3 CN nu ook zuinige zespitters Viercilinder turbodiesel in BMW 318 Ford Ka: studiemodel met serieuze kans Opel start cursus terreinrijden BMW vervolmaakt airbag Proefrit-centrum van Chrysler Topmodel heeft alles wat uw hartje begeert aan boord Dunlop band voor het gehele jaar HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 20 JULI 1994 PAGINA De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254Fax: 070-3952669. Sinds het begin van de jaren '90 heeft Opel zijn modellijn uitge breid met een interessant terreinwagen-programma. Zo ver schenen in korte tijd de Campo 4x4, Frontera Sport en Fronte ra Wagon op de markt, gevolgd door de Monterey met korte en lange wielbasis. Op initiatief van de Stichting 'Opel Sport Recreatie', een samenwerkingsverband van de Nederlandse Opel-importeur en de Nederlandse Opel-dealerorganisatie, worden nu 4x4 cursussen gegeven voor klanten, die een nieuwe Opel terreinwagen hebben aangeschaft. Met assistentie van het auto- en motorsportbureau Quadsport en het General Motors Opleidingsinstituut krijgen Opel 4x4 rijders de gelegenheid zich te bekwamen in het rijden met vierwielaan- drijving op onverhard terrein. De cursus wordt gegeven op het speciale 4x4 terrein van het Politie Verkeersinstituut in Lelystad. De cursusdag begint met een technische voorlichting over alle aspecten van het rijden met vierwielaandrijving. Daarna volgt het praktische gedeelte op de twee kilometer lange 4x4 baan. Hierbij wordt les gegeven in het rijden in 4 x 4 situaties. De dag wordt afgesloten met een kaartleesrit met daarin trajecten over onverharde wegen, die opengesteld zijn voor automobielen. Tot slot is er een barbecue 'in de natuur'. Eén van de primeurs bij de vernieuwde BMW 7-serie is een zit tingsensor voor het in werking treden van de airbag naast de bestuurder. Elektronica signaleert of er iemand in de rechter voorstoel zit. Doel van de zittingsensor is het voorkomen van onnodige herstelkosten: de tweede airbag hoeft bij een onver hoopte crash immers niet geactiveerd te worden als er nie mand in de bijrijdersstoel zit. Maar de onderzoekers van BMW hebben nog meer verbeteringen uitgedokterd. Zo is er een zijdelings airbag-systeem ontwikkeld. Onder reële aanrijdings-omstandigheden zijn de inzittenden hierdoor beter beschermd dan de wettelijke eisen voorschrijven. Overigens is BMW niet de eerste autobouwer, die met zo'n zijde lings airbagsysteem voor de dag komt: Volvo lanceerde ruim een jaar geleden al een zij-airbag. Anders dan bij de airbag, die geactiveerd wordt bij een frontale botsing, moet de zijdelingse airbag de inzittenden zowel zacht 'opvangen' als een beetje 'wegduwen'. In eerste instantie ontwikkelde BMW daartoe een in het portier ondergebrachte, zijdelingse airbag. Met z'n volume van 17 liter zorgt hij - ongeacht het postuur van de inzittende - voor effectieve bescherming van het bovenlichaam bij haaks tot schuin op de lengteas inwerkende botsingskrachten. Airbag op hoofdhoogte De volgende stap is een nieuwe airbag op hoofdhoogte. De2e air bag is aan de zijkant in de dakrand gemonteerd. Bij een'crash wordt een dunne slang tot een viervoud van zijn oorspronkelijke doorsnede opgeblazen. Hierdoor verkort hij zich en spant zich ge lijktijdig diagonaal voor het portierraam. Het voordeel van deze ITS, vergeleken met conventionele air bags, is de ondersteuning van deze stijve 'airbag' op twee plaat sen van de carrosserie. Hierdoor wordt de zijdelingse draaibewe- ging van het hoofd nogmaals verminderd. Gevaarlijk direct con tact met onderdelen van de auto wordt aldus vermeden. Chrysler Import Holland, de importeur van Chrysler, Dodge en Jeep, opende onlangs de deuren van zijn nieuwe 'Proefrit-Cen ter'. Dit centrum, waar men gelegenheid heeft alle modellen en versies aan de tand te voelen, is gevestigd in het pand van de importeur, op het industrieterrein van de centraal in Neder land, nabij de A2 en A27 gelegen plaats Vianen. Chrysler-dealers beschikken over een breed scala van automo bielen. Van de stoere Jeep tot de gedistingeerde Vision, van de nuchtere Dodge Ram Van tot 's werelds populairste 'ruimte-auto', de Voyager. Elk type - behalve de unieke Dodge Viper - in talrijke specificaties. Zo zijn van de Chrysler Voyager bijvoorbeeld alleen al bijna 20 uitvoeringen leverbaar. Voor de dealers is het vrijwel onmogelijk al deze modellen als de monstratie-auto's op voorraad te hebben. Dank zij het nieuwe 'Proefrit-Center', dat importeur en dealer-organisatie samen heb ben opgezet, kunnen de klanten nu toch de auto van hun keuze testen en bijvoorbeeld de benzine- en dieselversie van een model met elkaar te vergelijken. Gemiddeld staan er 25 auto's klaar voor een proefrit. is Eind 1993 zette Hyundai de nieuwe Sonata op de Nederlandse wegen. Thans komt het topmodel, met een drieliter V6 24-kleppen motor, de gelederen versterken. Importeur Greenib Car verwacht dit jaar zo'n 1000 Sonata's te verkopen. De hoge verwachtingen van de importeur zijn mede gebaseerd op het gegeven, dat de Zuid-Koreanen bij het ontwikkelen van de nieuwe 1 IMtó# Sonata zo veel mogelijk rekening hebben gehouden met de Europese smaak. De constructeurs gaven de huidige Sonata een langere wielbasis dan zijn voorganger en gro tere spoorbreedten Daarop tekenden de stilisten een langer en bre der, maar te gelijk iets lager koets werk. De Zuid-Kore- aanse stilis ten zorgden voor een eigentijdse vertaling van het be grip 'klassie ke sedan'. Zij maakten van de Sonata een moderne auto. Tevens accentueren ze de status en klasse die bij zo'n grote sedan met aparte koffer- - bak horen. Natuurlijk heeft de auto een front in 'family- look'. De gestileerde 'H', het Hyundai-logo, prijkt pontificaal op de grille, die de vorm heeft van een oosterse, gestaalde glimlach. Hoewel de koplampen kleiner werden, hebben ze een hogere lichtop brengst dank zij nieuwe, speciaal gevormde re flectoren. Verder ken merkt het uiterlijk zich door het grote glasop pervlak, dunne dakstij len, de vrij hoge achter steven en niet te verge ten twee uitlaatpijpen. De voorgaande Sonata was al een ruime auto; het huidige model over treft hem nog. Zuinige zespitters Nieuw in het Sonata- programma zijn dus de zescilinder-versies. Ze worden aangedreven door een drieliter V6 motor, goed voor 107 kW/146 pk bij 5000 om- w/min. De motor staat dwars voorin. Z'n beste koppel bedraagt 230 Nm bij 2400 omw/min. Dit betekent volop vermo gen en genoeg trek kracht 'onderin' (bij lage toeren). Alle versies hebben een automati sche transmissie. Wat uitrusting betreft zijn de zescilinder-mo- dellen voorzien van standaard stuurbe krachtiging, in hoogte verstelbaar stuurwiel, lichtmetalen velgen (6J x 15) met 205/60 R 15 banden, elektrisch be- dienbare portierramen, een FM/AM radio/cas settespeler met elektri sche antenne, centrale deurvergrendeling, ge tint glas en een airbag voor de chauffeur. Qua luxe en comfort is de So nata V6 uitbundig uitge dost. Solide sturen Rijden met de Sonata V6 is een waar genoe gen. Hyundai brengt met deze automobiel een royale reislimousi- ne op de markt, waarin het de inzittenden, aan niets ontbreekt. Ook het rijgedrag staat op voor treffelijk niveau, zij het dat de vering nogal soè- pel is afgesteld. Toch beroept Hyundai zich erop dat de Sonata op een verbeterd, stijver platform is gebouwd. Samen met de grotere wielbasis en de spoor breedten is dit natuur lijk een goed uitgangs punt voor een vernuftig weggedrag. Bij het aftanken na 400 testkilometers ver dwijnt er 50 liter lood vrij in de tank. Dit bete kent een doorsnee ver bruik van 1 op 8. Prijzen De V6-reeks begint met de 3.0i GLS X van 51.590,-; het absolute vlaggeschip, de 3.0i GLS XXL kost 62.450,-. Zo'n 10 jaar geleden waren BMW en diesel motoren nog onverenigbare grootheden. Te genwoordig zijn de dieselaggregaten niet meer weg te denken uit het BMW-modelaan- bod. Thans presenteert BMW een kleine vari ant van de succesvolle 2.5 liter zescilinder turbodiesel. De nieuwe viercilinder turbo-die sel is direct van deze zescilinder afgeleid. Hierdoor beschikt de nieuwe motor over het potentieel en de technische verfijning, waar mee de 325td/tds en de 525td/tds al jaren aan de top van hun klasse staan. Net als bij de 2.5 liter zescilinder ontleent de 1665 cm3 viercilinder - door sterke technische verwantschap - zijn kracht aan de voordelen van bouwwijze en systeem: wervelkamers met indirecte inspuiting, twee kleppen-tech- niek en een uitlaatgas turbocompressor met intercooler. Eigenschappen als zuinigheid, krachtsontwikkeling en comfort zijn geheel in balans. Met z'n geluidsniveau van maxi maal 74 dB(A) voldoet de 318tds nu al aan de in het najaar van 1995 van kracht wordende EG-richtlijn. Vroeger werd de auto mobilisten vaak aange raden in de winter ande re autobanden te laten monteren; banden met een grover profiel en daardoor extra veel grip op de weg. Wie op win tersport gaat, kan over deze situatie meepra ten. Moderne banden technieken maken het echter niet langer nood zakelijk om twee keer per jaar van band te wis selen. Toch worden er 's winters nog steeds an dere eisen gesteld aan de autobanden dan zo mers. Daarom ontwik kelden de fabrikanten banden, die zowel 's zo mers als 's winters opti maal voor de dag ko men. Bandenfabrikant Dunlop presenteert nu de nieuwste band, die geschikt is voor elk jaar getijde: de Dunlop SP 'All Season' M2. Deze nieuwe band biedt met name in de winter betere rij-eigenschap- pen dan een zomerband. Hij is geschikt voor klei ne en middenklasse au to's. Dunlop levert de SP 'All Season' M2 in twaalf maten. Drukke wegen, weinig parkeerruimte, zuinig omgaan met grondstof fen en lage motoremis sies vragen om aange paste auto's. Ford toont met zijn studiemodel 'Ka' het prototype van een moderne kleine auto, zoals die in de 21e eeuw de wegen gaan bevolken. Voorlopig heeft de 'Ka' als taak op autoshows reacties te vergaren. Het is ech ter geen geheim dat Ford werkt aan een mo del, dat in het program ma nog onder de Fiesta komt. Dat er in die 'Kleinwagen', zoals de Duitse ontwerpers hem noemen, ook elemen ten van de 'Ka' terugke ren, lijkt aannemelijk. Volgens de Egyptische mythologie was 'Ka' een geest die als le venskracht huisde in een mens of een stand beeld. Met de naam 'Ka' verwijst Ford ook naar de letter 'K', die in Duitsland wordt ge bruikt op de kenteken platen van auto's die uit Keulen - de baker mat van Ford in Duits land - komen. Kenmerkend voor de 'Ka' zijn de ronde vor men. Immers, wie bij een compacte auto over maximale binnenma- ten wil beschikken, komt bij de bolvorm uit. Ook de 'Ka' beant woordt aan deze wis- kundewet. In de 'Ka' heeft Ford alle kennis verwerkt, die het merk heeft opgedaan bij in tensieve bestudering van de wensen die heersen bij kopers van mini-auto's. Afgeronde indruk Aan het uiterlijk van de 'Ka' valt geen rechte lijn te ontdekken. Ron de elementen, zoals de grote cirkelvormige koplampen en de half- bolvormige buitenspie gels, benadrukken dit effect. Door de ellips vormige richtingaan wijzers en de drie luch tinlaten heeft de 'Ka' een markant voorko men. Verder valt het front op door het 'gemis' van een echte bumper. Het fröntpaneel, dat nu de taak van de bumper overneemt, loopt vrij ver omhoog door en ta melijk ver naar achte ren. Ook de achterkant maakt een afgeronde indruk. De royale ach terruit is vrijwel rond. Forse amandelvormige achterlichten vormen een veilig, en toch speels element. Net als aan de voorkant ontbreekt aan de ach terzijde een echte bum per. Een harmonisch in de bolle koetswerklijn opgenomen paneel fun geert nu als bumper. Vóór- en achterbumper kunnen kleine aanrij dingen zonder blijven de littekens verwer ken. Door de wielen zo ver mogelijk op de hoeken van de carrosserie te plaatsen, ontstaat veel binnenruimte. Qua wielbasis doet de 'Ka' nauwelijks onder voor de Fiesta. Mede hier door staat ook de hoe veelheid leefruimte in de 'Ka' op Fiesta-ni- veau. Aangenaam verpozen Om aan te tonen dat een kleine automobiel niet synoniem hoeft te zijn, met afgeslankt in de betekenis van 'uit gekleed', voorziet Ford de 'Ka' van alle denk bare luxe en comfort. Alles wat uw hartje be geert, zit aan boord. Stuurbekrachtiging komt zowel het rijge drag als de veiligheid ten goede. Een uitge breide klimaatregeling zorgt voor een optimaal leefklimaat in de auto, ongeacht de weersge steldheid. Elektrische raambediening zit in het basispakket. Moderne motoren Aan het motorenfront zijn thans veel ontwik kelingen gaande. Zo werkt Ford aan een su- perzuinige, 'schone', kleine tweecilinder tweetakt diesel; op het gebied van elektrische aandrijving staat de techniek evenmin stil. Daarnaast worden ook conventionele aandrijf- mogelijkheden, zoals de viertakt benzine- en dieselmotor, steeds verbeterd. Ten slotte zijn er de Hybride-mo toren, die zowel ele menten van de ver brandingsmotor als de elektromotor in zich verenigen. Al deze mo toren kunnen als krachtcentrale van de 'Ka' gaan fungeren. Mocht de 'Ka' - in meer of minder aangepaste vorm - over een paar jaar in de showrooms verschijnen, dan be slist Ford vlak voor de introductie welke van de motorconcepten de best geschikte en meest milieuvriendelij ke keuzemogelijkheid is. Terreinrijden krijgt men enkel door training en met deskundige be geleiding goed onder de knie. Feitelijke bestaat het nieuwe zijdelingse airbag-systeem van BMW uit twee airbags: een in de deur en een airbag op hoofdhoogte. Van Chrysler Vision tot Jeep Cherokee en van Le Baron Convertible tot Viper V10: bij het 'Proefrit-Center' van de Chrysler-organisatie staan deze auto's klaar om te worden geprobeerd. Q. Hyundai Sonata Met de thans leverbare zescilinder versies completeert Hyundai nu z'n nieuwe Sonata-lijn. .:.Xx J.;. LD 883? :v. BMW heeft voor de 3-serie een uiterst moderne turbo-dieselmotor van 1665 cm3 ontwikkeld. Door toepassing van de nieuwste polymeertechnie ken wist Dunlop de verhardingstemperatuur van het rub ber van deze SP 'All Season' M2 band aanmerkelijk te verlagen, zonder dat de eigenschappen op een nat weg dek hieronder lijden. Ford werkt aan een 'city-car', die in het programma nog onder de Fiesta komt. Dit prototype 'Ka' is een eerste aanwijzing in welke richting de Ford-ontwerpers denken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 11