Cn Topmodel van Mazda bij Penninss oogstrelend maar ondergewaardeerd Actiemodel Mazda 121: Drie nieuwe cabrio's van BMW Vouwdak stimuleert verkoop van Twingo Autotron kijkt naar toekomst: 'Aluminium in Concept Cars' Met je eigen auto door de Tarzanbocht Al vijf miljoen auto's met Nationale Auto Pas t;,g; HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 27 APRIL 1994 PAGINA 31 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. De unieke collectie historische automobielen van Autotron Rosmalen heeft een landelijke en internationale vermaard heid. Jaarlijks werpen duizenden bezoekers bewonderende blikken op alle pronkjuwelen die honderd jaar autohistorie perfect in beeld brengen. Toch kijkt Autotron niet alleen ach terom op dat wat geweest is. Dat bewijst de expositie 'Alumini um in Concept Cars' die van 3 tot en met 29 mei in het museum gebouw onderdak krijgt. De auto-industrie is steeds op zoek naar nieuwe technieken. De laatste jaren speelt het milieu daarbij een bijzonder belangrijke rol - zo niet de belangrijkste. De ingenieurs hebben tijdens hun speurtocht aluminium als basismateriaal voor de auto ontdekt. Aluminium is licht, veilig, corrosiebestendig en bijna volledig re cyclebaar. Deze eigenschappen maken aluminium een interes sant alternatief voor staal. Er wordt in de auto-industrie hard ge werkt om op termijn geheel over te schakelen op dit materiaal. Aluminium Award '94 Personenauto's De expositie 'Aluminium in Concept Cars' geeft een overzicht van de nieuwste ontwikkelingen. De expositie gaat 3 mei van de streep met een themadag. Tijdens deze dag wordt de Aluminium Award '94 Personenauto's uitgereikt. Na de tentoonstelling met onder andere Audi A8, het XMple-con- cept van Hoogovens (combinatie van staal en aluminium) en de fun-car op basis van de Fiat Cinquecento te hebben bezocht kan de hele familie zich vermaken op het gezellige autopretpark met de vele attracties. De tentoonstelling 'Aluminium in Concept Cars' is tijdens de ope ningstijden van Autotron te bezichtigen - dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Een bezoek aan de tentoonstelling is bij de toegangs prijs inbegrepen. De toegangsprijzen zijn: 17,50 voor volwasse nen en 14,50 voor kinderen van 3 tot 12 jaar en 60-plussers. Het Circuit Park Zandvoort stelt vanaf dinsdag 3 mei de race baan ter beschikking aan particulieren. Tot eind september kan iedereen op de dinsdagavonden vanaf 18.00 uur tot de duis ternis invalt, met zijn of haar eigen auto over het circuit rijden. Voor vijfentwintig gulden, ongeacht het aantal inzittenden, mag iedereen vijftien minuten rijden. Het 'vrij rijden voor particulieren' is alleen mogelijk met auto's die voldoen aan alle wettelijke eisen, zoals een geldige APK. Het dragen van een helm, zowel voor de bestuurder als de eventuele passagier(s), is verplicht. De helmen kunnen op het circuit wor den gehuuurd voor vijf gulden per stuk. De aanwezige offtciels zorgerTèrvoor, dat er niet meer dan vijftien auto's tegelijk op het 2,5 kilometer lange circuit rijden. Er is op deze avonden geen plaats voor race- en rallyauto's. Motorfietsen kunnen dinsdag niet terecht. Die hebben de moge lijkheid om gedurende de zomermaanden op diverse woensdaga vonden tussen zes en zeven uur onder leiding van de MAC Zand voort (023-390450) van het circuit gebruik te maken. Na een succesvolle proef in de regio Eindhoven werd eind mei 1991 de Nationale Auto Pas, kortweg NAP, in heel Nederland ingevoerd. Met dit systeem wordt nauwkeurig de kilometer historie van een auto vastgelegd. Hierdoor hebben kopers van een gebruikte auto nog meer zekerheid omtrent de kilometer stand van de betreffende wagen. Met dit belangrijke gegeven werd in het verleden nogal 'ns de hand gelicht. Bijna drie jaar na de start heeft de centrale databank van de NAP, die ervoor zorgt dat gebruikte auto's een aantoonbare, betrouw bare kilometerstand hebben, twee belangrijke mijlpalen bereikt. Werd vorig jaar rond deze tijd de 10-miljoenste kilometerstand geregistreerd, in februari 1994 werd zowel de 5-miljoenste auto als de 15-miljoenste kilometerstand begroet. Drie km-standen Van 90 procent van alle personenauto's uit het Nederlandse wa genpark zijn nu dus al gemiddeld drie kilometerstanden met bij behorende data bekend. Van die auto's is dus vrijwel zeker vast te stellen of de tellerstand klopt. Hiermee is onomstotelijke aangetoond dat de Nationale Auto Pas volledig is ingeburgerd in de georganiseerde autobranche. Inmiddels zijn ruim 6000 BOVAG-garagebedrijven en alle ANWB-technostations op de NAP-databank aangesloten. De BO- VAG heeft deelname aan de Nationale Auto Pas zelfs verplicht gesteld voor haar leden autobedrijven. 'Tellerhistorie' Iedere autokoper kan dus bij elk BOVAG-autobedrijf de kilome terstand van een aan te schaffen occasion laten controleren. Hier mee krijgt de consument zekerheid over de juistheid van de kilo meterstand. Hij of zij weet hierdoor zeker dat de occasion geen teruggedraaide kilometerteller heeft. Om een echt 'historisch' overzicht van het aantal verreden kilometers op te bouwen, wor den tijdens de hele levensloop van de auto nauwkeurig de stan den genoteerd. Dus bij elke APK-keuring, bij de onderhouds beurten, na de herstelbeurt, enzovoort. Wilt u als automobilist de gegevens in een document, dan wordt daar soms een vergoeding voor gevraagd. Maar u heeft de gege vens dan wel zwart op wit. Dit is zeker van belang indien u uw auto particulier gaat verkopen. In de pas staan de in de computer vastgelegde kilometergegevehs in schrift genoteerd, samen met bouwjaar, merk, type en uitgiftedatum kenteken deel 1. Met de NAP wordt het zoeken naar een degelijke occasion een stuk mak kelijker. U stapt eenvoudig naar een bedrijf waar de NAP-sticker voorkomt en u heeft de zekerheid dat de kilometertellers van de uitgestalde auto's een eerlijk beeld geven. mwËÊÊMmËÊÊM. Mazda-dealers verdienen hun boterham vooral met de verkoop van Vanaf 20 mei zijn er Open Dagen in het nieuwe complex van Mazda Pennings aan twee modellen: de 323 en 626. De laatste paar jaar hebben deze sue- de Noordmolenstraat in Schiedam, cesnummers gezelschap gekregen van een steeds groeiende schare blikvangers. Zo zijn de Mazda-gelederen versterkt met de roadster MX-5 (geïnspireerd op de Lotus Elan), de bolronde 121, de MX-3 en MX-6 (coupés op basis van de 323 en 626). ^JÊk'"'l™31 Als opvolger van de met de stille trom ver- daard met schuifdak: trokken 929 presenteerde Mazda twee jaar de Mazda 121 geleden de Xedos 6. Eind 1993 zette Mazda Cabri Yes! naast de Xedos 6 ook een iets luxere, Xedos 9 op de weg. Vandaag aandacht voor de in prijs verlaagde, ten onrechte nog steeds wat on dergewaardeerde Xedos 6. Simpel gezegd is de Xedos een luxe vari ant ophet 626-thema. Qua onderstel is de nieuwkomer namelijk verwant aan de 626. Sterk punt van de Xedos is z'n elegante koetswerk. Het interieur valt op door de comple te, hoogstaande uitrus ting waarbij weinig te wensen overblijft. Alleen lederen stoelstoffering, suède deurbe kleding, air co en een viertraps automaat zijn als extra ver krijgbaar. In de ma chinekamer van de Xedos staat een speciaal voor dit prestigieuze model ontwikkelde V6 met een inhoud van 1995 cm3. Deze 24-klepper levert prima prestaties met vanaf 2500 tot 7500 toeren een moeiteloze acceleratie. Er is ook een wat tam mer gemotoriseerde 1.6i uitvoering, aangedre ven door de al langer uit andere Mazda-modellen (waaronder de 323) be kende 1.6 liter (1598 cm3). Omdat deze krachtbron eigenlijk wat alledaags is voor de speciale automobiel, die de Xedos pretendeert te zijn. Smakelijke proporties Bij de Mazda-modellen van de jongste genera tie, zoals de 121, 323F, 626, MX3 en MX-6, ko men we allerwegen'ron- de vormen tegen. Ook de Xedos past in dit rij tje. Smakelijke propor ties zorgen voor een oog strelende verschijning. De vier portieren zijn van royaal formaat. Door de op een sportwa gen lijkende bouwwijze is de instap vrij laag, wat voor oudere mensen las tig kan zijn. Opvallend detail zijn de twee ver schillend uitgevoerde buitenspiegels: rechts zit een vrij vierkante spiegel, links is de spie gel langgerekt. Mazda koos hiervoor om de 'te rugblik' optimaal te ma ken. Beide buitenspie gels zijn elektrisch van binnnenuit verstelbaar. Standaard airbag Over het interieur niets dan lof. Klokken en me ters zijn helder aflees baar. Links zit de toe- renteller, centraal staat de snelheidsmeter, die tot 240 km/u kan aanwij zen, rechts zitten de wij zers voor brandstof en koelwatertemperatuur. Het stuurwiel is met leer bekleed. Achter het forse stuurhart huist de standaard airbag. Er is geen luchtzak voor de bijrijder. Aan het zit comfort levert de veel zijdig verstelbare be stuurdersstoel een flin ke bijdrage. Een week sturen met de Xedos 6 is geen straf. De motorprestaties zijn om van te smullen. Alle hi- tech onder de motorkap zorgt ervoor dat de krachtbron op ieder ge wenst moment gretig kan presteren. Bij het oprijden van de snelweg beleef je de leukste sen satie. Pas bij 7500 tpm treedt de toerenbegren- zer in werking. Daarbij gedraagt de auto zich ui terst stil. Motorgeluid is dank zij een vernieuwd systeem van geluidsiso latie tussen passagiers- verblijf en motor prima afgeschermd. De Xedos haalt een top van 216 km/u. Wegligging en rijgedrag krijgen een dikke vol doende. Prijsverlaging Mazda levert de Xedos 6 in twee uitvoering: de versie met 1.6 liter vier- cilinder injectiemotor kent een basisprijs van 53.995,-. Voor de Xedos 6 met tweeliter V6-mo- tor geldt een basisprijs 61.997,-. Vergeleken met de prijzen bij de in troductie twee jaar gele den, heeft de importeur fikse prijsverlagingen doorgevoerd. Zo'n vijf jaar geleden lanceerde Mazda een koddig karretje, de 121. Vrouwelijke automobi listen raakten in vervoering bij het zien van dit wagentje. Na verloop van tijd is het nieuwtje 'n beetje af van zo'n model en komt de concurren tie met soortgelijke aanbiedingen op de prop pen (Nissan Micra, Opel Corsa), waardoor de trucendoos open moet en de actiemodellen te voorschijn komen. Mazda kwam op het idee om het nieuwe 121-actiemodel geen 'Jazz', maar 'Yes!' te noemen. De 121 Yes! is gebaseerd op de 121 GLX. Hij be schikt dus over de pittige en zuinige 1.3 liter motor met vier kleppen per cilinder. Deze krachtbron levert 54 kW/73 pk en geeft de Yes! een topsnelheid van 164 km/u. Optrekken van naar 100 km/u neemt slechts 11,4 seconden in beslag. Aan de buitenkant onderscheidt de Yes! zich van de GLX door de brede banden met wieldop pen voorzien van een nieuw design en een Yes!- badge. Op de motorkap prijkt het Mazda-logo. Het interieur is voorzien van een frisse bekle ding, die prima past bij de nieuwe buitenkleu- ren Noble Green en Wistaria Purple. Vergele ken met de GLX is de uitrusting van de Yes! ronduit riant te noemen. Als aanvulling op de 3- serie sedan en de 3-se- rie coupe, introduceer de BMW in mei 1993 de derde variant van de 3- serie: de BMW 325i ca brio. Na de succesvol verlopen introductie van dit model, verschij nen binnenkort nog drie cabrio's op het to neel. In januari '94 startte de produktie van de 320i cabrio en in april '94 van de 318i ca brio. Van de spraakma kende M3 cabrio wor den in mei de eerste exemplaren aan de blije rijders overhan digd. De uitrusting van de 320i cabrio is, afgezien van mistlampen voor, gelijk aan het rijke ba sispakket van de 325i cabrio. Hiertoe beho ren veiligheid verho gende voorzieningen als ABS, airbag voor bestuurder, flankbe scherming, stuurbe krachtiging en gordels- lotspanners. Maar ook centrale deurvergren deling, elektrisch ver stelbare buitenspiegels en ramen vóór en ach ter maken deel uit van de standaarduitrus ting. Vanzelfsprekend kan men bij de 3181 ca brio hier ook op reke nen. Vergeleken met de 318i heeft de 320i cabrio de standaard lichtme talen wielen, stuurwiel- hoogteverstelling en het binnenlichtpakket extra. Op het prijskaartje van de 320i cabrio staat: 88.500,-; het prijs kaartje van de 3181 ca brio vermeldt 78.500,- Op de autosalon van Brussel van januari '94 toonde BMW de M3 ca brio voor 't eerst. Gelet op de bijzondere kwaliteiten en de uit zonderlijke prestaties, is de prijs van 145.500,- interessant te noemen. Uitgangspunt voor de ontwikkeling van deze attractieve open auto mobiel vormde de M3 coupé, waardoor alle eigenschappen waar aan de M3 zijn succes ontleent, terug te vin den zijn in de cabrio. De Renault Twingo is binnen één jaar na zijn introductie een veel ge ziene auto op de vader landse wegen. In de eerste tweeënhalve maand van 1994 zijn 3.327 Renaults Twingo geregistreerd. Sinds de introductie in mei 1993 zijn er circa 10.000 Twingo-orders gete kend. Opvallend is de grote populariteit van de ver sie met een vouwdak. Het canvas dak dat over de gehele daklengte kan worden geopend heeft een meerprijs van 810 gulden. Ruim 10% van de Twingo-kopers kiest voor deze fabriek- soptie, die nu volop le verbaar is. Het marktaandeel van de Renault Twingo over de periode 1 januari tot en met 20 maart 1994 be draagt 2,69% van de to tale personenauto- markt. In zijn segment bezet de Twingo de tweede plaats, achter de Opel Corsa, met een aandeel van meer dan 11,5% Van de zeven leverbare carroseriekleuren zijn de uni-kleuren paars en groen, samen met de metallic-kleuren rood en zwart het meest po pulair. Inmiddels worden ook de eerste Twingo's met een cfk-vrije aircondi tioning gefabriceerd. Voor deze optie geldt een meerprijs van 3.195 gulden. Er is al een Re nault Twingo voor ƒ21.340,-. ■WK'- Blik op de toekomst met 'Aluminium in Concept Cars'. «5 Xedos6 soires voorzien en stan- Oosterse glimlach met de bijpassende charme en luxe. De Xedos 6 is een zeer compleet uitgeruste variant op het 626-thema. Ellipsvormen en afgeronde design-de tails bepalen het verleidelijke uiterlijk van deze luxe Mazda. Yes! Open rijden met deze BMW M3 Cabrio ontlokt de toeschouwers vast en zeker een open mond. N v-v 4, Binnen één jaar zijn er 10.000 Twingo's verkocht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 31