Van den Tempel bijna een eeuw oud Politieke overval op bewoners flats omgeving Dr. Wibautplein Meedoen aan het festival van het levenslied? Mijn mening Medische diensten Mijn mening Autokraker betrapt Heemtuin in nachtelijke uren Predikbeurten HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 PAGINA 9 „Wij hebben nooit dur ven hopen dat de histo rie van ons bedrijf nog eens tot in detail be kend zou worden," zegt Willem Breugem, direc teur-eigenaar van het bekende Schiedamse Aannemingsbedrijf J. van den Tempel Zn. BV. In april van dit jaar vierde het bedrijf het 90-jarig bestaan. „Toen moesten wij gissen naar de daadwerkelijke op richtingsdatum. Ik heb daarom mijn zoon Ri chard, die werkzaam is als kwaliteitsmanager bij onze firma, de op dracht gegeven het één en ander eens nader te onderzoeken." Na wat intern speurwerk, kwam er uit het archief een oud en vergeeld handge schreven kasboek uit het jaar 1903 tevoorschijn. De eerste hierin geschreven opdracht, dateert van 29 augustus 1903. Het begin was er! Eerste bedrijfsaktiviteiten De oprichter J. van den Tem pel (I), geboren op 17 februari 1868, vestigde zich op 35-jari- ge leeftijd officieel als zelf standig timmerman. Hiervoor werkte hij als timmerman/kui per in diverse branderijen in de stad. In de beginfase werk te hij gedeeltelijk voor zich zelf en gedeeltelijk in dienst van de branderijen, waar hij o.a. de houten vaten (kuipen) maakt. Toen de opdrachten- stroom toenam, besloot hij in 1903 definitief voor zichzelf te beginnen. Het opdrachten boek maakt niet duidelijk of Van den Tempel toen al perso neel in dienst had. In die tijd werd er in ieder geval veel werk verzet. De opdrachten- stroom groeide gestaag getui ge de steeds dikker wordende opdrachtenboeken na het jaar 1905. Ondanks de vrij uitgebreide hoeveelheid archiefstukken, is een oprichtingsakte niet te vinden. Richard Breugem schakelt het Schiedamse Ge meente-archief, het N.V.O.B. (Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijver heid) en de Kamer van Koop handel te Rotterdam in om verder te komen met zijn ge- schiedenisonderzoek. Met be hulp van deze drie instanties komt vast te staan dat op 29 augustus 1903 inderdaad de eerste werkzaamheden van het bedrijf werden uitgevoerd. Het betrof hier de uitvoering van herstelwerkzaamheden aan een Schiedamse sociëteit. Tevens kwam naar voren dat de oprichter, Jan van den Tempel, een gerespecteerd en bekend Schiedammer was. Dat is op te maken uit het In memoriam dat op 9 november 1935 in de Schiedamsche Cou rant verscheen. Naast zijn werkzaamheden als timmerman, was Van den Tempel gemeenteraadslid en had hij zitting in de commis sie van onderwijszaken, geor ganiseerd overleg en woning- dienst. Van den Tempel is vanaf 7 september 1915 lid ge weest van deze raad en wel voor een periode van ruim 20 jaar. In een gemeenteraads vergadering, begin november 1935, werd Van den Tempel uitvoerig herdacht en gepre zen door de toenmalige burge meester mr. dr. van Haaren. Jan van den Tempel werd ge boren op 19 augustus 1868 en overleed op 18 oktober 1935 op 67-jarige leeftijd. Tweede generatie i Ondertussen had Van den Tempel de zaak reeds overge daan aan zijn zoon Jan (II), die het bedrijf onder de naam J. van den Tempel Jzn. voortzet. Deze zoon, vanzelfsprekend ook timmerman, werd eebo- ren op 19 augustus 1896. Op 12 september 1929 neemt hij de zaak over voor een schuld bekentenis van 1000,-. Loonlijsten uit januari 1928 geven aan dat het bedrijf toen al personeel in dienst had. Naast al het timmerwerk, ont stond er eind jaren twintig een grote behoefte aan metsel werk. Van den Tempel sprong hier op in door de overname van een metselaarsbedrijfje van ene heer C.H. Pinster op 1 januari 1927, voor een bedrag van 500,-. Deze overname vond dus net plaats voordat zoon Jan het bedrijf overnam. Dat hij trots was op deze over name kan worden opgemaakt uit de aantekeningen uit zijn opdrachtenboek van het jaar 1927. In de periode dat zoon Jan de scepter zwaait, groeit het be drijfje gestaag en specialiseert zich in het burger- en onder houdswerk. Eén van de groot ste klanten in die tijd was bui- zenfabriek Excelsior aan de Buitenhavenweg. Voor deze firma maakte van den Tempel al vroeg de beitsbakken. De houten beitsbakken, waren van een dergelijke omvang dat zij met heel veel inspan ning, ternauwernood uit de oude timmerwerkplaats kon den worden gehaald. De oorlogsjaren Tijdens de tweede wereldoor log moet Van den Tempel, net zoals bijna iedereen, het zeer moeilijk gehad hebben. He laas is er weinig over deze pe riode bekend en is er ook wei nig terug te vinden in het ar chief. Het is wel opvallend dat de kasboeken uit die tijd zeer dun zijn en geconcludeerd mag worden dat, het bedrijf zich met veel moeite in stand heeft weten te houden. Na 1945, legt het bedrijf zich, naast het onderhouds- en bur- gerwerk, toe op industriële bouw. Na de vele onderhouds werkzaamheden bij Excelsior, volgt er uiteindelijk de op dracht voor de bouw van een nieuwe en grote fabriekshal. Tevens werd er, in de 's Gra- venlandsepolder, gebouwd voor eigen beheer. De van na ture behoudende Van den Tempel, had hier wel wat moeite mee. Stel np^dat ik die pandjes niet snel kwijt raak, was een veel gehoorde kreet, volgens Breugem. De derde generatie Op 1 januari 1951, wordt het bedrijf omgezet in een Ven nootschap onder Firma (VOF) en treedt tevens de zoon van Jan (kleinzoon van de oprich ter), op 22-jarige leeftijd toe tot het bedrijf. Vanzelfspre kend is ook zijn naam Jan (zie III). Hij werd geboren op 18 mei 1929. In de jaren dat deze Jan van den Tempel de lei ding heeft, groeit het bedrijf in werk en in omvang. In de naoorlogse periode ontstond er een ongekend grote vraag naar schoolgebouwen. Het be drijf ontwikkelt eind jaren vijftig in samenwerking met een Vlaardingse architect, het zgn. Simplex scholenbouwsys teem. In de periode van 1960 tot 1975 bouwde men in enorm tempo ongeveer 400 Simplex-scholen, verspreid over het hele land! Op 19 sep tember 1975 overlijdt Jan van den Tempel Jzn. II. Uitbreiding Om de opdrachtgevers in oos telijk Nederland goed te kun nen blijven bedienen, werd in 1966 een dochteronderneming opgericht onder de naam Bouwmaatschappij Tempo B.V. Dit in Lichtenvoorde (Achterhoek), gevestigde be drijf, legde zich in die regio eveneens toe op het bouwen van Simplexscholen. Toen de scholenbouw langza merhand tot stilstand kwam en er een groeiende belang stelling ontstond naar utili teitsbouw, nam Van den Tem pel, op 1 januari 1976, het be kende Schiedamse Aanne mingsbedrijf D. Baron over. Met deze overname versterkte het bedrijf zich op de markt aan de Schuttevaerweg in Rot terdam, nieuwbouw showroom voor autobedrijf Mazda Pen- nings Schiedam, de bouw van kantoor/bedrijfsruimte voor schildersbedrijf Willems aan de Jan Evertsenweg in Schie dam waar even verderop, in 1992, het bedrijfscomplex van de firma van de Boon werd op geleverd. Op industriegebied Moerdijk, werd voor de firma G.T.T. een bedrijfscomplex bestaande uit een tankautocleaning-gebouw en kantoor met bedrijfsrestau rant en werkplaatsen gereali seerd. Het grote onderhoudsproject aan 412 flatwoningen in de wijk Nieuwland (onderdeel van het beheerplan Nieuw land) werd in opdracht van het Gemeentelijk Woningbe- heer Schiedam door ons uitge voerd in samenwerking met collega aannemer Ostade. De beide bedrijven vormden spe cifiek voor dit projekt een maatschap onder de naam Aannemerscombinatie 412. Een uniek projekt volgens Breugem, wat onlangs nog werd benadrukt door de uit reiking van de derde stadsver- nieuwingsprijs en publieks- prijs van de Provincie Zuid- Holland aan het Gemeentelijk Woningbeheer. Van den Tempel gaat met zijn tijd mee. Ondanks alle ver nieuwingen en veranderde bouwmethoden, is er toch nog altijd een stuk ambachtelijk werk gebleven, volgens Ri chard Breugem: „Werk dat ons nog weieens doet denken aan die gedenkwaardige 29ste augustus in het jaar 1903. Bo vendien doen de veranderin gen niets af aan de trots die je voelt als je weer een mooi werk hebt opgeleverd of een ingewikkelde klus hebt ge klaard. Deze trots heeft de op richter, zeker ook gevoeld toen hij officieel zijn eerst ver kregen opdracht aan het pa; pier toevertrouwde." van nieuwbouw (utiliteits bouw). 1 januari 1965 kwam Willem Breugem op 23-jarige leeftijd als calculator, bij Van den Tempel in dienst. Voor die tijd werkte hij als timmerman bij een aantal kleinere bouwbe drijf] es. Hij kan zich die be ginperiode nog goed herinne ren. „Door studie in de avond uren wist ik mijn aannemers diploma's en overige benodig de papieren te behalen. Bij het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd van de toenmalige bedrijfsleider, werd ik zijn opvolger. Op 28 oktober 1981, overleed Jan van den Tempel op 52-jarige leeftijd. Ik herinner mij dit als een moeilijke tijd. Maar, de zaak moest door. Na het over lijden van van den Tempel ben ik een aantal jaren ad junct-directeur geweest. Op een zeker moment heb ik er voor gekozen het bedrijf over te nemen. Een, voor mij, logi sche beslissing maar voor de verkopende partij een moeilij ke stap. De familienaam Van den Tempel was immers on losmakelijk aan het bedrijf verbonden. Officieel op 3 november 1987 werden de aandelen door mij overgenomen en mocht ik mij, na een dienstverband van ruim 22 jaar, eigenaar noemen van het aannemingsbedrijf. Vanwege de goede bekend heid zijn wij vanzelfsprekend, onder dezelfde naam, met de zelfde activiteiten op de al in geslagen weg verder gegaan. Ondanks de gestage groei in de loop der jaren, zijn wij nog steeds gevestigd op de plek waar de grondlegger in 1903 zijn eenmanszaak is gestart, de Nieuwstraat in het centrum van Schiedam. Vanzelfspre kend groeide de behuizing mee en telt het personeelsbe stand momenteel zo'n 50 me dewerkers in vaste dienst." Bedrijfsaktiviteiten van nu „De laatste jaren hebben wij diverse mooie werken mogen opleveren zowel binnen als buiten Schiedam. En zelfs op bescheiden schaal in het bui tenland. In de Russische stad St. Petersburg hebben wij bij gedragen aan de realisering van een bar/restaurant in de kelders van het oude senaats gebouw. Onlangs nog, ontvin gen wij een aanvraag voor de levering van aluminium-puien uit Siberië. Maar de hoofd-activiteiten spelen zich voornamelijk dich ter bij huis af. Een kleine greep uit enkele recent uitge voerde c.q. in uitvoering zijn de werken; de nieuwbouw van een garagecomplex (Toyota) Zaterdag 2 juli. De scholen in Schiedam gaan met vakantie, vele ouders vertrekken dit weekeinde met hun kinderen naar een vakantiebestem ming, niet wetende wat hen bij terugkomst boven het hoofd hangt. 4 juli. Laatste ge meenteraadsvergadering in Schiedam, voor de vakanties. Hierbij echter geen woord over Nieuwland. Angstvallig verzwegen. Niets ervan op de agenda geplaatst. Er mocht nog eens kritiek komen op de sloopplannen van een enkele wethouder. En het is toch maar een nieuwe gemeente raad. Echter ook een nieuw college. Maar op 5 juli komen burge meester en wethouders in ver gadering bijeen, om alsnog even snel een papiertje te te kenen om ca. 100 woningen te slopen in Nieuwland en zo 100 gezinnen op straat te zetten. De zoveelste poging om Nieuwland te redden na de vergeefse pogingen om met enkele nieuwe woningen het Wibautplein nieuw leven in te blazen, na eerst alles te laten verwaarlozen. Met in de ene hand het vakan tiekoffertje kan met de andere hand nog net iets getekend worden, waarover zij het reeds twaalf jaar eens waren. Dit ge zien het feit dat er reeds twaalf jaar niets aan onder houd aan genoemde flats heeft plaatsgevonden. Dit on danks huurverhogingen, con tracten en door Woning Be heer uitgegeven reclamefol ders. Maar toch is er een troost voor de bewoners. Immers zij heb ben voorrang op de nieuw te bouwen woningen. Deze men sen, die nu een maandhuur hebben van fl 350,- krijgen met voorrang een woning van fl. 850,- per maand. Dit om deze mensen te helpen. Maar misschien krijgen zij ook nog fl. 100,- huursubsidie. Maar ook dit wordt per jaar minder. Ondanks het feit dat reeds twaalf jaar bekend is dat deze woningen moeten verdwijnen, dus totaal niets heeft te ma ken met wat voor Beheerplan dan ook (dit plan is van 1991, dus slechts drie jaar oud), moeten op slinkse wijze de sloopplannen worden doorge drukt. Immers, de Rijkssubsi die moet veilig worden ge steld. Stond er niet in het Be heerplan van 1991 dat het fi nanciële plaatje rond was? Namens vele bewoners van de genoemde flats, C. van Oudheusden. Mijn mening Nooit meer doen als je ten minste met gevoel, overtui ging, goede tekst, goede stem en serieus wil doen. Ik heb meegedaan. Het festival of fools was er niets bij. De win naars die dus de voorronde van het Festival van het Le venslied hebben gewonnen, zouden daar geen slecht fi guur hebben geslagen. Precies de Zwoelie Troelies maar dan onverstaanbaarder want het enige dat ik gehoord heb is dat het over een onderbroek ging bij de Wibra. Er waren SCHIEDAM - Een agent in burger zag maandag dat een man met een fiets zich ver dacht ophield bij de parkeer plaats in de buurt van Zwem bad Zuid. Op de Burgemees ter Knappertlaan negeerde de verdachte een stopteken van het inmiddels gewaarschuwde politiepersoneel. Er ontstond een flinke achtervolging waar bij het een automobilist lukte zijn auto voor de vluchtende verdachte te zetten. Het por tier van de behulpzame bur ger liep echter wel schade op. De verdachte bleek onder zijn jas een autoradio met slede te hebben. De verdachte was een 23-jarige man uit Hellevoet- sluis. kandidaten bij die helemaal geen nieuw Rotterdams lied ten gehore hebben gebracht, wat wel een vereiste was. Als jury fungeerde twee meisjes die altijd in die zaak een jon- geencafé) als klant aanwezig waren, dus als je boven de dertig bent, ben je voor hen al te oud, en een meneer die misschien verstand heeft van bier maar toch zeker niet van het levenslied. De kandidaten die er dus wel werk van hadden gemaakt en een nieuw levenslied brach ten, zijn hoofdschuddend maar snel uit de verschrikke lijke herrie weggegaan en hebben gedacht dat nooit meer. Buro Hanson moet voortaan wat selectiever te werk gaan bij het uitkiezen van lokaties voor dit soort competities en zorgen voor ju ryleden die er verstand van hebben. Misschien denkt u nu: dat mens is jaloers omdat zij zelf niet heeft gewonnen, maar dat is helemaal niet zo. Het gaat mij om het onrecht, dat is iets waar ik absoluut niet tegen kan. F. Bakker-Weeda Schiedam SCHIEDAM - Wist u dat er in Nederland meer soorten nachtvlinders dan dagvlinders voorkomen? De maandelijkse heemtuinexcursie besteedt er aandacht aan. In plaats van op de eerste zon dag van de maand, is de ex cursie deze keer op zaterdqg (6 augustus). Vanaf 22.30 uur zal er in de heemtuin een hel der verlicht scherm zijn opge steld. de nachtvlinders komen op dit licht af en kunnen op die manier goed door de toè- schouwers worden bekeken. Ronald Jacobs, een nachtvlin derkenner bij uitstek, zal de avond verzorgen. Hij zal de vlinders determineren en u bekend maken met de vele soorten. Deze groep insekten kent namelijk een grote varia tie in kleur en vorm en dat zal ongetwijfeld een fascinerend schouwspel opleveren. Tot on geveer 0.30 uur zal de installa tie zijn opgesteld. U vindt de heemtuin in het verlengde van het Duivenpad in Kethel-Oost. U kunt er ook met het openbaar vervoer ko men: buslijn 53, halte Koe koekslaan. Diefstal uit vrachtauto's SCHIEDAM - Afgelopen weekend werd er ingebroken in een vrachtauto aan de Ad miraal de Ruijterstraat. Er werd een ruit ingeslagen, maar niets meegenomen. Uit een vrachtwagen op de Nieu we Mathenesserstraat is een radiocassette recorder wegge nomen, een mobilifoon en per soonlijke goederen. Medische hulp Buiten de normale ope ningstijden van de praktijk is de dienst doende huisarts te be reiken via het telefoon nummer van uw eigen huisarts. Ambulance nodig? Bel direkt 4333300. Dienstdoende apo theek voor de periode 5 t/m 11 augustus: Apo theek Nieuwland, Dr. Wibautplein 17, tel. 4707532. Tandartsdienst: Voor spoedgevallen tel. 47'1S959. Schieland ziekenhuis: Burgemeester Knap pertlaan 25, Schiedam, telefoon 010-4733733 (ook voor afspraken po liklinieken). Bezoektij den: op alle afdelingen met uitzondering van de Kinderafdeling - is dagelijks bezoek mogelijk van 18.00- 20.00 uur. Op zaterdag, zondag en feestdagen is ook bezoek mogelijk op alle afdelingen tussen 14.00 en 15.00 uur. Op de Kraamafdeling zijn er na een bevalling ex tra bezoektijden. De partner kan dagelijks van smorgens 10.30 uur tot 's avonds 22.00 uur op bezoek komen, met uitzondering van het rustuur van 13.00- 14.00 uur. Grootouders en eventuele andere kinderen van u zijn op de eerste dag van 10.30- 11.00 uur hartelijk wel kom op de afdeling. Op de Kinderafdeling kun nen ouders/verzorgers op bezoek van 17.00- 19.00 uur. 2 volwasse nen plus een broertje of zusje zijn welkom om 10.00-12.00 uur en 14.30-17.00 uur. Op woensdagmiddag en in het weekend is er tot 17.00 uur vrij bezoek voor broertjes en zus jes. Iedere zondag is er een kerkdienst in de hal van de polikliniek, in gang Nassaulaan. De ene week is dit een protestantse dienst, de andere week is dit een rooms katholieke dienst. De kerkdienst begint om 10.30 uur. Familieleden en overi ge bezoekers zijn van harte welkom. Huisartsengroep 'De Gorzen en Nieuwland': spoedgevallen voor ei gen patiënten, tel. 4267831. Nederlandse Rode Kruis: Afd. Schiedam, Van Beverenstraat 40, telefoon 4268013. Inl. tijdens kantooruren: maandag, dinsdag en woensdag van 09.00- 12..00 uur. Vervoer inva liden en bejaarden: tel. 4269351 dagelijks van 12.00-13.00 uur en van 17.00-19.00 uur. Bij geen gehoor zie kan tooruren. Thuiszorg Nieuwe Wa terweg-Noord: Voor heen gezinsverzorging en kruiswerk biedt u: thuisverpleging- en ver zorging; huishoudelijke zorg; bemiddeling al- phahulp; ouder- en kindzorg/consultatiebu reau; dieet- en voe dingsvoorlichting; uit leen en verkoop van hulpmiddelen; perso nen alarmering; diverse gezondheidscursussen. Voor aanmeldingen voor thuiszorg of voor meer informatie belt u het regiokantoor in uw woonplaats: Regiokan toor Schiedam, Van Swindensingel 40, tel. 4739900. Op werkdagen tussen 08.00 en 17.00 uur. Hoofdkantoor/Le denadministratie, 's Gravenlandseweg 557, tel. 4260511, werk dagen van 08.30-17.00 uur. Stichting Maatschap pelijk Werk Schiedam, Van Swindensingel 40, 3112 RJ Schiedam. Spreekuur van ma. t/m vr. 09.00-13.00 uur (tele fonisch tot 17.00 uur: 4731033); 24-uurs be reikbaarheidsdienst via tel. 4362244. AA-werkgroep 'Samen Sterk', Schiedam, tel. 4342597 (Piet). Dierenbescherming: Dierentehuis Hargahoe- ve, Sportlaan 2, Schie dam, telefoon 4714151. Vogelasiel Babbersmo- len. Volkstuinencom plex 'Vijfsluizen', tel. 4713362. De successtory van een Schiedams aannemingsbedrij f 1 Het bouwen van toen. De bouw van een bedrijfshal voor Excelsior in 1953. Drie generaties van den Tempel. Links De oprichter Jan van den Tempel geboren 17/02/1868, gestorven 18/10/1935. Midden: Jan van den Tempel Jzn. II, geboren 19/08/1896, gestorven 19/09/75. Rechts: Jan van den Tempel III, geboren 18/05/1929, gestorven 28/10/81. De huidige directeur-eigenaar van Van den Tempel bv, Willem Breu gem. Alle diensten en bijeenkom sten, voor zover niet anders als vermeld, zondag. Wij ma ken de inzenders erop attent dat deze rubriek alleen be stemd is voor de wekelijkse zondagse (of door-de-week- se) kerkdiensten. Alle ande re kerkelijke aktiviteiten kunnen daar in verband met plaatsruimte niet meer wor den opgenomen. Gereformeerde Kerk Schie dam, Dorpskerk, 09.30 uur ds. J. Sosef. Martinuskerk, 09.30 uur: ds. L. J. Parlevliet (Nieuwerkerk a/H T TqqpI Magnalia Dei Kerk, 10.00 uur: ds. H. Ommering (Al phen a/d Rijn). Bethelkapel, 10 uur: ds. A. N. Verheul. Christelijk Gereformeerde Kerk, Hoeksteenkerk, Wa rande, hoek B.KJaan, 09.30 uur: ds. J. Bqiten; 16.30 uur: ds. J. P. Boiten. Ned. Geref. Kerk, kerkge bouw Westvest 30, 09.30 en 10.30 uur: ds. C. A. A. Struik. Evangelisch Lutherse Ge meente, Oranjestraat. Ds. A. C. J. van der Poel uit Den Haag. HERVORMDE GEMEENTE SCHIEDAM Opstandingskerk, Burg. Honnelage Gretelaan Schie dam. 10.00 uur: ds. Y. Hul- stijn, Maassluis. Grote Kerk, Lange Kerk straat, Schiedam, 10.00 uur: ds. H. Onderstal; 17.00 uur: ds. G. H. van Kooten, Delft. Huize 'Thomas', Griekse- straat 18, Rotterdam, 10.00 uur: ds. A. van Zetten, Vlaar- dingen. Bethelkapel, Nieuwe Maas straat 68d, Schiedam, 10.00 uur: ds. A. Verheul, Schie dam. HERVORMDE GEMEENTE KETHEL Dorpskerk, 09.30 uur: ds. J. Sosef. St. Martinuskerk, 09.30 uur: ds. L. J. Parlevliet, Nieuwer kerk a/d IJssel. Ark, geen dienst. Vrijzinnige Geloofsgemeen schap NPB, Westvest 92. 10.30 uur: ds. D. Koster (NPB) Leger des Heils, Lange Ha ven 27, 10.00 uur: Heiligings samenkomst o.l.v. mevr. maj. J. J. de Heer. Jehovah's Getuigen, Nieuwe Haven 155a. 8 augustus: Godvruchtige vrees districts congres in de Koninklijke Jaarbeurs te Utrecht. Pinkstergemeente 'Morgen stond'. 13.30 uur: samen komst Kerkgebouw De Ark, Hargaplein. Herv. Gem. op Ger. Grond slag in de Rank, Schiedam, 10.00 uur: dhr. Bakker, Slie- drecht. Herv. Evang. op Ger. Grondslag, 10.00 uur: Gilde College, ds. K. Schipper, Dordrecht; 17.00 uur: Grote Kerk, G. H. van Kooten, Delft. St. Jan de Doperkerk, Mgr. v. Nolenslaan 99. Zaterdag 6 augustus, 17.00 uur: Eucha ristieviering. Voorganger: P. J. Wenting o.p. Zondag 7 au gustus, 11.00 uur: Eucharis tieviering. Voorganger: P. J. Wenting o.p. Maandag 8 au gustus, 19.00 uur: Eucharis tieviering. Woensdag 10 au gustus, 09.15 uur: Eucharis tieviering. R.K. Parochiekerk, Visita- tiekerk, Dr. Schaepmansin- gel 3. Schiedam-West. Zon dag 09.30 uur: Eucharistie viering met orgelspel en sa menzang. Voc ganger in deze viering: pastor J. Wen ting o.p. en pastoraal werk ster M. van Maasacker. Vrij dag 09.15 uur: Eucharistie viering in de dagkapel. R.K. Parochie van de H. Li- duina en O.L. Vrouw Rozen krans, Singel 106. In de Li- duinakapel van woon-, zorg en dienstencentrum Franke- land is de Eucharistieviering op zondag 7 augustus om 09.15 uur. Voorganger is pa ter L. v.d. Velden sdb. Parochie van het H. Hart van Jezus, Rijnstraat 1, Schiedam. Zondag 10.00 uur: Eucharistieviering met orgel en samenzang, tevens is er een kinderwoorddienst. Ce lebrant bij deze viering is pa ter Riemslag. St. Jacobus, Kethel, 09.45 uur: Eucharistieviering met samenzang. Voorganger: pastor K. Veltman en pastor L. Remmerswaal. St. Martinuskerk, Wm. An- driessenlaan. Zaterdag 18.30 uur: Eucharistieviering met samenzang. Zondag 11.00 uur: Eucharistieviering met samenzang. Pastor K. Velt man en pastor L, Remmers waal. Oud-Katholieke Kerk, Dam 30. 10.15 uur: Eucharistievie ring. 11e Zondag met Pink steren met koor en samen zang. Voorganger: pastoor R. A. Vroom. Joh. Maasbach Wereldzen ding Havenkerk, Lange Ha ven 70, Schiedam. Vrijdag 19.30 uur: bijbelstudie o.l.v. br. Holder; zaterdag 17.30 uur: Kaderclub 13-17 jaar; 20.00 uur: Jeugddienst 17-30 jaar; zondag 10.00 uur: Heili- gingsdienst. Vanaf 09.30 uur orgelspel door br. Horsmeij- er. Tevens kinderopvang tot 14 jaar. Gemeente van Christus, Swammerdamsingel 27a. Voorgangzondag. 10.30 uur: samenkomst; 11.30 uur: bij belstudie, ook kinderbijbel klassen voor alle leeftijden. Oecumenische kerkdienst, zondag 7 aug. 1994, zal in de hal van de polikliniek van het Schieland Ziekenhuis aan de Burg. Knappertlaan te Schiedam een oecumeni sche kerkdienst worden ge houden. De dienst begint om 10.30 uur. Voorganger is ds. W. v. Haften. Muzikale me dewerking wordt verleend door P. v.d. Veerdonk, can tor/organist. Koers, een uitzending van de Raad van Kerken, te be luisteren elke zondagavond van 19.00-20.00 uur via Radio Schiedam. Interviews - Me ditatie - Nieuws uit de ker ken. Op de kabel 96.1, via de ether op 106.7 MHz.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 9