'De overgooier van Beatrix en zonnebank van Van Willigenburg' BELOOFD: Gebit stuk? PSÖ MUSIC STORE Gusto Auto Club nog steeds een succes Dansen Jan-Willem de Boer maakt Schiedam al vijfjaar wakker Groep voor mensen met chronische pijnklachten Kleding voor Bosnië Gespreksgroep nabestaanden na zelfdoding Felideco, een unieke winkel HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 26 JANUARI 1994 PAGINA 13 WATERWEG NOORD - Het is er gezellig en Joop Leerentvelt komt net met een paar hete bakken koffie aanzet ten. Goede koffie, dat moet gezegd. De kof- fieautomaat draagt dan ook niet voor niets de naam 'IJzeren Nel'. Het hoort ook een beetje bij elkaar: sleutelen aan je auto een lekkere pittige bak pleur. De sfeer en de kwaliteit van de koffie bij de Gusto Auto Club zijn eigenlijk de twee ingrediënten waarmee je bij uitstek het karakter van deze gemoedelijke sleutelplaats kunt aangeven. Uitkomst De Gusto Auto Club (GAC) zit behoorlijk goed verborgen aan de Maasdijk nummer 1 in de Schiedamse wijk De Gorzen. Toch is de club een geheime tip onder autorijders uit de hele regio en zelfs van ver daar buiten. In 1968 opgericht vanuit de personeelsvereniging van de roemruchte Schiedamse werf Gusto, doet de GAC, lang na dat de Gusto voorgoed het hoofd heeft moeten buigen en in een tijd dat Schiedam, scheepswerftechnisch gezien, niet echt meer aan de weg timmert, goede zaken. Een knus onderkomen, drie bruggen en een volwaardig en vooral professioneel arsenaal aan gereedschap, bieden aan inmiddels 1500 leden meer dan een uitkomst. De één heeft het geld niet om zijn auto voor een grote beurt in handen te geven van een reguliere garage; de ander ziet het sleutelen aan zijn trouwe vierwieler puur als een hobby; een derde is het voornamelijk om de autoverzekering te doen, waarbij de Gusto Auto Club een korting presenteert van maar liefst 43 procent. Personeel Ben de Raay en Joop Leerent velt zijn bij de GAC mannen van het eerste uur. Als ze er even voor gaan zitten komen de verhalen vanzelf uit de mouwen van hun overall ge rold. In 1968, toen in de grote ste den van West-Europa de stu denten voor democratisering de barrikades op gingen, stap te Ben de Raay met zijn idee naar de directie van zijn Gus- to-werf: start in een eigen ge bouwtje een autoclub voor de personeelsleden van de werf. De directie zag het idee direct zitten. Niet in de laatste plaats omdat via de autoclub wellicht makkelijker nieuw personeel kon worden geworven. Het was immers een tijd waarin scheepswerven, in tegenstel ling tot nu, nog zaten te sprin gen om personeel in plaats van om werk. De oprichtings- acte met de handtekening van Gusto-directeur F. Smulders zit nog veilig in de clubarchie ven. „Ons streven was om tachtig leden te krijgen; dan zouden we kunnen gaan draaien," weet De Raay nog. Zijn idee bleek een schot in de roos en binnen de kortste keren had de GAC al een paar honderd leden. „Eigenlijk was dat natuurlijk niet écht verwonderlijk," zegt hij nu, meer dan vijfentwintig jaar later. „In die jaren reden er heel veel auto's rond die vandaag de dag onder geen beding meer door de keuring zouden komen." Restje In de beginjaren bedroeg de contributie 39 gulden per jaar; voor vijf centen extra konden de werknemers ook deelne men aan alle andere activitei ten van de personeelsvereni ging. Benzine deed 39 cent de liter. Die 39 gulden lijkt een voor historisch bedrag, maar van daag de dag betaalt een lid van de GAC nog steeds een luttel bedrag: f 50,-. Leerentvelt herinnert zich nog als de dag van gisteren dat ook het hoogste personeel van de werf dankbaar gebruik maakte van de goedkope ben zine: „Je had benzinebonnen van vijf en van een liter, dat was het wisselgeld. Op de werf had je van die vooraanstaande per sonen, die dan ook nog een flesje meenamen voor het laatste restje uit de slang. Sommigen gingen zelfs zo ver dat ze vanaf de pomp de slang heel hoog hielden, zodat zelfs de laatste paar druppels niet verloren gingen; echt waar hoor!" Helpen Momenteel heeft de GAC 1500 leden. Tot uit Zeeland, Bra bant en Gelderland komen ze. Sommigen alleen al vanwege het voordeel op de autoverze kering en de goedkope benzi ne. „Mekaar helpen is altijd de grondgedachte geweest bij de GAC," zegt De Raay. „Wat dat betreft zit er wel een beetje een socialistische gedachte achter. Tegenwoordig is het eerste wat de mensen zeggen 'Wat krijg ik er voor?' Bij ons gaat dat anders. Wij vinden het fijn om elkaar te helpen. Iemand met twee linkerhan den wordt dan ook altijd bijge staan. Weet je wat het is? De een weet dit, de ander heeft daar weer verstand van. Zo kom je samen een heel eind. We hebben vandaag net een keurig briefje binnen gekre gen van een jongen die zich wil aanmelden als lid. Die had van zijn vriendin zoveel posi tiefs over de club gehoord. Dat is toch geweldig." De toekomst van de Gusto Auto Club is, in ieder geval op de huidige plek, allerminst verzekerd. De gemeente zal, bij een goed aanbod voor nieuwbouw aan de Maasdijk niet aarzelen om de GAC naar een andere plek te verwijzen, zo vrezen De Raay en Leerent velt. En de grond moet waar schijnlijk sowieso worden af gegraven. Kosten: een ton. En nog een ton voor een vloeistof dichte ondergrond. En waar de GAC die centjes vandaan moet halen? SCHIEDAM - In dienstencen trum De Woudhoek, Heyer- mansplein 35, is zaterdag 29 januari een muziek en dansa vond met het Trio Top Hits. Iedereen boven de 55 jaar is welkom. Zaal open om 19.30 uur, aanvang programma 20.00 uur. De toegang is gratis. Cursus In het dienstencentrum is nog plaats op de cursus stijldansen voor 55'plussers. Het betreft hier een cursus voor begin ners/half gevorderden. Erva ren docenten geven les. De cursus wordt vrijdagavond gegeven van 19.00 uur tot 20.00 uur. De contributie bedraagt zes gulden per maand. Opgeven kan telefonisch bij de receptie elke werkdag tussen 9.00 uur en 12.00 uur, telefoon 4709555. Belangstellenden kunnen ook bij het dienstencentrum langs komen om zich aan te melden. SCHIEDAM - „Ik ben als loopjongen begon nen. Gewapend met een cassette-recorder fietste ik de hele zaterdagmid dag door weer en wind Schiedam in het rond. Overal in de stad deed ik interviews. Soms bel de ik bij mensen aan om een verlengsnoer of met de vraag of ik even mocht bellen om een be richt door te geven aan de studio. Die pionier- tijd was eigenlijk het leukst," zegt Jan-Willem SCHIEDAM - Namens het In terkerkelijk Diakonaal Kon- takt Schiedam, waarin de dia- konieën van Nederlands Her vormde Gemeenten van Schiedam, Kethel en Spaland, de Evangelisch Lutherse Kerk en de Gereformeerde Kerk zijn vertegenwoordigd, wordt komende zaterdag een kledin- gactie voor Bosnië gehouden. De kleding wordt ingezameld voor Zending Zonder Grenzen uit Almere, die al 30 jaar werkzaam is in Oost-Europa. De kleding is bestemd voor het in het voormalig Joegosla vië gelegen Bosnië, een door burgeroorlog zwaar getroffen gebied. Via Split gaan de goederen naar Mostar, waar Zending Zonder Grenzen samenwerkt met de plaatselijke organisatie Agapé, die de distributie van de kleding en de andere hulp goederen afhandelt. Naast kleding is er ook een groot gebrek aan linnengoed: luiers, steeklakens, lakens, slopen, handdoeken en was handjes. Bij een drietal kerken is Schiedam staan vrijwilligers klaar, bij wie de goederen kunnen worden afgegeven. Die inzamelpunten zijn: De Ark, Hargplein 101; Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67 en de Bethel Kapel, Nieuwe Maasstraat 68. De inzameling duurt van 10.00 tot 13.00 uur. de Boer, presentator bij Radio Schiedam. Al weer vijf jaar presen teert hij het zaterda gochtendprogramma Passage 12. De geboren en getogen Schie dammer die naast zijn werk zaamheden bij de radio Frans geeft op middelbare scholen in Schiedam, had lol in de ge sprekken met zijn stadsgeno ten. Na kilometers op zijn fiets te hebben afgelegd en tientallen bandjes te hebben ingesproken, verhuisde hij naar de comfortabele studio in de Passage. Vanaf die plek presenteert hij nu alweer vijf jaar het zaterdagochtendpro gramma Passage 12. „We kre gen meer zendtijd en het leek ons leuk om een ochtendpro gramma te maken. Een pro gramma waarbij je uit je bed valt en op je gemak koffie gaat drinken. In die vijf jaar is de formule van het program ma eigenlijk hetzelfde geble ven: op je gemak naar een praatje en plaatje luisteren zonder met je neus in de radio te zitten. Als je het program ma hoort, moet je denken: Oh, het is weer zaterdagochtend". Kanariepietje Vijf jaar lang ontvangt Jan- Willem samen met presenta trice Laurette Lankester, tech nicus Micha Ingekamp en gastvrouw Desiree Moerman, twee gasten per week. „Ik heb het idee dat wij langzamer hand wel iedereen in Schie dam hebben gehad. Er zijn ook Schiedammers die wij al meerdere keren in het pro gramma hebben gehad. De burgemeester bijvoorbeeld. Wij proberen iedere week iets uit het Schiedamse nieuws te diepen. Iemand als Reinier Scheeres is nu eenmaal bij veel dingen betrokken. Elk gesprek gaat ergens anders over." De presentator heeft geen Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM - De Stichting Maatschappelijk Werk Schie dam start samen met Thuis zorg N.W.N. op 26 januari een groep voor mensen met chro nische pijnklachten. De groep is bestemd voor mensen met chronische pijn klachten. In de groep wordt getracht oplossingen te vin den voor de veelsoortige pro blemen die het leven met pijn met zich meebrengt. In totaal vinden er zestien bij eenkomsten plaats. In de eer ste acht, die begeleid worden door twee maatschappelijk werkers, vindt een themage- wijze bespreking plaats van door de groepsleiding en deel nemers aangedragen onder werpen zoals het omgaan met een pijnlijk lichaam; omgaan met je omgeving, artsen, werkgever; opkomen voor je zelf; dagindeling; leren her kennen van eigen grenzen en leren omgaan met eigen gren zen. In de andere acht bijeenkom sten die begeleid worden door twee fysiotherapeuten worden de volgende onderdelen geoe fend: ontspanningsoefeningen en oefeningen voor spieren en gewrichten. Voorts worden ad viezen gegeven over tillen, lo pen, staan en zitten. De kosten bedragen 35,- voor alle zestien bijeenkomsten. Leden van Thuiszorg N.W.N. krijgen een korting van 10,-. Wie belangstelling heeft kan zich tijdens werkdagen van 9.00 uur tot 17.00 uur telefo nisch aanmelden bij Marijke den Hollander of Hans Yper- laan. Het telefoonnummer is 4731033. moeite gasten voor zijn och tendshow te vinden. In de be ginperiode was dat wel an ders. „Toen moest je veel meer moeite doen. Wij keken natuurlijk wel in de bladen die in Schiedam verschenen, maar de mensen wisten ons als medium nog niet te vin den. Nu horen we erbij. Wij krijgen veel persberichten binnen en we hebben zoveel bekendheid dat mensen op bellen om te zeggen dat zij hun kanariepietje kwijt zijn of op zoek zijn naar een nicht die waarschijnlijk ergens in de Gorzen woont. Soms denken ze dat je een ombudsman bent, dat is natuurlijk niet zo. We zijn wel een soort VW." Annie Schmidt Wanneer Jan-Willem de Boer terugkijkt op de interviews die hij de afgelopen vijf jaar deed, zijn er gesprekken die hem direct te binnnen schie ten. „Het gesprek met Wim Kok zal ik niet zo snel verge ten. Ik heb nog nooit meege maakt dat iemand zo juist op VERINGMEIER TANDTECHNIEK m'n vragen antwoordde. Hij gaf antwoord op een korte en krachtige manier. Een andere gast, die ik niet snel zal verge ten, is Annie Schmidt. Niet om haar manier van antwoor den maar omdat dat gewoon een unieke vrouw is." Het zijn volgens de presentator echter niet alleen de bekende Neder landers die een gesprek inter essant maken. Zo was hij ook zeer onder de indruk van een Schiedamse haptonoom (psy cho- en fysiotherapeut, red). „In dat gesprek begonnen ra dio-maken en mijn persoonlij ke leven door elkaar te lopen." Blunders Niemand is volmaakt. Bij ra dio-maken loop je meer dan bij andere beroepen het risico om onderuit te gaan omdat het live is. Het is de presenta tor meer dan eens overkomen dat na een interview bij ie mand thuis, er niets op de cas setteband stond. Ook loop je als presentator de kans onder uit te gaan bij een ooggetuige- verslag waarbij de luisteraars elk uitgesproken woord kun nen horen. Wanneer Jan-Willem om een gemaakte blunder wordt ge vraagd denkt hij direét aan een bezoek van de koningin aan Schiedam. „Beatrix kwam naar Schiedam voor een ten toonstelling in het Stedelijk Museum. Van tevoren was ik al meerdere keren uitgebreid gescreend. Ik mocht als ver slaggever aanwezig zijn. Ik zat klaar en was in de uitzending. Toen de koningin er aan kwam begon ik: 'De koningin is gekleed in een paarse over gooier'. Ik wist dus blijkbaar niet zo goed wat een overgooi er was. Nou werkelijk, mijn moeder schaamde zich dood die durfde drie weken niet in de stad te lopen omdat haar zoon zoiets vreselijks gezegd had." Verschrikkelijk live Het voordeel van radio-maken is dat de luisteraars niet kun nen zien wat er in de studio of bij buitenopnamen gebeurt. Zo had de Schiedamse presen tator een interview met de or ganisator van Jeugdland, Joop van Broekhoven. „Terwijl ik en met mij de luisteraars van Radio Schiedam naar het ver haal van Jeugdland luister den, stond er een olifant ach ter mij. Die harige slurf van dat beest ging steeds verder om me heen. Nou, ik kan je zeggen, dat was wel verschrik kelijk live!" Na vijf jaar presenteren ver veelt het zaterdagochtendpro gramma Jan-Willem nog steeds niet. Iedere gast is weer anders en je weet nooit waar het gesprek eindigt. „Ik ga er altijd maar van uit dat ik van niets weet en de luisteraar ook niet. Bij mensen die vaak wor den geinterviewd is het na tuurlijk best moeilijk om een leuk gesprek te voeren. Ik denk dat je moet aanvoelen waar die sprekers naartoe wil len. Dat gaat vaak vanzelf. Zo had ik een keer onverwachts Hans van Willigenburg in de studio. Ja, wat vraag je aan zo'n man? Ik zei direct: Goh, is je zonnebank kapot, je ziet zo wit? Nou, vanaf dat mo ment was het ijs gebroken." Jan-Willem kreeg laatst de mogelijkheid een programma met klassieke muziek te pre senteren op Hilversum-4. Hij sloeg het aanbod af om twee redenen. „In de eerste plaats heb ik niet zoveel verstand van klassieke muziek. In de tweede plaats werk ik veel lie ver in Schiedam. Hier liggen m'n roots." Het werk voor de stadsomroep is pro deo. Wanneer de zender commercieel wordt en mede werkers kan betalen, zou Jan- Willem de Boer zijn baan als leraar Frans best willen om ruilen voor die van presenta tor. „Nu is het nog steeds een hobby, maar ik zou dit werk voor m'n beroep wel willen doen. En een wens van mij is lokale televisie. De tijd is er rijp voor. Ik denk dat het voor een stad leuk is eigen radio- en televisieprogramma's te hebben. Schiedam is er niet te groot en niet te klein voor. Denk alleen maar aan de poli tiek. Wat is er nou leuker om ook eens met je kop op de te levisie te komen? Als je als politicus werkelijk wat wil doen, moet je je laten zien. Ik geloof in landelijk en lokaal. Niet in regionaal. Wat interes seert een Schiedammer Naaldwijk nou? Het leuke is lokaal, voor en door Schie dammers. Want ik heb het al vaker gezegd: Schiedam heeft meer dan je denkt. Amster dam heeft het, maar Schie dam krijgt het." Het programma Passage 12 is iedere zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur te horen in de ether op 106.7 FM en op de kabel in Schiedam frequentie 96.1. ltore WATERWEG NOORD - RI AGG Rijnmond West en de Stichting Maatschappelijk Werk Rotterdam starten in maart een gespreksgroep voor nabestaanden na zelfdoding. Zelfdoding door een naast fa milielid of vriend(in) zorgt voor een ingrijpende verande ring in het leven van nabe staanden. Verdriet, machte loosheid en schuldgevoelens krijgen vaak de overhand. Om met lotgenoten over deze ge voelens te praten, gaat vanaf 10 maart een gespreksgroep van start. De groep komt tien keer bijeen; de eerste twee keer op donderdagmiddag, de overige keren op de dinsdag middag van 13.30 tot 16.00 uur. De bijeenkomsten vinden plaats aan de Nieuwe Binnen weg 35a te Rotterdam. Deelna me is gratis. Voor meer informatie over de gespreksgroep voor nabe staanden kan men zich van maandag tot en met donder dag (tijdens kantooruren) wenden tot Denny Kayser, te lefoon 4402479. WATERWEG NOORD - Aan de Schoolstraat 7 in Vlaardin- gen worden deze week de deu ren geopend van een heel bij zondere winkel. Dinsdag 11 ja nuari gaat namelijk cadeau- en decoratiewinkel Felideco van start. De winkel is een ini tiatief van de Stichting Dag verblijven Geestelijk Gehandi capten West Zuid-Holland (SDGG) en wordt bemand door een zestal mensen met een verstandelijke handicap uit Vlaardingen. Het project is uniek in deze regio. Felideco is voortaan van dins dag tot en met vrijdag geo pend tussen 9.30 en 15.30 uur. Alle produkten, variërend van houten cadeau-artikelen en speelgoed tot kaarten en tex- tielprodukten, zijn handge maakt in de dagcentra Wou tershof in Schiedam en Vlaar dingen. In de toekomst zullen ook produkten worden ver kocht, die afkomstig zijn uit andere dagcentra van de SDGG. Het project staat onder leiding van Herbert Bezemer en Wil Roodbol. „Voorheen hadden we een winkel bij de Kunstuit leen aan de Sneeuwbalstraat in Vlaardingen. Maar hier is de drempel veel lager. Boven dien is Felideco voor de deel nemers veel meer een echte winkel". 1 De mannen van de GAC bij een 'motorisch gestoorde patiënt De heer De Raay: „De een weet dit, de ander weet dat. Zo kom je een heel eind." Jan-Willem de Boer: „Na vijf jaar verveelt radio nog steeds niet". Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 9.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak. AAUZlE^lNSTUüWVENTlN GELUIDSAPPARATUUR UCHTAPPARATUUR VERHUUR/VERHOOP SlNGtl 51.3112 GkT SCHlEPAAA Til 010-2730044, FAX: 0I0-Z73Z2I6 Mekaar helpen is altijd onze grondgedachte geweest'

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 13