Boerenbedrijf en Natuurbescherming hand in hand Nieuwe voor de natuur log één gave 1 bee] k: in Nederland 4 <rcy M Geef de natuur de ruimte N atuurmonumenten voor en door mensen 1 F HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 5 JANUARI 1994 PAGINA 15 Het gaat niet goed met de weidevogels. De gruttotureluur kievit, kemphi overal in ernstig en staan Rodel w mg Op natte graslanden voe len weidevogels zich pri ma thuis. Maar veel boe ren vinden veenweidege- bieden minder ideaal om dat de bodem te drassig is om er efficiënt te kunnen werken. Bovendien zijn de vaak alleen per boot be reikbare weiland-eilanden voor melkveehouders niet meer rendabel. Varend boeren is in deze tijd te tijdrovend en kostbaar. Hierdoor worden de natte graslanden niet meer gemaaid en begraasd en treedt er een verruiging op waarin de wei devogels, en dan met name de grutto, zich niet meer thuis voelen. De weidevogels ver dwijnen en daarmee ook een karakteristiek Hollands land schap. Plantengroei Het Wormer-en Jisperveld ligt in Noord-Holland op de grens van de Zaanse en Waterlandse brakwatervenen. Het is een groot graslandgebied, opge bouwd uit honderden grote en kleine eilandjes. Het is ont gonnen in de Middeleeuwen uit moerassen te midden van grote wateren. Ooit lag het land hier als een hoogveenkussen boven het Nieuw Amsterdams Peil. Om hier te kunnen wonen en wer ken was het noodzakelijk slo ten te graven en zo het water af te voeren. Daardoor klonk het veen in en liggen nu veel weilanden onder het slootpeil. De weiland-eilanden zijn voor namelijk in gebruik als gras land t.b.v. de melkveehoude rij- De vegetatie in het Wormer-en Jisperveld is bijzonder. Vanuit de Zuiderzee drong zout water regelmatig het gebied binnen totdat deze in 1932 werd afge sloten. Hierdoor zijn er in het gebied verschillende soorten planten te vinden. Er is bij voorbeeld geen waterlelie te zien, maar wel veenwortel. Langs de vele sloten staan bloemrijke rietkragen. In het voorjaar zijn ze roze gekleurd door de koekoeksbloem. Twee maanden later zie je er weer honderden rietorchideën staan. Zonnedauw groeit in het Wormer- en Jisperveld meer dan in de gehele provin cie Utrecht. Weidevogels In het voor-en ren veel vogels en Jisperveld. waarde van dit ment is het feit weilanden zijn belangrijk voor gels. najaar passe- het Wormer- De grootste natuurmonu- dat het natte en dat is erg de weidevo- In de zachte grond zitten na melijk veel wormen, hoog en makkelijk bereikbaar voor de vogels. Het gras begint veel la ter te groeien dan in een droog gebied. Hierdoor gaat het vee pas laat de wei in en wordt er laat gemaaid. Weide vogels hebben daardoor ruim de tijd om hun eieren uit te broeden. Bijna alle grutto's uit West- Europa broeden hier. En dat Vroeger richtte Natuurmonu menten zich voornamelijk op het aankopen en beheren van natuurgebieden. Behoud en verder ontwikkelen van die natuurgebieden heeft nu de hoogste prioriteit. Want on danks al het natuurbeleid gaat de natuur nog steeds achteruit. Oorzaak: de be staande natuurgebieden zijn te klein waardoor ze extra gevoelig zijn voor vervuiling, vermesting en verdroging. Daarbij zijn de natuurgebie den te versnipperd. Wil hier weer sprake zijn van een in teressante natuur, dan moet er in de natuurgebieden veel 'nieuwe' natuur ontwikkeld worden. Er moet in Nederland binnen 25 jaar 150.00 hectare nieuwe natuur komen. Hiervoor rpoeten de natuurgebieden wórden vergroot, ontwikkeld erï met elkaar verbonden wor den. Voorbeelden van natuur ontwikkeling door de Vereni ging Natuurmonumenten zijn het Plan Goudplevier in Dren the, De Nieuwe Venen op de grens van Noord- en Zuid-Hol land en het Ellersinghuizer- vèld in Zuid-Oost Groningen. Goudplevier Natuurmonumenten gaat in Drenthe intensief gebruikte landbouwgronden omvormen tcit natuurgebieden. In de om geving van Westerbork bezit Natuurmonumenten vier geï soleerde natuureilanden: Man- tipgerzand, Hullenzand, Lent- sèhe Veen en Martensplek rrjet een totaal oppervlakte van 450 ha. Deze natuurgebie den zijn resten van een aan ééngesloten heidelandschap. Ze liggen vlak bij elkaar, maar zgn nu nog gescheiden door iptensief gebruikte akkers. In het Plan Goudplevier is het de bedoeling om er één groot na tuurgebied van te maken, het Mantingerveld. Het moet een open landschap worden, met relatief voedselarme levensge meenschappen, van stuifzand via hei naar schrale, savanne achtige graslanden, open wa ter en moeras. Al dan niet aangeplante bomen omgren zen het natuurgebied. Van be lang is dat er zoveel mogelijk geleidelijke overgangen ko men; van laag naar hoog, van open naar gesloten en van nat naar droog. Deze overgangen zijn noodzakelijk om zoveel mogelijk plante- en diersoor ten een kans te geven. Zo mo gelijk ook de goudplevier, die hier in 1937 voor het laatst heeft gebroed. Natuurontwikkeling De Nieuwe Venen, het gebied rond Nieuwkoop. Vinkeveen en Botshol, is een ambitieus plan t.b.v. natuurontwikke ling. Een aantal plante- en diersoor ten is namelijk al uit dit ge bied verdwenen of wordt in het voortbestaan bedreigd. De belangrijkste oorzaken van deze achteruitgang zijn de verslechtering van de water kwaliteit, de intensivering van het landbouwkundig grondge bruik en de versnippering van natuurlijke leefgebieden. Nu bezit Natuurmonumenten het moerasgebied Botshol en de Nieuwkoopse Plassen. Door deze terreinen met el kaar te verbinden via het plan de Nieuwe Venen, wordt het een groot aaneengesloten na tuurgebied bestaande uit gras land en moeras. Voor het ont wikkelen van deze natuur moet uiteraard nog veel wor den gedaan. Zo wil Natuurmo numenten met grote grazers, streven naar zelfregulerende natuursystemen, waar soorten als de purperreiger, bruine kiekendief en misschien ook weer de otter zich kunnen handhaven. Het Ellersinghuizerveld is een goed voorbeeld van hoe Na tuurmonumenten natuur be houdt en ontwikkelt. Eller singhuizerveld ligt in de om geving van Vlagtwedde, in het gebied Westerwolde en moet worden veranderd in een groot beekdalreservaat. Voor het behoud van de bestaande natuur is het nodig de verdro ging tegen te gaan door verho ging van het grondwaterpeil. Bij het ontwikkelen van nieu we natuurgebieden moet de bulldozer aan het werk. Door het dempen van sloten en het aanbrengen van hoogtever schillen, ontstaat een situatie waarin de natuur weer een nieuwe kans krijgt. En dat is waar Natuurmonu menten op dit moment naar streeft, wees zuinig met wat je hebt en behandel dit zo goed mogelijk. mag best wel bijzonder heten, want bijvoorbeeld in Engeland broeden slecht 30 paartjes die permanent bewaakt worden. In herfst en winter fungeert het gebied als rust-, foerageer- en verblijfplaats voor grote groepen steltlopers als de wulp en goudplevier, eende soorten en tal van andere trek vogels. Het weidse landschap, de geï soleerde ligging van de wei landen, rust, maar vooral een weinig intensief agrarisch ge bruik, maken het gebied voor de vele vogels zo aantrekke lijk. Eisen Weidevogelgebied goed behe ren stelt bijzondere eisen. De grondwaterstand moet hoog zijn omdat anders de vogels met hun snavel niet bij het voedsel kunnen. Het gras moet in het voorjaar nog niet te hoog zijn omdat de jongen erin moeten kunnen lopen. De vegetatie moet gevarieerd zijn zodat het insektenleven goed ontwikkeld is. De grond heeft maar een beetje (stal)mest no dig, teveel is weer schadelijk. Er mag geen veldwerk worden uitgevoerd die kuikens of eie ren bedreigen. Er wordt laat gemaaid, liefst na 21 juni als ook de laatste kuikens uit de voeten kunnen. En er mag niet teveel vee lopen, omdat anders de nesten vertrapt wor den. Aan het vee dat de graslanden moet begrazen worden ook bijzondere eisen gesteld. Er is door Natuurmonumenten ge kozen voor de uit Frankrijk af komstige Limousin, die ge makkelijk is te houden als zoogkoe. De kalfjes blijven bij de moederdieren. Deze koéien houden het gras kort na het maaien, produceren mest en eten bovendien 's winters het gemaaide gras. Beheren In de jaren '60 begon Natuur monumenten met de aan koop van vooral veentjes en oeverlandjes. Door het lang zaam maar zeker verdwijnen van het aantal 'vaarboeren', kwam er steeds meer gras land vrij, dat vervolgens ook werd aangekocht t.b.v. de weidevogels. Van het Wormer- en Jisper veld is nu 800 hectare aange wezen als reservaat. Natuur monumenten heeft zo'n 600 hectare in eigendom, en be heert 200 hectare d.m.v. een boerderij met koeien. Door het weidevogelgebied op deze ma nier te beheren, ziet de toe komst er voor de weidevogels beter uit. Er is echter één pro bleem. De boerderij die Na tuurmonumenten acht jaar ge leden heeft gekocht is te klein. Jan van der Geld is opzichter van Natuurmonumenten in het Wormer- en Jisperveld en dag-in-dag uit verantwoorde^ lijk voor het beheer. Hij zegt: „De boerderij is echt veel te klein geworden. De stallen zit ten vol. Daarbij krijgt Natuur monumenten er 100 hectare bij om te beheren en willen we dat goed doen dan moeten er nieuwe koeien aangeschaft worden. Alleen die passen echt niet meer in de stal. Bo vendien ligt deze boerderij he lemaal niet aan het vaarwater, zodat je het vee, mest en hooi eerst een stuk over de weg moet transporteren voordat je bij het vaarwater komt. Erg onpraktisch dus allemaal." Toekomst Het is duidelijk dat er een nieuwe boerderij moet ko men, alleen de bouw van de nieuwe boerderij en uitbrei ding van de veestapel kosten zo'n drie miljoen gulden. Jan van der Geld: „Dat is veel geld, maar voor een goed doel. Zo biedt de nieuwe boerderij ruimte aan 300 koeien. Daarbij ligt hij veel centraler in het gebied aan het water en is via een half verharde weg bereik baar. En laten we niet verge ten, waar het allemaal om Er is nog maar één gave beek in Nederland; de Roode Beek in het Limburgse Meijnweg- gebied. De honderden andere beken en beekdalen zijn qua natuur en landschap ernstig aangetast. Zelfs nog schoon geachte brongebieden blijken ver vuild of verdroogd, waardoor bijzondere beekorganismen, moerasbossen en vlinderrijke plantengezelschappen wor den uitgeroeid. Oorzaak: intensieve land bouw en drinkwaterwinning. Veel beken zijn voor de land bouw gekanaliseerd om het water in natte tijden snel af te voeren. Door de waterwinning voor huishoudens en industrie en de beregening en ontwate ring door de landbouw wordt ons ondergrondse schoonwa- terreservoir afgetapt. Veel na tuurwaarden zijn afhankelijk van dat water. Het oppervlakte water is ver vuild door de uitspoeling van mest en doordat rioolwaterzui veringsinstallaties het werk vaak niet aankunnen, waar door er ongezuiverde lozingen optreden. Bij de door intensieve land bouw gebruikte beekdalen is Natuurmonumenten er aan het landschap vaak niet meer te zien of men zich bin nen of buiten een beekdal be vindt. Plannen Gelukkig hebben veel beken en beekdalen nog wel een be paalde waarde, zeker in verge lijking met de vaak overbe- meste landbouwgebieden die de beekdalen omringen. Maar om deze beken en dalen te be houden pleiten de Stichting Natuur en Milieu en de Vere niging Natuurmonumenten voor beekdalreservaten met een flinke omvang. Hiervoor hebben de organisa ties de volgende plannen ge maakt: Er komt langs de Rui ten AA in Groningen 450 ha aaneengesloten nieuw natuur gebied; in Roden-Norg wordt van zo'n 2000 ha landbouw grond weer complete beekda len gemaakt; herstel beekdal- landschap in het kader van plan Goudplevier; honderden ha's nieuwe natuur in het beekdal van de Wapserveense Aa; nieuwe natuur langs de Twentse beken, de Baakse beek in de Graafschap, de Beekbergse beek en langs de Heelsumse beek; nieuwe na tuur in de beekdalen van Reu- sel, Rosep en Beerze in Bra bant. Deze plannen zijn allemaal ge richt op het volledige herstel van beken in grote natuurge bieden, behoud en de ontwik keling van bijzondere cultuur landschappen en het accentu eren van beekdallandschap- pen. Zodat hopelijk straks ook weer de bijna verdwenen ijs vogel terugkeert in de schone beken. draait. Het gaat ons erom dat het geheel een belangrijke bij drage levert aan het behoud van een zeer waardevol veen- weidegebied én de natuur die daarin tot ontwikkeling komt. Weidevogels kunnen tenslotte niet leven zonder veeteelt". Uiteraard is het Wormer- en Jisperveld er niet alleen voor de weidevogels, want hoewel de graslanden niet betreden mogen worden is het niet af gesloten voor bezoekers. Zo worden er regelmatig bijzon dere excursies per boot geor ganiseerd. Te water, bijvoor beeld per kano of 's winters op de schaats, kan iedereen rus tig het gebied bezoeken en ge nieten van de vogels, de plan ten of het landschap. Natuurgebieden en waardevolle landschap pen zijn het waard om beschermd te worden. Natuurmonumenten be heert, beschermt en ont wikkelt die gebieden, maar heeft daarbij wel hulp nodig. Gelukkig zien steeds meer mensen het nut in van actief na tuurbeheer. Maar er zijn nog veel meer mensen nodig om dit werk te on dersteunen en duidelijk te maken dat de natuur ons allemaal aangaat. Want alleen met uw steun wint de natuur terrein. Als u ook vindt dat na tuur en landschap over eind moeten blijven, word dan lid van Natuur monumenten. Met dit lid maatschap steunt u niet alleen de natuur, maar u krijgt er uiteraard ook veel voor terug: de complete gids met alle natuurgebieden en wandelterreinen in Ne derland. een gratis abonnement op het kwartaalblad 'Natuurbehoud'. een lidmaatschaps kaart die toegang geeft tot unieke gebieden. deelname aan bijzonde re natuur-excursies. forse kortingen in de Groene Winkel op boe ken, wandelkaarten, geschenken etc. de zekerheid dat u daadwerkelijk bij draagt aan de bescher ming van onze natuur. In Nederland is 'echte na tuur' een relatief begrip. Bij na alles wat we natuur noe men is een gevolg van ingrij pen van de mens in het land schap. Dat zie je ook. In veel bossen staan de bomen keu rig in een rij, de meeste slo ten zijn kaarsrecht, duinen worden stevig met helm be plant. Ieder type natuurge bied in Nederland heeft weer een eigen achtergrond. De grote spil achter het behoud van al dit natuurschoon is de Vereniging Natuurmonumen ten. Natuurgebied gewoon maar aankopen om ze te bescher men. Idee en succesformule uit 1905. Basis voor de oprich ting van Natuurmonumenten in dat jaar. Het begon ermee dat Amsterdam het Naarder- meer wilde volstorten met huisvuil. Natuurbeschermers van het eerste uur, waaronder de bekende Jac.P. Thijsse, richtten Natuurmonumenten op. Louter met de bedoeling het Naardermeer aan te ko pen. En dat lukte is 1906. Een resultaat dat smaakte naar meer. Bezit Vaak was het idee om vooral wandeloorden te beschermen. Later kwam de eigen beteke nis van de natuur naar voren. Begin van deze eeuw werden namelijk veel biologisch rijke heiden, venen en moerassen omgevormd tot landbouw grond. Dit was een dramatisch verlies voor de natuur. Na tuurmonumenten spande zich daarom al vroeg in om delen van dat oorspronkelijke land schap te behouden. In de loop van tientallen jaren breidde het bezit van Natuur monumenten steeds verder uit. Nu heeft de vereniging zo'n 65.000 hectare in beheer. Van drassig grasland op Texel tot hellingbossen in Zuid-lim- burg, van slikken in de Dol- lard tot dijken in Zuid-Beve land. En over de keur van landschapstypen maar niet te spreken; bos, heide en duin, complete landgoederen, plas sen en moerassen, weidevo- gelgebieden en buitendijkse gronden. Een hele verant woordelijkheid, maar ook een taak en opdracht die met inzet en vakmanschap wordt uitge voerd. Vereniging Een vereniging als basis voor een bedrijf. Dat is het geval bij Natuurmonumenten. Ge neraties biologen, terreinbe heerders, bestuurders en fi nanciers hebben de vereni ging steeds richting gegeven. Op deze manier houdt Natuur monumenten het meest ka rakteristieke van onze plante en dierenwereld overeind. Maar het waren toch altijd de leden die Natuurmonumenten een solide basis verschaften. De vereniging telt nu meer dan 660.000 leden. Via deze le den dringt Natuurmonumen ten door tot in alle hoeken van de samenleving. In de kerken, in de politieke partijen, het bedrijfsleven, op radio en tele visie en in de gedrukte media. Momenteel is Natuurmonu menten bezig met de uitvoe ring van het Natuurbeleids plan van de Rijksoverheid. Dit plan wil de natuur in ons land de komende twintig jaar nieuwe kansen geven. En sa men met Natuurmonumen ten moet dat lukken. Koeien voor het behoud van de weidevogels .-'i '.4m Vredig grazen de zoogkoeien op het weiland in het Wormer-Jisper- veld. Om de 200 extra hectare hier te begrazen zijn echter meer koei en en een grotere boerderij noodzakelijk. (foto: Jan van der Geld/Natuurmonumen ten) Het waterrijke gebied Wormer- en Jisperveld met haal talrijke 'weiland-eilanden' is beroemd om zijn vele soorten weidevogels. Deze diersoorten worden echter in hun bestaan bedreigd. De inzet van zoogkoeien, een project van Natuurmonumenten, moet deze ontwikkeling tegenhouden, (foto Natuurmonumenten/jan van der Geid) Natuurmonumenten houdt het meest karakteristieke van de plante en dierenwereld overeind, zoals het heidelandschap Manningerzand (foto: Nelleke Woortman/Natuurmonumenten) Jan van der Geld, opzichter Na tuurmonumenten (foto: Nelleke Woort- m£n/Natuurmonumenten) r Vervuiling en verdroging zijn er de voornaamste oorzaak van dat be ken in Nederland langzamerhand uit het natuurbeeld verdwijnen. Na tuurmonumenten zet zich in voor het herstel van beekdallandschap- pen, zoals deze in Beerze (Brabant). (foto Nelleke Woortman/Natuurmonumenten) Het gaat niet goed met de grutto. Deze weidevogels staat inmiddels op de 'rode lijst' van de bedreigde diersoorten. Het natte weilandge bied bij Jisp in Noord-Holland is één van de laatste broedplaatsen in Europa voor deze unieke weidevogel. (toto oene MoedVNatura) Vereniging Bijna alles in de natuur is het gevolg van ingrijpen van de mens in het landschap. (loto Jan van der Geld/Natuurmonumenten)

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 15