Jr1r i Brochures over de Inkomstenbelasting Alleen bij meer dan 331,- geld terug met een T-biljet Zelf belastingaangifte doen Geld terug vóór 1 december Meest gestelde vragen aan de BelastingTelefoon Een hulp bij de aangifte x '14 "'c HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 23 MAART 1994 PAGINA 29 Bij veel mensen is de blauwe envelop al in de bus gevallen. Voor zon vijf miljoen mensen is het weer aangiftetijd. Een goed bericht voor de 2,5 miljoen bezitters van een eigen woning. Want met een eigen woning betekent de blauwe envelop meestal: geld terug in plaats van betalen. Dat de hypotheekrente aftrekbaar is, weet bijna iedereen. Maar er zijn nog meer kosten die u van de belasting kunt aftrekken. Zeker als u in 1993 een huis hebt gekocht. En het huurwaardeforfait? Wel eens van gehoord, maar wat i$ dat nou precies? Alle vragen worden beantwoord in de brochure 'De eigen Vele huiseigenaren vragen zich af welke kosten er af trekbaar zijn. De Belasting dienst geeft u het ant woord. Aftrekposten zijn bijvoorbeeld de hypotheekrente en perio dieke lasten zoals erfpacht en opstal. Ook rente en kosten van geldleningen voor een verbetering en het onderhoud van de woning zijn aftrekbaar. Daarbij kan het bijvoorbeeld gaan om een overbruggings krediet. Ook de boeterente bij vervroegde aflossing is aftrek baar. Huurwaardeforfait Tegenover al die aftrekbare kosten staat dat u als eigenaar van een woning een bepaald bedrag bij uw inkomen moet optellen: het zogeheten huur waardeforfait. De hoogte van het bedrag hangt af van de waarde van uw woning in be woonde staat. Dat is 60% van de prijs die een koper normaal voor uw woning zou betalen op de onroerendgoedmarkt. Hoe hoger de waarde van uw woning, hoe hoger het huur waardeforfait. In '93 een huis gekocht? Als u in 1993 een eigen wo ning hebt gekocht kunt u veel van de gemaakte kosten van de belasting aftrekken. De belangrijkste aftrekposten zijn: de notariële kosten van de hypotheekakte en kadastrale rechten voor het registreren van de hypotheekakte (dus niet de kosten voor de koop akte, de transportakte en de overdrachtsbelasting); de taxatiekosten die zijn ge maakt met het oog op het krij gen van de lening; de bemiddelingskosten en de kosten van de aanvraag van de gemeentegarantie; de afsluitprovisie (deze is be perkt aftrekbaar) en de hypotheekrente. Verschil in fiscale behandeling hypotheken De vorm van de hypotheek is/ van invloed op het te betalen rentebedrag en daarmee op het bedrag dat in de loop der jaren voor de eigen woning mag worden afgetrokken. Bij een lineaire en een annuïtei tenhypotheek neemt het ren tebedrag meestal af. Bij een groeihypotheek neemt het rentebedrag toe en bij de ge mengde hypotheek (levens- verzekerings-/spaarhypo- theek) blijft het rentebedrag hetzelfde. Vermindering loonbelasting Als de aftrekposten voor de ei gen woning hoger zijn dan het huurwaardeforfait is het ook mogelijk om vermindering van de maandelijkse loonbe lasting aan te vragen. Deze vermindering komt dan in plaats van de belastingterug- gave één keer per jaar. Brochure In de brochure 'De eigen wo ning' zijn alle wetenswaardig heden voor u op een rij gezet. De brochure is bij postkan toor, bibliotheek en de Belas tingdienst verkrijgbaar. Maar| ook bij alle NVM-makelaars. J Dag in dag uit pendelen we massaal van huis naar werk en weer terug. De één stapt in de auto, de ander maakt gebruik van het openbaar vervoer. Dat woon-werkverkeer is in meerdere opzichten de discussie van de dag. In de Belastingdienst De volgende brochures zijn verkrijgbaar bij postkantoor en bibliotheek: De eigen woning Reiskosten woning-werk en de auto van de zaak Wat men zoal wil weten van de BelastingTelefoon Bij de eenheden van de Belas tingdienst zijn ook de volgen de brochures verkrijgbaar: Zelf uw aangiftebiljet invul len (een invulhulp voor uw eerste belasting aangifte) Hoe berekent u uw inkom stenbelasting/premie volks verzekeringen Gaan werken Betaald werk en belastingen Rente en rentevrijstelling Het komt voor dat mensen te veel belasting hebben be taald en geen aangiftebiljet ontvangen. Het gaat hierbij vooral om mensen met een weekend- of vakantiebaantje of mensen die een deel van het jaar hebben gewerkt. Zij kunnen door het invullen van een T-biljet de te veel be taalde belasting terugvragen. Mkar: vul alleen een T-bil- jet over 1993 in als het gaat om een teruggaaf van meer dan 331. De zogeheten teruggaafgrens over het belasting jaar 1993 bedraagt namelijk ƒ331,- (ƒ221,- voor bejaar den). Veel kranteberichten hebben gemeld dat deze terug gaafgrens met ingang van 1 januari 1994 is verlaagd naar 150,-. Dit betekent echter dat die verlaging geldt over het belastingjaar 1994. Bij een T-biljet over het belasting jaar 1993 geldt dus nog de oude grens van 331,-. Buitengewone lasten Lijfrente en kapitaal verzeke ringen Heffings én invorderings rente Als u gaat trouwen Als u gaat samenwonen (Echt)scheiding Als u 65 jaar wordt Herintredende vrouwen Studiefinanciering Emigratie De werkgever of de uitke ringsinstantie die het loon of de uitkering uitbetaalt, houdt bij de inhouding van de loonbelasting géén rekening met persoonlijke omstandigheden. En die kunnen behoorlijk ver schillen. Een eigen huis, een auto van de zaak, een persoonlijke le ning, rente-inkomsten, hoge ziektekosten; het zijn allemaal zaken die invloed hebben op het bedrag dat u aan belasting moet betalen. Daarom vullen ruim vijf miljoen mensen jaar lijks hun aangiftebiljet in. Om te veel of te weinig betaalde belasting te corrigeren. De Be lastingdienst legt na het ver werken van uw aangiftebiljet een aanslag op. Voor de één betekent dit betalen, voor de ander geld terug. Denkt u geld terug te krijgen, vraag dan Voorrang. Geld snel terug BlijKt na het invullen van het aangiftebiljet dat u teveel be lasting heeft betaald, dan krijgt u dus geld terug van de Belastingdienst. Dien dan het biljët voor 1 april in, stuur een Moet U ook vóór I april uw aangiftebiljet invul len? Doe het dan zelf. De Belastingdienst staat voor u klaar met begrijpelijke en voldoende informatie. Met de Toelichting bij het aangiftebiljet, diverse bro chures en de BelastingTe lefoon kunt u het zelf pro beren. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makke lijker. De Belastingdienst doet er veel aan om het invullen van het aangiftebiljet te verge makkelijken. In de uitgebrei de Toelichting bij het aangif tebiljet komen alle fiscale be grippen aan bod. Ook staan daar alle vaste bedragen en percentages in die bij het in vullen van de vragen nodig zijn, zoals: de vaste aftrekbe dragen voor reiskosten woon werkverkeer, het huurwaarde- forfait en de vrijstellingsbe dragen voor rente-inkomsten. In principe is de Toelichting voldoende om het aangiftebil jet zelf te kunnen invullen. Brochures Er zijn ook brochures die uit gebreider ingaan op specifieke onderwerpen uit het aangifte biljet, zoals de brochure 'Reis kosten en auto van de zaak' en 'De eigen woning'. Maar er zijn er nog veel meer. Ook over meer algemene fiscale za ken. Bijvoorbeeld over de mo gelijkheden van bezwaar en beroep tegen een aanslag, de rechten van de belastingplich tigen en de klachtenregeling van de Belastingdienst. BelastingTelefoon Heeft u nog een vraagje, kijk dan jn de brochure 'Wat men zoal wil weten van de Belas tingTelefoon'. Hierin zijn de 50 meest gestelde vragen en antwoorden over het invullen van het aangiftebiljet op een rij gezet. Uw vraag wordt er wellicht in beantwoord. Zo niet, bel dan zelf even met de gratis BelastingTelefoon voor particulieren (06-0543) of de BelastingTelefoon voor onder nemers (06-0443). De Belas tingTelefoon is op werkdagen bereikbaar van 08.00 tot 17.00 uur. In de aangiftetijd, februa ri en maart, zitten er extra mensen bij de BelastingTele foon om alle vragen te kunnen beantwoorden. Ondanks die extra bezetting kan het wei eens voorkomen dat alle lij nen bezet zijn. Als u tussen 08.00 en 10.00 uur of tussen 15.00 en 17.00 uur belt, heeft u de meeste kans dat u snel kunt worden geholpen. Als u er met de hulp van toe lichting, brochures en de in formatie van jde BelastingTe lefoon nog niet helemaal uit komt, kunt u een afspraak maken om langs te komen bij uw belastingeenheid. Daar wordt u dan persoonlijk gehol pen met het invullen van het aangiftebiljet. kopie van uw jaaropgave mee en knip het hoekje rechts bo venin van het aangiftebiljet A, E of B af. Dan weten ze bij de Belastingdienst namelijk dat uw biljet voorrang heeft bij de verwerking van de aangiften. Voor u betekent dit dat u erop kunt rekenen dat de teruggaaf uiterlijk 1 december binnen is. Nog sneller Weet u zeker dat u geld terug krijgt, dan is het ook mogelijk een verzoek tot vermindering van loonbelasting te doen bij de Belastingdienst. Concreet betekent dat dat uw werkge ver of uitkeringsinstantie al bij het uitbetalen van het sala ris of de uitkering minder be lasting inhoudt. Deze vermin dering komt dan in plaats van de belastingteruggave één keer per jaar. BelastingTelefoon voor particulieren (06-0543) Februari en maart zijn voor de medewerkers van de Be lastingTelefoon de drukste maanden van het jaar. Het komt regelmatig voor dat mensen met dezelfde vraag bellen. Reden voor de Belas tingdienst om de meest ge stelde vragen aan de Belas tingTelefoon te bundelen. Heeft u een vraag haal dan de brochure 'Wat men zoal wil weten van de BelastingTele foon' bij postkantoor, biblio theek of de Belastingdienst. Of bel de BelastingTelefoon voor particulieren (06-0543). Dat is gratis. U kunt er terecht voor algemene vragen over de inkomstenbelasting. De Belas tingTelefoon is op werkdagen bereikbaar van 8.00 tot 17.00 uur. Bel bij voorkeur tussen 8.00 en 10.00 uur of tussen 15.00 en 17.00 uur. Als voor beeld behandelen we hier één vraag. Ben ik verplicht een aangif tebiljet aan te vragen? Of wordt dat altijd automatisch toegezonden? De meeste mensen krijgen au tomatisch een aangiftebiljet in de bus. Als u geen aangiftebil jet hebt ontvangen dan moet u er zelf één bij de Belasting dienst aanvragen als: uw inkomsten waarover loonbelasting/premie volks verzekeringen wordt ingehou den, in 1993 hoger zijn dan 74.000,- u langer dan een maand looninkomsten hebt ontvan gen van twee of meer werkge vers of uitkeringsinstanties te gelijkertijd en die looninkom sten in 1993 in totaal meer be dragen dan 49.036,- Of als er bij de inhouding van loonbe lasting/premie volksverzeke ringen langer dan dertien maanden rekening is gehou den met een belastingvrij be drag; u in een jaar méér dan 1000 hebt ontvangen aan in komsten waarover geen loon belasting/premie volksverze keringen is ingehouden. Het kan bijvoorbeeld gaan om bij verdiensten, rente, winst uit onderneming, alimentatie en ook om het bedrag dat u moet bijtellen voor het privé-voor- deel van een auto van de zaak; u vermindering van loonbe lasting hebt gekregen voor be roepskosten, reiskosten wo ning-werk, hypotheekrente of andere aftrekposten; u langer dan een maand voor de loonbelasting bent in gedeeld in tariefgroep 2, maar u voor de inkomstenbelasting in tariefgroep 1 valt omdat u uw belastingvrije bedrag hebt overgedragen aan uw partner; u langer dan een maand voor de loonbelasting bent in gedeeld in tariefgroep 3, en het inkomen van uw partner in 1993 hoger was dan 5769,-. Of als u in 1993 korter dan zes maanden gehuwd of samen wonend bent geweest. aangiftetijd vraagt de één zich af of zijn reiskosten vergoeding belastingvrij is en de ander wil weten of het ook fiscaal voordelig is om te gaan carpoolen. Weer een ander heeft een fiscale vraag over de auto van de zaak. Een file fiscale vragen over de reiskosten voor het woon werkverkeer. De Belasting dienst heeft voor u de brochu re 'Reiskosten woning-werk en de auto van de zaak' klaar liggen. Hierin vindt u uitge breid antwoord op alles wat u wilt weten over woon-werkver keer. Als u in loondienst bent dan kunt u in aanmerking komen voor aftrek van reiskosten woon-werkverkeer. Daar gel den vaste bedragen voor. De hoogte van het bedrag dat u van de belasting mag aftrek ken is afhankelijk van het aantal dagen dat u per week reist, de reisafstand en het vervoermiddel. Om voor af trek in aanmerking te komen moet u minstens één keer per week reizen en moet de reisaf stand minstens IQ kilometer zijn. Auto of trein? Stel, u heeft in 1993 vijf dagen per week van huis naar werk gereisd. Het bedrag dat u van de belasting kunt aftrekken is dan minimaal 790,- en maxi maal f1750,-. Maar als u met het openbaar reist kunt u voor een hoger aftrekbedrag in aanmerking komen. U moet dan wel aan een aantal voor waarden voldoen. Het bedrag dat u als openbaar-vervoerrei- ziger die meer dan 30 km van het werk woont kunt aftrek ken, kan zelfs oplopen tot 4.020,-. Voorwaarde is wel dat u in het bezit bent van een openbaar-vervoerverklaring. De Nederlandse Spoorwegen en de stads- en streekvervoer- bedrijven verstrekken deze voor jaarabonnementen. Dit hogere aftrekbedrag geldt niet als u voor het openbaar ver voer gebruik maakt van week kaarten, maandtrajectkaarten en dergelijke. Reiskostenvergoeding De reiskostenvergoeding van de werkgever is tot een be paald bedrag belastingvrij. Ook voor de vergoeding hangt de hoogte van het bedrag af van de reisafstand, het aantal keren per week dat u reist en hoe u reist. Kiest u voor het openbaar vervoer, dan mag de werkgever een hogere belas tingvrije vergoeding geven. Als u in een auto van de zaak rijdt, kunt u géén reiskosten voor het woon-werkverkeer van de belasting aftrekken. U moet juist een bepaald bedrag bij uw inkomen optellen. Dit omdat u ook privé voordeel van de auto hebt. Ook buiten werktijd kunt u er immers mee rijden. De hoogte van dit bedrag hangt af van de af stand tussen woning en werk. Daarbij gaat het om de af stand van deur tot deur. Als u minder dan 30 kilometer moet rijden om bij het werk te ko men, moet u 20% van de oor spronkelijke cataloguswaarde bij het inkomen optellen. De oorspronkelijke catalogus- waarde is de nieuwprijs in het bouwjaar, inclusief BTW en BPM. Is de reisafstand groter dan 30 kilometer, dan moet u 24% van de cataloguswaarde bij het inkomen optellen. Ove rigens, als u kunt aantonen dat het privé-gebruik zeer be perkt is, hoeft u alleen de wer kelijke waarde van het privé- gebruik bij het inkomen op te tellen. Haal de brochure 'Reis kosten woning-werk en de auto van de zaak' bij postkan toor, bibliotheek of Belasting dienst. In die brochure komt ook, naast de fiscale kant van car poolen, het woon-werkverkeer dat wordt verzorgd door de werkgever, bijvoorbeeld in een personeelsbusje, aan de orde. Eigen woning fiscale plek onder de zon t mi i.*i - Een file vragen over kosten woon-werkverkeer f BelastingTelefoon voor ondernemers (06-0443) De Belastingdienst helpt

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 29