Cs r Golf Cabrio met volautomatische 'pet: met model Galant 1.8i Skoda Favorit Comfort-line Omega kan rijden met automatische piloot Renault sponsor 'Heineken Open' Meer snelheidsbanden van Vredestein Rover 623 Si: 'upper-class'- model om te imponeren Nieuwe verkoopstimulans Isotec'met infraroodcamera, mistsensoren afstandsradar tTwm Saab 40 jaar in Nederland HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 13 JULI 1994 PAGINA 21 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladenpostbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. Renault Nederland is co-sponsor van het 75ste Internationaal Open Golf Kampioenschap van Nederland, thans beter bekend als het 'Heineken Open'. Na een paar jaar te zijn verspeeld op de golflinks van de Noordwijkse Golf Club, vindt het toernooi dit jaar plaats op de fraaie bosbaan van de Hilversumsche Golf Club. Gedurende het toernooi, dat duurt van donderdag 21 juli tot en met zondag 24 juli 1994, is de Renault Laguna de 'Official Tournament Car'. Ga Voor Renault Nederland is het de eerste keer dat het merk zo'n prestigieus golfevenement ondersteunt. Tijdens het toernooi zet Renault Nederland 24 Laguna's in als 'courtesy-cars' voor onder meer titelverdediger Bernhard Langer, Seve Ballesteros, José Maria Olazabal en de andere cracks van de internationale 'prof tour'. Als shuttle-service voor VIP's heeft Renault twaalf Espaces en Safranes gereserveerd. De eerste professionele golfspeler, die tijdens het toernooi op een van de vier 'par-3' holes (dat zijn de 5e, 8e, 10e en 14e hole) een 'hole-in-one' slaat, mag zich eigenaar noemen van zo'n schitte rende Renault Laguna. Vredestein heeft de in 1993 geïntroduceerde 'Sprint V'-serie met vier nieuwe typen uitgebreid. Deze V-banden, geschikt voor snelheden tot 240 km/uur, zijn voorzien van een speciaal ontwikkeld profiel, dat ook bij hoge snelheden optimale vettig heid en rijcomfort garandeert. „Veiligheid stond voorop bij de ontwikkeling van deze nieuwe band. Dit leidde tot het introduceren van een volledig nieuw loop- vlak", aldus de heer A. Dijks, directeur ontwikkeling en 'quality assurance' van Vredestein. „Het is een misverstand te denken dat hoge snelheidsbanden alleen onder snelle auto's thuishoren.-Ook bij lagere snelheden verhogen deze banden de veiligheid en zor gen ze voor een comfortabel rijgedrag". Brede lengte- en dwarsgroeven zorgen voor een betrouwbare spoorstabiliteit, een vaste wegligging en optimale waterafvoer om aquaplaning te voorkomen. Daarnaast beschikt de 'Sprint-t V' over een stevig schouderprofiel. Dit garandeert een nauwkeurige stuurprecisie en stabiele ligging in bochten. Samen met de vier nieuwe typen zijn van de hoge snelheidsband 'Sprint-i-V'nu de volgende zes maten leverbaar: 185/60-14,185/55- 15, 195/60-14, 195/55-15, 195/50-15 en 205/50-15. De jonge serie hoge snelheidsbanden van Vredestein zijn her kenbaar aan de brede lengte- en dwarsgroeven. Die zorgen voor een betrouwbare koersvastheid, vaste wegligging en optimale waterafvoer. Rover is op de goede weg: afgelopen jaar introduceerde het Britse merk z'n nieuwe, fraai gestileerde 600-serie, terwijl bij de andere modelseries enige nuttige toevoegingen verschenen. Resultaat: in een jaar tijd verdubbelde Rover zijn marktaan deel, met name dankzij goede resultaten in de klasse van 40 tot 50 mille. Samen met BMW, Audi en Alfa maken de Britten hier de dienst uit. Om ook in de top van de middenklasse beter te scoren introduceert Rover nu de 623 Si, een 'upper class'-model. In 1994 zijn er al ruim duizend Rovers 600 verkocht, op een totaal aantal van bijna 3000 Rovers. Verreweg de meeste kopers zijn za kelijke rijders met een sterke voorkeur voor Europese auto's. Uit de ROB-gegevens (reparatie, onderhoud, banden) van de lea semaatschappijen, blijkt dat Rover niks onderdoet voor de con currentie. Uit de Klanten Tevredenheids Meting (KTM), die Rover Nederland zelf regelmatig onder zijn cliënten houdt, blijkt dat dealer noch produkt veel te wensen overlaten. Om de positie van Rover op de Nederlandse markt nog verder te verbeteren, wil de importeur het dealernetwerk uitbouwen tot zo'n 75 verkoop punten. Uiteraard spreidt het nieuwe topmodel 623 Si alle kwaliteiten ten toon, die de 600-serie in korte tijd zo populair hebben gemaakt. Hiertoe behoren: een hoog uitrustingsniveau met veel luxe aan boord, dynamische rijkwaliteiten, en de Brits-beschaafde Rover uitstraling. Voorts bezit de 623 nog diverse onderscheidende details. Dit spe ciale 'equipment' omvat zaken als aluminium dorpelbeschermers (mèt Rover-inscriptie) en de walnotehouten afwerking van dash board en deuren. Andere kenmerken van de 623 Si zijn de fraaie lichtmetalen wielen met wielsloten en de lederen stoelbekleding. Tevens levert Rover z'n nieuwe 623 Si met een airbag aan de be stuurderszijde (thans overigens standaard op alle Rovers 600!) plus een airbag voor de passagierskant (voorlopig nog alleen op de 623), snelheids-afhankelijke stuurbekrachtiging, elektrische raambediening, centrale deurvergrendeling met infrarood-af- standsbediening, anti-diefstal alarm, verwarmde en elektrische instelbare buitenspiegels en een elektronisch geregeld anti-blok keer systeem (ABS). Veel van deze accessoires zitten overigens ook al op de Rover 620 Si. Pièce de résistance (zeg maar de hoofdschotel, ofwel de reden van bestaan) van de Rover 623 SI is zijn gespierde motorblok, dat we trouwens al kennen uit de Honda Accord 2.3. Nergens in de pers informatie verwijst Rover overigens naar Honda als zijnde leve rancier van de krachtbron. Het betreft een 16 kleppen aggregaat (vier cilinders met vier kleppen per cilinder) met twee bovenliggende nokkenassen. Hiermee zoeft de Rover 623 Si in 8,5 sec. vanuit stilstand naar 100 km/u. Nog belangrijker zijn de cijfers voor de tussensprint - dan kunt u veilig inhalen -: in de vierde versnelling optrekken van 80 tot 120 km/u gaat in 8,9 sec.; in de vijfde versnelling zit de 623 Si in 11,9 sec. vanuit 80 km/u op 120 km/u. Zijn topsnelheid be draagt 216 km/u. Prijskaartje Aan al dit moois hangt natuurlijk een stevig prijskaartje. Nou, dat klopt. De Rover 623 Si kost op honderd gulden na precies 70 mil le. Met een automatische kap is een cabriolet pas echt compleet. Men kan hierdoor ook kleine afstanden open rijden, omdat de kap zich een voudig en snel laat ope nen en sluiten. Bij de nieuwe Volkswagen Golf Cabriolet duren beide handelingen on- 0 geveer 14 seconden. Bo vendien is dit snel op en afzetten van de 'pet' ook handig als de weer goden ineens roet in het eten dreigen te gooien. Bij vrijwel alle cabrio's is het openen en sluiten van de kap kinderspel. Toch kost het tijd; men moet uit de auto stap pen en vervolgens moet ook nog de bescherm- hoes worden bevestigd. Bij een elektrisch-hy- draulisch bedienbare kap verlopen deze han delingen een stuk sim peler. Men moet alleen beide vergrendelingen aan de rand van de voorruit losmaken, daarna volstaat één druk op een knop. Ver volgens opent de kap zich en vouwt zichzelf op. Uit veiligheidsoverwe gingen werkt de auto matische kapbedie- ning bij de Golf Cabrio let alleen als de auto stilstaat, met een niet- draaiende motor, maar wel met de sleutel in het contact. Dit voor komt dat men per onge luk gaat rijden met de kap half-open (of half dicht, zo u wilt). Een half geopend dak staat als een zeil in de wind en veroorzaakt al bij een lage snelheid een enorme druk. Zelfs het meest stabiele kapfra- me houdt dan niet stand. Zo'n anderhalf jaar geleden beleefde Nederland de wereldpremière van de nieuwe Mitsubishi Galant. Zoals gebruikelijk in dit marktsegment is de Galant leverbaar met diverse motorise-ringen en uitrustingsspecificaties. Volgens de importeur heeft deze ruime middenklasser zich op de zakelijke markt sterk ontwikkeld. Toch kan de Galant wel een verkoopimpuls gebruiken. Als nieuw basis model wordt daarom nu de Galant 1.8i (zonder verdere type-aanduiding) uit ge bracht. In de klasse van de za kenauto's met een prijs vanaf 35 tot 45 duizend zijn de meeste Europese en Japanse auto merken wel met een of meer mo dellen vertegen woordigd. De con currentie in dit segment is dan ook niet mals. Ondanks zijn representatieve uiterlijk en ruime interieur gaat de verkoop van de Mit subishi Galant dus niet automatisch van een lei en dakje. Sterke punten van de Galant zijn dat hij in vrijwel alle uitvoe ringen als sedan en hatchback leverbaar is. Hierdoor is hij niet al leen een prima 'busi- ness-bolide', maar ook een ideale gezinsauto. Interessante prijs Om de Galant-verkoop een duwtje in de goede richting te geven, breidt importeur Hart Nibbrig Greeve het leverings programma nu uit met een nieuw basismodel: de Galant 1.8i. Kenmer kend voor dit nieuwe 'instapmodel' is zijn complete uitrusting en z'n interessante prijs. Standaard beschikt de Galant 1.8i over een toe- Vorige maand was het 40 jaar geleden dat de ARM (Amsterdamse Rijtuig Maatschappij) begon met de vertegen- woording van het auto merk Saab in Neder land. Thans is de Zweedse fabriek, na een moeilijke periode, op weg naar een krach tig herstel. Ook in Ne derland staan de ster ren gunstig, aldus be drijfsdirecteur K. (Karl) Wevers van de Auto Import Maat schappij. **»-. X renteller, regelbare dashboardverlichting, stuurbekrachtiging en een in hoogte verstel baar stuurwiel, van bin nenuit verstelbare bui tenspiegels, tweezijdig in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, ver stelbare hoofdsteunen voor- en achterin, in hoogte verstelbare gor dels voorin, getint warmtewerend glas, rui- tewisser met interval, mistlamp achter en ver lichting in de bagage ruimte. De Galant 1.8i staat met onmiddellijke ingang bij de Mitsubishi-dea lers in de showroom. Er geldt voor dit nieuwe basistype een verkoop prijs van 36.645,-. Signalement Skoda Favorit GLXi 'Comfort-Line': be scheiden geprijsd, maar toch luxueus en representatief uitgerust. Van dit nieuwe basismodel 1.8i verwacht de Mitsubishi- organisatie dat het de Galant-verkoop verder kan aanzwengelen. Sterke punten van de Galant zijn dat hij in vrijwel alle uitvoeringen als sedan en hatchback leverbaar is (foto boven). Met de 'Comfort-Line' uitvoering brengt Skoda een speciaal voor Nederland ontwikkelde, gelimi teerde serie van de Favorit 1.3 GLXi op de markt. Naast een moderne 1.3 liter krachtbron met Mo- notronic injectie en onder meer stijlvolle 'sea- green' metallic lak biedt deze eigentijdse hatch back volop luxe voor relatief weinig geld. Bij de Favorit Comfort-Line ligt de nadruk op com fort. Hij heeft alle luxe van de normale GLXi-uitvoe- ring plus een hele lijst extra's, zoals centrale deur vergrendeling en getint glas. Ondanks zijn exclusieve uiterlijk, comfort en pitti ge prestaties is de prijs van deze bijzondere Skoda toch bescheiden. De Favorit kost slechts 22.995,- Doelstelling voor 1994 is dat de bijna 40 vader landse Saab-dealers dit jaar 27,5 procent meer auto's verkopen dan in 1993. De totaalverkoop komt dan uit op 2150 stuks. In de eerste maanden van 1994 ligt de ver koopontwikkeling bin nen de Nederlandse Saab-organisatie vrijwel op schema. Uiteraard heeft de komst van zowel de nieuwe Saab 900 (eind 1993) als de hiervan af geleide 900 Coupé (voor jaar 1994) hiertoe bijge dragen. Voortaan legt Saab niet enkel nadruk op verde re verhoging van de pro- duktiviteit, maar ook op vergroting van de merk bekendheid in een aan tal landen. De ontwikkelings-af- deling van Opel gunt ons een blik op toe komstige verfijningen van de veiligheid stechniek. Dit naar aanleiding van verge vorderde praktijk proeven met een gea vanceerd prototype: de Omega 'Isotec'. Op zet van deze activitei ten is het vergroten van de veiligheid on der lastige weers- en verkeersomstandig heden. De naam 'Iso tec' (Intelligent Safe ty and Orientation Technology) geeft al aan waar het om draait: slimme tech nieken voor veilig heid en oriëntatie. In de testvoertuigen overheerst totaal niet de futuristische sfeer die men bij het horen van die naam mis schien verwacht. Inte gendeel: hulpmidde len als een afstandsra dar, mistsensor, infra roodcamera voor be ter zicht in het donker en moderne naviga tie- en routeplanning- technieken zijn netjes in het strakke Omega design geïntegreerd. Niet zo verwonder lijk: de Opel-inge- nieurs testen de ver fijnde veiligheid stechniek op moge lijkheden voor toe komstige seriepro ductie. Betrouwbaar heid en ergonomie spelen dus een hoofd rol. Elektronisch oog Laten we de 'Isotec' 'ns nader bekijken. De infraroodcamera is Zo werkt de Omega 'Isotec': de infrarood-camera in de gril (het rechthoek je schuin rechts naast de 'blitz') en de afstandsradar in de bumper (rondje) zullen in de 21e eeuw gemeengoed zijn in autoland. keurig weggewerkt in de gril. Hij registreert voortdurend en onaf hankelijk van de lich tomstandigheden, hoe het met het verkeer vóór de auto is ge steld. Hij registreert ook in het donker en bij mist en regen feil loos of er voetgangers, fietsers, dieren en na tuurlijk andere auto's in de rijrichting te vinden zijn. Hij geeft de contouren daarvan weer op een display in het dashboard. De infraroodtechniek is vooral geschikt om het zicht onder moei lijke omstandigheden te verbeteren. Mistsensor Opel past de infra roodtechniek ook toe bij een ander veilig hulpmiddel, speciaal bedoeld voor mist en nevel. Dit systeem in formeert de bestuur der via het kleuren- display over het zicht. Het berekent meteen de bijbehorende maximum snelheid onder die omstandig heden. Bedraagt het zicht minder dan 200 meter, dan verschijnt op het display auto matisch een waar schuwing, onder steund door een akoestisch signaaL Overigens kan de ne velsensor worden ge koppeld aan een ge modificeerde cruise- controL De automati sche snelheidsrege laar van de 'Isotec' past de snelheid dan vanzelf en onmiddel lijk aan. Afstandsradar Naast de genoemde infraroodsystemen vinden we aan boord van het testvoertuig nog een interessant veiligheidsaccessoire. Dat voorkomt kop- staartbotsingen. Ach ter de voorbumper zit een compact, radar- ondersteund meetsys teem, dat feilloos be paalt hoe ver de voor ganger op de weg van de voorbumper ver wijderd is. Deze tech niek reikt tot 140 me ter. De afstand wordt berekend aan de hand van gereflecteerde ra darsignalen. Opel koppelt deze ra dar aan een elektro nisch regelsysteem, dat in staat is gas te minderen, licht bij te remmen en bij een au tomatische versnel lingsbak zelf auto noom te schakelen. Verkeersinformatie Uiteraard is het be langrijk dat de be stuurder op de hoogte is van de actuele ver keerssituatie onder weg. Informatie, die via radiozenders wordt meegestuurd, is hierbij essentieel. De radio in de test-Ome ga kan zelfs geselec teerde verkeersinfor matie oppikken. Al leen relevante mel dingen dus. Tevens is de 'Isotec' voorbereid op de toe passing van elektroni sche verkeersgelei ding. Toekomstige routesystemen bepa len de beste weg niet alleen aan de hand van start en eindpunt van de rit, maar ne men ook verkeersin formatie in de bereke ningen mee. Daarvoor is een communicatie systeem met bijbeho rende 'zenders' langs de weg onontbeerlijk. Opel heeft in de 'Iso tec' het 'Euro Scout'- systeem geïnstal leerd. Uitwisseling van gegevens vindt hierbij plaats via in- frarood-zenders langs de weg en een onop vallend achter de bin nenspiegel gebouwde sensor. Voor vertrek geeft de bestuurder zijn/haar bestemming aan. Via de spraaksi- mulerende computer en het display wordt hij/zij dan naar zijn doel geleid. HtMSUNS COtFCÜJS ft M:.. ,j*i De beloning van een 'hole-in-one': de Laguna. Britse stijl en status, dat is de Rover 623 Si ten voeten uit. Steeds meer moderne cabrio's beschikken over het gemak van een elektrisch bedienbaar cabrio-dak; zo ook de VW Golf Cabrio. Mitsubishi V>..: - ...J;-U x -i~' V>y .,v: •'T'/ ..v M 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 21