Kinderafdeling vrolijkste van het hele ziekenhuis Band tussen verpleegkundige en patiënt wordt sterker Operatie-afdeling is toppunt van hygiëne en waakzaamheid Directeur Van Eijk wil verder bouwen aan 'gezondheidszorg met een PLUS' Centrale Sterilisatie Afdeling laat niets aan toeval over Programma open middag Ouders weten- wat goed is' Een mijlpaal maar géén eindpunt i&Êm Tekenwedstrijd HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 8 JUNI 1994 PAGINA 11 SCHIEDAM- Niets is zo verdrietig en emotio neel beladen als een ziek kind. Toch mag de kinderafdeling van het Schielandziekenhuis een van de vrolijkste genoemd worden. Na de renovatie geldt dat niet alleen voor de sfeer in die langgestrekte vleu gel op de begane grond, maar ook voor de aan kleding en inrichting ervan. De opknapbeurt strekte zich tot meer uit dan alleen een fris verfje en nieuwe fleuri ge vloerbedekking. Al doet dat op zich al won deren. De werkvloer is voor alle be trokkenen een stuk functione ler geworden. De vroeger wat benauwde couveusekamer bij voorbeeld, ligt nu centraal aan de grote tuin, duidelijk in het zicht van de verpleegster- spost. Moeders en vaders heb ben er plek en was- en aan- jdeedtafels voldoende om hun pasgeboren kleintje zelf te Verzorgen én te knuffelen en koesteren. Wisselwerking De begeleiding van de ou ders is voor ons net zo belang rijk als die van onze patiën tjes," zeggen teamleider Alma Meyboom en Joke Eekman afdelingshoofd van de kinder en kraam). Ouders weten haarfijn en intuïtief wat goed is voor hun kind. Wij hebben de vakervaring. Vroeger mochten vaders en moeders even op het bezoekuur ko men; nu worden ze intensief bij het hele genezingsproces betrokken. Als het nodig is, kunnen ze hier zelfs blijven slapen. Het totstandkomen van die wisselwerking is een proces van jaren geweest. Ge lukkig onderkent iedereen nu de waarde ervan." Op de kinderafdeling komen als regel patiëntjes terecht van enkele minuten jong tot een jaar of twaalf. Strenge grenzen worden er echter ook hierin niet getrokken door het team dat bestaat uit twee leidsters, negen verpleegkundigen, ze ven leerlingen en drie specia listen. Sponsorakties Een ziek kind is voor de eigen omgeving én binnen de medi sche wereld een verhaal apart. Alma Meyboom: Je moet heel bewust voor dit vak kie zen, want het werk is mooi, maar dikwijls niet makkelijk. Een kind dat er slecht aan toe is of overlijdt, dat is altijd ver schrikkelijk evenzogoed voor ons. Soms moet je nare prik ken geven of andere pijnlijke dingen doen. Ik heb wel ge merkt dat kinderen heel flexi bel zijn, als je eerlijk bent. Je moet het duidelijk van te vo ren zeggen als een behande ling vervelend is en erbij ver tellen dat even huilen mag. Als het vertrouwen er is, dan verdwijnt de angst. De band tussen de teamleden ondeling is hier extra hecht. Je hebt je collega's in dit werk ook echt nodig als uitlaatklep." De populariteit van de kinder afdeling van het Schielandzie kenhuis kan alleen al worden afgemeten aan de grote hoe veelheid sponsorakties die er in Schiedam voor werden ge organiseerd. Van het geld kon den tal van extra's worden aangeschaft, zoals tv-toestel- len in de isoleerboksen, gloed nieuw spelmateriaal voor de aparte speelkamer en vrolijke ballonlampen. Joke Eekman vindt het open huis zaterdag een mooie gelegenheid om het publiek te laten zien hoe goed alle gulle giften besteed zijn: We zijn vreselijk trots op onze afdeling en dat willen we wel eens laten merken. Zo af-en- toe op verjaardagen wordt me gevraagd of die renovatie van het Schielandziekenhuis geen geldverspilling is geweest, omdat in de toekomst geza menlijk met het Vlaardingse Holy nieuwbouw wordt neer gezet. Die verhuizing duurt nog jaren en de situatie was hier onwerkbaar. Alles was oud en versleten. De verbou wing is gebeurd met minimale middelen en het is ook voor ons ongelooflijk hoe daarmee getoverd is." Hartewens Dik tevreden als ze zijn, heb ben Alma Meyboom en Joke Eekman toch nog een harte wens: "De ouders zouden erbij moeten zijn in de uitslaapka- mer als de kinderen wakker worden. Het is maar een kwestie van een paar minu ten, want de patiëntjes worden meteen daarna teruggebracht naar de afdeling. Toch zou dat nog een verbetering zijn." De kinderafdeling verzorgt tijdens het open huis rondlei dingen. Liefhebbers kunnen zich verzamelen in de poli op de begane grond. Ze worden dan groepsgewijs afgehaald. SCHIEDAM - Vorig jaar september stapte het Schieland Ziekenhuis over van een taakge richte naar een het pa tiëntgericht behande ling. Aan deze verande ring binnen de negen verpleegkundige afde lingen van het zieken huis is lang overleg vooraf gegaan. De om mezwaai treedt daarom ook gefaseerd in. Op dit moment zijn er drie af delingen waar de ver plegers patiëntgericht te werk gaan. De overi ge zes volgen na de zo mer. Aan het woord is Martin Arts, hoofd kli nische dienst. Tot voor kort verpleegden wij taakgericht. Dat betekent dat de patiënt per dag vijf, zes of zeven verpleegkundigen aan zijn of haar bed kreeg. De een kwam om de patiënt te wassen, de ander om medicij nen toe te dienen, een derde om de bloeddruk op te meten en een vierde kwam steeds met de arts mee. Eind jaren tachtig werd er steeds vaker over gesproken om tot een pa tiëntgerichte verpleging over te gaan. Dus proberen om per patiënt een verpleegkundige in te zetten. Het voordeel hier van is dat er eerder een ver trouwensband wordt opge bouwd en dat is heel belang rijk voor iemand die een ope- ratie moet ondergaan. Een an der voordeel is dat de verple gers meer verantwoordelijk heid krijgen." Logisch Het klinkt allemaal logisch. Afwisselender werk voor de verpleegkundige en meer per soonlijke aandacht voor de pa tiënt. Waarom is deze behan deling al niet veel eerder toe gepast? Martin Arts legt uit dat de verpleging de laatste ja ren al steeds meer een pa tiëntgerichte invalshoek kreeg. Het taakgerichte dat we tientallen jaren hadden is er de laatste jaren al af ge gaan. Dat neemt niet weg dat je van de een op de andere dag kan overstappen naar een patiëntgerichte behandeling. We hebben de Hogeschool Nij- fnegen ingeschakeld bij de in voering van dit traject en de opleiding. Nu zijn we zover dat er drie afdelingen zijn op geleid. De basis is nu gelegd. Zelf zullen we het traject steeds verder moeten ontwik kelen. De verpleegkundigen zijn enthousiast. Hoewel we ook merken dat voornamelijk oudere verpleegkundigen die altijd taakgericht te werk zijn gegaan, af en toe moeite heb ben met de omschakeling. Maar naar mijn idee is er geen enkele verandering te beden ken die alleen maar enthou siasme met zich meebrengt." SCHIEDAM- Bij de ver bouwing van het Schie land Ziekenhuis is er op gelet dat het gebouw na de renovatie open en toegankelijk moest zijn voor patiënten. Dat geldt voor vrijwel alle afdelingen, maar niet voor de operatie-afde ling. Daar kun je alleen komen via sluizen, waarvan de deuren aan de ene zijde gesloten moeten zijn, voordat ze aan de andere kant opengaan. Op 11 juni m^g echter iedere geïn teresseerde bezoeker bij de operatiekamers naar binnen. Tijdens de open dag gaan deuren open, die anders geslo ten blijven. Iedereen die normaal gespro ken op de operatie-afdeling naar binnen wil, moet zich omkleden voordat de deur naar de afdeling opengaat. Groene afdelingskleding, blauwe mutsjes waaronder het haar volledig schuil gaat en speciaal schoeisel. Dat is no dig om de hygiëne op de afde ling te garanderen, zegt Carla Kleinjan (38), hoofd van de operatie-afdeling. Mensen dra gen allerlei bacteriën en virus sen met zich mee. Daar heb ben zij zelf helemaal geen last van, maar die horen niet thuis op een operatiekamer waar doelbewust grote wonden wor den gemaakt. Onder andere via die speciale kleding hou den we de bacteriën en virus sen buiten de deur. En ook via de regeling van de luchtdruk op de operatie-afdeling. Die luchtdrukregeling blaast als het ware alle ongeregeldheden die in de lucht zitten, de afde ling uit. De verbouwing is Carla Klein jan niet altijd meegevallen. Tijdens de verbouwing moes ten de operatiekamers volle dig actief blijven. Het stof was wel te weren. We hebben ook speciale apparatuur in één van de liften moeten aanbren gen om patiënten die net uit de operatiekamer kwamen tij dens het transport goed onder controle te houden, want de Verkoeverkamer - de uitslaap- kamer - lag een paar etages la ger. Op gezette tijden kwam de technische dienst langs met de mededeling dat even het water moest worden afge sloten, of dat nu een bepaalde elektriciteitsgroep buiten wer king moest worden gesteld. Je bent hier de hele dag bezig je handen te wassen en geen en kel apparaat werkt zonder elektriciteit, dus er kwam heel wat coördinatiewerk aan te pas om dat allemaal in goede banen te leiden. Het hoofd van de operatie-af deling vindt dat er veel veran derd is sinds de verbouwing van het Schieland Ziekenhuis. Voor de verbouwing moesten patiënten in hun bed op de gang wachten tot ze naar de operatiekamer werden ge bracht. Niet echt een prettige omgeving om je voor te berei den op een operatie. In de nieuwe situatie worden pa tiënten opgevangen in een speciale ruimte, waar het rus- SCHIEDAM- De locatie aan de Stadhouderslaan is sinds april 1994 verla ten. Alle ziekenhuisacti viteiten zijn nu gecon centreerd in de Burge meester Knappertlaan. Voor patiënten is dit een belangrijke verbete ring omdat zij nu op één adres worden ver zorgd. Onder het motto 'alles onder een hoed' opent het Schieland Ziekenhuis daarom op 11 juni de vernieuwde poorten voor Schiedam mers en belangstellen den. Het gereedkomen van de ver bouwing is voor het Schie land Ziekenhuis zeker een mijlpaal, maar géén eind punt, zo stelt de heer Van Eijk, directeur van het Schie land Ziekenhuis. We moeten en willen meegroeien met nieuwe ontwikkelingen bin nen de gezondheidszorg. Dat is in het belang van onze 'klanten', de patiënten. Volgens Van Eijk is het zeker de moeite waard om op de 1 le te komen kijken: Je krijgt als bezoeker onder andere toegang tot de nieuwe Opera tie Kamer (OK) en specialisten geven demonstraties van zeer geavanceerde medische tech nieken. Normaal kom je daar alleen als patiënt mee in aan raking. Op de open middag kunnen inwoners van Schie dam, Rotterdam-West en Vlaardingen zien, welke be handelingen en onderzoeken in het ziekenhuis mogelijk zijn. Het Schieland Ziekenhuis zal zich - ook in de toekomst - blijven inzetten voor het ver beteren van de kwaliteit in het belang van de patiënt. Het kan altijd beter. Daar zijn we ons terdege van bewust. Nu de verbouwing achter de rug is, gaan we dus niet voldaan in een stoel achterover hangen, aldus Van Eijk. We blijven doorbouwen aan gezondheids zorg met een PLUS. Dat kost veel inspanning. Maar het kan. Oók in tijden van bezui nigingen. tig en comfortabel is en men sen niet worden lastiggeval len. Ook na de operatie wor den ze goed begeleid in de nieuwe Verkoeverkamer. De operatie-afdeling ziet er fris en kleurrijk uit. Wit en zeegroen overheersen. Er is veel licht en ruimte. Er zijn nu vijf operatiekamers. Eén meer dan vroeger. Er is voldoende bergruimte en iedere leiding gevende beschikt over een ei gen plaats. Er is niet veel nieuwe -apparatuur bijgeko men: Het verbaasde me echt toen ik hier twee jaar geleden kwam, hoe modern het Schie land Ziekenhuis is met haar spullen, zegt Carla Kleinjan. Alles wat nodig is, is er. We krijgen nog wel nieuwe opera tietafels. In dit ziekenhuis worden ook vrij veel kijkope raties verricht. Daarin is het voor een regionaal ziekenhuis al ver. Die operaties zijn vaak belangrijk om een goed in zicht in het ziektebeeld te krij gen van de patiënt, en voor de patiënt zijn ze vaak minder belastend. Deze operatietech niek vraagt wel enige ervaring maar die is inmiddels aanwe zig. De kijkoperaties zijn vrij duur, maar daar staat tegen over dat de patinten eerder kunnen worden ontslagen. SCHIEDAM- Het Schie landziekenhuis organi seert ter gelegenheid van de heropening na de reno vatie een tekenwedstrijd. Het is een wedstrijd waar bij niets moet en bijna al les mag: van tekenen en kleuren tot knippen en plakken. Het resultaat dient alleen wel iets met het ziekenhuis te maken te hebben. Deelnemers kunnen hun inzpnding in leveren op zaterdag 11 juni tijdens de open mid dag in de feesttent die in de tuin staat opgesteld. Alle kunstwerken zullen meteen opgehangen wor den. Het is ook mogelijk om dd tekeningen op te sturen naar het volgende adres: Schielandzieken huis, t.a.v. Mevrouw Van Bakel, BK-Laan 25, 3116BA Schiedam. De ui terste termijn daarvoor is 22 juni. Een deskundige jury zal vervolgens de winnaars aanwijzen. Zij krijgen een leuke verras sing. SCHIEDAM- De open middag van het Schieland Zieken huis begint zaterdag 11 juni om 13.00 uur en duurt tot on geveer 17.00 uur. Centrum van de aktiviteiten is een grote feesttent in de tuin, waar ook koffie en fris worden geser veerd. In de tent wordt bovendien van alles voor de jeugd georganiseerd van een rolstoelrally tot een optreden van smurfen. Personeelsleden van het ziekenhuis houden er toezicht, zodat de ouders rustig een rondje Schieland kunnen maken. Vrijwel alle verschillende afdelingen zijn opengesteld. Het publiek mag al die gedeeltes van het zie kenhuis die normaal alleen toegankelijk zijn voor patiën ten en medici vrij en onbevangen betreden. Het is voor de bezoekers een unieke kans om eens tekst en uitleg te krij gen over de meest geavanceerde apparatuur uit de ge zondheidszorg van de deskundigen die ermee werken. Zelfs de operatiekamer is voor een dag opengesteld. Daar voor was een hele organisatie nodig. Eventuele noodope raties zullen de 11de juni in het Holy-ziekenhuis worden verrieht. Daar zijn ook met de GGD goede afspraken over gemaakt. De patiënten zullen van de open middag weinig tot niets merken. Hun kamers en zalen blijven ook aan staande zaterdag gesloten voor publiek. SCHIEDAM- Geen enke le patiënt vraagt er ooit naar. Toch kan vrijwel geen enkele afdeling in het Schieland Zieken huis functioneren zon der de diensten van de Centrale Sterilisatie Af deling (CSA). Gevestigd in de kelder van het zie kenhuis, zijn ze, als de verbouwing klaar is, voorzien van alle mo derne faciliteiten. Het is dus blijkbaar erg be langrijk wat de CSA doet, want geen afdeling kan zon der haar ondersteuning, maar wat dóen ze daar nou precies? Het hele proces zit technisch wat ingewikkeld in elkaar, zegt afdelingshoofd Gert-Jan de Winter, maar ik zal probe ren het eenvoudig uit te leg gen. Op alle afdelingen in het ziekenhuis worden allerlei in strumenten gebruikt. Klem men, tangen, scalpels, mes sen, scharen, etcetera. Die worden één keer gebruikt en voor de volgende patiënt wor den uit hygiënische overwe gingen weer nieuwe genomen. Alle vuile instrumenten uit het hele ziekenhuis worden naar de CSA gebracht. Wij verwijderen eerst alle resten van verpakkingen, stukken tissue, watten en al het andere wat er niet hoort te zijn. Dan gaan de instrumenten naar de ultrasone voorreiniging. Door middel van trillingen worden de meest hardnekkige bloe dresten en andere zaken van de instrumenten losgetrild. Daarna gaat het materiaal naar de wasmachine. Dat werkt ongeveer zoals een af wasmachine in de huiselijke keuken, alleen is die bij ons veel groter. In principe zijn de instrumenten dan schoon, maar nog niet steriel. Er wordt nogmaals gecontroleerd of er niets kapot is, waarna ze wor den 'ingelegd' en ingepakt. In leggen houdt in dat je bepaal de pakketten van instrumen ten samenstelt. Voor iedere operatie zijn weer andere in strumenten nodig. Er mag niets ontbreken, want er kan tijdens een operatie niet even iemand naar ons toe komen hollen om een ontbrekend tangetje op te halen. Als er iets mis gaat op de CSA, heb ben de patiënt en de verpleeg kundige daar direct last van. Richtlijnen Daarna worden hele vrachten instrument-pakketten in de sterilisator geplaatst. Een uur lang wordt er stoom met een temperatuur van 134 graden Celsius doorheen gejaagd. Dat proces is computergestuurd en wordt heel precies bijge houden. Mochten er ooit pro blemen ontstaan rond het ge bruik van instrumenten, dan kan De Winter precies zien of de oorzaak daarvan binnen zijn afdeling ligt. Dit hebben we niet allemaal zelf verzon nen. Alles loopt precies vol gens de richtlijnen van de overheid, vertelt hij, maar we zouden nu wel een voorbeeld kunnen zijn voor andere re gionale ziekenhuizen. We heb ben de boel hier straks goed op orde. Epidemieën We zijn nog bezig de afdeling in te richten, vertelt De Win ter. Deze afdeling is net sa mengevoegd met de sterilisa tie-afdeling van het Holy Zie kenhuis in Vlaardingen. Een gedeelte van de apparatuur moet daar nog vandaan ko men en hier worden geïnstal leerd, maar intussen gaan de werkzaamheden gewoon door. Iedere dag gaan er honderden operatiesets naar de operatie kamers - de OK's - en duizen den gedesinfecteerde instru menten naar de EHBO, de kraamafdeling, de poliklinie ken en de verpleegkundige af delingen in zowel het Schie land als het Holy Ziekenhuis. Er moet nog een sterilisator, een wasmachine en andere ap paratuur worden geplaatst, evenals tussenwanden die, om epidemieën te voorkomen, de diverse onderdelen in het ste rilisatie-proces van elkaar moeten gaan scheiden. Ook de airconditioning doet het nog niet, waardoor de temperatuur op de afdeling tot tropische hoogte oploopt. Dat leidt ove rigens niet tot bacterievor ming, want alle materialen worden gesteriliseerd en daar bij sterven alle eventuele ba cillen. We wisten dit allemaal voordat we begonnen. We zit ten in een overgangsperiode en dat dat ongemakken zou geven was wel te verwachten. Ik moet mijn medewerkers daarvoor trouwens compli menteren, want ze zijn niet kapot te krijgen. Ze werken over als het nodig is en gaan ondanks alle ongemakken leuk met elkaar om. Trucks Bij de Centrale Sterilisatie Af deling draait er een hoop om transport. Vrijwel ieder uur wordt bij de OK's het vuile materiaal opgehaald en nieuw gebracht. Bij de andere afde lingen gebeurt dat één tot twee keer per dag. We bren gen dan niet alleen de instru menten rond, maar ook al het andere steriele materiaal dat de afdelingen nodig hebben. Wij beheren vanuit de CSA namelijk ook het centrale ma gazijn voor steriele goederen, zoals injectiespuiten, naalden, katheders en verbandmidde len. In totaal gaat het om on geveer 800 verschillende arti kelen. We houden de voorra den bij, plaatsen bestellingen en leveren aanvragen van de afdelingen uit. En dat niet al leen voor het Schieland, maar er rijden ook dagelijks trucks af en aan naar het Holy Zie kenhuis in Vlaardingen. Het spijt Gert-Jan de Winter bijzonder dat hij dit jaar zijn afdeling nog niet kan open stellen voor het publiek. Op de open dag op 11 juni is onze afdeling nog niet zover dat we alles al aan onze bezoekers kunnen tonen, maar volgend jaar mag iedereen hier komen kijken. Dan zijn wij er hele maal klaar voor. Door zoveel mogelijk inzetten van dezelfde verpleegkundige per patient groeit de vertrouwensband. Ook de allerkleinsten krijgen de beste verzorging. Zelfs de ok is zaterdag toegankelijk voor publiek. 1 Direkteur Van Eijk van het Schielandziekenhuis De sterilisatie-afdeling is een bedrijf op zichzelf.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 11