Lijsttrekkers kindergemeenteraad hebben alleen nog geld nodig De wereld van J oop en Janny van Broekhoven Geen krant? A Tentoonstelling in het Stedelijk Portemonnaie gerold Café gesloten Ook jeugd mag naar stembus Berovingen Koninklijk onderscheiden Groepswonen van ouderen Getuigen gezocht Vrouwen willen meebesturen Op een bepaald niveau hoef je niets meer te be wij ze n. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 PAGINA 15 SCHIEDAM - Een tijd van hard campagne voeren is aangebroken. Niet alleen de volwas sen lijsttrekkers, maar ook de vertegenwoordi gers van de Schiedamse Kindergemeenteraad moeten de komende drie weken hun best doen om kiezers die nog twijfelen over de streep te trekken. Vorige week stelden de zes wijkpar- tijen Nieuwland, West, Binnenstad/Oost, Groe- noord/Kethel, Groe- noord/Woudhoek en Zuid de elf lijsttrekkers voor. Op Zuid na kwa men alle partijen met twee lijsttrekkers naar voren. Het is niet voor het eerst dat er een kindergemeenteraad in Schiedam is. De afgelopen twee jaar konden kinderen ook al meepraten en -beslis sen in de politiek. Het is wel voor het eerst dat de gekozen raad evenals de volwassen ge meenteraad voor vier jaar wordt gekozen. De Dienst Educatie heeft daarom in sa menwerking met de stichting Medelanders van overal en nergens (voorheen Schiedam mers van overal en nergens) op woensdag 2 maart de offi ciële stembureaus ook voor kinderen tussen de tien en twaalf jaar jong geopend. De wijkpartijen hebben de afgelo pen weken gewerkt aan het verkiezingsprogramma. Dat programma maken de lijst trekkers bekend in een spe ciale kinderkrant die op dins dag 22 februari bij iedereen in de brievenbus ligt. De onder werpen waar alle partijen hun ideeen over weergeven zijn: natuur en milieu, sport en spel, samen wonen, samen le ven, inrichting van de stad en gezond leven. De lijsttrekkers zijn: de twaalfjarige Ronald van der Lubben (partij Zuid), de twaalfjarigen Ritchie van Tiel en Murat Basaran (partij Nieuwland), de elfjarigen Si- SCHIEDAM - Dertig jaar lang maken Joop en Janny van Broekho ven al reizen naar verre oorden. Zeker twee keer per jaar pakken zij hun rugtas om een plekje er gens op de wereld te verkennen. Zij gingen onder meer naar Jemen, China, de Filippijnen, India, Kenya, Nepal, Pa kistan, Thailand, Sara wak, Peru, Togo en Ti bet. Uren kunnen zij er over praten. In de kast staan rijen dikke foto albums. Om alles te be kijken heb je wel een hele zomervakantie no dig. In het Stedelijk Museum Schiedam is vanaf aanstaande zon dag een klein deel van hun prachtige vakantie foto's te bewonderen. Museummedewerkster Marijke Nagtegaal maakte samen met het reizende stel een selec tie voor een visueel reis verslag. Het is voor Joop en Janny nooit de bedoeling geweest hun foto's tentoon te stellen. „We maken ze echt voor ons zelf. Ook nooit aan gedacht om er iets mee te doen. Nu de mogelijkheid er was, hebben we toch besloten dat te doen. We doen dat vooral voor de Schiedammers. Die leven na melijk altijd zo met ons mee! Toen wij twee jaar geleden in Pakistan aan een vliegtuigon geluk waren ontsnapt, stond de telefoon bij bureau Jeugd land roodgloeiend. Veel men sen belden mijn collega Riet om te vragen of zij van ons al een teken van leven had ver nomen. Het is natuurlijk on mogelijk om alle mensen je verhaal te vertellen en alle fo to's te laten zien. Maar met deze tentoonstelling kunnen wij in ieder geval een beeld geven," vertelt Joop van Broekhoven oftewel de burge meester van Jeugdland. Joop die de ene na de andere creatieve activiteit voor de Schiedamse jeugd bedenkt, kreeg niet zolang geleden mu seumdirecteur Pieter Tjabbes op bezoek op bureau Jeugd land. Het was eigenlijk toeval dat Tjabbes daar foto's van Joop en Janny zag. Er hingen enkele foto's aan de wand. De museumdirecteur was direct onder de indruk van de platen en vroeg het stel te exposeren. Zo gezegd, zo gedaan. Uit de tienduizenden foto's werd een keuze gemaakt voor de ten toonstelling Mensen Wereld wijd. Het resultaat is verbluf fend. Eenvoudige toestelletjes De tentoongestelde foto's lij ken in de verste verte niet op vakantiefoto's. Het zijn platen waar mensen op staan zoals zij zijn. Geen geposeerde tafe reeltjes, maar eerlijke rimpels, kinderen met snottebellen, vrouwen in traditionele gewa den met een kind aan de borst en bedrukte gelaten van marktkooplui. De sprekende kleuren, momenten van opna me en gevoel voor compositie maken de foto's kunstwerken. namelijk reizen. Maar we ne men altijd fototoestellen mee. Eenvoudige toestelletjes hoor, maar we zijn wel zo dat als we iets doen dat we het goed wil len doen. Je bent er dat mo ment toch dus dan doe je je best voor de foto. Fotografen voelen wij ons in ieder geval niet." Het is maar welke naam je er aan geeft, maar het staat vast dat het een gave is wanneer je iemand met een plaatje de sfeer van duizenden kilome ters verderop kan laten proe ven. Mannequins Het visuele reisverslag geeft aan dat India een zeer geliefd land is bij het reislustige stel. Meerdere keren brachten zij daar een bezoek. „India is een land van paleizen en tempels, van goden en godinnen. In middels kennen wij de belang rijkste goden wel. Dat is be langrijk wanneer je met de mensen wilt praten. Je moet wat weten van hindoes en boeddhisten, van kasten en paria's. Mensen gaan ook an ders met tijd om. Tijd bestaat niet in India. De mensen heb ben er geen haast. Als reiziger in India reis je niet, maar je verwerkt haar. En de mensen zijn prachtig. Alle vrouwen daar zijn mannequins. Als je ziet hoe zij zich voortbewegen De Hulk De foto's leren veel over ver schillende culturen. Jammer Joop en Janny zijn echter heel bescheiden over hun fotoma teriaal. „Fotograferen is onze hobby eigenlijk niet. Dat is is dat Joop en Janny niet in.de gelegenheid zijn om de bezoe kers te amuseren met hun avonturen. Zo hebben zij GRATIS AFHALEN BIJ: SCHIEDAM- Een 20-jarige Schiedamse is maandagmid dag het slachtoffer geworden van zakkenrollerij. De vrouw had haar portemonnaie in haar jaszak gestopt nadat ze bij een winkel aan de 's Grave- landseweg had betaald. Toen ze bij haar auto kwam, bleek de portmonnaie verdwenen. t spannende verhalen over roei en tussen de nijlpaarden, een bezoek aan de koppensnellers, een logeerpartij in een paleis van een sultan en een arresta tie op het vliegveld. „Als ik daar nog aan terugdenk! Dat vliegveldverhaal. Janny en ik hadden meer dan dertig uur vertraging. Nou wat doe je dan op zo'n vliegveld je gaat je toestellen een beetje schoon zitten te maken. Dus wij zaten op ons gemak een beetje te poetsen staan er ineens een stuk of acht mannen in uni form met een geweer op ons gericht. Ik dacht: wat beleven we nou? Het leek wel of we een stel misdadigers waren. Zij vertelden ons dat zij ge zien hadden dat Janny een foto van het vliegveld had ge maakt. Dat was absoluut niet waar. Ik legde dat uit en zei dat we wel leukere plaatjes konden bedenken. Zij geloof den ons niet en we moesten meekomen. Ik vond het zo on rechtvaardig dat ik daar heb staan tieren. Janny zei: Je leek de Hulk wel. Maar goed wij moesten mee. Drift hielp niet, dat zag ik ook wel in. Het ergste was dat onze paspoor ten werden afgenomen. Dat is natuurlijk het ergste wat je als reiziger kan overkomen. Ik probeerde van alles. Op een gegeven ogenblik kwam het gesprek op voetbal. Ik noem de allemaal bekende Neder landse voetballers op. Die ken den ze niet. Maar ik was er een vergeten. Zij noemden Coen Melijn (Helma ik weet niet hoe je deze naam moet schrijven). Het was onze red ding. Ik zei dat ik weieens met Coen tenniste - dat was ook echt zo- en beloofde dat zij allemaal een handtekening zouden krijgen. We kregen di rect onze paspoorten terug en werden met veel enthousias me uitgezwaaid." De expositie waaraan ook een educatief project voor lagere scholen in Schiedam aan is gekoppeld, is aangevuld met voorwerpen uit de diverse lan den. De make-up setjes, Chi nese mutsjes, indianentooien, het speelgoed en tempelbellen laten zien wat er in het land waar de foto is gemaakt te koop is. Kinderen die de tentoonstel ling met school bezoeken kun nen zien waar Joop en Janny op gelet hebben bij het maken van de foto's. De scholieren moeten vervolgens elkaar of anderen fotograferen in hun omgeving. De leukste, mooiste en gekste foto's worden uit eindelijk tentoongesteld in het museum. Een tentoonstelling van een tentoonstelling dus. Maar voor het zover is kan men tot en met 27 maart mee op reis met Joop en Janny. Zij laten met hun visuele reisver slag Mensen Wereldwijd ar moede en ellende zi^i maar ook sprookjes uit duizend-en- een-nacht. Het Stedelijk Museum Schie dam is van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur geopend. Op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Toegang bedraagt f 3,-. Kin deren vanaf 12 jaar mensen met een CJP of Pas65 betalen f 1,50. Woensdagmiddagen en zondag 13 februari is het mu seum voor iedereen gratis toegankelijk. Informatie-avond over verkiezingen in Nieuwland SCHIEDAM- Buurthuis Nieuwland organiseert in sa menwerking met het Anti-Dis criminatie Bureau (ADB) op maandag 14 februari een in formatie-avond over de ge meenteraadsverkiezingen. De avond wordt gehouden in 'De Hasselbraam' aan de De Wil- detsraat 38 en begint om 20.00 uur. De deelnemers krijgen eerst een videofilm te zien; daarma is gelegenheid tot dis cussie. SCHIEDAM- Een café aan de Vlaardingerdijk heeft op ge zag van de politie maandag avond de deuren moeten slui ten. Een 34-jarige man werd vlak voor de horecagelegen heid in elkaar geslagen. Toen de politie arriveerde was het slachtoffer al weg. Zijn vrien din had hem naar het zieken huis gebracht waar hij behan deld moest worden aan een snee in zijn achterhoofd en di verse kneuzingen. Waarom hij in elkaar geslagen was is niet bekend. Gezien eerdere klach ten werd het café toch geslo ten. ham Moudnib en Danny Fran ken (partij West), de elfjarige Majella Loef en dertienjarige Songul Kirilmaz (partij Oost- /Binnenstad), de twaalfjarigen Joris Bruins en Stefan Zwane veld (partij Kethel-Groe- noord), de twaalfjarige Lonne ke van Otterdijk en last but not least de tienjarige Daphne Klos (partij Woudhoek/Groe- noord). Kreunen en wenkbrauw Allemaal zijn ze blij lijsttrek ker te zijn. Eindelijk een kans om hun zegje te doen, „Ik vind het best wel kicken dat ik ben gekozen. Je ziet op tv vaak politici. Maar die mensen op tv zeggen maar wat. Ik wil nou weieens weten hoe het er echt aan toegaat. Dit is na tuurlijk een mooie kans. Wan neer kom je anders in de gele genheid? Maar nu voer ik het woord. De volgende keer is het natuurlijk wel iemand an ders van mijn partij, want dat wil ik wel duidelijk maken. Ik doe het niet alleen met Joris, we doen het met de hele ploeg," aldus Stefan Zwane veld. Ook de jongste van het stel, Daphne Klos begrijpt niet altijd alles van wat volwassen politici doen. „Het is hartstik ke saai om naar te kijken. Weet je wat ik nou zo gek vind? Dat die mensen alle maal eerst gaan zitten kreu nen voordat zij iets zeggen. En ze beginnen iedere zin met Uhh. En dan Lubbers, die zit altijd met z'n wenkbrauw te klieren." Het is opmerkelijk dat de lijst trekkers vooral veel oplossin gen hebben voor de oudere jeugd. Stuk voor stuk zijn zij van mening dat er iets moet gebeuren voor de jeugd vanaf SCHIEDAM- Een 13-jarige jongen is vrijdagmiddag het slachtoffer geworden van een beroving. Hij werd rond 17.30 uur bij de onderdoorgang in de Sporthalstraat aangehou den door een ongeveer 17- jarige jongen. Die vroeg hem opder bedreiging van een pak slag om een kwar tje. Toen het slachtoffer zijn portemonnaie trok, moest hij die helemaal af geven. Een goedgelovige 54-jari- ge stadgenoot werd in de nacht van zaterdag op zondag het slachtoffer van een gelijksoortige bero ving. De Schiedammer liep op de Nolenslaan ter hoogte van het postkan toor toen vier mannen hem aanspraken. Een van hen vroeg een kwartje te leen om te telefoneren. Toen het slachtoffer dat uit zijn portmonnaie wilde halen, probeerde een van het viertal die uit zijn han den te trekken. Dit lukte niet, maar hij wist er wel enkele bankbiljetten uit te graaien. De daders liepen weg in de richting van de Donkerstraat. WATERWEG NOORD - De Vlaardingse burgemeester Bert Stam heeft afgelopen vrijdag een Koninklijke On derscheiding uitgereikt aan de heer ing. J.H. Blok. De heer Blok (61) werd ter gelegenheid van zijn afscheid als mana ging director van de Damen dochtermaatschappij Cork Dockyards in Engeland be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De reden dat de heer Blok, die al geruime tijd in Engeland woont, door de Vlaardingse burgemeester werd gehuldigd, is dat de nieuwe Ridder jaren lang in de plaatselijke scheepsbouw werkzaam is ge weest. Tussen 1956 en 1993 was de heer Blok in leidingge vende functies in dienst bij onder meer Wilton Fijenoord, Rotterdam Nucleair, Vlaardin- gen Oost Bedrijven, Vlaardin- gen Oost Reparatie en Cork Dockyard. Daarnaast bekleedde ing. Blok allerlei functies in diverse scheepsbouworganisaties en andere maatschappelijke in stellingen. een jaar of veertien. Er zijn veel vandalisten in die leef tijdsgroep die zorgen voor overlast. Slopen van speelob- jecten, bekladden van muren en het dreigen met wapens zijn veelgenoemde problemen. De oplossing voor het vanda lisme moet volgens de kinder- raad worden gezocht in de preventieve sfeer. „Zorg dat wapens onbetaalbaar worden en niet meer kunnen worden ingevoerd vanuit België. En die spuitbussen. We moeten gaan praten met de verfhan delaren. Je zou zeggen dat ook die prijzen omhoog moeten. Maar, wat je zegt er zijn na tuurlijk ook mensen die met een spuitbus een kastje of hun auto willen spuiten. Misschien moeten we met vergunningen gaan werken," aldus Stefan Zwaneveld. Ritchie van Tiel en Murat Basaran hebben een andere oplossing. „Wij willen dat de oudere jeugd een plek krijgt waar zij zich kunnen vermaken. Wij denken dat vandalisme voortkomt uit ver veling. Wanneer zij nou een eigen plek hebben is het risico kleiner. Wij hebben daarom bedacht dat we in onze wijk, Nieuwland, een sponsorloop organiseren om zodoende aan geld te komen voor de bouw van een clubhuis voor de van dalen." SCHIEDAM- De Stichting Welzijn Ouderen Schiedam houdt donderdag 10 februari een informatie-bijeenkomst over groepswonen voor oude ren. De bedoeling van de bij eenkomst, naast natuurlijk het verstrekken van informa tie, is ook om de behoefte te peilen in Schiedam naar deze vorm van 'alleen-samenwo nen' én om de bereidwillig heid te inventariseren om eventueel zo'n project op po ten te zetten. De bijeenkomst wordt gehou den in het pand van de Bewo nersvereniging Schiedan-Cen- trum aan het Broersveld 144. Aanvang: 14.00 uur. De lijsttrekkers weten precies wat zij willen. De komende vier jaar hebben zij hard no dig om hun ideeen te verwe zenlijken. Maar het is niet al leen een kwestie van tijd en goede oplossingen. „Na twee vergaderingen ben ik er wel achter gekomen wat politici doen. Ik dacht eerlijk gezegd altijd dat de gemeenteraad maar een beetje zat te kletsen. Nu ben ik er achter dat ze toch wel hard werken. Het probleem is echter vaak geld. Alles draait om geld!" aldus Majella Loef van de partij Oost/Binnenstad. Woensdag 2 maart mogen kinderen tussen 10.00 en 15.30 naar de stembus. Daar kunnen zij de door school ge stempelde stemkaart afgeven en op een lijst met alle par tijen en namen van de kandi daten aangeven op wie zij stemmen. SCHIEDAM- De politie zoekt getuigen van een overval bij het postkantoor aan de No lenslaan vorige week donder dag om 8.00 uur. Een 18-jari- ge Schiedammer had daar net geld 'getankt' toen zijn portefeuille uit zijn hand werd gegrist. In de porte feuille zaten geld, een rijbe wijs, giropas en telefoon kaart. De dader droeg een grijze broek en een zwart le ren jack. Hij is ongeveer 26 jaar oud en 1.85 meter lang. Hij heeft kort grijsachtig ste kelhaar en een stevig pos tuur. De man verdween na de beroving in de richting van de Parkweg, iets later op donderdag sprak waarschijn lijk dezelfde dader een 46-ja- rige stadgenoot aan op de Slachthuislaan. Hij vroeg om een vuurtje. Toen de man bukte om dat te pakken, zag hij dat de ander hem een vuistslag wilde geven. Hij stapte opzij, waardoor zijn aanvaller missloeg en op de grond viel. Meteen daarna rende hij weg in de richting van de Vlaardingerdijk. Eventuele getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie via telefoon nummer 4494402. SCHIEDAM- Tussen de politiek en vrouwen wil het maar niet boteren. In het circuit van beleidsma kers voeren mannen nog steeds de boventoon, in elk geval in aantal. De Brandersstad lijkt wat dat betreft verdacht veel op tal van andere gemeentes. De Stichting Schiedamse Vrouwen-emancipatie Or ganisaties (SVO) hoopt de komende periode middels een aantal akties haar di- rekte achterban meer bij het bestuurlijk gebeuren te betrekken. Als start van de campagne overhandig de gemeenteraadslid Noor Samkalden maandag voorafgaand aan de raads vergadering aan burge meester Reinier Scheeres een folder getiteld 'Vrou wen kiezen in Schiedam'. In de folder wordt infor matie gegeven over de on gelijke verdeling van het zachte pluche met daarbij het dringend advies om op 2 maart geen heer maar een dame te kiezen. Bij de uitreiking van het eerste exemplaar van de folder was een grote afvaardi ging van de SVO aanwe zig. Toen stipt om 20.00 uur de politieke vergader tijgers echter begonnen aan het afwerken van de raadsvoorstellen, hun vas te maandelijkse klus, was de kritische delegatie vrouwen meteen verdwe nen. Op de publieke tribu ne was er op dat moment nog plek voldoende om eens te bekijken hoe Schiedam in de praktijk bestuurd wordt. Het SVO houdt donderdag 10 februari een bijeen komst over de Schiedam se politiek speciaal voor migrantenvrouwen tussen 13.30 en 15.30 uur in 'Het Gebouw' aan het Broers veld 142. Er zullen tolken aanwezig zijn. Vanaf f 81.900,- incl. BP Ml BTW. Importeur: Hart Nibbrig Greeve B.V., Sassenheim, 02522-66111. Mitsubishi Dealer Lease, 02522 - 20660. Ronald van der Lubben, Ritchie van Tiel, Murat Basaran, Siham Moudnib, Danny Franken, Majella Loef, Stefan Zwaneveld, Lonneke van Otterdijk en Daphne Klos proosten op de verkiezingen en werken aan een vreedzaam Schiedam. (Foto:Ernst Posse) Indien u het Nieuwe Stadsblad niet ontvangen heeft kunt u dit vanaf donderdagochtend - Bureau Huisvesting, 's-Gravelandseweg 567 - Gemeentelijk Woningbeheer, Noordvest 18 - Wijkcentrum „De Blauwe Brug", Bachplein 590 - Woningbouwvereniging Schiedam, Kerklaan 33 - Rooksjoppie, Voornesestraat 1A - Ron's Tabakshop, Hoogstraat 164 - PlusMarkt Koornneef, Mgr. Nolenslaan 516 - Tabakspeciaalzaak „De Woudhoek", Geuzenplein 17 Man uit Borne (foto: Joop van Broekhoven) Vrouw uit Rajasthan (foto: Joop van Broekhoven) Er werd druk vergaderd vorige week in het stadskantoor voordat de lijsttrekkers definitief gekozen werden. MITSUBISHI MOTORS De Mitsubishi Sigma StationWagon 3.0i V6. -r-

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 15