9 sa Bio-Chromium E 2,0 Pharma Nord Voedingsvezels zorgen voor betere opname NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 8 JUNI 1994 Deze pagina staat onder redactie van B. Falk, Postbus 506 - 3720 AM Bilthoven Het is mogelijk om redelijk op gewicht te blijven, zon der uzelf te plagen met diëten of kunstmatige middelen. Het lichaam is er namelijk van nature op gemaakt om zelf het gewicht te reguleren, wanneer de juiste voor waarden daarvoor maar aanwezig zijn. Sommige on derzoekers zijn van mening dat een gebrek aan chroom in de dagelijkse voeding het vermogen om een normaal gewicht te bereiken, kan verminderen. De oorzaak van overgewicht is vaak dat iemand meer eet dan no dig is. Het lijkt er nu op, dat een gebrek aan cnroom de reden is dat iemand te veel trek heeft. Er zijn voorbeelden van mensen, die tien kilo afgevallen zijn zon der op dieet te gaan en zonder op een andere manier in te grijpen in de dagelijkse routine. Het eni ge wat er gebeurde was dat ze dagelijks een supplement inna men met organisch gebonden chroom. t Met deze nieuwe ontdekking is er misschien een belangrijke vor dering gemaakt binnen het voe dingsonderzoek. Het is een feit, dat ae toegenomen milieuveront reiniging veel belangrijke voe dingsstoffen in de grond, en daar mee in de voeding, heeft afgebro ken. We krijgen nog maar onge veer 25% van de hoeveelheid chroom binnen, die we eigenlijk via de voeding binnen zouden moeten krijgen. Recent onderzoek toont aan, dat een supplement met chroom het vermogen van het lichaam doet toenemen om het verloop van de bloedsuikercurve in de loop van de dag te stabiliseren. Daardoor is er sprake van minder pieken en dalen in het bloedsuiker. Veel mensen die te weinig chroom binnen krijgen, hebben vaak zo maar, slechts een paar uur na een stevige maaltijd, ineens trek in eten of zoetigheid. De oorzaak is een plotselinge daling van het bloedsuiker. Er is dan behoefte aan een eten, dat eigenlijk hele maal niet nodig is. Als de bloedsuikercurve daaren tegen stabieler blijft, dan ver dwijnt de trek in extra eten. Tegelijkertijd voelt men zich niet meer zo maar ineens doodmoe en heeft men over het geheel ge nomen meer energie. Tabletten met chroom worden al jarenlang geproduceerd, maar het effect ervan is niet erg overtui gend, aangezien deze produkten anorganisch chroom bevatten. Recent onderzoek heeft het ech ter mogelijk gemaakt om echt organisch gebonden chroom te produceren, in dezelfde natuur lijke vorm als in voeding. Daar- mee is ook bereikt dat het in zijn geheel door het lichaam wordt opgenomen en dat brengt goede resultaten met zich mee, zo blijkt uit onderzoek. Chroom is net als selenium een spoorelement waarvan we niet genoeg binnen krijgen via de voeding. Milieuverontreiniging, evenals het gebruik van kant-en- klare maaltijden, wordt als de oor zaak daarvan beschouwd. Wetenschappers houden zich in tensief bezig met de vraag hoe de kwaliteit van de voeding verbe terd kan worden. Maar tot het zo ver is, moet iedereen zelf doen wat mogelijk is om eventuele tekor ten in de voeding aan te vullen. «Mil Bio-Chromium is onontbcerlijFtijdens Bio-Chromium maakt van een dieet een en na een dieet. Doordat het GTF (glu- succes, ook na afloop, cose tolerantie factor) bevat heeft het Voor meer informatie, bel de Pharma een gunstig effect op de bloedsuiker- Nord Infolijn: 06-0992211 spiegel. Hierdoor verdwijnt de behoef te aan zoetigheid en plotseling op komende eetlust. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en reformzaken. Kun je niet concentreren, ben je gauw moe, snel geïrriteerd of ge deprimeerd en constant hongerig, dan heb je misschien last van een te laag bloedsuikergehalte. Veel mensen hebben last van deze symptomen, maar recent onder zoek toont aan dat iets zo eenvou digs als extra chroom kan zorgen dat er weer een evenwicht ontstaat. Gemiddeld nuttigt een Nederlan der 50 kilo suiker per jaar en in december wordt een zesde deel daarvan ingenomen, 8 kilo dus. Dat kan de reden zijn, waarom tien duizenden Nederlanders zich in januari niet lekker voelen. In de Verenigde Staten wordt dit feno meen ae "kerstshock" genoemd. Het kan maanden duren voordat men er over heen is, omdat het lichaam blijft vragen om meer en meer suiker. Het resultaat is dat het bloedsuiker (gehalte) sterk schommelt en dat dit - als net erg laag is - leidt tot een heleboel symp tomen. Dat kan hoofdpijn zijn, een sterk hongergevoel, irritatie, vermoeidheid en gebrek aan con centratievermogen. In veel landen is het toedienen van het spoorelement chroom een vast onaerdeel geworden van de normale procedure bij de behan deling van een tg lage bloedsui ker. Chroom heeft het vermogen om van het lichaam voor insuline te reguleren. Bij een te lage bloedsuiker is de insulineproduktie te groot - of de gevoeligheid van het lichaam is te sterk. Bij suikerziekte is het tegenovergestelde het geval. Chroom is er in twee soorten: organisch en anorganisch. Zoals dat ook het geval is met se lenium, kan de organische vorm het gemak kelijkst door het lichaam opgenomen wor den en daardoor veel beter worden benut dan anorganisch chroom. Toch bevatten veel voedingssupplementen nog steeds anorganisch chroom, noeWel min der dan 1% van de ingenomen hoeveelheid door het lichaam opgenomen wordt. Daarom, als men waar wil voor zijn geld als men een supplement met chroom koopt, moet men er zeker van zijn dat er sprake is van or ganisch chroom. Chroomgebrek verstoort de bloedsuikerbalans v pr blemen. Het subtiele evenwicht kan echter verstoord worden door regelmatige con sumptie van grote hoeveelheden snoep, ge bak en andere zoetigheden die veel suiker bevatten. Daar komt nog bij dat het moder ne dieet een tekort heeft aan het spoorele ment chroom dat van belang is voor de sta bilisering van de bloedsuikerspiegel. Chroom is een essentiële bouwsteen van de Glucose Tolerantie Factor (GTF) die, naar men aan- Glucose tolerantie werking vóór, tijdens en na chroomsuppletie Uren 0 neemt, een centrale rol speelt bij het regu leren van de bloedsuikerspiegel. Het lage chroomgehalte in het gemiddelde Noordeu- ropese dieet maakt ons dus vatbaarder voor verstoringen van de bloedsuikerspiegel. Een onderzoek dat is uitgevoerd aan het Universiteitscentrum in Roskilde, heeft uit gewezen dat chroom kan helpen als zich symptomen voordoen die wijzen op een te laag bloedsuiker, ook wel hypoglycaemie genoemd. Bij het onderzoek waren mensen betrokken die geen extreem lage bloed suikerspiegel hadden, maar die daarentegen deel uitmaakten van de grote groep bij wie het bloedsuiker aan de lage kant was. Uit het onderzoek bleek dat een behandeling gedurende drie maanden met organisch chroom de pieken en dalen van de bloedsui- gel kan stabiliseren en een gunstige De curve laat zien hoe het bloedsuikergehalte minder daalt en de curve stabieler is als men organisch chroom inneemt. Daarmee voorkomt men symptomen die normaal samengaan met een te laag bloedsuikergehalte, o.a. een groter hongergevoel. gezien. Anderen menen echter dat dit sterk overdreven is. Het is echter een feit dat een groot aantal mensen veel hinder ondervindt het nog hebben, het gunstig is als chroom langer dan drie maanden wordt ingenomen. Laag bloedsuiker, een vergeten volksziekte ziekte die het vaakst over het hoofd wordt pijn, het hongergevoel etc. verdwijnen ogen schijnlijk een tijdje als men iets zoets eet, bijv. een reep chocolade. Op den duur heeft dit echter tot gevolg dat ae vele caloriën zich ophopen in de vetdepots en dat men ;ewicntsproblemen krijgt. )an wordt het tijd om veranderingen aan te brengen in enkele vaste gewoonten. Zo is het bijvoorbeeld verstandig om het in nemen van voedsel over de hele dag te ver spreiden. Het is niet aan te raden om 2-3 keer per dag een grote maaltijd te nuttigen. Als men in plaats daarvan dezelfde hoeveelheid voedsel verdeeld over de 5-6 maaltijden in neemt, dan kan de opname van suiker uit het spijsverteringskanaal over de hele dag ver spreid worden. Tegelijkertijd is het belangrijk om langza me koolhydraten te nuttigen, d.w.z. groente en snelle koolhydraten zoals suiker te mij den en eventueel een supplement met chroom in te nemen. Hoeveel chroom er in de voeding aanwezig is, hangt vooral af van de manier waarop de voeding is klaargemaakt. Opwarmen en indu striële bereiding leiden tot chroomverlies. Kant-en-klare maaltijden, gegrilld eten en eten uit de diepvries bevatten vrijwel geen chroom. Adviesprijs: Bio-Chromium (organisch chroom) 90 tabletten fl. 39,50. Gebruik: 1 tablet per dag. Chroom is een spoorelement dat van levensbelang is en dat het li chaam van buiten af moet opne men. Het zou mooi geweest zijn, als men genoeg chroom binnen zou kunnen krijgen via de dage lijkse voeding. Helaas is dat bij na onmogelijk, zelfs als men verstandig en gevarieerd eet. In Noordeuropa ligt de hoeveelheid die ingenomen wordt 2-3 maal onder de 125 microgram die inter nationaal aanbevolen wordt. We hebben hier te maken met dezelf de problematiek als met een ander belangrijk spoorelement - sele nium - waarvan het ook praktisch onmogelijk is om er genoeg van binnen te krijgen, zelfs als de voe ding gevarieerd en voedzaam is. Da^fom is het nodig om extra chroom in te nemen in de vorm van een organisch chroom-supple ment Natuurlijke voedingsprodukten die relatief veel chroom bevatten zijn vlees, volkorenprodukten, schaaldieren vooral mosselen) en biergist. Landbouwprodukten bevatten over het algemeen slechts bescheiden hoeveelheden, omdat de grond op veel plaatsen arm is aan chroom. Hoeveel chroom de voeding bevat hangt nauw samen met de manier waarop de maaltijd is bereid. Op warmen leidt tot verlies aan rote chroom, en ook vei hoeveelheden chroom bij dustriële verwerking van voedings produkten. Kant-en-klare maal tijden, gegrillde voeding en voe ding uit ae diepvries bevatten vrijwel geen chroom. De industriële manier waarop on ze voeding wordt bereid, heen ook met zich meegebracht dat we de helft minder voedingsvezels bin nen krijgen. Dat is vooral slecht, omdat vezels de opname en de benutting van chroom verbete ren. De rol die vezels spelen bij het verteren van voeding is alge meen bekend, en het vermogen van vezels om uit te zetten in de maag, versterkt de eetlustremmen- de werking. Als de dagelijkse voeding niet ;enoeg voedingsvezels bevat, is iet nodig om deze aan te vullen met vezeltabletten. Het verdient aanbeveling om een supplement met chroom verge zeld te doen gaan van vezelrijk voedsel, omdat vezels net als chroom bijdragen aan het regu leren van de bloedsuikerspiegel. 1 Nooit meer op Te laag bloedsuiker doet de trek in tus sendoortjes en zoetigheid toenemen, met overgewicht als gevolg. Een sup plement met organisch chroom regu leert de bloedsuikerspiegel en gaat de ongecontroleerde aandrang om te eten tegen. Op die manier kan men over gewicht voorkomen. Om twee uur hele maal afgepeigerd...? 1 Veel mensen hebben last van een te lage bloedsuiker zonder dat te weten, maar als ze gedurende langere tijd concentratieproblemen hebben, moe zijn, zich snel geïrriteerd of gedeprimeerd voelen, kan dat er op wijzen dat er iets aan de hand is. Advertentie wMm ciworv' m m 90 tabtetten Qo&ivcx |ft: Het ene chroom is het andere niet (Glucosecóncentraties in het bloed in Mmol/1) Vóór suppletie met organisch chroom Tijdens suppletie met organisch chroom Na suppletie met organisch chroom Tijdens de toediening van organisch chroom vielen de bloedsuikergehaltes minder ver terug. De bloedsuikerspiegel bleef over het geheel genomen stabieler. 7 De voeding bevat te weinig chroom lein-

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 27