Grapje >■■1 J 4 1 mm Met Vrolijk haal je de zee en de duinen in huis Oud Hollandse glaskast en aangeklede Shaker Kwaliteit scoort bij rotan en riet 1 Castelijns Dick Spierenburg geeft jong talent een kans w Blijf een nachtje slapen 'Tafelman' en 'wanddoorbreker' 1 tut?* i m g«noeg,; se meubelfabriek vari i een gef ust hart het begrip 'design' achter de merknaam zet, maakte er recent inderdaad zo'n stukje design van. Dit naar een ontwerp van Frans Schrofer. Wat je ziet is een moderne, goed zittende bank (kan twee en een halt- stelen: een aktieve zit, een luie en de slaapstand. Je legger weg en hebt den meteen een hoofdkussen. Dus ais een gast het een beetje laat maakt, voor een bedje, zo t MÊÊÊBÊÊI waar Young International z'n showroom heeft, op de plaat gezet. Dit De naam van 't geval is, jawei, Kanape Het heet nog steeds 'romantisch wonen' als we het hebben over geloogd grenen en meubels in landelijke sfeer, die op de beurs in Keulen heel wat stands vulden. Daar maakte bijvoorbeeld het Hollandse Creafort furore met een copie van een ne gentiende eeuwse Hollandse glaskast, voorzien van een antieke finish. Een half ronde wandtafel met twee bladen, die je kunt uitklappen tot 'speeltafel' bleek een originele vondst. Als halve cirkel staat 'ie tegen de wand, klap je hem uit, dan komt er aan een van de poten een lade tevoor schijn, vroeger bestemd om er je speel kaarten in weg te bergen. Je kunt er uiter aard ook aan ganzenborden enzo. De sobere Shakerstijl, waar enkele jaren geleden nog al wat van werd verwacht, werd in ons land niet direkt breed opge pakt. Iets meer 'aangekleed' en vooral door aparte kleuren, zoals grijsblauw of kersen met blauwe accenten, bleek Novio Forum er in het Home Trade Center te Nieuwegein meer eer mee in te leggen. De interesse voor meubels van rotan en riet blijft stijgende. Dat past deels bij de heersende opvatting zoveel mogelijk natuurlijke materialen in huis te halen, daarnaast zorgen nieuwe ontwerpen of andere toepassingen bij het vlechten, voor behoorlijke impulsen. Wanneer een toonaangevende naam als Rolf Benz, te vinden in zaken met gevoel voor stijl en woontrends, op de beurs in Keulen komt met apart verwerkt riet en ro tan, is dat er onder meer een bewijs van. Maar ook Holland praat een goed woord mee! Opvallend is daarbij, dat kwaliteit scoort. Een uitstekend uitgevoerd meubel, eigen tijds gemodelleerd door de Hollandse ont werper Pieter de Moor, doet het bijvoor beeld sinds de introductie een halfjaar geleden, erg goed. Zichzelf respecteren de interieurzaken met gevoel voor heden daagse woonverlangens, nemen het bete re pitriet en rotan dan ook steeds meer in hun collecties op. niet opgesloten, want je hebt de zee onder handbereik". Doorkijkjes Die openheid wordt letterlijk vorm gegeven door de los van elkaar staande hoge leuningen. Doorkijkjes zijn het, waarmee Maarten Vrolijk overigens een duidelijke trend van deze tijd neerzet. Dat van de losse elementen. Met voor al bij de eenzitter de grap, dat je in feite twee stoelen in één hebt. Oftwel, twee leuningen, uit mondend in één zitting. Kun je zogezegd vanuit je stoel de wereld van twee kanten bekijken. Je moet, zo probeerden wij dat eerst in Keulen en later op ons gemak in Holland uit, vooral bij de bank een kussen in die „doorkijkjes" zetten. An ders piept je rug er doorheen. Vrolijk„Die kus sens heb ik er bij ontworpen, maar doen aan de duidelijkheid van de vorm naar mijn gevoel niks af. Overigens is het een ontwerp van onze eigen design studio in Amsterdam, die ik samen heb met Age Jan Mulder". Trefwoord Duidelijkheid blijkt zijn trefwoord. Dat heeft deze in Oss geboren Brabander reeds als leer ling van de Akademie Industriële Vormgeving in Eindhoven voor ogen gestaan. Zijn eerste „commerciële" werk om het zo eens te noe men, toont dat aan. Bloemen bleken daarbij vaak z'n inspiratiebron, zowel voor stoffen van het bekende merk Ploeg, als voor de ook al niet kinderachtig te noemen Duitse porceleinfabriek Rosenthal. Nu zijn de bloemen in z'n kleden, in de interieursstoffen en op de Rosenthal servie zen geen copieën van wat er aan kleurigs bloeit en groeit. Het zijn „bloemen op z'n Maartens" zowel kwa vorm als kleur. Dat kun je vooral bij het merendeel van zijn kar petten zeggen, thans een stuk of dertien, die hij uitbrengt in eigen beheer onder de naam Maar ten Vrolijk Editions. Gemaakt in Engeland be volken ze nu een redelijk aantal goed aange schreven interieurzaken en verschillende mu sea ontfermden zich er al over. Bijna elk karpet krijgt een geinige naam mee, zoals Ben je boos, dat op de door ons gemaakte foto staat. Of Flo wer Power. Parade voor een kleed met sterren en een van z'n laatste„Who shot Bruno". Vrij vertaaldwie schoot deze beer dood. Niemand dus. Want een echt berenvel en een dito tijger leg je niet meer op de vloer. Nou dan neem je toch de van wol geknoopte beer Bruno. „Do you love me", zal die niet vragen. Dat doe je vanzelf als je je vloer deze knipoog van Maarten Vrolijk meegeeft. Dick Spierenburg met op de achtergrond zijn kast Console bij z'n nieuwe tafel Delta, die je soepel van één afgeronde, niet at te veel ruimte vragende driehoek tot één grote 'ga-maar-zitten'-tafel uitschuift zonder de vorm geweid aan te doen. Stoelen Mazairac en Boonzaayer. Dick Spierenburg heeft een neus voor talent. Deze eigenaar-directeur van Castelijn Col- de tafels en kasten, maar wil de mensen in het bedrijfspand te Nijkerk ook anderzins graag aan de praat houden. Dus trekt hij vormgevers van naam aan, zoais Mazairac en Boonzaayer, die een stel voor treffelijke stoelen voor hem neerzetten of waagt hij het ook met minder bekende goden. Dan kan het gebeuren, dat je ineens op de Arnhemse Kunstacademie een Minke van Voorthuizen vindt, die met de know how van de al sinds 1958 bestaande Castelijn de 'Vogeltfeskast' ontwikkelt. Een rank, leuk model, dat achter elkaar zijn weg weet te vin den. Daar zijn de twee op vinken lijkende vogeltjes bovenop zeker mede debet aan, want die bleken voor honderd procent in te haken op nostalgische gevoeiens, waar men zelfs in de moderne hoek wet eens mee te kampen heeft... Die Dick van Spierenburg -eerst drie jaar student architectuur op de TU in Delft tot en met z'n kandidaats en daarna afgestudeerd aan de Academie voor Beeldende Kunst in Den Humor 'Die knaap heeft hef wist en voelde hij meteen. „Maakt mooie dingen, heeft humor, iets anders, iets eigens en is vooral origineel zonder extremiteiten." Het gevolg iaat zich ra den. Bij het Dutch Oesign Center in Utrecht, waar een groep bekende Nederlandse meu belbedrijven in dezelfde moderne sfeer zich, evenals Castelijn, al jaren zonder opsmuk presenteert, staan thans de meubels van Maarten Vroiijk. Verleden jaar al, zoais in het andere artikel valt te lezen, de ook in Keulen gepresenteerde bank en stoel Duin maken Delta Van Dick Spierenburg zelf zagen we daar zijn laatste tafel, Delta geheten. Noem het een uitgesproken Spierenburg ontwerp. Het op originele manier kunnen vergroten van een tafel, Is wat je noemt het specifieke talent van deze 'tafelman', waarbij zich altijd wel iets van z'n verleden aan die Detftse Technische Universiteit verraadt. Als een van de eersten doorbrak hij ook de vaak vele meters muur beslaande wandmeubels met open en luchti ge modellen, zij het in strakke vormen. Die open vakken zie je op dit moment in veel collecties, trouwens ook bij keukens. Castelijn Collection, maar ook die van acht andere bekende namen (waaronder Montis, Gerard van den Bergs Label, Pastoe, Gelderland, Arco) wil bekijken, kan -op zondag na- de hele week bg dit DDC aan het Rotsoord 3 in de Utrechtse wijk 'Do you love me'. Dat is de naam, die Maarten Vrolijk aan een van zijn door hem ontwor pen karpetten meegaf. 'Hou je van me', zo wil dat kleed, waarop zonnebloemen bloei en, dus woordeloos van je we ten wanneer je het op je vloer hebt gedeponeerd. De beden ker ervan heeft daar zélf in zijn nog vrij jonge leven al een dui delijk antwoord op gekregen. Er wordt van hem gehouden en dan met name van de kant van de pers. Die ligt al zo wat aan zijn voeten, kompleet met kleed. Wanneer je immers, geen sportheld zijnde en al evenmin een filmster, op je 28e reeds een dik plakboek kunt laten zien met pagina na pagina redaktionele aandacht voor je werk in alle mogelijke (woon)rubrieken van niet de onaanzienlijkste onder de binnen- en buiten landse geïllustreerde bladen, kranten en opi nie weekbladen bij je aanschuiven, mag je je op z'n minst in warme publicitaire belangstel- ling verheugen. Dan neem je zelfs na de eer ste handdruk onmiddellijk de regie in handen als 'Kijk op Wonen' bij je langs komt om over je laatste ontwerp te praten. Iets, wat ons bij de top-vijf van Nederlandse ontwerpers, met wie we de afgelopen jaren voor deze woon- special aan de praat waren, nog niet mocht overkomen. Het zal bij Maarten Vrolijk dan ook niet alleen zijn kreatieve talent zijn, z'n originaliteit en voor al z'n zeer eigen, aansprekende opvatting over vormen en kleuren, maar ook een doortastend stukje van zijn persoonlijkheid, dat hem bracht waar hij recent belandde. In Keulen, op de grootste meubelbeurs van Europa, waar hij ons temidden van zoveel duizenden inzendingen bij de gezamenlijke presentatie van het Dutch De sign Center duidelijk opviel met zijn laatste ont werp. Een bank met een erbij horende stoel in de categorie: 'bezitbaar design'. Oftewel, avant- garde, maar dan niet om naar te kijken, maar ook gewoon om in te zitten als de vormen je ten minste aanspreken. Beschut We hadden al eerder werk van hem in deze krant. Verleden jaar. Een kast met een golfbe weging, die hij dan ook met de naam Zee karak teriseerde. Z'n ronde tafel Arena met -het meest opvallend- de in breedte verlopende omranding én de stoel Romeo, mochten er meteen ook zijn. Het waren z'n eerste meubels, nu gevolgd door die eenzitter en de bank. Duin is er de naam van, wat natuurlijk best aardig past bij het Zee van z'n kast. Waarom dat Duin? Maarten Vrolijk: Voor mij is het een vorm van beschut zijn. En dat is best een goed gevoel in deze tijd. Vergelijk het met een duinpannetje. Een holletje voor je zelf, maar 'Ben je boos' zo wit Maarten Vrolijk via dit aldus geheten karpet weten. We zouden ntet durven met zo'n originele kast als deze Zee in ongenoest esdoorn en de door de ontwerper op deze foto bezeten Aardig grapje bij een door ons gefotografeerd rank houten ta felkastje, voor Arco ontworpen door Arnold Merckx. In de bo venste lade zit namelijk een spiegeltje, plus een vakverde ling voor make-up spullen óf, voor meer mannelijk gebruik, schrijfgerei. Een bestekindeling behoort eveneens tot de mogelijkheden. Arco brengt trouwens een hele serie van dergelijke tafelkastjes uit in beuken, kersen of peren. 1 film- Shakerstijl minder sober. (No- vio Forum) Een warmere touch voor geloogd grenen. (Creafort) Fraaie kwaliteit bij door Pieter de Moor ontworpen bank en stoelen. (Slootstra Mulder) Hou je van me? Ach Maarten, ze liggen toch al aan je voeten Sofa met 'doorkijkje', waarbij het stalen frame met rotan is overtrokken. (Rolf Benz) Bamboe met rotan weer eens anders gevlochten. Er zijn ook stoelen, een eetkamer en kas ten van. (Novio Forum) Een van Vrolijks laatste ontwerpen voor Rosenthal: landelijk blauw met fruit als inspiratiebron. Van elkaar staande ruggen ook bij Montis naar een ontwerp van Ulf Moritz. Er zijn eveneens lagere leu ningen in deze 'seizoenen-serie met verschillende maanden als naam. Dit model heet 'september'. H Ui

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 17