31 Trendsettend met GTI, diesel en cabriolet Huidige Seat Marbella gaat nog jaren mee Honda Civic met voordeel op accessoires Vehikel de grootste oldtimerbeurs van de Benelux Lancia Thema 'Scuro1: van alle gemakken voorzien Verkoop boven verwachting ri HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 PAGINA 15 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladetipostbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. De Oldtimer Jaarbeurs Vehikel is Nederlands best bezochte beurs. Op 19, 20 en 21 augustus wordt in de Jaarbeurs van Utrecht de 25e editie gehouden en dan pakt Vehikel uit met een unieke expositie en een prijzenfestijn voor de bezoekers. Vehikel biedt weer een gigantisch aanbod op het gebied van on derdelen, folders, boeken, speldjes en andere automobilia. Meer dan duizend standhouders bieden dan hun waar aan voor de an tieke auto's, motoren en andere tweewielers. Op Vehikel zijn echter niet alleen onderdelen en automobilia te koop, maar ook komplete „opknappers" of in nieuwstaat verke rende automobielen en motorfietsen. En wie advies wil over zijn of haar merk kan altijd terecht bij de vele clubs, die zoals gewoon lijk tijdens Vehikel een informatieve clubstand bemannen. Tra ditiegetrouw staan op deze clubstands de mooiste clubwagens. Zo richt het Automuseum Autotron een stand in met daarin niet minder dan een Bugatti Brescia. Peugeot racewagens Uniek tijdens Vehikel zijn twee vermaarde racewagens uit de Peugeot-stal. De oudste is een indrukwekkende Grand Prix racer uit 1911 waarmee beroemdheden als Boillot en Goux ware hel- denritten gereden hebben. De andere is de befaamde Peugeot 905, die vorig jaar een drievoudige overwinning in de 24-uurs race van Le Mans aan de erelijst van Peugeot toevoegde. Deze twee hoogtepunten uit de autohistorie, met hun leeftijdsverschil van 80 jaar. symboliseren Vehikel bij uitstek. Voor iedere auto- of mo torliefhebber is wel iets uit deze tachtig jaar geschiedenis te vin den. 25ste maal De Oldtimer Jaarbeurs Vehikel wordt in augustus 1994 voor de 25ste maal georganiseerd. Dit zilveren jubileum wordt gevierd met een waar Vehikel prijzenfestival. Tijdens Vehikel 94/11 kan iedere bezoeker gratis aan de prijsvraag meedoen en meedingen naar de hoofdprijs: een oeroude in nieuwstaat verkerende Solex. Openingstijden: alle dagen 10.00-17.00 uur. Entreeprijzen: vol wassenen f 15.00.-. 65+ 12.50. kinderen onder de 12 jaar: f 10.00.-. Voor verdere informatie: Oldtimer Jaarbeurs Vehikel, Lange Lauwerstraat 26. 3512 VJ Utrecht. Tel. 030-328808. Fax: 030-368037 Aan de naam te oordelen, ziet de Lancia Thema 'Scuro' de toe komst somber in Want 'Scuro' is het Italiaanse woord voor don ker, somber, onbekend (denk maar aan het ermee verwante Ne derlandse woord 'obscuur'). Bij nader inzien blijkt dit actiemo del echter een bijzonder fris en opgeruimd model te zijn. Zo zie je maar weer dat je nooit op je eerste indruk mag afgaan. De Thema 'Scuro' is afgeleid van de Thema 2.0 i.e. 8V, maar hij is zo rijk uitgerust, dat het de inzittenden werkelijk aan niets ontbreekt. 19 7 4 Toen de Volkswagen Golf in 1974 op de markt kwam, was de grote vraag in vak kringen of deze auto wel de successen van de legendarische Ke ver zou kunnen voortzetten. Na een produktieperiode van inmiddels 20 jaar en een verkocht aantal van 15 mil joen stuks kan deze vraag positief beant woord worden. In 1970 besloot Volks wagen een opvolger voor de Kever te ontwik kelen. Giorgio Giugiaro tekende de eerste stylis- tische studies en ont wierp de basislijn van de Golf. Deze werd later door design-chef Her- bert Schafer verder ont wikkeld. Het streef-ge- wicht van de Golf was 550 kg, een utopie ver geleken met de huidige Golf, die momenteel ruim 1100 kg weegt. Vier jaar later, na 300.000 constructie uren en miljoenen test kilometers, ontstond uit het geheime project 'EA 337' de Golf. Voor de VW-fabriek betekende de rechthoekige Golf een ware revolutie. Bij voorbeeld omdat hij voorin een watergekoel- de motor met een bo venliggende nokkenas had en een achterklep, die voor gemakkelijke toegang zorgde. Echt re volutionair was het con trast met de onvermoei bare voorganger. Bij de Kever was immers alles anders - de motor ach ter, de bagageruimte vóór en er waren, tot de komst van de Golf. maar liefst 16,5 miljoen exem plaren gebouwd. Van de drie generaties VW Golf, die sinds 1974 op de weg zijn verschenen, zijn in middels ruim 15 miljoen exemplaren van de band gerold. Het is dus nog slechts een kwestie van tijd eer de Golf het verkoopsucces van de Kever evenaart. Niet alleen met de Golf zelf, maar ook met varia- Insiders weten dat er een nieuwe Lancia Thema in aantocht is. Introductie op de Nederlandse markt staat gepland voor voorjaar 1995. Hoe leuk zou het niet zijn als dit model op de komende Auto RAI (februari 1995) zijn wereldpremière zou beleven. Maar dit ter zijde... Om de verkoop van de Thema ook de komende maanden nog lek ker op gang te houden, komt importeur Fiat Auto Nederland nu met een rijk uitgerust actiemodel: de Thema 2.0 i.e. 8V 'Scuro'. Tot het basispakket van de 'Scuro' behoren een automatisch ge regelde airconditioning, lichtmetalen velgen en extra brede ban den. Voorts is dit actiemodel van de Thema afgewerkt met 'Alcan- tara'-bekleding. Op de grille zorgt een speciale 'Scuro'-badge voor de broodnodige herkenning. Bij elkaar vertegenwoordigen deze accessoires een waarde van 9450,-. Maar nu komt het leuke: de 52 Lancia-dealers, die inmid dels door importeur Fiat Auto Nederland zijn aangesteld, geven al deze luxe voorzieningen gratis weg. Want de prijs van de The ma 'Scuro' is precies gelijk aan die van de Thema 2.0 i.e. 8V, na melijk 55.950,-. Lancia levert de Thema 'Scuro' in donkerblauw en in drie donke re metaalkleuren: groen, rood en blauw. Hiermee is dan ook met een verklaard waarom dit actiemodel naar de naam 'Scuro' luis tert. Met de medio 1993 ver nieuwde Ibiza, de eind 1993 verschenen Cordo ba en de thans licht verbeterde Toledo- reeks beschikt Seat over een up-to-date mo- dellijn. 'Maar', zo vraagt u zich wellicht met ons af, 'hoe zit het toch met de opvolger van de Marbella?'. Dit autootje, nog geba seerd op de techniek van de Fiat Panda, is ondertussen hard op weg naar zijn 12,5-jarig jubileum. En over een nieuwe Marbella hoor je nauwelijks iets. Weliswaar bestonden er de afgelopen jaren al wel diverse plannen voor een vervanger van de Marbella. Zo zou Seat eerst zelf een nieu we Marbella ontwikke len. Toen ontstond een project samen met Su zuki, dat evenwel door de hoge Yen-koers werd afgeblazen. Daarna werd het stil aan het Marbella-front. Afhoudende reacties Aangezien we toch in het Seat-bolwerk Barce lona waren voor de ken nismaking met de ver nieuwde Toledo, heb ben we onze interesse naar de nieuwe Marbel la even in de groep ge gooid. Om nou te zeg gen dat de Seat-directie staat te popelen van on geduld om onze nieuws gierigheid te bevredi gen, zou te veel eer zijn voor de nogal afhouden de wijze van reageren. Na enig aandringen, ko men we te weten dat de huidige Marbella nog zeker tot 1996 in pro- duktie blijft. Achter de schermen is men thans al wel bezig met de opvolger van de Marbella, zou blijkt uit het verdere gesprek. Seat werkt daarbij sa men 'met een partner', aldus de zegsman van Seat. Over de identiteit van deze partner hult men zich vervolgens in stilzwijgen. Lekker verkoopargument Directeur C. van der Nat van Seat-importeur Pon Car weet evenmin hoe de Marbella-vlag erbij staat. Maar met het vooruitzicht nog min stens twee jaar de huidi ge Marbella te mogen verkopen, is hij niet on gelukkig. 'De Marbella kost 13.695 gulden. Met deze prijs is het de goed koopste personenauto van de Nederlandse markt. Dat is een lekker verkoopargument, dat Door de verjongingskuur van de Ibiza in 1993, de komst van de Cordoba eerder dit jaar en de recente aanpassing van de Toledo- lijn beschikt Seat over een modern model- lenprogramma. Je kunt gerust stellen dat het Seat-programma in anderhalf jaar tijd een complete metamorfose heeft ondergaan. Bij de Nederlandse Seat-organisatie heeft men de verkoopcijfers over het eerste half jaar van 1994 met gejuich begroet. Het resul taat ligt ver boven verwachting. In de eerste zes maanden van 1994 verkochten de vader landse Seat-dealers bijna het dubbele aantal personenauto's van 1993. De meest verras sende verkoopcijfers komen op naam van de Cordoba, die de planning van zo'n '2000 voor dit jaar wellicht gaat verdubbelen. we dus voorlopig nog twee jaar lang kunnen blijven uitbuiten. Want ik vermoed dat we die nieuwe Marbella te zij ner tijd niet meer tegen zo'n scherpe prijs zullen kunnen leveren'. ties op dit thema had en heeft Volkswagen suc ces bij het publiek. De Golf GTI, de Golf met dieselmotor en de Golf Cabriolet waren de trendsetters in de auto- mobielproduktie in de jaren zeventig. De vraag naar een snel lere versie werd door de Golf met zijn hoge mate aan rijveiligheid, auto matisch opgewekt. Her- bert Schuster, destijds hoofd autotest-afdeling van Volkswagen/Audi, thans lid van de Raad van Bestuur van Volks wagen, bouwde met de beste serie-onderdelen uit het programma van het VW-coneern een Golf GTI geheel naar ei gen smaak. Deze auto werd aangepast en in produktie genomen. De GTI-rage was geboren. Aan de 1,6 liter inspuit- motor (85 kW/110 pk) werd een sportieve 'ver sterking' toegevoegd in de vorm van sterkere remmen, stuggere dem pers, kortere veren, bre dere velgen en banden. Het GTI-opschrift werd geplaatst op de grille en op de achterkant. In 1975 beleefde de Golf GTI zijn première op de IAA in Frankfurt. Twee wonderen De tweede trend-auto uit het Golf-stamboek is de Golf met dieselmo tor. Deze had een voor z'n tijd verbluffend ver fijnde dieselmotor met een cilinderinhoud van 1,5 liter en een vermo gen van 40 KW/54 pk. In de eerste generatie Golf zorgde de zeifont- brander voor twee won deren. De auto werd hierdoor nog zuiniger en met deze combinatie werd een kleine, leven dige diesel realiteit. De zogeheten 'vijf-liter' auto (bedoeld wordt dat de auto maximaal vijf li ter brandstof verbruikt per 100 afgelegde kilo meters), die momenteel ter discussie staat, be staat al sinds 1976. Want de Golf diesel verbruik te toen al slechts 5 liter per 100 km bij een ge middelde snelheid van 100 km/h. Toegevoegde waarde Volkswagen is bij de ontwikkeling van de diesel nog een paar stappen verder gegaan. De eerste dieselversie was nog een bescheiden brandstofbespaarder met een technisch een voudig gevoel. Bij de GTD kwamen de elementen vermogen, turbo en sportieve ele gantie er al bij. Met 51 kW/70 pk. de turbopij- pen en de vitamine GT kreeg het besparen van brandstof een sportieve noot. Nu deed zich de mogelijkheid voor om van de Golf met een benzinemotor over te stappen in een zuinige diesel, die als toege voegde waarde toch de nodige sportiviteit ver schafte. Directe inspuiting Veel merken concur reerden scherp met klei ne en sterke diesels met de zuinigheid van de Golf. Elders vond men, eerder dan in Wolfs burg, het recept met een royale cilinderinhoud. Echter een ware trend setter geeft niet op en blijft proberen de trend te zetten. Zo ontwikkel den de technici bij Volkswagen en Audi een groter motorblok van 1,9 liter, waarin 4 ci linders met een lange slag hun plaats vinden. De sprong naar de top werd gerealiseerd bij Audi met de directe in spuiting voor de particu liere auto. De direct in gespoten turbodiesel van de Golf TDI met 66 kW/90 pk en een machti ge koppel van 205 Nm verlengt de trend om met een kleine, pittige en tevens zuinige motor te rijden tot in de verre toekomst. Torsie-stijve cabrio Trendsetter nummer drie was de Golf Cabrio let in 1979. Eigenlijk zonder dat het de bedoe ling was, loste hij de Ke ver Cabriolet af. Met het oog op de Amerikaanse veiligheidswetgevingen en op zoek naar optima le torsie-stijfheid werd de Golf Cabriolet uitge voerd met een beugel, een zogeheten 'roll-over bar'. Het ontbrak de Golf Ca briolet nooit aan concur renten. Toch bleef deze auto 15 jaar lang 's we relds best verkochte ca brio, zonder ooit van car rosserie te veranderen. Inmiddels kan de Volkswagen-dealer een nieuwe Cabriolet leve ren op basis van de der de generatie Golf. Ook deze versie schijnt weer een succesnummer te worden. De Honda-dealer geeft aan de koper van een Civic 3-deurs voor 2500 gulden aan extra accessoires ca deau. Vindt de klant zijn vlotgelijnde Civic 3- deurs zo al mooi genoeg, dan krijgt men de helft van dit bedrag, zijnde 1250 gulden, kontant in het handje. Het unieke van Hon da's zomer-aanbieding is dat de klant het ac- cessoires-pakket zelf kan samenstellen. Een elektrisch bediend schuifdak, centrale deursluiting, CD- speler, alarminstalla tie, een spoiler, licht metalen velgen, leren sportstuur, een trek haak of automatische transmissie. Het is alle maal mogelijk binnen deze zomerse aceessoi- res-aanbieding Imposant is de Peugeot Grand Prix racer uit 1911. Het algemene beeld van Vehikel, zoeken, struinen en... vinden. Pi rnrnmmmimmiirwfmmmmi mm m i-Mar-'! Drie generaties Volkswagen Golf overbruggen 20 jaar automobielgeschiedenis. Linksbuiten: de eerste generatie uit 1974, rechtsbuiten: de tweede generatie uit 1983, middenvoor: de huidige generatie, die in 1991 op de markt kwam. Volkswagen Golf 20 jaar: het Kever-succes geëvenaard Seat Marbella Special: met zijn prijs van 13.695 gulden nog zeker twee jaar de goedkoopste automobiel van Nederland. Aan boord van deze Lancia Thema 'Scuro' zit een enorm pakket gratis extra's. Honda Civic 3-deurs: tijdelijk met een 'doe-het-zeif' accessoire-aanbieding met maximaal 2500 gulden voordeel of 1250 gulden kontant in de hand.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 15