en Nieuwland. „Daar- i vandaan krijgen we de j meeste klachten", weet fde opzichter van sport- velden en watergangen j van de gemeentelijke dienst groenvoorziening ^en natuur. Vanuit die functie is hij ook belast met het jachtbeleid in jde gemeente Schiedam. En deze actie valt onder het jachtbeleid, want stadsjager Piet Kulik [.gaat zich met de aan pak van de overlast ge- vende duiven belasten. TVolgens Jur van der Veen is ^de groeiende overlast van de duiven wel te verklaren. „Veel ^stadsduiven huizen graag in ipude gebouwen. Daar zoeken jze 's nachts beschutting en ftnaken er nesten. Schiedam }had voorheen veel oude grote ^gebouwen die leegstonden en 'gemakkelijk toegankelijk wa- fren voor stadsduiven. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de ÏBols-silo. Veel van dat soort vgebouwen zijn afgebroken en >dan zoeken de duiven een an- f der terrein, waar het liefst ook nog voedsel is. De grasvelden tussen de flats in Nieuwland en het straatafval in het cen trum levert voldoende voedsel op. Vandaar ook dat in die wij ken de meeste klachten zich voordoen". Dikke laag Klaas Weijgertze bevestigt de zienswijze van Van der Veen. „Ik woon hier al 18 jaar en nog altijd met heel veel ple zier. Natuurlijk heb je altijd weieens last van duivenpoep, maar niet zo erg als de laatste tijd. En het wordt nog steeds erger". De duiven bezorgen de bewoners grote overlast. Niet zo zeer door hun fysieke aan wezigheid of gekoer, maar vooral door hun uitwerpselen, Een bezoekje aan de woning van Weijgertze leert dat hij niet één van die vele notoire zeikerds is. Maar met recht klaagt. Opvallend is wel dat hij alleen last heeft op het bal kon dat grenst aan de niet- straatzijde. Het balkon aan de P.J. Troelstralaan is brand schoon. Maar langs de muren van zijn kleine balkonnetje aan de achterkant ligt een dik ke laag duivenpoep. Vooral in de hoeken is het erg. „En dan moet je weten dat ik het nu twee dagen niet heb schoon gemaakt. Ik ben van nature heel schoon en maak het twee tot drie keer in de week schoon. Dat kost me elke keer een half uur. Ik moet wel. Het is toch een vies gezicht, al valt de stank wel mee". Weijgertze heeft ook al allerlei middeltjes geprobeerd om de duiven te verjagen. „Van stinkende schoonmaakmiddelen tot stukjes rood-wit signalerings plastic toe. Dat laatste hielp twee dagen, daarna waren ze er aan gewend en lag er weer poep. Zelfs het gooien van wa ter hielp niet, ze bleven ge woon zitten. Dat geeft toch aan dat die beesten hartstikke ziek zijn. Ze zien er ook vies en ziek uit. Het lijkt me trou wens ook niet erg gezond", al dus de krasse 67-jarige Weij gertze. Klagen hielp Weijgertze tot nu toe niet. Tenminste in zoverre dat er nog niets aan werd ge daan. De gemeente kon wel direct zijn naam geven toen gevraagd werd naar een kla ger van de overlast. „Ik ben een dierenvriend en heb daar om nog nooit gif gestrooid". In haar actie iets te doen aan de overlast gevende duiven roept de gemeente de bewo ners ook op om vooral geen voedsel aan de dieren te ge ven. Dit zou de gezonde en na tuurlijke ontwikkeling van de dieren verstoren. „Ik heb de indruk dat veel mensen eten- resten over het balkon gooien. 'Voor de vogeltjes' denken ze dan, maar daar komen die duiven ook op af', aldus Weij gertze, die ook telkens zijn wasgoed met plastic moet be schermen tegen de duiven poep. Omslagpunt Volgens Van der Veen was het een beleidskwestie dat de dui ven niet eerder zijn aange pakt. „Het is immers niet dier vriendelijk dieren te vangen. Het heeft echter niets met geld te maken. Deze actie bij na geen geld. Het omslagpunt fl SCHIEDAM - De Pad denwerkgroep Schie- dam-Vlaardingen van de KNNV kan niet met 'veel voldoening terug kijken op de overzetak- *tie in maart en april van dit jaar. Weliswaar is het aantal overgezet te kikkers en salaman ders iets gestegen ten j opzichte van het vorig jaar (44 tegen 25 dieren) ïen is het aantal overge- zette padden nagenoeg gelijk gebleven (329 nu 1 tegen 325 vorig jaar), 'het aantal dode dieren ris wederom toegenomen van 144 naar 151. Bo vendien laat de welwil lendheid van gemeente en vooral automobilis ten op de polderwegen veel te wensen over. trektocht naar de paarvijvers, dienen er tal van maatregelen te worden genomen, meent de Paddenwerkgroep. Vooral in Schiedam-Noord, waar de nieuwbouw met grote vaart verrijst, is de aanleg van on dergrondse tunnels een nood zaak. Zeker wanneer de Slim me Watering in 1995 als twee de ontsluitingsweg wordt doorgetrokken naar het cen trum en daarbij de Polder vaart, weilanden en de spoor baan (door)kruist. „Het is van het grootste belang dat in de Slimme Watering twee lange tunnels en in de Kerkweg een kleine tunnel worden ge plaatst. Zo niet, dan is al het geld wat nu is uitgegeven, over de balk gegooid. Via deze tunnels wordt ook de amfi- bieëntrek van oost naar west via de -zuidroute en Spaland- West naar de sloten bij het in dustrieterrein, Park Kethel en de sloten van het zuidelijk deel van de Harreweg worden geleid". Om de veiligheid van de be- Faunatunnels r schermde amfibieën te garan- deren tijdens hun jaarlijkse Het aantal amfibieën, dat ge bruik maakt van de oversteek plaatsen bij het fietspad aan de Groeneweg en bij de mane ge op de hoek Harreweg- /Woudweg, wordt ieder jaar kleiner. Hier zijn, volgens de werkgroep, twee faunatunnels 'broodnodig', niet alleen voor kikkers, padden en salaman ders, maar ook voor klein wild en insekten. De Paddenwerkgroep heeft geconstateerd dat het water in Park Kethel is vervuild met 'flab'. Als schuldige hiervan wordt het zout van het zoge naamde klapzand, dat wordt gebruikt voor de bouw, aange wezen. „Dat er toch nog pad den en salamanders hier hun eieren afzetten, is een won der", meent de Paddenwerk groep. „Kikkerdril was voor namelijk te vinden in de wat schonere sloten buiten -het bouwgebied. Overigens was de kwaliteit van het dril zowel in Schiedam als Vlaardingen niet bijzonder goed". Borden in de sloot Zoals ieder jaar hebben de vrijwilligers van de werkgroep weer veel last gehad van auto mobilisten, die zich niet aan SCHIEDAM- De Sint Jo zefschool aan de Nas- saulaan heeft maar liefst twee groepen acht en allebei hebben ze meegedaan aan het anti-vandalismeproject van Bureau HALT en de politie. Het Nieuwe Stadsblad ontving daar over het volgende ver slag: Een paar weken geleden is de politie bij ons op school geko men. Die hebben ons veel ver teld over vandalisme. We zijn door onze wijk gelopen op zoek naar vandalisme en tot onze verbazing vonden we best veel vandalisme. Er is in Schiedam veel vandalisme. Er zijn veel soorten vandalisme. 1.Vandalisme uit boosheid of wraak. 2.Tijdens het spelen. 3.Uit verveling. 4.Om stoer te doen. 5.Omdat het al kapot is. En nog veel meer. De schade is vaak niet te betalen. De po litie heeft gezegd dat honde- poep ook vandalisme is. We hebben veel geleerd over Bu reau HALT. Alsje minderjarig bent, ga je naar Bureau HALT. Je kan vaak kiezen tussen een algemene straf of een geldboete. De straffen zijn 2,3 of 4 zater dagen werken. Ongeveer drie weken daarna zijn we naar het politiebureau geweest. Daar kregen we een rondleiding van Joyce. In de meldkamer hebben we een paar meldin gen gehoord. We hebben dus precies gezien hoe dat in zijn werk gaat. Op het politiebureau was ook een klein museumpje. Er stonden veel dingen van vroe ger: kogels, kledingstukken, granaten en nog veel meer. We gingen met de klas ook een bezoek brengen aan het cellencomplex. We zijn in drie soorten cellen geweest. Een cel met één bed, een cel met twee bedden en een cel voor mensen die niet tegen kleine ruimtes kunnen. De bedden zijn keihard en je hebt geen dekens. Er zit een knopje waardoor je contact kunt heb ben met de meldkamer. Als je geplast hebt, moet je vragen of iemand doortrekt. Verve lend. Ook werd het fouilleren voorgedaan. Stephan moest met zijn benen wijd gaan staan en als je tegenstribbelt dan moeten je voeten nog meer uit elkaar en dat doet pijn. Er is ook een luchtplaats, daar mag je roken. Er zitten wel tralies boven je hoofd. Het was er koud, nat en vochtig. We mochten zelf in de cel maar het was niet meer leuk toen de deur dicht ging. Op die deur kun je met je nagels tekenen. Je krijgt daar ook je eten. Dat maken ze warm in een kleine keuken en krijg je door het luikje. Je moet zor gen dat je daar niet komt want het is niet leuk. Het was erg leerzaam en we hebben er veel van opgestoken. Groep 8a en 8b van de Jozef school. SPIJSVERTERINGS PROBLEMEN? VOOR MEER INFORMATIE De Nederlandse Lever Darm Stichting kwam toen er steeds meer klachten kwamen. Niet alleen door het verdwijnen van die oude gebouwen, maar ook door fanatieke acties van de Rotterdamse ROTEB. Zo'n ac tie verjaagt de beesten naar el ders", zegt Van der Veen. Bin nenkort hoop Van der Veen daadwerkelijk actie te kunnen ondernemen. Die actie zal be staan uit het vangen met kooi en van de duiven. Door mid del van graan worden die beesten daarin gelokt. Voorlo pig leent stadsjager Kulik kooien van de Rotterdamse collega's. Als dat een succes schaft Schiedam zelf enkele kooien aan. Mensen die last hebben van overlast gevende duiven kun nen bellen met de dienst groenvoorziening en natuur. Telefoonnummer 4.15.46.05. de snelheidsbeperkende maat regelen wilden houden. „Van ons overleg met de veehou ders, toeleveringsbedrijven, politie en gemeente is niet veel terecht gekomen. De Har reweg is nog steeds 'dodelijk' voor de amfibieën en levens gevaarlijk voor onze vrijwilli gers. De hekken met de bor den '30 km/uur' lagen regel matig in het water". De houding van een deel van het publiek is er ook de oor zaak van dat bij de faunatun nels Slimme Watering/Ker- kweg geen emmers voor de telling van de dieren zijn inge graven. „De minder sociale jeugd halen de dieren uit de emmers en gooien ze dood te gen het wegdek of vertrappen ze. Maar de emmers zijn ook geliefd bij vissende reigers". Gelukkig heeft de Padden werkgroep ook iets positiefs gesignaleerd. „Onze amfi- bieënpopulatie kan van geluk spreken dat er in de nieuw bouw nogal wat vijvers een plaatsje in de tuinen hebben gekregen, waarvan dan ook dankbaar gebruik wordt ge maakt". S/am(allU Baby thermopakjes In diverse kleuren en maten J9^nüvoor Baby ski-broeken In diverse kleuren en maten 0_ van^TI*"" nü voor é$ÊA4 \V M Baby tuihbroeken Baby boxpakjes van nu voor nu voor Baby pullovers Baby paritalons In diverse kleuren en maten In diverse maten nu voor nu voor Baby schoentjes In 3 kleuren, maten 18 t/m 23. nu voor nu voor Baby pulli's In diverse maten en kleuren 9. Bijp. leggings 9^ Baby pul In diverse kleuren en maten 5. nü voor Baby tuinbroeken In diverse kleuren en maten Nü als set nu voor van woensdag 8 december t/m zaterdag 11 december Baby sweaters In diverse kleuren en maten van-9ï5'nü voor Baby joggingbroeken In diverse kleuren en maten van**5/^ Alléén op dinsdag 14 december koopt U... LkA.V Ik word er strontziek van Paddenwerkgroep Postbus 25 3620 AA Breukelen Klaas Weijgertze op zijn balkon dat volgepoept is door duiven. De gemeente start binnenkort een actie om deze overlast aan te pakken. N PLEZIER M 'V INS TEXTIEL Schiedam Koemarkt 1Schiedam-Kethel Winkelcentrum "Hof van Spaland", Vlaardingen Dr. Wiardi Beckmansingel 7, Vlaardingen-Holy Winkelcentrum "De Loper", Maassluis Winkelcentrum "Koningshoek". Delft "In de Veste", Naaldwijk Rembrandtstraat 17, 's-Gravenzande Winkelcentrum "Gravenhof", Wateringen Winkelcentrum "Vliethof", Monster Molenstraat 5 Hoek van Holland Prins Hendrikstraat 227. i O LU

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 31