GEBRUIK STEMMACHINE OP DE JUISTE MANIER ROLSTOELGEBRUIKERS NIEUW TELEFOONNUMMER GEMEENTE SCHIEOAM 246 55 55 ROTTERDAM inf°rr OVERZICHT STEMBUREAUS Gemeentelijk Informatiepunt ■lii Muziek voor kinderen I: De Schledamse stemmachines zullen bij de Tweede Kamer-verkiezingen op dinsdag 3 mei voor de tweede keer worden gebruikt. Daarom wil het Bureau Verkiezingen graag op het volgende wijzen. Bij de Gemeenteraadsverkiezingen op 2 maart waren er kiezers die op het bovenste vakje drukten, waar het nummer en de naam van de partij staan. Dat is echter niet de bedoeling. de stemgerechtigden krijgen uitgereikt. Op het stembureau ziet de kiezer namelijk dat er met drie nummers wordt gewerkt. Hij krijgt bij bin nenkomst een volgnummer uitgereikt en de voorzitter van het stembureau zet een nummer op de oproepingskaart. Daarnaast is er op de stemmachine een nummer te zien. Net als bij het stembiljet moet u een naam van een kandidaat kiezen. U gaat dus gewoon met uw vinger naar de partij en de kandidaat van uw keuze en u drukt op de ge wenste naam. Op een scherm boven het paneel verschijnt de naam van de kandidaat en van de partij. Op dat moment kunt u nog van keuze veranderen. Pas zodra u zeker weet dat u de juiste kandidaat hebt gekozen, drukt u op de rode stemknop. STEMGEHEIM Verder zijn er vragen binnen gekomen over de betekenis van de verschillende nummers die Beslissingen die in de landelijke politiek worden genomen, zijn ook van invloed op de locale situatie. Dit geldt bijvoorbeeld voor infrastructuur en openbaar vervoer. Op de foto de aanleg van de tunnel onder de spoorlijn in Schiedam- Noord. De 's- Gravelandseweg wordt op deze manier aangesloten op de Zwaluwlaan. Blijkbaar leeft bij veel stemgemachtigden de angst, dat er op de een of andere manier een koppeling wordt gelegd tussen deze drie nummers, zodat het stembureau kan zien op welke partij de kiezer heeft getemd. Dit ge beurt niet; daarmee zou immers het stemge- heim worden geschaad. Misschien bent u benieuwd naar de betekenis van het volgnummer, dat u van de voorzitter krijgt. Dat is heel simpel; het is voorgeschre ven in de Kieswet en is bedoeld als hulpmid del voor de medewerkers van het stembu reau. Aan de hand van het aantal volgnummers, dat zij ontvangen, weten zij hoe vaak de stemmachine moet worden vrij gegeven voor gebruik door de kiezer. Dit kan zijn: éénmaal, voor de kiezer zelf. Tweemaal, als de kiezer één volmacht heeft of driemaal, als de kiezer twee volmachten heeft. De me dewerkers kunnen op de stemcomputer wel zien dat er gestemd wordt, maar niet op welke partij en kandidaat. PROCES-VERBAAL De meeste voorzitters nummeren de oproe- pingskaarten. Ook dat is alleen maar een hulpmiddel. De leden van het stembureau moeten namelijk na sluiting van het stembu reau om 19.00 uur een proces-verbaal opma ken. Daarin moet ondermeer worden veran twoord hoeveel kiezers zich hebben aangemeld. Door de oproepingskaarten doorlopend te nummeren, kan dit aan het einde van de stemdag heel gemakkelijk worden vastgesteld. Daarnaast houdt de stemmachine automa tisch bij hoeveel stemmen er worden uitge bracht. De machine begint 's morgens om 8 uur uiteraard bij nummer één. De drie reek sen (volg)nummers elk hebben hun eigen functie en staan volstrekt los van elkaar. In het Gemeentelijk Informatiepunt in de hal van het Stadskantoor is voor iedere Schiedammer veel informatie beschikbaar. Er liggen onder andere ter inzage: vergaderstukken van de ge meenteraad en de raadscommissies en plan nen voor verkeer, ven/oer en milieu. Verder zijn de meeste recente gemeentelijke nota's, bladen van politieke partijen en stukken over het Over leg Orgaan Rijnmond te vinden. Daarnaast zijn er veel folders af te halen van de rijksoverheid (Postbus 51) en de gemeente. Ook ligt het Rotter dams Dagblad klaar om gelezen te worden. Loop gerust eens binnen. Nieuw in het Informatiepunt: - Fietsnota Schiedam: nota over de maatrege len en voorzieningen die de gemeente treft om de verkeersveiligheid voor fietser te bevorderen en het gebruik van de fiets te stimuleren. - Voorzieningen om langer zelfstandig te blijven. Een nieuw voorzieningenstelsel voor mensen met een handicap: Een verkorte weer gave van de Wet Voorzieningen Gehandicapten uitgegeven door de Ministeries van SZW, VROM en WVC. - Tele-taxi: Taxivervoer voor iedereen. Informa tiefolder over het taxi-vervoersysteem in de regio Nieuwe Waterweg Noord dat iedereen toegan kelijk is tegen een betaalbare prijs. In de week van 25 april krijgen alle kinderen uit de groepen 1, 2, 3 en 4 van de basisschool een folder over muziek mee naar huis. Tot 13 juni kunnen ouders hun kinderen tussen de 4 en 7 jaar opgeven voor verschillende muzikale cur sussen. Nieuw is de cursus 'Muziek en Spel' voor de jongste kinderen. Ze leren op leuke, speelse wijze omgaan met muziek. De kinderen die komend jaar in groep 4 en 5 van de basis school zitten, kunnen meedoen aan de cursus 'Algemene Muzikale Vorming'. Ze leren liedjes zingen en spelen op diverse instrumenten. Daarnaast biedt de muziekschool de cursus 'Spelen met de Blokfluit' aan. Door middel van een speciale methode voor jonge kinderen leren ze in kleine groepjes liedjes op de blokfluit spelen. Bel voor meer informatie op werkdagen tussen 14.00 en 17.00 uur, tel. 426 96 80. STEMBUREAUS IN SCHIEDAM- N00RD OPNIEUW INGEDEELD De ingang van stem bureau 35 in het handenarbeid-lokaal van basisschool 'De Klinker' aan de War- moezenierstraat 38. Stemlokalen 36 en 37 zijn bereikbaar via de zij-ingang van 'De Klinker' bij de zand bak. Bij de komende Tweede Kamer-verkiezingen op 3 mei verandert er iets voor de stemge rechtigden In Schiedam-Noord. Sommigen zullen naar een ander stembureau moeten dan voorheen. Bureau Verkiezingen heeft geprobeerd om de indeling van de stemdistric- ten zoveel mogelijk hetzelfde te houden als bij de afgelopen Gemeenteraadsverkiezin gen. Er zijn echter een paar veranderingen, die het gevolg zijn van het nog steeds groe iend aantal kiezers in de nieuwe wijk Spaland. Om tot een evenwichtige verdeling te komen tussen de diverse stembureaus in Schiedam- Noord was het nodig om de kiezers in de Heelmeesterstraat weer in te delen bij stern- district 34 (Verpleeghuis Driemaasstedel. Verder zijn er enkele verschuivingen binnen de stemdistricten 35, 36 en 37. Leest u dus goed de oproepingskaart vóór u naar het stembureau gaat; dit voorkomt dat u bij het verkeerde stembureau staat op 3 mei. VERBETERINGEN Over de stembureaus in het scholencomplex aan de Warmoezenierstraat nog het volgen de. Helaas was het in maart niet voor iede reen duidelijk in welk stembureau men moest zijn en waar dit stembureau was. Bovendien was het met drie stembureaus in één ruimte tijdens de piekuren wel heel erg druk. Het Bureau Verkiezingen heeft samen met de directeuren van de scholen in het complex en de dienst Gemeentewerken geprobeerd een aantal verbeteringen aan te brengen. Aller eerst is stembureau 35 op 3 mei onderge bracht in het handenarbeid-lokaal van basis school 'De Klinker' ingang Warmoezenier straat 38. Zoveel mogelijk kiezers uit de wijk aan de kant van deze ingang zijn ingedeeld bij dit stemdistrict. De andere twee stemloka len, 36 en 37, blijven in het grote speellokaal. Dit is bereikbaar via de zij-ingang bij de zand bak. De dienst Gemeentewerken zal er verder voor zorgen, dat op de diverse toeleidende wegen en paden duidelijke verwijzingsborden worden geplaatst, die de vindbaarheid van de stemlokalen vergemakkelijken. De kiezers uit stemdistrict 25, Basisschool 'Het Windas' dienen ook op 3 mei gebruik te maken van de ingang aan de kant van de Leeuweriksingel. Overigens is het deze keer goed op de oproepingskaart aangegeven. De kiezers uit de nieuwe wijken in Spaland kunnen nu nog niet in een stembureau in de directe omgeving terecht. Het ziet er echter naar uit, dat daarin in 1995 verandering zal komen. Als u naar aanleiding hiervan nog vragen heeft, dan kunt u terecht bij Bureau Verkiezin gen op de 2e etage van gebouw 's- Graveland, 's-Gravelandseweg 567. Het bureau is geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 8.30 en 15.30 uur en telefonisch bereikbaar onder nummer 473 21 11. «1B Moet u als rolstoelgebruiker gaan stemmen in een stembureau dat niet voor rolstoe len toegankelijk Is. terwijl er in de wijk wel een ander stembureau Is. waar u terecht zou kunnen? Laat dan uw oproepingskaart door Bureau Verkiezingen omzetten In een 'kiezerspas'. Dit kan nog tot en met donderdag 28 april. Uiteraard hebt u daarnaast ook nog de mogelijkheid om iemand anders te machtigen, maar die moet dan wel in hetzelfde stemdistrict wonen als u zelf. Veel stembureaus zijn toegankelijk voor rolstoelgebruikers. In het overzicht van stembureaus op deze pagina zijn deze aangegeven met een Verder wordt al het mogelijke gedaan om ook de andere stemlokalen zo goed mogelijk bereikbaar Ie maken. (€J) pAS w*- Wie medewerkers van de grootste diensten van de gemeente Schiedam wil bellen, moet vanaf 16 mei een nieuw telefoonnummer draaien: 246 55 55. De huidige nummers van het Stadskantoor, kantoorgebouw 's-Graveland en de Nieuwe Haven 145b-147 komen te vervallen. Voor de gebouwen 's-Graveland en Nieuwe Haven komt er een extra nummer, een zogenaamd bemiddelingsnummer: 246 51 55. De telefonische bereikbaarheid van het Stadskantoor en kantoorgebouwen 's-Graveland en Nieuwe Haven verandert per 16 mei. Dit bemiddelingsnummer dient om overbela sting van de centrale te voorkomen en kan door klanten van de diensten in deze gebou wen in eerste instantie worden gebeld. Wie toch het centrale nummer 246 55 55 draait, wordt gewoon met 's-Graveland of de Nieuwe Haven doorverbonden. VOORDELEN Het telefoonnet van de gemeente krijgt een hele nieuwe infrastructuur, met een moderni sering en uitbreiding van het systeem. Voor de PTT valt de gemeente dan in een ander 'nummerplan' en krijgt daarom een ander nummer. De aanleg van een nieuwe telefooncentrale was dringend nodig, omdat de oude centrale in het kantoorgebouw 's-Graveland totaal was versleten. Bij de nieuwe centrale kunnen de centrales van de verschillende gebouwen aan elkaar worden gekoppeld. Verder biedt het nieuwe systeem een aantal voordelen voor de ontwikkeling van het interne en exter ne telefoon-, fax- en computerverkeer. Zo zullen door een nieuwe manier van bereke nen (per seconde in plaats van 'per tik') de totale kosten voor het telefoonverkeer van de gemeente dalen. Ook in de toekomstige nieuwbouw op het Stadserf kan het moderne net zonder problemen worden aangesloten. 1. Stadhuis, Grote Markt 1 (zij-ingangl 2. Bejaarden Soc.Blauwhuis ANBO, Lange Nieuwstraat 181/1 3. Basisschool De Singel, Singel 5 4. Gravin Aleidaschool, Oostsingel 9 5. Wijkcentrum Trefpunt Oost, Celsiusstraat 2 *1 6. Wijkgebouw Kluphuis Oost, Galileistraat 86 7. Basisschool De Peperklip, Fahrenheitstraat 2 8. Basisschool De Peperklip, Fahrenheitstraat 2 'I 9. Kluphuis Zuid, Dwarsstraat 42 10. Wijkcentrum Zuiderkwartier, Leliestraat 10 11. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat 68d 12. Huize Frankeland, Sint Liduinastraat 10 13. Basisschool Annie M.G. Schmidt. Anthonie Muijsstraat 2 14. Dependance Annie M.G. Schmidl, Aleidastraat 71 15. Sint Jacobs Gasthuis, Burg. Knappertlaan 59 16. Basisschool De Kring, Frans Halsplein 33 17. Basisschool De Kring, Frans Halsplein 33 18. Wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165 *1 19. Wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165 20 Bejaardencentrum Thurlede, Nieuwe Damlaan 759 21. Magnolia Dei Kerk, Albordastraat 67 22. Basisschool Het Startblok, Burg. van Haarenlaan 871 23. Scholengemeenschap Ter Schie, Mgr Nolenslaan 3 24. Zadkine College (gymlokaal), Johan Braakensiekstraat 12 25. Basisschool Het Windas, ingang Leeuweriksingel 26. Bejaardencentrum De Harg, Hargplein 100 27. Zaal De Noord, Kerkweg 46a 28. Recreatiezaal Van Beethovenflot, Van Beethovenplein 161 29. Recreatiezaal Van Beethovenflat, Van Beethovenplein 161 30. Sint Martinuskerk, Willem Andriessenlaan 65 *1 31. Wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 590 32. Dienstencentrum De Woudhoek, Heijermansplein 35 'I 33. Basisschool De Woudhoek, Nijhoffplein 18-19 34. Verpleeghuis Driemaasstede. Voorberghlaan 35 *1 35. Basisschool De Klinker, Warmoezenierstraat 38 36. De Klinker, Warmoezenierstraat (zij-ingang) 37. De Klinker, Warmoezenierstraal (zij-ingangl Uitgave: Gemeente Schiedam Redactie: Bureau Voorlichting, Tel. 427 56 76 Foto's: Jan van der Ploeg Datum: 27 april 1994

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 5