Fiat Tipo en Tempra in Liberty-uitvoering Ford Mondeo wint titel 'Auto 1 Opvolger Suzuki Alto in aantocht Middenklasser bij Beumer met airco standaard Vijfde Autosalon in Energiehal Rotterdam Zwitserland verhoogt prijs autobaanvignet Seat Marbella nu met rembekrachtiging Honda koploper in Brits kwaliteitsonderzoek HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 23 MAART 1994 PAGINA 31 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Telefoon: 070-3190254 Voor de vijfde achtereenvolgende maal wordt in de Rotterdam se Energiehal de Auto/Motorsalon gehouden op 2, 3 en 4 april. Zo'n 125 standhouders presenteren zich met een keur aan klas siekers en oldtimers, onderdelen, lektuur, miniaturen, juke boxen, automobilia en motoren en bromfietsen onderdelen. Behalve fraai gerestaureerde auto's en motoren zullen er ook on- gerestaureerde exemplaren aanwezig zijn voor de liefhebbers die zelf de handen uit de mouwen willen steken. Voor wie de grote exemplaren te duur vindt of er geen ruimte voor heeft, zijn er ui teraard miniaturen met de meest aktuele modellen zowel nieuw als gebruikt. In de 100 kraampjes zijn behalve de miniaturen ook boeken, werkplaats-handboeken en onderdelen verkrijgbaar. Ook clubs zijn uitgenodigd om hun opwachting te maken. De openingstijden zijn alle dagen van 10.00 t/m 17.00 uur. De en tree kost 11,50 voor volwassenen. De Energiehal is te vinden bij het Kleinpolderplein achter Diergaarde Blijdorp. Zwitserland verhoogt de prijs voor de 'Autobahnvignette' per 1995 van 30 naar 40 Zwitserse Francs. Hiertoe heeft het Zwit serse volk bij referendum besloten. Automobielen, die gebruik maken van de Zwitserse snelwegen en autotunnels, zijn verplicht de sticker, die een jaar geldig is, zichtbaar op de voorruit te dragen. Met ingang van 1995 wordt de prijs van het vignet aangepast aan de algemene prijsstijging. Iedere volgende prijsaanpassing moet door het Zwitserse parlement worden goedgekeurd. Inkomsten uit de verkoop van het vignet gaan voortaan rechtstreeks naar de benzine-accijnskas. Hieruit worden onder meer wegenbouwpro- jecten en voor 15 procent milieu beschermingsmaatregelen en openbaar-vervoervoorzieningen gefinancierd. Seat rust zijn Marbella voortaan standaard uit met rembe krachtiging. Daarnaast is dit mini-model nu leverbaar met twee nieuwe metallic lakkleuren en een nieuwe interieurbekle ding. Ais nieuwe buitenkleuren voor de Marbella presenteert Seat de exlusieve metallic-kleuren 'violet' en 'mountain-groen'. Beide kleuren verschaffen de Marbella een bijzonder cachet. De nieuwe iflterieurbekleding heet 'fish', met een gedekte maar wat gewaag de ondergrondkleur, opgesierd met fleurige accenten. Nieuw wat betreft de bekleding is tevens dat nu de kenmerkende p^kjesplank links en rechts van het instrumentarium over de vol- lè.wagenbreedte gestoffeerd is. Dit maakt de Marbella nog knus- ^er en fleuriger van binnen. Vacuum-rembekrachtiger Toevoeging van een vacuüm-bekrachtiger aan het kruislings ge scheiden remsysteem van de Marbella maakt het rijgedrag zowel veiliger als verfijnder. De bekrachtigingsfactor van 2,15 zorgt zowel voor een lichtere be diening van de remmen (schijven vóór en trommelremmen ach ter), als voor een betere doseerbaarheid. Met name bij lichte au to's, zoals de Marbella, speelt de gevoeligheid van de rembedie- ning een grote rol. Bij een compacte auto met laag eigen gewicht is het bereiken van voldoende rem vermogen geen probleem. Daarom is, volgens Seat, een bekrachtigd remsysteem niet strikt nodig. Immers, de vereiste pedaaldruk om onder alle omstandig heden de wielen te kunnen laten blokkeren is zonder bekrachti ging niet onaanvaardbaar hoog. Seat brengt de opgewaardeerde Marbella nu op de markt onder de naam 'Fun II'. Met zijn prijs van 13.695,- is en blijft de Seat Benjamin de goedkoopste personenwagen van Nederland. In een omvangrijk onafhankelijk Brits onderzoek naar de kwa liteit van nieuwe auto's behaalde Honda met grote voorsprong de eerste plaats. Honda scoort met slechts vier gebreken per 100 auto's vijf keer beter dan de nummer twee en tien maal beter dan het gemiddel de. Het Britse Channel 4-televisieprogramma 'High Interest' hield fen onderzoek (gebaseerd op het toonaangevende Amerikaanse onderzoek van J.D. Power) onder duizenden eigenaren van auto's t(jt twee jaar oud. De vraag luidde of hun auto gebreken had bin- fïen twee jaar na aflevering. Per honderd Honda's werden slechts yter gebreken opgetekend, een uiterst kleine marge. Gemiddeld kgn er tien keer zoveel, dus veertig zaken niet in orde op elke honderd auto's. Fiat breidt zijn Tipo- en Tempra-serie uit met de 'Liberty'. Deze bijzonder complete versies worden aange boden voor een schap pelijke meerprijs. Door hun vele sportieve de tails maken de Liber ty's een nog vlottere in druk dan de S-uitvoe- ringen, waarvan beide zijn afgeleid. De Tipo Liberty wordt geleverd met de 1.4 li ter i.e.-motor van 51 kW/70 pk. Hij is aan de buitenkant herken baar aan de bumpers en buitenspiegels, die zijn gespoten in de car- rosseriekleur. Boven dien is de driedeurs voorzien van dakdra gers. Centrale deurslui ting, toerenteller, ge tint, warmtewerend glas, elektrisch bedien- bare voorste zijramen en een middenconsole behoren tot het basis pakket van deze Tipo. De waarde van deze ex tra's is 3000 gulden. Vergeleken met de Tipo 1.4 i.e. S bedraagt de meerprijs echter slechts 500 gulden. De prijs van de Tipo Liber ty driedeurs komt hier mee uit op 27.950,- en van de vijfdeurs op ƒ28.750,-. Tempra Ook de Fiats Tempra en Tempra Stationwa gon met de 1.6 liter mo tor van 55 kW/75 pk zijn verkrijgbaar in Liber ty-outfit. Naast de ex tra's en uiterlijke de tails zoals de Tipo Li berty heeft, vallen de Tempra's extra op door liefst 5750 gulden be loopt. Dit betekent dat de prijs van Tempra Stationwagon 1.6 Li berty uitkomt op 35.800,-; de Tempra 1.6 Liberty in sedan uitvoering kost ƒ33.450,-. mistlampen vóór, de grille van de Tempra SLX, lichtmetalen vel gen en standaard me tallic lak. De stationcar bezit mooie zwarte dakdragers. In het interieur hebben de Tempra's in Liberty- uitvoering onder meer een lederen stuurwiel, een versnellingspook, een met hout afgewerk te middenconsole, hoofdsteunen achter, hoogteverstelling van de bestuurdersstoel, middenarmsteunen vóór en achter en een skiluik. De meerprijs voor de Tempra en Tempra Stationwagon Liberty bedraagt 1500 gulden, terwijl de tegenwaarde van de extra's maar PRIMERA Naast de terreinauto- afzet steunt de Suzuki- verkoop op twee pij lers: de Swift en de Alto. Laatstgenoemd model draait in zijn huidige gedaante al een dik decennium mee. Tussentijds kreeg hij één keer een face lift. Dat Suzuki een op volger voor de Alto in petto had, lag niet al leen in de lijn der ver wachting, maar was eind 1993 op de Tokyo Motor Show al con creet te zien. Alleen stond die opvolger daar nog aangeduid als de Zen uit de Maruti-fa- briek in India. Suzuki- importeur Nimag gaat de nieuwe Alto vanaf augustus leveren. Volgens importeur B.V. Nimag weerspiegelt zich in het nieuwe mo del Suzuki's decennia lange ervaring in de produktie van kleine au to's, die uiterst econo misch in het gebruik zijn. Op het prijsaspect valt niets af te dingen. Want met zijn aange kondigde verkoopprijs van de f 17.995 voor de 3-deurs versie is de nieuwe Alto inderdaad scherp geprijst. Afge zien van het jeugdiger uiterlijk en het ro yalere interieur, maakt de nieuwe Alto vooral mo torisch een grote sprong voor waarts. De in- aantocht zijnde uitvoering onder scheidt zich vooral door zijn neuspartij van de huidige Alto GLS. De koplampen zijn minder vierkant dan de lichtblokken van de GLS; de voor bumper is meer afge rond en beter in de koetswerklij n opgeno men. Om in de smaak te val len bij jongere genera ties autorijders/sters le vert Suzuki de nieuwe Alto in de kleuren rood, wit en blauw. Hierdoor krijgt-ie een vrolijke uitstraling. Met deze verfrissende actie van de Nissan-im- porteur is de Primera nu uniek in zijn klasse. Geen ander merk in dit segment biedt af-fa- briek een volwaardige airco aan zonder dat dit tot een prijsverhoging leidt. Nissan levert de vier- en vijfdeurs Primera in 23 varianten, waaronder één L-versie en vier die sels. Met name de zake lijke veelrijder blijkt de aanwezigheid van air conditioning in zijn auto buitengewoon op prijs te stellen. Wie dagelijks ettelijke uren en hon derden kilometers door brengt in zijn/haar Pri mera ervaart de airco al snel als een weldaad. Ook op andere gebieden heeft Nissan de uitge breide Primera-reeks weer helemaal 'bij-de- tijd' gebracht. Zo onder ging het kleurenpro- gramma diverse wijzi gingen, is de interieur bekleding nieuw ont worpen. Het vier- en vijfdeurs gamma omvat nu tevens een Primera 1.6 SLX met handge- schakelde vijfbak. Nissan heeft ook op het uitrustingsniveau diver se wijzigingen doorge voerd. Hierdoor be schikt het basismodel Primera L nu over stan daard stuurbekrachti ging, een in hoogte ver stelbaar, driespaaks stuurwiel, nieuwe inte rieurbekleding, bredere banden en fraaie LX- wieldoppen. Zowel de 1.6- als de 2.0 benzinemotor beschik ken thans over multi point injectie. Hierdoor neemt het motorvermo gen toe en de uitstoot van schadelijke uitlaat gassen af. Keus Met een aanbod van 23 Primera-versies (12 se dans, 11 hatchbacks) biedt de Nissan-dealer volop keus. Het basis model, de 1.6 sedan L zonder airco, kost 35.995,-. De iets luxere en met airco uitgeruste 1.6 LX vierdeurs komt op 37.195,-. De duurste Primera sedan is de tweeliter GT van 63.695,-. Wie een hatchback be geert, kan kiezen vanaf de 1.6 vijfdeurs LX met airco voor 37.795,- tot en met de tweeliter GT met ABS en airco voor 64.295,- gen een meer prijs van slechts 1200 gul den. Dit bleek zo'n succes dat de Nissan-organisatie nu heeft besloten voortaan vrijwel alle Prime ra's gratis met airco uit te rusten. Uitzonde ringen zijn de dieselversies en de 1.6 L sedan. Nissan heeft zijn middenklasser Primera voor modeljaar 1994 aangepast aan de eisen des tijds. Alle uitvoeringen zijn voortaan voorzien van extra verstevigingsprofielen in de deuren. Daarnaast is een schokab- sorberend stuurwiel standaard, evenals vlamvertragende in terieurbekleding. Tevens kan het merendeel van de Pri mera's nu worden uitge rust met een bestuur dersairbag. Als extra veiligheids- en comfort- voorziening be sloot de impor teur in najaar 1993 op diver se Primera versies aircon ditioning aan te bieden te- Zo'n 125 standhouders presenteren zich. if® f-ff C"" •«6eat Marbella 'Fun II': voor 1994 opgewaardeerd met vacuüm rem- frëkrachtiging en nog steeds de goedkoopste personenauto van ons land. is de royale aankleding. Typerend voor de Liberty-versies van de Tipo, Tempra en Tempra Stationwagon Na zijn zege in de fameuze Auto van het Jaar- ver kiezing, is de Ford Mondeo opnieuw internationaal be kroond. AutoWeek en haar buitenlandse zusterbladen kozen de Ford Mondeo tot 'Auto 1'. Bij deze verkiezing eindigde de Citroën Xantia als nummer twee, de Mer cedes C-klasse legde beslag op de derde plaats. De Fiat Punto viel net buiten de medailles en werd vierde. Voor deze verkiezing komen auto's in aanmerking, die in een bepaald jaar nieuw op de markt zijn gekomen. Voor 1993 waren dat 26 nieuwkomers. Lezers van de zeven deelnemende Europese tijdschriften wezen in vier nieuwelingen aan voor de finale. Over een paar maanden te koop, deze nieuwe Suzuki Alto. Hij laat zich omschrijven als 'een geslaagde kleine verpakking van vijf zitplaatsen'. Primera Vijfdeurs Primera 2.0 GT: met zijn prijs van ruim 64 mille de topper van de Primera-lijn. L.D. Beumer is gevestigd aan de Nieuwe Flaven in Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 31