Turkse Nieuwkomers integreren met nieuwe haring en scholing De Rietzeilers krijgen geen loon naar werken Nonnetjes gezien in Aalkeetbuitenpolder Geen krant? Geen Renault-dealer in de buurt? Hij zit om de hoek DORZO B.V. Schip ligt al zeven maanden aan de ketting Welke Biljartfinale bandstoten vierde klas Getuigen gezocht van aanrijding Prestatieloop av Waterweg 300ste jeugdlid Excelsior'20 Prestatieloop AV Fortuna HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 PAGINA 17 SCHIEDAM- Hoewel het project al een paar maanden geleden van start is gegaan, werd het Project Integratie Nieuwkomers (PIN) vo rige week officieel ge presenteerd. In Molen museum De Palmboom werd de PIN-folder aan het gemeentebestuur aangeboden en de eer ste Pinners aten molen koekjes en haring. Het PIN is een samen werkingsverband van de Sociale Dienst en het Educatief Centrum voor Volwassenenbedoeld voor Turkse Nieuwko mers. Voorwaarden zijn dat de Turken niet lan ger dan een jaar in Ne derland wonen en ouder dan 17 jaar zijn. De be doeling van het project is Turken te motiveren, stimuleren en begelei den bij de stappen die ze moeten nemen om zelfstandig in de Neder landse samenleving te kunnen functioneren. Er wordt nu ook geke ken naar de integratie mogelijkheden van an- dere bevolkingsgroepen. De begeleiding is in eer ste instantie voor Tur ken opgezet omdat zij de grootste groep nieuwkomers vormen in Schiedam. De Turkse nieuwkomers wor den uitgenodigd voor een zo genaamd intake-gesprek in het turks. Vervolgens volgen zij een oriëntatieprogramma van zes weken. Belangrijke aspecten van de Nederlandse samenleving komen aan bod: inkomen, huisvesting, scho ling en werk, normen en waar den. Na deze eerste stappen helpt de trajectbegeleider de nieuwkomer bij het opzetten van een actieplan naar het zoeken van werk of opleiding. Vervolgens volgt er een uit voerige cursus Nederlands. Wat de resultaten zijn is in dit stadium nog niet te zeggen. Wel is gebleken dat de 27 mensen die de afgelopen maanden door het PIN zijn begeleid zeer enthousiast zijn. Isolatie Binnaz Ince en Harun Eska- len vertellen via een tolk dat zij blij zijn met de Schiedamse opvang. Beide jonge mensen kwamen afgelopen jaar naar Schiedam om bij hun respec- tievelijk echtgenoot en echt genote te kunnen gaan wonen. „In Turkije heb ik de midden school gedaan. Ik woonde daar op het platteland, in de buurt van Aydin. Ik kwam hierheen in het kader van de gezinshereniging. Ik was best bang. Ik had een angstgevoel voor isolatie. Mijn man werkt de hele dag en ik spreek nog geen Nederlands. Je hebt geen contacten. Ik heb druk op m'n man uitgeoefend om deel te nemen aan het PIN- project. Nu kan ik zeggen dat de drempel minder hoog is. Het is minder moeilijk contact te leggen. Nu ben ik bezig aan de taalcursus. Daarna zou ik graag in de kinderopvang of verzorging willen gaan wer ken," vertelt Binnaz Ince. Haar landgenoot Harun heeft ook de middenschool doorlo pen. „Daarna heb ik als goudsmid gewerkt. Ik ben nu getrouwd met een in Schie dam geboren Turkse. Op het moment volg ik het PIN-pro- ject. Evenals Binnaz vind ik het heel nuttig. Je leert waar instanties als ziekenhuizen en politiebureaus zitten, je leert iets over het scholensysteem in Nederland en over de ge schiedenis van de Branders- stad. Er zijn Turken die hier al twintig jaar wonen en veel van de dingen die ik de afge lopen tijd heb geleerd, nog niet weten. Zij vragen mij nu al om uitleg." Grachten Nederlandse vrienden hebben de twee nieuwelingen nog niet. De taal is nog steeds een probleem. Zij voelen zich wel steeds meer thuis in Schie dam. „We hebben natuurlijk vrienden gemaakt binnen de PIN-groep. Je bent lotgenoten dus het is logisch dat je elkaar dan opzoekt. Het contact met de Nederlanders komt er ook steeds meer. We weten inmid dels hoe de cultuur hier is. Hoe Nederlanders elkaar groe ten, hoe zij met collega's om gaan." Binnaz en Harun vin den de Schiedammers een vriendelijk, hulpvaardig volk en de stad mooi. „Het is een mooie historische stad. Mooie huizen, molens en wat we zo leuk vinden is het vele water. Overal zijn grachten. Vaak lo pen we even langs het water. Heerlijk." PIN is gevestigd aan de Nieu we Haven 147. Openingstij den: maandag, dinsdag en donderdag van 8.30 tot 17.00 uur. Woensdag en vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. SCHIEDAM- De Spa landruiters beschikken na tien jaar onderhan delen met de gemeente nog steeds niet over een behoorlijke, overdekte mange. Vanwege deze pech werd de vereni ging- het afgelopen weekend tijdens het traditionele Prinsenbal van de Rietzeilers- uit geroepen tot 'Het zwar te schaap' van 1994. Het was echter eigenlijk de plaatselijke karnavals- club zelf die deze onder scheiding het meest verdiende. De talloze pogingen om in De Brandersstad een echte swingende optocht van de grond te krijgen, ble ken zaterdag opnieuw boter-aan-de-galg-ge- smeerd. Slechts een handjevol Schie dammers trotseerde de kou om toe te zien hoe burgemees ter Reinier Scheeres de stads- sleutel overhandigde aan Prins Andreus de eerste met een wel zeer schamel aantal praalwagens in zijn gevolg. De Rietzeilers zelf, die in 1994 WATERWEG NOORD - „Ik werk nu al zo'n twintig jaar in de ha vens, maar bij mijn we ten is zoiets nooit eerder voorgekomen. Natuurlijk, er gaan re gelmatig schepen aan de ketting, omdat de ei genaar niet aan zijn fi nanciële verplichtingen heeft voldaan. Maar vol gens mij nog nooit zo'n lange tijd met zoveel bemanningsleden aan boord. Die mensen zijn het dan ook goed zat". Schiedammer Maarten Bezuijen leeft intens mee met de 161 beman ningsleden van het Rus sische schip 'Anatoli Khalin', dat nu al zeven maanden aan de ket ting ligt in de Rotter damse Waalhaven. De mannen en vrouwen op de 'Anatoli Khalin' kun nen geen kant op, zo lang de reder zijn reke ning aan een Kroatische werf niet heeft voldaan. De proviandkast is al maanden leeg, maar ge lukkig wordt van diver se kanten hulp geboden. Op initiatief van Maar ten Bezuijen wordt vrij dag 18 februari een avond georganiseerd voor de Russen en Rus sinnen. De Oekraïnse eigenaar van de trawler heeft een rekening van ruim 3,5 miljoen dollar openstaan bij een werf in het voormalige Joegoslavië. Op last van deze werf is het schip daarom in de Rotterdamse Waalhaven aan de ketting ge legd. Het probleem zit 'm in de grote moeilijkheden, die als gevolg van het uiteenval len van zowel de Sovjet Unie als Joegoslavië zijn ontstaan in de nieuwe staten Oekraïne en Kroatië. De Oekraïne be hoort zelfs tot de allerarmste staten in het voormalige Rus land. Vroeger werden de reke ningen betaald door de staat, nu heeft de Oekraïne daar geen geld meer voor. Het gevolg is dat de 'Anatoli Khalin' al zeven maanden vastligt in Rotterdam, met aan boord 161 bemanningsleden. WATERWEG NOORD - De bemanning van de 'Anatoli Khalin' heeft grote behoefte aan de vol gende goederen: macaro ni, witte/bruine bonen, suiker, mayonaise, cerve- laatworst, saucijzen, var kensvlees, kip. mergpij pen en schenkel, lever, thee, gedroogde (zuid- vruchten, yoghurt, room, kaas, bacon, knoflook, waspoeder, toiletzeep, scheercrème, scheermes jes (oud en nieuw type), maandverband en eau de den. Zo brengen groenteboe ren uit Charlois en Rotterdam- Zuid regelmatig de restanten uit hun winkels naar het schip. Ook vanuit de kerken wordt hulp geboden". Het is echter niet alleen het gebrek aan levensbehoeften, dat de bemanning parten speelt. Zolangzamerhand be gint ook de verveling genade loos toe te slaan. „Op zo'n schip, dat is bestemd voor de visvangst en viswerking, valt natuurlijk veel te doen. De af gelopen maanden heeft de be manning zich dan ook voorna melijk beziggehouden met achterstallig onderhoud. Van enig vertier is echter weinig sprake. Ze hebben een visum, waarmee ze zich alleen in het Rijnmondgebied mogen bege ven en er zijn wat oude fietsen voor hen beschikbaar. Maar da's alles". Daarom kwam Maarten Be zuijen op de idee om voor de Russen en Russinnen een ge zellige avond te organiseren. Vrijdag 18 februari opent de Sionkerk, aan het Westnieuw- land in Vlaardingen, haar deu ren voor het Oekraïnse gezel schap, waarna hen een maal tijd wordt aangeboden, ge volgd door een muzikaal pro gramma. „Toen ik met mijn plan bij de Hervormde en Gereformeerde kerken in Vlaardingen, Schie dam en Maassluis kwam, rea geerde men direct enthou siast. Bovendien vond ik Spi- do bereid om de bemanning gratis van Rotterdam naar Vlaardingen te varen, waarna EVAG Tours de mannen en vrouwen belangeloos naar de Sionkerk vervoert. De mede werking is werkelijk fantas tisch". Aan de avond wordt voorts medewerking verleend door de organisatie 'Friedenstim- me', het gemengd koor 'Jedut- hun' uit Rotterdam en het kinderkoor 'Jedidja' uit Vlaar dingen. Predikant ds. C.J. Meeuse fungeert als gastheer. Hulppakketten Naast een gezellig samenzijn, wil Maarten Bezuijen de be- Vooralsnog hebben zij geen enkel uitzicht op een oplos sing. Spuugzat „De bemanning is het echt spuugzat. Ze willen dolgraag terug naar hun gezinnen en wachten al maanden op het verlossende telefoontje", weet Maarten Bezuijen. Hij heeft al enkele malen contact gehad met de gedupeerden. De Schiedammer is werkzaam bij de 'Roeiers Vereeniging Een dracht', een bijna honderdja rig dienstverlenend orgaan dat zeeschepen vast- en los maakt aan de kades en boei en. Onder zijn collega's werd enige tijd geleden een sponta ne actie gestart om de Russi sche bemanningsleden van voedsel en andere benodigd heden te voorzien. „Die mensen hebben namelijk niets meer. De proviandkast is al geruime tijd leeg. Gelukkig zijn er in de regio Rotterdam veel mensen en bedrijven, die zich het lot van de beman ningsleden aantrekken. Van alle kanten wordt hulp gebo- exact 22 lentes tellen, spreken niettemin voldaan over een meer dan geslaagde jubileum viering. Het programma be stond de 12de februari behal ve uit de optocht (met snert eten-na-afloop) nog uit het Prinsenbal waarop ook de Haagse 'Ooiepieren' als gast aanwezig waren. Dinsdag avond werd het karnaval voor dit jaar afgesloten met het fi nalebal in vaste residentie De Blauwe Brug. Inmiddels is as- woensdag alweer achter de rug en zijn de steken veilig opgeborgen om in alle rust op betere tijden te wachten. manningsleden ook hulpgoe deren kunnen aanbieden. De Hervormde Kerken in Vlaar dingen en Maassluis, de Gere formeerde Gemeente van Vlaardingen en de Christelijk Gereformeerde Kerken van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn inmiddels al gestart met het inzamelen van voedselpakketten. Ook de re formatorische Johannes Cal- vijnschool in Vlaardingen is hiermee actief. „Iedereen, die aan deze hulpactie wil mee doen, kan terecht bij genoem de kerken. Voorts hebben we een bankrekening geopend voor deze actie: 813311675 ten name van P. Leeuwenburg in Vlaardingen, onder vermel ding van 'Actie Russische Bootlieden'. Overigens gaat het niet alleen om voeding, maar ook om toiletartikelen als maandverband, scheerzeep en waspoeder". Wie meer wil weten over de hulpactie voor de bemanning van de 'Anatoli Khalin', kan bellen met Maarten Bezuijen, telefoon 010-4734062. WATERWEG NOORD - De vo- gelkijkhut van de Vereniging Natuurmonumenten in de Broekpolder is een groot suc ces. De hut wordt druk be zocht door liefhebbers. Omdat de hut toegankelijk is voor rolstoelgebruikers, maken ook veel minder-validen gebruik van deze mogelijkheid. Momenteel kan men in na tuurgebied de Aalkeetbuiten polder vele honderden over winterende vogels aanschou wen. In de loop van februari en maart vertrekken deze vo gels weer naar het hoge noor den. Met name veel eendesoorten gebruiken dit gebied als over- winterplaats. Met een verrekij ker zijn de smienten, winterta lingen, slobeenden, kuifeen- den en een enkele keer ook bergeenden en nonnetjes te zien. Voorts ook kolganzen, rietganzen en heel veel wul pen. In de vogelkijkhut han gen platen van deze vogels, waardoor men zelf kan uitvin den welke vogel men ziet. De vogelkijkhut ligt aan de westrand van de Broekpolder, vlak bij het viaduct over de A20. De hut is per fiets goed te bereiken vanuit Vlaardingen, Maassluis en Maasland en wordt met borden aangegeven vanaf de parallelweg van de A20 tussen Vlaardingen en Maasland. Met de auto is de hut te berei ken via de afslag Vlaardingen- West, vervolgens langs de volkstuinen en sportvelden richting Maasland. Rechts ligt dan een parkeerplaats van waaraf men de vogelkijkhut kan bereiken. WATERWEG NOORD - De bil jartfinale van het district Nieuwe Waterweg Noord bandstoten klein vierde klas wordt vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 februari ge speeld in café De Kroon Hoog straat 21 Vlaardingen. De aanvang is vrijdag 19.30 uur, zaterdag en zondag 12.30 uur. De volgende acht spelers heb ben zich geplaatst voor deze finale: (vereniging, moyenne) 1; Cor Vervoort (BOG, kam pioen 2; Jan Moerman ('t Westen, 1,64), 3; Frank Sloot- maker ('t Spinnewiel, 1,47), 4; Carel Kentie ('t Westen, 1,42), 5; Roel van Dijk (De Griffioen, 1,38), 6; Ton van de Poll (Boer- haave, 1,34), 7; Aad Verdel (Flardingha 1,30) en 8; Peter Nebbeling (Tonegido, 1,26). De reserves zijn: Joop Damen (De Griffioen, 1.19) en Chris Voets (S en V, 1,27). De organisatie en wedstrijdleiding is in han den van biljartvereniging S(0)S. SCHIEDAM- De politie zoekt getuigen van een ernstige aanrijding op de kruising van de P.J. Troelstralaan- /Burgemeester van Haaren- laan op maandag 8 februari om 14.10 uur. Bij dit ongeval waren een 65-jarige bromfiet ser en een 32-jarige bestuur der van een rode Volvo-perso- nenwagen betrokken. De bromfietser werd met gecom pliceerde botbreuken naar het ziekenhuis gebracht.Ver- moedelijk is een van de be trokkenen door een rood licht gereden. Eventuele ge tuigen kunnen contact opne men met de politie via tele foonnummer 4494499, toestel 222. WATERWEG NOORD - De at letiekvereniging Waterweg or ganiseert zondag 20, 13 maart en 3 april prestatielopen ge richt op de voorbereiding op de Westland- en Rotterdam marathon. Om 11.00 uur kan worden gestart voor afstanden over 9, 16, 23 of 30 kilometer. Om 11.10 uur gaat de 3 kilo meterloop van start. Inschrijf kosten voor de jeugd tot en met twaalf jaar is een gulden, overige lopers betalen 3,50 gulden. Degenen die een her innering willen ontvangen betalen 3,50 gulden extra. Vanaf 9.30 uur kan er inge schreven worden in het club gebouw van av Waterweg aan de Merellaan. Het parcours voert de lopers over de fiets paden langs de Nieuwe Water weg. Nadere inlichtingen: 01899.22.9.45. GRATIS AFHALEN BIJ: WATERWEG NOORD/SCHIE DAM - Voetbalvereniging Ex celsior'20 huldigde afgelopen zaterdag het 300ste jeugdlid. Het gaat om de 7-jarige Sanne Hoekstra. Zij werd door de jeugd prins carnaval voorzien van een compleet Excelsior'20 tenue. Sanne Hoekstra is het eerste meisje dat voetballid is geworden van de Schiedamse voetbalvereniging. VLAARDINGEN - Atletiekver eniging Fortuna organiseert zondag 20 februari alweer de tweede prestatieloop van dit jaar. De deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden: 5 -10 - 15 of 20 kilometer. De start is om 11.00 uur op het complex van AV Fortuna aan de Mar- nixlaan. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur in de kantine, waar ook gebruik gemaakt kan wor den van de was- en kleedgele genheid. Het inschrijfgeld zonder herinnering bedraagt 2,50 gulden en met herinne ring met 5 gulden. Verdere informatie is te ver krijgen bij Ans en Ger van Walsum: 010- 4.74.49.69. Af BUSHALTE Wethouder Bart de Leede (links op de foto) en burgemeester Rei- nier Scheeres bekijken de eerste PINfolder. 1 De Turkse nieuwkomers lieten zich de nieuwe haring goed smaken. De Spalandruiters werden zaterdag uitgeroepen tot 'Het zwarte schaap' van 1994. Burgemeester Scheeres overhandigde zaterdag de stadsleutel aan Prins Andreus de eerste en kwam hem dinsdag weer persoonlijk te rughalen tijdens het finalebal in De Blauwe Brug. Omvangrij ke hulpactie voor Russische scheepsbemanning Indien u het Nieuwe Stadsblad niet ontvangen heeft kunt u dit vanaf donderdagochtend - Bureau Huisvesting, 's-Gravelandseweg 567 - Gemeentelijk Woningbeheer, Noordvest 18 - Wijkcentrum „De Blauwe Brug", Bachplein 590 - Woningbouwvereniging Schiedam, Kerklaan 33 - Rooksjoppie, Voornesestraat 1A - Ron's Tabakshop, Hoogstraat 164 - PlusMarkt Koornneef, Mgr. Nolenslaan 516 - Tabakspeciaalzaak „De Woudhoek", Geuzenplein 17 Renault-dealer Dorzo zit veel dichter bij Schiedam dan u denkt. En met dit kaartje vindt u 'm zo. RENAULT De 'Anatoli Khalin' ligt al zeven maanden aan de ketting in de Rotterdamse Waalhaven. De 160 beman ningsleden willen dolgraag terug naar hun gezinnen. De klant centraal, de auto optimaal Wattweg 12-14, 3133 KK Vlaardingen. Tel. 010-4353533.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 17