VERONTREINIGDE RODEM WORDT SCHOONGEMAAKT DE GEMEENTE GEEFT HET GOEDE VOORDEELD OPENDAAR VERVOER EN FIETS KRIJGEN VOORRANG BlGim*"1'" EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF ZL Vt S( MILIEUVRIENDELIJK DOUWEN DUJFT SPEERPUNT m I.Q PAGINA 6 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENS «rtV.tfo qc Wmm Wm. 111111 lil Net als andere gemeenten kent Schiedam een aantal terreinen dat in het verleden verontreinigd is geraakt. De gemeente wil zoveel mogelijk van deze vervuilde bodems saneren. Daarnaast is het beleid erop gericht om nieuwe bodemvervuiling te voorkomen. Vervuilde bodems schoonmaken en nieuwe bodemverontreiniging voorkomen. Dat zijn de twee hoofdpunten van het bodem-beleid. in 1993 heeft de gemeente onder meer op de volgende locaties de bodem gesaneerd of voorbereidingen daartoe getroffen: Parkweg- Nolenslaan, Emmaplein en omgeving, het Imelda-terrein en het voormalig terrein Bols- Lanvas. ook zijn maatregelen genomen bij de rela tief ernstiger vervuilde terreinen aan de Fok kerstraat, de Boterstraat, het Bachplein en de jachthaven aan de Maasboulevard. Ook dit jaar wordt op verschillende locaties de bodem gesaneerd. het 'Bodemkwaliteit Beheers Systeem Schie dam' is gebruiksklaar gemaakt. Dit systeem vormt een soort atlas van de Schiedamse bodem. Hierdoor kun je bijvoorbeeld als je gaat bouwen vooraf zien hoe het met de bodem is gesteld. Nieuwe bodemvervuiling is geprobeerd te voorkomen door de volgende maatregelen: de regel dat er pas mag worden gebouwd als er rapport kan worden overlegd waaruit blijkt dat de bodem 'schoon' is. Dit maakt het eenvoudiger om later te kunnen aantonen of de gebruiker de bodem heeft vervuild. In geval van verontreiniging is het dan makkelij ker om de kosten op de vervuiler te verhalen. De eis van een 'schone grond-verklaring' geldt overigens al sinds 1988. Vorig jaar zijn de voorwaarden nog eens aangescherpt door de aanpassing van de bouwverorde ning. de controle van ondergrondse opslagtanks voor olie. Ook is een aantal van deze tanks gesaneerd. Wegens een tekort aan mens kracht is alleen een kleinschalige controle mo gelijk geweest. Dit jaar wordt er meer gecon troleerd. het verrichten van onderhouds- en vervan gingswerkzaamheden aan het riool. Dit om te voorkomen dat het riool gaat lekken en zo doende de bodem en het grondwater vervuilt. Het gebruik van PVC-buizen is tot een mini mum beperkt. Gebruikte PVC-buizen zijn gere cycled. De gemeente verwacht niet alleen van anderen dat ze meer rekening houden met het milieu, maar onderneemt ook zelf actie. Enkele initiatieven onder het motto 'scheiden en vermijden' uit 1993: in verschillende gemeentelijke gebouwen zijn het oud-papier, het kca en de koffiebe- kertjes apart ingezameld. Door de gescheiden inzameling worden in het stadskantoor in plaats van de gebruikelijke 6 containers afval nu nog maar 2 a 3 containers per week afge voerd. er zijn milieuvriendelijker kantoorartikelen aangeschaft, zoals chloorvrij papier en enve loppen. om ervoor te zorgen dat 'scheiden en ver mijden' tot een vast onderdeel van de werk zaamheden wordt, is gewerkt aan de opzet van een intern milieuzorgsysteem. Daarbij heeft men zich ondermeer gericht op de inkoop, het afvalbeheer en het energiever bruik. Onder andere het stadskantoor en de buitendiensten en werkplaatsen van de dienst Gemeentewerken zijn op die manier onder de loep genomen. Ook dit jaar spant de ge meente zich in voor een beter milieu in eigen huis. er is een eerste aanzet tot een gemeentelijk vervoerplan opgesteld. Dit plan is bedoeld om het aantal auto-kilometers van de ambte naren terug te dringen. Enerzijds zijn maatre gelen voorgesteld als een vergoeding voor het gebruik van het openbaar vervoer en de fiets. Anderzijds om aan autogebruikers par- keergeld te vragen en om het hoge kilometer tarief voor dienstreizen af te schaffen. Dit jaar wordt het vervoerplan verder uitgewerkt. De groei van het autoverkeer vormt een grote druk op het milieu. Vooral de geluid hinder en luchtverontreiniging leveren problemen op. Het autogebruik moet dus worden teruggedrongen. Ruim baan voor de fiets en verbetering van het openbaar vervoer, onder andere door aanleg van de metro en verlenging van tramlijn 1. Op deze manieren probeert de ge meente mensen uit de auto te krijgen. Om dat te bereiken bevordert de gemeente ondermeer het gebruik van de fiets en het openbaar vervoer. Het afgelopen jaar is dat op de volgende manieren gedaan: in regionaal verband zijn plannen uitge werkt om de metro vanaf het Marconiplein via Schiedam en de nieuwe Beneluxtunnel door te trekken naar Hoogvliet. Schiedam zal daar door 4 metrohaltes krijgen. Ook is er een uit breidingsplan voor de route van tramlijn 1 van Spaland naar het geplande N.S-station Schie- dam-Kethel. Schiedam heeft weten te bereiken dat bij de uitbreiding van de Beneluxtunnel ook een openbaar vervoersvoorziening en een fiets- tunnel worden aangelegd. er is opnieuw protest aangetekend tegen de aanleg van de A4. er is gewerkt aan de opzet van bedrijfsver- voerplannen. Bedrijven die vlak bij elkaar ge vestigd zijn regelen dan met elkaar het ver voer van hun werknemers. Er zijn plannen in de maak voor de gebieden 's Graveland, Spaanse Polder en Wilhelminahaven. op verschillende plaatsen is het fietsnet ver beterd. Aan de Westerkade is begin 1993 een fietsenstalling voor bewoners gerealiseerd. Begin dit jaar is de Fietsnota afgerond. Enkele voorstellen daaruit zijn: de aanleg van een aantal nieuwe verbindingen (o.a. langs de nog aan te leggen hoofdwegen in Schiedam- Noord), de aanpassing van een aantal krui singen (o.a. Burg. van Haarenlaan/P.J. Troel- stralaan/v.d. Brugghenlaan) en de vestiging van een aantal bewaakte fietsenstallingen. ook is gewerkt aan het Parkeerplan. Een van de voorgestelde maatregelen is dat winke lend auto-verkeer uit het stadscentrum wordt geweerd. Op de kinderboerderij leren kinderen spelenderwijs over natuur en milieu. Voorlichting en educatie over milieuzaken is bedoeld om de betrokkenheid van mensen bij het milieu te vergroten, zodat men daar meer rekening mee houdt in het dagelijks leven. Een greep uit de activiteiten van 1993: via de krant zijn verschillende milieu maatregelen onder de aandacht gebracht. Ook is er verschillend voorlichtingsmateriaal verschenen, onder andere over water en energie-besparing, het Milieustation en de in zameling van afval. het Milieubeleidsplan Schiedam is in bro churevorm verschenen. het Milieuplatform is opgericht. Hierin hebben vertegenwoordigers zitting uit de ver schillende doelgroepen van het milieubeleid, zoals de gemeente, de middenstand, bedrij ven, bewonersverenigingen, en de natuur- en milieubeweging. Het platform overlegt over het gemeentelijk milieubeleid. de dienst Educatie en de N V. ONS hebben gewerkt aan preventieve milieuzorg op scho len (het Premos-project). Dit in samenwerking met onder meer scholieren, ouders en leer krachten. Op basisschool 'de Singel' bijvoor beeld is in 1993 door energiemaatregelen on geveer f 2000,- bespaard op de energierekening. de groep Natuurontwikkeling van de dienst Gemeentewerken heeft samen met diverse werk-en vrijwilligersgroepen weer tal van acti viteiten verricht. Voorbeelden zijn het project 'Maak je eigen tuin natuurlijk', de Boomfeest dag, en het uitzetten van wandelroutes in het Prinses Beatrixpark. de Milieuprijs Schiedam is uitgereikt. Win naars waren het bedrijf Eurobumper, de frac tie Groenoord-Kethel van de Kindergemeente raad en de Openbare Basisschool 'de Gorzen'. Voor 1994 staan ondermeer de volgende zaken gepland: meer tussentijdse berichten en informatie over milieumaatregelen en de resultaten daarvan. uitbreiding van de educatieve mogelijkhe den op de kinderboerderij. de aanleg van voorbeeldtuinen voor natuur lijk tuinieren. V \*V Verat •problet MILIEU IN SCHIEDAM: 'BART I DE STAND VAN ZAKEN In december 1992 is het 'Milieubeleidsplan Schiedam' verschenen. Dit plan geeft de maatregelen aan waarmee de gemeente in de periode 1993 tot en met 1995 het milieu in Schiedam wil verbeteren. De volgende onderwerpen staan daarbij cen traal: minder afval de gemeente als het goede voorbeeld schonere bedrijven verbetering van de bodemkwaliteit duurzaam wonen in een leefbare omgeving terugdringen van het autoverkeer voorlichting en educatie Vorig jaar was dus het eerste jaar van uitvoe ring. Dat wil zeggen, het eerste jaar van uit voering van het Milieubeleidsplan. Want ook in het verleden heeft Schiedam al veel aan milieu gedaan! Het is zinnig om eens stil te staan bij wat er dat afgelopen jaar tot stand is gebracht. En ook om te kijken naar wat Schiedam in 1994 op milieugebied kan verwachten. Het college van burgemeester en wethouders heeft dat onlangs ook gedaan, toen ze het verslag over 1993 en het programma voor 1994 vaststelde. Op 28 maart a.s. spreekt de gemeenteraad over het voorstel om geld be schikbaar te stellen voor de uitvoering van de taken in dit jaar. Omdat op deze twee pagina's niet voldoende ruimte is om alle resultaten en plannen te noemen, is een selectie gemaakt. Het gaat hier dus om de hoofdlijnen. Het volledige ver haal is op te vragen bij de afdeling Ruimtelijke Ontwikkeling en Stadsbeheer, telefoon (010) 4275439. 'In ht spion t. cv voerd H/erd zoals ben Ik op ht prevei we ni ..OOï O*; Bij 'duurzaam wonen' gaat het om een milieuvriendelijker manier van woningbouw en een milieubewuster gebruik van de woning. Bijvoorbeeld door gebruik te maken van milieuvriendelijker materialen en maatregelen om energie te besparen. Maar ook een aantrekkelijke, schone omgeving is van belang. Schiedam maakt al sinds eind jaren '70 veel werk van milieuvriendelijk bouwen. Hierdoor heeft de gemeente zich een positie als koplo per verworven. Vooral de bouw van de wijk Spaland heeft Schiedam landelijke bekend heid opgeleverd. in 1993 is de lijn van duurzaam bouwen onder meer voortgezet binnen het Afvalpre ventie Projekt. Nagegaan is hoe de milieube lasting van bouw- en sloopactiviteiten verder kan worden teruggebracht. Dit heeft er al toe geleid dat in bouw- en sloopvergunningen extra, strengere voorwaarden zijn opgeno men. Bijvoorbeeld de eis dal het bouw- en sloopafval in verschillende onderdelen moet worden gescheiden. Aan een leefbare woonomgeving is aandacht besteed door: onderhoud en aanleg van de groenvoorzie ningen. Al sinds jaren gebeurt dat in Schie dam op een milieuvriendelijke wijze. Dit bete kent bijvoorbeeld dat in het openbaar plantsoen geen gebruik wordt gemaakt van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen en dat de beplanting een natuurlijker karakter krijgt. een nieuwe voorlichtingscampagne gericht op de Schiedamse hondenbezitter met als doel de overlast van de hondepoep terug te **3V, dringen. Dit als aanvulling op de eerdere maatregelen voor de bestrijding van de hon- depoep, zoals de hondentoiletten en het aan- lijngebod. Omdat veel hondenbezitters zich niet aan de regels houden is het hondepoep- beleid echter weinig effectief geweest. de aanstelling van een extra milieu- controleur. Deze persoon heeft onder andere tot taak toe te zien of het huisvuil op de juiste _y. wijze wordt aangeboden. Dit draagt er toe bij - dat de overlast van zwerfvuil minder wordt. - -M Of Wat valt er in 1994 te verwachten? voor de zomer zal de notitie 'Bouw en Milieu' worden afgerond. Hierin staan scher pere regels aangegeven voor het bouwbeleid. door de inzet van extra personeel komt er meer toezicht op de naleving van de bouw en sloopvoorschriften. één van de noordelijke groenstroken langs de Harreweg zal een natuurlijker karakter krij gen. Zo worden er twee amfibieënpoelen uit gediept en worden aan de houtsingels bomen en struiken geplant. tegen de overlast van de hondepoep wordt een poepzuiger ingezet. er zal extra personeel worden ingezet voor het schoonhouden van de omgeving. Schi niet hant een drijv In 19 beun he vergi om r zing: de g greh; de s ruim s *j*-4 milt •mitatizs&z'.. 4^' raaÉG,.. UÜ |4j! Het duurzaam bouwen krijgt in Schiedam veel aandacht. Op de foto de wijk Spaland.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 6