Traditioneel kerstfeest doet bewoners verpleegtehuizen goed Groot aantal banen weg in Schieland Ziekenhuis Warmtebron nu unieke collectie wand- en vloertegels CDA gaat opnieuw voor 'duurzaam vernieuwen' 'Het is de uitstraling die iemand mooi of lelijk maakt ZUINIG STOKEN Verhuizen naar het buitenland? De Haan Gemeente bestuur verdubbelt opbrengst Bosnië-aktie Inbrekers aangehouden Si Hl Babbeltruc Gewond door alcoholgebruik Beauty-centre Alma Boerland viert lustrum HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 PAGINA 3 sch@#£1 1 Waterweg Noord - Kerst is een feest dat door veel mensen in familie kring wordt gevierd. Kadootjes voor elkaar kopen, naar de nacht mis gaan en natuuurlijk uitgebreid tafelen. Niet iedereen houdt ervan. Sommigen zijn in die periode liever alleen, ontwijken de verplichti- gen en zonderen zich af met een goed boek. Er bestaat echter ook een groep die Kerst het liefst thuis met familie door wil brengen, maar het niet kan doordat zij in een verpleeg- of ver zorgingstehuis wonen. De tehuizen realiseren zich dat de december maand daardoor niet door alle patiënten als een feestmaand wordt ervaren en doen er alles aan om de bewoners een zo gezellig mogelij ke kerst te bezorgen. De drie verpleegtehuizen Het Zonnehuis (Vlaardingen), de DrieMaasHave (Maassluis) en de DrieMaasStede (Schie dam) bereiden zich al een maand voor op het kerst weekend. In de drie tehuizen wonen somatische patiënten (met een lichamelijke handi cap) en psychogeriatrische (geesteszieke ouderen). De activiteiten rond de Kerst worden per groep of per pa tient aangepast en beginnen al eind november. We hebben een langere aan loopperiode nodig dan de de twee weken tussen Sint en Kerst,' zegt activiteiten bege leidster Deet Janssen. Evenals Anneke de Jong, coordinator bureau welzijnsactiviteiten werkt zij in de DrieMaasSte- Schiedam - Een 82-jarige Schiedamse is zondagmiddag het slachtoffer geworden van een babbeltruc. Twee jonge vrouwen van ongeveer 21 jaar belden bij haar woning aan de Roosbeek aan, met de vraag of zij zich bij de kachel mochten warmen. Voor het slachtoffer wat had kunnen zeggen, stap ten zij naar binnen. Binnenge komen schonken de twee iets te drinken in en zeiden tegen de vrouw dat zij in de kamer moest gaan zitten. Terwijl zij daar aan de praat werd gehou den kwam een oudere vrouw het huis binnen met de mede deling dat zij de moeder van de meisjes was. Er werd 300,- uit de slaapkamer weg genomen. Schiedam - Een 29-jarige Schiedammer die teveel alco hol, 1,2 promille, in zijn bloed had, raakte in de nacht van zondag op maandag de macht over het stuur kwijt. Op de Nieuwe Haven ter hoogte van de Oranjebrug schoof hij met zijn wagen over de midden berm en kantelde. Op zijn zij kant schoof hij tegen een ge parkeerde auto aan die op zijn beurt ook weer tegen een an dere geparkeerde wagen schoof. Na behandeling in het ziekenhuis kon de man mee voor een alcoholcontrole op het politiebureau. Het Nieuwe Stadsblad de. Het is voor het vaste per soneel en de vele vrijwilligers een drukke tijd. 'In november zijn we al begonnen. We had den hier in het huis een ka- dootjesmarkt georganiseerd voor de mensen die niet meer buiten komen. Zo waren zij in de gelegenheid om als zij dat wilden presentjes voor de de- cemberfeesten te kunnen ko pen. Sinds die tijd gaan we met kleine groepjes ook naar kerstmarkten. Daar proeven mensen de Kerst tussen de ar- resleeën en kerstmannen door en dan genieten zij,' vertelt Deet Janssen. De afgelopen tijd maakten de patiënten ook zelf kerstkaar ten - voor elkaar en voor fami lie - en hielpen het personeel met het versieren van het ge bouw. In alle openbare ruim tes en alle huiskamers (patiën ten hebben per groep van tien een eigen woonkamer) staan kerstbomen. Soms echte en soms kunst. Over de kerstver siering is nagedacht. Als leek sta je er niet bij stil dat het voor psychogeriatrische pa- tienten heel belangrijk is dat er een echte kerstboom staat, eentje die je kan ruiken. De geur roept herinneringen op. Dat geldt ook voor de kleuren van de kerstversiering. We versieren alles in rood-groen. Dat is hun stijl. Het zijn echte kerstkleuren die net als de geur van een boom bepaalde herinneringen versterken. Dat is ook met zingen zo. Het is werkelijk een groot genoegen Schiedam - Het pro gramma van het CDA voor de gemeenteraads verkiezingen in maart '94 is afgelopen vrijdag in De nieuwe Palmboom gepresenteerd. De mu seummolen staat als het ware symbool voor waar het bij de Chris tendemocraten ook de komende 'regeringspe riode' allemaal om zal draaien, namelijk duur zaam vernieuwen. Zoals De Palmboom gerestau reerd is, willen de op dit moment en-na- grootste partij in Schie dam ook de Visbank weer terug. Het Duur zaam in het programma om te zien met hoeveel plezier de patiënten de bekende lied jes uit volle borst meezingen terwijl het personeel op brief jes moet spieken,' zegt Anne ke de Jong. Prikkels Kerst wordt in de DrieMaas Stede evenals in de andere verpleegtehuizen op een tradi tionele manier gevierd. Het Leger des Heils komt zingen, er is een kerstdienst op kerst avond, een kerstbingo, een kerstontbijt, kerstkransjes bij de koffie en uiteraard een kerstmaaltijd met een menu kaart. De familie kan tijdens het kerstweekend onbeperkt langskomen en deelnemen aan het kerstmenu. Anneke de Jong: Thuis zoek je ook op die manier ontspanning. We proberen Kerst af te spei- gelen zoals het buiten is, wel iswaar niet in familiekring maar met medepatienten. We maken het extra gezellig, ge ven de mensen extra aandacht en daar hebben zij enorme be hoefte aan. We proberen per huiskamer een intieme sfeer te creeeren, aangename prik kels en gevoelens te bieden. Dat is vooral voor psychogeri atrische patiënten die zo in hun eigen wereld zitten, be langrijk. Somatische patiën ten hebben vaak meer behoef te om daar over te praten.' Lief wezen Kerst is een gezellig feest in staat voor een veilige, sterke, schone en acti verende stad. Het cam pagneteam onder voor zitterschap van Theo Schoenmakers wil ver der dat raadsleden in de toekomst wanneer zij uit hoofde van hun raadslidmaatschap er gens heen gaan, gebruik maken van de fiets of het openbaar vervoer. Om burgers voor inbraak te behoeden wordt het aanbren gen van deugdelijk hang- en sluitwerk als onderdeel van de bouwvergunning opgenomen. De achterban van lijsttrekker Nanda Gelderblom-Hupse zou ook graag meer rotondes in de stad zien uit het oogpunt van verkeersveiligheid. Ook zal de trambaan op de Broersvest worden beveiligd voor voet gangers. Het CDA wil het openbaar vervoer optimalise ren en staat voor uitbreiding van het tramtrace. De eindhal te die nu in Kethel-Spaland is zal via een toekomstig station in Schiedam-Kethel, de 's-Gra- velandsepolder en station Schiedam-Rotterdam-West worden doorgetrokken naar het centrum. Wanneer dit tra ject is gerealiseerd heet het station in plaats van Rotter dam-West, Schiedam-Cen- trum. Bovendien wijst het CDA op het bewust omgaan met afval en gezondheidspro jecten in de armste wijk van de verpleegtehuizen. Het per soneel kan er echter niet om heen dat sommige patiënten in deze periode juist een beet je down zijn. Zij denken aan hoe kerst vroeger was met hun familie thuis. Mensen zijn sterk met het verleden bezig en dat roept emoties op. Dat geeft niet. We hebben juist in deze tijd ook extra opvang. Ik heb zelf wel het ideè dat je in deze tijd meer contact krijgt met de mensen Het geeft in gangen om met mensen te praten,' aldus Deet Janssen. Een van de patiënten waar Deet dagelijks mee te maken heeft is de 88-jarige mevrouw C.G. de Waart. Zij heeft een li chamelijke handicap-en woont nu 3 1/2 jaar in de DrieMaas Stede. De decembermaand vindt zij een heerlijke tijd. Zij trekt in het kerstweekend haar mooiste jurk aan en doet een feestelijke ketting om.Ik vind het een heerlijke tijd. Ik vind het fijn dat we hier kerst feest vieren. Ik ga graag naar de kerk en zing dan mee. Van ochtend kwamen er jongens van het Gilde College kadoot jes brengen. Dat vond ik echt harstikke fijn. Je moet tegen mensen ook lief wezen. Je moet je als patient ook gedra gen tegenover de zusters. Die meisjes werken keihard en verdienen het niet afge snauwd te worden. Je moet zo rekenen, je moet er wat van maken anders ga je er onher roepelijk aan onderdoor.' Schiedam, namelijk Oost. Het 52 pagina's tellende 'program' behandelt pietluttige en be langrijke zaken. Vol vertrou wen gaat het CDA daarmee de verkiezingen tegemoet en zegt drie maart al vrij genomen te hebben om naar een grotere fractiekamer te verhuizen. SCHIEDAM- Voor het personeel en (toekom stige) patiënten van het Schieland Ziekenhuis gaat het nieuwe jaar wel bijzonder somber van start. Eind vorige week nam de direktie, na uitgebreid overleg met het bestuur en de Medezeggenschapsraad, het besluit om 76 banen te schrappen. Dat lukt slechts voor een klein gedeelte via natuurlijk verloop. Gedwongen ontslagen zijn onvermij delijk. Geruchten dat door de inkrim ping de EHBO, de spoedei sende hulp 's nachts, zou ver dwijnen, noemt algemeen di recteur L.A. van Eijk volko men uit de lucht gegrepen. Er wordt geen enkele afdeling opgeheven, maar het zal wel steeds moeilijker worden om het huidige niveau van de zorg te handhaven. Er zullen kris/kras door het hele zieken- TEL.010-426.42.23 OOK INBOEDELOPSLAG Schiedam - In het kader van de internationale Ak- tie Bescherming en De kens voor Bosnië werden er zaterdag in het stadhuis door 131 Schiedammers een handtekening gezet en werd er ƒ2641,- opge haald. Doel van de aktie was burgers in de gelegen heid te stellen een solida riteitsverklaring met de burgers in het voormalig Joegoslavië te onderteke nen. Maandag werden daar op het stadskantoor nog eens 42 handtekenin gen aan toegevoegd en heeft het college van B&W het bedrag verdubbeld. In totaal geeft Schiedam dus 5283,- voor humanitaire hulp in het voormalig Joe goslavië. Schiedam - Een 31-jarige en een 24-jarige Rotterdammer zijn zondag na melding van omwonenden, aangehouden op de Prins Mauritsstraat. Zij hadden ingebroken op een bouwterrein op de hoek Prins Bernhardlaan/Willem de Zwij gerlaan. Gestolen goederen werden her en der aangetrof fen. Bij onderzoek in de omge ving werd een derde verdach te aangehouden in een auto in de Louise de Colignystraat. In de kofferbak lagen een groot zaagblad en een lege koffer voor een boormachine en wat klein gereedschap. huis heen, mensen weg moeten. Het kan niet anders, als we willen overleven. We hebben een zo zorgvuldig mo gelijke procedure opgesteld, maar het blijft een ramp voor alle betrokkenen. Door de vele bezuinigingen uit het verle den zaten we al aan de grens wat personeelssterkte betreft. SCHIEDAM- Om een schoonheidssalon te be ginnen in een stad waar volgens zeggen het glimmend paarse jog gingpak het modebeeld bepaalt, moet je tovch een zeker lef hebben. Alma Boerland houdt het liever op 'visie'. De Vlaardingse van origine is het type dat vooroor delen nuchterweg ter zijde legt en het liefst zelf haar koers bepaalt. Dwars tegen veler goed bedoelde raad in open de ze vijf jaar geleden een beauty-centre aan de Lange Nieuwstraat. Toen was die titel mis schien wat ambitieus, maar bij het eerste lus trum 'dekt de vlag vol ledig de lading'. Alma Boerland heeft in het statige pand een eigentijds be drijf opgebouwd dat vier be handelkamers telt en is voor zien van de meest geavanceer de 'snufjes' zoals zonneban ken in allerlei uitvoeringen, een infrarood-sauna en afslan- kapparatuur. De onderneem ster- en inmiddels ook 'moe der van twee dochters'- kan de zaken allang niet meer in haar eentje af en wordt terzijde ge staan door een vaste ploeg van zo'n vijf medewerksters. Dankzij Alma's voorkeur voor steeds verdere specialisatie kunnen de klanten kiezen uit de modernste behandeltech- nieken waaronder, het-nieuw- ste-van-het nieuwste, het aan brengen van permanent make-up. De formule lijkt naadloos te passen bij de sfeer van luxe glamourbladen en high socie- ty-dames, die 'hun mooie hoofdje niet hoeven te breken over gewone dagelijkse be slommeringen'. In de Bran der sstad lijken er daar weinig van rond te lopen. Juist daar om 'klikt het' volgens Alma Boerland tussen haar en de in woners van haar woon/werk plaats: Schiedammers zijn In de overzichtelijke showroom worden de kombinatiemogelijkheden tussen wand- en vloertegels duidelijk getoond. Onze klanten eisen het beste en zijn kri tisch! Daar hebben ze uiteraard recht op, aldus Bakker die de zaak runt met zijn echtgenote en een aantal medewerkers met echte vakkennis. Tegelaktie Tot en met 31 december 1993 is er een aktie met vloertegels van 33 x 50 cm wel ke in banenverband gelegd worden en wel in 6 fraaie tinten. De prijs is 49.95 per vierkante meter inclusief BTW, de normale meterprijs is 64.95, U kunt eventueel reserveren voor latere levering. Tagina Sinds kort is men ook dealer van het merk Tagina, bijna „echt antieke" tegels: en nu al een groot succes. Iedereen heeft zich daardoor meer-dan-normaal in moeten zetten. De mensen, die nu weg worden gestuurd, verdienen dat absoluut niet. Naar de in dividuen toe, vind ik deze maatregel echt verschrikke lijk.' aldus een aangeslagen Van Eijk. In het hele land staan komend recht door zee; die missen dat laagje vernis en daar hou ik wel van. Als je uitsluitend leeft voor je uiterlijk, dan ben je verkeerd bezig naar mijn idee. Het gaat niet om de bui tenkant, maar de binnenkant. Het is de uitstraling die ie mand mooi of lelijk maakt. Ik heb de vakkundigheid in huis om bepaalde problemen uit de weg te ruimen, waardoor m'n klanten zich lekkerder gaan voelen. De een kan een pukk- kel vreselijk in de weg zitten; de ander tobt met doorge groeide wenkbrouwen. Als ik iets onzin vind, dan zeg ik het ook eerlijk. Ik ben niet zo'n cententante, die alles ervoor over heeft om financieel wij zer te worden. Wonderen be loof ik nooit, maar ik kan wel net dat beetje extra geven waardoor iemand beter in zijn vel komt te zitten. Van een kleurtje hangt misschien je le vensgeluk niet af., maar een zonnebank geeft meer dan een tintje. Het is best prettig als je omgeving zegt; 'Meid wat zie je er lekker uit.' Therapeutische kant Alma Boerland zit gaarg met haar neus in de boeken. Ze houdt niet van de oppervlakte, Ook sanitair Naast de vele tegels is de warmtebron ook bij uitstek het adres voor alles in de badkamer, inclusief toebehoren als kra nen, spiegels, planchets, handdoekrek- ken, etcetera. Maar liefst 750 m2 absolu te top in tegels en badkamercultuur: De Warmtebron Westhavenkade 48 Vlaardingen 010-4342058 Open: dinsdag t/m zaterdag 9 uur tot 17.30 (of na afspraak). jaar tal van banen in de ge zondheidszorg op de tocht. Het Schieland Ziekenhuis moet daarbij nog extra in krimpen omdat door de sa menvoeging van de lokaties BK-Laan en Stadhouderslaan het aantal bedden verminderd is. Van Eijk ziet niet alleen wat het personeel, maar vooral ook wat de patiënten betreft de toekomst met zorg tege moet: 'We hebben tot-nu-toe steeds met succes geprobeerd om de patiënten zo weinig mo gelijk van de problemen te la ten merken. Het wordt echter zo langzamerhand tijd dat we ons op onze werkwijze gaan bezinnen en duidelijk maken welk effect dit beleid heeft. Natuurlijk kon het zuiniger in de gezondheidszorg, maar dit slaat door. De overheid ver mijdt iedere discussie en draait gewoon de geldkraan dicht. Patiënten zijn ook bur gers. Zij kunnen er wat aan doen via hun stemgedrag. Wij kunnen niet anders dan ons neerleggen bij de landelijke ontwikkelingen, die we voor onze kiezen krijgen.' U I maar van de diepte. Na haar VWO-examen en haar oplei ding tot schoonheidsspecialis te doorliep ze tal van opleidin gen en cursussen. Plastisch chirurgen uit de hele regio verwijzen dan ook allerlei 'probleemgevallen' naar het centrum aan de Tuinlaan. Die therapeutische kant van haar werk, zegt Alma Boerland, ligt haar eigenlijk het beste:Er is op dit moment echt ongeloof lijk veel mogelijk. Aan bij voorbeeld een lastige huid en andere schoonheidsfoutjes is een heleboel te doen. Ik pro beer daar wel altijd heel etisch mee om te gaan. De mensen moeten zich hier helemaal bloot geven over de meest per soonlijke dingen. Je kunt ze dan alles aansmeren wat je wilt. Natuurlijk doe ik wel eens dingen fout; daar heb ik echter nooit misbruik van ge maakt. Soms heeft een com plimentje meer effect dan een potje creme. Die afweging maak ik altijd heel zorgvul dig.' Dubbele moraal De spiegel speelt niet de hoofdrol in het leven van de drukbezette onderneemster, die haar werk ook nog eens moet combineren met het moederschap. Toch vindt Alma Boerland- tezamen met waarschijnlijk de rest van de mensheid- het ook belangrijk om een beetje goed te ogen. Onbegrijpelijk,' noemt ze de 'calvinistische mentaliteit van de Hollanders, die daar toch een wat dubbele moraal in hanteren'; Het moet allemaal maar vanzelf gaan en zo is het natuurlijk ook niet. Een auto krijgt ieder jaar notabene een grote beurt. Zeker in deze tijd van milieuvervuiling- en dat is goed te merken- is wat extra aandacht voor je lijf een nood zaak. Er worden kapitalen be steed aan geurtjes en zalfjes, die zonder enige kennis van zaken in een opwelling wor den aangeschaft. Dan zou het een luxe zijn om bij een schoonheidsspecialiste binnen te stappen. Kom nou. Met een goed advies ben je juist meestal voordeliger uit. Mijn beauty-centre heeft iedereen wat te bieden. Dus focus ik zelf expres niet op een bepaal de 'gelikte doelgroep'. Ik be schouw het als een groot com pliment dat ik in die opzet ge slaagd ben: mijn klantenkring is geen eenheidsworst en daar ben ik best trots op.' „Wij hebben een werkelijk toonaangevend aantal merken als dealer in huis", vertelt de heer J. H. Bakker, eigenaar van de Warmtebron in de nieuwe tegelshowroom kwaliteitsmerken als Porcelanosa, Venis, Gerardi, Iris, Elhalcon, Asuvi alsook Sphinx, Mosa en Villeroy Boch. Mevrouw G. de Waart: Kerstmis is een heerlijke tijd' yirkENHUfe UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP UITGAVE: Sijthoff Pers b.v. Koopmansstraat 9, Rijswijk 070-3190944 Postbus 16050 2500 AA Den Haag KANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 EDITIECHEF: Mevr. J. M. I. van Bracht VERTEGENWOORDIGER: R. Spierings INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdagmiddag 14.30 uur op het kantoor RED AKTIE: Nathalie Lans, Ame v. d. Zande EINDRED AKTIE Helma Steekelenburg Telefoon 010-4344022 Privé 010-4262730 HOOFDRED AKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandagavond op het kantoor SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010-4796199 van 09.00 - 17.00 uur 13 december 1993 t/m 19 december 1993 week- totaal jaar streef- streefverbr verbruik verbruik v.a. 01-11-'93 500 m3 14 m3 103 m3 600 m3 17 m3 125 m3 700 m3 19 m3 146 m3 800 m3 22 m3 167 m3 900 m3 25 m3 188 m3 1000 m3 28 m3 210 m3 1100 m3 31 m3 232 m3 1200 m3 33 m3 252 m3 1300 m3 36 m3 273 m3 1400 m3 39 m3 295 m3 1500 m3 42 m3 318 m3 1600 m3 45 m3 339 m3 1700 m3 48 m3 362 m3 1800 m3 51 m3 383 m3 1900 m3 53 m3 402 m3 2000 m3 56 m3 424 m3 2200 m3 62 m3 468 m3 2400 m3 68 m3 513 m3 2600 m3 73 m3 555 m3 2800 m3 79 m3 600 m3 3000 m3 85 m3 643 m3 3500 m3 99 m3 752 m3 4000 m3 114 m3 862 m3 4500 m3 128 m3 971 m3 5000 m3 143 m3 1080 m3 5500 m3 157 m3 1189 m3 6000 m3 171 m3 1299 m3 Afgelopen week lag de buitentemperatuur iets boven het normale niveau. Het waaide echter aanzienlijk harder dan normaal. Weergegevens: Valkenburg (ZH) Berekeningsmodel: NV GEB ZHW ïy y over de weg en over zee Alblasserdam Tel. 01859-20.333 Het Schieland-ziekenhuis. I Press Service 05496-76525 ADVERTORIAL A me De ploeg waarmee het CDA de verkiezingen ,in gaat. In het midden lijsttrekker Nanda Gelderblom. Alma Boerland met haar team: 'Gelukkig ben ik er in ge; dewerksters te vinden die bij me passen'.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 3