e F A W - Aviv I BMW3-serie nu bij Kalfsbeek b.v. kleintje met toekomst Toyota's MR2 nog flitsender Suzuki Cappuccino daar kikker je van op Namens Rover met de Concorde naar New York •etaalbare blikvangers in Autotron Rosmalen Snelheidsrecord Volvo 850 Vernieuwd en verfraaid ET NIEUWE STADSBLAD - DINSDAG 10 MEI 1994 PAGINA 13 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladenpostbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. De Maassluise familie Boer gaat, op uitnodiging van het auto merk Rover, een spectaculaire retourvlucht Londen-New York maken. Daarbij reizen ze niet in zomaar een vliegtuig, maar in de supersnelle Concorde van British Airways. )eze unieke vlucht vormde de hoofdprijs in éen voorjaarsactie, ie Rover in maart organiseerde. Wie een bezoek bracht aan de (overdealer of een proefrit maakte, werd met cadeau's overla- en. En als men daadwerkelijk een Rover aanschafte, werd dat eloond mèt een gratis weekend-arrangement naar Londen, iaarnaast maakte iedere bezoeker kans op de hoofdprijs: een re- ourvlucht per Concorde van Londen naar New York. De heer en mevrouw Boer uit Maassluis brachten tijdens de voor- aarsactie een bezoek aan Rover-dealer Pelicar in Schiedam en tochten daar een nieuwe Rover 214 Si. Daarmee kregen ze dus •eeds een weekend-arrangement naar Londen aangeboden, maar ia een loting bij British Airways bleken ze bovendien de winnaar /an de spectaculaire hoofdprijs. De prijsuitreiking vond eind vo- •ige maand plaats op Schiphol, maar afgelopen woensdag werd iet feest nog eens dunnetjes overgedaan in de showroom van Pe- icar, aan de Philippusweg 11 in Schiedam. De heer Boer en één van zijn dochters gaan de hoofdprijs in prak- ijk brengen. In september stappen zij in Londen in de Concorde oor de slechts 3,5 uur durende vlucht naar New York. iet is anno 1994 een veel gehoorde opmerking dat de heden- laagse automobielen met hun doorgaans ronde lijnen weinig anderlinge verschillen vertonen. Er zijn uiteraard typen die zich onderscheiden qua vormgeving, maar dat tevens doen wat fbetreft het aantal guldens dat moet worden neergeteld voordat men zich eigenaar mag noemen van een auto met een echt ge- Êeel eigen gezicht. Toch zijn er mogelijkheden om voor een re- elijk bedrag in een regelrechte blikvanger te rijden. Die tallo- •ze voorbeelden staan tentoongesteld tijdens het Kit-Car Re- plica weekend dat zaterdag 14 en zondag 15 mei voor de tweede Smaal in Autotron Rosmalen wordt gehouden. !Voor wie niet precies weet wat een kit-car is, even een korte uit leg. Een kit-car is een auto die opgebouwd is uit een onderdelen- pakket - de zogenaamde kit - en is gebaseerd op reeds toege- jjpaste autotechnieken. Er wordt gebruik gemaakt van een chassis Ivan een bestaande productie-auto waarop een door een fabrikant eigen ontwerp wordt geplaatst. Zo kan op basis van bijvoorbeeld een Pontiac Fiero een schitterende Ferrari F40, 308 of Testarossa worden gebouwd. De tentoongestelde modellen op 14 en 15 mei in Autotron Rosma len kunnen in bouwpakketvorm worden aangeschaft, maar kun nen meestal ook als kant-en-klaar model de showroom worden uitgereden. Tijdens Kit-Car Replica '94 kunnen belangstellen den zich gedegen laten voorlichten over wat de wetgever wel en niet toestaat. Vooral voor de doe-het-zelver is het uiteraard zinvol te weten waarmee rekening moet worden gehouden bij het zelf- ,'bouwen of ombouwen van een droomauto. 'Een greep uit het aanbod kit-cars en replica's dat in de Spykerhal staat opgesteld: Dax Cobra, Ferrari 308, Ferrari Testarossa en F40, Tomax 223 en 224 (Morgan Trieycle-replica), Manx, Porsche 959, 968 en 968 Cabriolet, Porsche 356 Speedster, Sethera, Lamborghi ni Countach, Ford Escort RS Cosworth, Mercedes Benz 190 Evo (II, Spartan, Westfield en Tiger (replica's van de Lotus Super Se ven), Merlin Sports Car, VW Kever Baja en Speedster, Trigger. Aluminium Tijdens Kit-Car Replica '94 is tevens de thema-tentoonstelling 'De verwerking van aluminium in de automobielindustrie' te be zichtigen. Wie een bezoek brengt aan Kit-Car Replica '94 mag deze tentoonstelling absoluut niet missen. Kit-Car Replica '94 is zaterdag 14 en zondag 15 mei te bezoeken van 10.00-17.00 uur. Een toegangskaartje, dus ook voor het attrac tiepark, kost 17.50 voor volwassenen en 14.50 voor kinderen van 3 tot 12 jaar en 60-plussers. Autotron Rosmalen is gelegen aan de A50 's-Hertogenbosch-Nijmegen. Volvo Italia SpA, de importeur van Volvo in Italië, heeft samen met het Italiaanse tijdschrift 'Autosprint' een succesvolle aan- Ival gedaan op het 24-uurs snelheidsrecord. Op het circuit van Nardo (in het gewest Apulië, de hak van de Italiaanse laars) leg de een Volvo 850 T-5 in 24 uur een afstand af van 5209,246 kilo meter. Dit komt neer op een gemiddeld snelheid van 217.052 ki lometer per uur. De voor Volvo succesvol verlopen race vond onlangs plaats op het 'voor hoge snelheidsrecord geknipte circuit van Nardo nabij de stad Lecce. Voor de recordpoging werd gekozen voor de Italiaan se Estate-versie van de Volvo 850 T-5. Vanwege de in Italië gel dende fiscale situatie was deze auto uitgerust met een 2.0 liter vijfcilinder turbomotor. Aanrijding IAcht coureurs bemanden de twee auto's, waarvan één exemplaar de finish niet haalde door een aanrijding met een vos. Bij de bot sing werd de intercooler vernield. De andere auto haalde pro bleemloos de finish na een etmaal rondjes te hebben gedraaid mver het asfalt van Nardo. Met de afgelegde afstand van bijna 15210 kilometer (over de gewone weg komt dit overeen met Am sterdam - Gibraltar heen en terug in één dag) stelde de Volvo het 'wereldrecord voor auto's tot 2,0 liter scherper. Tegelijkertijd werd "een nieuw wereldrecord voor Estate-versies gevestigd. A A* 7 De nieuwste BWM Compact is zojuist bij de dealers gearriveerd. Zoals de naam al aangeeft, is dit een verkleinde versie van de po pulaire 3-serie. Met z'n lengte van 4,21 meter heeft de 'Compact' inderdaad bescheiden buitenmaten. Hij is 22,3 cm korter dan de 3-serie sedan. Toch biedt de 'mini-BMW' vrijwel evenveel interieur ruimte als de 'gewone' 3-serie. Z'n wielbasis is gelijk aan de andere 3-serie versies: 2,70 m. In het grote vernieu wingsprogramma van Toyota is na de Corolla (1992), Carina en Supra (1993) en de Celica (1994) nu ook de specta culaire MR2 door de techneuten onder han den genomen. Bij deze tweeziter is de mid scheeps geplaatste mo tor opgekieteld van 115 kW/156 pk tot 129 kW/175 pk. Dit betekent een vermogensgroei van 12 procent. Voorts hebben de technici de wielophanging en schokdemping verbe terd en het uiterlijk verfraaid. Door zijn combinatie van eigenschappen, zo als de vóór de achteras geplaatste middenmo tor, die de achterwielen aandrijft, het bolide achtige koetswerk met Ferrari- achtige koels- leuven in de flanken, de 'zwevende' spoiler (voorheen een optie# nu standaard) en de relatief gunstige prijs van 69.245,-, kent de MR2 weinig concurrentie. Door de hogere motor opbrengst is de MR2 ook nog iets flitsender geworden. Hij sprint nu in 7,6 sec. vanuit stil stand naar 100 km/u (was 7,9 sec), terwijl z'n topsnelheid nu op 225 km/u ligt (was 220 km/u). Naast het krach tiger maken van de mo tor, paste Toyota ook de onderstel van de MR2 aan. Wielophanging en schokdempers zijn af gestemd op het hogere motorvermogen Hoewel het uiterlijk ei genlijk geen verande ringen nodig had, kreeg de MR2 een nieuwe ach terspoiler uit één stuk (voorheen meerprijs, nu vaste prik). Tevens zijn de voorspoiler, dorpels, spoiler onder de achter bumper en het paneel tussen de achterlichten nu in de wagenkleur uit gevoerd. Drie tot dusver gebruik te lakkleuren verdwe nen; evenzoveel nieuwe kleuren maken hun op wachting: Yellow, Blue Metallic en Dark Green. BMW levert de 3-serie Compact in twee varian ten: 316i basis en 316i 'Excutive'. Als eerste is nu de 'Executive' lever baar. Iets later ver schijnt de basisuitvoe ring. In het najaar wordt de 'Compact-'serie ver der uitgebreid met de 318is. Inspelend op de mark tontwikkelingen levert BMW de 316i Compact met een hatchback- koetswerk. Daar is de meest vraag naar. En dat geeft de Compact een sportief, aktueel ui terlijk. BMW richt zich op een sportief, jeugdig - of zij die zich jong voelen - publiek. Aanzicht Vanuit elk gezichtspunt is de Compact onmis kenbaar een type uit de BMW 3-serie. Zijn aanzien omvat een vlak en breed front met de kenmerkende 'nieren' en de achter gla zen stroomlijnpanelen geplaatste dubbele koplam pen. Het zij-aanzicht bestaat uit stijlelementen van de 3- serie sedan en coupé. Tot en met de voorste dakstijl is de carrosserie gelijk aan die van de sedan. De roy ale portieren geven de zijkant een coupé-achtig ka rakter. Ook de korte, hoge achterzijde kenmerkt zich door stijlelementen van de 3-serie. Hierdoor is de Compact ook van achter direct herkenbaar als een BMW. De handige achterklep reikt tot aan de - bumper. Hierdoor biedt hij optimaal laad- en losge- mak. Attractief Binnenin komen we veel elementen tegen, die we al kennen uit andere BMW-typen. Hierdoor maakt het interieur van de nieuwkomer zowel een ver trouwde als attractieve indruk. Het geheel straalt sportieve elegantie uit. Het meterblok bevat vier klokken: links de snel heidsmeter, die tot 240 km/u kan aanwijzen, rechts de toerenteller, die bij 6000 omw/min van kleur ver schiet. Beide grote klokken worden geflankeerd door wijzers voor brandstofvoorraad en koelvloeis- toftemperatuur. Het solide sportstuur heeft vier spaken, waarop de claxondruktoetsen zijn aange bracht. Zoals gebruikelijk bij BMW is de hoofdlichtschake laar een uittrek-knop. In beide zonnekleppen zit een make-up spiegel. Rolgordels en hoofdsteunen zijn qua hoogte regelbaar. Achterbank Als eerste is nu de 316i Compact Executive verkrijg baar, vorzien van een zeer complete standaarduit rusting met onder meer ABS en een airbag. Bijzon der is dat, naast alle veiligheids- en comfortverho- gende opties, de modellen standaard worden gele verd met een niet-rokers interieur (geen aansteker, noch asbak). BMW haakt hiermee in op een trend, die zich 't eerst in de Verenigde Staten manifesteer de. Als aandrijfbron voor de nieuwkomer koos BMW de 1596 cm3 grote viercilinder lijnmotor, die we al ken nen uit de huidige BMW 316i. Zoals gebruikelijk bij BMW staat het motorblok in lengterichting inge bouwd en drijft de achterwielen aan. Allemachtig Rijden met de 316i Compact is een 'feest der her kenning' vanwege de vele typische BMW-elemen- ten, maar het is ook een 'gewoon' een feest, als je tenminste van sportief autorijden houdt in een daartoe ontworpen model. En de auto valt op in het straatbeeld. Bij iedere stop zie je mensen kijken. Bij het aftanken, liep zelfs de hele werkplaats van het pompstation leeg om te auto aan een inspectie te onderwerpen. Allerwegen luidde de conclusie: „Allemachtig wat een lekkere kar". Waarmee de spijker precies op de kop wordt geslagen. Alles is lekker aan deze kleinste BMW. Als enige minpuntje noteer ik een motorbrom, die vanaf 130 km/u hoorbaar wordt. Op de snelweg zit je voor je 't weet al op 160 km/u. Hoewel zo op 't oog de brandstofmeter nogal snel verschuift bij het pittig doorrijden, valt het ver bruik in de praktijk heel erg mee. Suzuki-importeur B.V. Nimag uit Heinenoord heeft alsnog besloten de Cappuccino te gaan importeren. In eerste instantie wilde het hoofdkantoor van de Suzuki Motor Corpora tion in Tokio niets we ten van export. Toch bleek er buiten Japan veel vraag naar dit 'pit tige bakkie leut' op vier wielen. Met name in Groot-Brittannië ont stond een levendige handel in 'grijs' (niet- officieel) geïmporteer de Cappuccino's. Om een dergelijk grijs-cir cuit in ons land te voor komen, neemt de im porteur nu zelf de im port ter hand. Dat is een goede zaak. In najaar 1991 debu teerde de Suzuki Cap puccino. Bij de ware autoliefhebber deed hij op slag het water in de mond lopen. Hij ver wierf in korte tijd een reputatie, die veel gro ter is dan je van een auto van dit formaat zou verwachten. In alle opzichten is de Cap puccino een uitdagen de sportwagen, boorde vol sfeer en stijl. Zijn smakelijke vormge ving en pittige presta ties vormen een verlei delijke combinatie. Volgens importeur B.V. Nimag „borduurt de Cappuccino zichtbaar voort op de traditie van kleine open Engelse sportwagens, die in de jaren zestig furore maakten. Onderhuids bezit de Cappuccino alle gewen ste vormen van moder ne en betrouwbare top technologie waarmee Suzuki wereldwijd gro te faam heeft verwor ven. Net als bij de Alto en Swift 1.0 telt de mo tor drie cilinders, met een totale inhoud van 657 cm3. Dank zij de turbolader met tussen- koeier levert de motor een maximaal vermo gen van ruim 46 kW/63 pk bij 6.500 toeren per minuut. Vier kleppen per cilinder zorgen voor optimale ademha ling en verbranding. Eigenlijk kent de Cap puccino vier gedaan ten. Het dak bestaat uit drie panelen. In fei te is de gesloten Cap puccino een fraaie cou pé. Het linker en rech ter dakdeel kunnen apart worden verwij derd, waarmee een T- Bar (balk tussen voor- en achterruit) over blijft. Deze is eveneens weg te nemen, zodat de Cappuccino in een handomdraai veran dert iü een echte Tar- ga. Tenslotte kan de ach terruit, inclusief raam lijst, worden verzon ken. Dan pronkt er een volwaardige cabriolet, die met z'n licht oplo pende taillelijn lijkt te lonken naar alle voor bijgangers. De Suzuki Cappuccino kost 47.995, inclusief airconditioning, licht metalen velgen en de driedelige hardtop dakconstructie. W Bij Autotron Rosmalen wordt uw droomauto werkelijkheid tijdens i"Kit-car Replica '94" op 14 en 15 mei A aV p Kalfsbeek BMW-dealer Kalfsbeek b.v we Haven 233 in Schiedam. is gevestigd aan de nieu- Compacte BMW: Onder het motto: 'Mag het iets je minder zijn?' schiep BMW deze 'ingèkorte' 3-serie 'Compact' Maar ook hier geldt, om het 'ns fi losofisch uitte drukken: 'minder is meer... Toyota MR2 ten voeten uit: twaalf procent meer ver mogen en een nog leuker uiterlijk dan voorheen. Voor de achterspoiler van de Toyota MR2 Anno 1994 geldt niet langer een meerprijs: deze 'zwevende' rijwindge- leider en stroomlijn-verbeteraar is nu standaard. En dan is er.... Cappuccino. r

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 13