Jubileummodel bij eeuwfeest Skoda A WOB® 1994 Vertrouwd adres: Auto Garant in Schiedam Kleinste BMW in twee versies Porsche 911 Cabriolet klassieke sportwagen Stijgende verkoop Jaguar/Daimler nreirn Nieuwe Honda Civic vooral voor jongeren HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 26 JANUARI 1994 PAGINA 17 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties ert bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Telefoon: 070-3190254 Inspelend op de marktontwikkelingen gaat BMW de 316i Com pact, het nieuwe 'BMW-tje' mét hatchback-koetswerk, in twee uitvoeringen leveren: de 316i Compact en de 316i Compact Exe cutive. Als eerste is in april de 316i Compact Executive ver krijgbaar. Tot de standaarduitrusting van de 316i Compact Executive beho ren maar liefst: ABS, een airbag voor de bestuurder, stuurbe krachtiging, in delen neerklapbare achterbank, toerenteller, ge tint glas, flankbescherming, in hoogte verstelbare bestuurders stoel en twee elektrisch verstelbare buitenspiegels. Met de ach terbank overeind is het laadruim van de 316i Compact 300 liter groot, met neergeklapte achterbank biedt hij plaats aan 1030 liter spullen. Het basispakket van de iets later leverbare 316i Compact is, be houdens ABS en airbag, gelijk aan dat van de Executive. Bijzonder is dat, naast alle veiligheids- en comfortverhogende op ties, beide modellen standaard worden geleverd met een niet-ro- kers interieur (geen aansteker, noch asbak). BMW haakt hiermee in op een trend, die zich 't eerst in de Verenigde Staten manifes teerde. De viercilinder motor van de 316i Compact verschaft maximaal 75kW/102 pk. Hiermee kan hij een topsnelheid bereiken van 188 km/u. De tankinhoud bedraagt 52 liter. Achterwielaandrijving Na de sedan, stationwagon ('Tourmg' genaamd) en Coupé is de Compact de vierde variant van de BMW 3-serie. Hij heeft dezelfde wielbasis als de overige 3-serie modellen, namelijk 2,70 meter. Qua binnenruimte stemt hij overeen met de 3-serie sedan. Ech ter, z'n lengte is 23 cm korter, namelijk 420,3 cm. Uniek voor dit segment is dat de Compact, net als trouwens alle andere BMW-automodellen, achterwielaandrijving heeft. Voor uitlopend op de introductie van de Compact-modellen geeft im porteur BMW Nederland nu al de prijzen vrij: 42.700,- voor de 316i Compact en 45.950,- voor de 316i Compact Executive. Porsches nieuwe 911 Carrera Cabriolet is gebaseerd op de in september 1993 geïntroduceerde Porsche 911 Carrera Coupé. Alle specifieke Cabrio-onderdelen zijn vergeleken met het voorgaande model geoptimaliseerd en passen moeiteloos in de harmonische vormgeving van deze klassieke sportwagen. Door de zitplaatsen achterin te voorzien van een nieuw veiligheids gordelsysteem, ondergebracht in een speciale gordelhouder, kan de Cabriolet ook weer in de USA worden aangeboden als volwaardige 2+2-zitter. Deze nieuwste Porsche is vanaf dit voorjaar in ons land verkrijgbaar voor de prijs van een aardige eengezinswoning. Met een windscherm (bij Porsche windstop genaamd), dat auto matisch op z'n plaats komt als men de kap opent, biedt Porsche in de Carrera Cabriolet een nieuwe, gebruikersvriendelijke oplos sing. 'Open' Porsches zijn even oud als de geschiedenis van de sport-wagenfabrikant uit Zuffenhausen. De eerste auto met de naam Porsche was in 1948 de Porsche Nr. 1, van het model 356 met een noodkap. Sindsdien is de vraag naar open Porsche-sport- wagens steeds groot geweest. Verbeterde kapconstructie Al jaren beantwoordt Porsche met z'n cabrio's aan de vraag van de berijders naar een open sportwagen, die volledig geschikt is voor het alledaags gebruik; ook bij het rijden met een gesloten kap. Opvallend is het systeem waarmee de achterruit kan worden vervangen. Bij de nieuwe 911 Carrera Cabriolet wordt de achter ruit met een speciale lijm in de kapbekleding gelijmd. Deze lijm laat weer los door de lijmnaad te verhitten. Hierdoor kan men de ruit in slechts 25 minuten vervangen. Het nieuwe cabrioletdak past goed bij de vormgeving van de nieuwe Carrera-generatie. De spannende lijnvoering van de nieu we Porsche 911 vindt men ook terug in de Cabriolet-uitvoering. Het design van de open versie drukt - net als de Coupé - dyna miek en soepelheid uit. Dat de Porsche 911 Carrera Cabriolet tot geweldige prestaties in staat is, laat zich raden. Hij accelereert in 5,6 sec. van 0 tot 100 km/u. Voor de kilometer met staande start heet-ie 25,1 sec. nodig. Zijn topsnelheid ligt bij 270 km/u. De nieuwprijs bedraagt onge veer 2,5 ton. Jaguar Cars Ltd. in Coventry heeft 1993 afgesloten met een we reldwijd verkoopresultaat van 27.338 auto's. Dat is 22 procent hoger dan in 1992 toen er wereldwijd 22.488 nieuwe Jaguars en Daimlers werden verkocht. De zeer positieve ontwikkelingen van het merk konden ook in de laatste weken van het jaar worden gecontinueerd, waardoor er een uitstekende basis ligt voor voortgaand succes in 1994. In weerwil van de economische teruggang in tal van landen slaagden ook daar de meeste Jaguar-importeurs erin met goed bedrijfseconomisch resultaat meer auto's te verkopen. In de Ver enigde Staten steeg de totale verkoop zelfs met 47%, in het Vere nigd Koninkrijk met 11%, in Duitsland met 7%. In Nederland bleef de verkoop achter. Er werden vorig jaar 233 auto's verkocht tegen 339 in 1992. Met Skoda gaat het steeds beter. In 1993 realiseerde het Tsjechische merk in Neder land een verkoopstijging (in absolute cijfers) van 15 pro cent. En in 1994 bestaan de Skoda-fabrieken 100 jaar. Bij zulke heuglijke gebeurte nissen hoort muziek. Daarom brengt importeur Pon Mobiel een spetterend jubileummo del: de Favorit Centenary. Dit aktiemodel heeft stan daard een voor deze klasse bijzondere muzikale voorzie ning: een Blaupunkt ra- dio/CD-speler met anti-diefs talslede en veiligheidscode. De Centenary is gebaseerd op de Favorit LXi, die bekend staat om zijn vele rijplezier. Dit is te danken aan de zuini ge 40 kW/53 pk injectiemotor en de royale binnenruimte. Ook het comfort van de vier portieren, grote achterklep en rijke uitrusting worden toegejuicht door de Skoda- rijders. In de feestelijke Centenai^- versie is de Favorit LXi-uit- rusting aangevuld met een hele serie extra's. Zoals de ra- dio/CD-speler met anti-diefs talslede en veiligheidscode, een flexible dak-antenne, op- bergvakken in de portieren, speciale wieldoppen, fraaie Centenary-striping en stoot- strips op de flanken. Dit aanlokkelijke jubileum pakket kost slechts honderd gulden (een toepasselijk be drag gezien de aanleiding tot het actiemodel: 100 jaar Sko da). De prijs van de Skoda Fa vorit LXi bedraagt 19.995,-. Zodat met recht kan worden gesproken van een feestaan- bieding die klinkt als een CD. itXSIll „Big Surprise", zo was de algemene indruk toen Volkswagen begin deze maand op de Detroit Motor Show zijn Concept 1 onthulde Vlak voor de onthulling dacht menigeen nog dat men de nieuwe VW Polo te zien zou krijgen die voor 1994 op het programma staat. Toen het laken was weggetrokken, stond daar een mo derne versie van de legendarische Kever, waarvan tussen 1947 en 1981 in de Vere nigde Staten maar liefst 5 miljoen exemplaren werden verkocht. Hoewel de Concept 1 onmiskenbaar de koddi ge trekken heeft van de Kever, is de auto uiter lijk en vooral technisch toch een produkt van de jaren '90. Overigens is de Concept 1, zoals de naam al aan geeft, slechts een stu diemodel. Of hij ooit en op welke wijze dan ook in produktie wordt ge nomen, gaat het VW- management onder lei ding van Ulrich Seiffert de komende maanden nog nader bestuderen. Leuk is in ieder geval om te zien hoe VW de Kever-traditie laat her leven en hierbij allerlei innovatieve technieken toepast, die het ontwerp zonder meer levensvat baar maken. Gedegen Welke verschijnings vorm een Volkswagen ook heeft - Kever, Golf, Vento, Passat, Corrado of Transporter - een ver wisseling met een ander merk is vrijwel onmoge lijk. Primair is een Volkswagen een be trouwbaar produkt, vooral dank zij de gede gen techniek. Na 1934 (in 1994 is het dus precies 60 jaar gele den dat Ferdinand Por sche het concept van een economische perso nenwagen lanceerde), heeft VW zich van pro ducent van slechts één produkt ontwikkeld tot nummer vier op de we reldranglijst van autofa brikanten. Het modelle- naanbod is zo breed ge worden, dat er voor bij na iedereen wel een aantrekkelijk model in het programma zit. Originaliteit Met de Concept 1 toont Volkswagen nu een toe komstmodel, uitge voerd in een verrassende vorm. VW houdt hierbij reke ning met transport- eisen, die zowel nu als in de toe komst aan voertuigen worden gesteld. In 1991 opende Volks wagen in de Simi Valley (Californië) een design- centrum. Daar werd een project gestart voor de cónstructie van de Con cept 1. Van opzij bekeken be staat de Concept 1 uit drie cilindervormen. Twee hiervan bevinden zich op de plaats van de wielen en de derde vormt de passagiers ruimte. Agressieve lij nen ontbreken aan de auto. De lijnen suggere ren ook geen snelheid. Van voren en van achte ren oogt de Concept 1 vrijwel identiek. AJleen aan de kleur van de lam pen (vóór wit; achter rood) kun je zien wat voor of achter is. VW's designcentrum heeft de auto zodanig ontworpen dat de motor voorin kan worden geplaatst en te vens twee airbags, be scherming tegen aanrij ding in de flank en ABS kunnen worden geïnte greerd. Hij biedt ruimte aan vier volwassenen. Ale voor de chauffeur relevante informatie is afleesbaar van één rond display met een snel heidsmeter, een indica tie voor de motortempe- ratuur en het brandstof- peil en daarnaast een controlelampje voor de koplampen. In de Con cept 1 is een stereo-in stallatie met radio en CD-speler en zes luid sprekers ingebouwd. Tot de uitrusting beho ren bovendien een auto matische versnellings bak, airconditioning, een interieur met lede ren bekleding met klei ne gaatjes, volledig ver stelbare voorstoelen en tapijt op de bodem. Voor de mogelijke aan drijving heeft VW drie alternatieven: de hybri de-versie (een elektro motor voor in de stad en een direct ingespoten turbo-diesel voor op de grote weg), de electro motor en de TDI Eco- matic motor die we al kennen van de Golf, een mo'tor die alleen draait als er kracht nodig is. Honda's jongste actiemodel, de Civic Splash, is verfrissend, jeugdig en toch verbazend luxueus. Met zijn bescheiden prijs van net geen 30 mille 29.990,-) en eigentijdse uit straling is de 3-deurs 'Splash' ideaal voor jeugdige kopers. De opvallende Splash-striping past perfect bij het ongedwongen, dynamische karakter van de comfortabele, handzame Civic. Z'n sportie ve, gretige uiterlijk met de lage wegligging, ruim bemeten banden en de brede wielbasis krijgt extra nadruk door de vlot gelijnde wiel doppen en de hard-rode exterieurkleur. Van binnen biedt de Civic Splash eveneens diverse extra's om 'u' tegen te zeggen. Zoals de specia le Splash-vloermatten, de luxe middenconsole en de ingebouwde radio-cassettespeler met speakers en antenne. Vierkleppentechniek Ook een blik onder de motorkap geeft een fris se kijk op de zaak: de Civic Splash wordt voortbewogen door een pittige, zuinige en vooral 'schone' 1,3 liter benzinemotor met mo derne vierkleppentechniek. Qua prestaties is hij haantje-de-voorste met een vlotte accele ratie en een top van 170 km/u. Tegelijk ligt hij rotsvast op de weg, dankzij de unieke onaf hankelijke 'double wishbone' wielophanging rondom, een unieke voorziening bij deze Hon da. Ondanks z'n sportieve rijgedrag is de Civic 'Splash' aan de pomp één en al bescheiden heid. Nog 'n paar nachtjes slapen: vanaf maart 1994 verschijnt deze nieu we Porsche 911 Carrera Cabriolet ook in Nederland op de weg. Signalement Porsche 911 Carrera Cabriolet: zelfdragende twee- deurs carrosserie met volautomatische, elektrische kapbediening en elektrisch uitschuifbare achterspoiler. Cw-waarde: 0.33. „Lang zal-ie leven": Skoda-importeur Pon Mobiel zet het eeuwfeest van de Tsjechische autofabriek luister bij met de Favorit LXi Centenary. VW presenteert opvolger van de Kever li Volkswagendealer Auto Garant is gevestigd aan de v. Deventerstraat 15 in Schiedam. Huidige topper bij de Volkswagen-dealer: de Volkswagen Golf Variant. Splash Royaal aangekleed, prettig geprijsd en met een 'gaaf' uiterlijk is de Civic 'Splash' een vrolijk en levendig actiemodel.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 17