BMW Compact: 3-serie hatchback Herdruk van eerste editie 'Autotest' Jaguar XJ6 vooral voor jongere automobilisten Citroen wint World Cup Volvo brengt airbag voor flank-botsing Saab brengt nieuwe cabriolet en coupé Leverbaar voorjaar V4 Jongste telg ook bij Autobedrijf Nooteboom HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 De redaktie ran deze autopagina wordt verzorgd door Willem ran den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijtltoff Pers Weekbladen, postbus 5825. 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190292 In 1993 werd voor 't eerst een World Cup voor woestijnrally's ingesteld. Na afloop van de onlangs verreden Verenigde-Arabi- sche-Emiraten-Rally zijn de winnaars in het coureurs- en con structeursklassement bekend gemaakt. Zowel Pierre Lartigue als de Citroën Rally Raid ontvingen de hoogste onderscheiding in hun klassement. De Citroën ZX werd winnaar op grond van drie eerste plaatsen, te weten in de Portugese Baja 1000, de Baja Espa/ a en de Farao rally, plus een tweede plaats in de Atlasrally. Pierre Lartigue kwam op het ereschavot dank zij overwinningen in de Portugese Baja 1000 en de Baja Espa/ a, zijn tweede plaats in de VAR-rally en zijn derde plaats in de Farao-rally. Volgens Citroën heeft de ZX Rally Raid met deze successen eens te meer bewezen uitstekend opgewassen te zijn tegen de zwaarste beproevingen. Total en Michelin, die Citroën al jaren in de rallys- port sponsoren, hebben in belangrijke mate bijgedragen aan deze resultaten. Voor 1994 heeft Citroën de volgende plannen: het merk gaat weer meedingen in de World Cup voor woestijnrally's. Daarnaast, hoe wel de resultaten van Parijs-Dakar-Parijs in 1994 (nog) niet mee tellen voor deze nieuwste trofee, heeft Citroën besloten twee ZX Rally Raids in te zetten in deze rally, die op 28 december 1993 van start gaat. De équipes zijn: Pierre Lartigue - Michel Perrin en Hu- bert Auriol en Gilles Picard. Volvo introduceerde enkele jaren geleden een nieuwe con structieve bescherming tegen zijdelingse aanrijdingen: het 'Side Impact Protection System' (SIPS). Thans zet Volvo de vol gende stap in de bescherming van inzittenden bij dit soort on gevallen: de 'SIPS-bag'. Het gaat hierbij om een zij-airbag als aanvulling op het bestaande SIPS-systeem. v isa, Volgens Volvo is de uitstekende crash-bestendigheid van het SIPS-systeem te danken aan de structuur en het samenspel van de verschillende componenten. Het verder verbeteren van de be scherming van de inzittenden in zo'n systeem betekent het inper ken of zelfs het vermijden van contact tussen de passagiers en de bijkant van de auto. Stootkussen Hierbij speelt de zij-airbag een hoofdrol. Als de zij-airbag zich tij dens de botsing ontvouwt, voorkomt deze dat het bovenlijf van de inzittenden wordt geraakt door de deur. Hiermee wordt tevens de kans op verwondingen aan het hoofd beperkt. De zij-airbag is een aanvulling op het SIPS-systeem. Vandaar de naam 'SIPS-airbag'. Simpel gesteld werkt de zij-airbag als extra stootkussen. Vanaf modeljaar '95 gaat Volvo de 'SIPS-bag' geleidelijk invoeren in zijn modellijn. Mocht u begin januari 1994 toevallig in Michigan-USA zijn, dan raden we u aan een bezoek te brengen aan de Detroit Motor Show, die duurt van 6 januari tot en met 14 januari. U kunt daar bijvoorbeeld twee nieuwe Saab-modellen zien uit de re cent verschenen 900-serie: de Saab 900 Coupé en de Saab 900 Cabriolet. Volgens de eerste summiere gegevens die de Nederlandse Saab- Vertegenwoordiger, de BV Auto Import Maatschappij A.I.M te Vi- anen, verstrekt over de 900 Coupé: „Volgt dit model het traditio nele Saab Coupé-concept. Door de unieke combinatie van func tioneel ontwerp en een hoog prestatieniveau is de nieuwe coupé naar verwachting een aantrekkelijk voorstel temidden van de coupé-modellen die momenteel door andere fabrikanten worden hangeboden". Cabriolet De importeur noemt de Saab 900 Cabriolet: „een echte vier-sei- zoenen auto, die ruim plaats biedt aan vier personen. Met name op het gebied van veiligheid en comfort zet hij de befaamde Saab- traditie voort. Hij is hiermee een waardige opvolger van de aller eerste Saab 900 Cabriolet". Zoals bekend is de 900 Cabrio wereldwijd een succesnummer van jewelste. Ook in het koukleumerige kikkerlandje aan de Noord zee, dat wij ons vaderland mogen noemen, liepen en lopen verras send veel autoliefhebbers warm voor de fraaie 900 Cabriolet. Naar verwachting worden de nieuwe Saab 900 Coupé en de 900 Cabriolet respectievelijk vanaf medio maart en in mei 1994 op de Nederlandse markt te koop aangeboden. Tegen die tijd worden ook nadere gegevens bekend gemaakt om trent de Nederlandse specificaties, motoriseringen en prijzen. PAGINA 31 Ter ere van het ver schijnen van de 25ste editie van het autojaar boek 'Autotest' heeft uitgeverij Kluwer in Deventer de allereerste editie uit 1969 her drukt. Wèl is het om slag qua stijl aange past aan de moderne 'Autotest' om het ver band tussen beide boe ken te benadrukken. 'Autotest 69' geeft, naast alle technische informatie, een beeld van het denken over auto's en het gebruik ervan van 25 jaar gele den. Destijds waren Ja panse automobielen nog een bezienswaar digheid op de Neder landse wegen. Inmid dels ingeburgerde au tomerken als Mitsubis hi, Subaru en Suzuki ontbreken dan ook in Autotest 69. Daihatsu, Datsun (tegenwoordig Nissan), Honda, Mazda (importeur Hollandse Auto Import - H.A.I. in Wassenaar) en Toyota zijn al wel opgenomen. Daarentegen staan ook diverse merken ver meld, die we nu niet meer in de showrooms van de autodealers aantreffen. DAF is als personenauto-fabriek al lang geleden opge gaan in Volvo Car, dat inmiddels de naam 'NedCar' heeft aange nomen. Abarth en Au- tobianchi waren des tijds nog zelfstandige merken; in de jaren '70 werden ze ingelijfd bij de Fiat-familie. Diverse Britse auto merken, zoals Austin, Morris, Riley, Sunbe am, Triumph, Vanden- Plas, Wolseley gingen in de loop van de jaren '70 deel uitmaken van BMC (British Motor Corporation), later 'British Leyland' ge naamd, thans bekend als Rover. Isuzu had destijds nog een eigen importeur in Voorschoten; tegen woordig wordt het merk in Nederland ver tegenwoordigd door General Motors, maar is als personenauto- merk niet meer in Ne derland aanwezig. Oostblok merken Andere verdwenen na men zijn: Bond, Dodge, Glas, NSU, Rambler, Simca, Vauxhall en na tuurlijk de typische Oostblok-merken als Jalta en Volga (heide geïmporteerd door Gre- mi in Groningen, dat vanaf begin jaren '70 Lada-importeur werd), Trabant en Wartburg. Van laatstgenoemd au tomerk had Mazda-im- porteur Auto Palace De Binckhorst tot het laatst toe de import rechten in handen; maar Wartburg mocht al geruime tijd niet meer in Nederland worden verkocht om dat dit merk in de ver ste verte niet aan de milieu-eisen voldeed. Skoda werd door de handelsfirma Engel- bert uit Voorschoten op de vaderlandse wegen gezet; dit bedrijf werd eindjaren '70 overgeno men door de Mazda-im- porteur AutoPalace De Binckhorst, die daar door goede contacten kon opbouwen met de Tsjechen, zodanig dat dit Haagse bedrijf in middels ook Mazda-im- porteur voor Tsjechië is. Nissan zelf, toen als automerk nog Datsun geheten, werd destijds onder de naam Datsun Nederland nog geïm porteerd door Hart Nibbrig Greeve in Sassenheim, de huidi ge importeur van Mit subishi en Hyundai. Prijzen Leuk en leerzaam in het ook om de prijzen van de diverse model len te bekijken. Auto test 69 besluit met een prijslijst van 744 auto typen. Goedkoopste was (peildatum februa ri 1968) de Fiat 500 D van 3745,-, op de voet gevolgd door de vijf tientjes duurdere Tra- bant 601. Er waren toen maar liefst 270 auto ty pen te koop voor min der dan 10 duizend gul den. Duurste modellen waren de Ferrari 365 California en de Ford Lincoln Continental Executive Limousine; beide kostten een ton rond. Laatste nieuws op au togebied was de ge stroomlijnde NSU Ro 80 voorzien van de be kende Wankelmotor of wel Rotatie-motor (vandaar de 'Ro' in de naam), die kersvers was uitgeroepen tot 'Auto van het Jaar 1967'. De prijs was nog niet bekend. Wel werd hij met zijn topsnel heid van 180 km/u be schouwd als de snelste auto die toen in Neder land te koop was. Net als mij kan het u wel 'ns verbazen hoe veel verhalen er bij u opkomen bij het lezen en doorbladeren van deze allereerste editie van het jaarboek Auto test. Het boek telt 544 pagina op groot pocket boek formaat (12 x 23 cm). Prijs 19,50,-. BMW heeft de eerste gegevens bekend ge maakt van het verras sende driedeurs model met de typeaanduiding 'Compact'. Deze spor tief ogende hatchback is de zesde variant bin nen de BMW 3-serie. Met zijn lengte van 420 cm is de Compact 23 cm korter dan de sedan, coupé, cabrio, touring (overigens 'slechts' 432,5 cm lang) en M3 uit de 3-serie. Volgens importeur BMW Nederland, die de eerste summiere gegevens prijs gaf: „vormt de BMW Compact een eigentijds aanbod voor praktisch ingestelde mensen die veel waarde hechten aan veiligheid tegen een attractieve prijs". Als aandrijfbron voor de nieuwkomer koos BMW de 1596 cm1 grote viercilinder lijnmotor van 75 kW/102 pk, die we al kennen uit de hui dige BMW 316i. Met de nieuwe 'Compact' betreedt de autofa brikant uit Beieren een voor het merk nieuw en belangrijk marktsegment. Driedeurs hatchback-modellen vallen bij steeds meer automobilisten in de smaak. IJs en weder die nende wordt het 'BMW-tje' in Nederland le verbaar in de lente van 1994. Tegen die tijd wordt ook de prijs onthuld. Seat-importeur Pon Car uit Leusden heeft uitstekende onderhan delaars in huis. Stee vast slagen zij erin bij de Seat-fabriek in Bar celona messcherpe prijzen te bedingen. Zo ook voor de nieuwe Seat Cordoba, die van af februari '94 in Ne derland te koop is. Di recteur Cor van der Nat van Pon Car rekent op een vanafprijs van 26,5 mille voor het ba sismodel 1.4 CLX tot circa 38 mille voor het sportieve topmodel met 1.8 liter 16-kleppen motor. Daar zal de con currentie nog raar van opkijken. Seat presenteerde de Cordoba in de gelijkna mige zuid-Spaanse stad Cordoba, die beroemd is om zijn Moorse moskee (thans ook kathedraal) met 850 zuilen. Met de Ibiza, Cordoba en Tole do beschikt Seat in de prijsklasse tussen 23 en 40 mille over drie aan sprekende modellen, met keus uit een breed motorenaanbod. Deze klasse vormt verreweg het grootste segment van de Europese auto markt. Seat wil hier een steeds grotere vinger in de pap zien te krijgen. Voor berijders van de Malaga (een sedanmo del, deels nog gebaseerd op Fiat Ritmo techniek), dat tot eind 1992 in het Seat-programma was opgenomen, biedt de Seat-dealer, naast de To ledo, binnenkort dus een tweede alternatief: de Cordoba. Hoogstandje Met de Cordoba brengt Seat een model uit dat het midden houdt tus sen een sedan en een hatchback. Onderstel, bodemplaat en techniek stammen van de jongste Ibiza-generatie. Ken merkend voor de Cordo ba is de imposante ach tersteven. Ondanks het forse formaat van de achterkant, doet de kof ferbak absoluut niet grof aan. Watje noemt een stylistisch hoog standje. Hoewel de Cordoba technisch nauw verwant is met de Ibiza, werd hij toch als afzonderlijk project ontwikkeld. Dit leidde tot een model uit één stuk, met een opti male stroomlijn. Er is dus geen sprake van een hatchback met 'aan geplakte kont'. Met z'n lengte van 4,1 meter valt de Cordoba precies tussen de 29,6 cm kortere Ibiza en de 21,2 cm langere Toledo. Zodoende komt de nieu weling in een klasse tus sen de compacte, econo mische gezinswagen Ibiza en de representa tieve reiswagen Toledo. Duitse degelijkheid Dat Seat sinds een paar jaar tot het VAG-con- cern behoort, was al dui delijk gewórden bij de introductie van de Tole do en bij de vernieuwde Ibiza; ook bij de Cordo ba valt de Duits-degelij ke afwerking van car rosserie en interieur weer positief op. Over zitruimte en com fort valt niets te klagen. In alle typen zit een ge scheiden neerklapbare achterbank, hoofdsteu nen achterin, radio voorbereiding inclusief antenne, toerenteller, regelbare dashboard verlichting en getinte ramen. Grootste plus punt van de Cordoba is z'n afzonderlijke koffer bak van 455 liter in houd. Door de achter bank-rugleuning te kantelen, ontstaat 762 li ter bagageruimte. Seat levert de Cordoba met keus uit zeven mo toren. Met deze zeven motorvarianten, drie uitrustingsniveaus en een automatische trans missie (alleen samen met de 1.8i motor) is het Cordoba-programma één van de uitgebreidste in z'n segment. Alle ver sies, behoudens de 1.4i, beschikken over stuur bekrachtiging. Veiligheid en milieu Veiligheid en ecologie, twee belangrijke aan dachtspunten van Seat, vinden we ook terug in de Cordoba. Zo voldoet de koetswerkstructuur aan de laatste inzichten op het gebied van stijf heid. ABS. de mogelijk heid airbags voor be stuurder en passagier te monteren en rolgordels met automatische span ners (deze voorziening zit dus al wel op de Cor doba, maar nog niet op de Toledo) verhogen de veiligheid van de inzit tenden. Aandacht voor het mi lieu was een bepalende factor in de ontwikke ling van de Cordoba. Zo zijn alle benzinemoto ren voorzien van de mo dernste uitlaatgasreini ging, met elektronische inspuiting en geregelde katalysator. De auto is opgebouwd uit een hoog percentage herbruikba re en hergebruikte ma terialen. Bij de dertien Regiona le Jaguar Centra in Ne derland is een nieuwe uitvoering van de fa meuze Jaguar XJ6 in de showrooms gearri veerd. Deze XJ6 3.2S kenmerkt zich door een extra sportief en dyna misch uiterlijk, een iets straffer sport-onder- stel, speciale leren be kleding met contraste rende stiksels en bij passend getinte pane len van esdoorn-hout plus een prijs van nog geen 1,5 ton, wat voor dit autotype behoorlijk scherp is. Jaguars nieuwe XJ6 3.2S is bestemd voor au tomobilisten met een jong hart, die een auto van topklasse willen rij den met een aanspre kende prijs/kwaliteit verhouding en een dy namisch karakter. In feite is de 3.2S de opvol ger van de Mkll, Jagu ars beroemde sportsa- loon uit de jaren '60. Jaguars nieuwste model laat zich 't best om schrijven als 'geraffi neerd sportief. Grille, koplampranden, voor spoiler en buitenspie gels zijn uitgevoerd in de kleur van de auto. Er zijn vijf standaard kleu ren, waaronder metallic- /metallic lak. De zijrui ten hebben een mat- zwarte omlijsting. Voorts is het onderstel sportiever afgestemd. De vijfspaaks lichtmeta len velgen met een ro bijnrood Jaguar-em bleem en 225/55ZR16- banden zorgen voor de 'finishing touch'. Importeur Jaguar Ne derland heeft als consu mentenprijs een bedrag van 145.000 gulden vast gesteld. Binnen 12 duizendste van een seconde nadat een sensor de zijde lingse botsing signaleert, is de 12 liter grote zij-airbag van Volvo ge heel opgeblazen. Voorgrond: de nieuwe Saab Convertible, ofwel de 1994-editie van de Saab 900 Cabriolet; achtergrond de nieuwe Saab 900 Coupé. Bei de modellen komen in voorjaar 1994 in Nederland op de markt. -vJ'. Messcherpe prijzen voor Seat Cordoba Seat-dealer Nooteboom is gevestigd aan de zwaluwlaan 84 te Schiedam. Dit is de praktische kant van de Seat Cordoba: de royaal bemeten kofferbak. De spoiler op de achterplecht is standaard. Nostalgie in optima forma: het eerste Auto jaarboek uit 1969, toen de auto nog bijzonder, 'toeren op zondag' een geliefde bezigheid en bermtoerisme de ge woonste zaak van de we reld was. Met dit staatsieportret van de BMW 3-serie 'Compact' maakt BMW een eind aan de geruchten, die al tijden suggereerden dat er een 'BMW-tje' op komst zou zijn. De foto van de 420 cm lang driedeurs bewijst dat de voorspellingen er niet ver naast zaten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 31