Het Plantageboek JRatis PAK a 4 ROL PIPI BAS VAN DER HEBBEN heeft 4BBB aanbiedingen! V |j.M! I i Schiedamse volksverhalen rond eeuwwisseling Onderzoek metroaanleg Schilder heeft geen plek overgeslagen met zijn kwast mm Winkeldief Inbraak Karaoke Party met 2500 Songs Woensdag 24 augustus KJ-Night met Arno Bremer Woensdag 31 augustus Kinder- Klepper middag Speciale Zomeractie Sing Along Videoclip Party Dierenkwelling Woninginsluiping Woensdagen in augustus Donderdagen in augustus Vrijdagen en zaterdagen in augustus Story talentenfestival Karaoke Videoclip ti.W~Tgr] lifj HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 PAGINA BRASSERIE Het Correct Studio Café is een mengtafel' van mogelijkheden: feesten, uitgebreide diners of gewoon een drankje aan de bar. Ondertussen leggen wij elk optreden professioneel vast op video- of audiotape of verzorgen wij uw feest, presentatie of receptie achter de schermen en u kan samen met uw gasten genieten. Openingstijden: maandag en dinsdag tot 18.00 uur, woensdag tot en met zaterdag tot 01.00 uur. Andere tijden mogelijk op aanvraag. Samen met collegae of vrienden eerst een hapje eten en dan gezellig meezingen met een van de 2500 Karaoke Songs. Voor grotere groepen hebben wij speciale menusuggesties, dagschotel vanaf 15,00. In samenwerking met Pioneer zoekt Correct vanavond naar nieuw K.J.-talent. Kom kijken en zingen en kijk wie volgens jou de beste Karaoke Jockey van de avond is. Aanvang 20.00 uur Speel mee in ons grote klepperorkest. Breng je vriendjes en vriendinnetjes mee en samen met Hans Somers en RTL-4 Clown spelen jullie in het grote Klepperorkest. Ook zal Clown Berry speciale goocheltrucs aan jullie laten zien. En voor de jarige heeft Clown Berry een speciale verrassing. Aanvang show 14.30 uur. toegang 7.50 p.p. Kom gezellig een drankje halen en je krijgt een leuke verrassing! Deze speciale zomeractie geldt alleen op woensdag en donderdag. En heb je zin om te zingen, vraag dan de barkeeper je „speciale verzoeknummer op te zetten en het podium is voor jou. De winkel gaatplicht en het café blijft op woensdag- tot en met zaterdagavond gewoon open voor een hapje en een drankje. Vrijdag - en zaterdagavond kan je bij ons terecht voor je eigen videoclip opname. De Karaoke Show start rond 20.00 uur tot 01.00 uur. Voor reserveringen 010-4.618.690. Vanaf donderdag 22 september organiseert Correct samen met het blad Story wekelijks de finales van het talentenfestival 'Geknipt voor het Vak'. Deze zomer zijn er door het hele land 80 voorrondes gehouden en per provincie treden de beste 6 kandidaten op in het Correct Studio Café. Aanvang van het festival 20.30 uur. Iedere dag kan je in het Correct Studio Cafe terecht voor je eigen videoclip. Laat ons weten wanneer je langs wilt komen en wij zorgen voor de opname, leder vrijdag- en zaterdagavond kan je vanaf 21.00 tot 01.00 een clip laten maken. Correct Studio Café, Hoek Bergweg/ Benthuizerstraat 1eerste etage, Rotterdam, Telefoonnummer: 010-4.618.690 SCHIEDAM - Henri Hartog, die van 1869 tot 1904 leefde, is van de Schiedamse schrijvers waarschijnlijk degene, die het indringendst het leven van het Schie dams proletariaat en hun vrouwen en kinde ren heeft verwerkt in zijn verhalen. De in Schiedam geboren schrijver heeft het grootste deel van zijn leven in de Jeneverstad gewoond. Vanaf 1888 was hij als onderwijzer werkzaam aan de school van mijnheer Sander aan de Broers- vest. Zijn verhalen ge ven een nauwkeurige beschrijving van het volksleven. Onlangs is het boekwerk 'Niks dan last en weegluizen' ver schenen, waarin zijn verhalen zijn gebun deld. „En Van Woerden vertelde hoe 't 'm gegaan was, zijn stem borstlijderig rauw-hol; dat-ie tegenwoordig in 't gasthuis was; dertig jaar meesterknecht bij een en dezelfde patroon, had hij daar een onderdak ge vonden. Nog geen kwartje in de week lei de donderhond 'r bij. Twee gulden in de week kostte 't in 't huis. Daarvoor moest hij elke week rond, kreeg bij die een dubbeltje en bij die een kwartje. Van tijd tot tijd raakte hij 'r een kwijt, die deeën er niet meer an, d'r kwamme 'r zoveel. En as je bij een ander kwam, dan liep je negen van de tien keren voor niks: ze namme geen nieuwe klanten meer an. As een bede laar werd het je door een kier van de deur toegestoken, eerst SCHIEDAM - Ter voorbe reiding van de metroaan leg in Schiedam wordt binnenkort gestart met grondmechanisch onder zoek. Met behulp van spe ciaal hiervoor uitgeruste wagens worden de kwali teit en de draagkracht van de bodem onder zocht. Dit gebeurt op on geveer zestig plaatsen over de gehele lengte van het geplande metrotracè. Dit tracé loopt vanaf Sta tion Schiedam/Rotter dam-West, via Plein '40- '45, de Burgemeester Honnerlage Gretelaan, Vlaardingerdijk en Vijf sluizen naar de Benelux- tunnel. Het Schiedamse metrotracè vormt onder deel van de zogeheten Beneluxlijn: de nieuwe metrolijn die vanaf me trostation Marconiplein in Rotterdam, via Schie dam en de Beneluxtunnel naar Hoogvliet gaat rij den om daar aan te slui ten op de bestaande me trolijn tussen Rotterdam en Spijkenisse. Het pro ject bevindt zich nog in een voorbereidend stadi um. Als alles volgens planning verloopt kan de metroaanleg begin 1996 starten. Het grondmechanisch on derzoek wordt uitgevoerd in het openbaar gebied en levert geen hinder op voor de omgeveing. Het onderzoek zal enkele da gen gaan duren. Het Nieuwe Stadsblad keken ze of je wel op het lijssie stond. Zijn kindereZwijg maar stil. As-t-ie zelf wat weg te geven had. De een had nog meer jong dan de ander. As- tie-ie van die 's een zakkie ta bak of een zakkie koffie kreeg - in dat huis gavve ze je van dat kouwe, zure bier te zuipe bij je boterham - nou, dan sloofden ze zich al uit... Ja... Dertig jaar had-ie voor die luisnek ge werkt, toen-d-ie begon was-t-ie zo arm dat de duvel 'm niet wou, nou was meneer binnen. Hij had 't allang begrepen dat- ie d'r uitgeknikkerd zou wor den de een of de andere dag. Hij kon geen goed meer doen; dan maakte-d-ie geen gist ge- nog, dan leuterde-d-ie weer dat de meesterknecht van zijn zwager veel meer uitsloeg. Je kop stond 'r altijd niet na om dat gedrein te verdragen, en zo had-ie op een goeie dag ge zegd: dan mot je maar betere graan geven; nou, toen had-ie 'm waar-d-ie 'm graag hebben wou. 's Zaterdags zei-die: 'Je hoeft de sleutel niet mee naar huis te nemen, hier heb-ie nog een week loon extra; ik heb al een andere meesterknecht an- genomme.' Jeneverberoerte Drank was een groot pro bleem. Regelmatig lezen we in de verzamelbundel 'Niks dan last en weegluizen' over de aan alcohol verslaafde man nen, deze keer over de vader van de Schiedamse vrouw Muis: „D'r vader had in 't begin van z'n trouwen een wagen en een paard gehad, ze woonden op een eiland in Zeeland en daar bracht-ie de lui, vreemdelingen en zo, mee door 't eiland, als-t- ie dan de mensen weggebracht had, dan ging-d-ie op z'n zuip. En dan gebeurde 't dikwijls dat-ie zo dronken was, dat-ie zich met z'n benen aan 't paard vastbond en zo maar in de wagen ging ligge. En dat paard, dat wist de weg zo goed, dat bracht 'm altijd thuis. Maar eindelijk had-ie d'r alles doorgebracht. En toch kwam-d-ie weer terecht, want hij had een fluwelen tong en hij wist overal 't beste werk te krijgen. Dikwijls verdiende-d ie dertig, veertig gulden in de week, maar ze zagen d'r soms geen rooie cent van. Een keer, toen was-t-ie opzichter an een spoorweg die angelegd werd. Handen met geld verdiende-d ie, maar hij kwam nooit thuis; elke veertien dagen moest zij, vrouw Muis, naar 'm toe kom- me. Meestal kon ze meerijen met de zandwagens, dat was al een rit van vijf uur, maar dan moest ze nog drie uur lo pen langs de leggers, op een paar versleten manslaarzen die de een of ander weggegooid had, en dan maar tippelen van de ene legger naar de an dere. En dan kreeg ze net een hele rijksdaalder. Als 't karwei afgelopen was kwam-d-ie thuis, vol luizen en zwijnderij, geen cent in z'n zak, soms bracht-ie poppetjes of nesten voor de kinderen mee, en d'r moeder most 'r nog maar niks van zeggen of ze kreeg zoveel slaag dat ze niet zien kon. Als ze 'm geridderd hadden ging-d- ie d'r weer van door. Hij was aan een jeneverberoerte gestor ven." Dialect De bekende schrijver Borde- wijk, die aan de Tuinlaan en Lange Nieuwstraat als advo caat werkte, schreef over Hen ri Hartog: „We leven mee in de brande rijen, op straat, in de hofjes, maar vooral met bewoners, met vrouw Wissel, ouwe Miet, jonge Miet, met vrouw Post. Humoristische trekken vin den we in de verhalen, die de vrouwen elkaar vertellen over hun dronken mannen. Boven dien heeft Hartog oog voor de grootheid, waarmee de vrou wen in hun bittere armoede het opnemen voor hun man nen en kinderen." Het dialect dat aan het begin van deze eeuw door Schie dammers werd gesproken komt goed naar voren. Het volgende fragment is er een Piet Oosterwijk zat als kind altijd al te tekenen en knutselen. Dat hij la ter huisschilder werd is dus niet zo gek. Maar dat hij alles wat hij te genkomt schildert is toch wel bijzonder. Piet vat het beroep huis schilder ruim op want hij schilderde alles wat los en vast zit in zijn huis aan de Tuinlaan 52. Muurschilderingen, ornamenten met goud, gemarmderde vloeren, zelfs het vloerkleed is geschilderd. Je kan het zo gek niet opnoemen of de talentvolle schilder heeft het aangeraakt met zijn kwast. Zijn handen werken betove rend. Want wanneer je de voordeur van het mo numentale pand opent en alle prachtig geschil derde wanden, pla fonds, vloeren en meu belen ziet, lijkt het alsof je een kasteel binnen komt. „Dit pand kochten wij in 1979. We waren nog maar net klaar met de verbouwing van een huis in Schiedam-West. De verf was bij wijze van spreke nog nat. Via via hoorden ik dat dit pand te koop was. Om dat mijn vrouw en ik gek op oude dingen zijn en de wens hadden ooit een keer een oud pand te kopen, gingen we kij ken. Het was afbraak! Toch hebben we het gedaan. Het was helemaal niks, de vloeren waren als een soepbord. Eer dat je dat allemaal hersteld hebt. Nu pas zijn we in de eindfase van de verbouwing. Maar ik moet zeggen dat som mige muren al heel wat kleur tjes hebben gehad. Ik schilder net zo makkelijk weer een an der tafereeltje op de muur. Dat is het voordeel met zo'n groot oud huis, je kan je er lekker in uitleven. Dat geeft mij een kick. Ik popel gewoon om mijn zolderverdieping af te maken. Dan is het af. Dit pand heeft overigens een bij zonder dak, een zogenaamd diamantdak". „Ik heb natuurlijk niet alleen maar moeten verven. In dit huis was weinig ouds meer. Met allerlei middelen hebben we er wel iets van geprobeerd te maken. Zo heb ik gietaf- drukken gemaakt van orna menten. Op de muren en pla fonds zaten helemaal geen gipsen versieringen meer. Nu volop. Hetzelfde geldt voor de grote schouw in de huiska mer. Die heb ik ook naar an tieke voorbeelden gemaakt. Er zijn hier in dit pand eigenlijk maar weinig dingen te vinden die wij nieuw hebben gekocht. Veel is afkomstig uit andere gesloopte oude panden. En als het er niet is, improviseren wij. Kijk, dat glas-in-lood- raampje bijvoorbeeld. Dat is niet echt, maar heb ik geschil derd. We hebben alles wel in een stijl gehouden die in het midden van de negentiende eeuw gebruikelijk was. Dit pand dateert namelijk uit die tijd". Koopakte „Tijdens de verbouwing ben ik nog een koopakte van dit pand uit 1917 tegengekomen. Hier heb ik het. Het hoort na tuurlijk thuis op een van de muren. Het is een mooi hand geschreven eigendomsbewijs voor de Vereniging voor Gere formeerd Schoolonderwijs. 'Een gebouw waarvan het ver gaderlokaal Liefde en Vrede en een bovenwoning met erf aan de Tuinlaan nummer 52 te Schiedam.' Iets verderop in het eigendomsbewijs staat: Te kennende gevende dat, blijkens onderhandsche akte Will Wanneer je aan het oudste stadspark van Nederland woont, woon je er niet zomaar. De mensen die zich er heb ben gehuisvest, voelen zich met de buurt en specifiek met hun pand, verbonden. De panden en de gebruikers ervan horen bij elkaar. Op monumentendag (10 september) verschijnt een boek over de panden en bewoners van de Plantage. In dit boek vertellen markante figuren als een handboekbinder, een koormoeder, een rector, een saxofonist, een schilder, een student en een zuster-overste over hun leven in dit unie ke gebied in Schiedam. Verhalen die ons iets vertellen over de personen en daarnaast wetenswaardigheden aan het licht brengen over de panden waarin zij wonen en werken en natuurlijk over de Plantage. In de maanden augustus en september publiceert het Stadsblad als voorproefje enkele verhalen uit het boek dat een uitgave is van het Fonds Historische Publikaties en FreeLans Tekstschrijvers. De schrijver is Nathalie Lans en de fotografen zijn Jayand Achterberg en Ernst Posse. Het boek is vanaf 10 september voor f 19,50 te koop bij de plaatselijke boekhandel en het kantoor van FreeL ans Tekstschrijvers aan de Grote Markt 4. SCHIEDAM - Vorige week stelde de politie na klachten van omwonenden, een onder zoek in naar de mishandeling van honden in de Van Maan- enstraat. De eigenaar van vijf honden werd door de politie gewaarschuwd. Hij moest zijn dieren niet mishandelen en beter verzorgen. De dieren beul gaf er echter geen gehoor aan want toen de politie zijn pand verliet zette hij de mis handeling voort. De politie die dit nog hoorde betrad opnieuw de woning en nam de honden mee. Door een dierenarts is vastgesteld dat de dieren in derdaad waren verwaarloosd. Tegen de hondenmepper is procesverbaal opgemaakt. SCHIEDAM - Een bewoner uit Schiedam-West had vanwege de warmte zijn woonkamer- raam voor het slapen gaan niet geheel dichtgedaan. Toen hij de volgende ochtend wak ker werd bleek dat het raam verder openstond en dat er geld en pasjes uit zijn woning waren weggenomen. van transport in tegenwoor digheid van Stephanus Chris- tiaan van Waalwijk van Doorn, makelaar, wonende te Schie dam, geteekend op den le fe bruari 1917, door den onderge- teekende van Bockhove is ver kocht en in eigendom is over gedragen aan gemelde Veree- niging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, voor de som van acht duizend gulden, f 8000,- onder de daarbij ge maakte bepalingen en bedin gen. Bij deze nadere overeen komst nog uitdrukkelijk te be palen dat in het verkochte en hiervoor gemelde perceel nim mer bruiloften en partijen mo gen gehouden worden en dat daarin evenmin, zoolang de verkooper van Bockhove voor noemd, of zijne echtgenoote, het daaraangrenzende pand bewoont, repetities van fanfa recorpsen worden gehouden." Poppenhuis „In 1929 kocht een confectie- fabrikant het pand weer van de Vereeniging voor Gerefor meerd Schoolonderwijs. Ik heb daar ook nog iets van de koopakte van. De prijs staat er niet bij, maar wel dat het pand, verdeeld in een bene den localiteit met vrij boven huis, en erf, staande en gele gen aan de Tuinlaan nummer 52 a-b, eigendom is geworden van de heer Jacobus Woerde man, confectiefabrikant wo nende te Rotterdam. Leuk is dat om te lezen over je eigen pand! Ik heb begrepen dat hier vroeger ook een strijkerij was gevestigd. Het laatste be drijf dat hierin zat voordat wij het pand kochten, was een modelmakerij. Maar daar weet ik verder niet veel over te ver tellen. We houden ons eigen lijk meer met het restaureren en inrichten van het pand be zig. En wanneer dat af is, be gin ik met het poppenhuis. Dat wordt dat net zo als ons eigen huis." leuk voorbeeld van: „Een groenteboermet een laf- rood glad gezicht, in zijn jek kerachtige jas, wijdbeens eu op pantoffels, een stuk lekkere zelfgenoegzame vleeswelvct- rendheid, zwetste in een krin getje betweterig overschreei*- wend met een hooghese sterh door zijn kleine tanden, erw tensoep-groenachtig begroeid, een verhaal van een wijf dat bij hem in de straat had ge woond... 'En vuil dat 't er was. 't Houtwerk was niet toonbaar J van 't vuil. De weegluizen droegen je d'r uit. Ze hadden de hele boel kort en klein ge- maakt. Geen stukkie papier j was d'r meer op de muur te be- kennen. Zolang as ze d'r ge- I woond had, had ze geen poot 1 uitgestoken om de boel schoon te maken. Kletsen an de deur; de hele dag door zag je de vui lak an de deur. Geen een buur of hij moest een veer laten; 't i was een tweeëneenhalve-cent- buurt, een karnemenadebuurt, en godweet wat nog meer'. Zo'n lel had-ie van zijn levens dagen niet bijgewoond. Die was voor geen duvel of hel bang. Ze had 's ruzie gehad met een vrouw op een hofje waar ze vroeger gewoond had, en ze had dat mens toch finaal in d'r kont gestoken. Ja, je lacht 'r nou om, maar je zou zo'n wijf toch godverdomme de darmen uit d'r lijf halen. En wat denk-ie dat de loeder voor de rechtbank zei, toen ze zes weken kreeg; ze wou 't vonnis niet anneme, of de wond moest voor de rechtbank onderzocht worden..." Na het vroege overlijden van J Hartog werden zijn schetsen gebundeld in het boek 'Sjofe- len' (1904). De meeste van de daarin opgenomen verhalen spelen in Schiedam. Het nu verschenen boek 'Niks dan last en weegluizen' is een heruitgave van 'Sjofelen', om- gezet in de nu geldende spel- j ling. Het boek is mede door steun van het Fonds Histori sche Publikaties uitgegeven bij Signum Boeken Amster dam. Het telt 253 pagina's en de prijs bedraagt f 34,90. SCHIEDAM - Bij een winkel aan het Broersvest is een win keldief aangehouden die 39 le pels wegnam. Het betrof hier een 45-jarige man uit Rotter dam. De lepels zijn aan de winkelier teruggeven en de dief is na verhoor heengezon den. SCHIEDAM - In de nacht van 4 op 5 augustus werd ingebro ken in een bedrijfspand aan de Strickledeweg te Schie dam. Twee deuren werden met een koevoet opengebro ken, waarna men het kantoor gedeelte van het bedrijf door zocht. Er werd een paar hon derd gulden weggenomen. 'f maakt IEDERE DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt u op donderdag 11 vrijdag 12 en zaterdag 13 augustus WAARDEBON ONTVANGT U VAN DE CHAUFFEUR IN DE BUS OPSTAPPLAATS: PARKEERTERREIN SPINHUISPAD VOLOP GRATIS PARKEREN GEEN WACHTTIJDEN! BROERSVELD Heruitgave verzameld proza UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP UITGAVE: Sijthoff Pers b.v. Koopmansstraat 9, Rijswijk 070-3190944 Postbus 16050 2500 AA Den Haag KANTOOR: Westha venkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 EDITIECHEF: Mevr. J. M. I. van Bracht VERTEGENWOORDIGER: R. Spierings INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdagmiddag 14.30 uur op het kantoor REDAKTIE: Nathalie Lans, Arne v. d. Zande EIND RE D AKTIE Helma Steekelenburg Telefoon 010-4344022 Privé 010-4262730 HOOFDRED AKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandagavond op het kantoor SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvan gen? Bel dan onze servicelijn 010-4699611 van 09.00-17.00 uur. van schrijver Henri Hartog Je kan je hier helemaal uitleven' Piet Oosterwijk, bezig aan zijn 'poppenhuis': aan m'n zolder te beginnen' 'Ik popel gewoon om De omslag van de bundel 'Niks dan last en weegluizen' J van de Schiedamse onderwijzer en schrijver Henri Hartog y 7 TOILETPAPIER GRATIS

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 3