Politiewerk is niet altijd flitsend en avontuurlijk Onmogelijke kunst' bij galerie Bothof Modern Art Boer Roel zegt beestenboel vaarwel Installatie Kinderraad is landelijke primeur Frits Kloppers en Bram van Velde Nieuw koor Expression Reünie G. van P. Agente Adrie van de Maat verlaat Schiedamse korps Woning- beheer dubbelop in de prijzen Ruiten vernield Jaap van der Scheur even in Schiedam Programma café Podium Echte Broodtrommel bij Van der Vlies HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 27 APRIL 1994 PAGINA 19 SCHIEDAM - Het wer ken bij de politie intri geerde Adrie van de Maat al als klein meis je. Hoe dat komt weet zij niet precies. Mis schien was het toch wel omdat haar opa bij het Rotterdamse korps werkte. Zij was niet de eerste vrouwelijke agent, maar behoorde bij haar indiensttreding in 1962 toch wel tot de eerste generatie vrou welijke politie. Een paar jaar voor zij naar Schiedam kwam werd zij in 1971 de eerste Ne derlandse rayon-agente. „Ik had eerst zeven jaar bij mijn vader in de zaak ge werkt, maar wilde agent wor den. In 1962 ben ik in Rotter dam begonnen. In die tijd was er nauwelijks werkeloosheid en kon je alles doen wat je wil de. Agente leek mij wel wat." Hoewel er begin jaren zestig nog heel weinig vrouwen bij de politie zaten werd Adrie door haar collega's en op straat geaccepteerd. „Ik heb daar eigenlijk nooit moeilijk heden mee gehad. Ik weet wel dat ik een keer een dronken man uit een telefooncel stuur de. Het was een grote vent die nogal tegen me tekeer ging. Dat zorgde natuurlijk direct voor een oploopje. Op een ge geven moment kwam er een vrij kleine man op zijn Fiets naast me staan en die zei te gen die dronkaard: 'Handen thuis makker'. Toen nam het publiek het voor me op. Aan doenlijk eigenlijk he?" Handtasje Er waren zeker in de jaren zestig wel duidelijke verschil len tussen mannen en vrou wen binnen het politiekorps. „Zo mochten wij geen wapens dragen en niet in de wagens rijden. Wij voelden dat toen ei genlijk niet als discriminatie. Later is er natuurlijk verande ring ingekomen. Ik heb wel het idee dat je als vrouw vaak makkelijker toegang hebt. La ter toen ik rechercheur werd kwam ik als vrouw overal heel gemakkelijk binnen. Aan de andere kant ben je binnen het korps vaak het slachtoffer. Zo was ik altijd m'n handtasje kwijt. Dan hing het weer in de lamp, dan weer daar. Soms werd ik daar wel een beetje moe van. Het resultaat is dat ik m'n tasje nu nog overal mee naartoe sleep." Flitsend In 1977 kwam Adrie van de Maat naar Schiedam om op de afdeling zeden- en kinderpoli tie te gaan werken. Vanaf 1990 ging zij in Schiedam-Noord met haar fiets de straat weer op. Het werk dat haar uitein delijk toch het meest aan sprak. „Het gewone surveil lance werk vind ik het leukst. Het is zo gevarieerd en je hebt met zoveel verschillende men sen te maken. Kleine dingen oplossen kan heel dankbaar werk zijn. Dat is ook een deel van je werk. Fout geparkeerde wagens weghalen en optreden tegen geluidsoverlast. Het po litiewerk is niet altijd flitsend en avontuurlijk." Potje janken Na tweeëndertig jaar politiea gent te zijn geweest zet Adrie van de Maat er een punt ach ter. In verband met de reorga nisatie van het korps had de agente de mogelijkheid om er op haar 55ste uit te scheiden met het politiewerk. Voorlopig denkt zij aan haar vrije tijd nog tijd tekort te komen. „Ik vind zoveel dingen leuk. Ik WATERWEG NOORD - De re gio is weer een nieuw zang koor rijker. Deze maand is in Vlaardingen het gemengd zangkoor 'Expression' opge richt, dat wordt gevormd door zo'n 25 zangers en zangeres sen. Het koor is al drie maan den in repetitie en zingt voor al moderne christelijke liede ren, onder leiding van dirigent R. de Groot. Naast het bevorderen van de oefening van de zangkunst, richt 'Expression' zich ook op het geven van concerten en het meewerken aan culturele en/of religieuze evenementen, mits deze niet in strijd zijn met de christelijke beginselen van de koorleden. Het koor heeft nog plaats voor drie bassen, vier tenoren, twee sopranen en drie alten. Men moet minimaal 15 jaar zijn en bereid om een zangtest af te leggen. 'Expression' repeteert iedere maandagavond tussen 20.00 en 22.00 uur in het Schepphuis in Schiedam-Ke- thel. Wie meer informatie wil over het chr. gemengd zang koor 'Expression', kan zich wenden tot mevrouw Henny Noomen, telefoon 4709557. Adrie van de Maat denk niet dat ik me zal verve len. De afgelopen drie de cennia heeft Adrie heel wat meegemaakt. „Toen ik begon was er geloof ik in heel Neder land een overval per jaar. Nu zijn dat er alleen in Schiedam al 17/18. Het heeft me nooit gedemotiveerd. Dat is zo ty pisch, vooral bij de toename van geweld, politiemensen blijven altijd gemotiveerd. Dat wordt eigenlijk alleen maar sterker. Echt bang ben ik nooit geweest. Wel heb ik ern stige dingen meegemaakt. Zo heeft een kinderontvoering en hebben incest- en verkrach tingszaken diepe indruk ge maakt. Dat grijpt zo diep, je lijdt zelf ook een beetje met het slachtoffer mee. Bij wijze van spreken zou ik zo een pot je mee kunnen janken. Wan neer je net als agent begint denk je de wereld nog te kun nen hervormen, maar dat kan niet. En je leert ook dat een proces-verbaal niet altijd iets oplost. Maar ik heb geen spijt van mijn keuze." Donderdag 19 mei is er een afscheidsreceptie op het poli tiebureau aan het Bijdorp plein 1. Degenen die Adrie van de Maat de hand willen schudden kunnen er vanaf 15.00 uur terecht. Cadeaus hoeft zij niet. Alle goedbe doelde giften schenkt zij aan Amnesty International. SCHIEDAM- Het Ge meentelijk Woningbeheer heeft hoge ogen gegooid bij de toekenning van de landelijke Stadsvernieu- wingsprijs met het 'Be- heerplan Nieuwland'. De Schiedamse inzending wist zowel de publieks prijs in de wacht te slepen als de derde prijs die goed was voor een bedrag van 25.000 gulden. De jury sprak haar waar dering uit voor Woningbe heer, de gemeente, bewo nersvereniging 'Wonen en Leven in Nieuwland' en de andere organisaties die gezamenlijk werken aan de vernieuwing van de nu zo verpauperde voormali ge 'droomwijk'. Woningbeheer deed mee aan de wedstrijd met drie onderdelen van het be- heerplan: de renovatie van 412 woningen in de Roëll- straat; de transformatie van het winkelcentrum aan het Wibautplein tot het Educatief Centrum en de vervanging van twee schoolgebouwen aan het Dreesplein door ouderen woningen, een buurtcen trum en praktijkruimte voor artsen. Het renovatie plan Roëlstraat komt ook in aanmerking voor de Nationale-Isolatieprijs. SCHIEDAM- Een ruzie zon dagnacht heeft de eigenaar van een pand aan de Broers- vest zijn voordeurruit gekost. De man kreeg een woorden wisseling met een groep pas serende jongeren. Eén van hen pakte een klinker uit de straat en gooide hem door het raam. De gedupeerde stadge noot belde meteen de politie. Toen die arriveerde waren de dader en zijn kornuiten echter al spoorloos. Ook bij de Stichting Kinder opvang Katja werd een ruit vernield van het onderkomen aan de Van Ostadelaan. Er werd niets weggenomen. SCHIEDAM - In galerie Bothof Modern Art aan de Schie 94 is tot en met 15 mei een tentoon stelling georganiseerd van twee Nederlanders. Eén van die twee kunstenaars is schilder Bram van Velde, van het type 'diepe armoede en later zeer hoog in het vaandel gedragen'; de ander is een rasechte Schiedammer die er kenning verdient voor het te laat is: Frits Kloppers. Frits Kloppers (35) kwam in 1983 van de Academie van Beeldende Kunst in Rotter dam af en sindsdien schildert hij en maakt hij sculpturen. Tijdens het Spectrumfestival van afgelopen zomer expo seerde hij z'n vrolijke 'wate robject' bij het eerste brugge tje in het Beatrixpark en dit kleurige mecano-achtige vaar tuigje zullen vele Schiedam mers zich wellicht nog herin neren. Verder deed hij vorig jaar mee aan de Kunstbeurs, die georganiseerd werd door de stichting KunstWerkt. In galerie Bothof Modern Art exposeert Kloppers acht sculp turen. Allemaal werken van het afgelopen half jaar en stuk voor stuk vertellen ze een an der verhaal; het ene beeld is als het ware uit het andere voortgekomen, de ontwikke ling is heel goed te volgen. Hij probeert de meest absurde te genstellingen samen te bren gen tot een harmonisch ge heel. Een goed voorbeeld zijn de vogelfiguur-beelden: „Dit beeld symboliseert zo'n beetje de gang van een vogel; één van opstijgen en vrij vliegen door de lucht, die samen met de op de grond levende slang eenheid heeft gevonden in een ineengekronkelde vorm. Want naast de keihard con trasterende kleuren, die ik op de beelden heb geschilderd, vinden die twee opponenten elkaar in de wil en energie om voort te bestaan en dus in de vruchtbaarheid, getuige de ei vormige symbolen". Folkloristisch Je kunt het bijna een folklo- SCHIEDAM- Het inter nationaal kinderfeest dat afgelopen zondag in de Schiedamse Sporthal Margriet werd gevierd was heel bijzonder. Even door de feestelijk heden los barstten werd de eerste echte Neder landse kindergemeente raad geïnstalleerd. Zon der problemen is er na de installatie van de 35 raadsleden een college gevormd van zes wet houders. Het NOS- jeugdjournaal liet maandagavond al zien dat alle stadspartijen daar een wethouder voor hebben geleverd. De kinderraad zal de komen de vier jaar regelmatig van zich laten horen. Tot dusver lijken de jeugdige raadsleden eensgezinder dan hun volwas sen collega's. De begroting lijkt ook geen probleem te vormen want de kinderen hebben zondag al een kleine dertigduizend gulden ontvan gen voor de realisatie van hun partijprogramma's. De stich ting Kinderpostzegels schonk 5000 gulden, Jantje Beton 7.500 gulden en het VSB/Schiedam-Vlaardingen fonds overhandigde een cheque van maar liefst 17.000 gulden. De raadsleden en hun kiezers waren diep onder de indruk bij het horen van de bedragen. 'Zoooo' kon je in de sporthal horen. Nadat alle raadsleden burgemeester Rei- nier Scheeres plechtig beloofd hadden zich op een eerlijke manier in te zetten voor de kinderraad wees de burge meester de 'te-laat-komers' erop dat zij voortaan op tijd moesten zijn. 'Straks mag dat niet meer hoor bij raadsverga deringen'. Ook waarschuwde ristische tentoonstelling noe men: Kloppers goochelt met herkenbare volkscultuurver schijnselen in een symboliek, die al honderden jaren bestaat en dat doet hij in vorm, beeld en kleur. Door de contrasten, die Frits Kloppers wil harmo niseren, roept ieder beeld een enorme spanning en energie op, wat de sculpturen erg sterk in expressie maakt. „Ik wil disharmonie in harmo nie brengen. Eerst zette ik de kleuren naast elkaar op. In de latere beelden doe ik dat niet meer en zet ik ze over elkaar heen, waardoor kleuren als paars, groen en oranje niet vloeken, maar een idee van evenwicht oproepen. Ik wil beelden maken, die vloeiend in beweging zijn als je ernaar kijkt. De vorm van man en vrouw en dier heb ik bijvoor beeld geabstraheerd in een beeld in spiraalvorm. Deze spiraalvorm wordt versterkt doordat het helemaal van on der naar boven en weer naar beneden toeloopt in diezelfde vorm, maar ik heb dat ook versterkt in de kleuren op het beeld. De kracht van de kleu ren en de vorm zoek ik in de contouren van het beeld; daar zet ik m'n lichtste kleuren neer, waardoor het lijkt of ze een uitstraling hebben". Evenals Frits Kloppers combi neert Bram van Velde het bij na onmogelijke. Ook zijn werk is sterk door de spanning die het oproept. Bram van Velde (in 1981 overleden) was ie mand, die erg aan het leven leed en in de beginjaren '20 al in Parijs leefde. Iemand, die dus alle groten en 'ismen' van| die tijd heeft meegemaakt: ex pressionisme, kubisme, surre- e' ne. Met dit verschil dat hij z'n andere tijdgenoten niet wenste te ontmoeten, maar in pure eenzaamheid z'n werk maakte. Pas na de Tweede Wereldoorlog werd hij ont dekt. Van Velde meende dat de wereld 'onbegrijpelijk, ang stig, absurd en daarom humo ristisch' is. Zijn abstract ex pressionistisch werk, wat nu in Schiedam hangt, typeert zich door feestelijk gekleurde geometrische basisvormen. De opmerkelijke tentoonstel ling is elk weekend van 11.00 - 17.00 uur voor iedereen toe gankelijk bij Bothof Modern Art aan de Schie 94 in Schie dam. SCHIEDAM - Wanneer bioloog Roel van Raay over de Schiedamse Hoogstraat loopt wordt hij regelmatig nageroe pen met: „He daar heb je Roel van de beesten boel!" De afgelopen ze ven jaar kwamen hon derden scholieren bij hem op bezoek in het natuur en milieucen trum aan de Harreweg. Roel gaf daar les en trok regelmatig met groep drie tot en met acht de polder in om de plaatselijke jeugd mid dels de praktijk het een en ander bij te brengen over de natuur. Roel is ingegaan op een nieuwe uitdaging en gaat de Brandersstad verlaten. Hij krijgt nu een beleidsfunc tie bij de dienst natuur- en mi lieu in Rotterdam. „Ik heb ze- Landelijke prijs voor muziekschool SCHIEDAM- De Streekmu- ziekschool Nieuwe Waterweg Noord krijgt de jaarlijkse prijs van de landelijke vereniging voor Music en Harmony. De school werd winnaar dankzij de presentaties op het Haven-, Muziek- en Molenfestival. ven jaar in Schiedam gewerkt en heb precies een 'basis school-generatie' meege maakt. Je hebt het hele scala een keer gehad. Zo begin ik in groep 3/4 altijd met de les over bijen en met groep 7/8 ga ik altijd naar de poldersloot. Kin deren vinden dat leuk. Ook de vogelexcursies en milieu is erg populair." Ijzertijdproject Schiedam profileert zich als milieustad en daar is Van Raay blij mee. „Het milieu krijgt best veel aandacht in Schiedam. Aan de Harreweg kan de stap van theorie naar praktijk worden gemaakt. Daarnaast moeten de kinde ren op school worden bege leid. Dat gaat, zeker de laatste jaren met de komst van de leskisten, goed. De praktijk lessen vind ik een goede tradi tie. Maar wanneer je voor de 250ste keer je verhaal over de honingbij afsteekt, wordt het eens tijd dat een ander dat gaat doen." De voor Schiedamse kinderen bekende meester Roel heeft leuke herinneringen aan zijn werktijd in Schiedam. „Vooral het Ijzertijdproject vond ik erg leuk. Daar leerden de kinde ren in de praktijk hoe zij koei en moesten melken, eieren zoeken om brood te kunnen bakken, vuur te maken en schapen te hoeden. We liepen in berevel en gingen terug naar de primaire levensbe hoeften. Dat was heel leuk! Een het natuur- en milieucen trum ligt natuurlijk heel mooi in het polderpark Kethel. Het is een uniek stukje in Schie dam." WATERWEG NOORD - Scho lengemeenschap Groen van Prinsterer, ontstaan uit een fu sie tussen de voormalige Chr. H.B.S. en het Groen van Prin sterer Lyceum, viert dit jaar het 75-jarig bestaan. Onder deel van de jubileumviering is een grote reünie voor oud-leer lingen en oud-medewerkers, die zaterdag 19 november van 12.00 tot 18.00 uur plaatsvindt in het schoolgebouw aan de Rotterdamseweg 55. Veel oud-leerlingen van de scholengemeenschap en de twee voorgaande scholen zijn echter niet meer in Vlaardin gen woonachtig. Daarom zoekt de reüniecommissie hulp bij het achterhalen van de ver schillende adressen. Wie hier over informatie kan verstrek ken, kan bellen, telefoon 015- 131636 of 015-120236. SCHIEDAM- Jaap van der Scheur, de landelijk lijsttrek ker van Solidair '93, doet vrij dag 29 april even Schiedam aan. Tussen 11.00 en 15.00 uur zal hij op de Broersvest ter hoogte van Alja een verkie- zingskraam bemannen. SCHIEDAM- In café Podium aan de Lange Haven 28 speelt zaterdag 30 april de formatie 'Coast to Coast'. Deze strakke, swingende band brengt vrolij ke funk-rock. Aanvang: 22.00 uur; toegang: gratis. Zondag 1 mei staat 'het He renakkoord' in Podium. Deze zes man sterke groep speelt aansprekende covers uit de rijke muziekhistorie. Aanvang: 21.30 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM- Gerard van der Vlies aan de Groenelaan 85/89 kan bogen op de nodige erva ring als het om huishoudelijke artikelen gaat. Nieuwigheidjes op dit gebied heeft hij meestal als een van de eersten in huis. Zodra de ondernemende mid denstander hoorde dat er ein delijk een echte 'Brood'trom- mel op de markt zou komen, was hij er dan ook als de kip pen bij om het ding in zijn as sortiment op te nemen. Of het wit en volkoren lekkerder vers blijft in de trommel die is ont worpen door- jawel- alleskun- stenaar Herman Brood him self, is de vraag. Maar in elk geval is deze 'aardigheid van Brabantia' een lust voor het oog. De trommel kost 139 gul den en is gemaakt in een geli miteerde oplage. Liefhebbers dienen dus als de bliksem bij Van der Vlies een intekenfor mulier te gaan invullen. hij hen voor de zware periode de komende vier jaar: „Het r lijkt simpel. Je gaat in de ge meenteraad zitten en neemt beslissingen. Zo is het echter niet. Je moet goed kunnen kiezen en dingen tegen elkaar afwegen. Wij zijn blij met de kinderraad. Als volwassenen denken wij weieens alle wijs heid in pacht te hebben, maar er zijn dingen die jullie beter weten. Ook kinderen kunnen verstandige dingen doen. De echte gemeenteraad kan haar voordeel met jullie adviezen doen." Breed college Daarna kwamen de zes stad spartijen aan woord. De frac tievoorzitters deden hun uiter ste best om hun programma nog eens duidelijk te maken. Tegelijkertijd stelden zij hun wethouder voor. Jarka van der Graaf van partij de Gorzen droeg Ronald van der Lubben voor. Songül Kirilmaz (partij Oost/Binnenstad) stelde Ma- jella Loef voor, Danny Fran ken (partij West) vroeg Sihan Moudnib op te staan, Timmy Peute (partij Nieuwland) stel de Richie van Tiel voor, Joris Bruins (partij Kethel/Groe- noord) droeg Stefan Zwanen- veld voor en tot slot kondigde Daphne Klos (partij Woud- hoek/Groenoord) Lonneke van Otterdijk aan. Alle wethouders kregen meerderheid van stemmen en zonder moeilijk heden werd er dus een breed college van zes wethouders gevormd. Feest Het internationale kinderfeest dat na daarna volgde is het be gin van een jaarlijks terugke rend evenement. Het is geba seerd op het Turkse kinder feest dat in Schiedam al lan ger dan tien jaar binnen de Turksegemeenschap wordt gevierd. De kindergemeente raad vindt dat het kinderfeest een internationaal karakter moet krijgen en een feest moet zijn voor alle kinderen in Schiedam. Zondag was het al behoorlijk druk op het feest dat door de stichting Medelan ders van Overal en Nergens en de Dienst Educatie, de krachten achter de kinder raad, was georganiseerd. Pre sentatrice Marlies Dingenouts kondigde het ene na het ande re optreden aan. Er was een ballonkunstenaar, toneelspe lers, en Afrikaanse dansers. Kinderen konden bij elkaar tweedehands spulletjes kopen en tijdens de workshop Ara bisch kalligraferen leren, met afvalmateriaal werken en bij voorbeeld leerbewerken. 1 Frits Kloppers Een sculptuur van Frits Kloppers Van 'Boer Roel' werd vorige week officieel afscheid genomen met een receptie. Burgemeester Scheeres: Te laat komen mag straks niet meer."

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 19