Nederlandse benzine duurste van heel Europa groter, sterker, duurder •N Vredestein met Route 94 Volvo-dealers gebruiken cd-i Nieuwe Ferrari kleeft aan de weg Air-conditioning zorgt altijd voor aangenaam leefklimaat Vierpitter vervangt de driecilinder motor Accord met nieuwe motorversie en meer opties Bestelwagen Fiat/PSA: Van of the Year '94 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 27 JULI 1994 PAGINA 13 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. Onder de titel 'Route 94' voert bandenfabrikant Vredestein tot 14 augustus een promotiecampagne. Voor de consument zijn er bij deze actie interessante prijzen te winnen, waaronder reis- cheques met een waarde van 3.000,-. De naam van de actie is een knipoog naar de vermaarde 'Route 66', ooit één van Amerika's belangrijkste autowegen. Vredestein heeft een speciale 'Route 94' folder uitgebracht met tips voor vei lig autorijden en voor bandenonderhoud. Ook zijn reischeques ter waarde van 3000,- te winnen door de totale afstand te raden tussen de hoofdsteden van de lidstaten van de Europese Unie en door een originele slagzin te bedenken. Als eerste automerk in Nederland gaat Volvo de interactieve compact-disc (kortweg: CD-i) gebruiken in de showroom. Het eerste Volvo CD-i systeem werd onlangs geplaatst bij Volvo- dealer De Jong Rotterdam B.V. Eind augustus hebben alle 105 vaderlandse Volvo-dealers de beschikking over deze appara tuur, die unieke presentatiemogelijkheden biedt. Met de interactieve compact-disc kan de klant in de showroom elke Volvo in elke leverbare kleur bekijken, evenals in verschil lende kleuren en uitvoeringen als het om de bekleding van het fneubilair gaat. Verder kan het CD-i systeem uitgebreide pro- duktinformatie geven over de nieuwe Volvo 960. Later wordt het systeem uitgebreid met de 400- en 800-modellen. Dank zij de CD-i apparatuur krijgt de klant een veel duidelijker beeld van de daad werkelijke uitvoeringen van de door hem of haar gewenste auto mobiel. Nieuws van Ferrari is steevast Groot Nieuws, inderdaad met hoofdletters. Enerzijds omdat dit Italiaanse sportwagenmerk altijd voor spraakmakende noviteiten zorgt, anderzijds omdat Ferrari maar hoogst af en toe met een nieuw model voor het voetlicht komt. Inmiddels staat de jongste telg van de Ferrari- familie in de showroom van Ferrari Import Kroymans in Hil versum: de F355. Ferrari heeft voor de F355 een compleet nieuw uiterlijk ontwor pen, waarin elementen van de adembenemende Ferrari 456 GT zijn terug te vinden. De auto is er in twee uitvoeringen, waarvan een met uitneembaar dak. Uiteraard is de F355 voorzien van voor uitstrevende techniek. De 3,5 liter V8-middenmotor heeft maar liefst 5 kleppen per cilinder; totaal dus 40 kleppen. Hij levert een indrukwekkend aantal pk's, die zorgen voor fenomenale presta ties: optrekken van 0 naar 100 km/uur in slechts 4,7 seconden en een topsnelheid van 295 km/uur. Compact en glad Ferrari en huisontwerper Pininfarina laten met de nieuwe F355 opnieuw zien dat het mogelijk is binnen compacte afmetingen en met maximale aandacht voor aërodynamica een tijdloos elegante en tegelijkertijd stoere sportwagen te bouwen. De auto is glad uitgevoerd. Een van de bijzonderheden van de F355 bevindt zich onder de auto; de bodem heeft een vlakke af- dekplaat, die voor optimale luchtgeleiding onder de auto zorgt. Hierbij wordt de lucht via twee kanalen aan de achterzijde afge voerd. Het resultaat is een 'grondeffect' (de auto zuigt zich vast aan het wegdek) waardoor stabiliteit en bestuurbaarheid bij hoge re snelheid op een uitzonderlijk hoog niveau zijn gebracht. Wie bij air-conditioning alleen denkt aan het verkoelende ef fect op hete zomerdagen, ziet toch een paar belangrijke aspec ten over het hoofd. Want een air-conditioning doet veel meer dan alleen koelen; hij zuivert, ontwasemt en verkwikt. Met aan air-co kan de automobilist in alle jaargetijden een klimaat creëren, waarbij hij of zij zich het lekkerst voelt. Primair is een air-conditioning het ideale hulpmiddel om op war me dagen de temperatuur in de auto op een leefbaar peil te bren gen. Sterk gestroomlijnde moderne automobielen hebben als na deel dat het interieur snel opwarmt, zelfs op dagen dat het kwik niet tot tropische waarden stijgt. Met een air-co aan boord hoeft u er dan niet langer warmpjes bij te zitten... Maar er is meer. Talrijke omstandigheden beïnvloeden het auto klimaat. Het gevoel van (on)behaaglijkheid in de auto wordt mede bepaald door factoren als comfort, temperatuur, luchtcircu- latie, wel of geen frisse lucht (tabaksrook en/of uitlaatgassen van voorgangers) en luchtdruk. Een air-co zorgt er te allen tijde voor dat de inzittenden van de auto zich prettig voelen zodra de auto vertrekt en aan het einde van de rit even kiplekker uitstappen. Allergie-lijders vinden eveneens baat bij een air-co, omdat het systeem stof, stuifmeel en andere luchtverontreiniging opneemt. Ook kan de air-co de lucht laten recirculeren. Handig als u bij het filerijden geen buitenlucht wilt aanzuigen. Juist in najaar en winter bewijst een air-co, samen met de be staande verwarming, het nut van klimaatbeheersing. Geen last meer van beslagen ramen, vocht en klamheid. Vanwege de meerprijs is het vaak onverstandig om een air-co af- fabriek te laten inbouwen, aangezien u er dan ook nog eens BPM over moet betalen. Achteraf inbouwen is echter een prima alter- nati f. Informeer ernaar bij uw dealer. Volgens een Duits on derzoek is van alle EU- landen de prijs van een liter ongelode Eurosu per in Nederland het hoogst. Op de peilda tum 25 april 1994 be droeg in Nederland de prijs van een liter 'Eu rosuper unverbleit' 168,2 Pfennig. Italië is een goede tweede met 164 Pfennig pro Liter; Duitsland is derde: 154,5 Pfg/Liter. Luxemburg is verre weg het goedkoopste land om benzine te tan ken, gevolgd door het Verenigd Koninkrijk, Griekenland, Spanje, Ierland en Denemar ken. Portugal, België en Frankrijk ontlopen elkaar niet veel. Vakantiegangers, die de komende weken door Europa gaan toe ren of wie zakelijk re gelmatig per auto de grens oversteekt, kun nen met de gegevens van dit Duitse onder zoek hun voordeel doen. Accijnstoeslag Uit het Duitse onder zoek blijkt dat de brandstofprijzen, voor dat de respectievelijke overheden er hun ac cijns op loslaten, elkaar in de Europese Unie weinig ontlopen. Zon der belasting ligt de prijs voor een liter loodvrij rond de 40 Pfennig. Het is vooral de Neder landse overheid die de automobilist de das omdoet. Op iedere liter loodvrij wordt in ons land maar liefst 125 Pfennig (ruim 1,40) accijns geheven. Dit is de hoogste accijnshef fing op brandstofge- bruik van de hele EU. En dat terwijl de Ne derlandse belastingen en premieheffing ook nog 'ns het hoogste zijn van de hele EU. Suzuki heeft het afgelopen decennium leuk geboerd dank zij de Alto en de Swift. Na ruim 10 jaar trouwe dienst is de Alto aan vervanging toe. Dat gebeurt binnenkort. De nieuwe Alto is een slag groter dan zijn voorganger. Ook motorisch gaat de Alto er flink op vooruit: de driecilinder krachtbron maakt plaats voor een heuse viercilinder die zorgt voor een vermogensgroei van maar liefst 60 procent. Da's niet mis. Op de Bedrijfswagensalon van Genève presen teerden Fiat en de PSA-merken Citroën en Peu geot eerder dit jaar hun gezamenlijk ontwik kelde bestelauto. De drie versies van dit pro ject dragen de namen Fiat Ducato, Peugeot Boxer en Citroën Jumper. Aan deze auto's, die gebouwd worden in de Sevel-fabriek in Noord- Frankrijk, is zojuist de titel 'Van of the Year 1994' ('Bestelauto van het Jaar 1994') toege kend. De titel 'Van of the Year' wordt sinds 1992 ieder jaar toegekend door een jury van 14 vakblad journalisten. Zij vertegenwoordigen de belang rijkste Europese transportbladen. Al 18 jaar kiezen zij de 'Truck of the Year'; sinds 1992 is daar de verkiezing van de 'Bestelauto van het Jaar' bijgekomen. Nederland wordt in de jury vertegenwoordigd door P.C. (Pieter) Wieman, hoofdredakteur van Truck Transport Management. Volgens het juryrapport is er bij nieuwe Fiat Ducato, Peu geot Boxer en Citroën Jumper sprake van „een technisch geavanceerd en innovatief concept, dat uitstekend beantwoordt aan de eisen van de klant. Dit is mede te danken aan de uitge breide reeks versies, die zowel gericht zijn op goederentransport als op personenvervoer. Tevens toont het produkt uit Sevel een meer dan geslaagde industriële samenwerking tus sen twee belangrijke Europese autoproducen ten, te weten Fiat en de PSA-groep (Peugeot en Citroën)". De titel 'Van of the Year' werd eerder toege kend aan de Volkswagen Transporter (1992) en de Nissan Sunny Van (1993). De officiële overhandiging van de bij de verkie zing behorende trofee gebeurt tijdens de 55e IAA voor bedrijfsauto's, die van 3 tot 11 sep tember aanstaande in de Duitse stad Hannover plaats vindt. Omdat verbeteringen nu eenmaal geld kosten, staat de nieuwe Alto voor 17.995,- in de prijslijst. Dat is 2500 gulden duurder dan de 'oude' Alto GLS, die overigens nog leverbaar blijft. Importeur Nimag krijgt dit jaar namelijk slechts 600 nieuwe Al to's. Veel te weinig om aan de vraag te vol doen. Zelfs aan de 4000 Alto's, die de vader landse Suzuki-dea lers in 1995 mogen verkopen, kon men wel 'ns dik te kort komen. Voor alle duidelijkheid: de goedkoopste Swift, met dezelfde éénliter motor als in de nieuwe Alto, kost 19.595,-. Volgens importeur B.V. Nimag is de nieuwe Alto uiterst economisch in het gebruik en is de ver koopprijs zeer scherp. Daar valt weinig op af te dingen. De nieuwe Alto is goedkoper dan een concurrent als de Suba ru Vivio, waarvoor de prijslijst begint bij 18.650,-. De kleinste Daihatsu en de Fiat Cin- quecento zijn wel iets goedkoper, maar zij moeten motorisch in de Alto hun meerdere her kennen. Vergeleken met de 'oude' Alto is de nieuwe ling groter gegroeid. Hij is langer en breder, maar niet hoger. Met deze maatyoering staat 'Stilstand is achteruit gang'. Dat geldt vooral in sectoren waar de techniek - letterlijk en figuurlijk - niet stil staat, zoals de auto branche. Vandaar dat Honda zijn eigenlijk nog kersverse Accord - hij kwam medio 1993 op de markt - nu al veran dert, verbetert en op waardeert. Zo is het leveringspro gramma verder uitge breid, terwijl ook de keuze aan opties is ver groot. Tevens is er nu voor alle typen een air bag verkrijgbaar. Door metje met de Alto 1.0 valt de nieuweling op door een verfijnd rijge drag. Als we 'ns even uitpro beren waar de grenzen van deze Alto liggen, blijkt hij met gemak de opgegeven topsnelheid van 150 km/uur te halen. Op de teller komt de naald dicht in de buurt van het getal 160. Over de trekkracht en het pit tige rijkarakter van de nieuwe Alto 1.0 zult u mij dus niet horen kla gen. luchtinlaat in de 'phan- tom-grey'-grille. In het interieur is voor model jaar '95 zwarte kunststof gebruikt. effect, terwijl tevens de stroomlijn verbetert en het windgeruis vermin dert. Dit is gunstig voor het brandstofverbruik. Door zijn vloeiende lij nen, afgeronde vormen en goed gekozen pro porties oogt de kakel verse Alto harmonieus. Ook het interieur maakt een rustige, harmonieu ze indruk. De gekozen kleurstelling, doordach te vormgeving en mate rialen sluiten smaakvol op elkaar aan. Tijdens een flink om- deze aanpassingen zag importeur Honda Ne derland zich genoopt een kleine prijsverho ging door te voeren. Zo is het basismodel 1100 gulden duurder. Maar met 39.990,- blijft de prijs nog net onder de magische grens van 40 mille. ■Van buiten is de nieuwe lichting van de Accord herkenbaar aan de ver chroomde strip van de Grootste wijzigingen is de komst van een LS- versie met een tweeliter injectiemotor van 85 kW/115 pk bij 5300 om- w/min. Honda claimt dat door toepassing van een frictie-afhankelijke stuurbekrachtiging - in plaats van een snelheid safhankelijk systeem - de rijkwaliteiten van de Accord Sedan voor mo deljaar '95 licht zijn ver beterd. de Alto aan de top van zijn klasse. De nieuwe Alto onder scheidt zich vooral door zijn neuspartij van de vorige Alto. De koplam pen zijn minder vier kant dan de lichtblok- ken van de GLS; de voorbumper is meer af gerond en beter in de koetswerklijn opgeno men. Bij de nieuwkomer zijn de ruiten (van getint glas) vrijwel naadloos in het koetswerk geplaatst. Dit heeft een esthetisch Feestelijke ingebruikname van het eerste Volvo CD-i systeem in Rot terdam. Links directeur Th. de Jong en rechts de heer J.M. van Vugt, marketing-directeur Volvo Benelux. Ferrari F355: carrossier Pininfarina schiep een koetswerk met de uit straling van een bliksemschicht. De winnende voertuigen: Citroen Jumper, Fiat Ducato en Peugeot Boxer (van linksaf). Suzuki Alto Het dashboard van de nieuwe Suzuki Alto maakt een verzorgde, complete indruk. Kittig, kordaat, kloek, kwiek, kostelijk eri kleurrijk (want leverbaar in rood, wit en blauw): de nieuwe Suzuki Alto kan en moet het verkoopsucces van zijn voorganger continue ren. Honda Accord jaargang 1995 VI

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 13