Politici en bewoners roeren zich: Centraal meldpunt voor ouderen en gehandicapten Duo steelt zeven auto's Burgerlijke Stand Fietsen gestolen Vrijwilligers voor visiteclubs Inloopconcert Grote Kerk Inbraken op Broersvest HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 PAGINA 10 WATERWEG NOORD - De mogelijke komst van een zwavelverwerkende fabriek aan de Vulcaan- haven in Vlaardingen, blijft de gemoederen bezig houden. Het CDA- statenlid W. van Kat wijk heeft Milieugede puteerde Hans van der Vlist er schriftelijke vragen over gesteld. Saillant detail daarbij is dat de CDA-freactie in de Vlaar dingse gemeenteraad de wet houder van Milieu groen licht heeft gegeven voor de voorbereiding van de komst van de fabriek. Ook de fractie van de Socialis tische Partij in Vlaardingen is ontvreden over de gang van zaken. Fractievoorzitter Ton van Immerzeel stoort zich aan de doorgang van de voorberei dingen terwijl er door het Vlaardingse gemeentebestuur zo weinig informatie kan wor den verstrekt over eventuele gevolgen van de komst van de fabriek van het bedrijf PRO- COR. „Een paar maanden geleden werd dit onderwerp in de com missie Milieu behandeld." zegt Van Immerzeel, „maar we kroegen toen slechts heel sumier informatie. Daarom hebben wij uiteindelijk ook te gen gestemd. In de daarop volgende commissievergade ring kwamen er twee heren van het bewuste bedrijf voor lichting geven. Maar ook van hen kregen we nauwelijks wat te horen, behalve dan dat het met het bedrijf niet best ging en dat daarom de komst van de zwavelfabriek zo belang- rijjk was." Gehucht Van Immerzaal is vervolgens zelf op onderzoek uitgegaan. De SP-fractievoorzitter: „Om dat er natuurlijk ook die in middels beruchte brief uit Frankrijk was over een verge lijkbaar bedrijf, heb ik bijvoor- beeld de plaats waar die fa briek staat geprobeerd op de kaart op te zoeken. Dat plaats je blijkt echter zo klein te zijn, dat het op de kaart niet eens te vinden is. Dan vraag ik me af: ze willen zo'n gehucht toch niet gaan vergelijken met een plaats als Vlaardingen?" Tijdens de meest recente ver gadering van de commissie Milieu heeft Immerzeel in een betoog een vijftal punten van bezwaar aangehaald in ver band met de fabriek. „Afgezien van het feit dat er op mijn verhaal nauwelijks werd gereageerd, bleek het ook slechts heel summier te zijn weergegeven in de notu len die ik later ontving. Ik vind dit echt een hele vreemde zaak. De komst van zo'n fabriek is toch niet zo maar iets, maar er is nauwe lijks informatie over beschik baar. En dat, terwijl je als ge meenteraadslid vaak over de meest pietluttige zaken hele stapels papier op je bureau krijgt." Uitplaatsen Statenlid Van Katwijk vraagt Van der Vlist in zijn brief of het de gedeputeerde bekend is dat er in Vlaardingen en Schiedam-West onrust is ont staan over het voornemen de zwavelfabriek te bouwen. Van Katwijk vraagt of het college van Gedeputeerde Staten een toelichting kan geven over de mogelijke risico's van een ves tiging in dit gebied. Daarbij wil hij weten of het juist is dat bij een calamiteit een groot deel van Schiedam en Vlaar dingen het risico loopt op overlast in de vorm van de be kende rotte-eierenlucht en dat bij normaal functioneren van deze fabriek deze lucht in de onmiddellijke nabijheid van het gebouw vaker zal voorko men. Tenslotte vraagt Van Katwijk: „Strookt de vestiging van de zwavelfabriek met het recent in gang gezette ROM-beleid (Ruimtelijke Ordening en Mi lieu, redactie) met betrekking tot het uitplaatsen van milieu- hinderlijke bedrijven uit wooncentra?" Recentelijk heeft ook de Be woners Vereniging Schiedam- West (BVSW) zijn ongerust heid uitgesproken over de voorbereidingen voor de komst van de fabriek. Daartoe schreef de BVSW een brief aan het Vlaardingse college van burgemeester en wethou ders. Zeker gezien de vaak heersende westenwind vrezen de Schiedammers voor heel wat stank- en stofoverlast. In de brief wees de BVSW erop dat juist de afgelopen tijd het aantal klachten over stankoverlast in onze regio sterk is gestegen. De bewo nersvereniging heeft al ver klaard „om niets ongemoeid te laten om deze fabrieksvesti- ging tegen te gaan". SCHIEDAM - Maandagoch tend stond de telefoon bij het Centraal Meldpunt roodgloei end. Ouderen en gehandicap ten worden - als het goed is - vanaf deze week niet meer van het kastje naar de muur gestuurd. Alle vragen over aangepaste thuiszorg, opna me in een verzorgingstehuis, visiteclubs of het zogenaam de tafeltje-dekje, kunnen via het Centrale Meldpunt wor den gesteld. Vanuit het meld punt wordt alles geregeld; er worden contacten naar de verschillende instanties ge legd. Het door de gemeente gesub sidieerde Centraal Meldpunt is iets nieuws in Schiedam. Het is een plaats waar ieder een, met name ouderen en ge handicapten, maar ook hun fa milieleden, met al hun vragen over zorgvoorzieningen in Schiedam terecht kunnen. Het nieuwe eraan is dat men sen er niet alleen terecht kun nen voor informatie en voor lichting, maar zich ook kun nen aanmelden. Er wordt be keken wat het beste antwoord is voor de bestaande proble men. Urgent Dat wil echter niet zeggen dat alle problemen opgelost kun nen worden. Het veranderde beleid en bezuinigingen in de zorgvoorziening zijn daar de oorzaak van. Een 83-jarige al leenstaande vrouw die on langs aan haar borst is geope reerd en graag naar een ver zorgingstehuis wil, komt niet eens op de wachtlijst. Haar ge val is niet urgent. Tegenwoor dig is het zo dat men pas naar een verzorgingstehuis kan wanneer men toe is aan ver plegende zorg. Van de oude ren boven de 65 jaar wordt slechts 7% en van de ouderen boven de 75 jaar 20% opgeno men in een verzorgingstehuis. Het beleid is mensen steeds langer thuis te houden omdat opname in een verzorgingste huis ook niet het paradijs op aarde is. De bovengenoemde mevrouw behoort nog tot de grote groep zelfstandige oude ren en zal via het Centraal Meldpunt te horen krijgen dat zij niet op de wachtlijst van een verzorgingstehuis kan worden ingeschreven. Wel komt zij in aanmerking voor thuiszorg en kan zij wanneer zij zin heeft om met andere ouderen in contact te komen, aangemeld worden voor de zo genaamde visiteclub. Het Cen traal Meldpunt legt in ieder geval het contact met de be treffende instanties. Informatie Het Centraal Meldpunt is een samenwerkingsverband tus sen Thuiszorg NWN, GGD NWN, Gemeentelijke Sociale Dienst, Stichting Maatschap pelijk Werk Schiedam, Stich ting Welzijn Ouderen/Indica- (Vervolg na). van voorpagi- tiecommissie Schiedam en de afdeling Maatschappelijke Aangelegenheden van de Ge meente. Men kan bij het Centraal Meldpunt, naast vragen over zorgvoorzieningen zoals bij voorbeeld maaltijden, aanvra gen verzorgingstehuis en thuiszorg, ook terecht voor in formatie en voorlichting over huisvesting, bijvoorbeeld aan vragen voor service/aanleun woningen, financiële aangele genheden, inschrijving activi teiten dienstencentra en cur sussen van de Seniorenschool (start september 1994). De functionaris van het Cen traal Meldpunt, Marianne Dik- stra, is bereikbaar van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur op de Van Swindensingel 40, telefoon 4264022. Eigenlijk is de Schie- damse Westmolenstraat niets bijzonders. Ze ver bindt twee grachten, hier in het spraakge bruik havens geheten. Een dwars op de rooi lijn gebouwde negen tiende eeuwse school domineert het beeld. Aan het eind versmalt de straat zich tot een steeg. Toch is het in de ogen van Schiedam mers een dierbaar stuk je stad. Dat legt de stadsvernieuwing dui delijke beperkingen op. Maar het biedt ook nieuwe kansen. Dankzij het concept 'reëel res pect' is het mogelijk de ziel van het buurtje te redden. Schiedam wacht nu met spanning op de uitslag van een architectenprijsvraag. Door Han van der Horst De historische stad kenmerk te zich tot in de achttiende eeuw door aan weerszijden bebouwde straten met daar achter grote tuinen. De op bloei van het legendarische jeneverbedrijf veroorzaakte een sterke verdichting van de bebouwing. Nog kent de stad veel gebouwen die vroe ger zijn neergezet als brande rij. De buitenste vest wordt omkranst door vijf giganti sche molens - ooit waren het er veel meer - die het graan maalden voor de alcoholpro- duktie. De tuinen werden vol gebouwd met een labyrinth van lage rijtjeshuizen voor de brandersknechts. In het alge meen bestonden die uit een of twee kamertjes met een vliering. Deze verdichting is tot in de jaren zeventig her kenbaar gebleven. Langs de Lange en de Korte Haven, die de binnenstad doorsnijden, verrezen de herenhuizen van de grote branders. De monu mentaliteit van de stad is er nog steeds een uit de acht tiende en vroege negentiende eeuw. Kaalslag Van de jeneverbranche is niet veel meer over. De arbeiders huisjes achter de straten zijn in de jaren zestig en zeventig massaal afgebroken om ver vangen te worden door nieuw bouw, vooral in de sociale sec tor. Hierbij is nauwelijks reke ning gehouden met het histo risch karakter. De dominante generaties uit de jaren vijftig, zestig en zeventig wilden radi caal afrekenen met een verle den, dat zij allereerst ervoeren als een kwade tijd, geken merkt door armoede en ernsti ge sociale problemen. Zij ver vingen de erfenis - menson waardige woningen - door menswaardige nieuwbouw be stemd voor nazaten van wie ooit in die ongezonde krotten achter de straten van de bin nenstad leefden. Tegenwoordig ziet men in 'Schiedam met gemengde ge voelens op deze kaalslag te rug. De herinnering aan de vochtige krotjes is vers ge noeg om begrip op te kunnen brengen voor deze radicaliteit. Anderzijds leeft het besef, dat veel verloren is gegaan, wat de binnenstad ook heel aantrek kelijk had kunnen houden. Er is een herwaardering ontstaan voor het drankverleden, waar voor men zich ooit schaamde, dat komt onder meer tot ui ting in het zorgvuldig behoud van de vijf overgebleven mo lens en een historische bran derij in oprichting. Schiereiland De reëel-respect-benadering bleek een uitstekendinstru ment voor de werkgroep West molenstraat en omgeving om onder verantwoordelijkheid van het gemeentelijk project team Centrum een stadsver nieuwingsplan uit te werken. Óndanks de in principe zeer uiteenlopende visies binnen dit gezelschap, dat is samen gesteld uit vertegenwoordi gers van de bewonersvereni ging Centrum, de stichting KunstWerkt, de Historische Vereniging Schiedam, de Stichting beschermd Stadsge zicht Schiedam en de Dienst Gemeentewerken Wat trof deze werkgroep aan? De voor en de binnenstad ge zichtsbepalende Lange en Korte Haven slingeren zich aan de oost- en noordkant in een grote boog om het gebied je heen. Aan de westkant maakt de Nieuwe Haven er een schiereiland van. Onge veer op de helft zorgt de West molenstraat voor een verbin ding tussen beide grachten. Een brede steeg, De Elzen- steeg voert van de Westmolen straat naar de Korte Haven. Ten zuiden van de Westmo lenstraat ligt een kaalgeslagen gebied, deels als parkeerter rein gebruikt. Het geheel wordt afgesloten door de mo numentale walvismolen en een vroeg twintigste eeuws kerkje van de Nederlandse Protestantenbond. Elzensteeg Langs de havens domineert grote achttiende en negentien de eeuwse bebouwing met hier en daar een moderner stukje daartussen. De Elzen- steeg is een bedrijvenstraatje avant la lettre met achttiende eeuwse branderijen, die later een andere functie kregen en in diep verval zijn. Op de Kor te Haven staat een voormalig negentiende eeuws nonnen klooster, waarvan de kapel zich nog in redelijke staat be vindt. In de oude herenhuizen zijn het gemeentearchief en de openbare bibliotheek on dergebracht die binnenkort naar nieuwbouw zullen ver huizen. Woningen en bedrijQes De Westmolenstraat zelf is door de eeuwen heen geken merkt geweest door een afwis seling van woningen en be drijfjes. Het smalle stuk wordt afgesloten door een wel zeer karakteristiek Schiedams li chaam, het produktschap voor het Gedistilleerd. Bewoners zijn er nog maar weinig, ge bruikers des te meer, zoals en kele tientallen kunstenaars die in de oude bebouwing ate lierruimte vinden. Het ging er nu om deze situatie rriet reëel respect te benaderen. Dan ligt de volgende principiële keuze voor de hand: het gebied is al tijd gekarakteriseerd door wo nen en werken. Dat moet ook in de toekomst zo blijven. Dit betekent aller eerst een herstel van de woon functie. Aan de combinatie van wonen en werken worden tegenwoordig andere eisen ge steld dan in het verleden. Het oude Schiedam stond lande lijk bekend als 'Zwart Naza reth' om zijn beroete muren, zijn vervuilde atmosfeer en zijn stinkende grachten, waar de branderijen hun hete afval water in pompten. Het moet gaan om schone en ambachte lijke bedrijvigheid: vioolbou- wen, kaarsenmaken, een klein beetje beschaafde horeca. Kunstenaars Eigenlijk passen die kunste naars perfect in het concept. Toch zullen velen van hen moeten verhuizen. Want de oude school, dwars op de rooi lijn, gaat tegen de vlakte, dat is ook een gevolg van de reëel respect-benadering. Die kunstenaars zitten daar op een soort kraakcontract. het zou zeker een half miljoen kosten om het aardige, maar zeker niet unieke en zeer krakkemikkerige gebouw van een aanvaardbaar casco te vooorzien. De kunstanaars zijn op een enkele uitzonde ring na niet in staat de finan ciële gevolgen daarvan voor hun gebruikerscontract op te vangen. Dan ligt de keuze voor sloop voor de hand, al blijft die in de ogen van alle betrokkenen pijnlijk. De kunstenaars zijn nu op zoek naar andere atelierruimten waarbij de gemeente mee denkt, maar elke verplichting afwijst. Hierbij speelt mee, dat slechts een van de gebruikers ook Schiedams ingezetene is. De beeldbepalende bedrijfs panden aan de Elzensteeg, die herinneringen aan het op nieuw gewaardeerde branders verleden, moeten echter ge spaard blijven. In een daarvan is tegenwoordig een op mo lens gespecialiseerde timmer werkplaats gevestigd. Er is voor alle betrokkenen veel aan gelegen die voor het buurtje te behouden. Zo'n be drijf, wordt gezegd, hoort niet thuis op een modern indus trieterrein. Mooi verouderen Ook van de architecten wordt reëel respect verwacht. Het is nadrukkelijk niet de bedoe ling, dat hun ontwerpen een historiserend karakter dragen. Wel moet de nieuwbouw door het gebruik van materialen 'mooi verouderen', zoals een discussiestuk van de gemeen te het stelt. Zij moeten de ziel van het gebied onaangetast la ten. Maar tegelijkertijd dienen latere generaties toch het fin du siecle XX te herkennen, het fin dus millesime. Want net als mensen veranderen straten van kleed. Maar hun ziel blijft onaangetast. Opgave burgerlijke stand van Schiedam over de periode 22 t/m 28 juli 1994 Geboorteaangiften te Schie dam: Lisanne d.v. Kerdel-van der Leeden; Sulakhsma B. A. d.v. Dataram-Sahdew; Youssra d.v. Addou-El Ahmadi; Rick R. z.v. van der Wal-Suurmond; Lotte d.v. Scherstra-van Opijnen; Mitchell F. L. z.v. Huigen-van den Heuvel; Rosy E. d.v. Pro- fijt-Bouwens; Jonathan z.v. van Oostrom-de Vette; Floris M. G. z.v. Lobé-Gevaerts; Ah met z.v. Ozdemir-Özdemir; Puch d.v. van Lingen-Hopp- stein; Mabel d.v. van Lingen- Hoppstein; Robin C. J. z.v. Schepe|s-Sonnemans; Sevol d.v. Yilmaz-Yilmaz; Kelly F. d.v. van Houdt; Felicia I. d.v. van Houdt; Bo K. d.v. Dröge- Weeda; Niels z.v. van der Knaap-de Bruin; Tom W. B. z.v. Schuurmans-Scheenloop; Thomas M. z.v. van Zuylen- Westerman; Kelly d.v. Doorn bos-de Groot; Muhammed Y. z.v. Qirak-Qirak; Fatima d.v. Kondu-Kondu; Musa z.v. Yal- ginka-Yal?inkaya. Onbdertrouwd te Schiedam: J. W. B. van den Bosch 34 jr. en C. P. Vorstenbos 29 jr.; W. L. M. de Schepper 37 jr. en H. C. Dekker 36 jr.; T. M. Scholte 40 jr. en N. Dijkshoorn 35 jr.; A. E. van der Steen 32 jr. en A. Droge 28 jr.; M. P. Valentijn 26 jr. en A. Stolk 22 jr.; F. Ver schoor 27 jr. en A. C. Boon 27 jr.; J. C. L. Waltman 45 jr. en M. L. A. Witbreuk 33 jr.; R. Winter 26 jr. en M. W. M. L. Lansbergen 27 jr.; B. A. Rie-j kerk 40 jr. en Sim Awan 34 jr. Gehuwd te Schiedam: R. Willeyns 23 jr. en M. Osse- waarde 21 jr.; C. Verwijs 35 jr. en S. van Nielen 25 jr.; M. W. Duijzer 50 jr. en G. Hetebrij 47 jr.; H. Bartels 29 jr. en M. S. J. Lammerts van Bueren 28 jr. Overleden te Schiedam: A. Mol vr„ 90 jr. geh. gew. met P. van Kooij; J. F. Wuister man, 91 jr.; W. J. Feelders man, 96 jr.; C. Kloos man, 70 jr.; H. C. Hoenderdaal man, 70 jr.; J. G. Etman man, 81 jr.; E. J. Freriks vr., 83 jr. geh. gew. met B., Sanstra; M. van Wie- ringen man, 73 jr.; A. Winkel man vr., 93 jr.; H. Bötger vr., 89 jr. geh. gew. met J. Leef- lang; P. Vingerling vr., 78 jr. echtgenote van H. F. Gommel; J., Goedhart man, 82 jr.; A. Akyol man, 41 jr.; J. W. van Heusden vr., 79 jr. geh. gew. met G. E. Lapré. VLAARDINGEN - Met de aan houding van een 31-jarige man en een 28-jarige vrouw uit Maassluis heeft de Vlaar dingse politie zeven autodiefs tallen opgelost. Het stel nam de auto's, die eigendom waren van autobedrijven in De Lier, Maasdijk, 's-Gravenzande, Vlaardingen, Delft en Schie dam (2) mee voor een proefrit, maar bracht ze daarna niet meer terug. Bij hun aanhou ding reed het duo in een op die manier gestolen auto. De andere zes auto's hebben de inwoners van Maassluis aan helers doorverkocht. De politie heeft daarvan nog één auto weten te achterhalen. Het voertuig is inmiddels terug naar zijn rechtmatige eige naar. De andere auto's zijn nog spoorloos. De man bekende tevens op 25 juli in Maassluis een fiets te hebben gestolen. Ook bleek hij met één van de gestolen auto's in de buurt van Utrecht te hebben getankt zonder daarvoor te betalen. De auto diefstallen vonden plaats in de periode van 30 juni tot en met 28 juli. Geldgebrek was voor het duo het motief om op het dievenpad te gaan. SCHIEDAM - Het inloopcon cert in de Grote kerk wordt aanstaande zaterdag (6 augus tus) verzorgd door pianist Jac. Vinke. Hij speelt onder andere werken van Beethoven, Cho pin en Brahms. Het concert begint om 15.00 uur en de toegang is^vrij. SCHIEDAM - De afgelopen dagen zij de er weer veel fiet sen gestolen in Schiedam. In het Broersveld paste een me vrouw op de fiéts van haar man. Een andere fietser par keerde zijn fiets echter ook bij de vrouw en nam de betreffen de fiets van haar man mee! Bij zwembad Groenoord is een fiets gestolen. In de Klaas Ka terstraat werden vijf fietsen uit een kelder ontvreemd. De dief is echter door oplettende buurtbewoners te grazen ge nomen en is overgedragen aan de politie. Ook in de Kamer- lingh Onneslaan werd een fiestendief door een alerte burger in de kraag gevat. Ook werden er fietsen gestolen in onder meer de Amalia van Solmstraat, de Burgemeester van Haarenlaan en de Loeff- straat. SCHIEDAM - Voor de reeds bestaande en de nieuw op te starten visiteclubs worden en thousiaste vrijwilligers ge zocht voor een dag of dagdeel per week. Koffie schenken, met de deelnemers praten en activiteiten begeleiden zijn enkele van de taken. De visisteclub is een groep van ongeveer twaalf ouderen vanaf 65 jaar die zelfstandig wonen. Eens per week komen zij bij elkaar in een gezellige kamer in de verzorgingstehui zen Spaland en Thurlede of Wijkpost Zuid. De bedoeling van de visiteclub is om oude ren in de gelegenheid te stel len kontakten te leggen met anderen. De visiteclub vindt plaats van 10.00 tot 15.30 uur en wordt gedraaid door vrij willigers. Wie interesse heeft in deze T vorm van vrijwilligerswerk kan zich aanmelden bij: Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam tel. 2465011) of de Stichting Welzijn Ouderen Schiedam bij Corrie Bergsma of Anka Muller (tel. 4731976). SCHIEDAM - In de nacht van zondag op maandag gooiden inbrekers een ruit van een winkel aan het Broersvest in en namen enkele guldens aan wisselgeld mee. Ook is ge tracht in te breken in een schoenenwinkel in dezelfde straat. Daar ontstond echter alleen schade aan de voor deur. 4 Vrees voor bouw van zwavelfabriek blij ft CDA'er W. van Katwijk heeft aan Milieugedeputeerde Hans van der Vlist (foto) schriftelijke vragen ge steld over de voorbereidingen voor de komst van de zwavelfabriek op de grens van Schiedam en Vlaar dingen. Langs de Lange en de Korte Haven, die de binnenstad doorsnijden, verrezen de herenhuizen van de grote branders, (foto: Menno Janssen) Dierbaar stukje stad met respect aangepakt Beelbepalende panden aan de Elzensteeg (foto: Menno Janssen)

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 10