Successtory mede door breed 'value for money '-gamma Klanten delen in jubileum 9\ N Morgan met 16-klepper Carpoolcampagne rijden met reden Halogeenkoplamp voor kleine auto's Vehikel '94 grootser dan ooit Feestvreugde bij Autocenter Pietersen FSO-dealers garanderen inruilwaarde mMê 1 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 PAGINA 19 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Telefoon: 070-3190254 Onder de titel 'Rijden met reden' zijn BOVAG en RAI een nieu we voorlichtingscampagne gestart om het carpoolen te bevor deren. Uit cijfers van de Algemene Verkeersdienst Driebergen blijkt dat het aantal files in ons land in 1993 met zo'n 20 procent is gestegen vergeleken met 1992. Maar, zo stellen RAI en BO VAG, als elke automobilist één dag per week een ander mee neemt naar het werk, dan zijn de files opgelost. - Carpoolen in het woon-werkverkeer is één van de methoden om de dagelijkse geld en tijd verslindende files op de Nederlandse wegen te verminderen. „Met de filevorming in Nederland gaan, volgens berekeningen van bureau McKinsey per jaar zo'n 33 miljoen uren verloren. Dit komt neer op een economische schade van 700 miljoen gulden", rekende dr. W.F. Duisenberg, president van De Nederlandsche Bank, de lezers van het BOVAG-blad begin 1994 voor. Portemonnee Even belangrijk is het gegeven dat automobilisten door te car poolen ieder voor zich een leuk bedrag kunnen besparen. Een re kenvoorbeeld maakt duidelijk dat carpoolers per maand eigen lijk moeiteloos 150 gulden extra in hun portemonnee houden. Naast het financiële aspect, heeft carpoolen ook nog diverse an dere pluspunten. Uw reistijd wordt zinvoller. Elke minuut woon werkverkeer in uw eigen auto is vaak puur tijdverlies. Als car pooler kunt u lezen, babbelen of een dutje doen. Het is gezelliger en veiliger. Carpoolers komen vaak meer relaxed en op tijd op hun werk doordat ze samen rijden met anderen. Bovendien blijft uw auto thuis ter beschikking. Want wie car- poolt, kan de wagen vaker thuis laten, beschikbaar voor de huis genoten. Zo kunt u makkelijker een tweede auto uitsparen. Als u carpoolt, moet uw auto trouwens ook minder vaak naar de garage voor een onderhoudsbeurt en hij maakt minder kilome ters, wat te zijner tijd de inruilprijs ten goede komt. Kortom, je vraagt je af waarom nog niet veel meer mensen dat nu het geval is, besluiten om te gaan carpoolen? Toegegeven, we hebben vooral de pluspunten opgesomd; er val len natuurlijk ook wel wat nadelen te bedenken. Carpoolen is niet zaligmakend, maar het is - zeker gezien voornoemde positieve ar gumenten - de moeite waard om serieus te worden beoordeeld. Met de 'Visio' brengt Philips een halogeenkoplamp op de markt, die geschikt is gemaakt voor koplampbehuizingen voor de traditionele R2-gloeilamp. Door de R2-lampvoet is de nieu we lamp in een handomdraai geplaatst. Gebruik van de halo- geenkoplampen draagt bij tot een grotere verkeersveiligheid. De prijs van de Visio ligt op hetzelfde niveau als een gewone halogeenkoplamp. Halogeen verlichting zorgt voor een beter zicht èn dat men beter gezien wordt. Dit nieuwe type lamp met de R2-lampvoet maakt halogeenverlichting betaalbaar voor de kleinere autotypen met de (goedkopere) R2-gloeilampverlichting. Auto's van middenklasse-formaat en groter hebben al jaren stan daard halogeenverlichting. De voordelen van halogeen zijn groot. Het witte halogeenlicht lijkt veel meer op daglicht dan het 'geli ge' licht van de gewone gloeilamp. En een halogeen autolamp geeft meer licht met een langere en bredere bundel. Lichte kleu ren lichten hierdoor 's nachts veel beter op. De Oldtimer Jaarbeurs Vehikel in Utrecht is Nederlands groot ste beurs voor „antieke" auto's, motoren en tweewielers. De beurs heeft plaats op 4, 5 en 6 maart in de Jaarbeurshallen. Ieder jaar groeit het aantal deelnemers op Vehikel. Dit jaar zijn er niet minder dan een 1.100 kramen en stands op auto- en motorge- bied. Dit jaar staat Vehikel onder een gunstig Citroëngesternte. Niet minder dan 1.200 m2 wordt bezet door 10 Citroën clubs en vrijwel de complete klassieke Citroënlijn is op deze stand te be wonderen. Van Traction tot Eend en van DS tot CX. Een andere bijzondere auto is de Nederlandse Spyker die in 1907 de specta culaire race Peking-Parijs reed. 40 jaar Puch Wat weinigen weten is dat de beroemde Puch bromfiets dit jaar haar veertigjarig jubileum viert. In 1954 werd de eerste Puch in Nederland geïmporteerd en was in de zestiger jaren een meer dan gewild vervoermiddel onder de schooljeugd. Tijdens Vehikel zijn alle types te bewonderen op de grootste Puchstand aller tij den. Het kijkpubliek wordt dit jaar echt verwend. Een bijzondere bij drage wordt geleverd door het Militair Luchtvaartmuseum uit Soesterberg, dat tijdens Vehikel een vliegtuigstand inricht met o.a. een De Havilland Beaver omringd door diverse originele vliegtuigmotoren en aanverwante luchtvaartzaken. Naast deze unieke stands zijn tijdens Vehikel tientallen auto- en motorclubs aanwezig waar de benodigde informatie gevraagd kan worden. Vehikel '94 is bij uitstek de beurs waar je je originele onderdelen, folders of informatie vandaan haalt om een nieuw pronkstuk over de weg te laten zoeven. De openingstijden zijn: alle dagen 10.00 uur - 17.00 uur. Een toegangskaartje kost 15 (kind ƒ10) Opel zet de feestvreugde luister bij door het uitbrengen van extra aantrekkelijk gemaakte modellen. Zo is de uitrusting van de Astra en Veetra zonder prijsverhoging verder verbe terd. In de Corsa-reeks verschijnt een speciale 'World Cup'- versie, die niet alleen de harten van voetbalfans sneller doet kloppen. Bij de Astra is stuurbekrachtiging voortaan vaste prik. Alle Vectra's krijgen ce/ntrale deurvergrendeling stan daard. Tegelijk zijn de prijzen op een nog attractiever niveau gebracht. Wat Ajax, Feyenoord of PSV nooit is gelukt - en waarschijnlijk ook nooit zal lukken -, heeft Opel 'm toch maar gelapt: 25 jaar achtereen de onbetwiste lijstaanvoerder in de Nederlandse autoverkoop. Bovendien is de Opel Kadett, sinds een paar jaar diens opvolger Astra, al die tijd het best verkochte automodel van ons land geweest. Uitgezonderd een paar weken in 1993 toen de nieuwe Corsa uit de startblokken schoot en even het genoegen smaakte koploper te zijn. Er is zonder meer sprake van een unieke situa tie. Dat in landen met een eigen ster ke binnen landse autopro- du ktie (denk bij voorbeeld aan Fiat in Italië) een merk lange tijd de dienst uitmaakt, mag weinig verwondering wekken. Maar de Ne derlandse situatie is wel even anders. Dank zij onze open markt zijn vrijwel alle automerken en modellen hier te koop; nergens ter we reld is er zo veel keus, maar dat betekent ook een ongeëvenaarde con currentie tussen de di verse merken. Geschiedenis Welbeschouwd legde Opel al in 1962 de basis voor het verkoopsucces in Nederland. Want ter wijl de Volkswagen Ke ver met een schier on aantastbare positie nog heer en meester was in autoland, introduceerde Opel de Kadett A. Uitge rust met een 998 cm3 grote motor, groeide de Kadett uit tot een ware Kever-killer. Destijds kostte de Kadett A 5600 gulden. Meerprijs ka chel 300 gulden. Omdat VW verzuimde de Kever op tijd te ver vangen, kon Opel in 1969 de hoogste trede op de verkoopladder over nemen. Daar was wel een truc voor nodig: vlak voor het eind van het jaar zette Opel nog even gauw 400 auto's op kenteken om zo Volks wagen op achterstand te Vanaf 1970 was de Ka dett niet meer weg te denken van de eerste plaats op de verkoop ranglijst. Er waren geen trucs meer nodig. Ne derland sloot de Kadett en z'n sportieve variant, de Kadett Coupé Fast back, in zijn armen. Er werden in 1970 maar liefst 55.849 Opeis ver kocht (ter vergelijking: in 1993 verkochten de Opel-dealers 54.590 Astra's). Tot en met 1973 handhaafde de Opel het peil van circa 55.000 ver kochte auto's per jaar. Naast de Kadett deden ook de ander Opel-mo- dellen stevige duiten in het verkoopzakje. Zo viel de Opel Rekord uit stekend in de smaak in de zakenwereld. Verder zorgde de Ascona in 1970 voor een uitbrei ding van het modellen- programma, enkele maanden later gevolgd door de sportief uitge voerd Manta. Met de As cona en Manta deed Opel z'n intrede in nieu we marktsegmenten en andermaal met succes. Beide modellen zetten de Opel-verkoop in een hogere versnelling. Het absolute topjaar was 1986: Opel wist als eerste automerk in de vaderlandse geschiede nis in één jaar meer dan 100.000 auto's (perso nen- en bedrijfswagens) te verkopen. Hiervan waren 88.632 personen auto's). Een uniek wa penfeit. De laatste jaren schommelde de verkoop van Opel personenau to's in Nederland zo rond de 70.000 stuks per jaar. Vertrouwen Aan het 25-jarige markt leiderschap wil Opel in Nederland nog vele ja ren toevoegen. Dat bete kent bouwen aan de toe komst. In het geavan ceerde ontwikkelings centrum van Opel in Rüsselsheim werken technici hard aan nieu we automobielen, die zijn afgestemd op de ei sen van de automobilist van morgen. Waar mo gelijk wordt vooruit ge lopen op de normen, die de diverse overheden stellen op terreinen, zo als veiligheid en milieu. De spiksplinternieuwe Omega en de spraakma kende Tigra Coupé, die in de loop van 1994 hun opwachting maken bij de Opel-dealers, vormen het overtuigende bewijs dat de Duitse tak van het General Motors con cern met rotsvast ver trouwen richting toe komst kijkt. Het moet dan ook al heel gek lo pen als Opel in Neder land niet nog een flinke tijd aan kop blijft. Ford is al jaren hofleve rancier van het exclu sieve automerk Mor gan voor wat betreft motoren en transmis sies. Nu Ford sinds eni ge tijd de beschikking heeft over de moderne Zetec-motoren (de oor spronkelijk naam 'Zeta' mag Ford niet langer gebruiken) is het niet meer dan lo gisch dat deze 16-klep per ook bij Morgan zijn opwachting maakt. In de machinekamer van de Morgan 4/4 staat sinds kort de 1,8 liter (1796 cm5) Zetec-motor. Deze krachtbron is aanzienlijk sterker dan de vorige 8-klepper. Thans komen de pres taties van het decennia oude Morgan-ontwerp opnieuw op een hoger niveau. Vanzelfspre kend voldoet deze gea vanceerde motor aan alle huidige milieu-ei sen, onder meer dank zij brandstofinjectie en een geregelde drieweg katalysator. De bouw van de Morgan gebeurt sinds 1935 grotendeels met d hand, waarbij het plaatwerk en de mechanische componenten op een essenhouten frame worden gemonteerd. Het enige wat in de loop der tijd verander de waren de motoren en transmissies. Ford levert deze componen ten steeds volgens de jongste stand der tech niek. Spannende speelsheid De Morgan 4/4 1800 weegt 840 kilo. De com binatie van een fors motorvermogen, laag gewicht en gunstig zwaartepunt geeft de Morgan de spannende speelsheid, die bij een open sportwagen hoort. Vóór heeft de auto onafhankelijke wielophanging met schroefveren; achter zit een starre as met bladveren. De stuurin richting is van het type tandheugel met rond sel. Optrekken van 0 tot 100 km/u neemt bij de Morgan 4/41800 zo'n 8,2 seconden in beslag. Hij haalt een top van 190 km/u. De FSO-dealers zijn het oneens met de restwaar de, die in de autobran che op basis van erva ringen uit het verleden nog steeds aan gebruik te FSO's wordt toege kend. Dank zij het sa men met GM doorge voerde Total Quality Management levert de fabriek in Warschau nu personenauto's in ben zine- en dieseluitvoe ring af, die betrouwbaar zijn en nauwelijks repa- ratiegevoelig. Gezien deze positieve ervaringen heeft het be stuur van de FSO-dea- lervereniging - er zijn thans 35 FSO-dealers verspreid over het hele land - in overleg met im porteur Abimex BV uit Ridderkerk besloten een trendbreuk te force ren en zelf garant te staan voor de restwaar de. Op alle nieuwe FSO's geldt gebruikelijk een volledige fabrieksga rantie van 1 jaar. Met te rugwerkende kracht wordt vanaf 1 januari 1994 bij elk nieuwe geel kentekenbewijs voor een FSO Prima een in- ruilwaarde-certificaat afgegeven. Dit garan deert de FSO-koper een restwaarde bij 2 jaar en maximaal 30.000 km op de teller van 65 procent van de aanschafwaarde. Bij drie jaar en maxi maal 45.000 gereden ki lometers krijgt de koper 1 altijd nog 50 procent van de nieuwprijs terug. Voorwaarde is onder meer dat het vereiste pe riodieke onderhoud heeft plaatsgevonden bij een officiële FSO- dealer en de auto geen grote schade heeft opge lopen. Ondanks de nog steeds aantrekkelijk lage nieuwprijs van de FSO Prima hatchback (van af 17.995,- inclusief BTW) weerhoudt de handelswaarde van ge bruikte wagens een aantal consumenten ervan om tot aanschaf van zo'n Poolse auto mobiel over te gaan. Maar het feit dat Gene ral Motors (GM) nu bij deze Poolse autobou wer het nodige in de melk te brokkelen heeft, geeft de FSO De alervereniging Neder land zoveel vertrouwen in het huidige produkt, dat zij twee jaar na aankoop van een FSO Prima een inruilwaar de garandeert van 65%. W-.. Zo hoort een sportwagen eruit te zien. iedereen met een beetje benzine in het bloed liep midden jaren '70 warm voor deze Opel GT (links). Opel Commodore B (rechts), geïntroduceerd in 1972 en destijds ook actief als racewagen in de stal van het Dutch National Racing Team. Een 'carpooler' wordt bekeurd nadat een politieman hem op de car- poolwisselstrook van de A1 heeft betrapt met twee poppen in zijn auto. De wisselstrook is bedoeld voor auto's met minimaal 3 personen. De bekeuring kost honderd gulden. Xgd Door de R2-lampvoet is de nieuwe Philips 'Visio' halogeenkoplamp in een handomdraai geplaatst. M Opel aan top Z6tt6I*l. Op basis van deze driedeurs Corsa Sport introduceert Opel binnenkort het speciale actiemodel 'World Cup', dat extra rijk is aangekleed. Het totale 'World Cup'-pakket kost 5000 gulden, de klant betaalt slechts 3000 gutden extra. Autocenter Pietersen is gevestigd aan de 's-Gravenlandseweg 383 in Schiedam. Met zijn nostalgische lijnen en handmatige bouwwijze is de Morgan het prototype van een klassieke two-seater; on der de motorkap van deze 4/4 gaat thans de mo dernste motor techniek schuil.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 19