kt Op de eerste etage van Correct beleef je het mee: Nieuwjaar Karaoke Party time van als Diamond iteü WOENSDAG JANUARI WOENSDAG DONDERDAG JANUARI KINDEREN VAN 6 TOT 12 JAAR Woensdag 26 januari 1994 Clown Berry in het Correct Studio Café L J L J HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 PAGINA 19 /l BRASSERIE SCHIEDAM- Nu de trot se molenrij in oude glo rie is hersteld en niets het branderijmuseum meer kan tegen houden, maakt Schiedam zich op voor het volgende binnenstadsproject: de Plantage, dat langge rekte park tussen Tuin- laan en Lange Nieuw- straat. Voor de meeste Schiedammers ligt dat tegenwoordig een beet je uit de route. Toch is de Plantage ook voor hen heel belangrijk: dikke kans dat daar op een zondagmiddag over grootvader voor het eerst steels naar het lie ve gezichtje keek van wie later overgrootmoe der zou worden.Tot in onze eeuw was de Plan tage de plek, waar je in je goede goed ging fla neren. Die rang moest zij pas in de jaren '20 afstaan aan het Juliana- park.Was de Plantage dan een plek voor kus sen en omar amen? Na tuurlijk niet! Daarvoor waren er teveel spie dende ogen en wande lende families. Wie met zijn meisje alleen wilde zijn, begaf zich- in die preutse dagen liefst een beetje onopgemerkt, hoe moeilijk het ook was in dat kleine Schie dam- naar de landelijke Vlaardinger- of later Rotterdamsedijk. En weer wat later naar het magnifieke Sterrebos, dat op een randje tus sen de Westfrankeland- sedijk en de Prins Bern- hardlaan na helemaal ten prooi is gevallen aan de woningbouw in het westen en aan Wil ton. Een voldoende af gelegen bestemming was ook de Maaskant aan het eind van de te genwoordige Miciel de Ruyterstraat. Nu is daar een heel exclusie ve golfclub. Door Han van der Horst Gemeente wil Plantage restaureren maar: Maar misschien hadden de jonggelieven, van wie het ver geelde portret bij u nog ergens in een oude enveloppe ligt, wel in de Plantage afgespro ken. Bij de muziektent bij voorbeeld, waar het Stedelijk Muziekkorps zijn zondagscon certen gaf: opwindende mars muziek, afgewisseld door voor koper gearrangeerde ouvertu res van opera en operette. Alleroudste stadspark Die Plantage- vinden wethou der Adri Reijnhout (D'66) en met hem zijn ambtelijke me dewerkers van de monumen tenzorg- moet in zijn oude luister worden hersteld. Maar welke luister? Want de Plantage is met een leeftijd van meer dan twee honderd jaar het alleroudste stadspark van Nederland. Ze heeft in haar lange leven ver schillende gedaantes gekend. Reijnhout heeft uiteenlopende soorten oude luister voor uit kiezen. De bepruikte burgemeesteren die de ongehoorde moderni teit van een openbaar stads park verzonnen, deden dat een beetje uit arren moede: de grond was te drassig en te on geschikt voor woningbouw. En ze wilden eindelijk eens iets doen met Schiedams nieuwste uitbreiding, het Nieuwe Werck, dat maar niet goed van de grond kwam. Dat was in hun dagen al meer dan een eeuw oud. Oorspron kelijk volgde de Westvest de tegenwoordige straat, die zo'n beetje bij de Keetsteeg van het water afbuigt in de rich ting van de Gerrit Verboon- straat, om vervolgens ter hoogte van het tegenwoordige HAV-bankcomplex in de Bui tenhaven uit te komen. Bedrijventerrein Dat stuk Westvest was ge dempt en vervangen door een brede gracht- de Nieuwe Ha ven- die de Buitenhaven een stuk zuidelijker bereikte. De Varkenssluis hield het water op peil. De Hooftpoort- in de negentiende eeuw afgebro ken- zorgde voor een fraaie af sluiting van het Nieuwe Werck. De initiatiefnemers hadden de nieuwe stadsuitleg vooral bedoeld als bedrijven terrein. Maar dat was te hoog gegrepen. Het kleine Schie dam met zijn drie, vierdui- V- WH| jhbJ&Z -v.- ®tl - "».v '.p-.yv-j.-n r - zend inwoners had zo ontzet tend veel ruimte niet nodig. Het Nieuwe Werck bleef zijn landelijke karakter behouden. Dat veranderde pas, toen de branderijen voor een enorme bevolkingsgroei zorgden, maar dat proces was, toen het besluit om een stadspark aan te leggen viel, net begonnen. De elite had inmiddels wel ontdekt dat het Nieuwe Werck een prachtige plek was om he renhuizen te bouwen. Het was voor de machthebbers ook wel aardig om een park voor de deur te hebben. Zo kon je toch nog iets aardigs doen met dat halve moeras in het Nieuwe Werck. Meer dan twee eeuwen later zouden de opvolgers van de burgemeesteren iets verge lijkbaars doen met een Ke- thels stuk veen, volkomen on geschikt voor nieuwbouw. Ze verkochten de Maaskant aan die golfclub en legden van de opbrengst het Prinses Beatrix- park aan. Ja, ze waren hun tijd best vooruit met hun Plantage, die achttiende eeuwers. De naam is gewoon een ouderwetse aanduiding voor park. Toen de Rotterdammers meer dan een eeuw daarna het Schie dams voorbeeld navolgden, noemden ze die aanwinst voor de burgerij tenslotte ook ge woon 'Het Park'. Strak geschoren De stichters van de Plantage kozen voor een aanleg naar de heersende mode. Die volgde Franse voorbeelden na, met name dat van Versailles, waar de Franse koning een indruk wekkend paleis met grote tui nen bewoonde. Dat betekende strak geschoren grasvelden en betrekkelijk lage struiken, die kunstig waren gesnoeid in al lerlei vormen, een molen bij voorbeeld, een vrouw, een huisje. Alles was goed, als het maar niet op de vrije natuur leek. Want de burgers van die da gen hielden niet van de na tuur. Ze waren er zelfs bang voor. Ze kenden trouwens het hele begrip niet. Wel een an der: onland. De elite van de achttiende eeuwhad een beet je zelfvertrouwen gekregen. De wetenschap maakte grote stappen vooruit. Er werden al lerlei ontdekkingen gedaan die door de betere standen nauwkeurig gevolgd werden met net zoveel belangstelling als wij de ruimtesondes volg den op weg naar de randen van het zonnestelsel. De mens was heer van de wereld en land wat de mens nog niet had onderworpen was onland, was niet pluis, moest een lesje ge leerd worden. Daarom ook leg den zij hun tuinen zo kunst matig mogelijk aan. Met meet kundig afgepaste gazons en die in allerlei vormen gesnoei de struiken. Het ging niet om de planten. Het ging erom te laten zien hoe knap de men sen tegenwoordig waren en hoe ze met gras en struiken precies konden doen wat ze wilden. De Plantage vertelde het verhaal van een zeer zelf bewuste burgerij. De Plantage liet zien wat de natuur, het on land, te wachten stond. De burger van die dagen genoot ervan in zo'n kunstmatige om geving te wandelen, terwijl hij waarnam, hoe knap de men sen, getuige de tuinaanleg, te genwoordig waren. Het is best mogelijk om de Plantage in die achttiende eeuwse luister te herstellen. Dat zou ook goed passen bij een aantal herenhuizen dat aan het eind van de achttien de eeuw, heel begin negen tiende eeuw langs de Tuinlaan verrees. Schiedam krijgt er dan een uniek monument bij. Aan de andere kant: dat wordt buitengewoon duur, want zo'n park' vereist een zeer nauw keurig onderhoud en het is nog maar de vraag, of je kunstsnoeiers die de struiken zo prachtig in bedwang kun nen houden, niet eerst een lange opleiding moet geven. Bovendien mag er weinig in een dergelijk park. Het zal in ieder geval verboden moeten zijn zich op het gras te bevin den. De stichters van de Plan tage moesten al een heel re glement in het leven roepen waarin onder andere stond, dat je geen koeien mee mocht nemen binnen de hekken. Een achttiende eeuwse Plan tage is om naar te kijken, niet om in te recreeren. Misschien raken we er zelfs wel op uitge keken. Dat is de Schiedammers van het eerste kwart van de ne gentiende eeuw in ieder geval niet overkomen. Het stadsbe stuur liet de beroemde tuinar chitect Zocher de Plantage drastisch moderniseren naar de smaak van die tijd. Romantisch Hij maakte er een romanti sche tuin van. Inmiddels was de vrije natuur ontdekt als ro mantische plek, waar de mens zijn gevoelens de vrije loop kon laten. Engeland was daar in voorgegaan. De lords en de hoge heren hadden net ge schoren tuinen herschapen in wilde bossen met romantische vijvers en zelfs knap nage maakte middeleeuwse ruïnes. Zocher gaf ook de Plantage zo'n gezicht. Hij legde kron kellaantjes aan, beplant met bomen die uit moesten groei en tot woudreuzen. Er kwam een vijvertje met een fontein. Het was de bedoeling dat de wandelaar zich ver buiten de stad zou wanen in een einde loos woud. Die illusie kon je wekken door bomen en strui ken op een handige manier door elkaar heen te planten. De Nederlandse tuinarchitec ten, die in ons kleine land al tijd moesten woekeren met beperkte ruimte, hadden daar speciale technieken voor ont wikkeld. Ook de Plantage nieuwe stijl vergde veel onderhoud. Maar het doel was nu alles zo wild mogelijk te laten lijken. Dit is de Plantage zoals de echte oude Schiedammers haar uit hun jeugd kennen. Reigerkolonie De stijl van Zocher is eigenlijk pas in de jaren vijftig uit de Plantage verdwenen. De ge meente had al drastische maatregelen genomen tegen de reigerkolonie die zich in een reusachtige boom bij het oude politiebureau had geves tigd. De honderden beesten werden verjaagd, omdat de bo men niet tegen de uitwerpse len konden. Tegenwoordig zouden we zo'n vogelstad als een kostbare schat koesteren, maar in de dagen van de we deropbouw was er voor reigers geen plaats. Later bleek, dat de meeste oude bomen ziek waren. Daar kwam een drastische aktie in dezelfde stijl die tot de kraak- en smaakloze nieuwbouw van na de oorlog leidde en tot de ondergang van de historische Brandersbuurt. Ouwe rotzooi moest je opruimen. De plant soenendienst herschiep de Plantage in een gewoon wijk- park, zoals er in Nederland honderden waren, zonder eer bied voor de rijke geschiede nis. Nu- dertig jaar later- wordt de Plantage weer aardig, omdat de toen geplante bomen in middels behoorlijk zijn door gegroeid. Maar veel karakter heeft het park niet. Dat zou de gemeente met een teruggrijpen op de oude plan nen van Zocher kunnen ver anderen; terug naar het ro mantische namaakbos van weleer. Zou dan de loop er weer in ko men? Wordt de Plantage op nieuw de ontmoetingsplaats van 'tout Schiedam'? Dan moet op zijn minst de traditie van de Muziektent hersteld worden. Aan de kop van de Tuinlaan bij het postkantoor staat staat nog steeds onge bruikt de schelp, waar ooit de Schiedamse Gemeenschap al lerlei open lucht voorstellin gen gaf. De lokatie is tot in de jaren zeventig nog gebruikt voor popconcerten, maar de toenemende gevoeligheid van de burgerij voor wat geluidso verlast heet, maakte daar een eind aan. Tolerantere geslachten stel den de concerten van het Ste delijk Muziekkorps nog op prijs. Nu ergert men zich aan elk geluid dat niet uit eigen televisie of Cd komt. Toch zal er meer moeten gebeuren dan een nieuwe tuinaanleg, wil De Plantage zijn mooiste rol te rugkrijgen binnen Schiedam: als de zoete plek waar je- ver geet je nooit meer- mekaar voor het eerst in de ogen ge keken hebt. fa» Ook in het 1994 gaat Correct verder met haar vaste karaoke avondjes. Vanavond begint de avond om 20.00 uur. Natuurlijk is het ook mogelijk om van te voren een hapje te komen eten. Toegang vrij en een welkoms cocktail van de zaak. Dagschotel: Varkenshaas 15.- VIDEO-PARTY MET KARAOKE Een avondje uit organiseren? Kom naar het Correct Studio Café. Vanavond kun je een video opname laten maken van jouw spetterende optreden. Je hebt hierbij de keuze uit 3000 titels. Aanvang 21.00 uur, toegang is gratis. Dagschotels: vrijdag 7 januari: Lamscoteletjes 15.- zaterdag 8 januari: Biefstuk pepersaus 15.- lil*?!» i f FINALE OPEN PODIUM FESTIVAL Vanavond treden de finalisten van deze talentenjacht nog eenmaal op in het Correct Studio Café, voor zij zich opmaken voor het optreden in de grote zaal van de Doelen op zondag 23 januari. Vanavond maken wij de volgorde van optreden in de Doelen bekend. Kaarten voor het feest in de Doelen zijn voor 15.00 te verkrijgen aan de kassa van het Correct Studio Café, Benthuizerstraat 1 te Rotterdam. Aanvang 20.30 uur, toegang café is vrij. Dagschotel: kipfilet 15.- Hugo van Haastert vertolkt Neil Diamond. Deze grote fan van Neil Diamond zit al 20 jaar in het vak. In 1990 heeft Hugo meegedaan aan de Henny Huisman Soundmix show en heeft in de finale als Neil Diamond de derde plaats bereikt. Zijn muzikale voorbeelden zijn natuurlijk Neil Diamond, Lionel Richie, Kenny Rogers en Frank Sinatra. Het optreden begint om 21.00 uur en wordt vast gelegd op video. De toegang is gratis. Speciaal diner arrangement a 32.50. Voor meer informatie en reserveringen kunt u bellen met 010-4.618.690. ZET ALVAST IN JE AGENDA: Openingstijden: Maandag 11.00-24.00 uur, dinsdag 09.30-24.00 uur. Woensdag, donderdag, vrijdag 09.30-01.00 uur. Zaterdag 09.00-01.00 uur. Hoek Bergweg/Benthuizerstraat 1 Telefoon 010-4.618.690 uc Conecfc vfovctiir Cofcés Ooit moest er in De Plantage een compleet nieuw theater verrijzen. De plannen waren al in een vergevorderd stadium, maar ketsten op het laatst af. Hier een maquette van het ontwerp. ■iAw- AL- - sm vis y') De schelp wordt nu nog slechts af-en-toe benut door jongeren, die graag overdekt willen basketballen. De fontijn was een pronkstuk in De Plantage. De muziektent .y*vXV V L S»;.' In de twintiger jaren was het prima flaneren in De Plantage.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 19