Verkrijgbaar bij Landman V 0XC 180 Nieuwe Opel Combo van alle markten thuis Mazda Lantis coupé opvolger van 323f Sterren stralen bij Peugot Nissans per schip door Europa Lawaaibestrijding met anti-geluid Swallow was stamvader van alle Jaguars HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 PAGIN/ De redaktie van deze autopagina wordt vei~zorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825. 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190292 Vanwege de feestelijke decembermaand brengt Peugeot een uitgebreide serie speciale modellen op de markt, die de toepas selijke benaming 'Etoiles' dragen. Alle modellen uit het popu laire Peugeot-programma, de 106,205,306,405 en 605, zijn lever baar als 'stralende sterren'. Alle 'Etoiles' zijn uitgerust met luxe accessoires, die tegen zeer aantrekkelijke prijzen worden aangeboden. Voor de koper be loopt het voordeel minimaal 1800 gulden en kan oplopen tot het prettige bedrag van 5790 gulden, afhankelijk van het gekozen model. Om aan te geven welke luxe voorzieningen in het 'sterren pakket' zijn opgenomen, nemen we als voorbeeld de 106 'Etoile'. Bij de feestelijk aangeklede 106 XN 1.1 zijn getint glas, uitklapba re zijruiten, speciale wielplaten, fraaie stoffen bekleding afgezet met een sportieve rode bies op het meubilair, evenals vier specia le vloermatten allemaal extra. Voorts zijn een radio-cassettespe- ler met twee luidsprekers, inclusief inbouw inbegrepen in het 'sterrenpakket'. Van de prijs zult u geen sterretjes voor de ogen krijgen: vanaf 22.960,-. Dit betekent een prijsvoordeel van 1.800,- ten opzich te van de 24.760,-, die de 106 'Etoile' inclusief alle accessoires officieel zou moeten kosten. Voor de andere modellen gelden overigens per type wisselende accessoires. Met de onlangs in de vaart genomen 'City of Sunderland' be schikt Nissan Europe over een middelgroot transportschip voor het vervoer van Nissan trucks en personenauto's binnen Europa. Met z'n lengte van honderd meter en breedte van twin tig meter biedt het vaartuig plaats aan maximaal 800 voertui gen. Waarom Nissan het schip de 'City of Sunderland' heeft gedoopt, wordt duidelijk als u weet dat zich in het Engelse Sunderland een grote Nissan-fabriek bevindt. Het schip is eigendom van de Ne derlandse maatschappij Euro Marina Carrier BV. Het vervoert auto's van de fabriek in Sunderland naar het Europese vasteland. De haven van Amsterdam is hoofdbestemming, vanwege het op slag- en distributiecentrum van Nissan Nederland bij de Amster damse Coenhaven. Maar het transportschip doet tevens plaatsen in Scandinavië, Spanje en Italië aan. Lawaaibestrijding met anti-geluid kan nu systematisch wor den aangepakt. Dit lijkt uit promotie-onderzoeken van twee medewerkers van de Technisch Physische Dienst TNO-TU Delft (TPD). Het ene onderzoek, uitgevoerd door ir. M.W.R.M. (Michiel) van Overbeek (39) en beschreven in zijn proefschrift 'Active Control of Periodic Noise' gaat over de actieve beheersing van het geluid; het andere, uitgevoerd door ir. N.J. (Niek) Doelman (29) en be schreven in zijn proefschrift 'Design of Systems for Active Sound Control' behandelt het ontwerpen van systemen voor actieve ge luidsonderdrukking. TPD werkt al sinds 1984 aan de realisatie van anti-geluidsyste- men. Het onderzoek gebeurt in nauwe samenwerking met ver schillende vakgroepen van de TU Delft. Thans wordt onder meer ontwikkelingswerk gedaan voor actieve onderdrukking van geluid uit auto-uitlaten, in vliegtuig- en auto cabines, bij medische MR-scanapparatuur, uit uitlaten van in dustriële diesels en gasturbines en bij diesellocomotieven. Symbolischer kon het haast niet. Terwijl onlangs bij de Neder landse Jaguar-dealers de nieuwe XJ6 3.2S zijn entree maakte, werd op de 'Scottish Motor Show' zorgvuldig de stamvader van alle huidige Jaguars naar binnen gereden: de kleine Swallow uit 1928. De inmiddels 65 jaar oude, maar na een ingrijpende renovatie weer springlevende Swallow was de eerste auto, die werd ontwor pen en gebouwd door Sir William Lyons, de oprichter van Jaguar. Lyons begon zijn carrière met het ontwerpen en bouwen van zij spannen voor motorfietsen. Na zes jaar fabriceerde hij zijn eerste vierwieler. Dat was de Swallow (Engels voor Zwaluw), gebaseerd op de destijds populaire Austin Seven. Jaren geleden werd die oudste Swallow in deplorabele staat te ruggevonden en aangekocht door de Jaguar Daimler Heritage Trust. De restauratie kostte vele honderden manuren werk. De auto was niet compleet, maar na een artikel in de Daily Telegraph kwamen uit talrijke Britse hoeken en gaten nog onderdelen te voorschijn, inclusief de unieke radiateur-mascotte in de vorm van - u raadt het al - een zwaluw. Op de Scottish Motor Show was de kleine Swallow voor 't eerst in het openbaar te zien. Hij stond op een ereplaats naast de jongste Jaguar-typen, waaronder de nieuwe sportieve XJ6 3.2S. Zweedse automerken 2ijn net als Zweedse voetballers je kunt altijd op ze rekenen en ze scoren op de onverwachtste momenten. Neem nou Volvo. Zomer 1991 verscheen, omringd door een waas van geheimzinnigheid, ineens de 850. Een voorwielaandrijver volgens bekend robuust recept met een opzienbarende, dwars voorin geplaatste, 2,5 liter grote vijfcilinder motor. Nu is er dan de Volvo 850 Turbo met een 2,3 liter motor, die een waarlijk explosieve kracht aan de dag legt. Volvo zelf omschrijft de nieuwe 850 Turbo als 'kracht zonder patser'; mooi ge vonden. Dit keer zit het geheim van de smid niet in een extreem hoog vermogen en daarmee samenhangen de snelheid, m'aar in een knap gepro grammeerd kop pel. Volvo heeft de 2,3 liter turbo- vijfpitter zo ge- tuned dat de krukas vanaf 2000 tot 5300 omw/min steeds de maximale trekkracht levert. Optrekken van 0 naar 100 km/u doet de 850 T-5 in 7,4 sec; zijn topsnelheid beloopt 240 km/u. Vlotter front Volvo neemt de intro ductie van de 850 Turbo tevens te baat om het front van de hele 850-se- rie te herzien. Belangrij ke wijzigingen betreffen de gerestylde koplam pen en de bumpers, die nu minder streng over komen. Hoewel de kop lampen iets kleiner wor den is hun lichtop brengst toch groter dank zij nieuwe reflecto ren en andere verbete ringen. De spoiler onder de voorbumper sluit harmonischer aan op de voorgevel en is al voor bereid op de komst van mistlampen. De be- schermstrips op de flan ken vormen optisch een doorlopend geheel met de bovenkant van de voor- en achterbumper. Vierkante vormen Binnenin de Volvo 805 Turbo/T-5 is alles even solide en robuust. Er ko men veel vierkante vor men voor. Het grote me- terblok heeft de snel heidsmeter centraal; rechts zit een toerentel- ler die boven 6000 om w/min in het rood schuift; links zien we een turbometer, plus wijzertjes voor de brandstofvoorraad en koelvloeistoftempera- tuur. Onder het meter- blok huist een hele reut verklikkerlichtjes voor onder meer oliepeil, rui- tewisservloeistofniveau. acculaadstroom enzo voort. De boordcomputer - bij Volvo 'info'-paneel ge heten - geeft informatie over het doorsnee ver bruik per 100 km/u, het aktuele verbruik per 100 km, gemiddelde snel heid sinds vertrek, bui tentemperatuur en ac tieradius gebaseerd op het huidige verbruik en met de nog aanwezige hoeveelheid brandstof. Tot de complete uitrus- ting behoren: centrale deurvergrendeling, twee elektrisch van bin nenuit verstelbare bui tenspiegels, stoelver- warming, elektrisch be- dienbare voorste zijra men, make-up spiegel met verlichting. De rol- gordels passen zich au tomatisch aan aan het postuur van de automo bilist. Na het sluiten van de deuren blijft de bin- nenverlichting nog even branden; handig om het contactslot te vinden. De achterbank is 40/60 gescheiden omklapbaar en heeft drie mooie hoofdsteunen: twee vas te, terwijl de middelste verwijderbaar is. In de achterbank zit een door geefluik voor lange voorwerpen. Prijzen Hoewel de Volvo 850 Turbo een vrij bijzonde re auto is, vormt hij toch geen klasse apart. Dus heeft hij concurrenten, zoals de Alfa 164 Super 3.0 V6 24V, Audi 100 2.8E. BMW 525i, Ford Scorpio 2.9i Ghia. Lan cia Thema 2.0i 16V Tur bo, Mercedes E-klasse 280 en Saab 9Öt)0 CD Turbo 2.3. Vergeleken met al deze mededin gers is de Volvo 850 Tur bo met zijn vanafprijs van 82.950.- alleszins redelijk geprijsd. Meer prijs Estate-versie: 4500 gulden. Meerprijs auto maat: 5100 gulden. Per I januari 1994 moeten auto's op 'grijs kenteken' aan nieuwe wettelijk voorschriften voldoen. Opel is nu al klaar voor deze nieuwe situatie. Want de gewij zigde eisen zijn de nieu we Opel Combo bijna letterlijk op het lijf ge schreven. Naar ver luidt worden bestelwa gens, die aan de kers verse eisen voldoen, nu dan ook al omgeschre ven als de 'Combo-klas se'. In het segment van de 'Fourgonettes' (bestel auto's met een laadver mogen van 501 tot 800 kg) zet Opel dus nu de Combo aan het werk. Hij stamt af van de nieuwe Corsa en ver vangt een soortgelijke voorganger, ook Combo geheten, die was afge leid van het laatste Ka- dett-model. Kenmer kend voor de nieuwe Combo is zijn - letter lijk en figuurlijk - rui me taakopvatting. Ver geleken met zijn voor ganger en met veel van zijn soortgenoten is de nieuwe Combo comfor tabeler en veiliger. Te vens is hij belangrijk ruimer en zowaar ook nog een paar duizend gulden goedkoper dan de 'oude' Combo. Hier door is het een ideaal transportmiddel voor klein zakelijk vervoer. Als je ziet wat de Com bo allemaal standaard aan boord heeft, zowel qua techniek, veilig heid, comfort als luxe voorzieningen, zou je bijna vergeten dat het om een bedrijfswagen gaat. Techniek Opel brengt de nieuwe Combo uit met keus uit de 1.4i benzinemotor van 44 kW/60 pk en de 1.4Si benzinekracht bron van 60 kW/82 pk, goed voor een topsnel heid van 160 km/u. Bei de 1.4 motoren zijn voorzien van ultramo derne techniek, zoals multipoint brandsto finspuiting en een di rect ontstekingssys teem. Verder staat er een 1.7 liter dieselmotor pa raat. Deze is afgeleid van een Isuzu-kracht- bron en werd speciaal voor de Combo ontwik keld. Hij levert maxi maal 44 kW/60 pk en een koppel van 108 Nm. Gemeten volgens Euro mix verbruikt de Com bo-diesel slechts 6,8 li ter per 100 km (ofwel 1 op 14,7). Met de tank van 50 liter betekent dit een actieradius van 735 km. De benzineversies zijn uitgerust met een gere gelde driewegkatalysa tor; de diesels met een oxydatiekatalysator. In alle gevallen is een vijfbak standaard. Prijzen De goedkoopste versie (C14 NZ) kost 17.013,-. De zwaarder gemotori seerde (60 kW/82 pk) benzineversie wordt C14 SE genoemd en komt op 17.621,-. De 1.7 diesel staat geprijsd op 18.698,-. Bedragen exclusief BTW en van wege het grijze kente ken uiteraard ook zon der BPM. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit; dat is met toe komstig autonieuws eveneens vaak het ge val. Neem nou de Maz da Lantra, de onlangs op de Tokyo Motor Show zijn debuut be leefde. Rond deze Lan tis hangt nog een waas van geheimzinnigheid. Daarom aandacht voor de volgende vragen: komt hij wel of niet naar ons land?; welke plaats krijgt hij in het Mazda-gamma?; is dit de nieuwe 323? In Japan toonde Mazda de Lantis in twee ver sies: vierdeurs sedan en vierdeurs 'fastback' cou pé. Een drie- of vijf deurs hatchback, zoals de huidige 323-serie wèl kent, ontbrak. Mazda stelt dat de Lantis is ont worpen volgens een 'ba- sis-produkt concept', dat wordt omschreven als 'compacte dyna miek'. Andere kenmer ken zijn: ruim passa- giersverblijf waarin vier volwassenen comforta bel hun plaats kunnen vinden, een gedistin geerde styling en veel veiligheidsvoorzienin gen standaard aan boord, aldus Mazda. Onderstel Met zijn wielbasis van 260,5 cm en spoorbreed te vóór/achter van 146,5 cm is het onderstel van de Lantis'iets ruimer be meten dan dat van de huidige 323F, Zo staan de voor- en achteras van de Lantis 10 cm verder van elkaar dan bij de 323F en is de spoor breedte met zo'n 3 cm toegenomen. Qua leng te is de Lantis 1,5 cm kleiner dan de 323F; breedte en hoogte zijn met twee centimeter ge groeid vergeleken met de 323F. De vraag of de Lantis 'fastback' de gedood verfde opvolger van de 323F is, kunnen we vol gens mij dus met 'Ja' be antwoorden. Op de vraag: 'Wanneer komt- ie naar Nederland?' luidt het antwoord dan: Juli 1994. Want impor teur Auto Palace De Binckhorst heeft de Mazda-dealers inmid dels laten weten' dat ze dan de nieuwe 323F kunnen verwachten. Of de Lantis vierdeurs sedan ook de opvolger is van de huidige Mazda 323 Sedan wordt en hoe dat dan moet met de po pulaire 323 hatchback, is nog vaag. Dit heeft In Tokyo lieten afgezan ten van Auto Palace De Binckhorst niet het ach terste van hun tong zien omtrent de komst van de Lantis naar Neder land. iouw materialen Hoe heet een parkeerplaats die volstaat met de feestelijke actiemo dellen van Peugeot? 'Place de l'Etoile Bij de 106 'Etoile' is onder meer de onderkant van de bumpers uitge voerd in de carrosseriekleur. Het 'sterrenpakket' varieert per model. ft Hoewel één zwaluw nog geen zomer maakt, is Jaguar uiterst blij de allereerste 'Swallow' weer in originele staat aan het publiek te kunnen tonen. Snelste Volvo aller tijden 'Kracht zonder patser' zegt Volvo over de nieuwe 850 Turbo/T-5. Met in het vooronder de potente 2.3 liter turbo-motor wint de fraaie vijfdeurs Volvo 850 Es tate nog meer aan inhoud. Volvo levert de 850 Turbo/T-5 met twee koetswerk-varianten: Sedan en Estate. Meerprijs voor de combi: 4500 gulden. Volvo-dealer Landman is gevestigd aan de Nettenboetsterstraat 7 te Vlaardingen. Stap voor nadere informatie eens binnen of bel 010-4601946. Bedrijfswagen Opel (Corsa) Combo: de nieuwste aanwinst in de klasse van de 'fourgonettes' (bedrijfswa gens met een laadvermogen van 501 tot 800 kg.) Met zijn schitterende stroomlijn, 16 inch aluminium velgen en uitgerust met talrijke hi-tech voorzieningen, waaronder multi-kleppen techniek, ABS, airbags, trok de Mazda Lantis in Tokyo veel bekijks. Foto Don van der vaart

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 29