I Nieuwe i $erfe j'7 tglevis1 Bassie Adriaan op avontuur in Amerika I] Werkgelegenheid met bijna twee procent gedaald zelden? jammer eigenlijk Burgerlijke Stand Medische diensten Burgerlijke Stand Predikbeurten V 7 Finalisten bekend schoolbasketbal HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 5 JANUARI 1994 PAGINA 21 Waterweg noord - „Sta ik op een gegeven moment, als Bassie, in eên toilet op een klein vliegveldje in Los Ange- lés. Komt er zo'n echte Amerikaan naast me staan, die bekijkt me eyen en vraagt dan: „Hey Sir, are you a CIA- clown or a FBI-clown?". Het razendpopulaire duo Bassie Adriaan 'goes America'. Vanaf vrijdag 7 januari wordt zestien weken lang hun nieuwe televisie-serie 'Bassie Adriaan en de reis vol verrassingen' uitgezonden. Een serie vjjl spannende avontu ren in het verre Ameri ka, Sint Maarten en Cu racao. Bassie vertelt in deze krant hoe het alle maal tot stand is geko men. Het succesverhaal van Bassie Adriaan moge zolangzamer- hand bekend zijn. De basis werd bijna veertig jaar gele den gelegd in de Vlaardingse huiskamer van moeder Van Toor, waar de gebroeders Bas en Aad hun acrobatische toe ren begonnen. Dit kostte het tweetal veel blauwe plekken en moeder Van Toor een gla zen deur en een favoriet dres soir. Het initiatief voor de acrobate- nact is afkomstig van Bas. Hij was als jongen, na een serie van twaalf ambachten en der tien ongelukken, op tournee gegaan met een circus. Als manusje van alles moest hij de tent opbouwen en afbre ken, stallen uitmesten, dieren verzorgen en noem maar op. Het applaus was echter tel kens voor de artiesten. Dat wilde Bas ook wel. Terug in Vlaardingen stelde hij zijn zeven jaar jongere broer Aad voor om samen een acrobatenduo te beginnen. Bas was toen 19 en Aad 12. Het geoefen tussen de schuif deuren in de huiskamer heeft hen uiteindelijk geen windeie ren gelegd. Werd de allereer ste openbare voorstelling nog gegeven op het toneel van Café De Oude Markt in hun woonplaats Vlaardingen, al snel reisden Bas en Aad als 'The Crocksons' de hele we reld door. Televisie Beroemd werden The Crock sons door hun adembenemen de stoelenact, maar van liever lee gingen Bas en Aad op de komische acrobatentoer. En dat had zelfs nog meer succes. Uit dit succes ontsproot hal verwege de jaren '70 het plan om het werkterrein te gaan verleggen naar de televisie. In 1976 verschenen ze voor het eerst op de buis als de domme clown met zijn slimme vriend de acrobaat. Een jaar later wa ren ze bij het Nederlandse kinderpubliek beroemd en ge liefd dankzij hun televisiese rie 'De Plaaggeest'. Inmiddels werken de Vlaar dingse broers al ruim achttien jaar voor de TROS-televisie. Adriaan als schrijver en regis- Geboorteaangiften te Schie dam in de periode: 25 t/m 30 december 1993: Jêremy z.v. Steenlage-Voogt; Elisa d.v. De Vries-Brabander; Ji W. z.v. Choi-Kim; Robin R. z.v. Bode-Heijen; Joel z.v. Bj-aun-in 't Veld; Darryl G. M. zii. Babel-Bansraadj; Amber djv. Hoogwerf-van de Kamp; Bob z.v. Van de Hulst-van Lin- gen; Dion V.C. z.v. Van Ber- kel-van den Berg; Amber d.v. 't Hoen-Hoogendam; Jessica d'v. Kostense-Eijgelsheim; Muhammed F. z.v. Kalin-Ka- lin; Esra d.v. Geng-Geng; F^ank z.v. Smitskamp-de Lee- de; Justin J. R. z.v. Bode-van der Linden; Carlijn d.v. Ker- sing-Spierings. Ondertrouwd te Schiedam: G. W. M. Bok, 24 jr. en B. Scholte, 25 jr.; O. A. P. Gorge, 28 jr. en G. Leenders, 26 jr.; H. C. Vermeer, 29 jr. en S. Jan sen, 20 jr. Gehuwd te Schiedam: Et A. M. Saris, 26 jr. en P. L. van Veen, 31 jr.; R. H. J. van dë Velden. 30 jr. en J. aan de Wiel, 29 jr.; J. Winterswijk, 42 jr» en A. M. Groenendijk, 37 jrf; K. F. Lee, 25 jr. en H. Chen, 29 jr.; F. van Dijk, 25 jr. en M. H. van Pelt, 24 jr. Overleden te Schiedam: Li van Herk, man 73 jr.; JjH. A. Vredebregt, vr., 80 jr., geh. gew. met L. C. Rooden- btirg; A. T. ECrijgsman, man, 65 jr?.; L. C. Webers, man, 80 jr.; K. M. P. de Tin, vr., 74 jr., geh. fw. met C. J. Benningshof; J. Hendriks, man, 55 jr.; H. Ctroen, man, 72 jr.; P. C. de Jong, vr., 84 jr., geh. gew. met J. Sitton; N. van Overdam. njan, 83 jr.; F. van Kuijperen, man, 81 jr.; W. F. Fredriks, man, 77 jr.; A. M. de Jong, vr. 63 jr., echtgen. van P. J. Offer man; J. P. A. Koevermans, man, 81 jr.; M. Gordijn, man, 60 jr.; T. de Looff, vr., 96 jr., geh. gew. met C. W. Janse; C. M. Rozier, vr., 99 jr., geh. gew. met J. H. Horstmann; A. Bleecke. vr., 85 jr., geh. gew. met C. Christiaan; L. M. van der Voort, vr., 94 jr., geh. gew. met P. C. van der Perk. Weekenddiensten huisartsen: Voor spoedgevallen tel. 4206611. Ambulance nodig? Bel direkt 41533300. Dienstdoende apotheek voor de periode 7 t/m 13 januari 1994: Apotheek van Westen dorp, Parkweg 207, tel. 4*37674. Tandartsdienst: Voor spoed gevallen tel. 4748959. Schieland ziekenhuis: Ge bouw Burg. Knappertlaan 25 en gebouw Stadhouderslaan 98, Schiedam, telefoon 4p3733, (ook voor afspraken poliklinieken). Bezoektijden algemene verpleegafdelingen alsmede hartbewaking: 16.30- 2Q.OO uur. Kraamafdeling/Gy- naécologie: 16.30-20.00 uur. Kinderafdeling: 10.00-12.00 uü-r; 14.30-17.00 uur. Huisartsengroep 'De Gorzen eft Nieuwland': spoedgevallen v£or eigen patiënten, tel. 4267831. Nederlandse Rode Kruis: Afd. Schiedam, Van Beverenstraat 40, telefoon 4268013. Inl. tij- dëns kantooruren: maandag, dinsdag en woensdag van O0.TDO-12.00 uur. Vervoer invali- n en bejaarden: tel. 4269351 igelijks van 12.00-13.00 uur en van 17.00-19.00 uur. Bij géén gehoor zie kantooruren. Thuiszorg Nieuwe Waterweg- Noord: Voorheen gezinsver- zórging en kruiswerk biedt u: thuisverpleging- en verzor ging; huishoudelijke zorg; be middeling alphahulp; ouder en kindzorg/consultatiebu reau; dieet- en voedingsvoor lichting; uitleen en verkoop van hulpmiddelen; personen alarmering; diverse gezond heidscursussen. Voor aanmel dingen voor thuiszorg of voor meer informatie belt u het re giokantoor in uw woonplaats: Regiokantoor Schiedam 40, tel. 4.73.99.00. Op werkdagen tussen 08.00 en 17.00 uur. Hoofdkantoor/Ledenadmini stratie, 's Gravenlandseweg 557, tel. 4260511, werkdagen van 08.30-17.00 uur. Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam, Van Swin- densingel 40, 3112 RJ Schie dam. Spreekuur van ma. t/m vr. 09.00-13.00 uur (telefonisch tot 17.00 uur: 4731033); 24-uurs bereikbaarheidsdienst via tel. 4362244. AA-werkgroep 'Samen Sterk', Schiedam, tel. 4342597 (Piet). Dierenbescherming: Dieren tehuis Hargahoeve, Sportlaan 2, Schiedam, telefoon 4714151. Vogelasiel Babbersmolen. Volkstuinencomplex 'Vijfslui zen', tel. 4713362. Alle diensten en bijeenkom sten, voor zover niet anders als vermeld, zondag. Wij ma ken de inzenders erop attent dat deze rubriek alleen be stemd is voor de wekelijkse zondagse (of door-de-weekse) kerkdiensten. Alle andere ker kelijke aktiviteiten kunnen daar in verband met plaats ruimte niet meer worden op genomen. GEREFORMEERDE KERK SCHIEDAM De Ark, 10.00 uur: ds. A. N. Verheul. Magnalia Dei kerk, 10.00 uur: ds. R. A. Bosch. Bethelkerk, 10.00 uur: hr. G. A. Bruin (Rijswijk). Christelijk Gereformeerde Kerk, Hoeksteenkerk, Waran de, hoek B.KJaan, 09.30 uur: ds. J. P. Boiten, 16.30 uur: ds. J. P. Boiten. Ned. Geref. Kerk, kerkge bouw Westvest 30; 9.30 uur: ds. C. A. A. Struik, 16.30 uur: ds. P. A. Strating. Evangelisch Lutherse Ge meente, Oranjestraat. HERVORMDE GEMEENTE SCHIEDAM Opstandingskerk, Burg. Hon- nerlage Gretelaan, Schiedam. Grote Kerk, Lange Kerk straat, Schiedam. Huize 'Thomas', Grieksestraat 18, Rotterdam. Bethelkapel, Nieuwe Maas straat 68d, Schiedam. HERVORMDE GEMEENTE KETHEL Dorpskerk: 10.00 uur: dr. W. de Bone, Poeldijk. St. Martinuskerk: 09.30 uur: ds. J. Soef, nieuwsbijeen- komst. Vrijzinnige Geloofsgemeen schap NPB, Westvest 92, 10.30 uur: ds. J. Koster. Leger des Heils, Lange Haven 27, Heiligingssamenkomst 10.00 uur, getuigenssamen- komst 19.30 uur. M.m.v. van het Muziekkorps en zangkoor. Jehovah's Getuigen, Openba re lezingen. Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathe- nesse. Zaterdag 17.30 uur. Thema: Bent u tevreden met Jehovah's voorzieningen? Ge meente Nieuwland. Zondag 10.00 uur. Thema: In welke verhouding staat u tot God? Pinkstergemeente 'Morgen stond', 13.30 uur: samenkomst Kerkgebouw De Ark, Harg- plein. Herv. Gem. op Ger. Grond slag, in de Rank, Schiedam, 10.00 uur: dhr. Bakker, Slie- drecht. Herv. Evang. op Ger. Grond slag, Opstandingskerk 10.00 uur. R.K. Parochie St. Jan de Do per, Mgr. Nolenslaan 99, Za terdag 8 januari 17.00 uur: Eu charistieviering, voorganger pater J. Wenting o.p. Zondag 9 januari 11.00 uur: Eucharistie viering m.m.v. Jongerenkoor St. Jan de Doper, voorganger pater Paul van Dam o.p. predi katie over Beelden van God in de Islam. Maandag 3 januari 19.00 uur: Eucharistieviering. Woensdag 5 januari 09.15 uur: Eucharistieviering voor senio ren; 19.00 uur: Vesperdienst. R.K. Parochiekerk O.L.V. Vi- sitatiekerk, Dr. Schaepman- singel 3, Schiedam-West, 09.30 uur: Gezongen Eucharistievie ring m.m.v. Groot gemengd koor Polyhymnia, gastspe- kersviering. Voorganger in deze viering: Pater L. Klin kenberg o.p. Vrijdag 09.15 uur: Eucharistieviering in de dag kapel. R.K. Parochie van de H. Li- duina en O.L. Vrouw Rozen krans, Singel 106. Celebrant en predikant: pastoor P. M. Visman. Vrijdag 7 jan., 19.00 uur: gezongen Eucharistievie ring vanwege de eerste vrijdag van de maand. Aansluitend uitstelling van het Allerheilig ste tot 21.00 uur en biechtgele genheid. Zaterdag 8 jan., 18.30 uur: Eucharistieviering. Zon dag 9 jan., 09.15 uur: Hoogmis (muzikaal verzorgd door het heren I.H.D. met meerstem mige Latijnse zang); 11.00 uur: Eucharistieviering. Kapel Huize Frankeland, St. Liduinastraat 10. Celebrant en predikant: pastoor P. M. Vis man. Zaterdag 8 jan., 17.15 uur: Eucharistieviering. In de Liduinakapel van woon-, zorg en dienstencentrum Franke land is de eucharistieviering op zondag 9 januari a.s. om 09.15 uur, voorganger is pater Van Schagen. Parochie van H. Hart van Je zus, Rijnstraat 1, Schiedam. Zondag 10.00 uur: Hoogmis met koor en samenzang. Me dewerking wordt verleend door het H. Hartkoor. Tevens is er een kinderwoorddienst. Celebrant bij deze viering is pastoor A. v.d. Voorn. St. Jacobus, Kethel, Zaterdag 17.00 uur: Eucharistieviering met samenzang. Zondag 09.45 uur: Eucharistieviering met zang van het Jacobuskoor. Pastor Th. Kool leidt de vie ringen. St. Martinuskerk, Wm. An- driessenlaan. Zaterdag 18.30 uur: Eucharistieviering met samenzang. Zondag 08.30 uur: Eucharistieviering zonder zang; 11.00 uur: Eucharistie viering met zang van het Mar tinerkoor. Pastor K. Veltman leidt de vieringen. Oud-Katholieke Kerk, Dam 30, 10.15 uur: Eucharistievie ring met koor en samenzang. Openbaring v.d. Heer. Voor ganger pastoor E. Wijker. Joh. Maasbach Wereldzen ding Havenkerk, Lange Ha ven 70. Vrijdag 19.30 uur: bij belstudie - H. Jackson; zater dag 19.00 uur: Djoi (jeugd) - Marcel van Dam; zondag 10.00 uur: Ere-dienst - John T. L. Maasbach. Dinsdag 20.00 uur: Bidstond. Gemeente van Christus, Swammerdamsingel 27a. Zon dag 10.30 uur: samenkomst; 11.30 uur: Bijbelstudie. Ook kinderbijbelklassen voor alle leeftijden. Schieland Ziekenhuis, Aula/ kapel Juliana van Stolberg straat. Op zaterdag 8 januari is er om 18.30 uur een eucharis tieviering in de ziekenhuiska pel. Voorganger is P. J. van Rest wp. Op zondag 9 januari om 10.30 uur de ziekenhuis kerkdienst. In deze protestan te dienst van Woord en Tafel is voorganger mw. ds. C. Phi- lipse. Muzikale meewerking verleent het koor Familiy Sin gers o.l.v. Kees Odijk. Koers, een uitzending van de Raad van Kerken, te beluiste- seur van de televise-avonturen en Bassie als de producent en zakenman. Naast de televisie- produkties heeft het duo ook meer dan twintig grammo foonplaten uitgebracht, waar van twee de gouden status hebben bereikt, terwijl boven dien elf videobanden in de handel zijn. Daarnaast zijn Bassie Adriaan 'vereeuwigd' op dekbedden, drinkbekers, sleutelhangers, balpennen, pe tjes en in strip- en kleurboe ken. En dan hebben we het nog niet over de circa twee honderd voorstellingen, die jaarlijks in het land worden gegeven. Buitenland Ook in het buitenland zijn Bassie Adriaan razendpopu- lair. Hun avonturen zijn via de satellietzender Kindernet te zien in negentien landen, waaronder België, de Neder landse Antillen, Wales en zelfs Finland (gewoon in het Neder lands, omdat zij volgens de Finse televisie ook zonder na- synchronisatie of ondertite ling te begrijpen zijn). „We zouden vanaf 1 april ook wor den uitgezonden op een com mercieel station in Rusland, maar door de politieke ontwik kelingen is dat even uitge steld", vertelt Bas(sie). „Wel jammer, want daar bereik je toch ineens zo'n 50 miljoen mensen". Amerika Het jaar 1994 staat in het te ken van alweer de negende te levisie-serie, getiteld 'Bassie Adriaan en de reis vol verras singen'. De opnamen zijn in de eerste helft van dit jaar ge maakt in Amerika en op Sint Maarten en Curacao. De zes- tiendelige serie is wederom geschreven en geregisseerd door Aad van Toor. Tijdens dit avontuur krijgen Bassie Adriaan opnieuw te maken met de gemene Baron en zijn handlangers Handige Harry en B100. Met een smoes lokt de Baron het tweetal naar Curacaowaar ze een pakje moeten opsporen. In dat pakje zit echter een bom verpakt. Bassie Adriaan weten het pakje op te sporen, maar ko men gelukkig te laat, want opeens verschijnt daar Vlugge Japie, die het pakje net voor hun neus wegkaapt. Terug in Nederland neemt Bassie deel aan een televisie quiz, gepresenteerd door Tine ke Verburg, en weet daar op typische Bassie-wijze zelfs de hoofdprijs, een rondreis door Amerika, te winnen. Dat bete kent natuurlijk een nieuw avontuur, temeer daar de Ba ron lucht heeft gekregen van hun reis. Samen met zijn com- panen volgt de Baron het tweetal in een poging hen als nog te grazen te nemen. Bassie Adriaan trekken heel Amerika door. Ze komen onder meer in New York, Washing7 ton, San Francisco, Las Vegas, het Yosimeti National Park, Death Valley en Grand Cany on. „We willen, behalve span ning en humor, ook informa tief zijn voor de kinderen", vertelt Bas(sie). „In de serie vertellen wij allerlei wetens waardigheden over de plaat sen, die wij bezoeken. Zo ont moeten we onder anderen ech te indianen en cowboys, maar komen we ook bij het Witte Huis en in de voormalige ge vangenis Alcatraz, waar we vanalles over vertellen". Vreemd land De nieuwe serie is niet alleen voor de jeugdige kijkers een hele belevenis. Ook Bassie en Adriaan hebben het zo erva ren. „Amerika is een vreemd land", meent Bas. „Men kijkt daar nergens van op. Als ik in mijn Bassie-outfit met allerlei zendmicrofoons over straat liep, viel dat geen mens op. Alsof er iedere dag een clown over straat loopt. Maar het is ook een keihard land, waar roem wel heel erg verganke lijk is. Zo stonden we op het vliegveld in Washington op onze bagage te wachten, toen ik naast ons een bekend ge zicht zag. Dat bleek Muham med Ali, de eens zo beroemde bokser. Nog niet zo lang gele den werd zo'n man met veel poespas ontvangen en in de watten gelegd en nu stond hij daar, net als iedereen, gewoon op zijn bagage te wachten". „Op een gegeven moment staan we opnamen te maken voor een groot huis met oprij laan, ergens in Beverly Hills. Blijkt dat het huis te zijn, waar Stan Laurel vroeger heeft gewoond. Nou ben ik al jaren een enorme fan van Laurel Hardy, dus voor mij was dat 'heilige grond'. We zijn ook op bezoek geweest bij het wereldberoemde illusio nistenduo Siegfried Roy. Wat een prachtig huis. Zelfs de tijgers hebben een eigen zwembad".- Bas en Aad van Toor waren onder de indruk van de mede werking, die zij overal kregen. „Hadden we eigenlijk niet verwacht, want de vakbond in Amerika is bijzonder machtig. Als buitenlanders in Amerika een speelfilm opnemen, zijn zij verplicht Amerikaans per soneel in dienst te nemen. Wij konden dat gelukkig onder vangen door te zeggen dat we een soort documentaire gin gen maken. Maar voor de rest was de medewerking grandi oos. In de Universal Studio's werd speciaal voor ons zelfs ET weer even van stal ge haald". Eén keer ging het mis. Dat was bij Disney World in Flori da. „Daar wilden we ook gaan filmen en aanvankelijk had den we toestemming gekre gen. Maar toen we daar arri veerden en onze spullen gin gen uitpakken, zag de direc teur mij ineens in clownspak en toen mocht het niet meer. Hij was bang dat de mensen zouden denken dat ik een on bekende Disney-figuur was. Dat gaf een geweldig pro bleem, want in het script van Aad kwam Disney World wel voor. Via de MGM-Studio werd uiteindelijk een oplos sing gevonden, maar daarvoor moest Aad wel hals over kop het script herschrijven. Do nald Duck en Mickey Mouse zijn nu vervangen door Fred Flintstone en Woody Wood pecker". Enkel Het had overigens niet veel ge scheeld of de opnamen voor de nieuwe televisieserie moesten na twee weken alweer worden afgebroken. Tijdens een ach- tervolgingsscene over de Em- mabrug op Curacao, een brug die is aangelegd op boten, kwam Bas na een sprong verkeerd terecht en brak zijn enkel. „Een ramp, want we moesten nog wekenlang filmen en alles was natuurlijk al ge regeld. Hotels, lokaties, perso neel, noem maar op. Aad wil de er meteen mee stoppen, maar ik stond er op dat we doorgingen. Na twee dagen rust heb ik het gips van mijn voet verwijderd en met een soort 'brace' om mijn been en aangepast schoeisel zijn we toen, tot woede van Aad, ver der gegaan". Terug in Nederland werd Bas echter geconfronteerd met de naweeën van zijn enkelbreuk, waardoor hij zich onder be handeling van een fysiothera peut moest stellen. Afgelopen vrijdag ging Bas opnieuw on der het mes om het ijzerwerk uit zijn enkel te laten verwij deren. Uitzending In januari zal echter niemand iets kunnen zien van Bassie's ongemak. De zestiendelige se rie 'Bassie Adriaan en de reis vol verrassingen' gaat vrijdag 7 januari van start bij de TROS op Nederland 2. In september wordt de serie bo vendien uitgezonden door de Belgische BRT. ren elke zondagavond van 19.00-20.00 uur via Radio Schiedam. Interviews - Medi tatie - Nieuws uit de kerken. Op de kabel 96.1, via de ether op 106.7 MHz. Overvaller aangehouden SCHIEDAM- De man die op 20 oktober '93 een overval pleegde op een postkantoor aan de Nolenslaan is aange houden. Hij werd op Eerste Kerstdag, 's morgens om kwart voor zes, op heterdaad betrapt bij een inbraak in de Sonoystraat in Rotterdam. Hij verzette zich bij zijn aanhou ding en bedreigde een agent met een mes. De man, een 32-jarige Rotter dammer, bekende tijdens het verhoor naast de inbraak in de Sonoystraat, valsheid in ge schrifte, een overval op een postkantoor aan de Walenbur- gerweg op 9 augustus en de overval op het postkantoor aan de Nolenslaan. Het mes dat hij gebruikte bij de poging tot doodslag op de politieman had hij ook ge bruikt bij de overval in Schie dam. Hij bedreigde er een klant mee, die probeerde hem tegen te houden. De man is inmiddels voor de officier van justitie geleid. WATERWEG NOORD - Het jaar 1993 was een matig jaar voor de eco nomie in het Rijnmond gebied. Vooral de grote- (re) bedrijven staan in de min. Winsten staan onder druk, export neemt af en investerin gen worden op de lange baan geschoven. Eén en ander leidt bovendien tot een daling van de werkgelegenheid met 3,9 procent. Bij de klei ne bedrijven in Rijn mond gaat het daaren tegen iets beter, het geen wordt vertaald in een minimale stijging van het aantal arbeids plaatsen met 0,1 pro cent. Al met al is de werkgelegenheid in Rijnmond voor het eerst sinds 1984 afgeno men met een kleine twee procent (landelijk 0,9%). Dit blijkt uit de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfs ontwikkeling (ERBO), die de Kamer van Koophandel heeft gehouden. Voorzitter mr. R.P.M. de Bok presenteerde deze uitkomsten afgelopen dinsdag vlak voor de Algeme ne Ledenvergadering van de Kamer. De slechtste bedrijfsresultaten komen op naam van de (petro chemie en de transportsector. Slechts 36 procent van de gro te bedrijven in deze branches behaalt een voldoende rende ment. Vorig jaar was dat nog respectievelijk 50 en 44 pro cent. De tegenvallende resul taten hebben in beide secto ren een fors verlies van ar beidsplaatsen tot gevolg, bij de (petro)chemie zelfs 4,5 pro cent. De Kamer van Koophandel noemt deze ontwikkeling des te meer verontrustend, omdat deze sectoren juist een enor me uitstraling hebben op de werkzaamheden in andere sectoren, zowel binnen als bui ten Rijnmond. De industrie heeft met name te lijden van de harde gulden en de zwakke Duitse econo mie. De export is gedaald met maar liefst 7 procent. De Ka mer heeft haar hoop gevestigd op de positieve afloop van de GATT-onderhandelingen, die op termijn de export wellicht ten goede zullen komen. Ook het totale investeringsvo lume van het bedrijfsleven in Rijnmond is flink gedaald met niet minder dan 17 procent. Opvallend echter is dat juist binnen de (petro)chemie een investeringstoename van 36 procent waarneembaar is, maar die toename is slechts relatief, omdat het wordt ver oorzaakt door een klein aantal bedrijven. Positiever Tegenover de slechte resulta ten van de 'regionaal stuwen de' en op export gerichte be drijven, staat een positievere ontwikkeling in de consu- mentgerichte sectoren. De kleine bedrijven in de dienst verlening en bouw spreken zelfs van een beter resultaat dan in 1992. Bij de kleine bouwbedrijven is de werkege- legheid toegenomen met 1,4 procent, terwijl omzet en werkgelegenheid zich bij de detailhandel stabiliseren. Verdeeld in sectoren karakte riseert de Kamer van Koop handel de bedrijfsresultaten over 1993 als volgt: (petrojche- mie, transport en overige in dustrie en diensten negatief, groothandel en detailhandel matig en alleen de bouw ge matigd positief. De verwachtingen voor 1994 voor het Rijnmondse bedrijfs leven zijn niet erg hoog ge spannen, hoewel de indruk bestaat dat de regionale eco nomie over haar dieptepunt heen is. Tal van ondernemers hebben in de enquête aange geven dat hun orderporte feuille in het laatste kwartaal beter gevuld was dan in de eerste drie kwartalen. Volgens de Kamer van Koophandel is enig optimisme voor 1994 dus gerechtvaardigd. WATERWEG NOORD/SCHIE DAM - Het basketbaltoernooi voor de groepen zeven en acht van het basisonderwijs dat plaatsvond op 27, 28 en 29 de cember in sportzaal Oost is weer verlopen. Er namen 37 teams deel, verdeeld over 19 Schiedamse basisscholen. De door Juventus geleverde scheidsrechters deden er alles aan om met - ietwat aangepas te regels - het toernooi goed te laten verlopen. Niet alleen de meespelende kinderen waren erg enthousiast, maar ook de vele aanwezige ouders. De poule-winnaars zijn: Peperclip 1. De Woudhoek 2, Konining Juliana 1, Taaltuin 1, AMG Schmidt school 1, Windas 3, Gorzen 1, Notenkraker 2 en Ouverture 2. In maart (kro kusvakantie) spelen deze pou le-winnaars de finale met als inzet de titel 'kampioen van Schiedam'. „Hey Sir, are you a FBI-clown?' R Bassie Adriaan worden streng in de gaten gehouden door het Vrijheidsbeeld in New York. Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Economie Rijnmond heeft matig jaar achter de rug

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 21