Toyota grootste Japanner op Nederlandse markt Verkrijgbaar bij Nefkens Golf Variant eerste compacte VW-combi Eurocare geeft drie jaar optimale zekerheid Electronisch wapen i tegen autodiefstal Omleggen sneeuwkettingen wordt kinderspel Mercedes C in de prijzen Nieuwe Toyota's (personenauto's en de meeste bedrijfswagens) bezitten sinds begin 1994 standaard een extra, niet in geld uit te drukken accessoire: de nieuwe Toyota Eurocare garantie. Deze geeft de Toyota-rijder drie jaar lang optimale zekerheid, overal in Europa. Bij een ongeval, pech of welke probleem onderweg ook biedt Eurocare direct hulp aan de Toyota-rijder. Toyota Eurocare wordt gecombineerd met de al langer bestaande drie jaar bumper-tot-bumper garantie, die voor elke nieuwe Toyo ta geldt. Naast de zekerheid van kwaliteit geeft Eurocare de Toyo- ta-rijders zonder meerkosten een perfecte hulpverlening 'in het geval dat'. De drie jaar algemene Toyota-garantie, 3 jaar Toyota Eurocare en de betrouwbaarheid en duurzaamheid van elke Toyo ta vormen een unieke combinatie waar iedere koper van een nieu we Toyota voortaan zijn voordeel mee kan doen. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 PAGINA De 'Car of the Year'-jury, samengesteld uit 45 journalisten van de belangrijkste vak- en dagbladen, radio en tv-zenders van de USA en Canada, beoordeelde in totaal 17 automerken. De top 5 zag er als volgt uit: 1. Mercedes Benz C-klasse, 2. Chevro let Camaro, 3. Toyota Supra, 4. Saab 900, 5. Chrysler New Yor- ker/LHS. De onderscheiding voor de C-klasse werd op 3 januari uitgereikt tijdens de internationale automobielshow van Detroit. Ook in Duitsland ontving de C-klasse met de 'Auto l'-trofee een belangrijke onderscheiding van neutrale zijde. Lezers van Auto- bild, het Duitse zusterblad van het Nederlandse AutoWeek, ko zen met 29,6 procent de Mercedes C-klasse als belangrijkste novi- j teit van 1993. Het nieuwe model uit Stuttgart bleef de nummer twee, Ford Mondeo, een neuslengte voor (27,12 procent). Derde werd op flinke afstand de nieuwe Opel Corsa (10,26 procent); als J vierde eindigde de Porsche Carrera met 5,01 procent. De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladenpostbus 5825, 2280 HV Rijswijk Telefoon: 070-3190254 san staat op de tweede plek gevolgd door Maz da, Suzuki, Mitsubishi, Honda, Daihatsu en Su baru. Corolla en Carina E Volgens woordvoerder Cees van Deutekom van Louwman Parqui is de toegenomen afzet van Toyota vooral te danken aan de populari teit van de Corolla en de Carina E. Toyota ver kocht in Nederland in de eerste helft van 1993 beter dan in 1992; in de tweede helft van 1993 ontkwam Japan's Num mer 1 echter niet aan de stagnerende verkoop. Per saldo leidde dat tot minder verkochte nieu we Toyota's dan in 1992 (inclusief Lexus: 25.317 in 1992 tegen 23.972 in 1993). Procentueel is deze ver koopdaling echter be langrijk lager dan de to tale daling van de vader landse automarkt. Hier door steeg het Toyota- marktaandeel met bijna één vol procent, wat een opzienbarend resultaat genoemd mag worden. F unctioneel-compleet Met de Golf Variant levert Volkswagen voor 't eerst een stationwagon in de compacte klasse. De auto is uitsluitend verkrijgbaar met vier portieren en een wagenbrede achterklep. Het meterblok heeft twee grote klokken (voor snelheid en toerental) plus twee kleinere wij zers voor koelvloeistoftemperatuur en brand stofvoorraad. In de toerenteller is een digitaal uurwerk opgenomen. De klimaatregeling ver loopt via solide draaiknoppen. Het vierspaaks stuurwiel is in hoogte verstel baar. Er zijn twee stuurhendels voor enerzijds groot licht, anderzijds richtingaanwijzing. Uiterst links zit de hoofdschakelaar voor de verlichting. Beide buitenspiegels zijn van bin nenuit verstelbaar. Een afsluitbaar dash boardkastje is standaard. Prijzen Voor de basisversie van de VW Golf Variant - dat is de CL met 1,4 liter motor goed voor 44 kW/60 pk - geldt een vanafprijs van 34.190,-. De goedkoopste 1.8 GL komt op 37.340,-. Ellermeyer BV, specialist in auto-accessoires, brengt een nieuw motorblokkeringssysteem op de markt. Dit systeem van Keeper is volgens de modernste technologie gefabriceerd. De 'Motor-Bloc', zoals de naam luidt, is TNO/TBBS goedgekeurd en biedt afdoende beveiliging tegen diefstal. Bovendien vol doet het aan de eisen van autoverzekeraars. De Keeper 'Motor- Bloc' kent maar liefst 560.000 miljard codevariaties. Door de elektronisch geregelde motorblokkering wordt de auto direct beveiligd, zodra men de sleutel uit het contact haalt. In lut tele seconden worden de drie voornaamste stroomroutes geblok- j keerd: de ontsteking, startmotor en benzinepomp. Via een per- manent knipperend LED wordt aangegeven dat de auto tegen diefstal is beveiligd. t De motorblokkering kan uitsluitend met de speciaal gecodeerde elektronische sleutel, met 560.000 miljard codevarianten, wor- dén opgeheven. Door een simpele aanraking van de codesleutel net het elektronische contact stelt men de drie geblokkeerde stroomcircuits, vóór de start, weer in werking. Iet Keeper Motorblokkeringssysteem is geschikt voor iedere ;uto. Adviesprijs inclusief montage en BTW: 495,-. Voor ver koopadressen en informatie: Ellermeijer BV, Amsterdam Zuid- Dost, telefoon: 020 - 6969996. Kort na zijn introductie in de Verenigde Staten (november 1993) heeft de Mercedes-Benz C-klasse de voor 't eerst in Noord- Amerika verleende onderscheiding 'Car of the Year' ontvan gen. Als doorslaggevende factoren vermeldde het juryrapport de technologische vooruitgang en de prijs/kwaliteitsverhou- ding van deze opvolger van de Mercedes-Benz 190. mm Wintersportvakantie met de auto vergt een goede voorberei ding. Hierbij vormt de zorg voor passende sneeuwkettingen een belangrijke onderdeel. Bijna iedereen heeft een hekel aan dat 'gedoe' met sneeuwkettingen. Helaas blijven sneeuwket tingen nodig, maar Weissenfels biedt nu sneeuwkettingen, waarvan het omleggen volgens zeggen kinderspel is. Eind vorig jaar heeft Peugeot zijn 306-pro- gramma verrijkt met een serie nuttige uit voeringen. Er ver schenen versies met dieselmotor en tur bodieselmotor, typen met een automati sche transmissie; be gin december 1993 kwam een reeks drie- deurs modellen de 306-gelederen ver sterken. Hierdoor telt het 306-gamma thans maar liefst 22 uitvoeringen: 16 ben zinemodellen en 6 diesels. Hiermee biedt de 306-lijn nu voor elk wat wils. De prijzen van de 306 met dieselmotoren beginnen rond de 32 mille. Ooit stonden dieselmo toren letterlijk en fi guurlijk in een kwade reuk, maar de vooroor delen van toen (lawaai, stank en traag), zijn om gebogen in voordelen: vrij geruisloos, pittig en 'schoon'. Opvolger Als opvolger van de 309 - die op zijn beurt weer de opvolger was van de Talbot Horizon (ooit 'Auto van het Jaar 1979') - presenteerde Peugeot een jaar geleden de 306. Hij lijkt op een uitge rekte 106, doet denken aan de 205, is technisch verwant met de Citroen ZX en is zelfs in de ba sisversie 1.4 XN al ui terst compleet. Zo zijn twee mechanisch van binnenuit verstelbare buitenspiegels, een ge scheiden neerklapbare achterbank, een achter- wisser en een van bin nenuit te openen brand stofklepje plus een au tomatische uitschake ling (een 'timer') op de achterruitverwarming standaard. Degelijk produkt Verder valt de 306 op doordat hij eigenlijk he lemaal niet opvalt. An ders gezegd: het bijzon dere aan deze auto is dat-ie niet bijzonder is. Geconfronteerd met deze kritiek, zegt de Peugeot-top dat dit pre cies de bedoeling is: „Onze doelgroep zit niet te wachten op stylisti- sche hoogstandjes, ge lardeerd met exotische liflafjes; die wil gewoon een degelijk produkt, dat vakkundig in elkaar is gezet, dat er verzorgd uitziet, dat veelzijdige gebruiksmogelijkheden kent; kortom, een knap pe vertegenwoordiger van Peugeots know-how in de middenklasse". Aan deze voorwaarden voldoet de 306 perfect. In de 306 zit al het vak manschap van Peugeot. Niets meer en niets minder. Schuine vormen Met zijn lengte van nét geen vier meter (3,995 m.), breedte van 1,69 meter en hoogte van 1,38 meter is de 306 niet de grootste, maar even min de kleinste van zijn klasse. Met zijn wielba sis van 2,58 meter geeft de 306 overigens wél al zijn concurrenten met ettelijke centimeters het nakijken. Met de dwars voorin gemon teerde motor en de wie len maximaal uit elkaar op de vier hoeken van de koets behoort de 306 tot de relatief ruimste auto's in zijn segment. Kenmerkend voor het buitenaanzicht zijn de koplampen en achter lichten met schuine vor men, waarin we met eni ge fantasie het logo van Peugeot Talbot Sport herkennen. Tussen de koplampen zit een grille van recycleerbaar kunststof. Een mistach- terlicht is standaard op alle 306-versies. Volkswagen introduceerde 2,5 jaar geleden zijn nieuwe compact-klasse model: de derde generatie van de populaire Golf. Terwijl con currenten als Opel en Ford bij de lancering van hun nieuwe compact-klasser tegelijk ook een stationwagon ten doop hielden, liet Volks wagen deze kans voorbij gaan. Een reden voor deze gang van zaken was er eigenlijk niet, ten zij VW dacht dat de liefhebbers van extra ba gageruimte voldoende bediend waren met de fraai gelijnde Passat Variant. Na het directe en onmiskenbare succes van de Astra Stationwagon en de Ford Escort Clip per, moest VW wel met een antwoord komen. Daartoe werd de bestaande vijfdeurs Golf III met maar liefst 32 cen timeter verlengd en voorzien van een bijna steile achterwand. Na het uitvoeren van nog enkele modificaties was de Variant-versie van de Golf klaar. Met neergeklapte achter bank biedt hij een maximale laadruimte van 1425 liter. Dat is slechts 75 liter minder dan bij de Passat Vari ant. Oorspronkelijk was de komst van de VW Golf Variant naar Neder land pas voor februari 1994 voorzien; maar de steeds heviger worden de concurrentiestrijd aan het autofront dwong Volkswagen extra vaart achter de pro- duktie van de nieuweling te zetten, zodat de auto al sinds begin december in de show rooms staat. Voor Toyota is 1993 suc cesvol verlopen, terwijl de automarkt als ge heel weinig reden tot juichen had. Importeur Louwman Parqui in Raamsdonksveer en de 160 Nederlandse Toyo ta-dealers zagen het marktaandeel van Toy ota met stevig stijgen. Eind 1992 bedroeg het aandeel nog 5,12 pro cent; eind 1993 was een marktpenetratie van 6,1 procent bereikt. In de 30 jaar dat Toyota inmid dels op de Nederlandse markt verkrijgbaar is, werd nooit eerder zo'n hoog marktaandeel be reikt. Totaal werden er vorig jaar in Nederland bijna 24.000 Toyota's ver kocht, waarbij inbegre pen 67 Lexussen. Dit aantal ligt slechts 1328 stuks lager dan in 1992. Was Nissan in 1992 nog het grootste Japanse au tomerk van Nederland met een verkooptotaal van bijna 30.000 auto's; de 24.000 Toyota's over 1993 zijn nu goed voor de toppositie bij de Ja panse automerken. Nis- Bij oudere kettingsyste men was het moeilijk de ketting aan te spannen en moest men de auto een stukje verrijden om de ket ting goed om te leggen. Za ten ze eenmaal vast, dan moest men ze na enkele tientallen meters rijden op nieuw aanspannen. Moder ne kettingen met spanring zijn al een stuk eenvoudi ger. Verrijden van de auto en naspannen is niet meer nodig. Met de Wiessenfels Magnetik sneeuwkettingen wordt dit hele proces weer simpeler en makkelijker, ook het vastklikken van de kettingen aan de achterzij de van het wiel. Deze ket tingen hebben een mag- 'Gemak dient de mens', geldt ook neetsluiting, die dit pro- steeds meer bij de moderne bleem oplossen. De magne- sneeuwkettingen, zoals deze tische haak valt als vanzelf- sneeuwketting met automatische sprekend direct in het oog. naspanveren en magneetsluiting Naspannen is bij de mag- aan de achterkant van de band neetsluitingen verleden bewijst, tijd. Een ingenieuze ratalaanspanner geeft na het omleggen van de ring direct genoeg spanning op de ketting. Verkoop Weissenfels levert de kettingen in een stevige platte plastic draagtas, waarop een duidelijke handleiding is weergeven. De kettingen worden in Nederland geïmporteerd door autobanden bedrijf Continental Rubber B.V. uit Barneveld. De sneeuwkettin gen worden verkocht via de Volkswagen/Audi-dealers, via auto sportzaken en de auto-accessoire-handel. Adviesprijzen variëren van 210 tot 350 gulden per set. De Mercedes-Benz C-klasse bestempeld tot 'Car of the Year'. Met de nieuwe compacte combi, volgens de traditie van het huis Volkswagen 'Variant' ge naamd, vult VW zijn leveringsprogramma aan met een begeerlijk vijfdeurs model, geschikt voor zowel de zakelijke als de privé-rijder. Peugeot 306: de sterke troef van 'het merk met de leeuw' in het druk bevochten marktsegment M1 Peugeot is hier nu met 22 uitvoeringen van de 306 vertegenwoordigd. Keus genoeg dus. Peugeot 306 sterk nummer Peugeotdealer Nefkens is gevestigd aan de Fokkerstraat 576 in Schiedam. Met de kersverse Golf Variant brengt VW een stationwagon op de weg, die alles in zich heeft om een succes te worden in de klasse waar de Opel Astra stationcar de toon aangeeft. ii

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 19