Schravenlant houdt leerlingen bij de les Eerste Kerstdag metArie Kuit in Paard Openingsstunt Verzoeknummers als kerstkadootje Muzikaal kapsel bij 'Number one' Sommersby in Filmclub HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 PAGINA 21 WATERWEG NOORD- /SCHIEDAM - Voor bij na iedereen zijn de na dere Kerstdagen mo menten om bij te ko men van de beslomme ringen van het afgelo pen jaar en om lekker te eten en te drinken. SCHIEDAM - Brugklas sers van scholenge meenschap Schraven lant krijgen anders les dan de hogere klassen. Zo volgen zij de lessen techniek en verzorging, lessen die bij de invoe ring van de zogenaamde basisvorming horen. Ook de gebruikelijke vakken zoals Engels, wiskunde, geschiedenis en tekenen zijn anders van opzet. De lesmetho des zijn vernieuwd, de didaktiek is bijgesteld en de te behandelen stof is geactualiseerd. Vanaf studiejaar 1994/1995 kunnen leer lingen van het athe neum ook Spaans en Russisch volgen. Deze vakken behoren tot de studiestroom VWO+. In samenwerking met de Hogeschool voor Econo mische Studies (HES) en de International School of Economics Rotterdam (ISER) wor den deze talen op Schravenlant gedoceerd om jonge mensen voor te bereiden op de inter nationalisering. Docenten op Schravenlant, rector Rob van der Meijden en wethouder Aad Wiegman (o.a. onderwijs) zijn blij met deze ontwikkelingen in het Schiedamse onderwijs. Spaans en Russisch zijn vak ken die al langer op het ver langlijstje stonden en nu door de vrije ruimte die de basisvorming biedt, in het rooster kunnen worden opge nomen. De docenten berei den zich al een tijdje voor op het nieuwe programma en zijn benieuwd naar de resul taten. Het zijn geen veranderingen die van de ene op de andere week beslist zijn. Jaren van voorbereiding zijn vooraf ge gaan aan de basisvorming. In eerste instantie werd scep tisch tegen de nieuwe leerme thoden aangekeken. Docenten verdiepten zich erin en wer den steeds enthousiaster. Voor het vak verzorging is Schra venlant op dit moment zelfs pilotschool. Samèn met nog drie scholen in Nederland ont wikkelt Schravenlant name lijk een leerplan voor het ge noemde vak. De lesboeken moeten hier en daar nog aangepast worden of helemaal ontwikkeld, maar de leerlingen zijn al gewend. Een kijkje bij een nieuw vak als techniek en een aangepast vak als Engels leert dat de brugklassers havo/atheneum beter dan voorheen op de praktijk worden voorbereid. Liefdesbrief Klas lb heeft op dinsdagmid dag techniek van docent Theo Clarijs. Ter voorbereiding heb ben de leerlingen de leerstof doorgenomen. Het is niet zo dat de docent de stof begint te bespreken en eventueel te overhoren. De nieuwe metho de vraagt de aandacht van alle leerlingen. 'Wanneer je iets uitlegt, kan het lijken of een leerling geboeid meedoet ter wijl er in de tussentijd een lange liefdesbrief naar de buurman wordt geschreven. Hetzelfde is met beurten ge ven. Ik weet dat zelf nog wel van vroeger. Je wist dat een docent een bepaalde volgorde had in zijn overhoringen en wanneer jij de beurt niet had kon je weer lekker verder sla pen,' zegt conrector en teken lerares Connie Koning. Zij en Theo Clarijs zijn twee van de docenten die zich al twee jaar geleden stortten op de onder wijsvernieuwing. Een van de conclusies van de vele ge sprekken: leerlingen bij de les houden door ze zelf constant mee te laten denken. Clarijs begint dus niet met een uitleg, maar met problemen. 'Ik schets jullie drie problemen. Nummer een: Het is 'bijna kerst. Je wilt een mistletoe op hangen zonder gereedschap, je hebt alleen een plank en een haak. Probleem twee: Jul lie zien hier een bankschroef. Probeer het maar die is met geen mogelijkheid meer los te draaien. Zoek een oplossing voor de bankschroef en denk eraan links is los. Probleem drie: Ik heb hier een plank met een spijker. Hoe krijg ik die spijker er met twee latjes uit? Ik geef jullie een paar mi nuten -je mag overleggen met je buren- en dan moeten jullie het antwoord weten.' Sterke man De brugklassers vinden pro bleem twee het interessants. Zij beginnen hektisch aan de dichtst bijzijnde bankschroef te duwen zonder er beweging in te krijgen. Voor ze het we ten is de tijd voorbij. De do cent wil geen vingers van mensen die een oplossing hebben, maar geeft beurten. Bij de oplossing van probleem twee roept hij eerst Kevin, de sterkste man van de klas, naar voren. Kevin krijgt de bank schroef met geen mogelijk heid los. Hij zet zoveel kracht dat de tafel waarop de bank schroef is bevestigd omhoog wordt getild, maar de bank schroef is niet los. Na nog een paar pogingen van mensen die ook geen goede oplossing had den bedacht, toonde Priscilla de oplossing. Priscilla pakte een stok waarmee zij de hef boom verlengde en draaide de bankschroef los. 'Kijk dat zwakke kind eens jongens! Wie niet sterk is moet slim zijn, sprak Clarijs pestend. Het draaide deze les om de hefboom. Na het bespreken van de problemen was eigen lijk al duidelijk geworden dat je een hefboom voor verschil lende werkzaamheden kan ge bruiken. De docent techniek lichtte de praktijk nog even toe met een stukje theorie. 'Een hefboom is een voorwerp dat altijd drie kenmerken heeft. Een draaipunt, de last - namelijk de kracht die je met een hefboom uitoefent- en de inspanning, de kracht die no dig is om de hefboom te laten werken.' Geen monoloog Clarijs gaat verder met zijn uitleg en houdt de leerlingen bij de les door steeds onver wachte vragen te stellen. Dus geen monoloog en een volge- krijt bord, maar een discussie met de leerlingen. Terwijl de leerstof op een speelse manier doorgenomen wordt, geeft Trudy Onverwagt, lerares En gels, in klas la leerlingen twee aan twee beurten. 'We oefenen a conversation between two people. Who is goinig to start?' Melissa en Kirsten beginnen. Zij zien elkaar zogenaamd tus sen het wisselen van de les en vragen elkaar wie de klassele rares is, wat het volgende vak is en of het moeilijk is. Aan het eind van de conversatie wordt het gesprek gevalueerd door de rest van de leerlingen. Het bleek dat een van de da mes niet altijd de juiste werk woordstijd had gebruikt. Een ander koppel had het steeds over een mevrouw terwijl dat een meneer was en zo was er meer kritiek. Leerlingen wor den volgens de docente op deze manier gedwongen mee te denken. 'Door de nieuwe lesmethoden denken leerlin gen zelf meer na, blijven beter bij de les en ontdekken meer zelf.' Consumptief Theo Clarijs, Connie Koning en Rob van der Meijden delen die mening. De basisvorming maakt leerlingen zelfstandi ger. Consumptief gedrag wordt zoveel mogelijk geme den door leerlingen zelfstan dig te laten werken. Die zelf standigheid geeft ook ruimte voor niveauverschillen. 'Je hebt in een brugklas te maken met zwakke havo-leerlingen' en sterke VWO-ers. De vraag is hoe los je dat verschil op? De lessen zijn nu zo ingedeeld .dat iedereen in een bepaalde periode de basis in eigen tem po kan aanleren. De basis wordt gecontroleerd maar ie der draagt zijn verantwoorde lijkheid. Tijdens de les wor den leerlingen die wat meer moeite met de leerstof hebben bijgespijkerd. De sterke leer lingen kunnen, maar dat is niet verplicht, zogenaamde verrijkingsopdrachten ma ken.' Onzelfstandig Rector Rob van der Meijden is heel enthousiast over de basis vorming. 'De druk in de klas is groter. De motivatie is wat je nu in de les doet, hoef je thuis niet meer te doen. Leer lingen worden nog steeds be geleid maar ontdekken nu zelf meer. Het is minder abstract en meer op de maatschappij gericht. Het is toch van de gekke dat een vak als tech niek nog niet bestond?' Het groepje dat twee jaar aan de invoer van de basisvorming heeft gewerkt en inmiddels aangepast les geeft, is bijna ly risch over de nieuwe onder wijsmethode. Hebben zij het dan al die jaren zo fout ge daan? 'Mensen zijn mensen gebleven, maar de tijd eist een andere manier van onderwijs. Wij merkten dat de leerlingen steeds onzelfstandiger wer den. De methoden waren er echter nog niet. Bovendien ontstonden er grote verschil len met het basisonderwijs en de universiteiten. Veel brug klassers hadden al wel aange past basisonderwijs gevolgd en het probleem met de unio- versiteiten is dat leerlingen niet zelfstandig genoeg blij ken te zijn.' SCHIEDAM- In de filmclub in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 wordt vrijdag 24 december 'Sommersby' ge draaid van regisseur Jon Amiel. Het verhaal gaat over een soldaat- Jack Sommersby (Richard Gere)- die na afloop van de Amerikaanse burger oorlog terugkeert naar zijn vrouw Laurel (Jodie Foster) en kind. Die denken, na zes jaar niets gehoord te hebben, dat hij op het slagveld omgeko men is. Is de teruggekeerde man echter wel Jack Som mersby? De vroegere Jack kon nauwelijks lezen, laat staan schrijven, sloeg zijn vrouw en staat in het dorp be kend als een chagrijn. Dat laat zich slecht rijmen met de te ruggekeerde Jack: vrolijk, lite rair onderlegd en een voor beeldig minnaar en vader. De harmonie wordt opnieuw ver stoord als Jack wordt gearres teerd voor een vroegere moord. Als hij werkelijk Jack is, wacht hem de doodstraf. In het andere geval heeft hij geen 'recht' op Laurels liefde. Aanvang: 21.30 uur. De Film club is geopend vanaf 20.30 uur. Toegang kost ƒ5,- voor donateurs; donateur worden kost 7,50 inclusief eerste film. Kees van Krugten is inmid dels 37 jaar en van beroep drummer. Dat is ook de reden dat hij op beide Kerstdagen gewoon werkt in plaats van dat hij een heerlijk reerugge tje verorbert onder het genot van een glaasje rode wijn van een goed jaar. Eigenlijk weet Kees van Krugten niet anders. Sinds zijn 16e drumt hij en vanaf 1978 is hij professioneel drummer, ofwel hij verdient zijn brood met muziekmaken en als professioneel drummer kan hij alle stijlen spelen. „Ik heb eigenlijk geen favoriete stijl. De ene avond jazz en an dere avond funky en dan weer eens rock 'n' roll. Ik zet ge woon een knopje om en speel". Krantenwijk De eigenlijke roots van Kees van Krugten liggen bij de Schiedamse drumband Excel sior. „Ik was hoornblazer, maar vond dat eigenlijk niet zo leuk. Van mijn kranten- geld, ik kom namelijk uit een katholiek gezin van negen kinderen, heb ik toen zelf een trommel gekocht. Ik wilde daarmee in de drumband spe len, maar dat mocht niet. Er was namelijk een te kort aan hoornblazers. Ik liep soms wel eens stiekem mee met mijn trommel, maar werd dan altijd weer aan het blazen gezet. Herman, mijn broer, speelde in die tijd in een band als bas sist en ik ging vaak mee. De drummer van die band had verkering en als hij dan zijn meisje naar huis aan te bren gen was, ging ik spelen. Zo ben ik er eigenlijk een beetje ingerold. Later heb ik ook drumles gekregen van Arno van Nieuwenhuizen. Ik weet nog goed dat ik mijn eerste brommer heb geruild voor een tweedehands drumstel. Alleen thuis oefenen was een pro bleem, we kregen direct bonje met de buren. Sinds die tijd heb ik eigenlijk altijd wel in bandjes gespeeld. Ik was toen een jaar of vijftien. Mijn eer ste bandje heette The Triffids, waarin de toen nog onbekende Patricia Paay zangeres was. Voor dat bandje heb ik zelfs nog auditie moeten doen en ik heb toen moeten jokken over mijn leeftijd, want eigenlijk moest je zestien zijn". Joe Bourne Ondertussen leerde Kees van Krugten op school voor tim merman en werd hij meubel maker. „Ik heb dan ook jaren een normale baan gehad. Iets waarvan ik trouwens nooit spijt heb gehad. Ik kwam vaak genoeg drummers tegen die een opleiding aan het con servatorium hadden gevolgd, maar ik vind dat je het daar niet echt leert. Dat doe je toch in de praktijk. Omdat ik steeds meer ging spelen, ben ik op een gegeven moment part-time gaan werken. Maar toen ik nog meer werk kreeg, dat was in 1978, ben ik gestopt met timmeren. Ik kon bij in de band van Joe Bourne gaan spelen. En daarme zouden we een toer gaan maken in het kader van de zogenaamde wel zijnszorg; optredens voor mili tairen in Nederland en Duits land". Volksverlakkerij De carriere van Van Krugten verliep gladjes. Hij speelde dan weer in de ene en dan weer in de andere band. „Ik zat goed in het circuit, zal ik maar zeggen". Ook de grotere opdrachten kwamen en er volgden zelfs televisie-optre dens. Zo maakte Kees van Krugten deel uit van het or kest dat in de Pats-boem-show van Veronica speelde en hij drumde in het Danssalon-or kest tijdens de shows van Gert Berg vanuit de Rotterdamse Danssalon. Toen de Danssalon werd verkocht, kwam er ook prompt een ander orkest. Ver der werkte hij vier jaar bij de Amazing Stroopwafels en is hij te horen op menig LP van deze band. „We hebben zelfs toen een toernee door Dene marken gemaakt". Van Krug ten verdiende ook als sessie muzikant zijn geld. Aan tal van producties verleende hij medewerking, zoals op de re cent verschenen CD van Ra dio Rijnmond 'Daar hebben we een liedje opgemaakt' en op de CD van Robert Longs musical Tsjechov. „Het CD'tje heb ik echter wel zelf moeten kopen", zegt Van Krugten, ter wijl hij het doosje met daarop nog het prijsje laat zien. „Zo gaat het in deze wereld". Maar het werk als sessiemuzikant voor ondermeer ook reclame spots wordt steeds minder. „De room is er wel af hoor. Ze gebruiken daar nu voorname lijk de computer voor. Ik haat dat. Dat is electronische mu ziek. Namakerij. Mensen wil len een echte drummer horen en niet iets uit een kastje. Het is de pure volksverlakkerij", zegt hij vol vuur. Herman Brood Twee absolute hoogtepunten waren ten eerste een optreden in Amerika. „We speelden daar met een jazz-sextet in Kansis City op uitnodiging van Nederlandse managers in een heel groot en bekend ho tel. Daar kwam ook sterren als The Simple Minds en Van Ha len. We raken daar aan de praat met een hele rijke Ame rikaan, die ons uitnodigde om op zijn bruiloft te komen spe len. Maar dat was nadat wij klaar waren in Kansis. We zijn toen op zijn kosten twee we ken teruggegaan naar Ameri ka en hebben alles bijelkaar twintig minuten gespeeld. Bo vendien hebben we er bijzon der aardig aan verdiend. Het tweede hoogtepunt was twee jaar geleden een toernee met Herman Brood door Spanje. Ik werd 's ochtend gebeld door zijn manager of ik 's avonds direct meekon. We hebben daar twee weken lang in een nachtclub gespeeld. Ik had nog nooit met die band geoefend, laat staan gespeeld. Terwijl ze rockabilly muziek speelden, niet direct het mak kelijkste. Maar effe luisteren en dan gewoon meedoen. Her man Brood is natuurlijk een heel apart figuur, waar ik hele gekke dingen heb meege maakt. Nee, zelf heb ik niet aan drugs gezeten, maar ver der was het wel sex, drank en rock 'n' roll. Ik heb er trou wens ook een aardige verza meling tekeningen en schilde rijen van Herman Brood aan overgehouden". De Unie Vandaag de dag speelt Kees van Krugten nog altijd in di verse bandjes en regelt hij de zondagmiddag sessies in café De Unie in Schiedam. „Vooral die sessies in De Unie zijn erg leuk. Ik nodig wat collega's uit en elke keer wordt er daar door wat anders gespeeld. Valt iets in de smaak dat laat ik dat weer een keer terugko men. Maar in een echte band speel ik niet, al sta ik sinds- kort wel weer op een foto van 'De Eigenwijzen'. Nogmaals het maakt me weinig uit wat ik speel, dat blijkt ook ko mend weekend. De eerste dag jazz en de andere dag funk. Lekker een beetje afwisse ling". Voor enkele groepen mensen zijn het echter topdagen, zoals de hore ca. Maar ook de arties ten hebben het druk. Zo ook de Schiedamse drummer Kees van Krugten. Op eerste Kerstdag speelt hij met Arie Kuit in 't Paard in Schiedam en een dag la ter doet hij met de Fun ky Surprise Band D'Ou- de Stoep in Vlaardingen aan. „Mijn Kerstdagen zijn dan ook werkda gen", zegt Kees van Krugten ten overvloede. SCHIEDAM- Gerard, die Tweede Kerstdag optreedt in Podium, is geen onbekende voor de vaste bezoekers van het muziekcafé. De Schie dammer trad meerma len op in het etablisse ment aan de Lange Ha ven met verschillende bands als 'Blue Smoke' en 'Amazone', de forma tie die hem aanstaande zondag ook terzijde staat. Voor de 26ste december heeft hij een speciaal programma samengesteld van Nederland stalige liedjes, die ondermeer de oorlog in Bosnië tot onder werp hebben. Uiteraard zal Gerard ook het nummer De Hef brengen, dat hij schreef als afscheid van de Rotter damse Koningsbrug. Het laatste deel van het optre den, kan bepaald worden door het publiek. Gerard zal ter plekke onderwerpen, die wor den aangedragen in chanson- vorm gieten. Wie zelf een ca- settebandje meeneemt, krijgt de opname als kerstkadootje. Zondag 26 december in Podi um. Aanvang: 22.00 uur; toegang: gratis. Geen rustige Kerst voor drummer Kees van Krugten SCHIEDAM- De klanten van 'Number One' aan de Nolenslaan 522 konden zich afgelopen zaterdag een 'muzikaal kapsel' aan laten me ten. De Blues Brothers in eigen persoon maakten van een knipbeurt een swingende aangelegenheid. Het tweetal pleegt normaliter alleen de grote podia aan te doen, maar maakte voor een optreden in deze salon een uitzondering. Na een verbouwing hebben 'Number One' ei genaar Ton Pappers en zijn 12-koppige team dan ook de beschikking over een vloeroppervlak van maar liefst 200 vierkante meters. En daarop kan zelfs een beweeglijk tweetal, als het Amerikaanse topduo, uit de voeten. Pappers, die eveneens een kapsalon bezit aan de Vlaardingse haven, heeft met het Schiedamse filiaal ook voor de toekomst grootse plan nen. Niet voor niets tenslotte is deze aktieve ondernemer ook de be langrijkste motor achter evenementen als 'De nacht van de mode'. De klanten zijn aan de Nolenslaan niet alleen verzekerd van een up-to- date uiterlijk, maar ook van de nodige extra's als informatiedagen en modeshows. SCHIEDAM- Een stadsbestuurder moet anno 1993 van vele markten thuiszijn. Daar kan wethouder Aad Wiegman over meepraten. De PvdA'er moest afgelopen vrijdag een openinnsstunt verrichten, die de nodige koelbloedigheid vereiste en een zeker atletisch vermogen. Met behulp van een brandweerwagen werd hij naar de zolderverdieping gehesen van het monumentale, en ook hoge, voormalige Itho-pand aan de Nieuwe Haven 147. Tientallen meters boven de grond moest hij zich naar binnen wurmen door een klein zolderraampje en zich vervolgens naar beneden spoeden om daar de voordeur voor de vele belangstellenden van het slot te doen. Het idee voor deze gevaarlijke klauterpartij- meteen een leuke oefe ning voor de brandweer- was afkomstig van de zes instellingen die hun onderdak in het gebouw hebben gevonden: de Rechtswinkel, het Instituut Sociaal Raadslieden, het Project Schuldhulpverlening, het In stituut Sociaal raadslieden, het Educatief Centrum voor Volwassenen en het Buro voor Werk en Scholing van de Sociale Dienst. Ze wilden met dit bijzondere inwijdingsritueel overigens geenszins hun onge noegen uiten over hun nieuwe onderkomen. Alle gebruikers zijn zon der uitzondering redelijk tevreden over hun werkplek. Ook banenpool er Ruud van der Kooi, die met twee collega's het beheer van het gebouw op zich heeft genomen: Je moet hier alleen met al die gan getjes ontzettend veel lopen. Maar ja, dat heb je altijd met oude hui zen en het is wel prachtig opgeknapt.' Docent Theo Clarijs met enkele leerlingen. Kees van Krugten voor zijn verzameling werken van Herman Brood. De Schiedamse drummer speelt zaterdag in 't Paard en zondag in D'Oude Stoep in Vlaardingen. Gerard en Gerda

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 21