Geen krant? i„Ideaal om onvrede op een positieve manier te uiten" 'Wilde stemming' dreigt bij verdeling wethouderszetels Gebit stuk? GMÏÏMEffi HSrS ,Jk ben geen zakkenvuller!" Mode en comfort Solidair'93: ORANJE 16.50 16.50 „Ik laat jou niet vallen (doorGJ de W) Zijdeveld reageert op notitie Bakker: VOORBERG SCHOENEN VERINGMEIER TANDTECHNIEK „Kretologie s//i\ Preventiefolder uitgedeeld HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 23 MAART 1994 PAGINA 13 Wethouder Aad Wiegman (PvdA) laat zich de zwarte piet niet toeschuiven en wijst fijn tjes op het nabije verleden; Het waren D66, GroenLinks en het CDA zelf die de aanval openden door te proberen met zijn drieën de PvdA te wippen. Wij waren juist voortvarend gestart om met iedereen te praten. We hebben nu onze voorkeur uitgesproken voor een college met WD en D66. Dat betekent niet dat het zo ook perse moet worden. We gaan nu met zijn allen rond de tafel zitten om programma-on derdelen te vergelijken. Dat is zo gek niet gezien de inspan ningen die er in Schiedam ge leverd moeten worden. Denk alleen maar aan de stadsver nieuwing, de werkloosheid. Er zijn smakken geld nodig.Het is heel zinnig om van te voren overeenstemming te bereiken over hoe dat betaald moet worden. Aan de hand daarvan is het mogelijk een slagvaar dig college te vormen. Ik koers erop aan dat dat er ook snel komt." De onderhandelingen zater dag 26 maart vanaf 10.00 uur in de trouwzaal van het oude stadhuis zijn vrij toeganke lijk voor iedereen. Ook voor de Centrumdemocraten die officieel buiten de gesprek ken gehouden worden. Vorige keer kreeg de CD de gelegen heid om vanaf de publieke tribune haar mening kenbaar te maken, maar benutte die niet. Indien u het Nieuwe Stadsblad niet ontvangen heeft kunt u dit vanaf donderdagochtend GRATIS AFHALEN BIJ: - Bureau Huisvesting, 's-Gravelandseweg 567 - Gemeentelijk Woningbeheer, Noordvest 18 - Wijkcentrum „De Blauwe Brug", Bachplein 590 - Woningbouwvereniging Schiedam, Kerklaan 33 - Rooksjoppie, Voornesestraat 1A - Ron's Tabakshop, Hoogstraat 164 - PlusMarkt Koornneef, Mgr. Nolenslaan 516 - Tabakspeciaalzaak „De Woudhoek", Geuzenplein 17 SCHIEDAM - Solidair '93, een van de nieuwe partijen, kreeg bij de gemeenteraadsverkie zingen één zetel. Tjal- ling de Boer, die derde op de kandidatenlijst staat, kreeg 48 voor keursstemmen. Hij is al elf jaar arbeidsonge schikt en heeft daarom de taak van huisman op zich genomen. Tjalling de Boer heeft zin in de politiek. «•„Voorheen stemde ik altijd ~PvdA. Tot het moment dat •Kok akkoord ging met de in- ■-greep AOW. Het was voor mij .de druppel, die de emmer deed overlopen. Toen ik hoor de van de partij van Van der Scheur was bij mij de keuze snel gemaakt. Het was mijn ideaal om mijn onvrede op een positieve manier te ui ten". „Wij willen de sociale zeker heid behouden. Ik wil wel be nadrukken dat we niet een partij zijn, die er alleen voor uitkeringsgerechtigden is, maar voor iedereen. Want ie dereen heeft baat bij sociale zekerheid. De belangrijkste punten voor de komende vier jaar zijn voor wat mij betreft: behouden van wat er is aan sociale zekerheid, betaalbaar wonen, een schoon milieu en veiligheid. Ik weet dat niet ie dereen het leuk vindt, maar ik denk dat we toch naar meer blauwe uniformen op straat toe moeten". „Ik weet ook dat alle genoem de punten geld kosten. Ik denk dat er goed beheer moet zijn van de sociale premies die men betaalt en dat men selec tief te werk moet gaan. Echt misbruik bestraffen en ook bij asielzoekers een strenger be leid voeren. Mensen, die echt in nood zitten, moet je ten alle tijden helpen, maar bij ande ren moet je misschien stren ger zijn, want de werkeloos heid is hier hoog en we zitten er natuurlijk niet op te wach ten. Op dit moment werken we hard aan de landelijke ver kiezingen. We willen mensen over de streep trekken om landelijk Solidair '93 te stem men". „Ik denk dat er behoefte is aan deze partij. Ik weet zeker dat Gemeentebelangen een concurrent voor ons is ge weest. Wanneer die niet had den meegedaan, hadden we zeker veel meer stemmen ge haald. Wat ik een ideale coali tie vind? Ik denk de coalitie zoals deze de afgelopen vier jaar is geweest. Er zijn toch veel goede dingen gebeurd. En die CD-stemmers? Dat heeft volgens mij niets met Schiedam te maken. Ik denk dat het een landelijke trend is", aldus Tjalling de Boer. Jonge jenever Oranje Vieux Oranje SCHIEDAM - „Na de verkie zingen is de Schiedamse poli tiek in rep en roer. Verkie zingswinst of - verlies wordt verdrongen door de winst van de CD. Iedereen vindt terecht) deze winst een slechte zaak. Gemeenteraadsleden haasten zich te verklaren hoe goed zij de laatste vier jaar gepresteerd hebben en leggen de schuld van het echec o.a. bij een TV- uitzending van de AVRO. Frappant is wel dat raadsle den zich alleen vlak voor de verkiezingen in de wijken ver tonen. Daarna zijn ze weer vier jaar afwezig. Momenteel lees je in de krant frasen als 'We hebben er zin in' en We gaan er tegenaan'. Kretologie heet dat. De doorsnee Schiedammer is in eerste instantie geinteres- seerd in werk en wonen, dus de primaire levensbehoeften. Over dat wonen zou de raad zich eens snel moeten buigen. Daarmee is men eigenlijk al te laat. Voor 1 juni aanstaande moeten de verhuurders en de huurders onderhandelen over de huurverhogingen. Dit wordt door het ministerie voorge schreven. De huurverhogingen zullen minimaal 4,25% en maximaal 6% zijn. De bewo nersorganisaties hebben zich verenigd in een groep ge naamd SOBO, zodat men ge zamenlijk kan onderhandelen. Tot nu toe kan met het ge meentelijk Woningbeheer niet gesproken worden, daar men volgens zeggen zijn plannen wel klaar heeft, maar dat de politiek hierover nog moet be slissen. Nog even en overleg voor 1 juni is niet meer moge lijk. Huren zijn toch uitermate belangrijk al was het maar voor de 20% werkelozen in Schiedam. Raadsleden richt daar uw aandacht eens op, dan toont u begrip te hebben voor de problemen die er zijn en nog kunnen komen. Dit heeft de interesse van de bur ger! Hiermede toont u begrip te hebben voor hun welzijn! Slaapt u overigens rustig ver der. P.A. Verspeek Schiedam SCHIEDAM - Rollenspel: Adri (A)= D66, Will WD, Cees= eindredakteur Televi- zier, Daan= voormalig lijst trekker CDA, Bart (B) GroenLinks. B: Daar werd je onder ons ge zegd en gezwegen wel flink van de tafel geveegd. Wat ge beurde er met je? Ik herkende je niet meer terug! A: Hou erover op. Het ergste was dat Wiegman met compli menten werd overladen. Wat een ramp. B: Gelukkig deed je het beter dan Nanda. A: Zeg dat wel. Heb je die re- aktie van Cees van der Wel nog gelezen over Nanda. Dat ze niet verder kwam dan wat gezeur over hang- en sluit werk. Tsjongejongejonge. Wat een klap in je gezicht. Ik kreeg een lel, maar Nanda ging knock-out. B: Er moet me toch iets van het hart. Heeft ze eigenlijk wel ge noeg kwaliteiten om wethou der te worden. Het lijkt me de ideale buurvrouw waar je een pond suiker leent. A: Dat zal ze zeker in huis heb ben, hahahaha B: Nee, even serieus, zo ie mand kan toch geen post be kleden van 120.000 ballen per jaar. A: Ergens heb je gelijk. Maar belangrijker voor mij is het be perken van de macht van de PvdA. B: Maar het CDA We zijn het toch eens over hun manier van oppositie voeren. Het leek wel of heel de fraktie altijd zalf zat te eten. Daan Baart stotterde alleen al bij de ge dachte geinterrumpeerd te worden. A: Ach, alle middelen om ons doel te bereiken zijn gerecht vaardigd. Wil jij straks tegen twee PvcLA-hoofden aankijken. Ik niet. B: Wat je zei in dat krantje met die Rein Wolters op de voorpagina was ook niet zo slim. Waarom begon je nou twee wethoudersposten op te eisen? A: Tsja, je weet hoe dat gaat. GroenLinks zou het toch ook beter doen dan is uitgekomen. Ik hoopte op het Van Mierlo-ef- fekt. B: Gelukkig is onze redding uit een andere hoek gekomen. In een brede coalitie zitten we allemaal goed. Ik hoorde al van die vervelende geluiden om mij heen. Dat het goed voor mijn ontwikkeling zou zijn als ik het eens vier jaar zou probe ren in de marktsector. Maar wie zit er in het bedrijfsleven op een politicoloog te wachten. door de kritische notitie Deze week en volgende week laat Jan Verduijn van Voorberg Schoenen in Maassluis duizenden Ganter-folders in de bus stoppen. Wel een bewijs hoe belangrijk hij de Ganterschoe- nen vindt, zowel voor dames als heren. Waarom zijn Ganter- schoenen zo belangrijk? De voeten zijn het fundament van het lichaam. Voeten moetje koesteren en verzorgen. Dan voelt je lichaam zich ook fit. Ganter heeft de filosofie van het „na tuurlijk lopen" ontwikkeld. De voet moet niet worden vast gezet in een onnatuurlijke verkeerde vorm bijvoorbeeld om dat de mode dat voorschrijft Ganterschoenen zijn WEL mo dieus, maar hebben tegelijkertijd een gezond voetbed. Het is anatomisch gevormd en gemaakt uit natuurkurk, overdekt met echt leer. Dat ademt goed en zorgt voor een goed voetklimaat. Jan Verduijn heeft vrijwel de gehele Gantercollectie in huis, voor dames en heren. Nu wil dat na tuurlijk niet zeggen, dat Voorberg Schoe nen alléén maar Gan ter verkoopt. Jan ver koopt wel graag de be tere merken zoals Van Bommel, Durea-Gr- eenway, Camel en Mephisto om er maar eens een paar te noe men. REGIOFUNCTIE Waarom komen men sen uit de verre omge ving naar.Jan Ver duijn toe? Overal zijn immers schoenwin- kels? Veel, heel veel mensen hebben last met hun voeten. Jan Verduijn zorgt d.m.v. uitgekiende aanpass ingen ervoor dat die „last" verdwijnt. Zool- en hakverhogingen, kleine aanpass ingen aan de binnenzool, extra aandacht voor mensen met suikerziekte, steunzolen op advies van de arts. enz. enz. Voorberg heeft damesschoenen tot maat 45 en herenschoe- nen tot maat 52. Jan heeft allerlei diploma's op deelgebieden die schoenen en voeten betreffen. Tevens is hij podo-kine- sioloog. Het woord is bijna niet uit te spreken. Grofweg houdt het in, dat hij de juiste verhouding probeert te bewerkstelli gen tussen de spanning in de spieren, de lichaamshouding en het lichaam als totaliteit. Ook hier weer zijn de voeten de „dragers" van het probleem. KINDERSCHOENEN Waar dat natuurlijk ook een uiterst belangrijke rol speelt zijn de kindervoeten. Hoe de kindervoet op de jeugdige leeftijd wordt gesteund en gevormd is van doorslaggevende beteke nis voor de rest van het leven. Kinderen moeten de best mo gelijke schoenen hebben vindt Jan Verduijn. Als je Renata, Bunnies of Piedro kinderschoenen koopt heb je de leukste die er zijn, maar ook de beste. Kinderen kunnen zelf meestal niet bepalen hoe hun schoen zit. Jan Verduijn houdt elke woens dagmiddag kindervoetcontrole. Kindervoeten groeien nu eenmaal erg snel en te groot is niet goed, maar te klein nog er ger. Kortom als u MODIEUZE én GOEDE schoenen wilt voor kinderen, dames of heren gaat u naar: DR. KUYPERKADE 13, MAASSLUIS, TEL. 01899-12427 Gantermodellen die laten zien, dat GOEDE schoenen óók modieus kunnen zijn. 'uitkering wethouder Zijdeveld', die onlangs werd gepresenteerd door PvdA-fractiege- noot Hans Bakker. In een persoonlijke brief aan Bakker zet Chris Zijdeveld zijn ongenoe gen over de notitie uit een. Zoals bekend, houdt Chris Zij develd het, na een wethouder schap van bijna twintig jaar, voor gezien. Wettelijk heeft hij recht op zes jaar wachtgeld, maar vanwege zijn 'buitenge wone verdiensten voor de stad' stelde burgemeester Rei- nier Scheeres enkele maan den geleden voor om de wachtgeldregeling voor Zijde veld te verlengen tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd. Temeer, daar Zijdeveld daar voor qua dienstjaren in aan merking zou komen. Het is echter zijn leeftijd, die hem net parten speelt. Om voor zo'n uitgebreide wachtgeldre geling in aanmerking te ko men, dient men 50 jaar te zijn en Zijdeveld is 'pas' 49 jaar en tien maanden. Het voorstel van Scheeres heeft echter tot hevige discus sies geleid. Zowel in het poli tieke circuit als op straat bleek flinke oppositie tegen het voorstel te bestaan. Zijde veld heeft zich in die discus sies wijselijk op de achter grond gehouden, hoewel hem dat zo nu en dan veel moeite kostte. Zeker toen hij werd af geschilderd als 'zakkenvuller'. „Maar ik heb me toen nog kunnen inhouden". Druppel De notitie van Bakker was voor Zijdeveld echter de drup pel, die de emmer deed over lopen. Bakker suggereert on der meer dat de uitgebreide wachtgeldregeling voor Zijde veld een uitnodiging zou zijn om de rest van zijn leven niets te doen. Hij spreekt zelfs van een met vijftien jaar ver vroegd pensioen en de sugges tieve toevoeging 'als hij dat wil' in verband met zijn kan sen op de arbeidsmarkt. „Ik wil je onomwonden duide lijk maken dat je mij met deze weergave tot in het diepst van mijn ziel hebt gekrenkt", schrijft Zijdeveld in zijn brief aan Hans Bakker. „Dat het mogelijk is dat op een derge lijke manier de suggestie kan worden opgeroepen dat ik een financiële prikkel nodig zou hebben om ander werk te vin den of er zelfs op uit zou zijn 15 jaar in een staat van 'dolce far niente' te verkeren, had ik me in mijn stoutste dromen nog niet voorgesteld. Ik dacht dat in al die jaren wel duide lijk was geworden dat ik be-- paald anders in elkaar zit Ik zal je daarom gerust stel len: ik hoop nog erg lang ac tief aan onze samenleving te kunnen deelnemen, zo moge lijk ook nog wat langer dan tot mijn 65-ste!", aldus een woe dende Chris Zijdeveld. Zijdeveld beschuldigt Bakker dan ook van stemmingmake rij. Met zijn suggesties over mogelijke misbruik van de re geling roept Bakker, volgens Zijdeveld, bij de bevolking het beeld op van sjoemelende po litici. „Als politici door andere politici worden afgeschilderd als potentiële zakkenvullers, zal de bevolking natuurlijk die term overnemen". Vangnet Zijdeveld geeft toe dat hij wel blij is met het voorstel van burgemeester Scheeres. Hoe wel hij bij zijn eerste verken ningen van de arbeidsmarkt heeft gemerkt dat hij beslist niet kansloos is, heeft hij wel moeten vaststellen dat zijn leeftijd voor een aantal func ties een belemmering kan zijn. De grootste kansen heeft Zijdeveld op werk op contract basis, maar die kansen wor den met het stijgen der jaren uiteraard steeds kleiner. Aan gezien hij ook geen beroep kan doen op een VUT, biedt het voorstel tot uitbreiding van de wachtgeldregeling voor hem een 'vangnet', waarop hij echter nooit een beroep hoopt te hoeven doen. „De aanwe zigheid van een dergelijk vangnet maakt het trapeze- werk echter een stuk meer ontspannen". Het is nooit zijn bedoeling ge weest om twintig jaar wethou der te zijn, legt Zijdeveld in zijn brief uit. De ontwikkelin gen noopten hem echter tot drie keer toe zijn termijn als wethouder te verlengen. Zij develd doelt hiermee onder meer op het feit dat hij aan het einde van zijn tweede pe riode plotseling op een schier onverkiesbare plaats werd ge zet ('als afgeschoten wild'), maar dat het verzet daartegen vanuit de achterban hem dwong nog een periode door te gaan. Aan het eind van zijn derde periode speelde de dis cussie over een mogelijk gif schandaal in Schiedam-Noord, waardoor aftreden volgens Zij develd weieens een verkeerde indruk zou kunnen hebben gewekt. Eigenlijk is Chris Zijdeveld zijn opponent Hans Bakker dankbaar voor de gewraakte notitie. „Ik wens geen zak kenvuller te zijn, te worden of zelfs maar te lijken en kan dat nu tenminste duidelijk maken". SCHIEDAM - Vrijdagochtend heeft de politie in Schiedam- West en op de Buitenhaven weg een groot aantal auto's gecontroleerd om te kijken of deze goed waren afgesloten en of er waardevolle spullen in la gen. Omdat de veiligheid van die auto's nogal te wensen overliet werden voor de auto bezitters preventie-adviezen achtegelaten. De politie doet dan ook met klem een beroep op de autobezitters om hun auto's goed af te sluiten en om waardevolle spullen eruit te halen. ten van de toekomst' moeten worden aangepakt. Als de standpunten onverenigbaar blijven, dan zouden de verkie zingen 1994 wel eens een van de zwartste bladzijden in de geschiedschrijving van de Brandersstad kunnen worden. Uiterlijk 12 april moet de be noeming van de wethouders rond zijn. Zo niet, dan worden ze door de raad gekozen bij 'wilde stemming'. Aangezien de twee nu ontstane stromin gen ongeveer evenveel ge wicht in de schaal leggen, is het in dat geval de CD die de doorslag gaat geven. Kwaaie pier Adri Reijnhout (D66) moet aan zo'n situatie 'niet denken', maar houdt toch voet bij stuk. Voor hem zijn PvdA en WD de kwaaie pier: Ik heb vori ge week een goed onderbouwd verhaal en hartstochtelijk plei dooi gehouden voor de vor ming van een breed college. Het is onzin dat je dan minder slagvaardig zou zijn. Je kunt met zijn allen juist duidelijker afspraken maken en een hel dere koers uitzetten. Wat me vooral steekt, is die onver wachte aanval op GroenLinks. Die partij heeft fantastisch werk verzet en een fantasti sche wethouder geleverd in de persoon van Bart de Leede. Ik vind de houding van met name de PvdA in deze zeer onnetjes. En dan druk ik me nog diplomatiek uit. D66 zal zich in geen enkel geval ertoe laten overhalen om in een coa litie zonder GroenLinks te stappen." Fijntjes Bart de Leede (GroenLinks) noemt de buitensluiting door de PvdA 'een vervelende ver rassing': We hebben met PvdA en D66 de afgelopen pe riode geëvalueerd en waren eensluidend wat betreft de be oordeling ervan. We kunnen tevreden zijn over de afgelo pen periode en hebben be hoorlijk wat in gang gezet. De basis voor de huidige coalitie is te smal. Ik vind het voor de hand liggen om die te verbre den. Een college hoeft niet al tijd een afspiegeling van de gemeenteraad te zijn, maar op dit moment zou het voor Schiedam het beste zijn. Er bestaan geen huizenhoge ver schillen onderling. Dus er zijn geen argumenten om een par tij buitenspel te zetten. Het zou anders liggen als een frac tie bewust voor de oppositie koos. De PvdA wil ons daar nu in manoevreren en dat is voor GroenLinks een pijnpunt." te pluche ver te zoeken. De onderhandelingen zitten muurvast. Tijdens een openbare bijeen komst donderdagavond lie ten PvdA, WD, Gemeente Belangen en Solidair '93 dui delijk weten niets te voelen voor zo'n algehele verbroede ring op beleidsmatig niveau. Zij pleitten voor een kleinere coalitie bij voorkeur met PvdA, WD en D66; al werd de deur voor het CDA na drukkelijk op een kiertje ge zet. GroenLinks echter, dat nu wel deel uitmaakt van de coalitie, werd compleet bui ten de boot gehouden. Zaterdag wordt er opnieuw een poging ondernomen om 'het gat te dichten.' Onder werp van gesprek zullen dan de ideeën van de verschillen de betrokkenen zijn over de manier waarop de 'speerpun- SCHIEDAM- De ver schillende Schiedamse partijen gaan er prat op over bestuurlijke hete hangijzers op één-en de zelfde lijn te zitten. Die opmerkelijke eensge zindheid in het politie ke circuit zou de stad in het nabije verleden al geen windeieren heb ben gelegd. Om die re den maken D66, Groen Links en het CDA zich dan ook hard voor een zogenaamd breed colle ge waarin de 'vijf gro ten' allemaal een eigen plekje krijgen. Die roemruchte saamhorig heid is echter bij de verdeling van het zach- adri Reijnhout (D66 en links op de foto) en Bart de Leede (Groen- Links) zijn gezworen kameraden. Ze willen of samen regeren of niet. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen per liter per liter 16.95, bij 12 flessen per liter U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak Tjalling de Boer: „Ik denk dat Solidair'93 meer stemmen had gekregen als Gemeentebelangen niet had meegedaan" Chris Zijdeveld is woedend op fractiegenoot Hans Bakker vanwege diens kritische opmerkingen over een eventuele verlengde wachtgeld regeling voor de scheidende wethouder. Het ziet ernaar uit dat de wethouderszetels voorlopig leeg blijven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 13