mmmmbm ft - V' !$1 'iS&r M&R ACCOUNTANTS Westvest 46, 3111 BW Schiedam HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 PAGINA 11 gen de plannen van de Wo ning Bouwvereniging Schie dam (WBS). In een enquete van de Bewoners Vereniging Schiedam Zuid (BVSZ) spre ken 129 van de betrokken be woners zich tégen en slechts 16 zich voor de WBS-plannen uit. Wethouder Adri Reijnhout hoopt met de uitslag van de enquete in de hand het tij als nog te kunnen keren. Pastoor Vismans van de Sin gelkerk luidt de noodklok. De basiliek van de heilige Lidui- na verkeerd in een zeer slech te bouwkundige staat. Minis ter Hedy d'Ancona boort alle hoop op financiële steun van het Rijk - restauratie wordt begroot op 12 miljoen gulden- de grond in. het stadsbetuur zegt toe zich in te zullen gaan zetten voor het behoud van dit karakteristieke monument. Burgemeester Scheeres wordt onder toeziend oog van tal van notabelen op spectaculaire wijze naar de top van het toe komstige gedistilleerd mu seum aan de Lange Haven ge hesen. Staand in een wiebelig bakje metselt hij de zoge naamde 'kroonsteen' in de tra- ditionale klokgevel van dit voormalige branderspand. Daarmee komt de verwezenlij king van het museum- dat al 'De gekroonde Brandersketel- 'gedoopt is- weer een stapje dichterbij. Koninginnedag wordt groot scheeps gevierd in de diverse wijken. Zoals vanouds heeft Kethel het meest uitgebreide programma. In de Plantage biedt het neusje van de zalm van de plaatselijke muziekwe reld het publiek een festival aan dat klinkt als een klok. Het uitzonderlijke mooie weer zet de viering van de verjaar dag van de vorstin extra luis ter bij. Niet alleen aan de Lange, maar ook aan de Korte Haven staan heel bijzondere panden. Drie ervan- die onderdak bie den aan de jeugdbieb, het ar chief en de stadstimmerwerf- verkeren in zorgwekkende bouwkundige staat. Het gaat om monumenten, zoals een voormalig 18de eeuws zuster klooster, die kunnen bogen op een veelbewogen geschiede nis. De gemeente wil een on derzoek in laten stellen naar oorzaken en herstelmogelijk heden. Gerard Verhulsdonk, een van Schiedams' meest kleurrijke politici, neemt afscheid. De WD'er heeft de gezegende leeftijd van 68 jaar bereikt en wil van een welverdiende rust gaan genieten in Nijmegen, de geboorteplaats van zijn echt genote Rita. Hij doekt zijn winkel in chcolade-lekkernij- en op evenals zijn raadslid maatschap. Een ongekend groot aantal stadgenoten be- iNiemand minder dan Pieter van Vollenhove komt naar Schiedam om 'De Nieuwe Palmboom' officieel te ope nen. De herbouw van deze uit 1781 daterende molen, die in 1901 door brand grotendeels verwoest werd, is dan ook een huzarenstukje van de eerste zoekt de afscheidsreceptie van de grijze eminentie in het Ste delijk Museum. Groenoord beleeft vroeg in het seizoen al een hete zomer. De bewoners zijn woedend op de Woningbouwvereniging Schie- dam, die aan de Laan van Bo- l'es drie torenflats neer wil zetten. Werd hun woning drie jaar geleden nog voor 60.000 gulden opgeknapt, nu staat die op de nominatie om ge sloopt te worden. orde. Dankzij de inzet van tal van stadgenoten met Jos Gun- neweg als stuwende motor is Schiedam een museum rijker dat zijn weerga niet kent in den lande. Acteurs, musici en andere me dewerkers voorspelden het al: 't Wee, het leven van Fran cois HaverSchmidt' wordt de beste SCHAT-produktie tot nu toe'. En ze krijgen gelijk. In totaal bijna 3000 Schiedam mers komen het openlucht stuk bekijken, dat wordt opge voerd op een ponton in de Korte Haven. De lof is una niem. In 1994 is het exact hon derd jaar geleden dat de domi nee/dichter overleed. Daarom heen worden tal van aktivitei- ten opgezet. Als het meezit dan is een reprise van 't Wee daar één van. Het clubhuis van SVDPW brandt volledig af net nadat het complex gerenoveerd is. drie maanden later al kan een nieuw complex geopend wor den dankzij de inzet en zelf werkzaamheid van de leden. Een hevige brand legt een pal letgroothandel in de Fokker straat volledig in de as. De brandweer kan slechts met grote moeite voorkomen dat enkele hoogspanningskabels, die door de hitte gesmolten zijn, een ravage veroorzaken op de nabijgelgen Rijksweg. Juffrouw Sylvia zet het 124-ja- rig jubileum van haar Sint Jo zefschool kracht bij door haar uitverkieizng tot 'Onderwijze res van het jaar' in het tv-pro- gramma 'Alles kits'. ren. De Prins Willem keert dan ook eind april in puike staat terug in z'n thuishaven. De Onroerende Zaak Belas ting (OZB) valt heel wat Schiedammers rauw op de maag. De aanslag waarin voor het eerst hogere kosten van ondermeer milieulasten zijn verwerkt, pakt dan ook in vele gevallen bijna tweemaal zo hoog uit. De storm van veront waardiging komt slechts lang zaamaan tot bedaren. Ondanks deze tariefsverho ging zijn de inwoners van de Brandersstad tevreden over het gemeentelijk beleid. Dat blijkt uit de uitslag van de Omnibusenquete '92, die deze maand bekend wordt ge maakt. Klachten zijn er eigen lijk alleen over het toenemend zwerfvuil in de stad én over de dienstverlening van Gemeen telijk Woningbeheer. Verant woordelijk wethouder Adri Reijnhout zegt toe dat de ser viceverlening zal worden aan gepakt. De bewoners van de met sloop bedreigde woningen in de Gorzen keren zich massaal te- Schiedammer Wim van Noort is een goede bekende bij het ministerie van Buitenlandse zaken. Zijn schaalmodellen van VOC-schepen hebben in middels de hele wereld rond- gëreisd. De Nederlandse rege ring maakt er graag goede sier mee over de landsgrenzen. In april vertrekt de galjoen 'Prins Willem' naar het oliestaatje Omam waar op dat moment Nederlandse vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven kon takten proberen aan te kno pen. Wim van Noort, scheeps timmerman van zijn vak, ver pakt zijn boot in een fraai om hulsel van perspex en boven dien in een stevige houten doos om het galjoen van een 'behouden vaart' te verzeke- I "tr IS Ooit trachtte Marina Reigwein met haar collega's in de auto- rij schoolhouderij tot een col lectieve en meer gestructu reerde aanpak te komen van de verkeerseducatie. Een ak- tie, die in een door concur- remntie verziekte branche ge doemd was te mislukken. Nu probeert ze het opnieuw onder de vlag van 'Veilig Verkeer Nederland'. De plaatselijke be stuurders onder wie burge meester Scheeres zien Reig- wein's idee om een Schiedam- se afdeling van de VVN op te •richten, wel zitten. In septem ber is die heuchlijke gebeurte nis ook daadwerkelijk een feit. Het Rode Kruis afdeling Schiedam viert haar 125-jarig bestaan met een grote mani festatie rond de Grote Kerk. In die periode zette het plaat selijke vrijwilligerskorps zich in voor hulpverlening binnen en ver buiten de Branders- stad. Een deel van die rijke historie ging verloren toen de archieven tijdens een bombar dement in de Tweede Wereld oorlog door brand verwoest werden. Het lijkt zo'n aardig idee van de Vereniging Tegen Milieu bederf. Ter gelegenheid van het zesde lustrum wil de VTM in een weiland ten noorden van Schiedam een ooievaars nest plaatsen. Boer van Vliet geeft meteen toestemming, de scouts willen 'besehremvrou- we' worden en er is een spon sor voor de benodigde finan- cieën. Het Bureau Beheer Landbouwgronden, eigenaar van het weiland, gooit op het laatste moment roet in het eten. Het nest zou te zwaar zijn en de grond teveel belas ten. De VTM is hoogst veront waardigd, maar protesten hel pen niets. Ed Verhaar, be stuurslid en Schiedammer, houdt een geprefabriceetrd ooievaarsnest over aan de kwestie. Tegen het eind van de maand wordt het probleem alsnog opgelost. Het echtpaar Poot, dat een agrarisch bedrijf runt aan de Groeneweg, biedt aan het nest te plaatsen. De fractie Oost/Binnenstad wordt de overtuigende 'win naar' van de tweede aflevering van de Kindergemeenteraad. Haar milieuidee, de blikjes- pletter- een apparaat dat het 'weggooien van afval op de be stemde plaats' tot een leuk karweitjes maakt- wordt in de nabije toekomst daadwerke lijk uitgevoerd. En dan is het eindelijk zover. Na zeven jaar onderhandelen kan in juni '93 eindelijk de eerste paal de grond in voor het ABC-complex aan de Lan ge Kerkstraat. Verantwoorde lijk wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) verricht de officiële handeling samen met AH-top- man J. Andreae en mevrouw Bep Holmers, een van de wei nige centrumbewoners, die zich altijd een voorstander toonde van de plannen. Bij alle partijen is de opluchting groot en het leed van een lan ge periode onderhandelen snel vergeten. De vakantie-periode is nog niet daar, maar het asiel zit al overvol. Er moet zelfs een opnamestop voor afstandskat ten ingesteld worden. Het Maasboulevardfeest in Schiedam Zuid en het Spec trumfestival in het Beatrix- park trekken duizenden be langstellenden. Bij het eerste evenement is het 'elastiek- springen' de trekker, bij het tweede zijn dat de vele smake lijke en exotische hapjes. In het museum wordt een bij zondere tentoonstelling geo pend over de geschiedenis van de jeneverindustrie getiteld 'Wereldwijd verbreid'. De ex positie trekt veel bezoekers en wordt half september vervan gen door een andere. Het boek dat journaliste Nathalie Lans schreef ter gelegenheid van de tentoonstelling is echter een blijvertje en nog steeds te koop voor 19,50. De maand is nog maar krap enkele dagen oud als De Gor zen afscheid moet nemen van een van haar meest markante middenstanders. Toontje, de veel geroemde eigenaar van 'rommelmarkt Zuid sterft ta melijk onverwacht op 66-jari- ge leeftijd. Zijn familie zet het bedrijf voort. De gemeente wil nieuwbouw op die plek en te gen het eind van '93 is de slui ting van 'De Bijenkorf van De Gorzen' definitief een feit. Echt lekker weer is het niet. Zelfs hartje zomer blijven de temperaturen ver onder het gemiddelde. Niemand is daar blij mee behalve de gemeente lijke bestrijdingsdient van on gedierte. Vlooien, kakkerlak ken en andere 'engnekken' gedijen immers niet echt lek ker in de koude. De plaatselijke jeugd laat in vele opzichten merken dat 'het milieu' haar ter harte gaat. Zo vegen vier- tot twaalf jarigen iedere vrije woensdag middag het vuil weg in de van de Van Maanenstraat/ Van 01- denbarneveltstraat. De en thousiaste schoonmaakploeg, die de materialen van de ge meente en de ONS ter be schikking krijgt, telt soms wel 30 vrijwilligers. Na afloop wordt er limonade geschon ken en (als de zon z'n best heeft gedaan tenminste) een waterballet gehouden. Hondensportvereniging De Brandersstad viert haar eerste lustrum. Een dag lang worden er allerlei demonstraties gege ven op het UVG-terrein waar de vereniging gastvrij onder dak heeft gevonden. De bewoners van de Lange Kerkstraat, Broersveld en om geving zijn het goed zat. Iede re ochtend worden ze al voor zevenen uit hun bed geden derd door het zware vrachtver keer dat af- en aanrijdt voor de bouwprojecten ABC en Imelda. Bovendien lijden de panden door de trillingen veel schade. Uit protest tegen het feit dat de gemeente gemaak te afspraken niet nakomt slui ten boze bewoners daarom de Kreupelstraat, Lange Kerk straat en Broersveld anderhalf uur lang af voor alle verkeer. De centrumbewoners verwij ten het stadsbestuur een enor me laksheid. De aangekondig de herbestrating van de Kreu pelstraat is naar hun zeggen onvoldonede uitgevoerd. En ook is de gemeentelijke belof te om het vrachtverkeer een snelheidslimiet van 15 kilome ter op te leggen, niet gestand gedaan. Uit ongenoegen be vestigen de bewoners in eigen beheer uitgegeven verbods borden op alle hoeken. Ook worden er spandoeken opge hangen met veelzeggende tek sten als 'Stop de huizen- moord' en 'Langzaam rijden, onze huizen lijden'. De politie houdt een 25-jarige Schiedammer aan, die bekent maar liefst 35 brandstichtin gen op zijn geweten te hebben in slooppanden, auto's bussen en schoolgebouwen. Daarmee veroorzaakt hij een totale schade van bijna één miljoen gulden. Bij zijn aanhouding op de Nieuwe Damlaan heeft de man het roet nog op zijn handen en draagt hij een ster ke brandlucht bij zich. De beer is definitief los bij het Instituut Ondersteuning Stadsvernieuwingswijken. Het rommelt al bij deze instelling die halverwege de jaren '80 in het leven wordt geroepen om vorm te geven aan het op bouwwerk en de bewonerson dersteuning in stadsvernieu wingsgebieden. De bewoners organisaties, voor wie het IOBS in het leven is geroepen, zijn niet altijd even tevreden over het instituut. Met name de verdeling van de uren van de opbouwwerkers roept veel protesten op. Voorzitter van het bestuur van het IOBS Bert van Kan stapt op. Verantwoor delijk wethhouder Adri Reijn hout moet de zaken verder zelf uitzoeken. Met de bouw van het nieuwe Groenoord lijkt sluiting voor het Sportfondsenbad onver mijdelijk. Toch blijkt het bas sin, waarin een generatie stad genoten leerde om het hoofd boven water te houden, op zijn minst één projectontwikkelaar te kunnen inspireren. George Toth, de Hongaarse Schie dammer die al eerder spraak makende onroerend-goedaan- kopen deed (zoals de Bolssilo), wil de wat verpauperde 'bak water' opknappen en als 'At lantis' een nieuwe toekomst geven. Schiedam is een van de weini ge plaatsen in de regio waar 'stellen-van-dezelfde-kunne' hun relatie op het stadhuis mogen bekrachtigen. Daarom geven Ton Vermeulen en Theo van Antwerpen, beiden wonend in de Maasstad, el kaar het jawoord in het rustie ke stadhuis op de Grote Markt. Groen Links raadslid Jolie Hakkert oppert als eerste het idee, dat vervolgens door ve len wordt opgepakt. Zij wil een gedeelte van de overbodig geworden Wilton Fijenoord gebouwen behoeden voor sloop en er een- liefst- culture le bestemming aan geven. De 13-jarige Marjolein Jonge- pier weet met grote overmacht de titel 'Benelux Kampioen 1993' in de wacht te slepen en settelt zich daarmee bij de ab solute waterskitop. Broer San- der kan bogen op een uitge sproken talent voor dezelfde sport. Ook hij blinkt uit in tal van wedstrijden op Europees niveau. Nederlands eerste malend ko renmolenmuseum 'De Nieuwe Palmboom' doet het goed. Schiedams nieuwste aanwinst trekt de eerste maanden al ruim 1500 bezoekers. Velen van hen zijn afkomstig uit het buitenland. Tot zelfs Japan ners nemen een dagje Bran dersstad in hun programma op. Anita van leeuwen wordt de eerste offici'ele Schiedamse brandweervrouw. Al sinds 1988 is ze dikwijls in de kazer ne te vinden als vrijwilligster. Ze siert in die hoedanigheid zelfs als 'De vrouw die wel durft' een wervingsposter. In 1993 maakt ze van haar 'bij baantje' haar vaste werk. De Peur, de Naamloze, de we duwe Van der Horst-Van Cam- pen: ze spelen allemaal hun rol in de geschiedenis van de Brandersstad. Historicus- /schrijver Han van der Horst roept hen weer tot leven. Hij krijgt de opdracht om ter gele genheid van Open Monumen tendag in september een aan tal korte sketches 'straatto neel' te schrijven. Vedre en moeder Pil kunnen weer rustig slapen. Zoon Ben jamin komt veilig thuis na een verblijf als dienstplichjtig sol daat in voormalig Yoegoslavië. De Schiedammer wil eerst even 'afkicken' en dan zo snel mogelijk weer gewoon bij zijn baas aan het werk. Het Passage Theater presen teert met gemengde gevoelens haar programma voor het sei zoen '93/ '94. Meer dan de helft van de geplande voor stellingen moet meteen weer afgezegd worden, omdat de gemeente onverwacht snel be sluit tot sluiting van het the ater met ingang van 1994. Dat betekent dat het plaatselijk publiek trekkers als Robert Paul, Margriet eshuys en Adè- le Bloemendaal elders moet gaan bekijken. Accountants-administratieconsulenten Belasting- en bedrijfsadviseurs Telefoon 010-4261956 Telefax 010-4263213 De SCHAT-openluchtproduktie 't Wee' over het leven van francois HaverSchmidt dwingt alom bewondering af. Burgemeester Reinier Scheeres metselt de kroonsteen in de gevel van het toekomstige gedistilleerdmuseum aan de Lange Haven. April Juni W v'-'K b* bisbik. t'lil ilSIb - De jeugd geeft het goede voorbeeld. De Van Maanenstraat in Nieuwland woordt door de buurtkinderen keurig schoongehouden. Juli Opluchting alom eindelijk kan de eerste paal voor het ABC-complex de grond in Augustus Bi remmerswaal groep Kantoord i rekteu r: M.H. van Doesburg Jolie Hakkert raadslid voor Groen Links opperde als eerste het idee om enkele van de imposante voormalige Wilton Fijenoord qebouwen te behoeden voor sloop en er een eventueel culturele bestemming aan te geven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 11